Keresés

Részletes keresés

M.S.B. Creative Commons License 2003.12.02 0 0 993
Cifu Creative Commons License 2003.12.02 0 0 992
Az USA-ban is próbálnak áttálni a kerekes harcjárművekre, egész pontosan az US ARMY a Stryker-el akar nagy üzletett csinálni. Elég nagy üzlet lesz, csak nem a seregnek.
3,5 millió $/db, nem úszóképes, a terepjáró képessége rosszabb, mint a lánctalpas egységeknek, ráadásul azoknál 10x annyiba kerül üzemeltetésük, plusz a fegyverzete gyenge és nem rendelkezik RPG-védelemmel....
Előzmény: Sgt. Elias (991)
Sgt. Elias Creative Commons License 2003.12.02 0 0 991
Ezt találtam a Dingo-ról. COIN-ra biztos jó, bár ne felejtsük el, hogy a hasonló Humweekkel felszerelt amerikaiak Mogadishuban nem tudak mit kezdeni az úttorlaszokkal, míg a pakisztáni lánctalpasok át nem törtek nekik. Szóval én nem értem a láctalpfóbiát. Amúgy a Szentesi által mondottakkal (hk. vs. pct. rak.) érdemes Luttwak Strategy-jét megnézni, pont a 80-as években nyugaton zajló hasonló vitával kapcsolatban vannak jó megállapításai.

The Dingo APCV offers its occupants a high level of protection against terrorist attacks and mines. In addition to high all-round protection against all types of hand-held weapons, a special mine de-flector system provides a degree of crew protection against anti-personnel and anti-tank mines so far unparalleled in this class of vehicles. The German Army DINGO´s armament is a 7.62 mm machine gun. Furthermore, the vehicle is equipped with an NBC protection system, an air conditioning system, auxiliary heating, ABS, a reversing camera, GPS navigation as well as a modern radio and an infantry tank telephone system. The DINGO has already been deployed with the German peacekeeping units for patrol and transport tasks in Kosovo, Macedonia since December 2000 and most recently in Afghanistan and has been extraordinarily successful.
Krauss-Maffei Wegmann has now delivered the first batch of 56 Dingo 1 All Protect Vehicles (APVs) to the German Army and these have already been deployed. The German Army has ordered a further 91 Dingo 1 APVs in two batches and these will be delivered from the Krauss-Maffei Wegmann Munich production line between July 2002 and early 2003. These are based on the Mercedes-Benz UNIMOG U1550L (4 x 4) chassis with a wheelbase of 3.25m.

Előzmény: Hamburger (987)
Sgt. Elias Creative Commons License 2003.12.02 0 0 990
M-16-os? Azt meg minek? Mert Irakban az amik is boldogan használják az AK-t az M-16 helyett? (ld. Kaliber cikk) Nekem amúgy is úgy tűnik, a világban egyre inkább rájönnek, hogy az orosz 7.62x39 lőszer jobb, mint a .223 Rem.
Előzmény: HUNTERKILLER (988)
HUNTERKILLER Creative Commons License 2003.12.02 0 0 988
"Várom, hogy mikor jelentik be a Dingó-k beszerzési tervét. Ha megteszik, lesz egy-két észrevételem."-Ezek szerint az a multkori M-16 beszerzési terv komoly volt???
Előzmény: Hamburger (987)
Hamburger Creative Commons License 2003.12.02 0 0 987
www.honvedelem.hu : " A vezérkar főnöke emlékeztetett arra, hogy a Magyar Honvédség nemrégiben hajtotta végre első nagyobb tengeri szállítási akcióját, amikor az Irakba kiküldött alakulat összes nehéztechnikai eszközét hajóval küldte a térségbe, s ez csak 260 millió forintba, egy esetleges légi szállítás költségeinek töredékébe került."

Ez most elgondolkoztat. Könnyű erők erőltetése, hogy légi szállítható legyen békefenntartásra (mert másra nem jó!), de az sokkal drágább, mint a tengeri szállítás, ami ugyan lassúbb, de még a nehéz technikát is olcsóbban lehetne szállítani, mint a könnyűt repülővel.

Várom, hogy mikor jelentik be a Dingó-k beszerzési tervét. Ha megteszik, lesz egy-két észrevételem. Itt is nagy "hozzáértést" vélek sejteni!

Üdv: Hamburger

Hamburger Creative Commons License 2003.12.02 0 0 986
Sziasztok!

Lehet, hogy rosszul vagyok tájékoztatva, de az elmúlt 15 évhez képest most sokkal többet költhetünk a honvédelemre, mint korábban. A gond szerintem is fejekben és a szervezésben van.

