Igazad van. Nyilván a magas savtartalom miatt nem érezzük annyira a cukrot.
A wiszkihez és a konyakhoz még annyit: valószínűleg gyártanak belőlük iszonyú jó italokat is, amelyek akár a pálinkával is felveszik a versenyt, csak olyat mi még nem ittunk, mert számunkra megfizethetetlenek. Az biztos, hogy ár/érték arányban a pálinka a leggazdaságosabb ital, mert jó pálinkát akár 6-7 ezer Ft/liter áron is lehet már kapni (arról nem is beszélek, ha magunknak főzzük!), jó konyakot-wiszkit viszont ennek minimum 3-szorosáért.
A krumpli sem édes, mégis szesz alapanyag volt, holott csak keményitő volt benn. A Somogyi homokhátságra szeszipar települt a burgonya feldolgozására, majd az 1960-es évekig. Keményitőfeltárás, malátázás, erjesztés, lepárlás. Még ma is megvannak az épületek (már amit még nem hordtak szét) Lábod, Görgeteg, Csokonyavisonta, Nagykorpád, Mike környékén. A szeszipar ezt dolgozta fel. Az államnak hatalmas adóbevételt hozott, és ezért a kisújját nem nyújtotta ki. A vitézkertemben nekem is van két bokor egres (köszméte, piszke) magas törzsön. Szépen terem, igénytelen, finom kompótot lehet belőle készíteni, más lekvárhoz meg sűritőnek nagyon jó. Magas a pektintartalma. Józsipapa Ui. Az oltványok Debrecen környékéről szármoznak.
Azért az gondolhatod,hogy 12000ft/l-ért nem kutyulmány cognakot adnak. Én az egyik karomat feltétlenül odaadnám,ha olyan nedűt tudnék csinálni. Mephisto ha olvasod kérlek jelentkezz. :)
"a rendszert azért terveztem igy mivel kis mennyiséget csinálok ne legyen réz veszteség (rézeleje)"
Többször volt már róla szó, úgyhogy nem írnám most le részletesen, de az ELŐPÁRLATOT (amit sokan a rézelejével azonosítanak) akkor is KÜLÖN KELL VÁLASZTANI a pálinkától, ha NEM RÉZBŐL VAN A RENDSZERED! Távol álljon tőlem, hogy magamat reklámozzam, de egyszer az (5557) számú hozzászólásban megpróbáltam összefoglalni az erre vonatkozó ismereteimet, ha esetleg érdekel.
SNAPSZMESTER,COMAD Köszönöm a tanácsotokat a réz csöre már én is gondoltam és valószinü meg is próbálom ha lesz rá lehetöségem és a kuktát is szándékozom lecserélni, bár a rendszert azért terveztem igy mivel kis mennyiséget csinálok ne legyen réz veszteség (rézeleje). A hűtö és az edény csiszolatos és én is beszúrok egy fogpiszkálot, hogy a nyomáskieggyenlités meg legyen különben szétnyomná a rendszert. Az a bajom még amit a multkor nem írtam le, hogy főzés közben az emlitett fogpiszkáló mellet olyan csodálatos aroma és illat jön ,hogy szinte bele lehet harapni a gyümülcsbe, de ez a pálinkában már csak töredéknyi szinten van benne. Hogyan lehetne ezt az értékes anyagot vissza fogni a fözetbe? És nekem miért nem marad kellő mennyiségben a pálinkában? Még kérdeznék A pálinka minösitésével kapcsolatban. Azt mondják a jó pálinka sokáig gyöngyözik, na az enyém nem. Mitöl ez a gyöngyözös dolog, hogy müködik? Talán a rendszerrel van baj (tulságosan primitiv)? Köszönöm mindenki tanácsát elöre is!
Ötlet! Lehet ,hogy nem mondok újdonságot de nekem nagyon jól sikerült aki gondolja próbálja ki nem fogja +bánni. Szöllő cefréhez (bogyózott) 5liter/marok v. kevesebb örölt boróka bogyót kell keverni a cefrét igy kiforrni hagyni. Isteni jó "boróka pálinka" lesz. Nekem be jött!
Egrespálinka??? Nem hangzik rosszul! A savtartalommal biztos nincs baj, viszont egy kis cukor nem ártana bele. Az a baj, hogy a piszke (egres) tipikusan olyan gyümölcs, amiből maximum nagypapa hobbitelkén lehet még föllelni néhány bokorral. Szóval nekem a mennyiséggel lenne problémám, ha ilyet akarnék csinálni. Vagy esetleg termesztik valahol ültetvényben is?
Görgényi fekete-áfonya: helyben vettem sok útmenti szedőtől (400 ft/kg ha jól emlékszem) augusztus 20-a körül és persze muszály volt helyi cukorral lefendi mert gyorsan erjedni kezd. Kicsit még kint átfőztem egy nagy bográcsban - kis jóindulattal pasztőrözésnek titulálhatnám. Aztán itthon cefréztem csipkéhez hasonlóan a viszonylag nem tolakodó ízű préselt almlével kb. fele-fele. Nincs kártevő magja, a művelet nem bonyolult, csak annyi hogy akinek köze van hozzá az néger lesz egy hétre. Ennek a pálinkának nem változott drasztikusan az íze néhány év alatt - mint a csipkének, csak simán öregszik és különleges kesernyés-finom. Aztán a poén hogy következő évben az erdélyi barátom - aki évente csinál pár száz liter áfonyalikőrt a megkóstolás után nem finomkodott: ebből a "fékolajból" ne hozzak máskor, esetleg kertkaput mázolni. Hát ennyi köze van az áfolya pálinkájának az agyoncukrozott gyári finomszeszbe dobált néhány marék szemtől megfeketedő és idegenforgalmi mannaként fogyasztott erdélyi áfonya-likőrhöz.
Boróka-ügyben még csak kapu előtt ácsingózok és élevezettel olvastam itt az okosságokat és tapasztalatokat.
Az jóval bonyolultabb műfaj - ezt már látom és még nem mertem nekiállni.
ÖSSZEHASONLÍTÓ ALMAKÍSÉRLET: Két különböző évben direkt kísérleteztem almával. Először szabolcsival (az utazott 450 km-t), majd hazai bácskaival. Előbbi sajnos korábbi szedésű volt, a bácskai jó későn-szedett dér-csípte piros apró jonatán, mégis a szabolcsi lett a finomabb. Kb 400 kiló ledarálása után sima szőlőprésben brutál-tekeréssel is csak kb. 70-80 litert adott mindkettő. A törlöly nagyját elajándékoztam, tehát három flakon maradt az űrállomáson: az almabor-jelölt, az almatörköly (fűrészpornak is jó) és a kontroll: préseletlen ledarált alma. Volt egy negyedik: a szabolcsi haverom esküdözött hogy nagyapja októberben "lefedetlenül cefrézett és attól olyan jó" Hát ez istentelen ecetes-büdös-muslicás lett, de van aki ezt szereti, mert ez emlékezteti fiatalkori otthoni szar italaira - szerintem ihatatlan! Az eredmény mindkétszer: minden megkóstoló szerint - akár ínyec, akár piás - egyértelműen a Sólyom-könyvet igazolandó a préselt almalé a legízesebb és legfinomabb. Az almatörköly kesernyés szar lett - a sváb guggolós-borot kínálgató szomszéddal itatom fel. Almapálinka ágyasítása sem vált nekem be, túlédes és kevés íz - lehet hogy rossz fajtát aszaltam.
Csak mellékes infó a köznek: Érsekhalmán a Hey-Ho üzemben egész évben kapni 500+áfáért /kg préselt és besűrített almalevet ami 7-ed részre van instantálva tartósító nélkül. Olyan mint a méz. Ebből is jó az eredmény és szarakodás nyema, pontosan felét adja 50 fokos páleszben. Azért ennek is állni kell egy-két hónapot.
-Csehek, háromszori lepárlás: szerintem ők vodkát készíthetnek. Azt vagy 6szor kell lepárolni, hogy iható legyen. Persze iparilag oszlopon csinálják. Egyszer látott egy barátom a Spektrumon vodkakészítésről filmet: 98%-ra párolták, majd faszénen szűrték (hogy véletlenül se legyen benne semmilyen íz. :-) ). A pálinkát kétszer kell és punktum. (Hallottam olyat, hogy bizonyos főzeteket, pl. bodza, meg még valami 3x, mert így lesz jó, de ezt egy ismerősöm ismerőse hallotta a buszon, olyantól, aki a Népszabadságban olvasta ... :-))
Konyak:
1. Mi csináljunk csak finom pálinkát, ezeket meg hagyjuk meg másoknak (ezt már 20-szor írom)
2. A konyak a páleszhoz képest kutyulmány, ízesítik minden sz*rral. Pl. olvastam a méregdrága viszkikről (12000 Ft/üveg), hogy portóis hordókban "érlelik" = ízesítik.
3. A pálinka is lehet sima, nem kell 22 évig érlelni, csak 2-ig, csak érteni kell az elkészítéséhez.
Csipke:
Nagyon örülök, több kísérletet, meg beszámolót kíván a hon!
Kukorica:
Pischl könyben benne van. A lényege: csíráztatás, szárítás (teljesen), dara, vízezés, erjesztés, főzés. 60%-os kihozatal!
Feketemálna:
Ezt az elnevezést még nem hallottam a szederre ;-), de megjegyzem. Tudjátok-e, mi az a piszke??
A konyak: http://www.gourmandnet.hu/barpult/site.php?tpl=product&id=168 rövidebben brandy címszó alatt: http://legjobbpalinka.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=17&Itemid=36&limit=1&limitstart=1 illetve itt még van alul a mazsolapárlat, azaz a raisin brandy.
A nagyon sikerült cseresznyém mellett megkóstoltam az ugyanabban az időben, ugyanolyan módszerrel készült cseresznyepáleszomat. És nem lett olyan jó. Már régóta sejtem az egyik lefőbb tételt, de most még egy bizonyosságot gyűjtöttem be: a gyümölcs FAJTÁJA számít! Ennek a kikísérletezésére fogom ezután a legtöbb időt fordítani. Pl. a nevezett esetben a fekete cseresznye a nyerő, a sima egyszerűvel (nem germersdorfi) szemben.
Almából is a szagos, ízes, fajtákat fogom választani, mert hiába gondoztam a nyári almámat nagyon gondosan, mégsem lett olyan az íze.
"Mitől lesz konyak a borpárlatból, hacsak nem attól, hogy évekig áll tölgyfahordóban?"
Konyak (vagyis Cognac) attól lesz a borpárlatból, hogy
1. nagyon szigorú előírások betartásával készül (meghatározott szőlőfajták megfelelő arányú keverékéből, meghatározott lepárlási módszer, meghatározott anyagú és méretű hordóban történő érlelés...)
2. Franciaországnak bizonyos területén állítják elő (most nincs nálam az a könyv, amelyben benne van, hogy melyik települések közelében, de Cognac biztosan benne van!)
Szóval, hiába is tartod be az összes előírást, itt Magyarországon maximum BRANDY-t tudsz előállítani.
Hogy is van a meghatározás? Minden Cognac Brandy, de nem minden Brandy Cognac. Asszem.
Szerinted a csehek miből főznek? Szerintem a gyümi cefrét sehol nem főzik 3szor. Ha mégis vagy veszel el belőle és van veszteség, vagy nem de akkor csak a szeszfok emelkedik.
Teljesen igazad van.Nagyon jó alapanyagból sem lehet túl jó konyakot csinálni.Az un.cukorcefrés borokból szinte jobb végtermék van.Ipari karamellt raknak bele szite fekete és sűrű anyag ettől kapja a szép tükrös barna szint.Nem a hordóban való tartáskor mint eredetileg... A Pischl könyvben nincs túl sok a borókáról csak annyi hogy az alszeszben kell áztatni folyamatosan nagyon finom és nem lehet kapni tiszta borókából készült pálinkát.Ha valakinek van tapasztalata azt nagyon szívesen vennénk... Almaléről már írtam.Préselt almalevet vásárolok akkor drágább ha raknak bele áfonyavelőt.Kb annyit ad mint a darált étkezési alma csak könnyebb vele bánni minden tekintetben.Az íze a borpárlathoz hasonlít,természetesen alma ízű-végül is almaborpárlat.
Szeretném tőletek megkérdezni, van-e értélme a szesz harmadik főzésének? Egypár cseh oldalon olvastam róla, azok esküsznek rá, hogy úgy lesz a szesz tökéletesen sima. Snapszmester, Comad, Sasabá - mit szóltok hozzá? Ha pedig azt mondjátok van értelme, akkor hogy kell az egyszer tisztázott szeszt higítani? Az alszeszt 20-25 százalékosra, ezt ugyanúgy? Nincs így túl nagy veszteség? Köszi.
Hiánypótló a hozzászólásod, örülök neki, írjál még! Például arról, hogy milyen almaléről van szó, ezt te préseled, vagy készen lehet szerezni. Meg arról is, hogy milyen összehasonlító alma kísérleteid voltak, meg, hogy mi volt a görgényi áfonyával. Borókával volt-e kísérleted? A Pischl könyv kb. úgy ajánlja a boróka elkészítését ahogyan te a csipkét csinálod. Nekem volt egy nem túl sikeres boróka kísérletem nemrég, lehet, hogy ha félreteszem egy két évre a kátrányszagú borókapálinkát az is megjavul magától mint neked a csipkepálinka?
Bort vagy borseprőt párolsz ? Nem mindegy ! A túl kezelt boroknak a seprőjében sok vegyszermaradék lehet ami a lepárlásnál visszaüthet .(antioxidánsok, tükrösítők).
A konyakról csak annyit, hogy nem csak a hordós érleléstől lessz konyak , hanem a gyártók saját receptjük szerinti cukorfajtából készített karamell adagolásától és a hordós érleléstől ahol kihasználják a fában lévő jótékony csersavak segítségét is.
Az üveg edény-hűtő csiszolatos illeszkedésü? Van másik nyilás az edényen. Ha nincs három fogpiszkálóval csinálj egy kis hézagot. Nem tudom használ-e, de igy kell. Az üledékről: nem lehet benne, ha mégis rosszul csinálsz valamit. Pl. áthabzás a főzésnél és finomításnál is.
Muszáj megosztanom, egy nem kifejezetten pálinka élményemet veletek. Múltkor kóstoltam Claude Chatelier XO-t(min. 22 éves érlelésű a legifjabb rész magyar cimke szerint 6000 ft fél liter a Tescóban.) Még soha nem főztem,érleltem,de szerintem a trükk abban van,hogy ezek mind keverékek lehetnek. A sokat érlelt párlatból jócskán illanhat el alkohol,amit aztán kipótolhatnak,hogy 40% alkoholfok meglegyen.Szvsz nem minden része ilyen brutál öreg. Bár összintén szólfa fogalmam sincs,hogy mitől van az,hogy alkoholíz-érzet szinte minimális a "költeményben". Olyan harmonikus ize van,mintha nem is "égetett szesz" lenne. Semmilyen kaparás,torokirritáció,stb. Az üvege pedig olyan gyönyörű,hogy valami csuda.
Ne hanyagoljátok el az előttem nem sokkal kérdező sorstársunkat, aki azt a klassz képet is feltette, de azért nekem is segítsetek.
Ma túlestem életem nem első finomításán, de nem vagyok elégedett.
Majdnem ugyanolyan lett, mint máskor mások szerkezetén, bár az olaj leválasztás nagyon szépen bejött. De sajnos kb. 70 fokos töménységig jött belőle a jóízű anyag, utána már nem az. Gondolom, ez a bor hibája (valakire rá kell fogni, a nyuszit meg nem bántom, bár...) de ha már ez a helyzet, mit lehet tenni? Jó, ami jóízű, azt tudom higítani, bár sajnálom, a rosszat meg lehet aromásítani, gyanítom, hogy az ouzo se véletlenül született, de Isten ments, hogy azzal a finom itallal mentegessem a saját tahóságomat. De úgy általában kérdezem, hogy aki borpárlattal, meg seprőpálinkával foglalkozik, milyen tapasztalatai vannak. Én szinte csak azért kezdtem bele, mert az uniós szabályok szerint kötelező a seprő lepárlása (jó, persze nekem annyi borom nincs, hogy érvényes legyen rám, meg azt az Unio ugye nem szabályozza, hogy ez most otthon történjen, vagy "hivatásos" főzdében - amiből ugye nálunk egyértelműen tőkét kovácsolnak a "nagyok"). De ha már belekezdtem, szeretnék valami jót hátrahagyni az utókornak.
Vagyis: ha már valaki bort lepárol, hogyan tudja kinyerni belőle a legfinomabb ízeket. Mitől lesz konyak a borpárlatból, hacsak nem attól, hogy évekig áll tölgyfahordóban? Ha ez a megoldás, vállalom, de egyszerűen nem tudok higítás nélkül 60 fok alá menni. Vagy hagyjam kijönni a "teljes" anyagot finomításkor, aztán majd megérik? Az alszesz szigorúan 25 fokos volt. A mennyisége (kb. 7 dcl víz hozzáadása után) két és fél liter. Ebből a rézeleje és előpárlat után (kb. 1 dcl) keletkezett 6 és fél deci 70 fokos ízes anyag, és négy deci fazékízű, ez 45 fokos volt. A többit kiöntöttem. Akárhogy számolom, ebből nem lenne 1 l 42 fokos józíű konyak (jó-jó, de még borpárlat se).
Tudom, pofátlanság visszaélni a tudásotokkal, de ha van valami tanács, kioktatás, lehülyézés, bármi, nagyon hálás lennék. Mert különben kárbavész a bor, amit sajnálnék.
A főzetnek a cefrézéstől kezdve rengeteg baja lehet, de amit rögtön megmondhatok: 1.: Alumíniumot használni nem szabad! A qktád úgy látom az. 2.: A cucc legalább egy részének vörösrézből kell készülnie a katalizáló hatása miatt. Legalább a páracsövet a qktától hűtőig abból kellene megoldanod.
Nagy örömmel vettem tudomást erröl az oldalról. Csak röviden mert kevés az idöm. Mi baja lehet a főzetemnek? Mert nem olyan az illata mint a főzdeié, mondjuk nem is rossz csak hát' az ember törekszik a tökéletességre. Úgy fözöm, hogy forrásig a gáztüzhely kiségöjén maxi gázzal utána leveszem pötyörgösre, az alszeszt kb.30 fokig engedem a tisztázás 50-ig. De igy is bezavarosodik ami aztán leülepszik, a pálesz pedig ha kis mennyiség áll belöle sokáig szabadon akkor az aromák illanása után főtt cefre szagú (lehet mert még nyers , nem tom'). Ime a berendezés.
A harmatpont stimmel a hármaspontig lefele, de az attól hármaspont, hogy csak azon a hőfokon ( ha nagy leszek, megkeresem, majdnem 0 C-fok) van egyszerre jelen a víz 3 halmazállapota, a jég, víz, gőz. Mivel ez valamiért speciális, ide hitelesítik a hőmérőket. ( Na, megnéztem, ez 20x pontosabban állítható be, mint a fagyáspont. Ahogy itt nézem, 0.01 Celsius. Ezért kár volt küzdeni...:}})
Szóval az itt szokásos hőfokokon harmatpont lesz az....}}}
Tudtam, hogy rossz szakmát válsztottam! (Mármint amiből élek, de nem volt szándékos.) Borzasztóan irigyellek, meg a többieket is, akik ilyeneket tudnak, de már 6 évvel ezelőtt is elriasztott a képzés költsége.
Viszont Tőletek elképesztően sokat lehet tanulni. Az, amit az utolsó mondatban írtál, nagyon megnyugtat.
Én csak a hideg vízbe eresztett, majd hűtős változatot próbáltam, aztán lefejtettem az "alját", vagyis a szeszt, és utána még szalvétán átcsurgattam. De nem nem voltam megijedve, szerintem nagyon szép lesz, de erről majd csak holnap tudok biztosat.
Sajnos azt nem ígérem, hogy bárkit megkínálhatok vele, pedig ha sikerül megtenném, de kevés ez... A vejemnek akarok küldeni főleg, aki nagyon messze él, a műszeszek országában. Na de az idő nekem dolgozik. (Persze azért pénzt nem csinál, ahhoz nincs esze, de nekem sincs sok.)
OK! párolgo helyett forró. hármaspontjáig helyett esetleg harmatpont?:-) Kozmaolaj: a dobozos - csöves módszert valaki kipróbálta? Az alszesz lehet opálos akár 15-20 C°-on is.
Zseniális ez a kozmaolaj leválasztás! Én az egyszerűbb kivitellel próbálkoztam most, és megdöbbentem, hogy kábé négy deci folyadék (több mint fele víz volt) tetején majdnem két centis réteg úszkált.
Sajnos még nem vagyok benne teljesen gyakorlott (először csinálom) így aztán a lefejtés után maradt anyag is kicsit opálos, de lehet, hogy túlhűtöttem, mert már kezdett az alja fagyni.
Ajaj! Elnézést, Uraim, nem akartam vihart kavarni egy fazék vízben. A hőmérőm elég gagyi, tehát nem kell komolyan venni az eredményt. Én alapvetően azért ijedtem meg, mert hirtelen nem értettem, mit iszunk? Jó, én vizet elég ritkán, de akkor is.
Hol laksz a himaláján, nem még az is kevés. A Celsius rendszerü fokolókat jeges vízzel és forró vízzel hitelesítik. A 2érték közötti részt elosszák 100 részre és kész a hőmérő. Tehát a forrásban lévő víz 100 C°-os. A víznek nincs alacsonyabb hőfokon párolgó komponense.
Az üst tetején van egy 55 cm-es, függőleges cső, annak a tetején. De akkor se értem, mi az, ami 50-80 fokon nem csöpög vissza, hanem belemegy a hűtőbe, és desztillálódik.
Pedig az igazság odaát van :-) Egyébként meg javaslom, hogy ha bizonytalan vagy benne, hogy egyről beszéltek-e, használd a a latin nevet is, épp ezért van. Legfeljebb keresgél egy kicsit.
Kérdésem van. Kísérleti okokból vizet párolok (ez nem vicc). Az első 5 cl anyag (direkt nem fél decit írok), kissé zöldes, gondolom, ez a rézeleje. Na de ez a lötty 50 Celsius fokon keletkezett! És aztán még vagy 1 l folyadék jött ki a cső végén, pedig a hőmérséklet nem ment 80 C fölé. Mi van a vízben?! Én azt hittem, 100 C-on forr. Vajon akkor egy igazi anyagból, aminek ugye jelentős része nem víz, mi jön ki? Pontosabban: ha valaki(!) gyümölcs cefrét párol le, az 50-80 fokon érkező anyagban mennyi a "hamis víz"? Mert a csapvízben elég jelentős. Nem értem.
