Keresés

Részletes keresés

Vera Vera Creative Commons License 2011.10.13 0 0 4720

Levél nővéremnek 1977

 

1,

Ez egy levél,
a boritékja kékes,
a bélyeget forintért vettem.
A keltezés: kelt Budapest.
Na jó, na jó, legyen ez a színhely!
A keltezés, legyen ez a díszlet.
Ez egy levél,
a keltezés '976 az évszám.
Ez az az év - legyen, legyen-
ez adatott.
Ez egy levél
A nővéremnek írom,
neve: Irén,
ez adatott.
Éppen most tél,
szokásos évszak,
no jó, no jó.
Ez egy levél,
legyen levél,
a keltezés, legyen ez a színhely,
legyen ez a díszlet...

http://www.youtube.com/watch?v=rNn3V2ljuj0

 

http://www.youtube.com/watch?v=LYBw6XTcww4

 

 

Vera Vera Creative Commons License 2011.10.13 0 0 4719

Ó, de gáz. Köszi javítom azonnal keresem az első szöveget....

krank Creative Commons License 2011.10.13 0 0 4718

Az évszámból és a bélyeg árából gondolom, hogy ez mégis a Levél nővéremnek II., nem az I. :)

Előzmény: Vera Vera (4716)
arju Creative Commons License 2011.10.12 0 0 4717
Gyerekkorom. Suli után rohanás haza feltenni a lemezt, minél hamarabb újra meghallgatni!!!!
Előzmény: Vera Vera (4716)
Vera Vera Creative Commons License 2011.10.11 0 0 4716

Levél nővéremnek (1977)

 

1,

 

Ez egy levél
Ez egy levél
Ez egy levél
Ez egy levél
Ez egy levél,
A borítékja kékes,
A bélyeget tizenkilenc forintért vettem.
Ez egy levél
A keltezés
994 az évszám.
Na, akkor jó, ez egy levél, legyen levél
A keltezés legyen a színhely, legyen a díszlet.

 

http://www.youtube.com/watch?v=73iF07wj9V4

 

http://www.youtube.com/watch?v=LYBw6XTcww4

Vera Vera Creative Commons License 2011.10.11 0 0 4715

Bocs, én is tudom, hogy a milyen az nem pontos j, de nem tudom utólag szerkeszteni a hsz-t úgyhogy már ígymarad (szégyenkezősszmájli).

Vera Vera Creative Commons License 2011.10.11 0 0 4714

Van egy ötletem! Játszunk:Szóval Cseh Tamás is feldolgozta újra az életművét. Elövette, hogy jelentenek-e még valamit a dalok számára és mások számára is. Mi is megtehetnénk. Felrakhatnánk dalonként az albumokat. És megbeszélhetnénk, hogy mit jelent a számunkra, milyen emlékünk van róla, mijen asszociációkat idéz fel. Egy-két hét múlva rátérünk a következő dalra:

Naszóval????

gabocza1 Creative Commons License 2011.09.28 0 0 4713

Kétségtelen, hogy ide inkább Tamás dolgai valók, de nem szabad ilyen hozzá nem méltó durvasággal reagálni... Amellet a Pink Floyd, véletlenül sem tartozik az "ürülék" kategóriába, milyen szép is lenne, ha az lenne a legalsó szint...

Előzmény: Törölt nick (4710)
Vera Vera Creative Commons License 2011.09.27 0 0 4712

Én is erősnek érzem ezt a hsz-t kissé. Értem, hogy szeretnéd, hogy csak Cseh Tamás életművéről szóljon a fórum, de a mindennapi életben is elkalandozunk  a témától néha, de ezért nem harapjuk át egymás torkát? Nem spammete agyon az oldalt, vagy nem akarta eladni a sokfunkciós turmixgépét, nem tett fel gusztustalan képet.

