Végig olvastam a cikket, csak továbbra is megakad a szemem azon, hogy "small signals" és "power". 1mWatt is "power", meg most akkor meddig "small signal" a small signal....
"For high power, the perfect impedance is 30 ohms." cikkből idézve kapcsán jut eszembe a qrp versenyen 9+60dB térerőmérők látványa egyes állomásoknál.... Szóval a "high power" sincs definiálva.
Amúgy köszi a linket, sose olvastam erről a 30ohm körüli "csúcs"-ról nagyobb jelszintek esetén, utána bogarászok....
The answers to the impedance questions have both historical and technical roots. They begin with the work done by Lloyd Espenscheid and Herman Affel, who developed and analyzed the first coaxial cable in 1929 while working for the legendary Bell Labs. Their goal was to find a transmission medium for propagating a 4 megahertz (MHz) signal (a very wide bandwidth in those early days of long-distance telephony), which was needed to carry about 1000 bandwidth-limited analog voice calls across hundreds of miles. Doing so required a transmission line that could handle both high voltage and high power.
The two researchers analyzed the tradeoffs among key transmission line parameters of attenuation, voltage rating, and power rating (Figure 2).
Figure 2: Among the key transmission line parameters are attenuation, voltage rating, and power rating. Each has an optimum value at a different impedance. (Image source: https://vk8bn.me)
Their analysis looked at the performance of three characteristics as a function of impedance and they found:
1: Attenuation (loss) is largely a function of the dielectric in the cable. For the air-filled coaxial cable which they analyzed, the lowest loss was at about 77 Ω (it is around 50 Ω for some dielectrics, but such cables did not yet exist).
2: The voltage maximum is a function of the intensity of the electric field between the coaxial outer conductor and the inner conductor. For coaxial cable supporting RF signals in the TE10 electromagnetic (EM) field waveguide mode, the e-field has its maximum at around 60 Ω.
3: The power handling capability is determined by the breakdown field and impedance (V2/Z). For air-filled coaxial cables operating below the TE11 mode cutoff frequency, the power transfer is at its maximum at around 30 Ω.
As with most engineering decisions, there is no ideal impedance value; instead, the best choice involves balancing tradeoffs. The 50 Ω value is a good compromise for power and voltage, such as that output by a transmitter. In contrast, for situations where low attenuation is the primary goal, such as with low-level signals from an antenna or an analog video link, 75 Ω is a better choice.
Further, theres another reason why 75 Ω is a desirable impedance. The natural impedance of a standard half-wave dipole antenna at its resonant frequency is 73 Ω, while the impedance of the widely used folded dipole antenna is 300 Ω. This means that 75 Ω is a near-perfect match for the larger dipole, while it also is easy to provide a close match to the folded dipole using a basic 4:1 balun.
Using different impedances realizes different objectives in a single design and adds another level of complexity. In practice, the difference in loss over a short run of a few centimeters may be negligible. Further, the voltage standing-wave ratio (VSWR) when connecting a 75 Ω cable to a 50 Ω one is 1.5:1, which may be an acceptable non-unity value (in many low or medium power situations, a VSWR below 2:1 is considered acceptable).
Szintén, pontos! Lett is pár irigyem a suliban miatta 🙂. Kissé már megkopva-megrepedve, de csak 30+ éves!
Hozzáteszem, a legnagyobb nyeremény járt ehhez a műszerhez, felvételi nélkül bejutni a Kandóra! Utoljára lehetett fölvenni a "vízvezeték-szerelő" képzést.
Az fsz. 61282-ben írtam az elkészült a beltérre általam használt " Hosszú / 800mm/ ( integrált) RH ferrit antenna ... ról,- kapcsolódva a https:// www.stormwise.com témához- Mik-
Hm... M4650... :-) Mai napig megvan és van ugyan "nagy" testvére, de azért inkább ezt cipelem magammal, ha kell valami. És így 30+ év után sincs borzalmasan elmászva kalibráció tekintetében.
Ez a 32Ohm hogy jött ki? Klasszikust idézve "Miből számolta ki, matematikus tán?"
Mi az, hogy adás meg vétel? Adás oldalon is x MHz ugyan úgy x MHz, mint vétel oldalon. Meg adás oldalon is lehet kis jelszint, mint vétel oldalon, csak egy példa rá: TV adók többsége KF modulátorból ment keverőbe, és a 38MHz is 50Ohm koaxon ment.
Megírták pedig... vételre a 75 Ohm az optimum, adásra a 32 Ohm. Miután mindenki csak 1 antennával óhajt dolgozni, ezért a kompromisszumos 52 Ohmot találták ki. Ebből lett 50, gondolom mert könnyebb megjegyezni.