Üdv egy korábbi olvasótól új hozzászólótól, sokat tanultam innen mindamellett hogy régi bűnöző volnék. E tisztelekör után megkísérelnék hozzátenni a tárgyhoz CSIPKEBOGYÓ (és kökény) témában utánanéztem és komoly infókat nem találtam. Pár éve szedtem 30 kiló csipkét és hagyományosan darálva élesztőzve erjesztve lefőztem, ihatatlan kesernyés eredménye volt sikertelennek könyveltem. 2004-2005 fordulóján aztán családom megint kivezényeltem az erdőbe és szedegettünk megint 30-40 kilót és almalével keverten erjesztettem kb. fele-fele. Almalére egy többéves kísérlet után esett a választásom, sokat kísérleteztem ugyanis alma különböző feldolgozásával és azok hasonlítgatásával erről szerzett tapasztalataim majd később ha valakit érdekel. A csipke nagyon erős ízvilága miatt fontos szerintem higítani és erre a préselt almalé a legalkalmasabb, tiszta és nem tolakodó aromája miatt, ami ráadásul szerintem klappol a csipkéhez (de ugyanerre jutottam kökénnyel is). Akkor jöjjön a krimi: első fözéssel nem volt baj mennyiségekre nem emlékszem, csak arra hogy kb. 4-5 lityi lett az eredmény de a 25 fokos alszesz-szabályt stb. betartottam. A tisztázáskor az első literek félliterenként vagy tán kevesebb poharakba sorozatoztam, szóval a második liternél csapadékos törött fényű szörnyűség lett (persze rézeleje szemétbe került). Leállítottam a Mir-űrállomást és kisavaztam a hűtőt és visszaöntöttem kezdvén elölről mostmár eszkábált olajszűrővel. Előbb nyámmogva kóstolgattuk, majd némi része elajándékozgatása után persze csak a nimbusza volt jó, mint ténylegesen az íze végül a mradék félliteres üvegekben ledugózva állítva landolt a pincében. Ma harmadik éves és a legkülönlegesebb ízű és zamatú pálinkám, amit feleségem (!) tiltott meg másnak kínálni így idén új lendületet vett a csipke-szezon: HEPPIEND. Akkor néhány adat okulásul más vállalkozónak: a csipkét madarakkal versenyfutva szedendő, az első fagyok használnak, de sok fajtája van és különbőző időben érnek. A versenyfutás az első hó leesésétől számított kb. 2 hét múlva indul, de a kényelmes szedési magasságban az őzek is lelegelik Szóval tapasztalatom szerint karácsonykor kell kezdeni szedni és mára már nagyon végefelé jár a szezon. Érdekes dolog, hogy a decemberben szedett kőkemény és látszólag semmilyen cukortartalommal bíró bogyó 15 fokos pincében pár nap alatt beérik és leves ízletes viszonylag nagy cukortartalmú bogyó lesz a szakirodalommal ellentétben, ezt arra alapozom hogy egyáltalán nem indul be magától mint minden más gyümölcs. De a biológiához egyébiránt hegedűművész vagyok. Csak sejtésem hogy a keményítő alakult át Persze a január elején szedett idén jó volt hozzá az idő bogyó már jó lédús és érett. Ebből szedni igazi nagy büntetés, én 90-100 kilót szedtem összesen úgy, hogyha láttam az út mellett egy bokrot jártomban, akkor lecsikorogtam. Kb. 2-3 óra egy 10 kg-os vödör egy embernek. Pár napja ledaráltam kicsit átállítgatott paraszti szőlődarálón almalével dúsítva (fele-fele ismét), különben összeragaszt minden acélszerszámot és darálót kb. mint a műgyanta. Fajélesztő-tápsó-kis savval polifómba bugyoláltam az egész 200 litert - így tartható az optimális 20 fok feletti állapot. Három nappal később aztán átszűrtem az egész fenekét, mert a festékkeverős biztatás után a magok (sok apró) leült a fenekére. Azt szépen kimostam spórolásból erjesztés folyt. Persze előbb bezártam a szuterén összes ajtaját meggyőződve hogy egyedül vagyok és fél órát magot zabáltam-rágogattam hogy milyen bajt okoz ha bennemarad nyilván féltem a szaros 40 órás munkámat ennek megfelelően rajtrakészen tartom a cájgot a szuterénben - amikor eljött a perc, akkor azonnal gyújtom a gyufát.
Zárásul a kökényről annyit, hogy minden egyezik szinte a csipkével, csak annak a magja kesernyés mint a cigánymeggyé. Jó volna elválasztani a nagyját, de sokkal nagyobb a gyümölcslé kötése a maghoz. Ennek ellenére a kesernyés eremény még finom ott is az almalé-higítás nekem bevált, baráti körben valami menő cég termékét korrekt számozott poharas kóstolással egyértelműen levertem. Mondjuk szép a Népszabi könyve, csak én is kötve hiszem hogy többezer liternél annyit dédelgetnék Olvastam itt a fórumon a hűtőgépes kökény-érlelést, ki fogom próbálni. Csak nem idén, mert annak is már vége így januárra, mivel hamar jött a hó és leették a madarak.
Ha érdekes a témám, be tudok számolni Görgényi-havasokban szedett fekete-áfonyáról is - szemben az áfonya-likőrrel, hát mitagadás egészen más ízű az igazi pálesz.
Bocs fijjug, most látom hogy hosszabban írtam mint a kétkötetes Kőszívű ember fiai
"mindenki a saját vidékén megszokott , az anyjától , apjától tanult néven emlegeti ezeket a gyümölcsöket nagyon helyesen"
Ebben igazad van. Otthon mindenki úgy nevezi az adott gyümölcsöt, ahogyan megszokta. De ez egy szakmai topik (bár ezzel a szakmabeliek biztos vitatkoznának), és fontos, hogy mindenki számára egyértelmű és pontos legyen, hogy miről is beszélünk éppen. Ezért értek egyet Levélíró kollégával abban, hogy itt, Pálinkafőzés fórumon lehetőleg a hivatalos elnevezést használjuk!
(Hasonló célból javasoltam korábban a 'rézeleje' és az 'előpárlat' kifejezések megkülönböztetését, mert abból is egy csomó félreértés van.)
Az ottani előadók saját szellemi termékéről van szó , ezért nem szívesen tenném közkinccsé , gondolom megérted!
Off.......
A szeder-kontra eper ill. szamóca kérdésen rágódóknak jegyzem meg , hogy ez a topik túlnyúlik még kis országunk határain is (már a jelenlegire gondolva) így parttalan a vita ,hiszen mindenki a saját vidékén megszokott , az anyjától , apjától tanult néven emlegeti ezeket a gyümölcsöket nagyon helyesen.
Eddigi szakmai pályafutásom csúcsát söpörtem be tegnap este. Meghívtak kedves ismerősöket, akiket megkínáltam az eddigi legjobb cseresznyepáleszommal, ami már állt kb. fél évet.
Szerénységem tiltja, hogy idemásoljam a véleményeket :-).
Megkérdezi valaki:
-És ezt mivel ízesítetted? (Az illető is szokott készíteni pálinkákat)
-Cseresznyével.
-Mennyi ideig kellett benne áztatni a szeszben?
-0 napig. Az ízesítés a cefrében található és cseresznyének hívják.
Arcok leszakadva. Az enyémet kivéve.
Egyébként bizonyos főzési fogásokat ennek a párlatnak a készítésekor még nem ismertem, de azóta megtanultam (olvasás+kísérletezés), szóval a jövő évi ennél kicsit jobb lesz.
Az eper-szeder kérdés nagyon szíven ütött. Ismerek egy helyet, amit hivatalosan Epreskertnek neveznek, és én azt hittem, szederfák vannak benne. Na de nem ez a baj, hanem mindig arról ábrándoztam, hogy össze kéne szedni az utcára lógó ágakról a termést, mert így csak a galambok rúgnak be tőle, amikor a trutyivá vált nedűben topognak. Ám ennek van egy vicces (és több áthághatatlan) akadálya: a területtel szembern van a VPOP székház, nehogy már megkérdezzék, mire gyűjtöm a bogyót.
Bár már sokszor megtettük, most újra összefoglalom:
(hivatalos elnevezések):
1. a földön termő piros, ízes gyümölcs: szamóca
2. fán termő, fekete, fehér színekben pompázó gyümölcs: eper
3 .tüskés bokron termő növény (málnaszerű): szeder.
1. Népneve: földieper. Bármilyen mezőgazdasági szakkönyvet veszel, csak mint szamóca hivatkoznak rá, tehát ez a hivatalos neve. A népnyelv csak az erőben termő szamócát nevezi annak, pedig ez ugyanaz a faj.
2. Egyes helyeken szeder, de sok helyen ezt a hivatalos megnevezéssel megegyezően epernek hívják. Én a faeper megnevezést használom, hogy egyértelműsítsem, hogy miről van szó.
3. Szerintem ennek nincs népnyelvi neve, legfeljebb nem ismerik.
Mivel többen is érdeklődtök , megpróbálok teljeskörű felvilágosítást adni a tanfolyamról.(majd jutalékot kérek a szesziparisoktól)
A legfontosabbal kezdem: Bp. IX . Tompa u. 17/b alatt érdeklődhettek
Vitéz Tamásnál. 20/539-1286
A tanfolyam felépítése:
1 nap váll.ismeretek
5 nap szakmai elmélet
3 nap szakmai gyakorlat
4 nap jövedéki elmélet
2 nap jövedéki gyakorlat
1 nap vizsga
Amikor én végeztem a díja 140.000.- ft.volt amit lehetett 2 részletben fizetni.
A vizsgadíj további 16.000.-ft. és a szeszátszámítási táblázat ami 5vagy 6.000.-ft
ami nem kötelező megvenni , de kell a tanfolyamhoz is és a vizsgán is.
Azért nem tudom a pontos árát mert én nem tőlük vettem hanem más forrásból lényegesen olcsóbban (fél áron) ha valakinek kell azt hiszem meg tudom szerezni még mindíg!
A rossz hírem az , hogy minden előadáson illik ott lenni , mert jelenléti ívet vezetnek és egy bizonyosnál? több hiányzást nem fogadnk el a vizsgához.
A foglalkozások munkanapokon vannak, általában hetente egy alkalommal, de a jövedéki előadások beosztása kicsit borulhat a VPOP-s előadó időbeosztása miatt.
A kezdés általában 9h-kor kezdődött és 14-15h-ig tartott Budapesten.
A gyakorlatot a diosdi főzdében tartják Bp.-től 10-15km-re van a 7-es főút mellett.
És hogy mivel nyújt többet a topikunkban összeszedhető tudásnál?
Először is egy gyümölcspálinka-gyártó szakmunkás bizonyítvánnyal,
másodszor pedig az itt sok-sok részinformációból szerzett tudásunkat rendszerezi
és megmagyarázza az egész folyamatot , hogy tudd mit miért teszel ne csak tedd ész nélkül mint egy gép.
Valaki tudna segíteni abban, hogy hol lehet gyümölcspálinka készítő tanfolyamra jelentkezni? Ha van aki végzett, szívesen várom a tapasztalatokat. (időbeosztás, fizetendő pénz, gyakorlat, stb.
Hát, neked sem! Zárjuk le a vitát. eperfa....... szederfa...... (nem kivánt rész törlendő) Nevezzük pálinkafának. Remélem elfogadható ajánlat? Nem kel azért Gyuláig menni, Itt a Sziget Fesztivál. (.....nagy a képméret, nem megy fel, bocsi)
Hát nekem :-) Egy kis off-ot talán megengedtek. Volt egy kis vitánk az urbanlegends oldalon. A történet szerint ugyanis Országh László és szótárkészítő csapata az akkor szokásos cédulázó módszerrel összegyűjtötték a magyar szókincset. Önhibájukon kívül a szigorúan ábécébe rendezett szavak között a bolsevik címszó közvetlenül a bolond szó után szerepelt. A letartóztatással fenyegető helyzetben Országhék igazi nyelvújítók módjára új szót kreáltak a kettő különválasztására. Így került a bólongat a bolsevik után. Ennek stiláris tartalma szerencsére már megütötte a mércét Én tamáskodtam, mert emlékeztem az Arany-versre, hogy "bólongat az eperfa lombja". Fellapoztam azonban az Arany összest és kiderült, hogy nincs igazam, mert "bólingat" annak az eperfának a lombja! Mennyi minden múlhat egy betűn, ugye?
Uff, most eszembe jutott az eperpálinka, de rég ittam :-( Majd legközelebb a Gyulai Pálinkafesztiválon valszeg...
Ja! És hogy az eperfás utat Szedres útnak nevezik: az ilyenre mindig azt szoktam mondani, hogy a sógoromat Szűcsnek hívják, pedig asztalos... No de elég az offolásból:
Comad, most olvasgatok lassan visszafelé. Elértem ahhoz a részhez, ahol az eperfát és a szederfát taglaljátok. Nálunk is szederfának hívják, van fehér és fekete szeder is. Ha itt valakinek azt mondanád hogy eperfa, nem tudná mire gondolsz. Tudod, a szokások és a tájjellegű elnevezések....
Törvényileg a helyzet ugyanaz, mint nálatok. Mi attól félünk, hogy a sok félig munkanélkülivé vált határőr és finánc utánunk kezd szimatolni egy kis plusz prémium kedvéért. Mert ugyebár az a besúgóknak jár.
Jól beszélsz. Ha a pálesznek nem csak az ízére, hanem a hatására is vágyom: legfeljebb megiszom még egyet! Szerintem 40-45 fok az ideális. Persze cefréje is válogatja, no de ott jön ki a tudás, hogy miből milyet! Az én rekordom 80 fok. Spitz nevű itóka, a törzskocsmámban kapni, a címkéje szerint hígítani kellene. Ha megiszol belőle egy felest, roppant nagy kedvet érzel félcsupaszon ordítva kirontani a fagyos éjszakába, hogy széttépj valami nagyot, valami erőset...
Sztem az 50-52 fok túl erős, de az is lehet, hogy én vagyok a gyenge! Én 44-46%-ra szoktam higítani a páleszt. Mivel a vízben (jóesetben!) semmilyen íz/aroma/színanyag nincsen, még a gyengébbre beállított párlatban is egyértelműen a gyümölcs fog dominálni. Sőt, a szakemberek azt mondják, hogy a túl erős pálinkáknál pont a tömény alkohol jelenléte miatt nem lehet igazán érezni a finomabb, halványabb aromákat.
Erdélyben egyébként ittam már 60 fok feletti páleszt is..., hát..., ha abból bedob az ember egy kupicával, akkor nem igazán jut eszébe aromákat, meg hasonló jelentéktelen hülyeségeket keresgélni, mert örül, ha nem jön ki az anyag ugyanott, ahol bement:)
Tényleg ki hány fokosra szokta beállítani a pálinkáját? Azt is hallottam, hogy minden gyümölcsfajta párlata más és más szeszfokon adja ki legoptimálisabban az aromáját.
Én a birset 50 az almát pedig 52 fok-ra lőttem be. Mindkettő finom (nekem) de van aki túl erősnek érezte. De félek tovább hígítani nehogy opálosodjon másrészt nem tudom, hogy akkor az illata is nem "hígulna"-e. Mert a paraszti logikám szerint ha hígítom akkor nemcsak az alkoholból hanem az aromaanyagokból is kevesebb jutna egy stampóra. Azt pedig nem szeretném mert most ízes, illatos bár erős.
Nem hülyeség a kesernyés íz, de ez nem a saválló lemeztől van, hanem a cefrében lévő kénvegyületektől. A réz viszont semlegesíti a kénvegyületeket, ezért nem lesz kesernyés íze.
Azaz nem a savállótól van, hanem a réz szűri ki.
Más:
Tegnap kóstoltam a törkyölyömet (pontosabban, csigerbor-pálinka). Nem találok szavakat. Selymes ízű (nem tom mitől, de az igaz, hogy én mindig gyengére fokolom (kb. 40 fok)). Mikor az üres poharat megszagoltam, szüreten éreztem magam. Csresznye után a második sikerélmény idén.
Milyen kesernyés iz? Ez hűlyeség!A réz az kell mert katalizál !De a savállo az azért savállo benne van a nevéban !Ő semmi félét nem vesz de nem is ad az anyagnak!
Köszönöm a válaszokat a kérdéseimre. Gondolom észrevettétek, hogy újonc vagyok ezeken az oldalakon. Most készülök egy pálinkafőző legyártására, és ötleteket gyűjtök. Duplafenekűt szeretnék készíteni, de vörösrézből egy vagyonba kerül. Saválló anyagból negyedannyiból kihozható. Az itteni szakik szerint (Szlovákia, Párkány és környéke) elegendő az is, ha a főzőtérbe, a főzött cefrébe egy vörösrézlemezt merítünk és a páravazetéket a hűtővel együtt rézcsőből készítjük, mert ez elveszi a savállótól kapott kesernyés fémes ízt. Ti mit tanácsoltok, miből készítsem?
A gond az, hogy nem érződik ki. Ez az alapja a metil mérgezésnek. (ipari ártalom, nem szeszfőzési) A többi igaz. Nem problémás az elválasztás. A rézeleje- előpárlat elvétellel megoldható. Kell az elvétel, nem saválló-réz fügvénye.
De ezek a tiszta (100%-os) alkoholra vonatkoznak! Ha és amennyiben cefrét főzöl, akkor -mivel a kierjedt cefre víz+alkohol keveréke) a forrás pont eltolódik a hígítás miatt!
A normál cefre -és a belőle főzött pálinka- metilalkohol tartalma nem jelent gondot, elválasztani sem tudod, mert olyan kevés, és az is oldott állapotban található apáleszban. Ha kiérzik akkor már gond van !!
Nem annyira számít a konkrét hőfok, van, aki hőmérő nélkül főz. A hivatásos szeszfőzdékben pl. nincs is. A lényeg: a főzés elején jön le a metil, ami kb. 1%. Az elején szaglással/ízleléssel el kell választani. Pl. stampedlis poharakban veszed le a cuccot, és amikor érzed, hogy az már pálesz, akkor jó.
Sasabá! Ha úgyis válaszolsz, akkor egyúttal azt is írd már meg légyszi, hogy általában melyik napokon voltak az órák? Szombat/vasárnap, vagy inkább munkanapokon? Másként fogalmazva: el lehet végezni a tanfolyamot munka mellett? Mennyi szabadságot kell hozzá kivenni?
És miben nyújt többet egy ilyen tanfolyam, mint amit itt a fórumon, illetve a szakirodalomból meg lehet tudni?
Üdvözöllek! Tedd be a fagyasztóba néhány napra. Ha volt benne sok illóolaj az kivállik. A maradék fogyasztható pálinkával higítva. Átveszem, ha nem ízlik.
Negyedik rész (Borókapálinka végkifejlet) A cefre másik felébe tettem 30dkg cukrot, 2dkg élesztőt, 50ml 40%-os foszforsavat. Ez már mutatott erjedési jeleket, CO2 is volt felette 3 napig, aztán bevizesedett a teteje és a nyolcadik napon lefőztem. A hűtőben fekete lebenyek keletkeztek, emiatt hamarabb abbahagytam az első menetet, de így is lett fél liter 40%-os alszeszem. Összeöntöttem az első menetből származó illatos vízzel (valójában ez 15%-os alszesz volt a fokoló szerint) és felhígítottam 21%-ra (1,7l lett) és ezt finomítottam. A pálinka 79°C-nál indult, elvettem 20ml előpárlatot de itt a szagolgatás, kóstolás nem sokat ér, 91°C-ig engedtem, ekkor már víz jött. Érdekes, hogy a cefre és az alszesz lepárlása során is szakaszosan folyt a hűtőből a szesz, kb. félpercenként egy nagy adag, közte alig csepeg. A végeredmény 6dl 55%-os borókapálinka, hogy milyen? Szép tiszta folyadék, de ihatatlanul erős kátrányízű, és a szaga is vegyszerre hasonlít. Nem tudom, hogy ez csak tömény boróka, vagy mérgek is vannak benne, mit csináljak vele?
Írnál részleteket? Gondolom a Szeszipari Kutatósról volt szó. A honlapjukon kb. csak az árat írják, meg hogy 12 hét. Pl. hányszor kell felutazni minimum? Nekem csak egy vonatjegy 5-7000 Ft. Hány órakor vannak az előadások? És a gyakorlat? Jöhet privátban is vagy ide is. Előre is kösz.
Igen a Budapesten tartott tanfolyamot végeztem el, egy kicsit macerás a felutazgatás hetente sokszor 2-szer is kell menni, de sajna nem találtam más városban hasonlót.
Mégvalamit elfelejtettem! Látom itt előkerült a borókapálinka is! Ha valakit érdekel nagyobb menyiséget tudok belőle mármint a boróka magból! Esetleg ha valaki ilyesmire szánná magát csak szoljon!
Már megint nagyon régen jártam itt,és nem érem magam utol visszaolvasni a dolgokat,de rengeteg érdekességet ujdonságot láttam itt megintcsak! Esetlegesen nem érdekel valakit igazi házigyártású mézes pálinka! Szilveszterre bekevertünk egy nagyobb adagot és egy 15l körül megmaradt! Kaptam rá javaslatokat,h azt meg kell inni,mert za duplán egészséges,dehát 15liter az mégiscsak 15liter! Sőtt ha valakit érdekelne van egy 50-60 üveg eledó olcsóbb olasz pezsgőm is. Az idő mostanában pont tökéletes a pálinkafőzésre,hideg is van hó is van,mi kell ennél jobb? További finom pálinkákban gazdag új évet mindenkinek!
Nékem egy rozsdamentes üstöm van és PB. gázzal melegitem. Sajnos a leégés miatt már több alkalommal volt jelentős károm, minőségromlásom. Próbáltam egy un. lángelosztóval üzemeltetni, de az meg nagyon levette a hőt. Igaz, leégésnek nyoma sem volt, de azt kivárni, mig lefolyik...... Megpróbálok valamilyen szendvicsszerkezetű valamit összehozni (vas-réz-vas), talán jobb lesz. Ha valami konkrét dolgot tudsz légy szíves tedd közkincsé. Előre is köszönöm, Józsipapa
Nagyon nagy a lemaradásom , mert régen voltam nálatok, de próbálom felhozni magam.
A kozmaolajszűrőről annyit, hogy SM már régen leírta a működését annak amit most fel is tett nekünk .
Okulás ként: a kozmaolajokat főleg alkoholok alkotják amiknek a fajsúlya kissebb a víznél így az általunk produkálni tudott átfolyáshoz ez bőven elég szűrő papír nélkül is.
Az első lepárlásnál (ekkor szűrünk) annyi vizet töltessz bele, hogy a szintje magasabb legyen a kiömlő nyílásnál így az olajok fel úsznak a tetejére és nagyjából tiszta alszeszt nyersz.
Egyébként a régi szakiknak jelentem: sikeresen vizsgázott pálinkafőző szaki lettem időközben.
Ha valaki szintén tervezi szívesen segítek amit tudok .
A szimpla kisüstök leégésével küzdök még mindíg , ha valakinek használható ötlete van szívesen fogadnám.
Én most halottam egyet amit még nem próbáltam ki, leírom hátha valaki már ismeri és van véleménye:
A tüzre egy nagyobb fémtepsit kell állítólag tenni és üvegcseréppel megtöltve rátenni az üstöt. ??????????
Nekem is van hasonlóm, és a képét is idemásoltam már, azaz nem igaz, hogy nincs senkinek ilyenje. Egy bajom van: undorító anyag a műanyag, ez a büdös trutyi lerakódik benne, és nem lehet eltávolítani. Valamilyen más anyagra szeretnék áttérni, de még nem sikerült.
