Fogalmam sincs, viszont már jó pár éve előírás. Csak épp a vállalkozók tesznek rá. Amúgy te - mint magánszemély, nem is tudnád beszerezni a szükséges szereket.
"Legközelebb, mielőtt a tónak ugrasztanak, nézz utána a dolgoknak." - igen tudom, ezért is kérdeztem, hogy utólag lehet-e kezelni valamivel a fát vagy hagyjam most már így fenn? -tudom, már akkor akarom oltani a tüzet mikor már csak a hamu van- késő bánat, én sem figyeltem oda. Ér valamit a kenceficézés egyáltalán?
Én egy vödörnyi mészhabarcshoz egy spakli cementet szoktam rakni, de csak azért, hogy jobban húzzon. Cement nélkül is meg fog az kötni, csak lassabban. Amit eddig bevakoltál, azt már ugyan le ne verd. Legalábbis szerintem.
Többnyire az eladóknál kellene gombaölőzni (nem pedig impregnálni). De ez az egész macerás folyamat, sok vegyszer engedélyköteles, ect. Legközelebb, mielőtt a tónak ugrasztanak, nézz utána a dolgoknak. Rengeteg leírás, videó terjed a neten, amiből lehet és érdemes tájékozódni. A betoncserép miatt meg ne aggódjál, jó lesz az - feltéve, ha régen nem nádból volt a tető, hanem cserépből.
Új vagyok a fórumon, Jelenleg egy kis 85nm-es vegyesfalazatú vályogházat újítok épp, jelenleg olyan formában, hogy tetőcsere zajlik. Mivel nem vagyok szakértő a témában, így tanácsot kérnék, új tetőszerkezet most került fel a házra, viszont úgy kértük, hogy megbíztunk egy vállalkozót, nincs teherautónk ahhoz, hogy akár az anyagot kihozzuk a tüzépről. A fát elvileg itt kellett volna a háznál impregálni, én nem látom zöldes árnyalatúnak a fát, a vállalkozó azt állítja, ezt a tüzépen kellett volna elvégezni, (pedig erre nem fizettünk a tüzépnek) ezt utólag lehet vagy érdemes impregnálni? Illetve betoncserép került fel, úgy tudom ennek a legnagyobb a súlya, de más házakon láttam már szintén betoncserepet, nem okoz gondot vagy kell ennél az anyagnál valamire figyelni?
Nemrég került elém ez a fórum, de éppen témába vágó mivel nemrég vettünk párommal egy vályogfalazatú házat , és egy olyan kérdésem volna hogy sajnos vakolás elött még nem ismertem a vályog fő tulajdonságait de annyira emlékeztem hogy meszes vakolattal szokták bepucolni, így a belső vakolat réteg a következöképpen alakult: 4 rész homok 1 rész oltott mész 0,25 rész cement elegye rabichálózásra került fel.
Az volna a kérdésem hogy valyon elégséges lehet e vagy teljesen rossz úgy ahogy van és inkább kezdjem előről?
Nalam mondjuk a fal alja nagy kő es csak kesobb valyogtegla, abba tudok rogziteni. De talan valyogba is megoldhato. Kesobb ha ala kerul az xps, nem csak a sin tartja a sulyat, sot igazabol ez sztem ahogy neve is szol, indito profil, ha mar neghuzott a ragaszto illetve megvan a mechanikai rögzítés, nincs tartofunkcioja. Az mar reg rosz ha a sinnek kell tartania a szigeteles súlyát.
A regi posztok kozott valaki mar kiszamolta mennyivel kell tobb nad mint gyapot ugyanahhoz a hatashoz. Emlekeim szerint 2-3*. Szal 5 centiert kár neki állni.
Nem tudom, hogy elegendő e az 5 cm. Nagyon bepelenkázni sem szeretném a házat, az se jó. Az 5 cm felkerül márciusban, ha az időjárás engedi. Tesznek jó lesz, hogy mennyit ért. Ha úgy ítéljük meg, hogy kevés, akkor még vakolás előtt fel lehet tenni még egy réteget.
Egyébként milyen vastagságot tennél fel Te? Vagy van tapasztalatod a nádszigeteléssel kapcsolatban?
Nem tudom, hogy ezt a sínt mennyire bírnám a vályogtéglába stabilan odacsavarozni! Ezért gondoltam a mellé alapozás+tégla. Az azért erősebben tartaná. Bár ezt sem tudom, hogy mennyire mozogna, ha táblánként 5-6 db szöggel van felfogatva.
Miert nem hasznalsz inditoprofilt, sztem kevesebb pénz, ido es munka mint mellé betonozni. En tavasszal tervezem megcsinálni a külső szigetelést, kozetgyapottal. A labazat xps-t kap, mas oda sztem szoba se johet mert nem vízálló.