JF házához egyelőre csak annyit, hogy szép dolog a parancsnoki példamutatás. Ilyen házat minden tisztnek! (Idén semmiféle fizetésemelés sem volt és jövőre is csak igérik a "néhány százalékos" emelést!)

Hamburger

Előzmény: Tiger205 (984)
Tiger205 Creative Commons License 2003.12.02 0 0 984
NEM IGAZ !

Egy régebbi trénerünket hadd idézzem:
"kis pénz, kis foci..."
De legalább foci!

Nem lehet mindent a pénzhiányra kenni!
sok felelsleges hülyeségre zsákszám megy a pénz, s a koncepciótlanság sem pénzkérdés!

Mint ahogy egy vezetési hadgyakorlat nevetségessé tétele és befuccsoltatása sem az, de erről én nem is tudok....

Szóval nem cska pénzhiány a baj.
A fejekben van a nagyobb hiba. Szvsz.

Hamburger!
A személyeskedést meg nem mi kezdtük, hallottad már interjúit, nekem olyankor nyílik a bicska a zsebemben....a leendő házát meg minden lap bemutatta, ezt se' mi vetettük fel. Bár az én apósom is adna nekünk ennyit "kölcsön".

üdv:
TGR

Előzmény: Yosser2 (978)
kavkaz Creative Commons License 2003.12.02 0 0 983
Na megint túl gyors voltam, az utolsó mondatban benne volt...
Előzmény: corporal (982)
kavkaz Creative Commons License 2003.12.02 0 0 981
Dehogynincs! Mi van a háborús fosztogató koszovói parancsnokkal?
Előzmény: belic (980)
belic Creative Commons License 2003.12.02 0 0 980
Hello!

kb. emiatt irtam azt, hogy sokmindent megertek (pl. kevesebb nehezpancelos uzemelteteset) az uj koncepcioban, de a vegrahajtas bizonyos pontjai ( technika MEGSEMMISITESE tartos tarolasra elokeszitese helyett, illetve harcolo alakulatok nagyobb aranyban csokkentese, mint az adminisztracio/vezetes csokkentese) elfogadhatatlan.
Ez utobbiakat semmilyen gazdasagi kenyszer sem indokolja, csak szakmai hozza nem ertes es vezetoi gyengeseg.

Azert a politikai korrektseg jegyeben :-), hozzateszem, hogy legalabb nincsen koncepcios per kamu haborus bunokkel (amire ugye az elozo kormany alatt volt pelda).

Bel

Előzmény: Alhazred (977)
Yosser2 Creative Commons License 2003.12.02 0 0 978
Van benne igazság. Nagy futball trénerünk szavait idézném ide: "Szarból nem lehet várat építeni!"
Előzmény: Alhazred (977)
Alhazred Creative Commons License 2003.12.02 0 0 977
Szerintem Juhász alapvetően nem hülyébb mint elődei, bár tény, egyik sem volt eddig oké... főleg nem a Szabó J.

Szóval nem csak a vezetőket kéne b*sztatni. Arra nem gondolt még itt senki, hogy 1szerűen NINCS PÉNZ a honvédelem fejlesztésére...

Persze ez nem mentség a balf*szságra.

Hamburger Creative Commons License 2003.12.02 0 0 976
Egyelőre csak ennyit találtam a www.honvedelem.hu-n: "Dr. Fehér József, a HM közigazgatási államtitkára vasárnap este - delegáció élén, amelynek tagja Szenes Zoltán altábornagy, a HM Honvéd Vezérkar főnöke - kétnapos hivatalos látogatásra Belgiumba utazott, ahol részt vesz a NATO védelmi minisztereinek találkozóján.

A megbeszéléseken a résztvevők áttekintik a NATO vezette műveletek és egyéb krízishelyzetek tapasztalatait, a Reagáló Erők helyzetét, alkalmazhatóságuk kérdéseit. Véleményt cserélnek az új parancsnoki struktúra kialakításának helyzetéről, valamint az új fenyegetések kihatásáról a békepartnerségi program átalakítására."

Nem tartom kizártnak, hogy nem fogják közzé tenni a kapott kritikát addig, amíg a kölföldi sajtó nem fog róla hírt adni! A jelenlegi helyzetben egy kicsit sok lenne!

Hamburger

Előzmény: Hamburger (974)
Hamburger Creative Commons License 2003.12.02 0 0 975
Szia AO!

Hidd el, hogy én sem spórolok a kritikával vezetésünk felé, de azért alaptalanul nem kell senkinek sértegetni a személyiségét! Ha lehet, maradjunk a tényeknél, az is elég lehangoló és magáért beszélő. Pocskondiázással nem fogunk előrébb jutni.

Kedves Tiger!