Szerintem senki nem csinálta meg az olajszűrőt, most itt van. 3 dl fér bele és folyamatos működésü. Remélem valaki kipróbálja és megírja a véleményét. Ez az újévi ajándékom vituálisan és van akinek valóságosan is.
szerintetek 100-300 mbar(vákuum) 35-45 C fokon forró cefre desztillálásához elég 3m 10mm vastag rézcső 15Cfokos folyamatos átfolyatás mellet (közbe öntözés) vagy szerintetek hány méter kellene??
A képeken az is látszik, ahogy áznak a Herbária csipkehús teafilterei (nem vízben).
Miután itt elidőztek 2 hetet, nincs akadálya, hogy a fokozott C vitamintartalmú végterméket ("AQUA VITAE") szilveszter kapcsán mindannyiunk egészsége érdekében megkóstoljuk.
Egészségetekre!
(Bár a technika nem teljesen topikkonform, de néha gondoljunk családunk azon tagjaira is, akik a páleszt kevésbé ... , no meg a vitathatatlan gyógyhatás is ... ).
Bizony, bizony, egyetlen betű mekkora galibát tud okozni! Boldog újévet kívánok! Éshogy ontopic is legyek egy kicsit: Szekszárdi vörösborpárlatot ittam a minap. A színe már nem, az íze azonban nagyon jól emlékeztetett a vörösborra. Szép sima, itatja magát kategória.
Harmadik rész 5,5l cefréhez 1,5l vizet öntöttem, villanytűzhelyen (9-ből) a 4-es fokozaton főztem. 88°C-on jöttek az első cseppek, ebben volt alkohol aztán csak homályos, erősen illatos víz jött borókaolajjal. Az első 250ml-ből 240ml víz volt, a tetején 10ml olaj. A második 250ml-t még hagytam lejönni, abban 4ml olaj lehetett, aztán abbahagytam 93°C-nál egy óra lepárlás után. A cefremoslék még tele volt boróka illattal, és a kijött fél liter folyadék is olyan töméntelen sok aromát tartalmaz ami egy hordó pálinkát beízesítene. A főzőedény nem volt gyantás, a gyanta csak a hideg cefrében marad meg, úgy látszik. A borókaolaj alkalmas lakás illatosításra, pár csepp elég, finom borókaillat lesz. Ha beleszagolunk szúrós kátrányszerű szaga van, olyan tömény. Az ilyen módon készült borókacefrét nem lehet szagolgatással, ízlelgetéssel értékelni mert mindent elnyom a boróka aroma, talán a friss cefrében lehetett érezni az erős fenyőgyanta íz mellet a cukortartalmat, de aztán semmi. A cefre másik fele még megvan, megpróbálom cukorral feléleszteni. Folyt.köv.
Második rész A bogyókat lemostam, sok por lejött róla, 3dl vizet felvett a mosás során. Húsdarálón ledaráltam, olyan halmazállapota lett mint az olajos fűrészpor. Lehet, egy mozsárban törővel zúzva talán a magokban maradt volna a gyanta, így viszont ettől kezdve minden gyantás lett amihez hozzáért. A gyanta hígítóval lejön (Neolux 102 és Supralux H100 bevált) ezután konyhai mosogatószerrel tiszta lesz minden. Hozzáöntöttem 7,2l vizet, 1lapos mokkáskanál (1g) pektinbontót és vártam egy órát, ezalatt nem kezdett levesedni, hozzáadtam 15g budafoki sütőélesztőt és 5 kiskanál (30g) citromsavat. Két edényben fért csak el, nem zárható fedelűek voltak, csak nylonnal fedtem a cefre felszínét. Nagyon hamar feljött a szilárd rész a tetejére, annyira, hogy már-már száraz és domború volt a teteje, ezért félnaponként kevertem. Második nap hígabb lett, talán a pektinbontótól, negyedik nap keverés közben buborékokat találtam, a gyufa is elaludt a cefre fölött, de nem forrt rendesen. Hatodik napon cefreszerű lett, nem akart feljönni a tetejére a sűrűje.Tizedik napon a felét kifőztem.
Tekinthetjük törzs oldatnak és keverhető bármilyen egyébként ihatatlan szeszhez pl. gabona, burgonya, kukorica. Erre találták ki, de egyszer szeretném megkóstolni, tisztán.
Köszönöm, a módszert legközelebb kipróbálom, de minden borókámat elhasználtam, a sikertelen kísérletről tudok beszámolni. A borókapálinka alapanyaga a közönséges boróka (Juniperus communis) termése, bár a Pallas lexikon egy másik fajt említ, és dr. Csanádi József cikke is megkülönböztet alföldi és hegyvidéki fajtát, utóbbiban kevesebb az illóolaj és zamatosabb. Bogyóját álbogyónak vagy tobozbogyónak hívják a botanikusok, az egy éves bogyó zöld, a kétéves bogyó kék lesz ha megérik, azt kell szedni pálinkának.
Az érett és szárított bogyó 30% invert cukrot tartalmaz, ez olyan cukorféle ami a méznek is 2/3-át alkotja, szőlőcukor és gyümölcscukor 1:1 arányú elegye. Ezen kívül sok benne az illóolaj, aroma és gyanta. Ha ez mind átmenne a pálinkába, ihatatlan erős hígító szerű ital lenne.
Nekem 4,5kg borókát sikerült szereznem, ez 10l térfogatú. A Kiskunságból való, Luca napján szedték, tehát se nem friss boróka, se nem szárított.
A boróka feldolgozása: az összezúzott bogyókat 1,5-szörös mennyiségü forróvízzel felönteni, megvárni mig kihűl, majd megismételni utánna kipréselni és a levet megerjeszteni. Várom a beszámolót!
"Le tudná valaki írni, hogy a borókapálinkát hogyan kell elkészíteni?" Volt egy kísérletem most karácsonykor, de nem sikerült, úgyhogy most már én is kíváncsi vagyok az igazi tiszta borókapálinka készítési módjára. A Pischl könyv inkább csak ízesítőként, más gyümölcs cefréjébe kevereve említi a borókát, vagy úgy hogy semleges desztillátummal keverik a boróka párlatát. Tanulságképpen majd leírom a kísérletemet, addig is két recept a netről:
Borovicska recept: 10 l vízhez 1 kg cukrot, 10 dkg borókabogyót, néhány szem koriandert és egy késhegynyi borkősavat teszünk, kb. 1 órán át főzzük, lehabozzuk és leszűrjük. Ha kihűlt, 2-3 dkg élesztőt adunk hozzá és lefedve addig hagyjuk, míg felülete egész fehér lesz. Ekkor áttöltve erjedni hagyjuk két napon át, majd leszűrve üvegekbe töltjük, és jól ledugaszoljuk. Pár hét után fogyasztható.
Borókapálinka (Pallas nagy lexikona): v. borovicska. Szeszes ital, amelyet nálunk a felvidéken a borókafenyő bogyóiból (Baccoe Juniperi) készítenek. E bogyók jelentékeny mennyiségü cukrot, továbbá kis mennyiségü illó olajat tartalmaznak. A bogyókat vizzel megtörik, majd a cukrot elerjesztik és a képződött szeszt ledesztillálják. Az így előállított pálinka többnyire 40-60% borszeszt tartalmaz, azonfelül csekély mennyiségü illó boróka-olajat, amelytől sajátos zamatu. A boltokban árult Borókapálinka igen gyakran nem borókából készül, hanem úgy, hogy 50%-os borszeszt igen kevés illó borókaolajjal (oleum juniperi aethereum)megszagosítanak. Élvezeti szerül, továbbá házi gyógyszerül használják.
Elvesztettem a fonalat, ha kell a segitségem küldj paintos elvi rajzot a berendezésről. Ha szükséges kijavítom és visszaküldöm. Ekkora méretekkel ömleni kell a pálinkának.
Kössz a tippeket, vízköpeny kívülről 6cm hőtükrös gyapottal szigetelve van!!! Nem akarom elkiabálni a dolgot de sztem megvan a hiba! Ehhez mit szóltok: A belső rézüstöm alja ugye kifelé domborul, a kazán alja pedig sík. Hogy megáljon billegés nélkül a az üst, egy hordóról leszerelt abroncsot tettem a kazán alljára, ebbe ültettem az üstöt, mert így az üst széle ült bele az abroncsba. Ez az abroncs kb 4 cm magas dolog. Most szétszedve láttam hogy akkora az üstöm allján lévő dombor hogy igaz hogy megáll billegés nélkül de kb 2mm és leér a földre az abroncson keresztül, kvázi eddig leért a kazán aljára és még a vizem se keringett mert körbefogta az abroncs, amellett h 4-5liter volt az oda eső rész. Holnap feljebb emelem h kb 10 centi víz legyen a kazán allja és az üst feneke között és az is telljesen szabadon.....
Mondjátok h ez volt a hiba:-)!!!
Amúgy köszönöm hogy foglalkoztok vele 10telettel: Vazura
Szóval az általad termelt hőből több megy a helység fűtésére,mint a cefrébe!
Nem biztos, hogy igazad van! :-) Helység az Nyíregyháza, Kiskunfélegyháza, Bivalybasznád. Helyiség az a konyha, a fürdőszoba, a főzőhelyiség. Most akkor? Kellemes évvégét! :-))
Lehet, hogy tüzelési gondod van. Zárt vízfűrdőnél 0,5 a max. nyomás, nyitottnál intenzíven kell forralni a köpenyben a vizet. A vízköpeny ne legyen nagy. 400 L üst/80 L víztér arány bőven elég. Az üst nyomását (cefre tér) a beöntö nyíláson ellenőrizd, a pára csőnél már lehet dugulás. A cefre térben nem lehet nyomás.
paraméterek: Belső üst 1m magas 50cm átmérőjű 4cm vízköpenybe fatüzelés, 150-160liter megy be egyszerre az egész köbtartalma a dómon kívül kb 180 liter. Dóm domborított alapon lévő fordított kúp domborított tetővel.Üst és dóm vörösréz... Innentől 50es saválló cső 20fokban emelkedik 110cm hosszan itt van a könyök, ahonnan megy a lepárlóba...(szintén aveszta) Az a helyzet hogy eddig nem is jött semmi mert kinnt voltam a hidegbe, gondoltam túl nagy a deflegmáció a csőbe visszalett vágva ekkor lett 110 cm-re 200volt. Most felmelegszik az egész a végéig de épphogy csak csöpög, mintha kicsi lenne a nyomás és alig jönne az üstből a pára. Arra gondoltam hogy megnövelem a vízköpenyt mert lehet hogy az alján túl kicsi a víztér itt mindössze 3 cm az üst és a kazán között. Lehet hogy ez a baj? Mert ezeknek a vzköpenyeseknek, zárt térbe 0.5bar túlnyomással kéne mennie hogy felmenjen a víz 100-110fokra. De a nyitott tér sem akadály ugynis a haveromé sokkal primitívebb mégis megy neki nyitott térrel..... Volt már több főzőm is, azok közvetlen tüzelésűek voltak és ennél megállt a tudományom.... Ui:biztos h vmi nyomásproblémám lesz mert főzés közbe mikor már rotyogott az anyag széthúztam a páracsövet a dómnál, és csak komótosan gőzölgött mint egy pohár tea... Mi lehet a baj? Válaszodat előre is köszönöm....
Köszi, örülök, hogy megérted, hogy nem ide való volt. Van a Polidikin elég ilyesmi, pont ezért szeretjük az ilyen topikokat, mert itt nincs. Ez egy új nicknév? Csak a hozzászólásodat kértem, hogy töröljék, nem a nickedet!
A calvados elnevezést egy romantikus történethez kötik, miszerint egy hajó, ami a spanyol király legyőzhetetlen seregének tagja volt, név szerint El Salvador, hajótörést szenvedett Normandia partjainál, ennek emlékére először El Calvador, majd "le Calvados" lett a terület neve, ami 1790-ben nyert hivatalos elismerést.
Köszönöm szépen comad hogy kitöröltél!Lehet hogy durva volt de én olvastam a forumon hasonlo megnyilvánulásokat lehet egy kicsit takartabb köntösbe ez igaz! Egy kicsit rosszul esett !De nem haragszok! :-)
Hali srácok! Valami szaki segítségét kérném. Van egy kis páleszfőzőm (saját tervek alapján) De nem működik sajnos.... Nem jön ki a párlat rendesen, épphogy csak csöpög kb fél lityi / óra vízköpenyes üst és nem tudom mi lehet a hiba ha valakinek van ötlete kérem segítsen FONTOS lenne. Előre is köszönöm
Nagyon jó ötletet adtál a jogszabály átvizsgálással kapcsolatban !
Tovább megyek: megnézetem, hogy a környező országokban (ahol lehet főzni) milyen a "jogszabályi környezet", milyen feltételekkel, megkötésekkel lehet otthon (is) főzni !
Tegnap egy bulin együtt voltam az országgyűlési képviselőmmel és említettem neki:lobbizhatna az otthon főzésért ! Azt mondta állítsunk össze valami anyagot és majd segít eljuttatni a megfelelő helyekre ! (Igazi politikus: ígérni már tud !!)
A lényeg:kezdjünk el magunkért tenni valamit, legalább tudjuk elmondani mit és hogyan szeretnénk, legyen vita alapunk !
Várom mindazok konkrét felajánlásait, ötleteit akik szeretnének ebben a munkában résztvenni ! Tünteni nem fogunk, de minden mást megpróbálhatunk !
Én csak az elméleti értéket tudom, ott 30 l 100%-os /100 kg adat van megadva. A whisky vagy whiskey (az íreknél ez utóbbi az elnevezés) nem kukoricából készül, hanem más szemes gabonából, szerintem árpa, rozs ilyenek lehetnek. Az amcsik csinálnak kukoricából is. Tudjátok, ott a sok finom, génkezelt kukorica. Alig várom, hogy megkóstoljam ...
Nem véletlen, hogy a bioüzemanyagokat is kukoricából, meg szemes növényekből állítják elő, ott a legnagyobb a kihozatal. (Persze hamar kiderült, hogy ez az egyik legkörnyezetkárosítóbb dolog, amit valaha kitaláltak, de ez most nem ide tartozik.)
Hogy hogyan kell a malátát elkészíteni, az pl. A Pischl könyvben is benne van, de nem nagyon érdekel, szerintem ott érdemes megnézni, részletesnek tűnik.
Tudjátok, mindenki abből főz, ami neki JUT: van akinek a gabonaszesz, van akinek a zamatos gyümölcs. Ők nem láttak még egyben 10kg gyümölcsöt, de az az ő bajuk. Ne irigyeljük tőlük ezt az állapotot, hanem örüljünk, hogy mi, magyarok ezt is megtehetjük, mert ilyen csodálatos helyen élünk!
Áldott, békés Karácsonyt kívánok minden fórumozónak!!
1éve beszéltünk az osztrák 1lépcsős lepárlóról, hogy sokkal gyümölcsösebb aroma mint a miénk és most véletlenül meg is találtam a megoldást ugyan ott ahol az előző linket betettem.
A gyümölcsészterek a 60-70%-os részben halmozódnak fel, s innen elvezethetôk.
nálunk a pálinka főzésnél a kozmaolajak belekerülnek (ahogy írtad van mód leválasztani) de viszont a gyümölcsészterek java része lemarad
A modern, folytonm?ködô finomítók sokkal tökéletesebben dolgoznak. Ezek több oszlopos készülékbôl tevôdnek össze, melyekbôl szabályos, helyes vezetés mellett megfelelô helyeken tömény állapotban vezethetôk el a tiszta szesz szempontjából nem kívánatos alkatrészek. Az elôpárlatrész erôsen ható deflegmátorba kerül, hol a gôzök legnagyobb része az elôpárlat-alkatrészekkel lecsapódik, míg a megmaradt tiszta elôpárlatgôz külön h?tôn át kiiktatható; a lecsapódott flegmából a folyton érkezô gôzök ki?zik a benne lévô elôpárlati alkatrészeket. A kozmaolajok a 42% szesztartalmú emeleteken gy?lnek össze, ahol már részben olajszer?en ki is válnak. Itt rendesen három emelet van elvezetôcsôvel ellátva. A levezetett folyadékot h?tik, 1,5-2-szeres mennyiség? vízzel hígítják, az olajszer?en kivált kozmaolajat eltávolítják, a felhígított szeszt pedig visszavezetik a desztilláló oszlopba. A gyümölcsészterek a 60-70%-os részben halmozódnak fel, s innen elvezethetôk.
volt itt 1 ufo szerű főzű amin jót nevettünk befőtesüvegek sorbakötve
Az ipari szeszgyárak magasfokú szeszt készítenek, mely célra csakis jobb hatásfokú, összetettebb készülékek alkalmasak. Ezeknél két olyan folyamat érvényesül, aminek fontos szerepe van a szesz töményítésénél, nevezetesen a rektifikáció és a deflegmáció. A rektifikáció lényege a következô: Ha szeszes folyadék 2-3 vagy egy egész sorozat külön edényben vagy egy készülék elkülönített részeiben van elhelyezve, s a szeszes gôzök ezeken sorjában végighaladnak, akkor eleinte a gôzök lecsapódnak, s ezzel az illetô edény vagy rekesz szesztartalmát növelik. Egyben azonban a gôzök felmelegítik a folyadékrészleteket, és a folyton jövô gôz végül is felforralja sorban a rekeszek tartalmát, miáltal alkoholban mindig dúsabb és dúsabb gôzök keletkeznek. Ez a folyamat tulajdonképpen sokszor ismételt lepárlás, azzal a különbséggel, hogy nem h?tôben cseppfolyósodik a gôz, hanem a rekeszek szeszes folyadékában.
Ezen az asztali, üveg, mini pálinkafőzőn igen elcsodálkoztam. A hagyományok ápolói (akik ezt a készüléket kiagyalták) nem hallottak a "rézelejéről"? Hát jó, egy kis aceton szerűség, meg némi metil alkohol (stb. , ezt ti jobban tudjátok) persze nem halálos ekkora mennyiségben, de ha valaki rászokik, és bár a jövedéki határt nem éri el, de egy nap megszik tíz felest (hiszen "pillanatok alatt" jön a pálinka), annak már nem csak a fejébe száll. És ezt még ilyen drágán is adni...
De persze tetszik. Nem is morgolódok, hátha nincs igazam.
Ami az állami monopólium elleni harcot illeti, maximálisan benne vagyok, bár fogalmam sincs, mit kéne tenni. Az a gyanúm, hogy bár lehet "lobbizni", de a hölgyek urak valahogy nem szívesen állnak szóba az "ucca emberével". Én őrzök néhány kedves hangú, ám kiábrándító levelet, amiket "honatyáinktól és anyáinktól" kaptam egy indítványom kapcsán. És az ráadásul nem is érintette állam bácsi/néni zsebét.
Talán azzal kéne kezdeni, hogy szerezni néhány jogászt, akik végignézik a ma hatályos jogszabályokat, és kimazsolázzák azokat a cikkelyeket, amiknek a betartása nevetséges káoszt okokzna. Nem tudom kitől hallottam, de állítólag valaki bement - talán - Angliában egy bevásárló központba, és kért egy pint sört. Kiröhögték, mire feljelentette őket, ugyanis érvényben volt egy 300 éves törvény, miszerint az a kereskedő, aki sört árul, köteles kiszolgálni az arra vetődő vándort.
Ha sikerülne néhány frappáns botrányt kavarni, utána talán meggyőzhető lenne sok ember, hogy követeljük: a teljes jogalkotási rendszert meg kell változtatni: átláthatóvá tenni, és összehangolni az európaival, elsősorban a szomszédos országokéval. Mert akkor már nevetséges lenne, hogy körülöttünk bárhol lehet főzni "magyar hungarikumot" a konyhában, csak nálunk nem.
Arra is gondoltam, hogy építek egy masinát, és feljelentem magam. Aztán a tárgyaláson kiderül, hogy a szép szerkezet pusztán egy ipari műemlék, amivel soha senki nem főz pálinkát. Azt pedig csak nem lehet megtiltani, hogy valaki ipari műemléket tartson a lakásában.
Az igazi botrány persze az lenne, ha tiszta vízből lehetne szeszt főzni. Mostanában több beszámolót olvastam arról, hogyan lehet a vízzel hegeszteni, meg energiát termelni, ami mindig újra termelődik, hogy szerintem ez lesz a következő nagy áttörés. (Jó, ezt én is rossz viccnek tartom, hiszen a franc akar vízizű cseresznyepálinkát inni.)
Na jó, nem hülyéskedek, mert fáj ez a dolog (is), és minden javaslathoz (ami ennél csak jobb lehet) teljes lendülettel csatlakozom. Mennék előre is, csak nem tudom az utat.
Köszi a választ. Már megtaláltam, hogy ki emlitette. Sajna nem hallatta szavát a hónap közepe óta. Csak nem vitték el a fináncok!? Ki túd valamit gorbekukacról? Gorbekukac keresnek!
Szia snapszmester Meginni nem akarom van még kb. 100 L szilva még és az hiszem 20 évesnél régebbi is van közte én boros vagyok pálinkát néha és csak minőségit, csak kíváncsi voltam hogyan. A viszki az kukorica párlat ugye ?? Üdv trasgo
Helló snapszmester. Egy régebbi témával kapcsolatossan lenne kérdésem. A főzőüst szendvicsszerkezetű aljával lenne kapcsolatos. Tudnál-e mondani róla valamit. A szerkezetére lennék kiváncsi. Technikailag a többiz meg tudom oldani. Tehét, hány réteg, melyik milyen, anyag stb. Segitségedet előre is köszönöm.
Mivel a két ünnep között hanyagolom a munkát ezért netközelben sem leszek.
Úgyhogy áldott Karácsonyt (és nem kellemes ünnepi időszakot) kívánok nektek valamint jó gyümölcsben gazdag, VPOP-mentes új esztendőt!
A pálinka legyen veletek!
Miriuta
Ui: Jövőre forradalmasítom a cefrézésemet, kipróbálom a kokoferm CGC 62-es spéci élesztőjét és egy aromafelszabadító enzimet amit a teljes kierjedés után kell a cefrébe keverni és 2-4 hét alatt fejti ki hatását. A végeredmény - az ígéret szerint - még gyümölcsösebb, még aromásabb pálinka lesz. Meglátjuk így lesz-e...
Ki lehet 80 ft-ért hozni literét nem ablakmosóból, ha gabonából főzöd:
1t kukorica, búza, stb. kb. 50000 ft Kihozatal: 30 l 100%-os /100 kg, azaz 166 ft/1l tiszta szesz, azaz 58 ft/ 0,7l 50%-os.
Tehát szigorúan csak az anyagot számolva kijön a szesz 60 ft-ból. Ezt jó kis aromával megdobod, és jobban fog ízleni, mint az eredeti. A főzési és egyéb ktg. legyen ugyanannyi, mint az anyag, az 120, vegyük, hogy rosszul számoltuk a költségeket, legyen még ugyanannyi, azaz 200 ft-ból tutira kijön egy 7dl-es üveggel. De nagyon túlbecsültem a költségeket!!!!