Előzmény: Törölt nick (4710)
mmBálint Creative Commons License 2011.09.27 0 0 4711

Ó... segítenél ezt értelmezni?... Mi ez a "marhaság", "tisztelet" és "szeretet"?... - és mivel kéne leállnom?... tényleg nem értem (ahogy visszaemlékszem, ebben a topikban ez a fajta szitkozódás nem volt jellemző...)

Előzmény: Törölt nick (4710)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.27 0 0 4710

Állj le evvel a marhasággal !

 

Ha ennyire keverni akarsz akkor menj át egy Floydos vagy Deep Purples site-ra és ott aztán nyomhatod !

 

Egy figyelmeztető mondás :  " A templomban fütyülni nem szabad ! "

 

Még neked sem ba&*meg !

 

Emlékeztetsz arra a félőrűltre aki régebben egy nagy rakás ürüléknek a szines fotóját tette fel erre a site-ra ... 

 

Tehát akkor mégegyszer :  ÁLLJ LE ! ! !

 

Ide kizárólag csak nagyon nagy szeretettel és tisztelettel szabad jönni .  

 


Előzmény: mmBálint (4709)
mmBálint Creative Commons License 2011.09.23 0 0 4709

 

Na ha már dalszöveg - hadd szemtelenkedjek ide ezzel:

 

Pink Floyd: A fal (fordítás)

 

arju Creative Commons License 2011.09.23 0 0 4708

Tudomásom szerint nem.....pedig gondolom tudnék róla, hisz akkoriban jártam minden Katona József színházas előadásra...de szép is volt!!!

Előzmény: Vera Vera (4705)
krank Creative Commons License 2011.09.23 0 0 4707

Ígérem, egyszer kifejtem hosszabban is még egyszer az állás- és üléspontomat. :)

 

Vera: Hirtelen a Születtem Magyarországon és a Széna tér jutott eszembe, de ez a kettő is dal, dalnak zseniális és csodálatos, de nem nevezném jó szívvel versnek.

 

Ha nagyon kell mondani ilyet, akkor a Presser-féle "Majd Leonard" jut eszembe, aminek vagy ő írta a szövegét, vagy nem. De például egyetlen Lovasi- és Bérczesi Robi-féle dalszöveget sem neveznék versnek, nem azért, mert rosszakk vagy jobbak a verseknél, hanem mert nem azok. :)

Előzmény: mmBálint (4706)
mmBálint Creative Commons License 2011.09.23 0 0 4706

(azért hozzá kell tennem - a nagy szám elenére - hogy igazán jó vers-megzenésítéseket alig-alig tudnék mondani, a legtöbbször egyszerűen nem kapja el a zenészpajtás a szöveg erejét-lendületét. Ez - talán - amiatt is lehet, hogy a megzenésítések alanyaivá váló versek szépen megklasszikusodtak, és nagyjából rendjénvalónak tűnik akusztikus gitárral egy szépen dalolászható dallamot tenni mellé. A vers maga így valóban nem lesz más mint a pőre szőveg, ami mellé "valaki" (egy arrajáró dallam) épp odaállt. Gondolokzom, gondolkozom, de tényleg nincsenek jó emlékeim - kikapcsolt-kivett Kaláka-lemezekre azért emlékszem. :-) )

Vera Vera Creative Commons License 2011.09.23 0 0 4705

Igen, meg kell mondanom a Jóslat a metrón egyenlőre kimaradt az életemből (szégyenkedős-pirulós szmájli).

De a Jóslat című nyolcvanas években kiadott lemeznek is volt műsor változata a nyolcvanas években ? A Jóslat a metrón jóval késöbbi és a számok is mások..(Jó persze nekem nincs meg a Jóslat a metrón, lehet a Jóslat az alapja...)

Előzmény: arju (4694)
Vera Vera Creative Commons License 2011.09.22 0 0 4704

Na, akkor két álláspont van:

 

A Krank-féle zanzásítva: A dalszöveg, és a vers funkciója más.