Abból (PzGen PL v HH) biza nem eszel!

Hamburger

Előzmény: Allesmor Obranna (973)
Hamburger Creative Commons License 2003.12.02 0 0 974
Azt én is szeretném tudni!
Előzmény: corporal (964)
Allesmor Obranna Creative Commons License 2003.12.02 0 0 973
és ha itt is lesz egy terrormerénylet?
akkor a nagy terror-ellenes szent háborúval mi a jó lófaszt fogunk kezdeni?
mert akkor meg az lesz, hogy a nagy komcsi hadsereg (a szlogen még mindig a régi: gonosz VSZ-haderő pfúj!) még nem állt át.
Majd jön akkor a Juhász Fery, és megszólal, hogy ő erről sem tudott, csakúgy mint a kormányváltáskor az átvett Honvédség állapotáról (kampós szöveg).
Aztán majd hozzá teszi, hogy célunk egy icike-picike szerethető, csókolgatható, simogatható, rózsaszín nem is had, hanem meleg sereg.
Csak pár fős, mint amelyet legutóbb a buzibárban szemelt ki akkor, amikor oda is betért egy gecikoktélért cserébe idiótán vigyorogni.
nemedi l Creative Commons License 2003.12.01 0 0 972
Ez jó: rendszeresített fehér zászló :)))
Előzmény: corporal (971)
ftonyo Creative Commons License 2003.12.01 0 0 970
"855-ban " - helyesen: 85%-ban...

Bocs...

ui.: A BMP kivonása is elementáéris baromság....

Honvédelmi (?) vezetésünk(?) másfél évtizede civil idióták gyülekezete!

Civil kontroll.....

ftonyo Creative Commons License 2003.12.01 0 0 969
"Szentesi György haditechnikai szakértő szerint ez az egyik legnagyobb baklövés volt az akkori honvédelmi vezetés részéről, hiszen a beszerzés évében, 1997-ben is látszott: nem lesz szükség a jövőben harckocsikra. Szentesi szerint sem az ország védelme, sem a NATO-felvétel nem indokolta a beszerzésüket. Ennélfogva ha egyetlenegy sem indulna be, akkor sem lenne baj, sőt előnyös lenne, hiszen nem fogyasztana üzemanyagot. A szakértő szerint abból a pénzből, amit eddig a harckocsikra fordítottak, inkább páncéltörő rakétákat kellett volna vásárolni. "

Ez a ******** Szentesi.... Egy 855-ban sikvidéki országban nem kell hk... És ilyen vad*****-ok működnek mint tanácsadók... Hányinger az egész....

Tiger205 Creative Commons License 2003.12.01 0 0 968
Miért sajnálod tőle a negyedik csillagot?
Biztos jól állna a "vállapján".

Generaloberst P.L.

nem jobb?
:o)))
üdv:
TGR

kavkaz Creative Commons License 2003.12.01 0 0 967
Panzergeneral von Hamburger?
Előzmény: Tiger205 (966)
Tiger205 Creative Commons License 2003.12.01 0 0 966
Legyen inkább a tíz tábornokban!
kavkaz Creative Commons License 2003.12.01 0 0 965
Akkor fogunk mi gazdaságos Leókat, apacsokat és holland tizenhatosokat venni, ha abban a harminc ezredesben már Hamburger is benne lesz:)
Előzmény: Tiger205 (963)
Tiger205 Creative Commons License 2003.12.01 0 0 963
Ne sírjunk mint a fürdős hölgyek!

Inkább vegyük meg a holland LEO-kat, AH-64-ket és F-16-kat szezonvégi áron!

Amúgy szvsz. kb 10 tábornok és 30 ezredes azért kellene...

üdv:
TGR

Hamburger Creative Commons License 2003.12.01 0 0 962
Figyeljétek a híreket! A NATO már megint adott az önbecsülésünknek!

Hamburger

Előzmény: corporal (961)
Törölt nick Creative Commons License 2003.11.30 0 0 959
S íme az alábbi cikkhez a következő hozzászólások érkeztek :
......(az anyázó hozzászólásokat kiemeltem)..:

Alulról 1-estől felfelé 38-ig tessék olvasni.