Sajnos, ha végleg elküldöd, valami azt súgja, hogy utána hamarosan megjelenik a VPOP. Régi, megszokott történet: 1. szívességből adsz valakinek, 2. egyre jobban rád jár, 3. elküldöd, 4. följelent.
Egyetlen működő megoldás: 1. Főzőt, szeszt másik ingatlanon ideiglenesen elrejt, 2. Havert elküld a p*csába 3. Röhög VPOP-n 4. Cucc visszateleportál 2 hónap múlva
Ezzel most bajban vagyok. Jelenleg valóban nincs saját cuccom, megszüntettem, hogy építsek egy profibbat. Egy-két havernak azért összehoztam a szerelést, meg adtam az észt is a főzéshez, velük bűnöztem, ezért is nem írtam konkrétumokról, nem cseszhetek ki velük. Nomármost: úgy néz ki, hogy elvégzem a legközelebbi szeszfőzdés tanfolyamot, mert a kolléga kb. szeptembertől beindítja saját, hivatalos főzdét, és én is dolgoznék benne, amikor ő nem tud. Így már nem tudom, meg merjem-e kockáztatni a "svarcot". Agyalok rajta, majd térjünk vissza rá tavasszal, akkor már világosabban látok.
Igazad van ,ez már tényleg kellemetlen.Gyakorlatilag hozzád jár kocsmába.Ajánlom a népszabadság pálinka különszámát a pálinkaivásról. Comad,márciusban Szlovén túra (ha már lecsillapodtak a kedélyek)?
Bocsi. még lemaradt. Nem sajnálom én senkitő, nem az okoz nekem problémát, bárki is, nagyon szivessen megkinálom, elbeszélgetünk. Az a problémám, hogy úgy jön nap mind nap, mind a jó kútra, de hogy neki is legyen azért a kisújját nem hajlandó kinyújtani. Mi lenne, ha megkérdezném tőle, úgy-e nem inni jöttél? Nem tehetem, mert rögtön feladna.
Csak ablakmosóból. Hisz a cukor 1 kg.-ja, úgy tudom, 200 Ft. felett van. 1 kg. cukorból kb. 0.7 l. 50% -os párlatod lesz. És a gáz, fa vagy villany ingyen van. A vesződséget nem is számítom. És ez nem is pálinka!...
Üdvözlök mindenkit a Határok nélküli Európában.Köszönjük meg hogy a környékünkön mindenki főzheti a pálinkát bennünket meg terrorizálnak érte. A barátoknak adni kell ,ha kérnek az csak jó jel ,hogy jó pálinkátok van. Istenem hány embernek küldtem már postán ,de vitték már ajándékba Dél Afrikába is.:) Szívesen adom mert sok van belőle és szeretem ha megbecsülik,köztük sok híresség is.És akkor jön valaki és azt mondja csináljak olcsó vackot és minél olcsóbban akkor elvisz minden mennyiséget.Mérgezzek le mindenkit,miből lehet 500 ért szeszt csinálni?
Na igen, tudod, hogy milyen az a muslinca? Van a környékünkön is elég. Hogy honnan tudják mikor érdemes bejönni hozzánk?.... elnem tudom képzelni. Múltkor bementem a kiskocsmába. Leültem egy asztalhoz beszélgetni, vittem a kis söröcskémet. Már éppen készültem elmenni, mikor az egyik asztaltársam felállt, hogy hoz még egy kört. Odafordult hozzám és megkérdezte: Úgy-e te nem kérsz? Gyorsan megnyugtattam, hogy persze, nem kérek. Barátok nem kérni szoktak egymástól, hanem kapni szokás tőlük. Tegnap meg nem akart elmenni tőlem,csak úgy, hogy megivott vagy négy stamóval. Aztán még mondja, hogy majd benéz. Kezd már elegem lenni ebből a sok muslincából. Lehetne őneki is nagyon finom pálinkája, de arra lusta, hogy összeszedje a gyümölcsöt. Inkább hagyja elrohadni.
Egyik békési haveromat ugyanígy megtalálták de ők csak 300 Ft-ot ajánlottak. Gondolom annyiért csak ablakmosóból lehet kihozni.
Én nem adok el csak a legszűkebb baráti társaságomban, nekik is csak ha könyörögnek érte. Inkább én vagyok a töményfelelős ha összejön a banda és így mindenki örül. Pedig volt, hogy 240 liter körténk volt a nagybátyámmal.
Ez az 1850-es évszám azért mond valamit: akkor vesztettük el a szabadságunkat. A forradalom leverése után rájöttek, hogy ez a szabadság egyik fő jelképe. Így tették teljessé az elnyomást. Ebből következik, hogy aki a szabad pálinkafőzésért harcol, az a magyar szabadságért harcol.
Tegnap volt(lett volna egy vevőm).Hektószámra vitte volna a pálinkát,valahol kóstolta a pálinkámat és nagyon ízlett neki.Mondtam neki az árat ,huh az nagyon sok ő 500 ért szokott venni és 600 ért adja.Viszont ezt nagyban csinálja akár hetente eladna 2 hektónyit."Nem kell ilyen jót csinálni,cukorból kell főzni meg lopni kell a gázt,csak ocsó legyen".Na bumm 2007 magyarország.100 FT HASZONÉRT LEMÉRGEZI AZ EMBERTÁRSAIT nincs kétségem hogy kapni fog 500ért. Az adótörvényeknek megvan(többnyire)a belső logikájuk,koherenciájuk.A teljes tiltás a legegyszerűbben ellenőrizhető.Szerintem jócskán bennragadtam a prémium minőségű 6-8 ezer ft-os pálinkákk és a 600 ft ablakmosó közé.
Nagyon megható a lelkesedésetek, de figyelve az unios tárgyalásokat, törvénymódosításokat az az érzésem, hogy nem a jó szándék hiányzik hanem a szakmai hozzáértés. Vagy csak ezt remélem, hogy ne keljen lehülyézni a képviselő urakat. A kereskedés annyira tiltott, hogy a teljes jövedéki adó kifizetése sem elegendő a legális főzés mellett. Ezeknek kell a bevétel, de nem tőlünk. Pont mint a prostitúcio, de ott minha lenne elmozdulás. Mit lehet tudni talán itt is lesz, majd ezer év múlva. sm a pesszimista.
Nem arról van szó, hogy le kellene mondania a jövedéki adóról !! SŐT !!!
Így, hogy "zugban főzünk" nem fizetünk egy vasat sem !
Viszont: ha engednék az otthoni, sajáthasználatra való főzést (mint korábban írta valaki max: 30 literes üstben), akkor megoldás lehetne (pl: mint a horgász engedélyt) évente kiváltanánk a "főzési engedélyt" cca. 5000.- Ft-ért !
Aki ezek után kereskedne a saját főztjével, azt valóban büntessék istenesen, vagy tegyenek rá műanyag lakatot (ami sohasem rohad le ) !
Szerintem nagyon sokan "napvilágra jönnénk" és sokkal méltóbb helyzet lenne mindkét fél számára, mint a mostani!
Huh az előbb kicsit nyers voltam.Szóval hetente hatszor megyek el a vinotrep előtt,így kicsit dúrva hogy nincs gyümölcs és tavasszal kijár az almásba megnézni milyenek a gazda fái,hogy kezeli őket.Mindegy ,ez már a marketing része. A jövedéki adó az állam 2. legnagyobb bevétele ,az áfa után.Természetesen nem a szeszből, hanem az üzemanyagból. Erről nem hiszem hogy lemondana az állam.A HVG-ben is van egy cikk a marketingről és a szesztanácsról.Majd a Zwack eldönti kinek lehet főzdéje.
Háát...sok sikert! Ha valamibe kezdesz, számíthatsz rám. Tüntetni nem megyek. Tudtad egyébként, hogy 1850 óta állami monopólium? Azóta történt egy-két dolog, egy-két változás, de ez sosem változott. Nem véletlenül. No de sosem változna semmi, ha valaki nem kezdené el, igaz?
Én a nyolvanas évek elejéről-közepéről beszéltem, te meg a végéről!De az említett változások nem csak nálunk következtek be, hanem az egész "szocialista blokkban" ! "tyúk-tojás" problémának tűnik: szerintem előbb voltak az alulról jövő kezdeményezések és csak ezután jött Gorbacsov!
DE !!!!!!
Ettől függetlenül: ha mi magunk nem akarjuk megváltoztatni a "történelmileg így alakult helyzetet" (status quo-t), valószínűleg más nem teszi meg helyettünk !
Ha nekünk így is jó, akkor nem érdemlünk jobbat !
Nyilván sokkal kényelmesebb valamit "nem csinálni" mint csinálni, de akkor eredményre, változásra se számítsunk ! Ha valaki 1980-ban (akkor érettségiztem) azt mondja nekem, hogy 1990-ben szabad választások lesznek Mo.-on, hát .... ( nem hogy nem hittem volna el, /némi túlzással/ azt sem tudtam volna mi az)
Felvetésemmel csak társakat, ötleteket szerettem volna szerezni, hogy hogyan kezdjünk hozzá a tevékenységünk legalizáláshoz!!
Ez hülyeség. Nincs cukorrépamelasz ,nem ezer ft az ára.A trepák meg olyan almát vesz amit én nem hozok el a szomszéd teheneinek 5 forintért folyik a leve mielőtt elviszik hozzá és teljesen rohadt.Nem szeretem amikor valaki ennyire fényesíti magát.Ráadásul a cég 2 harmada az egyik legnagyobb borhamisítóé a környéken.Tőle 300 méterre pedig az ablakmosós pálinkafőzős gyár.
Off: tedd hozzá, hogy szándékosan hagyták azokat a gyárakat tönkre/csődbe menni, hogy ezáltal is csökkenjen az értékük és szarért-húgyért (elnézést) hozzájuthassanak.
A Pálinkatanácsból meg hiányolom a fogyasztók érdekképviseletét. Szerénységem tiltja, hogy a figyelmükbe ajánljak egy kiváló jelöltet :-D
"a nyolcvanas évek elején-közepén néhány "ellenzéki" nyíltan kimondta azt, amit sokan gondoltak ( elkezdtek "nem félni") és látjátok mi lett belőle"
El kell, hogy keserítselek, sajnos nem így történt. Persze ez az olvasata romantikusabb, de a valóság más: a nyolcvanas évek végén Gorbacsov eldöntötte, hogy kivonul Európából (mindegy, hogy ezt ő akkor miért gondolta), és erre lecsapott az akkori magyar elit. Rájöttek, hogy most már nemcsak ők vezethetik a gyárakat, hanem az övék is lehet. Ezért engedték meg az ellenzéknek, hogy egy kicsit hallassa a hangját. Egyszerűen szükség volt rájuk a színjátékhoz. És bejött? Be. Azóta is (kis kivétellel) ők vezetik az országot, és ezért csinálták.
Ezt azért írtam le, mert így már érthető, hogy mennyi esélye van egy alulról jövő kezdeményezésnek.
minden a részletekben rejlik, lehet jó is és rossz is.
Ha a 2%-ot pálinkamarketingre fordítják, és neves magyar főzdések vannak benne, és a vélemémyezést nem arra használják, hogy bezárassák a konkurenciát, akkor jó lehet. Ha a "szeszipari szakmai szervezetek" Zwack bácsit jelenti (a megfogalmazás ezt sejteti), akkor köszönjük, nem kérünk belőle.
1. Az EU miatt az ÁFA nem lehet nagyobb 25%-nál. 2. A jövedéki adóból több jön be egy évben, mint SZJA-ból.
Ezek fényében nem valószínű, hogy eltörölnék a jövedéki adó, és helyette ÁFÁ-t vetnének ki, még ha akarnák sem.
Az én javaslatom: mindenki főzhessen otthon legfeljebb 30l-es üstben, és azt adhassa ingyen ismerőseinek. Emiatt nem sok bevételtől esne el az állam, mert most is kb. ez a helyzet, csak megbüntetnek, ha elkapnak.
Annak, hogy gy törvényt megváltoztass, tudtommal két módja van: 1. Népszavazás. Bár mintha még egy népszavazás pozitív eredménye is csak arra kötelezné a parlamentet, hogy napirendre tűzze és megvitassa a kérdést, ebben nem vagyok biztos. 2. Keress egy parlamenti képviselőt, akit meg tudsz győzni az igazadról, és ő benyújtja. Magyarul lobbiznod kell és neki is.
Nomármost: pénz beszél, mi meg ugatunk. Amíg ki nem találod, hogyan tehetne állam bácsi nagyobb bevételre az új törvény meghozásával, mint a jelenlegivel, addig semmiféle illúzióid ne legyenek.
Igaz,csak néhány napja vetettem fel a témát, de alig néhányan reagáltatok a felvetésemre: kezdeményezzük az otthoni pálinkafőzés legalizálását!
Távol áll tőlem, hogy politikai párhuzamot vonjak: de a nyolcvanas évek elején-közepén néhány "ellenzéki" nyíltan kimondta azt, amit sokan gondoltak ( elkezdtek "nem félni") és látjátok mi lett belőle ! ( Ettől nyilván bonyolultabb volt a folyamat, csak egyszerűsítettem !) Ma már mindenki "ellenzéki" volt akkor!!
Szerintem sokkal többen gondolják úgy: akár legálisan is főzhetnénk otthon magunk és barátaink örömére (értékesítés kizárva), de valamiért még sem teszünk ellene, hogy a jelenlegi - senkinek sem jó- helyzet megváltozzon!
A magányos kutya ugatása nem hallik az égig, viszont a farkasok vonyítása igen !
Ebben az esetben is az egységben (falkában) lenne az erő ! A több szem itt (és most is) többet lát(na)!
Voltak (vannak) illúzióim! Nem adom fel !! (Ilyen könnyen meg pláne nem !!)
Sziasztok, asztali mini pálinkafőző (desztilláló) berendezést keresek, ha valaki tud segítsen, ajándékba kellene Karácsonyra. Köszi, e-mail címem: aricia@freemail.hu
"szeszipari szakmai szervezetek képviselői" Nem gondolod, hogy valami érdekeltség azért itt is lehet, hisz majd én mondom meg, hogy ki főzhet..... ha mér egyszer megtehetem? No, de ne feltételezzünk ilyen politikusainkról. Mind tisztakezű, talpig becsületes, minden önös érdektől távol állnak.
Elolvastam az origós cikket. Már megint egy vízfejű hivatalt akarnak létrehozni:
"A tervezetben szereplő Pálinka Nemzeti Tanácsa a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, a Pénzügyminisztérium, a Vám és Pénzügyőrség és a szeszipari szakmai szervezetek képviselőiből állna. A testület - a mellett, hogy szakmai tanácsokat adna és pálinkaversenyeket rendezne - hatósági jogköröket is kapna: véleményezhetné az új szeszfőzdék működési engedélyét, és kezdeményezhetné annak visszavonását, ha a főzde vét a szabályok ellen. A testület megkapná a beszedett szeszadó két százalékát is."
Úgy gondolom, hogy a szeszes italokra vonatkozóan el kellene törölni a jövedéki adót, és helyette a forgalmi adót kellene drasztikusan felemelni! Így az államnak meglenne ugyanaz a bevétele az ÁFÁ-ból, mint ami eddig a jövedéki adóból folyt be, viszont nem b@szogatnák azokat, akik saját fogyasztásra állítanak elő pálinkát, és nem pedig kereskedni akarnak vele.
Tudom, erre azt mondják az okosok, hogy ha saját fogyasztásra adómentessé tesszük a szeszfőzést, akkor mindenki feketén fog kereskedni a "saját fogyasztásra" előállított szeszes italával. Én meg azt mondom erre, hogy az APEH ellenőrizze a kereskedelmi forgalmat szigorúbban, ha már úgyis felvették azt a többezer új adóellenőrt! Ez még összhangban is állna a nagyszerű "fair play" programmal, mely szerint mindenféle kereskedelmi tevékenység után adót kell fizetni, és mindent számlával kell igazolni!
Nem is tudom, én indítottam-e el ezt a lavinát, de nagyon megrázó. A legszomorúbb benne az, hogy ahogy a leveleket olvasom, megvan az a "politikai bölcsesség" a hozzászólókban, ami a politikusokból valahogy kiveszett. Elvben meg vagyok győződve arról, hogyha a közös ügyeink ilyen formában (valódi fórumokon) dőlnének el, a felvilágosítás is, meg az igényességre tanítás is működne. Az igénytelen se feltétlenül bunkó, csak egész életében átverték, kihasználták, és dühös, hogy neki ne okoskodjanak, már az ükapja is így itta. De mivel nem csak pálinka esetén "természetes" az, hogy a haszon valahol belekerül egy olyan "üvegzsebbe", ami nem a mienk, és mivel üvegből van, nem is látjuk, hogy kié..., persze hogy úgy érzik, érezzük, hogy legalább az a mi kis "bizniszünk" legyen meg. Kevesen vagyunk, akik szenvedélyből, vagy - ne nevessetek - szakmai büszkeségből nem alkuszunk. És ezért a többiek vagy dühösek is ránk, vagy kiröhögnek.
Nem olvastam a cikket "dicső" politikusaink újabb cselfogásáról, de nem reménykedem. Viszont feladni nem szabad, hátha fordul valamikor a szél. Nem politikai értelemben mondom, mert nincsenek illúzióim a pártokat tekintve, nekik be kell tartani azt a nemzetközi hazugság rendszert, amiben élünk. Remény csak abban van, hogy melyik miért, és mennyire tartja be. Itt viszont talán lehet egy olyan pártsemleges ügyben összefogni, ami a mi szakterületünk.
Persze nem olyan egyszerű, az általatok felsorolt érvek nagyon sok dilemmát vetnek fel. És a mogulok érdekszféráját áttörni nagyon nehéz. Csak példaképp említem a szerzői jogok körüli harcot, ami főleg a zene és filmletöltések miatt kialakult. A pénzes emberek (akik bármilyen marxista kifejezés is ez, de tényleg kizsákmányolják az alkotókat) ragaszkodnak a jogdíjakhoz, amikből maguk az alkotók csak keveset kapnak, persze különben egyáltalán nem is kapnának semmit. De mi van a szobrászokkal? Én csakk akkor tartanám igazságosnak a zeneszerzők (stb.) jogdíjait, ha minden szobrász is kapna 2 fillért, valahányszor egy járókelő véletlenül ránéz a szobrukra a téren. Ők, meg az építészek viszont mehetnek a sóhivatalba, nincs szerzői joguk...
Úgyhogy a honi és nemzetközi szeszmonpóliumok nem fognak támogatni minket. De ha már van ez a "magyar hungarikum", a pálinka, hátha ki lehetne találni valami törvényt, ami garantálná azokat a jogokat az egyéneknek, amik (ezt ti tudjátok) megvan a német, vagy cseh, vagy nem tudom milyen úniós polgárnak, hogy a versenyképesség fenntartható legyen, és ne multi cégek fölözzék le a hasznot.
Egyébként fergerteges ez a topic, már nagyon sokat tanultam, pedig még messze nem olvastam végig!
Aztán gondolom, hogy a végén te voltál a hülye! Ismerős ez a stílus. Tudod, az igényességre nem neked, vagy hasonszőrüeknek kellene nevelni az embereket, hanem az anyikájuknak. Nekünk már túl késő. Jártam több főzőbe, ilyenbe is, olyanba is. Saját szememmel láttam, mikor a főzőmester meglopta a parasztot. Főzettem már olyan helyen is, ahol ott sem kellett lennem. Megbiztam benne, mert a környezete is olyan volt. Tiszta rendezett, kulturált. Az sk. főzésre meg a q. magas adók miatt álltam át. Ha olvastad a cikkeket sejteni lehet, ha a politikus nagyon tolja a szekeret, valami érdeke lehet. Nagyon vigyáznak rá hogy a pórnépnek nehogy jó legyen.
Sajnos az én tapasztalatom is amit a cefréről és a főzés körülményeiről ír. Ezt nem ellenörzik és nem is írják elő. A főzőmester felellőssége és érdeme, ha a pálinkafőzde és környéke rendezett a cefrék illatosak és a légkör nem orrfacsaró. Sajnos ennek anyagi vonzata is van. Viszont működik a természetes kiválasztódás és az igényes főzetők elkerülik a hasonló intézményeket. Meggyőződésem, hogy finom pálinkát csak igényes üzemben, igényes cefréből lehet készíteni. A igényességre viszont nagyon sok munkával és idővel lehet a főzetőket tanítani.
Ezen a héten én is hibáztam. Bele engedtem tenni rossz minőségü ágyasból visszamaradt alkoholos szilvát igaz, hogy nem egészen jó alma cefrébe. A kuncsaft ragaszkodott hozzá én elleneztem, de arra gondoltam tanuljon a saját kárán. Legközelebb keményebb leszek, igaz ezzel elveszítek egy igénytelen főzetőt. :-) :-(
Nagyon lekéstünk mindenről. Dicső politikusaink már szárnyuk alá vették az ügyet. Olvassátok el az origo.hu/itthon idevonatkozó cikkeit. "Aki főz, azon érződik is"- jön a pálinkatörvény. És még a többi cikk.
Énszerintem meg is lenne az osztályharchoz a megfelelő létszám. El kellene dönteni, hogy ki megy előre, vagy ki mondja azt, hogy előre. Szebb szinezete van annak, hogy utánnam! De tényleg, nem tartom marhaságnak!
Régebben írtam ide lepárló készítése ügyében (egyfokozatú, amerikai, egyoszlopos terve alapján). Több másik project beindulása és a feladat nagysága miatt ezt feladtam, viszont készítettem próbára 25 liter cefrét szilvából, nagy körültekintéssel (egyenként megmosott, magozott, egészséges gyümölcsből). Raktam bele kevés cukrot is, mert itt azt olvastam, hogy jobban eltartható lesz tőle.
A kérdésem/kérésem az lenne, h akad-e olyan segítőkész főzőmester (házi) aki Makó/Szeged környékén lakik és kifőzné nekem ezt a kis mennyiséget, hogy megtudjam: használható cefrét készítettem-e?
Miért kell érte adót fizetni? Miért NEM kell adót fizetni? :-((( MINDENBEN adó van. Így még mindig olcsóbban jössz ki, mint ha boltban veszed, ráadásul biztos lehetsz a mibenlétében. A VPOP-ról: azt azért el kell ismerned, hogy a legtöbbször nem zugpálinkafőzőkről szól a hír, hanem pálinka/szesz/borhamisítókról, azoknak meg csak örülhetünk, hogy elkapdossák őket.
Az otthoni főzés engedélyezéséről: ha valaki, hát én mellette vagyok. DE! Ismerve honfitársaimat, nem tudom, mi lenne a vége... Ha meg lenne szabályozás, hogy azért el kellene végezni valami tanfolyamot hozzá, engedélyezett készüléket lehetne csak használni stb. akkor megint ott vagyunk, ahol voltunk. Nehéz ügy...
Ez pontossan így igaz. Az általad feszegetett probléma megoldásának fontosságával teljes mértékben egyetértek. Én csak halkan merem mondani, hogy egy méltányos összeget még hajlandó is lennék fizetni, önként. (legfeljebb a felét eltitkolnám.) Talán még ez is megoldás lehetne. A kecske is jóllakna, meg a káposzta is megmaradna.