70'-es években, a fateromék, mentek Ungvárra valami céges Nőnapi kirándulásra.. Mondom vegyetek már nekem valami jóféle multimétert, ott fillérekért lehet kapni. Hozott is apa, nagy örömmel mutatta, kb laptop méretű bazi nagy Volt Amper Ohm mérőt :) Ráadásul az ohmmérésre valami 22Voltos elem kellett bele...
Saját célra szinte minden régen nekem 75ohm volt. A story kezdete: kb. 10évesen hozzá jutottam ingyen sok rg11 hez CAtv-től és ugye szinte mindent évek alatt magának épít az amatőr...
Mostanában, hogy kb. a 0-ról kellett mindent kezdeni csak azért lett minden 50ohm, hogy ne kelljen az 50es cuccokat 50/75 -n át mérni használni.
Ár-érték arányba, uhf -n veszteségben, maximális teljesítmény használhatóságban az RG11 szerintem most is jobb, mint a közkedvelt H-1000.
Ötletem sincs miért az 50ohm terjedt el és nem a 75ohm.
Mondjuk 2X annyi méter 50ohmosból lehet szimmetrikus 100ohm. Szimmetrikus antennát táplálni az is jó megoldás, próbáltam 435MHz-n.
A mai napig nem tudom biztosan, hogy tudatosan át lettem verve, vagy akitől én vettem azt is átverte vele a kereskedő, vagy még a kereskedő sem tudta pontosan, hogy mit árul. Akkoriban a sz@r is finom csokoládé volt, ha külföldről jött... Abból a szempontból nem lettem átverve, hogy valóban jó minőségű kábel, még ennyi év után is, illetve az azóta jött katonai rádió hobbim újraértelmezte a használhatóságát. Arra hajlok inkább, hogy nem tudta, hogy 75 Ohm-os, mert apám volt a postása, és régi ismerőse is, nem hiszem hogy őt átverte volna. Apám látta a rendszert használatban, és a lebontását is, tehát nála ez a kábel táplálta a szintén megvásárolt Hy-Gain CLR-2 antennát, ez teljesen biztos.
Egyébként nem olyan ördögtől való a 75 Ohm sem. Amikor a CB kezdődött itthon, a 75-ös TV koax volt a szegényember koaxa. Töredékébe került az rg58 vagy a vastag RK-B kábelnek.
Ha egyébként jó az antenna, 1,5-ös SWR-t okoz. Ami nem rossz. Nem is igazán jó, de több is veszett Mohácsnál. Pár % veszteség.
OFF: A 90-es évek közepén még megvolt az "A" iparvasúti sorozatú M28-as mozdonyuk is, nem tudom mi történhetett vele... ON: Néha, nagyon szerencsés esetekben a történelem fordítva működik. Anno egy CB-s kábelét és antennáját megvásároltam, amikor felhagyott a hobbival, állította, hogy eredeti amerikai antenna, és eredeti japán hiper-szuper 50 Ohm-os kábel, jó lesz nekem, friss vizsgásnak VHF-en, de még UHF-en is... Amikor az internet elérhetővé vált számomra, megdöbbenve láttam a FURUKAWA 10C 2V beírása után, hogy az internet ismeri, és hogy valójában 75 Ohm-os...
Rákerestem, ez is a történelem előtti időkből való, bár sok doksi meg kép van róla. A mi álom-műszerünk a sokezer schillinges METEX M4650 volt, vertem a s.ggem a földhöz örömömben, amikor OSZTV tárgynyereményként kézbe vettem. A mai napig megvan, működik!
Ez a kis műszer most valóban megmenekült a kukától. Valamikor a '60-as évek közepe táján kaptam egyet ajándékba a nagyapámtól, és én is 500.- körüli árra emlékszem, ami anno igen drága volt. Az is megvan még, de sajnos a doboza egy szerencsétlen baleset kapcsán majd' összeolvadt. Az alapműszerét pedig RF-indikátorként használtam évtizedekig. (OA-1161 van benne!) :-)
Ezt most ebben a régi, új formában megtartom, egészen addig, amíg enni nem kér.
Egyébként az ohmmérőhöz anno a 3 V-os rúdelem egyik felét - 1,5 V - kellett használni. Ilyet ma már nem gyártanak, legalábbis én nem találtam. Van azonban valamivel kisebb méretű 1,5 V-os Kodak fotoelem, amelyet bele lehet mókolni az eredeti fészekbe, némi kontaktus-kiegészítéssel.
A koaxszal kapcsolatban, csak annyit, hogy belenyugodtam, hogy ez nem 50 Ohmos, tehát olyan helyett nem jó. :-)