Anonim 2003. november 30., vasárnap 18:20 #38

36-osnak igaza van........szakmabeli vagy ??
1997-ben 4 azaz négy tankot kellett üzemeltetnem.
Nemhogy 4x30 millio Ft.-ot hanem egyetlen fillér fenntartási, üzemeltetési, javítási pénzt se kaptunk hozzá.
Járt volna hozzá 3+4+2+2+1=12 fő szak-személyzet.
Volt hozzá egy fő, mondom 1 fő, akinek még síma "B" kategóriás jogosítványa se volt.
Mentális problémák sokaságával küszködött. Állandó kisebbségi érzése volt, nem tudott olvashatóan írni, képtelen volt számokat megjegyezni, önálló életvitelre alkalmatlan volt.
Ő volt "a" harcjárműves.
S itt a következmény.............
Lehet, hogy a civilek csodálkoznak azon , hogy 600 tankból csak 200 indul be, én azon csodálkozom, hogy 200 még beindul.

ortega 2003. november 29., szombat 18:29 #37

Ki ellen akarunk harcolni? Okosak a szlovénok. Ők bérlégvédelmet gondolnak. Nem kellene nekünk is ilyesmin gondolkodni a hadászatban? Kell honvédelmi alapképzés, kell milícía szerű védelem. Az árvízhez, a természeti katasztrófákhoz ezek kellenek. Még lőni is meg kell tanítani mindenkit. Még jól jöhet. De nem kell bizniszelő, tokás - totyakos tisztikar.
Nem kellene a spanyolviszt feltalálni. Józanul kellene csupán gondolkodni.

Anonim 2003. november 29., szombat 14:39 #36

A nyilatkozó tábornuk úr azt mondta : A tankok fele indul csak be.
Sajnos ez sem igaz.
Ez inkább csak a neki szóló jelentésekben lehet igaz.
A nagyobb baj, hogy a beinduló egyharmad nagy része - technikai okokból - alkalmatlan harcra.
A 600 tankból beindul úgy 200 de harcolni csak 50-80 db-al let.
Jó 520 tankunk nem más mint 520x43 tonna hulladékvas.
Ez nem minősítés hanem használati érték.

Anonim 2003. november 29., szombat 14:36 #

A nyilatkozó tábornuk úr azt mondta : A tankok fele indul csak be.
Sajnos ez sem igaz.
Ez inkább csak a neki szóló jelentésekben lehet igaz.
A nagyobb baj, hogy a beinduló egyharmad nagy része - technikai okokból - alkalmatlan harcra.
A 600 tankból beindul úgy 200 de harcolni csak 50-80 db-al let.
Jó 520 tankunk nem más mint 520x43 tonna hulladékvas.
Ez nem minősítés hanem használati érték.

Anonim 2003. november 29., szombat 14:36 #35

Ma van "harcolo" katonánk , úgy 3000-4000. Ehhez tényleg kell harcbiztosító és támogató, úgy 12-15 000. ( 1:4-hez a helyes arány).
Ez úgy 19 000 fő.
Kell vezetésre, erre arra még 6000 fő.
Így rendben is van a politika által "megrendelt" 25 000 fő.
Ehhez kell - normál esetben - 3 tábornok.
De van 84.
Kell 25 000 főhöz kb. 5-8 ezredes.
De van........kb. 300.
Folytassuk..........???

ortega 2003. november 28., péntek 19:08 #34

A targikus körülmények között elhúnyt költő szavai:
"Kimentek a tankok, bejöttek a bankok."

Anonim 2003. november 28., péntek 18:53 #33

Majdnem 5000-res a minisztérium létszá
ma a sok csikosnadrágossal, ekkora vezérkar és 25 ezres hadsereg ? Állatok !

Anonim 2003. november 28., péntek 14:48 #32

A haditechnika sajátossága, ha rendszeresen használod, kiképzést folytatsz akkor bizony kevesebb az meghibásodás, és nincs meglepetés ha valami bedöglik,... a hibák elhárítása és a javítások gyors elvégzése biztosított csak legyen alkatrész.... de ha csak örizgetjük, néha elövesszük akkor senki se csodálkozzon hogy pl a motor nem indul be stb,
sok politikus bizony minden harci eszközt, ócskavasnak titulál,...és a legegyszerűbb változatban gondolkozik ez pedig a hadrendből történő kivonás.
A gond itt kezdődik, mert helyettük nem állít hadrendbe olyan harci technikát, amik kiváltanák az általuk lecikizett vasdarabok képességeit illetve jobb minőségi képességeket....
pl a harckocsik helyett, de inkább mellettük sok harci helikopter támogathatná a szárazföldiek harcát, műveleteit...
persze van válasz, mint ahogy a gazdaságunk megengedi... közösen a szövetségben ,... máshol is hasonlóképpen... de nem hiszek a fegyvernemi kulturák csere nélküli eltüntetésében...
ha pedig kilóg a popink a gatyából akkor a minimális rosszat választva jobb volna a kultura legkissebb működö elemének megtartásával és a kiképzés folytatásával a katonának önbecsülést adni.... a nem finanszirozható részt tárintézetekben jól tartósítva egy meghatározott ideig megtartani pl. 2006-8-9-10-stb ahogy ŐK jónak látják... ha már úgy sincs kinek eladni

Anonim 2003. november 28., péntek 10:09 #31

Van pénz egy 25 000-es hadseg fenntartására,
Most vannak 45 000-en.
A legnagyobb létszámú "csapattestünk" a szociális és üdülő igazgatóság.
Nem vicc.
Van 28 üdülő, 4 kórház, pár szanatórium, ...........
Óvóda, kollégium már alig van........
Ez mind pénz.
Pénz meg nincs.