Olvagatva az utóbbi napok VPOP kontra házipálinkafőzés tárgykörben írt hozzászólásokat némi kiegészítést és pontosítást szertnék fűzni az elhangzottakhoz!
Nehogy jólérezzük magunkat: a jövedéki és a büntetőtörvénykönyv alapján is felelősségre vonhatóak vagyunk az alábbiak szerint:
A/ a büntető trk. szerint már akkor BŰNCSELEKMÉNYT (?) követünk el, ha komplett lepárló készüléket ((üst, púp, összekötőcső, hűtő) találnak nálunk (még akkor is ha sohasem főztek vele) ! Büntetési tétele 50-60 eft, mely a körülményektől függően 20-80 eft is lehet !!
B/ A jöv. trv. szerint, ha "IGAZOLATLAN EREDETŰ" (?) pálinkát találnak, akkor a bírság az adó x hektoliterfok szorzata ! 10 liternél nagyobb mennyiség esetén az előbbinek az ötszöröse a bűntetés / 50L , 50o pálinka esetén:295 eFt a jöv. birság/ !!
Mindez miért ? Miért termelhetek a kertemben 10 hl bort és büszkélkedhetek a szomszéd meg a haverok előtt vele és miért nem főzhetem le a törkölyét pálinkának ?
Miért kell bújkálnunk, félve attól, hogy mint egy körözött bűnözőt esetleg "feldob" bennünket egy "jóakarónk"?
Ma ebben az országban meg lehet ünnepelni a "Meleg büszkeség napját" (oké), lehet országot bénító sztrájkot hírdetni (oké), lehet alapítani Honi,-Nemzeti,- és Magyar Gárdát és lehet velük masírozni fel-alá ( oké) lehet Kendermag Egyesületet alapítani és küzdeni a "fű" legalításáért (oké)!
Az EU (melynek 2004. 05.01-e óta mi is tagjai vagyunk) környező országaiban többnyire megoldott ez a probléma (nem a totális tiltással mint nálunk) és az országok még sem tántorognak a csőd szélén az elmaradt jöv. adó bevételek okán, -amire nálunk előszeretettel hivatkoznak-!
Szóval: nem tudom hogyan kellene kezdeni, de támogatnék egy olyan civil kezdeményezést, ami - ha (kezdetben) nem is a totális "gyeplő bedobást" célozná, de a fokozatosság (és egyéb szempontok) figyelembevételével kultúrált és emberhez méltó módot és körülményeket alakítani ki az otthoni pálinkafőzés tekintetében!
Számomra ugyanis megalázó tv-ben látni és újságban olvasni, hogy " nagy ribillióval lecsapott a VPOP a zug pálinkafőzőkre és lelepleztek, és elkoboztak, stb,stb !!!
Ebben az országban az elmúlt 20 évben minden megváltozott vagy megváltoztatták, kivéve az otthoni pálinkafőzés szabályozását !
Ez a kis hozzászólás megválágitotta a sötétedni kezdő elmémet. (úgy-e, a sok alkohol) Előkapartam a hatvanas évek közepén készült, még meglévő ilyen irányú jegyzeteimet és láss csodát, megtaláltam az idevonatkozó részt. A jóságos szaktanárom (Kekszibácsi) próbálta a fejembe verni, hogy mi is az a rektifikácio és a rektifikátor, meg a deflegmerácio és a deflegmerátor. (Rektifikácio= újbóli lepárlás, deflegmeráció= töményités). Láttam ilyet nagyüzemben, nem egy nagy durranás. Lényege: az első oszlopba az előmelegitett cefrét vezetik be és hevíttik, majd a rektifikáló oszlopban az alkoholgőz felfelé áramolva hűl. A bent lévá alkoholgőz+vízgőz keverékéből a víz egyrésze kicsapódik és visszafolyik, igy felfelé haladva, szintenként, egyre töményebb lesz. (a visszafolyó víz még mindig tartalmaz alkoholt amit ki lehet nyerni). A deflegmerátorban az pára még erősödik a hütés következtébe. A vizet visszavezetik a rektifikálóba, mert ebben is van még alkohol. Végül is a hütőböl (azt már nem írtam fel, de úgy emlékszem kondenzátornak hívják) 92-96 %-os tisztaszesz nyernek. Persze ez folyamatossan működik. Próbáltam ezt röviden és minél közérthetőbben leírni. Tehát a három dunsztos funkciója az, hogy az a vízszintes páracsőre szerelve, a hűlő és szakaszonként egyre töményedő gőzből a kicsapodó vizet felfogja. Az alkoholnak alacsonnyabb a forráspontja tehát az megy tovább. Igy végül is valóban jóval töményebb és tisztább párlatot fog nyerni a dzsungelvegyész. A vízet a következő alkalommal hozzáburitja a cefréhez, mert úgy e, ez is tartalmaz némi alkoholt, amit kár veszni hagyni. Naaa..... a titokra fény derült, mist már nyugodtan halok meg.
Külföldi fórumokon is regisztrált betyár vagyok, innen az infó......a 3 üveg erősítő feltétként szolgál, mégpedig úgy, hogy az edényből megy a gőz az első üveg aljára, az üvegben van egy adag pl. 20 %-os alszesz, az edényből jövő forró gőzöket az üveg aljára vezetik, ahol azok felmelegítik az alszeszt. Mivel folyamatosan jön az alkoholgőz ez megnöveli a 20 %-os alszesz alkoholfokát, tehát az üvegben felszálló gőzök már erősebbek, mint a tejeskannából jövő gőzök......és így tovább a 3 üvrgben.......Például, ha a tejeskannából a 15 %-os cefréből (általában cukorcefre) sima egymenetes főzésnél 45%-os alszeszt nyernénk, akkor a 3 üveges verziónál ez 80% lesz........egy főzés alkalmával......kis túlzással, meg némi hozzáértéssel, mondjuk 10 rendesebb ilyen erősítőve 92-93 %-ot is el lehet érni........
Anno vagy 5 éve én is kipróbáltam ezt a módszert, működik........
Hát az valóban nem lehet, mert azt valamivel meg kellene szívni. És annak mi értelme lenne kisipari módszerrel? Nagyon macerás lenne, de szerintem elvileg megoldható.
Csak úgy szőrmentén, hogy fel ne borzoljam a kedéjeket... Azt, hogy űldözni kell az elvetemült zúgfözöket, nem a VPOP találmánya. Nem is ma találták ki. Még valamikor anno, tanitották velem az állam berendezkedését. és miből tud az állam valamit is beruházni. Hát adóból és ennek része a jövedéki adó. többek között a szeszadó, amit a bérfőzetéskor fizetsz. Az államnak soha nem volt pénze, nincs is, és nem is lessz. Pénzünk nekünk van és az állam vonja ezt el tőlünk különböző módon. És nagyon nem szereti, ha valaki adót, jövedéki adót csal. Nem veled, vagy velem kisstilű gazamberekkel van a baj, hanem szomszéddal, vagy a környezeteddel, irigyek hogy te meg tudsz valamit csinálni, amit ő lusta, még gondolatba is elkezdeni. Tudod, tipikus "mögdöglött a tehenem, dögűjön a szomszédé is". Na meg a kecskeméti meg a kiskörösi tanyavilág, ahol hektó számra főzik a cefrét, meg az ablaktísztitóból vonják ki az etilalkoholt. mi meg a kiskocsmába isszuk a hamiscimkés szeszesitalt. A közeg nem megy hozzád csak úgy, hogy mert úgy döntött. Ha bejelentenek, akkor meg mit túd tenni? Kimegy és vizsgálódik. Ha valami bizonyítékot talál akkor, Gyurcsány szavaival élve rákúrtál. Csináld úgy, hogy soha ne legyen bizonyitték. Én még a környezetemben nem hallattam , hogy valaki lebukott volna. Elnézést kérek ezért a hosszú szövegért. Ez csuppán az én véleményem.
Fantasztikus dolgokat írtok! Jogos, hogy valószínű nem gyümölcsről van szó, meg az is, hogy nagynyomású szerkezetnél lehet értelme gravitációs (ülepítéses?) tisztításnak. (Na ennyire azért én nem vagyok otthon a dologban.) De marslakó ikertestvérem éppen arra gondolt, milyen lehet egy jó 55-60 fokos vodka. Amúgy én nem szeretem a vodkát, tehát nekem hiába mondja, de a boltinál biztos érdekesebb. Persze azért lebeszéltem róla.
Amúgy azt gondolom, hogy a bejövő gőz nyomása és hőfoka szabályozza a rendszert. De addig nem tudhatunk biztosat, amíg valaki ki nem próbálja, aki ért hozzá, és az nem én vagyok.
A hatóságok meg általában úgy vannak, hogy azt kapják el, aki nem tud visszaütni. Le a kalappal a BKV előtt, hogy most a bliccelést megakadályozandó már a metró használata előtt kérik a jegyet és bérletet. Így valamivel igazságosabb a dolog, és néha nagyon szenvednek. Régen ezt kalauznak hívták, csak azért szűnt meg, mert nem tudtak elég fizetést adni elég embernek. Valószínű, ez most is így lesz.
Na most egy időre elvonulok, mert szeretném átolvasni a hét év anyagát.
hát én éppen tudok labancul, de hogyan kérdezzem meg tőle ?
amíg ezt megírod, én is szívesen találgatnék, bár a SM után elég nehéz okosat mondani : de sztem nagynyomású főzőt látunk, ahol küldi a cefrét, mint a disznó, és a három üveg azért van, hogy az átkerülő szilárd anyagok a hűtőig már ne jussanak el. Vagyis elő-lecsapatónak használja, gondolom én...aztán lehet vitatkozni..:):)
A befőttesről: szerintem nem gyümölcscefrét főz a kedves idegen kolléga. Az a célja, hogy sok felesleges anyag eltávozzon a párlatból. Ugy működik mint a desz. feltét. Mindig a legillékonyab párlatok távoznak a következö edénybe, de mellette nagy az aroma veszteség ami gyüminél nem előnyös. Szerintem!
Hát igen! Azon a három dunsztoson én is kiakadtam, mit az ingaóra. Hogy miért van dupla páracsöve azt értem. (valószinüleg azért mert az üstbe nagy lenne a nyomás az egy vékony cső miatt) A fedél rögzítése jó masszív, majd mind egy nagynyomású főzőedénynek. De hogy miért van ott az a három dunsztos...... azt végképp nem értem. Ki tudja hogy a zseni mit talált fel. Ha jó megnézzük az aparátot nem valami csili-vili jószág, hiszen jó szutykos, erősen igénybe van véve, tehát működik. Mivé lenne a világ, ha nem lenének feltalálók. Lehet hogy bunkóval hadakoznánk még. Remélem a titokra majd még evilági életemben fény derül.
A futó icmerősöd ......stb. valószinüleg nem kezelte a borát gondos gazda módjára. Annak, hogy a bornak miért van undorítóan egérize (valoszinüleg eről van szó), megoszlanak a vélemények, egyszóval eredete ismeretlen. Érdekes módon, néha önnmagától megszűnik. Nem volna szerencsés dolog rögtön a lepárlásra gondolni (ha amúgy jó a bor). Próbálja meg előbb átfejteni és hl.-ként 20 g. borkénnel (káliummetabiszulfid) kezelni. Ráér később is dönteni a lepárlásról, ha az eredmény nem kielégítő. Amúgy a borkén a bornak olyan mint az embernek az aszpirin. (állitják a szakemberek, kénezés nélkül nem lehet a bort eltartani.) Ha mégis a lepárlás mellet dönt, úgy nyugodtan teheti, a produktum minőségét a borkén nem befolyásolja.
2. Ez a VPOP tájékoztató nem butaság. Pont azon morfondíroztam, hogy a "nagymamáink" (az enyémek nem!) lábosban főzték a nedűt, lefelé fordított fedővel, amit felülről hűtöttek. Na aztán abban minden benne volt, amit meginni nem szabad. De rajtakapni nem lehetett őket, és így az az ábrándos, bár ideális cél sem valósult meg, hogy csak szakember főzzön. Mert egyébként valóban veszélyes dolog ez.
3. azon a német leporellón, ahol a fenti befőttes üvegek is voltak, több olyan ötletet láttam megvalósítva, ami nekem is eszembe jutott, pl. a szamovár. De gondoltam arra is, hogy a Fábry show dizájn centerében be lehetne mutatni néhány agyabeteg ötletet, pl. a vaskályha, aminek a kéménye kimegy a ház falán, ott télen lehűti, ami benne van, aztán visszajön egy másik lukon, és mit ad Isten, pálinka gyün belőle. (Persze a kályhába nem szabad benézni.)
4. Ez a külföldiek adómentessége jó ötlet, csak be kéne bevezetni, hogy alanyi jogon külföldiek vagyunk.
Szóval ez a befőttes üveg láncolat talán működhet egymenetes finomítónak (bár nem tudom, miért kell három üveg), ha a levegő hőmérséklete pont akkora, hogy az üvegben csak a nem kívánatos elegyek hűlnek le. De mivel időben ez a folyamat elég hosszú, nem tudom, hogyan lehet állandósítani. Meg nincs-e nagy veszteség abból, hogy a vaksi pára anyag nem biztos, hogy a jó lukon megy tovább? Lehet, megkérem a külföldi (konkrétan marslakó) ikertestvéremet, hogy próbálja ki.
Ha elolvassátok a VPOP tájékoztatóját ez ügyben (pár hónapja olvastam, de sztem a honlapjukon van) azt írják, hogy az "alkalmi" főző nem büntethető. Ebből azt okoskodtam ki, hogy a szétszedhető, nem összeszerelt állapotban megtalált főzőt nem tudják megbüntetni. Azaz, ha pl. van egy kuktád, meg egy rézcsöved, ami spirál alakú, meg egy nagy vödröd, amibe sok víz fér, ezért nem büntetnek meg (valószínűleg azért, mert lehetetlen bebizonyítani, hogy mire való). Persze, ha éppen főzés közben csöngetnek, akkor igen, de ennek kicsi az esélye. Szóval a kuktás módszer jogilag nem veszélyes. Másik kérdés, hogy a főzetet hol tárolod. Erre is van megoldás: főzetsz hivatalosan x liter szeszt, és ha baj lenne, ennek mutatod meg a papírját. Azt már nem tudják, hogy te nem ezt főzetted, hanem egy rég elfogyasztott párját.
Még egy érdekesség, nagyot nevettem. Egy ismerősömnek beszéltem az adócsalásról, mire ezt mondta: "A történelmi magyar alkotmány szerint idegeneknek nem kell adót fizetni." Ő magára nézve ezt tartja érvényesnek, azaz neki tiszta a lelkiismerete. Jó!!!!! :-)
Mielőtt visszatérnénk a szigorúan képzeletbeli pálinkafőzéshez, és azt elismerve, hogy világszerte lényegében bünözők irányítanak minket, azért a törvények jóoldalát se felejtsük el. Legalábbis azt, hogy amíg mi itt nem főzünk valóságos pálinkát, csak álmodozunk róla, és még véletlenül sincs a birtokunkban pálinkafőzőnek látszó tárgy, (ez így van), nem büntethetnek.
Szóval álmodozásaim közepette megakadt a szemem egy készüléken a 6164-es levélben megadott link fotói közt. (Persze nem egyen...) A flegma elvonására használt vezetékre három befőttes üveget lógattak. Lehet, hogy ez egyfajta automata "előpárlat leválasztó"? Ha az, számít-e az üvegek mérete vajon, illetve a cső hossza, stb?
De szívesen kipróbálnám! De hát ha nem, hát nem...
Uraim! A világ a feje tetejére ált. Már régóta haljuk, hogy nem etikus, de törvényes. Na azt kellett volna lelőni aki ezt kitalálta. A törvény az etika és az erkölcs fölé emelkedik elvesztünk. Ettöl kezdve bűnözök irányítanak bennünket. Menjünk vissza pálinkát főzni.
Minden folyadékba amiben alkohol van és lepárolják pálinka lesz. De nem mindegy, hogy milyen. Még a tökéletes jó alapanyagból sem lesz mindig bajnok pálinka. A többit a fantáziádra bízom.
Sajnálom, hogy ma is ilyen feudális jogrendszerünk van, (tisztelet néhány kivételnek), de nem lepett meg. Még mindig jobb, mint a szesztilalom... bár értelme annyi sincs.
Akkor már csak az a kérdésem, hogy ha futó ismerősöm nagybátyja, akinek a tavalyi bora kissé megegeresedett, ki akarja főzetni legálisan, kell-e valamit tennie vele előtte. Arra gondolok, hogy már szüretkor tett ként a mustba, és aztán fejtésnél is, igaz, csak módjával. Érdemes-e egyáltalán kifőzetni az ilyet, vagy öntse ki?
Egész pontosan: saját gyümölcsöskertjéből származó gyümölcsöt kedvezményes adó (bérfőzési szeszadó) mely a jövedéki adó 50 százaléka megfizetése mellett bárki hivatalosan lefőzetheti egy erre a tevékenységre engedéllyel rendelkező szeszfőzdében. A bérfőzető évenként - gyümölcstermelő háztartásonként - 50 liter 86 fokos gyümöcsszesznek megfelelő pálinkát főzethet. Ez 50%-os pálinka esetén 86 literre ad lehetőséget. A bérfőzés szolgáltatás, a főzető a főzési díjat (a szolgáltatást) és a bérfőzési szeszadót fizeti meg a pálinkafőzdében.
És a legeslegviccesebb (vagy inkább legszánalmasabb) az egészben az, hogyha éppen ezért nem kockáztatsz és a cefrédet a hivatalos bérfőzőhöz viszed ahol 400 literesek az üstök ezért tuti, hogy a te max. 100-200 liter cefrédet összeöntik másével és úgy főzik ki, akkor a hivatalos pálinkádból sem ajándékozhatsz senkinek, sőt a törvény szerint még egy felessel sem kínálhatod meg a szomszédot.
Mert a törvény úgy szól, hogy évente egy emberke max 50 liter pálinkát főzethet magának és azt is csak saját maga fogyaszthatja.
Közben az alvilág vígan főzi a pálinkautánzatokat ablakmosóból és készíti a bort műtrágyából de te barátom komoly bírságra és akár börtönre is számíthatsz ha összeszeded a nagymama kertjéből a lehullott epret és nem hagyod veszendőbe menni.
Az illegális pálinkafőzés meglehetősen kemény büntetéseket vonhat maga után; nincs megbocsátható mennyiség. A pénzügyőrök akár fél deci házilagosan kifőzött nedű után is elkobozzák a terméket, a cefrét és a főzőkészüléket, és húszezer forinttól kétszázezer forintig terjedő bírságot szabhatnak ki. A jövedéki törvény visszaesőként való megsértésekor a bírság duplájára emelkedik, azaz negyvenezer forinttól négyszázezerig terjedhet. Fokozza azonban a helyzetet egy további paragrafus: ugyanis a kifőzött tételtől függetlenül bűncselekményt is elkövet az, aki jövedéki termék előállításához szükséges készüléket illegálisan állít elő, tart magánál vagy ad át másnak. Ezért pedig már börtön is járhat.
Hello Csülök2. Kész a ketyere. Mondtam, hogy a mérnökúr kitalálja a szaki meg megcsinálja. Anyit módósítottam rajt, hogy a befolyó cső nem oldalt, hanem alul megy be, vastagabb (mert ez volt...), két ivvel van szerelve. Az össz térfogata, ha a fokoló is bent van kb. 1 dl. (pontosabban 2 feles). Ha így is jó, szóljál. Csalotos
Sajna ez bizony igaz........de már töröm a fejem a rozsdamentes beszerzésén..........valami szépet szertnék venni........szerencsére eddig semmi oxidációt nem vettem észre a kuktában......dehát az ördög nem alszik.......az is igaz, hogy csak kissé savas cukorcefrével kisérleteztem eddig, ami nem agressziv és nem okozott gondot........de akkor is.....
Láss csodát, miböl lesz a cserebogár.........Elég sok meló volt lepucolni a sok retket, de szerintem szép lett a végeredmény.........3 teljes spirál lett belöle......... (bocs a helyesirási hibákért, de hosszú i-t meg ö-t nem írja helyesen a gép...........)
Holnap reggel alakul ki a holnapi napom,de valószínü hogy (kora) délután már otthon vagyok,ill.az is lehet hogy be tudom vinni a városba én ugyanis a dunakanyarban lakom igaz, közel a városhoz,Szentendre után.Ha rákattintassz a nevemre ott megtalálod az E-mail címem,írjad meg a mobilszámod,reggel hívlak!
Ne felejts rákattíntani a válasz rublikára,hogy jobban tudjalak követni a Fórumon.
Okés, asszem nem segitek.....jobban jársz......Én köszönöm az ajánlatot........
Itt a mostani cuccom.......az egyik..........remélem tetszik a kép. 6 literes kukta, 40 literes hütö, 10 mm-es rézcsö, kb 6 méter feltekerve általam.....büszke voltam magamra, hogy sikerült feltekerni......klimaszerelés volt a munkahelyemen.......kb. 20 méter csö eljött........Újrahasznositás.......kipucoltam kivül-belül.....ecet majd trisó dörgölés....stb...egy 5 literes üvegre tekertem fel!!!!!!!! Kukta használtcikk piacról jött.......sajna nem túl nagy de a családi igényeknek megfelel......a hütöviz 14 fokról felmegy kb 70-re a fözés végére, de csak a felsö harmadban.....az "akvavit" 17 C-osan hagyja el a rendszert........Üdv
Rendbe. Dolgozom rajt, ha kész majd szólok. Köszi az ajánlatodat.... Egyszer, egy autószerelőnél láttam egy plakátot: "Rezsiórabér 500 ft....ha a kedves kuncsaft tanácsokat ad 1000 Ft...ha netalán segíteni is akar 2000 Ft."
Ne vacakolj a rajzzal. Mint már alább emlitettem technikai beállitotságú vagyok. Add meg a fokoló átmérőjét és teljes hosszát, amit ebben akarsz használni.
Műanyagbevonatos fűtéscsövet lehet venni, azt a burkolattal együtt kell spirálisan feltekerni, az után a műanyagot el kell távolítani róla, és használható. Idomot lehet venni bárhol, ezüsttel kell összeforrasztani. Én így csináltam, működik.
Elképzeltem a foto alapján. Én egyszerübben ellenőrzöm a folyamatokat, és még senki nem reklamált, hogy sz.. löttyöt főztél. De ha neked ez kő... khm.. akkor esetleg legyártom.
Ez a ketyere a kifolyó párlat erősségének mérésére szolgál, így nem kell állandóan decinként méregetni a finomítás folyamán, hogy mikor hagyjam abba a középpárlat gyűjtését......
Esetleg tudsz valakit aki meg tudná csinálni?????
Comad: Sajna nincs ilyen ismerősöm, ezért próbálkozok itt, kis falumban mindenkinek mindent tudnia kell............mi is ez???? Miért kell??? stb........volt egy emberke aki mindenfélét csendben megcsinált, de manapság inkább kocsmázik.......múltkor 3 hónapot vártam egy 5 perces munkára .....
