Néhány képet osztanék meg és lennének kérdéseim is, remélem ad vki választ. :) A kis szőrös bimbós kaktuszom ilyen monstrummá alakult:
A kaktusz, amit néhány hozzászólásommal ezelőtt oltottam szépen összeforrott, aztán így alakult a helyzet:
Ahogy látható a képeken, pont a vágásnál, illetve az összzeillesztésnél kezdett el növekedni kettő sarj a tövön. Kérdésem, hogy szerintetek mit tegyek, vágjam le a tetőt, vagy szedjem le az oldalsarjakat, vagy hagyjam az egészet, ahogy van? A tető jelenleg fixen rajta van a másikon, de nem tudom meddig. Kibújik-e alóla rendesen, vagy sem a másik. Elkezd-e elhalni a teteje? Bár be lehet látni a tető "szoknyája" alá, de sokat nem vettem ki a látottakból. :D
Az utóbbi napokban szépen megnőtt a legnagyobb bimbó, már látszanak a szirmok, de még nem nyílik. Izgatottan várom.
Van néhány saját magból sarjadt pici szemölcs kaktusz kezdeményem, kb 2mm nagyságúak. Keltetőben vannak, gyorsan elindultak a növésben, de most abszolúte megrekedtek. Zöldnek zöldek, de méretben nem nőnek már több hete. Ha esetleg tudnátok néhány profi tippet adni, mit kéne még csinálnom a növekedésük érdekében. Vizet kapnak rendszeresen, napos, meleg helyen vannak, nem közvetlenül éri őket a nap ereje. Igazándiból a széltől is óvom őket.
Volt már tavaly is pár ilyen kicsim, de egy kivételével mind kipusztúlt, pedig megtettem mindent, amit jelenlegi tudásom szerint lehetett. Várom a javaslatokat.
Igen ezek virágbimbó kezdemények. Ha jó helyen, napos, világos helyen van és kap tápanyagot és vizet is, akkor a virág ki is fejlődik. De nem célszerű sokat mozgatni, hogy mindig ugyanabban a helyzetben maradjon. Este nyílik, hosszabb szárú, nagy fehér-rózsaszín tölcsérű virága egy éjszakán át díszíti a növényt.
Megjelentek ezek a szőrpamacsok a kaktuszomon, meg tudnátok erősíteni engem abban, hogy ezek virágok lesznek? Már egy ideje így néznek ki. Formájukból virágra gondolok, de ki tudja. :)
Egy rövidebb ideig tartó hideg hatásnak nem szabad ártania a jó karban lévő növényeknek. Kivéve, ha a talaja nedves. Ekkor érdemes éjjelre bevinni. Ha túl hideg lenne érdemes egy fólia, vagy akár újságpapír takarást is adni nekik, amíg délelőtt ismét felmelegszik a levegő. Az öntözést viszont ezekben a napokban célszerű kerülni. Fajtól, fajtától függetlenül.
A sárgulás oka több is lehet. A legegyszerűbb, amikor valamilyen tápelem hiányzik a talajából. Pl vasklorózis. Ekkor elég egy jó tápanyagtartalmú talajcsere.
De lehet fagyás is. Nem csak a mínusz miatt, hanem huzatos, hideg hely miatt is. Vagy egyszerűen a gyökérzet elhalása is lehet egy ok. Ezek esetén nem lehet megfordítani a jelenséget. A novény fokozatosa elhal. Még egy ok is lehet a sárgulásra, ha vírusfertőzése van a növénynek.
Menteni csak úgy lehet, ha a még egészségesnek látszó részt levágjuk és újra gyökereztetjük. Vírus esetén még ez sem megoldás, mert már az is fertőzött, legföljebb nem látszik még. ekkor mindent el kell távolítani a többi növény közül.
De ne haragudj meg érte, ilyen rossz állapotú növénnyel nem mindennap lehet találkozni. Az egész növény szinte mind vízhajtásból áll. Ez a melegben, sötét helyen való teleltetéstől van. Ráadásul öntözve, vagy tápozva is lett. Ezek a növény legnagyobb ellenségei. A vízhajtásokat hiába veszed le és újra gyökerezteted, abból sem lehet rendes formájú növényt nevelni. Sajnálom, de ezt le kellett írnom.
Tudna valaki segíteni? Így néz ki a kaktuszom. Egy hét alatt besárgult, pedig előtte üde zöld volt, most meg olyan mint aki el akar pusztulni. Nagy hajtásai is vannak, azok nem látszanak a képen,csak ez a része. De a hajtások zöldek. Mit lehetne tenni? Köszönöm előre is.
Akár most, egy ilyen Echinopsis egy hónap alatt megkapaszkodik. Vannak sokkal lassabb ritmusú kaktuszok, van olyan növényem, aminek kellett egy év, mire begyökeresedett rendesen.
Az átültetést mindig a talaj minősége adja meg. Ha alacsony a tápértéke, illetve túlságosan összetömörödött, akkor itt az ideje az átültetésnek. A másik szempont pedig a cserép-növény méretaránya. Pontosabban átültetéskor a gyökérzet közötti talajt is érdemes fellazítani, kicserélni. Ekkor jól látható, hogy mennyire sűrűsödött el a növény gyökérzete. A túl hosszú szárakat érdemes késsel megrövidíteni, illetve van aki a gyökereket is ritkítja. A megmaradó gyökérzet mennyisége mutatja, hogy milyen méretű cserép a megfelelő. A túl kicsit hamar benövi és akkor leáll a fejlődésben, a túl nagy pedig túlzott gyökérképződést indukál. Továbbá a pangó talaj könnyen besavanyodhat, ami szintén nem kedvez a növény fejlődésnek és főleg a virágzásnak. Tehát egy középút a jó megoldás. Ha gyökérkurtítást végzünk, akkor nem szabad nedves talajba ültetni. Főleg, ha vastagabb gyökérszárak is el lettek vágva. Meg kell adni a lehetőséget, hogy ezek a nyílt sebek beszáradjanak. Az öntözéssel is ezért várni kell egy-két hetet. Különben könnyen berothadhat gyökérről.
Ezeket milyen gyakran kell átültetni? Számít a cserép mérete, vagy csak a földet kell kicserélni? Az egyik rózsaszín virágú már 23 éves, de a többi is 10-15-ön felül van és utoljára 5-6 éve lettek átültetve.
Pedig a jó karban lévő Echinopsisok elvileg kisebb fagyokat is elviselnek. Persze ahhoz a talajának teljesen száraznak kell lennie. Ráadásul a virágzásuk is akkor várható nagyobb biztonsággal, ha télen teljes nyugalomban vannak. Ettől "parasztkaktusz", nem babusgatják őket télen.
Az E. eyriesii is inkább fehér, halvány rózsaszín, mint sárga virágú.
Tiszta növénye Magyatrországon legfeljebb annak van, aki élőhelyi magot vetett... a háztartásokban lévő Echinopsisok 95%-a viszont sarjról lett szaporítva.
Echinopsis nemzetség, de hogy melyik milyen faj, az talán csak a virágok döntik el egyértelműen. Keresztül kasul vannak már ezek keresztezve, így baromi nehéz.