Anonim 2003. november 27., csütörtök 22:55 #29

Szaz szonak is egy a vege, nincsbol nem lehet haditechnikat venni es fenntartani. Jegyezzek meg uraim NINCS:)))) Pedig olyan OKOS a magyar nep, nem ertem:)))))))))))

csinovnyik 2003. november 27., csütörtök 17:17 #26

furcsa, hogy mennyien gondolják azt, a jó (erős) hadsereg olyan, amelyik képes mégegyszer megvívni a debreceni tankcsatát.
nekem viszont olybá tűnik, hogy kétféle hatékony katonai doktrina létezik: az egyik a katonai csúcstechnológia, lézer-műhold-lopakodó-computer, tökéletesen alkalmas arra, hogy a vele szemben felálló hagyományos oldschool hadsereget kakává verje, vagy egy országot visszabombázzon a középkorba. én egy ilyen hadseregről tudok.
van egy másik doktrina: felismerték, hogy egy technikailag fejlett hadsereg a lézer-műhold-lopakodó-computer technikájával semmire sem megy egy ellenséges közegben, ahol mindenki tud lőni, ahol a katonai járőrök túlélési esélye 50%-os, ahol simán átvágják az ellenség torkát azután öt perccel, hogy bejelentette, hogy győzött. ilyen helyekre nem szívesen vonul be ellenség, vagy ha igen, akkor rá is szeretkezik hamar.
a harmadik doktrina, mikor nosztalgiából fenntartanak olyan hadseregeket, amelyek a második világháborút meg tudnák nyerni, csak arra jó, hogy kődobálók előtt randalírozzanak, hogy hamis biztonságérzetet adjon, és kitömje pénzzel a tankgyárosokat.
szerintem ha biztonságban akarod tudni a hazádat, tanulj meg késsel és puskával harcolni jól.

Anonimus 2003. november 27., csütörtök 15:39 #25

Svàjcban a Centurion-okat eladtàk maszekoknak. Csak az àgyút szerelték ki belölük, azokat a bunkerokba építettték be, de még soha nem löttek velük úgy igaziból. A tankokat gyüjtök és egyébb parasztok vették meg, ismerek olyat, akinek a fészerben a traktor és a kombàjn mellet ott àll a Centurion. A kert végében meg egy Vampir vadàszrepülö. Kertitörpe helyett.

Anonim 2003. november 27., csütörtök 14:48 #24

Nekem kellenek azok a tankok. Ajánlatokat "Anonim" jeligére kérek a szerkesztőségbe.

Anonim 2003. november 27., csütörtök 14:37 #23

Minek nekünk tankok????
Minek nekünk harcászati eszközök????

Polgár 2003. november 27., csütörtök 13:13 #17

NEM AKAROK HÁBORUT!
Viszont vannak félelmeim.
1. Trianon és utóhatásai. Nem szabad elfelejtkezni a szomszédok megegyezéséről, amikor Mo-ot felosztották egymás között. Én láttam térképet amelyen a Duna mint nyugati/keleti a Balaton vonala észak/déli tervezett határ volt. Még élnek azok az emberek, akik ezt szerették volna elérni.
2. Az aktuális "Nagy Testvér" a NATO égisze alatt már volt példa tagállamok háborujára; Görögország/Törökország. Tehát ez nem jelent nekünk se 100 %-os garanciát.
3. Úgy gondolom, igaz sőt egyre fontosabbá válik a mondás "segits magadon, Isten is megsegít". Ennek szellemében nem szabad hagynunk teljesen kiszolgáltatott helyzetbe kerülni az országot. Ez nem jelenti azt, hogy meg kell csinálnunk a "kis-amerikát" F16/abrams/appache technikával, de nem hagyhatjuk védtelenül magunkat senkivel szemben.

vezérkari 2003. november 27., csütörtök 12:54 #16

boromir 2003. november 27., csütörtök 10:24 #1
Mogyorók !!!
Mi lesz akkor a körkörös védelemmel ?????