Megkérlek, írd le a szűrő anyagát, alakját, elkészités módját, esetleg más tudnivalókat. Mit tudsz mondani a szendvicsszerkezetű lángelosztóról? Nekem egy 30 cm. átmérőjü, 35 l. össztérfogatú rozsdamentes anyagból vásárolt főzőm van. A leégés veszélye állandóan a fejem felett lóg. (tragédiaként éltem meg, vagy 20 l. kiváló körtecefre elvesztését, mert odakapot...) Az infót előre is köszi. csalitos
A páracső mögött az a felálló rézcső micsoda? Ezt a cuccot egyébként bármelyik vízvezeték-szerelő vagy bádogos vagy karlakatos stb. megcsinálja, csak ismersz egy megbízhatót, akinek elmondhatod őszintén, hogy egy távoli rokon unokatestvére kersztapjának a volt kollégiumi szobatársának kell :-)
Segítség!!!!!!! Segítség!!!!!!!! Segítség!!!!!!! Szeretnék egy hasonló cuccot csináltatni, talán a vidéki mesterembered tud nekem segíteni......vagy ha másnak van valami ismerőse.......
Egyébként tetszik a főződ, igazi remekmű.............. Előre is kösz. Csülök2
Jelentem megtörtént a második finomító lepárlás is.
120 l 25 fokos alszeszből lett 30 l pálinka azt még nem tudom, hogy az össz mennyiség hány fokos. 48 fokig engedtem le aztán vége de már nem győztem kivárni, mert hajnali egykor végeztem. Az illata nem rossz.
Más:
Valaki meg tudná nekem mondani, hogy lágy rézcsövet azt hol lehet venni, mert a fűtés szaküzetletben csak kemény rézcső volt.
Most kérdeztem meg,az öreg 25.000 forintot kér a komplett szerkezetért, kb 30 literes.(réz) Holnap lefényképezem ha érdekel,szerintem látatlanban is megéri!!!!!!
A topicot végigolvasva azért lenne egy kérésem, ha nem teher: olyan rajz kellene, amivel hozzátudnánk kezdeni a főző elkészítéséhez.
hangsúlyozni szeretném: annyira nem vagyok műszaki ember, hogy csak na......a videót is az asszony állítja be.........viszont jó barátaim vannak akik értenek hozzá: ők rajzot kérnek. Ezért írtam.
Végre áthoztam a kölcsöncuccot,lassan elkezdem az 5 hl bor lepárlását,valamint 120 lityi alma (cefre )lefőzését. A(rm)hőtőspirált is célszerű átmosni szódával,vagy van valamilyen más ötlet?Tudom,már írt valaki a Fórumban erről, de lusta vagyok megkeresni!..Szerinted 500 lityi borból mennyi 48 fokos középpárlat jön le?
Fenyőpálinka=borókapálinka=borovicka. A boróka=fenyőféle. Ha meg tényleg végigolvastad az egész topikot, akkor a főzőkről tudod, hogy nem kapni, vagy behozatsz, vagy csinálsz/csináltatsz, esetleg valakitől megveszed, de ez utóbbihoz nagyon bízni kell az eladóban.
Segítséget szeretnék kérni. Végig olvasva ezt a topicot,kedvet kaptam a pálinkafőzéshez, kizárólag saját részre. Sok gyümölcsöm van, kb 3 tanyámról.Sajnos műszakilag nem analfabéta hanem alfabéta vagyok..........szóval teljesen alap.(zenész) Kérdésem, kérésem: lehet venni gázzal működő pálinkafőzőt?Kis adag lefőzéséhez kb.: 50-80 liter cefréhez. Aki tud kérem segítsen a tokugava@citromail.hu emlcímen! Előre is köszi!
És esetleg egy kérdés.....Mi az a fenyőpálinka?????????? Régi erdélyi recept, Wass Albert könyvekben lehet olvasni róla,
Körülbelül ugyanannyi van mind a kettőből,a lé annyiból jobb hogy nem kell darálni. A kokoferm élesztőit használom danstil A+élesztőtápsó,a pektinbontó a legdrágább abból áfa nélkül 42000 kilónként.Bekevered és utána 2 hét mulva kész van.6 fokon is dolgozik a drágább élesztő és a pektinbontó.Majd írj a mailemre.chiao
Komplettet nem kapsz, nivelhogy mint tudod, illegális a cuccnak még a birtoklása is. Szlovéniában vagy Szerbiában a a gazdaboltokban igen, de azt még be is kell hozni. Sok sikert!
Egy barátom a napokban lesz 30 éves és Ti vagytok az utolsó reménysugár a szülinapi ajándékának felkutatásában. Tudni kell a családról, hogy lelkes pálinkafőzők voltak a 90-es évek közepe felé, de egy borús nap, egyébként is rossz minőségű, alumínium üstjük bemondta az unalmast.
Most felélesztve a hagyományokat: szeretnénk neki venni legalább egy réz üstöt, vagy egy olcsóbb komplett szerkezetet, de egyszerűen nem találok a neten helyet, ahol hozzá tudnánk jutni.
sziasztok!Nagyon tetszenek az irások,fényképek..nagyon jó megoldásokat láttam!16 éve vezetek egy pálinkafőzdét,de még mindig vannak számomra is meglepő dolgok,ujdonságok!Szivesen olvaslak benneteket!:-)
folyamtban van anna k a készítése is, de ugye nem szólhatok akárkinek, hogy hegessze meg, így lassan készül. Az alja a kúpos része már elkészült, már csak a tetejére kell megcsinálni a peremet, hogy a nagy főző tetejét rá tudjam rakni. Meg ahoz szerintem kell csinálni egy kisebb hűtőt is.
Ez ugye mind nem kevés péntbe kerül. A rézcső elég drága, a saválló pálcához meg elég nehéz hozzájutni. Végre megoldódott ez a probléma is mert az ismerős vett egy CO hegesztőt, amihez állítólag tud a savállóhoz palackot is szerezni és akkor már csak a saválló drótot krll mrgvenni de abból is egy dob 15.000 -Ft-ba kerül.
Már így is egy kisebb fajta vagyonba van, már többet költöttem rá mint amennyiért vettem.
Egyébként tényleg egyszer véetlenül jókor voltam jó helyen mert a MÉH telepen végezte volna lepárló ha én nem hozom el.
mint tegnap írtam 35 l alambort és 80 l meggybort pároltam egyszerre. az aljába ami agy csonka kúp 30 l folyagék megy bele. és fölé a hengeres részbe még 80 l, így marad 25 cm gőzterem.
A főző egyébként alkalmi vétel volt, olcsón hozzájutottam, aztán kezdődtek az átalakítások. már két éve itt volt nálam csak most lett kész de még mindig nem tökéletes.
Sok ötletet innen a fórumról szedtem. Egyébként a főző még nagyobb volt csak el lett vágva. Valamikor tavaly tettem fel róla képet is.
Az a lényege, hogy ahol vcan a csonka kúpnak a teteje oda be van téve egy 4mm-es lukátmérőjő szűrő. Ezt az alsó csonka kúpot töltöttem fel vízzel aztán ment bele a szűrő ésa tetjére ment rá 30 kg szőlőtörköly aztán az egészet felötöttem vízzel, hogy ellepje és indult a lepárlás, így lett kb 14 l alszesz, aminek 20 foknál hagytam abba a lepárlását.
Tehát ha az almából tizen pár liter alszeszt kapok akkor a csonka rész lesz talán félig és fölötte ottfog üresen tátonganni a nagy semmi.
Én nem akartam ekkora főzőt, de tényleg olcsón hozzájutottam így ezt nem hagyhattam ki.
Most a vegyes gyümölcs cefréimet egyszer mind lepároltam. Aisztázás még hátra van.
Ezeket is úgy főztem hogy alulra ment a 30 l víz ha nem volt elég leves, aztán rá a szűrő és tetejére a cefre, azért van ez a szűrős megoldás hogy elkerüljem a leégést. Ami eddig be is jött. A nagy részben barack cefrém mégis egy kicsit odeakapott de nem volt vészes. valahogy átfolyt a szűrőn.
Sztem nem gond, ha nincs tele az üst. Akármennyi is van benne, ugyanaz az elv, bármilyen kis mennyiséget le lehet párolni! (Bár a gyakorlatban még nem főztem úgy, hogy ne lett volna legalább félig a qktám, de elméletileg működnie kell!)
Van nekem is egy 120 l-es hordó gyönyörű almacefrém. Ezt a jövő héten fogom lefőzni.
Az lenne az én kérdésem, hogy ezt külön szeretném tenni, de ami lejön belőle alszesz és kihígítva 25 %-ra még akkor is ép hogy a főző alján fog valami kovályogni.
Neki szabad állni ennek azt majd letisztázni? Fog az menni? Talán 1/5-ig lesz a főző.
Ma csemege szőlő törkölyét pároltam úgy 30 kg-ot ebből lett kb. 14 l alszeszem. Ezt is abba hagytam 20 foknál. Elég kellemes illata van, kíváncsi leszek a végeredménre, milyen pálinkát ad majd, de ehhez még 3 zsákkal le kell párolnom, mert annyi van.
helló! Az opálos pálinkárol jut eszembe Én az enyémet át föztem mégegyszer és multkor rol maradt dezstilált vízte is át fözem a vég eredmény gyönyörü tiszta!!
Amugy szerintem a víz volt a hibás mert nem abba főztem a mibe szoktam.
De már úton van a 0,5 szüröpappír azt is kiprobálom!
Kozma olaj minden alszeszben, pálinkában van. Amit leírtam csak irányelv. Nektek kell kitapasztalni és megírni a többieknek az ajánlott arányokat. Ilyen kis tételekben nincs tapasztalatom csak azt tudom, hogy gondot okoz. Itt is írtak az opálos pálinkákról. Az mind a kozmaolajtól van. Minél kevesebb marad a pálinkában annál kissebb az esély arra, hogy opálos legyen.
Annyi szó esett itt már a könyvekről, hogy ma én is beiveztáltam a Pisch félébe és a Békési- Pándi remekművekbe.
Legalább lesz mit olvasgatni az apparát mellett.
Egyébként annyira belelkesedtem, hogy a mai menü 35 l almabor és 80 l meggybor lepárlása egyszer kiváncsi leszek a végeeredményre.
Szerintetek ezt tegyem el külön, vagy öntsem hozzá a többi vegyi gyümihez?
Egyébként én kis naív azt hittem a bor alatt lehet jobban tüzelni, hát tévedtem, még jó hogy észrevettem amikor átböfögött, ugyanis megjelent egy kis pirosas lé. Azonnal lejebb vettem a tüzet.
Az baj hogy egy kicsi belement ebből, vagy majd tisztázáskor kimegy ( remélem).
Na megyek őrködni, és gyönyörködni a kis csobogásban.
Átnéztem, és se a Sólyom-könyv, se a Pischl-könyv nem ír a kozmaolaj eredetéről, csak arról, hogy van, és hogy a közhiedelemmel (és elnevezésével) ellentétben nem a főzés végén jön (az odakozmáláskor), hanem az elején. Snapszmester ír sokat a kozmaolaj kiszűrésének fontosságáról, meg hogy ő ezalapján simán megmondja, hogy egy pálinka főzdében készült (=szűrt), vagy házilag (=nem szűrt).
SM-től kérdezném, hogy ha a befőttesüveges-kihigítós-mélyhűtős módszerrel NEM válik ki kozmaolaj, akkor lehetséges-e, hogy nem is volt benne, vagy pedig én csinálok valamit szarul?
Engem is érdekel, hogy mi az a kozmaolaj, mert én még nem találkoztam vele, lehet, hogy azért, mert frissen kifőztem a cefréimet (csersznye, körte, birs), legalábbis erre utal a nemrég felfedezett Dr. Csanádi József féle cikkben egy részlet: "...hosszú várakozás után a cefre természetes elöregedése mellett az elhalt élesztősejtekből aminosavak keletkeznek, amelyek kozmaolajjá alakulnak át. A kozmaolajok a lepárlás során okoznak nehézséget, mert bejutnak a középpárlatba, ahol bizonyos határon túl kellemetlen alkotók." Tulajdonképpen nem is érdekel a kozmaolaj, ha nem találkozom vele, akkor nem kell ellene küzdeni és jó lesz a pálinkám, nem? :-) Befőttesüveg módszerrel kerestem, minden cefre első adagjainál, aztán ha nem volt, akkor nem erőltettem tovább. görbekukacnak és kezdőknek ott van a Fórumos Gy.I.K. snapszmester honlapján, direkt azért, hogy ne kelljen 70 oldalt átlapozni, még főzés közben is gyorsan bele lehet nézni. http://www.snapszmester.try.hu/ aknil tényleg nagyon szépen leírtad a rézeleje meg az előpárlat közti különbséget az 5557 hsz.-ban
Az 5557 sz. hozzászólásban megpróbáltam összefoglalni, hogy (szerintem) mi a különbség a 'rézeleje' és az 'előpárlat' megnevezések között. Az utópárlatról is van benne szó: 1 edénybe lehet gyűjteni az előpárlattal, és hozzáönteni a következő alszeszhez, vagy a végén külön lefőzni.
"Érdemes egyáltalán az utópárlattal foglalkozni?
Mert én gondoltam, hogíy akkor engedem 30 fokig aztán a maradék moslék meg szépen lassan fángli/etetés megy a disznóknak."
Itt valami tévedés van!
1. A cefre főzésénél nincs elő/közép/utópárlat, ilyenkor 1 edénybe lehet engedni az egészet, amíg még van benne alkohol. Ami lejön, az az alszesz. A lejövő alszesz első 10%-át kell hűteni és szűrni. Ami az üstben marad, az a moslék, adhatod a disznóknak, ha szeretik!
2. Az alszesz finomításakor (=második főzés) kell elválasztani a középpárlatot az elő- és utópárlattól. Ami az üstben marad, azt nem tudom, hogy hívják szakkifejezéssel, de az biztos, hogy valami büdös, zavaros, keserű lé, ami semmire se jó, és ki kell önteni a picsába! (Esetleg politikuoknak lehetne felszolgálni a Parlamentben víz helyett!)
Fene azt az értetlen fejemet: Akkor az előpárlat az = rézelje?
Szerintem akkor az arany középutat választom és engedem 30 0 -ig.
De akkor mi az utópárlat ? Ami a 30 fok alatt jön le és akkor azt meddig kell tovább engedni az utópárlatot?
Érdemes egyáltalán az utópárlattal foglalkozni?
Mert én gondoltam, hogíy akkor engedem 30 fokig aztán a maradék moslék meg szépen lassan fángli/etetés megy a disznóknak.
Eddig is megetettem velük a moslékot amit hazahoztam a főzőmestremtől. Mert eddig én is úgy főzettem.
A csóka nagyon nagy inkognitóban dolgozik, de a pálinkát azt nagyon tud főzni.
Nagyon precíz és mindent kifőz az utóolsó cseppig. Én speciel nem is ismerem az egyik munkatársamnak a munkahelyemen átadom a sluszkulcsot és ő viszi az emberhez az árut, mikor kifőtt akkor telefonál hogy lehet menni érte, akkor én adom a zsetont az ismerősnek és ő visz i csókának azismerős meg hozza a páleszt meg a moslékot.
Ezért nagyon becsülöm ezt az embert, hogy mindent vissza ad. Arra nagyon ügyel, hogy minden rendben legyen, mert az elégedetlen ügyfél még a végén a nyakára küldené a fináncokat. Ezt meg ugye senki sem akarja. Az biztos, hogy nagyon érti a dolgát.
Remélem egyszer én is eljutok arra a szintre mint ő.
Így hogy nem ismerjük egymást kifőzött nekem a 2 év alatt a haveroméval együtt közel 300 l pálinkát.
Tényleg: a kozmaolaj tulajdonképpen honnan jön??? az egészséges, nem rothadt, nem penészes, jól megmosott, steril körülmények között, szakszerűen kezelt cefre is tartalmaz kozmaolajat? A kozmaolaj mennyisége függ a gyümölcs fajtájától? Ha igen, melyik gyümölcsben van több, ill. kevesebb olaj?
Mert én idén jó minőségű cseresznyéből főztem, az előírás szerint higítottam és hűtöttem a frigóban, és tulajdonképpen nem vált ki kozmaolaj! (Előző évben a szilvában volt valamennyi, de ott is csak max. 1-2 csepp.)
"Most az lenne az én kérdésem, hogy miután kihigítottam az alszeszemet 25o-ra és újból odateszem tisztázni, akkor ugye itt kell eldobnom az ugynevezett rézelejét ami az alszesz 1 %-a? Vagy ezt már rosszul tudom?"
1-1,5%-ot ír a szakirodalom, meg persze, hogy szagolgasd, ízlelgesd, és amikor úgy érzed, hogy már jó, akkor válts át a középpárlatra. (Ha másfél %-ot elveszel, akkor nagy baj nem lehet!)
"Az egész párlatról le kell ezt válaasztani vagy az elején ez már kijön egy bizonyos mennyiségben."
A kozmaolaj szűrését a CEFRE FŐZÉSEKOR kellett volna elvégezned, és a lejövő alszesz első 10%-át kellett volna kihigítani, és mélyhűtőbe tenni. (Ha jól kezelted a cefrédet, akkor sztem nem sokat vesztesz vele, hogy nem szűrtél, legalábbis nekem 1 befőttesüvegben max. 1-2 csepp olaj szokott lenni, de többnyire inkább annyi se.)
"Az utolsó kérdésem most az lenne hány fokig kell visszaengedni az alszeszt"
Ez az a kérdés, amiről mindenki mást mond, itt a fórumon is. Én idén 25 %-ig engedtem bele a középpárlatba, a többi ment az elő/utópárlat gyűjtőbe. Van, aki 40-45%-nál már átvált utópárlatra, de sztem 25-30%-ig még nem rontja a minőséget. Ez is ízlés kérdése.
Jócskán el vagyok maradva az olvasással( 70 oldal), ezért lenne egy pár kérdésem, amiben csak megerősítéseket szeretnék kérni mielőtt nagy baromságot csinélnék.
Az idén csak vegyi gyümi lett nagyrészben a cefre, ezért is mertem nekállni végre próbálkozni, mert he ezt elrontom akkor ez tanulópénznek jó lesz.
Szóval már majdnem végeztem az összes cefre egyszeri lefőzésével. 20 o -ig engedtem le az összeset, eddig talán jó.
Most az lenne az én kérdésem, hogy miután kihigítottam az alszeszemet 25o-ra és újból odateszem tisztázni, akkor ugye itt kell eldobnom az ugynevezett rézelejét ami az alszesz 1 %-a? Vagy ezt már rosszul tudom?
már nem emlékszem ki mondta de én is megpróbálkoznék a kozmaolaj leválasztással a fagyasztós módszerrel amíg nem fabrikálok össze egy szűrőt.
Az egész párlatról le kell ezt válaasztani vagy az elején ez már kijön egy bizonyos mennyiségben.
Az utolsó kérdésem most az lenne hány fokig kell visszaengedni az alszeszt
tisztázáskor? Ott a 30 0 megfelő alkoholfok vagy ez már túl gyenge?
Most amikor a cefréket lefőztem az egyiknek a végén éreztem valami bödöset ez a fezék íz? A többinél ugyanis nem volt ilyen szag végén.
Előre is köszönöm a válaszokat amennyiben megtiszteltek vele.
Most megyek vissza gyönyörködni, mert most itthon vagyok szabin aztán most lehet főzőcskézni.
Ez a verzió sokkal közelebb áll a szívemhez. Kérdés, hogy mi van ha rögtön a borba áztatom a cuccot úgy két hónapra? Mert ritkán jutok főzőközelbe és akkor képtelen vagyok megállni az alszesznél...
Mikor csipkebogyót szedtünk, akor meg kellett várni, hogy megcsípje a dér, mert különben csak teát lehet belőle készíteni, így meg lekvárt is. Egyébként nagyon finom. Csak azt akarom mondani, hogy ez a "megcsípi a dér" nem csak rizsa, hanem komoly. Nagyon sajnállak ezért a 170l-ért, sok munka lehetett benne.
NEm volt magozott !És bőven fel volt öntve vizzel,ugy hogy mikor megkeverted alulrol feljött a lé és fasza leveses lett az egész!ÉS iszanyatosan jo volt az illata is!
Azt hogx lötted be hogy 20cukorfokos legyen?????? Sok kökény kell hozzá és olyan amelyeken sűrűn vannak a bocsok és nem nagyok a tüskéji és huzással 2ora alatt 50kg lehet szedni, de akkor ezeknek a feltételeknek kell megfelelni!170l a körülbelüli érték de az vizzel eggyütt persze akkor is sok!!!!!!
Helló! Comad tévedtsz met a kökény es dolog nem csak legenda! Én ki probáltam. Mikor én szetem a kökényt még nem voltak fagyok ezét betettem a fagyasztoba 1 északára miután kiolvadt fantasztikusan édes volt!
Cukrot meg annyit tetm bele hogy a cukor a cefrébe 20cukorfokos legyen.
nagyon sajnáltalak, amikor olvastam, h mit mondtak otthon a könyvre.....
az én Jézuskám meghozta nekem tavaly a könyvet, és még azt is mondta, h ha valamelyik kedves fórumtárs nagyon szeretné, akkor esetleg hajlandó színesben bescannelni, és kiírni 1 cd-re.
ez nyilván nem olyan, mint igaziban nézegetni, de a lent említett aktusnál mégiscsak jobb megoldás lehet....
Én meg célozgattam idehaza, hogy ezt a könyvet szeretném a Jézuskától karácsonyra. A hím lónak a nemiszerve lett emlegetve a végbelemmel kapcsolatban....
Te a 15l-hez hány kilo cukrot raksz?????Mert ha 1,5liter páleszed lesz az igen csak 10% és én nagyon kiváncsi lennék melyik kökény ad le cukor nélkül 10%ot! Egyébként megcsipte a fagy és fele kökény édeskés volt fele savanyu!! 2liter lett belőle kb 50fokos igy elsőre nagyon finom illata van,csak kibaszottul kevés ollyanyira hogy szét basz az ideg!!!:-()
Ez csak afféle urban legend. Kóstoltál már dércsípte kökényt? Hát én igen, sokszor. Bizony csókosra áll az ember szája tőle. Tudod, honnét ered ez a hiedelem? Bizony, a Bicebócától!
A kökényt nem fözted kicsit hamarle? Nekem is van de csak 15l . És abol lesz minimum 1-1,5l. Ja azt a aköényt mecsipte már adér amiböl csináltad? Mert amig nem csipimeg a dér vagy nem fagy meg addig semit nem ér!
Ha unicum szerüt akarsz ezeket a gyógy növényeket próbáld meg.
A várva-várt unicum receptem:
20g édeskömény
20g fehérüröm
20g kálmosgyökér
20g ezerjófű
20g angelikagyökér
20g izsópfű
20g koriandermag
20g cickafark
20g diólevél
20g édesgyökér
A fenti anyagokat kávédarálón meg kell őrölni, majd tegyétek 7dl alkohol és 3 dl víz keverékébe. Ezt a mixet hagyjátok 7-10 napig érni hűvös , de nem hideg helyen.
Az érési idő után ki kell préselni, majd nagyon finom filteren átszűrni.(türelem kell hozzá)
Ezt az eszenciát sokáig el lehet tartani!