 

Az MmBálint féle: A dalszöveg, és a vers lényegében ugyanaz.

 

 

Én a második álláspontot fogadom el.

 

Az eredeti kérdésem úgy hangzott: Szerintetek melyik dalszöveg állja meg legjobban a helyét versként,csak szövegként, dallam nélkül, és Cseh Tamás személyisége nélkül?

A vita után kissé átvariálom a kérdést. Na, szóval, ha csak papiron láttátok voltna (jó tudom, történelemben is értelmetlenek az ilyen kérdések) a szövegeket (nem írok se verset, se dalszöveget he-he-he)megfogott volna valamelyik?

 

 

 

mmBálint Creative Commons License 2011.09.22 0 0 4703

(na tessék, nekem is elszállt egy hozzászólásom...)

 

akkor most másképp írom:

 

(a vers) "nincs mögötte zene" - De van. Vagy ismét lemondtunk a ritmusról, az időmértékről, a rmíről, a refrénről?.. Csupa zenei fogalom! És CsT korábban felemlegetett "zene-nélküli" szövegei?... stb stb.

 

"nincs mögötte énekes" - a dalok mögött sincs - csak időlegesen. Pár évszázad, és elfelejtjük ki énekelte először. Csak a dal marad.

 

(a dalnál) "egy dallamhoz kell igazodni" - ahogy a versben a ritmushoz, rímhez, lüktetéshez, jambikus lejtéshez, mifene. Just like zene.

 

"és egy énekeshez kell igazodni" - Nem kell. Az a dal amin LÁTSZIK hogy szegény énekes miatt durva kompromisszumokra kényszerült: rossz dal. És ismét: az énekes elmúlik, a dal örök.

 

"nehezen és csak időlegesen van átjárás a kettő között" - nálam: könnyen és gyakran. ;-) Nagyon nagyon nagyon sok versmegzenésítés születik, ahogy "mondott" szállóigékké is válnak dalrészletek, érzeményem szerint. (És ismét: mi van CsT "mondott" dalaival?)

 

:-)

krank Creative Commons License 2011.09.22 0 0 4702

A vitával nincs baj. :)

 

Nem mondtam én ellent magamnak, legfeljebb rosszul fogalmaztam, vagy nem szóltam mindenről. :)

 

A vers szava nem attól súlyosabb, hogy nagyobb bajszú, az ég felé merevebben tekintő ember írja, hanem mert nincs mögötte zene és énekes.

 

Ezzel szemben a dal mögött ezek ott vannak, ott viszont "nehezítő körülmény", hogy egy dallamhoz kell igazodni, és egy énekeshez kell igazodni, három dolgot próbálván meg harmonizálni.

 

Nem gondolom, hogy a minőségi dalok és versek közül valamelyiket könnyebb lenne megírni a másiknál, azt viszont tapasztalom, hogy nehezen és csak időlegesen van átjárás a kettő között.

 

Persze lehet, hogy most se sikerült érthetőbben. :)

Előzmény: mmBálint (4699)
Vera Vera Creative Commons License 2011.09.20 0 0 4701

Hóhó látom a vers/ dalszöveg meghatározása legalább olyan nehéz, mint a változás és történelem definiálása.

(Késöbb jobban belebonyolodok, most futok-rohanok.)

mmBálint Creative Commons License 2011.09.20 0 0 4700

érdekességképpen a Wikipédia költészet-meghatározása:

 

A költői művek vagy költői szövegek általános elnevezése a költemény, a rövidebb költői művek megkülönböztető neve a vers. Formája szerint valamennyi költői művet verses vagy versben írt alkotásnak nevezik, szemben a prózai vagy prózában írt művekkel.