Vezérkari :
A körkörös védelem harcászati fogalom.
Für Lajos is megértette minisztersége második évére.
Segített neki, hogy adtak a kezébe papír ceruzát és kiszámoltatták vele, hogy Mo. körkörös védelméhez - egy adott pillanatban - kb. 4,5 millió fő kell.
Plusz a hozzá való haditechnika.
Igaz, hogy ezt másodéves tiszti iskolásnak is kell már tudni a kettesért, de azok meg nem miniszterek.

tűzér 2003. november 27., csütörtök 12:50 #15

2-es !
Hááát nem vagy egy pontosan képben lévő az biztos. Újságíró szintű megjegyzéseidre annyit, hogy Magyarország ma és a belátható jövőben nem számít szomszédai részéről se tank se másfajta támadásra.

polgártárs 2003. november 27., csütörtök 12:48 #14

csinovnyik 2003. november 27., csütörtök 11:38 #4
kedves anonimok!
az látható volt, hogy a t72esek mire mentek irakban. az is látható volt, hogy a szerbek sem a tankjaikkal akadályozták meg, hogy az amerikaiak bevonuljanak boszniába. ...........
Amit írsz az igaz, de gondolat menet hibás.

Nem a T72-es hibája a rossz személyzet, a kiképzetlenség, vagy a rossz harcászat.

Zsidó barátaink pl. egész jól megverték az araboktól zsákmányolt, régebbi, korszerűtlenebb, szovjet T55-ökkel a későbbi, korszerűbb de arab kézben eléggé használhatatlan szovjet T72-seket.
Nem elsősorban az eszköz jó vagy rossz, hanem a használó.

tizedes 2003. november 27., csütörtök 12:44 #13

6-os :..."... Magyarorszag a XX. szazadban ket vilaghaboruba
keveredett bele ugy, hogy nem akart haboruba keveredni
senkivel, most pedig belekeveredtunk az iraki haboruba
ugy, hogy nem akartunk haboruba keveredni senkivel. ......."

tizedes : Ahhoz képest, hogy "nem akartunk" mindkét alkalommal mi támadtunk és mindkét alkalommal mi üzentünk hadat is.
Amít írtál az akaratról az lehet igaz is.
Ettől még az is igaz amit viszonyt tényként én írtam.

Anonim 2003. november 27., csütörtök 12:41 #11

Anonim 2003. november 27., csütörtök 11:05 #3
A "tanknélküli hadsereg" koncepció is arra bizonyíték, hogy a "Honvédség" feladata nem a hon védelme, hanem csatlós államként az aktuális "Nagy Testvér" mellett a világ különböző pontjain rendőr-csendőr-csicskás-szerep!

Kedves 3-as !
Ez így van.
Ma már hivatalosan sem védjük a hont.
Amit Te írtál kicsit más stílusban, ugyanazt mondja/írja a hivatalos politika is csak diplomáciai stílusban.

Anonim 2003. november 27., csütörtök 12:39 #10

Sajnos - üzemeltettünk - lekonzerválásból visszakapott 4 db T-72-est.
Nem kaptunk rá 30 milliót évente mert a 170 db-os teljes harcjármű parkunkra se volt 30 milliónk évente.
Egy év után már csak egy indult be.

Lama 2003. november 27., csütörtök 12:17 #9

Hát ez viszont nem jó ötlet. Ezek a tankok képesek olyan teröleten is közlekedni amit előzőleg atomcsapás ért, a kerékpáros hadtest, meg nem. Le kell őket konzerválni, nem szétszerelni. Bármi lehet, és a hadseregnek az a dolga, hogy minedenre fel legyen készülve. Ha az amerikai legmodernebb technikával szemben nem is képvisel számottevő erőt. A környékbeli országok támadásaival szemben jól használható lenne. Ki ad garanciát arra, hogy, hogy a szerbek, vagy a románok nem őrülnek meg újra? Szétszerelni őrültség. Bagóért eladni a fejlődő országokba már kissebb hiba. Nade kidobni?

Anonim #8

Anonim 2003. november 27., csütörtök 11:59 #7

Ezt a páncélos technikát megsemmisíteni nem érdemes, erre egy fillért sem szabad áldozni le kell zsírozni és raktározni, ha jól konzerválják bármikor elővehető, de ha szétbarmolják akkor egy következő reform alkalmával Abrams-ok egy kis zsozsoért.
különben is ma minden harckocsi páncélzat aktív pácélvédő elemekkel borítva túlélőképessé tehetető ...