Az ital készítése a következő:
30 dkg cukorból sötét, de nem égett karamelt készítünk, majd 3 dl vízzel sziruppá olvasztjuk.
A kihűlt szirupba 3,5 dl alkoholt és legalább 5cl eszenciát keverünk, ha nem találjátok elég töménynek, az eszenciával el lehet menni 8cl-ig.
n u003cp>u003cfont sizeu003d"3">A kész italt érdemes összeérlelni. A nagykönyv 1-2 n hónapot javasol, megjegyzem nekem még soha nem sikerült ezt kivárnom n és így is tökéletes volt az élmény.u003c/font> n u003cp>u003cfont sizeu003d"3">Hát ennyi dióhéjban.u003c/font> n u003cp>u003cfont sizeu003d"3">Ja és még valami - valaki aki tud ajánljon már n valami jó szakirodalmat ami bevezetne a pálinkafőzés alapjaiba és a n főzőberendezések vázlataitis n tartalmazza!u003c/font>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/p>u003c/td>u003c/tr>u003c/tbody>u003c/table>u003cbr>u003c/td>u003c/tr>u003c/tbody>u003c/table>u003cbr>u003c/div>n",0]
);
D(["ce"]);
//-->
A kész italt érdemes összeérlelni. A nagykönyv 1-2 hónapot javasol, megjegyzem nekem még soha nem sikerült ezt kivárnom és így is tökéletes volt az élmény.
Hát ennyi dióhéjban.
Ja és még valami - valaki aki tud ajánljon már valami jó szakirodalmat ami bevezetne a pálinkafőzés alapjaiba és a főzőberendezések vázlataitis tartalmazza!
SZevasztok !Most már teljesen magam alatt vagyok!Most főztem le a kb170liternyi Kökényt ,és lett belőle 6 liter vodka az is nagyon gyenge!Rendesen cefréztem :élesztő.pektin bonto meg 2 kg cukor!!! Valaki aki fözött már kökényt irja már meg a tapasztalatát!Mert én attol függetlenül hogy kökény többet vártam!Egyébként a cefre nagyon szép szinü és nagyon fasza illatu volt kb 5nap alatt kifort és a 10dik napon főztem! Nemtudom mi a fasdz leeht a baj vagy a kökény az ennyit tud!?????
Mint ahogy azt a múltkorjában írtam volt,én is fehérbor lepárlásra vettem a fejemet, a múlt héten hoztam fel (kezdetnek) 500 lityó végül is iható minőségű nem pancs bort,amit azonnal el is kezdek párolni amint felszabadul a kölcsöncucc....szóval a tagtársaim útmutatásai segítségével,- mivel a brandy-s ízt nem annyira kedvelem - , az alábbiakat teszem majd bele a középpárlatba:aszalt szilva,mazsola,áfony,tört dió mandula.Zutty bele a hordóba,majd 4-5 hét után üvegballonokba,hadd pihenjék a kicsike min 2 hónapig,15- 18 C fokos sötét helyen.
A másik ötletet, tagtársunk által küldött anyagban találtam rá az állítólag természetes aroma esszenciákra,amelyet ki is fogok próbálni.Calvados vagy ha már brandy, akkor Cognac stb.Íme az esszencia választék.
A tetőt nem rögzítem sehogy, van egy 4 mm-es, 42 cm átmérőjű saválló korongom, van benne vagy 5 kg, megtartja a saját súlya. Gőztérnek jó lenne egy kisebb rézbogrács, lehetőleg halfőző, de a vaterán is látni jókat, egy ilyesmi pl. pont jó lenne, mint a képen. Ha nem lesz (de miért ne lenne), akkor egyszerűen egy vastagabb rézcső lesz a gőztér, 108 mm átmérőig van.
EZT Most találtam. 150l-ig van rozsdamentes fazék. Az pl 64.662. Jó Ez nagy meg drága, de ennyire olcsón nem találtam még. Kinéztem egy 42.5l-es vagy 54.5l-es lábast. Az első 29 428 a másik 33 812.
A likőrös könyv alapanyagként 40%-os Southern Comfort-ot (amerikai whisky őszibarack likőr ízesítéssel), vagy 40 %-os borókapálinkát javasol, de szerintem törkölypálinkával, vagy abszinttal is ki lehet próbálni.
-700 mililiter 40 %-os párlat (a fentiek valamelyike)
Elkészítés:
1. A vizet és a cukrot fazékban forrásba hozzuk, és rövid ideig forraljuk, majd hűlni hagyjuk.
2. A zöldfűszereket leöblítjük, leitatjuk, és tisztára mosott, száraz üvegbe (1 literes) beleszórjuk.
3. A cukorszirupot a párlattal elkeverjük, és a zöldfűszerekre a palackba töltjük. Jól lezárjuk, hűvös helyre téve 2 hétig állni hagyjuk, közben a palackot néhányszor átrázzuk.
4. Az állási idő után - ízlés szerint - tisztára mosott, száraz üvegbe leszűrjük, és jól lezárjuk.
Kiegészítés: szerintem, aki nem édesszájú, az a cukorszirupot nyugodtan kihagyhatja belőle, és simán a páleszt önti rá a növényekre. Én még egy kis - fagyasztóban eltett - zöld diót is rakok bele. Majd beszámolok az eredményről!
Kösz. Valószínű én is elhalasztom a szezonig. Bár van pár téli receptem gabonából, lehet érdemes lenne azokból most alkotni valamit. De majd azt is csak jövőre.
Még nem vettem meg, a szezonig ráér. Addig hátha adódik valami más. Még gondolkodom. Az 50 l-es fazék egyébként 30-35 000, a magaslábos ugyanabban az átmérőben 20-25 000. Fedőm van, egy 42 cm-es saválló korong. Adok egy másik linket, itt árak is vannak. Itt van ni.
Értem. És mibe került neked az az edény? Én mondjuk az 59l-es magaslábast néztem ki. Felhívom őket vagy írok nekik infóért. Tetőt innen vettél? Vagy csináltál-tattál valami ügyességet?
50 l-esben gondolkodom, egy ember számára az kezelhető méret. 40 cm az átmérője ugyanannyi a magassága. Arra is gondoltam, hogy ha lesz fölös pénzem (ha-ha), akkor megveszek ugyanebben az átmérőben egy magaslábost is, ami 28 l. Így ugyanazt a tetőt tudnám használni mindkettőhöz. Tehát ha finomításhoz, vagy valami különlegesebb anyaghoz elég volna a kisebbik is, azt használnám. Fűtés gázzsámollyal, valami ilyesmivel, vagy variációi:
Köszi. És azt megkérdezhetem te milyenbe csinálod? Hány literes? Valamint kukta vagy magasfazék? Átmérő-magasságra lennék kíváncsi? Hogy melegíted? Keverő kell? Bocs a rengeteg kérdéshez, de ez nagyon tetszik.
Meg fogsz lepődni: én tudok, mivel magam is hasonlóban settenkedek. 98 l-esig van pl. itt: www.hunniakristaly.hu Ha innét nem jó szólj, tudok más helyet is, elég sokat kutakodtam a témában.
ÉN is még csak infókat gyűjtök ezen dolgokról. Elmentem egy főzőbe és ott széjjelnéztem anno egy kicsit. Deflegmátor nem volt sehol. Mondom ez meg, hogy a fenébe van. Jó ott egy 600l-es üstre volt rátéve 100mm körüli páracső de az a padlásra vezetett fel és át egy másik terembe. Ott történt a hűtés a padláson. ILyet akarnék én is. Elolvassuk azt a segítséget amit most Comadtól kaptunk aztán majd kivitelezzük nagybátyámmal. Nem tud valaki valami helyet ahol lehet venni 70l-es inox magaslábast? :D
A francba, nem jön be. Szóval üsd be a Gógliba, hogy deflegmátor (csak magyar oldalak), és azt az oldalt nyisd meg, amelyik úgy kezdődik, hogy www.mk.u-szeged.hu
Mondjuk valószínű hogy sok a 6 méter. De ha már akkora egy szál amit venni akarok. MAjd max teszek rá illesztést és bontogatom ha nem lenne jó.
Ja és igen. Fazékban is lehet jót alkotni. A cefre nyomja a legnagyobbat úgyis, csakhát a hagyomány. Ennek ellenére én rozsdamentes 3szoros szendvicstalpú fazékkal tervezek 50 liter környékén. Abba má 35 litert kifőzhetek.
NEmhinném hogy sok, ez a minimum. Főzdékbe 6-8 méteres van 80-100mm-es átmérővel. Ezt az üst is olyan 50-100l közöttire van méretezve. Jó max 1"-os csővel. A nehézgőzszűrésre alkalmas, erősítőfeltétnek is megfelel, meg deflegmátorszerűségnek.
Eztet egy főzde oldalán találtam. Mármint a leírást, valamint saját tapasztalat alapján vázoltam fel. Plusz ezen a fórumon is találtam hozzá infót. Jelenleg ezt tűzöm ki célként. Ha már a főzőmester is ezt javasolta... Kíváncsi vagyok mennyibe kerül. Rokonnal összeállunk csinálni egyet. Valszeg ez lesz a kiindulóterv.
Azért egyúttal meg röhej, hogy pont nálunk - a pálinka hazájában - tilos otthon főzni. Portugáliában meg Szlovéniában meg a németeknél és annyi más helyen pedig főz boldog-boldogtalan, nyakra -főre.
Mérettől függ, mert van egy decis, 1 literes, 5 literes, 25 lieteres, 50 és 100. Nyilván az első 3 inkább dísznek való mert tényleg szépek. Mint írtam én is vettem egy minit.
Ha jól emlékszem az 50 literes úgy 800 euró volt ami nem olyan drága tekintve, hogy full rézből van.
Bocs, tényleg félreértettem. Tehát nem az edénybeli nyomásról van szó, hanem a vízköpenyéről.
Erre nekem 2 megoldásom van:
1. A fél colos cső végére sima radiátorszelepet tettem (túlnyomás ellen). 2. Túlnyomás csak akkor lesz, ha a hőmérséklet felment. Azaz ha nem engeded a hőmérsékletet elszállni, akkor nincs gond. Mivel nekem elektromos a szerkentyű, ezzel nincs baj. Ha neked nem elektromos, attól még beépíthetsz egy figyelmeztető rendeszert, ami sípákol, ha baj van.
Egymás adatainak a feszegetését abbafejezitek. Átállítjátok nem publikusra az email címeiteket. Akinek teli van a gatyája az regisztrál valami külföldi helyen egy emailt és onnan regisztrál be ide és azt soha többet nem használja. Vannak egyszer használatos emil helyek is, amik pl. 24 órára érvényes email címet hoznak létre.
Nekem is egy valaki válaszolt erre a kérdésre mert én is akarok(fogok) csinálni! Azt mondta hogy nem éri meg vele foglalkozni mert semleges izű lett a pálesz! Kiváncsi vagyok rá ugyhogy kiprobálom! Anyi az egész hogy kicsomod a husát a maggal együtt, a héját eldobod!A magot a főzésnél nem rakod bele!
Ha valamelyest figyeltél volna az eddig leírtakra, láthattad volna, hogy nem a főzőedényben urakodó, hanem az edényt körülvevő, zárt vízköpenyben kialakulható nyomásról van szó.
Az is lehet, hogy ha nem lenne biztonsági súlyszelep, akkor sem robbanna fel a köpeny, bármekkora tüzet rakunk is alája. De nem lenne az is éppen elég , ha a köpeny hegesztési varrata, vagy bármely felülete a túlnyomás következtében mondjuk csak egy centi hosszban megrepedne?
Gondold végig ezt az eseményt a főzés kellős közepén! Nem egyszerűbb ennek bekövetkeztét megelőzni?
Ha további kritikád van, természetesen elolvasom, de válaszolni már nem áll szándékomban.
Amiket leírtál, az csak többé-kevésbé van úgy , de ne bonyolódjunk bele az erővektorok rajzolgatásába, mert sokáig tartana amig egyetértésre jutnánk.
Nekem viszont van egy sejtésem, hogy a nyomásértéket értelmezzük másképp.
Ugyanis a 0,6-0,7 at vagy bar túlnyomás a vízköpenyben, - mint zárt edényben - azt jelenti, hogy az ott lévő víz 1,6-1,7 at vagy bar nyomáshoz társuló hőmérsékleten fog forrni, ugyanis a túlnyomásra számított értékhez hozzáadódik a légkör mindenütt jelenlévő nyomása.
Ha a túlnyomás értéke 1,6-1,7 lenne, az azt jelentené, hogy a víz a 2,6-2,7 bar nyomáshoz tartozó hőfokon forrna.
No, ne bonyolítsuk tovább! Köszönöm az eddigi segítséged!
(Remélem és azt hiszem jól fog működni az a konstrukció, amelyet megcsináltam.)
Többször is robbant már pálinkafőző, de tény, hogy általában a gázzal volt a probléma. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem is robbanhat. Ne innét kerüljön ki az első.
Mikor macska került a házhoz, első dolga volt, hogy felmászott a legmagasabb fa tetejére és ott vernyákolt ! A feleségem mondta, hozzunk létrát és szedjük le ! Mondtam, ahogy felment, úgy majd le is jön ! A feleségem nem hitte el, hozta a létrát, és felment utána ! Pár nap múlva hozott "macska-szakkönyvet", ami mivel kezdődött?
" A szakirodalom még sehol sem írta, hogy talátak volna macska csontvázat fatetején "!!!!!!!
Napok óta folyik ez a "lila-kukta-dugó polémia" !!
Hallott valaki arról, hogy pálinka főzés közben dugulás (vagy egyéb ok miatt) felrobbant az apparát ????
Igen elvileg így kéne számolni, de ha jobban megnézed a súly-fedő között fellépő tapadást nem számolod bele. Továbbá a súly a furatba kúppal rögzül. Ennek a felülete ugyebár nagyobb mint a körlapé ami a te esetedben a furat felszíne. A súly csaupán arra a vonalra fejt ki tapadást amivel a kuktafedővel érintkezik. Nos ezt viszont nemhinném, hogy otthon ki tudod számolni. Továbbá mindkét modul általában rézből van, és érdes a felszínük. Szerintem a gyárban is csak tesztelésből jöttek rá :D
Távol álljon tőlem, hogy borzoljam a T. Kartácsok idegrendszerét, de nem bírtam ki, hogy ne mérjem meg a háztartási vasboltban vásárolt, magyar gyártmányú "kukta" főzőedény súlyszelepének a nyomás kiszámítása szempontjából jellemző értékeit.
Ezek a következők:
A furat átmérője: 2,6 mm
A furatot terhelő súly: 40,47 gr. (Patikamérlegen mérve.)
Namármost és ugyebár: A súlyszelep mindaddig zárva van, amíg a melegített térben uralkodó nyomás kisebb, vagy egyenlő a furat felületét lezáró súly nyomásával.
Esetünkben tehát az egyensúlyi értéket szükséges kiszámítani ahhoz, hogy megtudjuk, milyen nyomásérték az, amelyet túllépve a szelep kinyit.
Ha jók a meglehetősen régen tanult ismereteim, akkor a:
Nyomás(p)= nyomóerő(P)/nyomott felület(F)
Esetünkben a nyomóerőt a súly képviseli, ennek nagysága: 40,47 gr=0,04047 kg.
A felület :1,3mm*1,3mm*3,14=5,3066 nmm = 0,053066 ncm.
A nyomás tehát: 0,04047 kg/0,053066 ncm = 0,763 kg/ncm = 0,763 at (tecnikai atmoszféra).
A Wikipédia szerint: 1 at = 0,980665 bar, tehát a 0,763 at = 0,748 bar.
Az általam vásárolt "kukta" súlyszelep tehát 0,748 bar túlnyomás alatt tartja a melegített teret.
Lehet, hogy ezt a kukta-súlyszelepet nem is az igazi gyár gyártotta, hanem csak valamilyen kíai manufaktúra? :-)))))))
Aknilnak tökéletesen igaza van. Ez a mai abszint már nem az, amit Ady Endre, Kosztolányi Dezső, Paul Verlaine vagy anno az egész párizsi művészvilág előszeretettel iszogatott. Nem is ajánlanám neked sem. Egyébként kis irodalomért: www.abszint.lap.hu
Igazi abszintot (ami halucinogén anyagokat is tartalmaz), Magyarországon nem is lehet forgalmazni. Ha jól tudom, akkor egész Európában tiltva van, csak néhány város néhány kocsmájában engedik a helyben fogyasztást, de elvitelre ott sem árulnak. Talán Prága, Párizs és Madrid bizonyos kocsmáiban van rendes abszint, de ebben nem vagyok biztos. A nem legális forgalmazás persze egy másik kérdés...
A Magyarországon kapható abszintokat tutira ételfestékkel színezik, és aromával ízesítik. Semmi köze sincs az igazihoz (csak annyi, mint a Péter Pál szilva ízű szeszes italának a Szatmári Szilvapálinkához!)
Na most sikerült találni egy angol oldalt. Házi abszint, lefõzik és palackozzák. Az üvegbe ürmöt tesznek, szinnek megfelelõt.Pl King of Spirit. Ja és ugye tudjátok hogy a homemade abszint nemgyengén halucinogén anyagokat tartalmaz! És sajna ez végképp nem moderálható otthon, mennyiség meg sokmindentõl függ. A gyári nem...elvileg.
Hát, a helyzet, h én még nem fõztem abszintot, egy másik fórumon volt ez anno téma. Ott egy srác laborban fõzögetett, fogalmam nincs hogy csinálta azt h szines lett. Mutatott képet a lefõzöttrõl és méregzöld volt és áttetszõ. Persze ilyen zavar volt a tetején kiülve, megpróbálom megkeresni a fórumot.
Ok persze én sem gondoltam h nem kell kifõzni, de mivel az abszint a jellegzetes szinét a felhasznált ürömtõl kapja ezért az sem elképzelhetetlen, hogy azt elég lenne a végén beletenni. Vagy tenni az elején is meg a végén is felesen. Más szempontból meg ha bemész a boltba, alig találsz szintelen párlatot. Szerintem azt a szinvariációt már csak a cégek találták ki. Legalábbis hótziher, hogy nem az érleléstõl kapják. Szal szerintem akkor az ürmöt bele kell tenni a már lepárolt lébe. De ezt a receptet még soha nem találtam meg.
Csütörtökre tudom ígérni a zöld likőr receptjét, mert addig nem vagyok otthon.
Blinky9 a következőket írta: "Ja és abszintot nem szokták színezni!!!! Viszont más technológiával párolják! Majd keresek képet, de az valamilyen rendszeren a színanyagokat is begyűjti."
Ezt kifejtenéd részletesebben? Mert jelenlegi ismereteim szerint bárhogyan is párolod az alapanyagot, SZÍNANYAG NEM FOG ÁTMENNI A PÁRLATBA! Színezni csak a kész párlatot lehet, de cáfolj meg, ha nem így van! Én 1-szer ittam eredeti prágai abszintot, az kifejezetten sötét(barnás-feketés) színű volt, de a magyar kocsmákban "Abszint" néven forgalmazott valamiből láttam már zöldes színűt, és talán vöröses árnyalatút is. (Utóbbi engem a népszerű 'Kevert likőr'-re emlékeztetett).
Nem ugyanarról beszéltek.Ha én értek félre valamit, akkor elnézést kérek.
"Csakhogy én azt a szelepet nem a kuktában, hanem valahol másutt - mondjuk egy duplafalú, vízmelegítéses "kukta" külső köpenyének nyomás-leszabályozására -kívánnám felhasználni."
Ha már így megszólítottál minket, akkor kötelességemnek érzem megvédeni a szakmát. :-)
1. Az egyik előttem szóló már mondta, hogy előbb eldugul a súlyszelep kis lyuka, mint a páracső. Tehát nem sokat fog érni. 2. Az üstben gyakorlatilag nincs túlnyomás, vagy csak mérhetetlenül kicsi, ugyanis az üst "nyitott", mivel a páracsövön keresztül eltávozhatna a túlnyomás. Ha nincs, akkor nem kell kimért súlyszelep.
Hagyományos megoldásokat ajánlanék a "tudományos" módszer helyett: dugd be parafadugóval lazán, vagy még hagyományosabb, monghatnám "népi" megoldás: a páracsövet csirizzel ragaszd oda.
A rugós alátét azt a célt szolgálja, hogy (Pl.) ne tudjon a csavar rázkódás esetén elfordulni-kilazulni.
Az én megjegyzésem a rugóra abból fakadt, hogy egy erős, vastag anyagból kivitelezett üst és ház az esetleges túlhevülésnél nem húzható le a rezsóról és a gyors visszahűtése is problémás.
Ha például spirálrugóval szorítod le, az lehetőséget ad a fedő minimális megemelkedéséhez, és nincs az a dugulás, amely nagyobb gondot tud okozni.
Ha a cső dugulni tud, akkor a szelep megemelése sem megoldás.
A kukta szelep jó. Az a lényeg, hogy zárjon és jelezzen, ha magas a nyomás.Ezt megteszi (szigoruan vizre). A jövedék: 1 m a kezdöknek, ha két évig nem büntetnek lehet kérvényezni, hogy engedjék el felét. Ez csak bérfőzésre jogosít, ha palackozni is akarsz 10 m és 2év/ kérvény - fele. Tényleg dolgoztam. Jó éjt.
Ezt legfeljebb a gyártó/forgalmazó tudná megmondani. De a helyedben nem bíznék bennük, mindenképpen ellenőriznék manométerrrel. Lehet, hogy a neten is rajta van, keresgélj. A helyedben nem foglakoznék kuktaszeleppel.
Ezt elmagyaráznád egy kicsit érthetőbben SM?Régi irásodbpl szedtem csak nem nagyon vágom hogy pontosan mi is az az illeték!(kereskedelni főzésé 10 milla ez a minimum. Két évig jó fiu voltál felét visszaadják. Ha kp. nem is kamatozik. SM.) Meg az hogy visszadjak meg hogy jofiuvoltál?
Vettem a fáradságot és lerajzoltam neked a világ legegyszerűbb szelepét. Megfelelő súlyt pakolsz a fedelére és a manométer segítségével beállítod. Egyszer kell csak megcsinálni, utána a manométer nem is nagyon kell. + még vízbetöltő-nyílásként is működik.
Kérlekszépen beszerzed a képen látható eszközt és megoldódik a problémád. Jó is, ha van, főzés közben legalább tudod ellenőrizni a nyomást. Nem véletlenül van a profibb cuccokon alapból.
AKNIL ha esetleg még utána tudnál esetleg nézni a likőrös könyvedben. Azt meg köszönném!
BLINKY9 Veled nem értek egyet. Tuti le kell fözni mezr ojan mint egy moslék!Jah és az eredeti leg első abszint szintelen volt! Hát én még nem föztemki mert nem volt még ídőm. Még nem hasonlit az eredetire. Az üröm nagyon ki érzödik és elég keserű íze van. De majd ha teljesen kész lessz meg írom mijen. a receptjéröl már volt szó itt a fórumon de megadom hogy ne keljen keresgélned. Én ez a lapján csináltam.
Tessék az abszint receptje. Szerintem célszerű csinálni hozzá egy kisméretű lepárlót és ahhoz méretezni az összetevőket. Gondolom nem sok ember akar ennyit csinálni otthon... De ha valaki csinált már az szóljon! És az is aki tud tiszta alkoholt szerezni.