A költemények fő jellemzői a képiség, a hasonlatok, metaforák és számos más költői eszköz használata; (részben ezzel összefüggésben) a megfontolt szóválasztás; a zenei ritmushoz közel álló lüktetés, mely vagy a hangsúlyok bizonyos mintázatba rendezésével (hangsúlyos verselés), vagy a hosszú és rövid szótagok váltakoztatásával (időmértékes verselés) áll elő (utóbbira csak azon nyelvek alkalmasak, melyekben vannak hosszú magánhangzók, mint például a görög és a magyar – más nyelvekben a hangsúlyos verseléssel imitálják); illetve a rím. Általános nézet, hogy a költészetben kiemelkedő szerepük van a (beszélt vagy írott) szöveg formai tulajdonságainak. A beszéden alapulnak a szöveg metrikai viszonyai; a vers nyomtatott formában való megjelenése pedig nemcsak a vizualitás területén játszhat szerepet, de az értelmezést is befolyásolhatja.

Egy nyelv jellegzetességei befolyásolják, hogy a költők milyen formai megoldásokat részesítenek előnyben. Az irodalmi hagyomány és a művészeti korstílus többé-kevésbé szintén hatással van egy-egy alkotó munkájára. 

 

A kiemelések tőlem - érdekes hogy nagyon sok jellemzőt zenei párhuzamokkal ír le.

mmBálint Creative Commons License 2011.09.20 0 0 4699

Köszönöm a választ - bár még mindig vitatkozom veled. :-)

 

De tovább megyek: Te vitatkozol saját magaddal, hiszen míg azal kezded, hogy "semmiképp nem minőségi kategória", később már úgy folytatod: "egy eleve dalszövegnek született szövegre épülő dalt szinte mindig meg lehet különböztetni a megzenésített verstől. Talán pont azért, mert a vers szavai súlyosabbak." ;-)

 

Idő híján most csak ilyen röviden, de egy korábban megpendített kérdést felmelegítenék: "vers" vagy "dal" a Feljelentés s az Antoine nagy kísérlete, hiszen nemigen van alatta zenei kíséret, és az éneklés is inkább "mondás"?...

Előzmény: krank (4698)
krank Creative Commons License 2011.09.20 0 0 4698

Nem, semmiképp nem minőségi kategória, ezt sosem lennék hajlandó aláírni.

 

Egyszerűen (pár sör mellett hosszabban ki tudnám fejteni :), de most sajna nem igazán van rá időm :( ) máshogy kell hozzányúlni, más a feladat, mások az eszközök, és más a sorsa, illetve a befogadása a végeredménynek -- ahogy a színházi darab és a film között sem lehet minőségi különbséget tenni, mindkettőben szükség van izgalomra és (általában) történetre, de nem biztos, hogy egy színdarabból lehet jó filmet csinálni, és fordítva -- mivel mások az eszközök. A drámában például szinte csak a párbeszédre hagyatkozhatsz, és némi monológra, ezekkel kell mindent elmondanod.

 

A vers és a dalszöveg között is különbség például, hogy a dalszöveget zene kíséri és énekelve adják elő; a zene és az ének pedig kifejezhet olyan érzékeseke-gondolatokat-mozzanatokat, amit vers esetén a szövegnek kell kifejezni, mert más nincs. A vers a saját súlyát cipeli, a dalszöveg terhe az énekesre kerül.

 

Sok versmegzenésítést szeretek, az általad említettek mellett például az Ágnes-féle József Attila- és Radnóti-lemezeket is, de egy eleve dalszövegnek született szövegre épülő dalt szinte mindig meg lehet különböztetni a megzenésített verstől. Talán pont azért, mert a vers szavai súlyosabbak. És attól még lehet kiváló egy vers megzenésítése, hogy hallod, hogy ez egy vers megzenésítése.

 

A történelembe nyúló példákra szerintem viszonylag egyszerű a válasz: akkoriban még ez a fajta zene és zenélés, amit ma könnyűzenének nevezünk, nem létezett, így egészen mást jelentett a dal szó is.