Anonim 2003. november 27., csütörtök 11:48 #6

#4 - Magyarorszag a XX. szazadban ket vilaghaboruba
keveredett bele ugy, hogy nem akart haboruba keveredni
senkivel, most pedig belekeveredtunk az iraki haboruba
ugy, hogy nem akartunk haboruba keveredni senkivel.
(olvasd el a Newsweek-et, kerek-perec leirja, hogy tetszik
vagy sem, akik ott vannak Irakban, haboruban allnak).
En se szeretem a haborut, megis azt gondolom, hogy kell
egy megfelelo ereju hadsereg. Ugyanugy, ahogy a rendoroket
se szeretem, megis nagy partoloja vagyok egy megfeleloen
eros es hatarozott rendorsegnek. Sok rossz dolog tortenik
ebben a vilagban es kell ellenuk egy eleg nagy husang.
Eppenseggel a szerb tankok miatt gondolom azt, hogy
kartekony az olyan hadugyminiszter, aki nem kepes
olyan hadsereget mukodesben tartani, ami a szomszed,
nem tul eros orszagoktol megved minket. Ez igenis
szuksegesse teszi, hogy legyenek olyan fegyvereink,
amelyek egy harckocsi-tamadas ellen megvedenek minket.
Hogy azok a fegyverek tankok, raketak, helikopterek
vagy valami masok legyenek, majd a katonak eldontik,
de butan megbizni a "nagy testverben" orultseg. Az USA
ha akarna, se tudna megvedeni minket most, a hadserege
nagy resze le van kotve Irakban.

Anonim 2003. november 27., csütörtök 11:40 #5

Ahová eljutunk nemsokára, arról szóltak a hetvenes években az "albán hadsereg" kezdetü viccek.

csinovnyik 2003. november 27., csütörtök 11:38 #4

kedves anonimok!
az látható volt, hogy a t72esek mire mentek irakban. az is látható volt, hogy a szerbek sem a tankjaikkal akadályozták meg, hogy az amerikaiak bevonuljanak boszniába. az is látható, hogy irakban több amerikai katona hal meg torokátvágás, géppisztolylövés és bombarobbanás következtében a háború vége óta, mint amennyi a harci események közben elesett.
akkor most mit csináljon magyarország? költse a gdp felét arra, hogy megcsinálja az amerikai hadsereget kicsiben f16oskkal, abramsekkel, ah64 apacsokkal, nighthawkokkal (grippenekkel) meg minden, miközben a seggünk kilóg a gatyából és egyébként sem kivánunk hagyományos háborúba keveredni senkivel?
vagy képezzük ki és szereljük fel önkénteseinket úgy, hogy képesek legyenek a mai kor követelményeinek megfelelő katonai feladatokat ellátni? mondjuk bárkinek a t72esét kilőni, ha szükség van rá.

Anonim 2003. november 27., csütörtök 11:05 #3

A "tanknélküli hadsereg" koncepció is arra bizonyíték, hogy a "Honvédség" feladata nem a hon védelme, hanem csatlós államként az aktuális "Nagy Testvér" mellett a világ különböző pontjain rendőr-csendőr-csicskás-szerep!

Anonim 2003. november 27., csütörtök 10:48 #2

En nem vagyok egy haditechnikai szakerto, de
ellenseges tankok ellen mit vetunk be? Biciklis
zaszloaljat? Csak azert kerdem, mert a cikkbol
kiderul, hogy panceltoro raketaink nincsenek
es a helikopterekrol is rossz hireket hallok (kevesen
vannak es rossz alapotban).
Ez is Juhasz Ferenc egyik zsenialis dontese? Az
addig rendben van, hogy a hasznalhatatlan haditechnikat
le kell szerelni, de valamit azert a helyere is kellene
allitani, nem?

boromir 2003. november 27., csütörtök 10:24 #1

Mogyorók !!!
Mi lesz akkor a körkörös védelemmel ?????

Törölt nick Creative Commons License 2003.11.30 0 0 958
Íme egy cikk a héten megjelentekből :

.......




2003-11-27


Nem kellenek tankok a hadseregnek

Jövőre kivonják a lánctalpas harcjárműveket a honvédség hadrendjéből. A BMP-1-es gyalogsági harcjárművek és önjáró tarackok mellett a T-72-esektől is megválik a hadsereg. Az indoklás szerint a NATO-ban vállalt feladataink teljesítésére nincs szükség nehéz harcjárművekre. A hadrendben lévő tankok közül minden második-harmadik indul be, felújításukra nincs pénz.