Francia recept: végy 3000 g fehér ürmöt, 3000 g édesköménymagot, 4500 g ánizsmagot, 800 g koriandert, 400 g angelikagyökeret. Ezeket egyenletesen igen apróra (de nem porrá!) darabolva maceráld (=áztasd) 2 napig 80 liter 96*-os szesz és 70 lieter víz keverékében, majd sesztillálj le belöle 100 litert.
Svájci recept: végy 2500 g ürömfüvet, 3000 g ánizsmagot, 3000 g csillagánizst, 2500 g édesköményt, 750 g melissát, 400 g izsópot, 250 g angelikagyökeret, 250 g kálmosgyökeret, maceráld ugyancsak 2 napig 80 lityi tiszta szeszben és 70 liter vízben, s desztíllálj le belöle 100 litert.
Miután a topik címe adott, és ugyebár főzni csak valamilyen apparáttal lehetséges, naívul azt gondoltam, hogy aki már a témakörben túllépett a mosófazék-vizestál készüléken, meg a 6 literes kuktán, az műszaki rajz, hosszas magyarázkodás, vagy leírás nélkül is rá fog jönni, hogy a kérdés milyen probléma megoldásával van összefüggésben.
(Szeretném tájékoztatni a T. Nagyérdeműt, hogy nem ragaszkodom semmiféle elmélethez, miután elméletről itt szó sincs, egy nagyon gyakorlatias probléma megoldásán munkálkodom.)
De ha nem, hát nem! Jöjjön akkor a szavakkal való részletes leírás, műszaki rajz nélkül, mert azt ugyan el tudnám készíteni, de a hsz-ba applikálása már akadályba ütközik.
Van egy duplafalúra szerkesztett edényem, amely segítségével a topikcímben szereplő tevékenység végezhető. A belső edény és a külső köpeny fala közötti távolságot kitöltő, hőközlő anyagként eddig olyan folyadékot használtam, amelynek forráspontja magasabb volt, mint a vízé. Éppen ezért a belső edény és a külső köpeny közötti érintkezési felület nyomásmentes lezárására nem volt szükség.
Bizonyos praktius megfontolásból a hőközlő folyadékot vízzel kívánom felváltani. A két edény találkozási felületének nyomásálló lezárását megoldottam.
Az indokoltnál nagyobb hőbevitel esetén a hőközlő térben, a víz forrása következtében fellépő, esetlegesen a szükségesnél nagyobb nyomás levezetésére egy, a háztartási kereskedésben kapható, egészen egyszerű, magyar gyártmányú "kukta" főzőedény súlyszelepét kívánom felhasználni.
Emiatt tettem fel a kérdést: Arra voltam kíváncsi, mekkora nyomáson tartja ez az általam leírt kuktaszelep a a hőközlésre szolgáló teret? Mert a nyomás ismeretében a nyomás-forráspont táblázatból a megfeleő értéket már elő tudom találni.
De miután egzakt választ nem kaptam, kénytelen vagyok - a lustaságomat legyőzve - az ehhez szükséges méréseket, és a nyomásra vonatkozófizikai képlet szerinti egyszerű számítást elvégezni. (Ha az aláhúzottan jelölt képleten túl, a konkrét szituációban még valamilyen korrekciós tényezők is közrejátszanak, azokat nem fogom figyelembe venni, mert a vázoltaknál bonyolultabb fizikai ismereteket már nem kívánok szerezni.)
Ha a műveletem eredményre vezet, az eredményt a T. Közönség tudomására fogom hozni, bárki által történő szabad felhasználásra.
Természetesen, ha valaki "fejből" tudja a választ, azt a legnagyobb tisztelettel megköszönöm.
(De a sehova nem vezető, irreleváns kiegészítő kérdéseket kéretik mellőzni!)
Nekem van tapasztalatom arról, hogy a páracső átmérője hogyan befolyásolja a folyás sebességét. Pontosítok: nálam nem a páracső volt szűk, hanem a fedő csatlakozásban a lyuk. 10l-es acéllábos az üstöm, átmérője 28cm, a páracső és hűtő 10mm átmérőjű rézcső. Eleinte 3,2mm átmérőjű lyuk volt a fedőn (ez 8 négyzetmilliméter keresztmetszet). A cefre főzéséhez is kevés volt ez a lyuk, mert ha növeltem a lángot, akkor a fedő mellett kezdett ereszteni de akkor sem jött több percenként 10ml-nél. A finomítást meg se próbáltam ilyen kis lyukkal, felfúrtam 5mm-re (ez 20 négyzetmilliméter). Ettől felgyorsult, a cefre főzése közben 5-15ml/perc kifolyásokat mértem, a második menetben a finomításnál pedig 28ml/perc lett az átlag. Az adatokból az látszik, hogy az első menethez, a cefre főzéséhez kisebb cső is elég mert a cefrét nem lehet túl nagy lángon fűteni (odaégés, felhabzás), a második menetben nincs ilyen veszély, ott gyorsabb lehet a kifolyás, de, hogy meddig azt nem próbáltam ki, maradtam az 5mm-es lyuknál. Így a cefrének is elegendő a keresztmetszet és a finomítás is elég hamar lezajlik. Bucynusnak (5942 hsz.) cefréhez jó lehet a 6-os cső, de a finomításnál gyorsíthatna egy 10-es cső. A 20l-es üst nem biztos, hogy kétszer annyi párát termel, mint a 10l-es, szerintem a cefre felszínével, vagyis a kukta átmérőjével lehet arányban a pára mennyisége.
Valaki már csinált naspolyából pálinkát? Ha igen írja meg hogy hogyan, és milyen élmények voltak a főzettel:) Köszi!
Amúgy a hétvégén főztem vegyes gyümölcsöt, 3 éves karbantartott cefre. Cukor nem volt bent. 30%-ban tartalmazott vörös szőllő törkölyt (csak bogyó). Sokan mondták nem lesz belőle semmi, mert már 3 éves... No az igazság az hogy nem volt igazuk, szépen adta magát az anyag, és első osztályú lett!
Jóvanna, látom nem úszom meg mérés, számolás, könyvek nyitogatása, meg a gugliban való keresgélés nélkül.
Azt hittem, van itt a topikban egy vérprofi fizikus, kuktaszakértő, és amatőr pálinkafőző - természetesen egyszemélyben -, aki a kérdésemre kapásból vágja a választ.
Azonban úgy látszik nincs! Mehetek a meleg szobából a hideg műhelybe a sublerért, a méghidegebb szabadtérbe a szelep súlyáért, aztán a postára a levélmérleghez, a könyvespolchoz (bár Pattantyúsom nincs, csak Budó-Póczám, és abban sem vagyok biztos, hogy a téma érintve vagyon-e benne), etc., etc... Ezt meg tudtam volna oldani magamtól is!
De biztos az a jó, ha a tiszta fej és aktív cselekvés győz a lustaság felett? :-)))))
Aztán, ha megvan a nyomás, valaki megmondja, hogy akkora nyomáson ? fokon forr a víz ( pl. én, a Pattantyúsból, de lehet, hogy SM oldalán is van táblázat...)
Az atmoszféra teljesen meg fog neked felelni, a likat vonalzóval is megmérheted, konyhamérleg biztosan van, egy-két deka ide-oda nem számít, amúgy meg kp/cm2.
A kp úri huncutság, számolj kilogrammal ( amúgy elsunnyogsz a közértbe, és a grammos mérlegen titokban jól leméred a vasdarabodat...:}}
Látom, hogy nem fogalmaztam elég precízen, a konyhai edények terén járatlanként a fene sem gondolta volna, hogy többféle kukta is van, meg állítható súlyszelep is.
Az egészen közönséges magyar gyártmányú, és a falusi, háztartási dolgokat árusító boltokban kapható súlyszelepre gondoltam.
A közölt adatok alapján a hasamra ütök, és megsaccolom, hogy a nyitása kb. 0,5-1 Bar közé esik. Ha így van, akkor jó lesz! :)))))
A nem állíthatú súlyszelepes kukta 1.6bar-on old. Legalábbis az enyém és 112fokon.
Ja és abszintot nem szokták színezni!!!! Viszont más technológiával párolják! Majd keresek képet, de az valamilyen rendszeren a színanyagokat is begyűjti. Lehet amúgy le se kellene azt főzni mert végülis csak a vízelvonásért főzöl. Teát belőle. Amúgy milyen lett? mint a gyári? Hasonlít rá? Milyen összetevőket és arányokat használtál?
A Fagor qktákon pl. az üzeminyomás-beállító szelepnek két állása van, 0,55 bar és 1,05 bar. A biztonsági szelep gondolom valamivel 1,05 fölött oldhat. De tényleg nem nagy kunszt egy nyomásszabályozó szelep. Kis ügyességgel még házilag sem.
Pedig én bizony konkrétan szeretém azt tudni, hogy mekkora túlnyomásra nyit az a szelep. Mert hogy a kukta hogyan műxik, amikor netán valaki lepárlásra használja, azzal perfekt tisztában vagyok.
Csakhogy én azt a szelepet nem a kuktában, hanem valahol másutt - mondjuk egy duplafalú, vízmelegítéses "kukta" külső köpenyének nyomás-leszabályozására -kívánnám felhasználni.
A kérdés tehát tovább él:
Van-e valaki, aki tudja, hogy a kukta súlyszelepe mekkora túlnyomásnál nyit?
(Ha nagyon nekirugaszkodnék, biztosan ki tudnám számolgatni, feltéve, ha lenne kéznél egy sublerem, amivel meg tudnám mérni a szelep furatának átmérőjét, lenne egy levélmérlegem, amivel meg tudnám mérni a szelepsúly pontos tömegét, meg tudnám, hogy bar, mint nyomásegység, minek a szorzata, vagy hányadosa.
Mert ezt sem tudom, ugyanis amikor oskolába jártam, akkor a nyomás mértékegysége még az at(atmoszféra) volt, és eléggé el nem ítélhető módon, a nyomás mértékegységének változása terén nem képeztem magam tovább! ) ;-)))))
Ha CSAK színezni akarod, akkor sima ételfesték, de ha ízesíteni is, akkor természetes anyagok is szóba jöhetnek.
-Én kipróbálnám a zöld diót: kicsit kesernyésebb lesz tőle az ital, és attól függően, hogy mennyit áztatod benne, a világosbarnától eljuthatsz egészen a feketébe hajló sötétbarnáig (a black-abszintra hajazva).
-Ha zöldíteni akarnád (asszem, van valami zöldes abszint is), akkor pedig cserépben kapható fűszernövények is szóba jöhetnek, mint pl. borsmenta, zsálya, citromfű, kakukkfű. Ezektől zöldes színű lesz az ital, ízre pedig gyógynövényes jellegű. Ha érdekel, van egy likőrös könyvem, amiben utána tudok nézni, miket javasolnak a zöldfűszeres gyógynövénylikőrbe.
-Lehet még színezni bármilyen aszalt gyümivel, de nem hiszem, hogy az aszalt gyümölcs aromája illene az abszinthoz.
Azt konkrétan nem tudom, de mindegy, ha a hűtő felé szabad az út, sosem fog a biztonsági szelep felé elillanni a nedű. Ha mégis lefúj, akkor dugulás van és pánikszerűen le a tűzről!
Valamit félre olvastál! A 78,3 C° a 100%-os etilalkohol forráspontja. Ilyennel mi nem találkozunk. Az alkohol elegy forráspontjáról egy táblázat ad infót. Megtalálható a weblapomon.
Szerintem a dupla fal nyomás nélkül félmegoldás. 0,5 Bár-os biztonsági szelep vagy 5 méter álványcső és a hőközlő hőfok már 110C fok. Ezzel lehet a főzést gyorsítani és csökkenteni a fűtőanyag mennyiségét. Az üstben nem lehet nyomás, ezért nem értem miért van rajt nyomásmérő. Ha mégis van bent nyomás eldugult a páracső vagy kicsi az átmérője, de a nyomás nem lehet nagyobb néhány tizednél. A forralásnál a cefre hőfoka mindig a forráspont, ez emelkedik a hidegtől 100 C°-ig folyamatosan. Nem ez befolyásolja a pálinka káros anyag tartalmát.
A műszaki megoldás nagyszerü, de nem tökéletes a dupla fal nyomástartása nélkül.
A lepárlást azzal nem gyorsitod hogy változik az átmérőd!Azt csak a tüzeléssel leeht gyorsítani de nem sok értelme van mert 78.3C hőmérsékleten válik ki az alkohol ha főlé mész olyan anyagok belekerülnek a párlatba amelyek ártanak!Hűtő csöved átmérője nem azámit aza a légyeg hogy 15-20C jöjjön ki a párlat akkor jo a hűtés!
Az erjedés folyadék fázisban történik, kivéve a törkölyt. Tehát a cefrének keverhetö állagunak kell lenni. A legtöbb gyümi ad annyi levet, hogy lehet keverni, de a ritkák (berkenye, som, kökény, naspolya, galagonya, boróka) nem ad elég levet. EZt pótolni kell, de nem szabad túlzásba vinni, mert a híg cefre könnyen romlik. Ezen a minél hamarabbi főzéssel lehet segíteni. Itt van igazán jelentősége a pektinbontó enzimnek. Segít a levesedésben.
A pára cső vastag legyen, a hőmérőt a főzőedény légterébe kell beépíteni, nem a pára csőbe, akkor ad infót a főzésről, dugulásról. Nem kell kifurni elég, ha ráragasztod.
Ezzel kapcsolatban nekem is lenne kérdésem! Ha sűrű a cefre mint például a kökény attol függetlenűl hogy kurva sok vizet öntööttem hozzá az befolyásolja az erjedést??
Jó a gondolat de elszeretném mondani, hogy egy 24 mustfokos szőlőből lesz egy 14,5-15 maligantos bor. Ez lehet egy határ ami felett nem tud kierjedni a szőlőből a cukor. Tehát ebből az következik, hogy nincs olyan cefre ami nem tudna kierjedni csak akkor ha tul van cukrozva. Megméred bár milyen cefrének a cukorfokát egy mustfokolóval az kb 10 mustfok körüli ertéket fog mutatni. Ebből az következik. hogy ha megakad egy cefre az nem a sok cukor miatt lehet ha nem más okakot kell keresni.
Közel négy hét alatt végigolvastam mind az összes!!! hozzászólásotokat. ( eddig azt hittem pálinkát csinálok ) Nem kevés, viszont remélem meghozza levét majd a szezonban. Kérdések is merültek föl bennem, ha úgy gondoljátok, hogy érdemes beszélni róluk, talán az ilyen magamfajta amatőröknek hasznára lenne.
Mégpedig:
Ott 1000-2000 hozzászólás környékén írta Sm, hogy az élesztőgomba alkohol tűrése igen korlátozott, bizonyos alkohol százaléknál nem azért áll le a forrás mert a cukor elfogyott, hanem az élesztő belefullad a saját ürülékébe az alkoholba.
Következtetés: Ezek szerint van még cukor a cefrébe ami kárba fog menni.
Egyszerű gépész ésszel tehát több alkoholt tudnánk kinyeri ugyanannyi cefréből, ha segítenénk ezeknek az apró jótevőknek tovább életben maradni. Tegyük fel ha ötven liter cefréhez a pépesítést követően tennénk vagy tíz liter vizet, ezáltal a kiforró cefre is hígabb lenne, tehát a gyilkos alkoholszintet több, vagy esetleg az összes cukor lebontása után érné el. Szerintem. Asziszem. Működne?
Persze hátrány, hogy több anyagot kell párolnunk, de mivel itt sokan otthon főzünk, nemmindegy? Megaztán a leégés ellen úgyis hígítunk a párolás előtt. Meg ha ezzel is a szeszt szaporítjuk, nem megéri?
Véleményeteket tisztelettel várom, gondolataim még vannak a témával kapcsolatban, melyet még a későbbiekben megosztanék veletek.
Az egyszerű gépész
Óvatosan szoktam főzni, megpróbálom 6-ossal, azt tudom bővíteni 10-esre, ha netán dugulna. Szétnézek, ha lákaok a szerelvényboltban nem túl drágán idomokat és egy darab 10-15-ös csövet akkor azzal nyitok. A hőmérő elhelyezésének indokai logikusak, lehet előbb kölcsön kérem a lézeres hőmérőt, méregetek főzés közben különböző pontokon és csak később döntök a beépítésről. Az a bajom, hogy teljesen vakon nem akarok maradni, valami közelítő értékekkel is beérem. Kösz a választ.
Én a hűtő és a páracső összekötésére vettem szilikoncsövet (kb. 150 kommenttel ezelőtt bővebben volt szó róla!), de természetesen árulnak tömítő szalagot is. (1,5 métert sztem nem fogsz tudni venni, mert csak egész méternyit adnak.)
A klasszikus lekváros idézet ebben a formában nem állja meg a helyét. Helyesebb lenne így: Amiből lehet jó pálinkát főzni, abból lekvárt is lehet, de ki az a hülye, aki lekvárt főz abból, amiből pálinkát is lehet!
Egyébként mindenből lehet SZESZES ITALT főzni, ami cukrot tartalmaz, vagy amit jól felcukroznak, de PÁLINKÁT csak jó minőségű, érett gyümölcsből lehet készíteni!
Nekem 10-es rézcsőből van a hűtőm, és 15 literes a qktám. Szerintem a 6-os is OK, ha óvatosan főzöd, és nem dugul el! Én azt javasolnám, hogy a qktából legalább 10-es, vagy 15-ös csővel indulj, és azt szűkítsd le 6-osra.
Szerintem tök mindegy, hol van a hőmérő, mert úgyis csak tájékoztató jellegű. Kell legalább 3-4 főzés, mire kitapasztalod, hogy az adott qktát az adott hőforrással működtetve milyen módon kell melegíteni ahhoz, hogy ideálisan csordogáljon belőle az anyag. Ilyenkor leolvashatod, hogy az adott ponton elhelyezett hőmérőd hány fokot mutat, és ez tájékoztatásul szolgálhat számodra a további főzéseknél, de alapvetően nem a hőmérő alapján főzöl. A hőmérő igazából azt tudja jelezni, ha valami nem megfelelően működik a rendszerben. (Pl.: ha a páracsövön elhelyezett hőmérő főzés közben hirtelen kevesebbet kezd mutatni, akkor valószínű, hogy eldugult a rendszer. Ha felugrik 100 C köré, akkor valószínűleg felhabzott a cefre.) Ha a rendszer ideálisan működik, akkor nincs is szükség hőmérőre.
Rászántam magam hogy, egy kis 20 literes rozsdamentes edényből készítsek magamnak egy főzőt. Áttanulmányoztam rengeteg képet, rajzott, össze is állt a tervem. A kérdésem az lenne, hogy elég-e a 6-os rézcső páracsőnek (nem nagyon láttam ilyet), mivel ez áll rendelkezésemre szerelő idomokkal együtt? Én úgy gondolom nem okoz különösebb gondot a kis átmérő, nincs olyan nagy sebesség és gőzmennyiség, hogy visszatorlasztana, de ha nem így van szóljatok. A másik a hőmérőt én az edény gőzterébe esetleg a fedőben tudnám elhelyezni, jó ott? A legtöbb helyen a páracső felső pontján van hőmérőn, úgy gondolom csak prokitkussági okokból. Régen olvasom a topikot, ha volt már ezekről szó, csak nem emlékszem egy hozzászólás szám is elég. :)
Szerintetek ha az ízesítő anyagokat mint pl.aszalt áfonya,vágott dió,mandula,stb.ha nem a kész középpárlatba hanem az üstbe kerül lefőzésre,pl.a második lepárláskor,akkor mi van?Az illó olajok,stb.-vel mi történik?
50-egynehány fokos házi rettenetesből készült, hidd el, még a méz sem tudta édessé tenni. Jóízű lett és roppant becsapós: az ember egyszerűen nem érezte a szesztartalmát. Téli disznóvágáskor kiváló iszogatni...
Már felhívtam őket. A 12 mm átmérőjű szilikongumi zsinórnak ezernyolcszáz-valamennyi+ÁFA métere. Szó ami szó, tényleg nem olcsó. De szerencsére csak másfél méter kell belőle.
Én is voltam már ott, 2 méter 15-ös hőálló szilikoncsövet vettem, és adtak. Persze egyből megkérdezte az eladó, hogy "ugye ez valamilyen pálinkafőzőhöz lesz?" Én meg: "Őőőő, hát, izé..., nem tudom, egy ismerősöm kért, hogy vegyek neki ilyen csövet!":)
Szóval kiszolgálnak kis tételben is, csak kicsit furcsán néznek rád, mert 50 méter alatt senki sem szokott rendelni tőlük, kivéve a pálinkafőzőket.
Hálásan köszönöm a linket! Azt hiszem ezt keresem.
Most már csak az a nagy kérdés marad nyitva, hogy a vevőszolgálatuk kiskereskedésként árusítja-e a termékeiket? Mert nekem kb. másfél, ha tartalékkal is számolok 3 méterre lenne szükségem.
Majd felhívom a vevőszolgálatot és megkérdezem.
A kukta-gumiról tudom, hogy létezik, de nekem nem arra van szükségem! :))
Ezt a honlapot nézd meg! Ezen kívül talán érdemes még betérni egy konyhafelszerelés boltba, és nézelődni a kuktához való gumigyűrűk között, bár nem tudom, milyen az edényed.
Sajnos nekem még nincs akkora mennyiségem felhalmozva, hogy mézeseket készítsek, de a későbbiekben fogok. Nem értem, de a legjobb pálinkákat is, ha megkóstolják a nők, egyiküknek sem ízlik. Miért nem tudják értékelni? (Lehet, hogy van összefüggés azzal, mikor az asszony megmutatja, hogy mit varrt két héten keresztül? :-) ) Szóval nekik készítenék néha ilyet, bár továbbra is "halálos főbűn" kategóriába esik nálam.
Lehet még egy eset, ha AMNKVM-típusú italt akarunk készíteni. Ez az, amire másnap reggel azt mondjuk, hogy Azt Már Nem Kellett Volna Meginni.
Kösz a tippet! Most már legalább tudom, mire használjam fel azt a 15 féle gabonát, ami ott csírázik a verandán a muskátlis ládában. A Paullinia sorbilis fámat is kiraktam már múltkor a lépcsőházba, mert nem tudtam, mi a szart kezdjek vele! Most legalább kiderült, hogy csak jó lesz még valamire!:)
0,7 l páleszhez 10 dkg áfonya és 1 dl méz. Időnként fel kell rázni, mert a méz nem oldódik fel egyből, leülepszik. Utána kávéfilteren leszűrtem. Szerintem csak kisebb adagot csinálj először, hátha neked nem jön be.
Korábban már írtam: én vágott dióra és vágott mandulára (is) tettem ! A dió kifejezetten ízlik ! (Lehet, hogy szentségtörés, de "csináltam" belőle "konyakot /aromával/ !! ) Nagy tételben jó ötlet /lehet/ a szőlő ágy ! Az otelló, cserszegi fűszeres, nektár olyan jellegzetes, illatos fajták, amelyekkel érdemes /lehet/ egy próbát tenni !!