Ezt a hőhidat megtudom szüntetni, ha a homlokzati falat leszigetelem. Szigetelés anyaga nádpadló, 5 cm. A 26042-es hozzászólásomban van a "Móricka" rajzom. Ezen látszódik, hogy nincs beton alapom, csak tégla. A homlokzati hőszigetelést (nádpadló) levihetem a vízszigetelés alá, vagy nem? A vízszigetelés alatti részt, lábazati hőszigeteléssel tudom/szabad szigetelni? A lábazati szigetelés lemehet a terepszint alá? Én a következőként csinálnám meg ezen fal hőszigetelését. Ha rosszul gondolom szóljatok.
Vízszigeteléstől felfelé nádpadló. Vízszigetelés alatt XPS lábazati hőszigetelés. Ez az XPS a legalsó sor téglától (ez a terepszint alatt van a földbe) a vízszigetelésig tartana 5 cm vastagságban. Ezt követően felfelé a nádpadló jön a cserépig.
A nádpadló súlya miatt gondolkodom, hogy a meglévő alap mellé egy keskeny csíkban beton alapot kiöntök. A beton alap és a meglévő tégla alap közé a betonozás előtt 2 cm szigetelő anyagot teszek, a külső hővezetés megszüntetése miatt. Az új beton alapra vízszigetelés, majd egy-két sor kis méretű tégla. A téglára már rámerném ültetni a nádpadlókat. Így elkerülhető lenne az esetleges mozgása a nádpadlónak.
Az mitől lehet, hogy a szobában a fal mellett főleg a sarokban hideg a padló? A faltól a szekrény el van tolva 0.5 m-t és így is a szekrény hátoldala alulról felfelé ritkán penészesedik? A szerkény 5 cm-es lábakon áll, tehát a levegő jár alatta. Elképzelhető lehet, hogy a 26042-es hozzászólásban a rajz alapján a külső betonjárda kb. 40-50 cm széles, "bevezeti" a hideget a tégla alapba és az meg átadja a beltéri aljzatbetonnak? Ettől lehetséges lehet, hogy ott süt a hideg a padlónál?
Ezen fényképekből elég kevés dologra lehet következtetni. Nem látszanak rajta azon tényezők, amik a fal mozgását okozhatják. A vasalás+habarcs helyett meg használhattok nyugodtan PUR habot is, kábé ugyanannyit fog érni, azaz semmit. De legalább olcsóbb és megoldás. :/
Érdemes megszemlélni azt, hogy nem-e éri sok csapadék az adott falszakaszt. Látatlanban csak ennyit tudok javasolni.
Én csak a rögzités kérdésére kerestem megoldát a kérdezönek, saját tapasztalatom még nincs.
Viszont lenne kérdésem a "tapasztaltabb "vályogosokhoz. A meglévö szoba mennyezetet szeretném lambériával burkolni. Hagyományos rétegrend alukrol: mennyezet mészvakolat, 5 cm nádpadlo,a gerendák közé késöbb kögyapot , padlásdeszka.A lambéria fölé gondoltam 2 cm-es nikecellt berakni, csak nem tudom , hogy párafékezöt/zárot kellene-e vmelyik réteghez alkalmazni, mivel sztem a mennyeztvakolat is valamennyire párafékezö. Vélemény?
A következő kérdésem lenne, nádpalló szigeteléssel kapcsolatban. Jelenlegi külső homlokzati vakolat hibátlan. Semmi komolyabb repedés, vizesedés, salétromosodásnak nincs jele se kívül sem belül. A apadlót erre a vakolatra tegyem fel, vagy szedjem le a jelenlegi vakolatot? A vályogtégla sérülékeny általában, nem tesz neki jót, ha sokszor vakolatcserét hajtanak végre rajta, mert akaratlanul is valamennyi vályog jön le a leszedés közben. Saját vélemény/tapasztalat. A gondolat az, hogy a jelenlegi vakolatra helyezem a nádat. Vagy a jelenlegi vakolatot gúzoljam be és arra helyezzem fel a nádat? Vagy nem kell gúzolás, csak nád? Vagy jelenlegi vakolat le, gúzolás, nád, vakolat? A fal alatt van vízszigetelés, ami a 6 év elmúltával úgy tűnik, hogy működik, tehát merem szigetelni.
A következő kérdésem. A nádat (2,2*1m*5 cm) a 200-as szög megtarthatja, ha ezt a méretűt 6 db szöggel fogatom fel? Kellene esetleg alá támasztani? Ha igen azt hogyan?
A fal tégla alappal rendelkezik, nem beton. Az égetett tégla és a vályogtégla között van vízszigetelés, ami jól működik. A homlokzati szigetelést "leengedhetem" e a vízszigetelés alá? Vagy a vízszigetelés vagyis a lábazat mellé más anyagú hőszigetelést kell tennem? Mellékeltem egy rajzot, remélem látható is. A beltér magasabban van mint a kültéri szint. Nem sokkal, ez kb. 10 cm.
Vályogház homlokzati hőszigetelését fogom megcsinálni/megcsináltatni jövő tavasszal. A homlokzatot nádpadlóval szigetelem. Az a kérdésem, hogy a vályogfalba mivel fogassam fel a nádpadlót? A tapasztalatom, hogy fúrni nem egészen ajánlatos (karnis, polc) inkább 200-as szög.