Az ÁPV Rt. megveszi a haditechnikát, majd feldaraboltatja - fotó: Hegedűs Márta

Néhány éve, az ezredforduló tájékán - némi túlzással - tanknagyhatalomnak számított Magyarország, hiszen a Magyar Honvédségnek 800 harckocsija volt - több, mint Franciaországnak. Aztán mintegy 500 T-55-öst kivontak a hadrendből. Az akkori honvédelmi vezetés elképzelése szerint a T-72-esek alkották volna a hadsereg lánctalpas járműállományát a BMP-1-esekkel és önjáró tarackokkal együtt. Még arról is szó volt, hogy ezeket a mára elavult technikákat modernizálják, ám az elképzelésekből semmi nem lett. Sőt, jövőre már lánctalpasok sem kellenek: a legújabb döntés értelmében kivonják ezeket a hadsereg kötelékéből.
Az indoklás szerint a NATO-ban vállalt feladataink elvégzéséhez nincs szükség tankokra. A valóság azonban más: a hetvenes években még a kor színvonalán álló sikeres nehéz harcjárművek nem tudják felvenni a versenyt a német vagy amerikai haditechnikával. Üzemeltetési költségük - leginkább nagy fogyasztásuk miatt - többszöröse a hasonló kategóriájú nyugati tankokénak. Ráadásul jó, ha közülük minden második-harmadik beindul. Lapunk információi szerint valóságos műszaki kannibalizmus folyik annak érdekében, hogy a hadrafoghatóságot biztosítani tudják a csapatoknál: a nagyobb anyagi ráfordításokkal javítható harckocsikból kiszerelik az ép alkatrészeket, és ezeket teszik be a kis hibás járművekbe.

Sok az üzemképtelen harckocsi, ám annyi működőképes mindig akad, amennyit a hadrafoghatóság megkövetel, mondta Gáspár Tibor vezérőrnagy, a honvédség összhaderőnemi logisztikai és támogató parancsnokságának vezetője. A tábornok szerint a lánctalpasok fenntartása az egyik legköltségesebb feladat: egy T-72-es működtetése használatának függvényében akár 30 millió forintba is kerülhet évente, és ha ezeket a tankokat a kor követelményének megfelelően modernizálnák, akkor járművenként további 40-50 millió forintot kellene rájuk költeni. "De nem fogunk, mert jövőre 80-100 T-72-es kivételével minden nehéz harci járművet kivonunk a hadrendből” - mondta Gáspár.
Ezeket a tankokat határbiztosítási és oktatási célokra tartanák meg, és nem korszerűsítenék. Gáspár tábornok szerint a T-72-esek által a jövőben tervezett feladatok elvégzése nem igényel modernizációt. Kivonásukkal a jelenlegi három harckocsi-zászlóaljból egy önálló egységet hagynának meg, ennek bázisa Tatán lenne. Az összevonás miatt felszabaduló több száz harckocsizó katonát szeretnék átképezni olyan feladatok elvégzésére, mint amilyeneket a szentesi műszaki dandár lát el.
2004-ben mintegy 140-150 T-72-est, csaknem 500 BMP-1-est és valamivel több mint 120 önjáró tarackot ad át a honvédség az ÁPV Rt.-nek. A vagyonügynökség vagy értékesíti, vagy megsemmisítteti azokat. Vélhetően az utóbbit kell választania, mert az orosz típusú harckocsira csak a világ válságövezeteiben tartanának igényt, de azokra a helyekre nem lehet fegyvert exportálni.
Bár számítani lehetett arra, hogy a hadseregből előbb-utóbb a bontókba küldik a tankokat, sokakat mégis meglepett a döntés, leginkább azért, mert az előző szocialista-szabaddemokrata kormány száz darab T-72-es harckocsit vásárolt Belorussziától csaknem hárommilliárd forintért. Szentesi György haditechnikai szakértő szerint ez az egyik legnagyobb baklövés volt az akkori honvédelmi vezetés részéről, hiszen a beszerzés évében, 1997-ben is látszott: nem lesz szükség a jövőben harckocsikra. Szentesi szerint sem az ország védelme, sem a NATO-felvétel nem indokolta a beszerzésüket. Ennélfogva ha egyetlenegy sem indulna be, akkor sem lenne baj, sőt előnyös lenne, hiszen nem fogyasztana üzemanyagot. A szakértő szerint abból a pénzből, amit eddig a harckocsikra fordítottak, inkább páncéltörő rakétákat kellett volna vásárolni.



petike23 Creative Commons License 2003.11.30 0 0 957
"Na igen, de biztos nem úgy válnak meg tőlük, hogy halomba dobálják a kifutópálya mellett, aztán hadd rohadjon."

Egy teherautó gépzsír + egy teherautónyi ponyva.
Aztán raktárba vele..
De ez gondolom nem fér az itteni nagyokos vezetők fejébe..

Előzmény: corporal (953)
Yosser2 Creative Commons License 2003.11.30 0 0 956
"meg mondjuk Izrael se kért még bocsánatot a Tanácsköztársaságért.""

Mi vaaaan???????

Előzmény: corporal (955)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!