 

A kortársak példáival kapcsolatban meg azt gondolom, hogy semmi gond nincs: a versben is _lehet_ fontos a zeneiség, de attól még zene nélkül is meg kell állnia, sőt -- szóban kell elmondania a zenét, mert hangszerek nem segítenek neki. Vö: három bekezdéssel feljebbiekkel. :)

Előzmény: mmBálint (4695)
krank Creative Commons License 2011.09.20 0 0 4697

Tényleg! :) Meg is van, ráadásul eredetiben is.

 

Annak a végén van a Vidéki rokon végének egy "altatós" változata, igaz?

Előzmény: arju (4694)
68zsolti Creative Commons License 2011.09.20 0 0 4696

"Cseh Tamás személyisége nélkül"

Érdemes összehasonlítani magadban, hogy neked mit jelent az a CsT-dal, amelyik szövege nem Bereményitől származik és az a Bereményi-szövegű dal, amelyiket nem Cseh Tamás énekli.

mmBálint Creative Commons License 2011.09.19 0 0 4695

Ezzel már csak történeti okokból is vitatkoznék: Balassi sok (minden?) verse elé odaírta, hogy "az XY dal dallamára" (helyesebben: pl. a "Csak búbánat nótájára", stb.), és így tovább. Weöres Sándor sokat beszél a versek ritmusáról, dallamosságáról, énekelhetőségéről, ahogy Kányádi Sándor is nagy ráismerésekként és a versek egyfajta "kibontásaként" (a saját kifejezésem) fogadta a saját verseinek megzenésítését - Gryllusék mondják, hogy szinte "benne van" a dallam).

 

mi tehát a "vers" definíciója, és mi a dalé, Ha fentebb láttuk, hogy mindkettő erőst kívánja az éneklést. Cseh Tamásnak az énekelt dalai "dalok", az inkább mondottak (Antoine nagy kísérlete) pedig "versek"?

 

HA a "vers" minőségi kategóriát jelöl (na de az is kérdés lehet, hogy ha nem, akkor mit?), azaz egy magasabb minőséget, akkor én bátran nevezném MINDEGYIK szövegét annak - legalább az Új dalokig. Meg kell mondjam, az az utáni korszakot kevésbé szeretem (bár kevésbé is ismerem).

Előzmény: krank (4693)
arju Creative Commons License 2011.09.19 0 0 4694

Jóslat a metrón.....kiadták cd-n-)

Előzmény: krank (4692)
krank Creative Commons License 2011.09.19 0 0 4693

Bár lehet, hogy van ilyen határeset, azt gondolom, hogy nem szabad összekeverni a kettőt. A vers és a dal[szöveg] egészen más műfaj. Bereményi nem költő, és nem írt verseket, ami nem véletlen: ő erős képekben és rímekben, és ezzel nagyon élvezetes játékot játszik és mélyre hatol, de nem szabad összekeverni egy versíróval, sem a dalokat a versekkel. Ez kb. olyan kérdés, mint egy operarajongótól megkérdezni, hogy szerinte melyik operett állja meg a helyét operaként is.

Előzmény: Vera Vera (4691)
krank Creative Commons License 2011.09.19 0 0 4692

Szerintem volt, és hallottam vagy olvastam is -- úgy rémlik, hogy hallottam is, de most meg nem tudnám mondani, hogy hol és merre, talán az Összes dalokon van-e rajta, vagy csak könyvben jelent meg az egész... de szinte itt cseng a fülemben a Batthyányi téri metró-aluljáróban játszódó jelenet.

 

Mondjátok, hogy nem csak képzelgek! :)

Előzmény: Vera Vera (4690)
Vera Vera Creative Commons License 2011.09.18 0 0 4691

És szerintetek melyik dalszöveg állja meg legjobban a helyét versként,csak szövegként, dallam nélkül, és Cseh Tamás személyisége nélkül?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!