Keresés

Részletes keresés

Sumo Creative Commons License 2003.11.21 0 0 900
hogy egy kis on is legyen:
latta valaki [rajtam kivul, aki csak a veget, es meg igy is kozben a felesegemre kellett figyelni] a tegnapi simicsko-juhasz vitanak az m1-en? valamikor kilenc korul/utan kezdodhetett.

persze a hallgatoi kerdeseket mar nem adtak be, nehogy veletlenul az orszag nyilvanossaga elott kerulhessen kenyelmetlen[ebb] helyzetbe a nagyfeju...

unguided Creative Commons License 2003.11.21 0 0 898
B-52-esek parkolnak benne. Az elég nagy? :)
Előzmény: corporal (896)
Tiger205 Creative Commons License 2003.11.21 0 0 897
Corporal, Unguided,

he eldöntöttétek a box-küzdelemtek időpontját, első sorba kérek jegyet!
:o))
üdv:
TGR

Azért ...szeretem ezt a csettelést!

Előzmény: corporal (896)
unguided Creative Commons License 2003.11.20 0 0 895
corporal
"mind telement "egyszer láttam szimulátort, isten vagyok" típusú tizenhat éves kisfaszokkal. "

Én kétszer láttam. Akkor Istencsászár vagyok ? :))

Előzmény: corporal (891)
Tiger205 Creative Commons License 2003.11.20 0 0 893
Szia Corporal!
azért megpróbáltam a pilótás fórum alatt, nézz oda, talán érdekes amit leírtam...
Előzmény: corporal (891)
Allesmor Obranna Creative Commons License 2003.11.20 0 0 892
erre van egy ősi japán mondás: aki homokos, az buzi is!
Tiger205 Creative Commons License 2003.11.19 0 0 890
Hello!

És Pápa, Taszár, Győr...

utóbbi repteret az Audi gyár anyagi támogatásával újították európai szintűre - oda jönnek az SOS szálításai.
Szeritem ez jó és követendő példa, szülség esetén lehet harci reptér.

Amúgy közeljövőben szeretnék nyitni már végre egy "modern harci-repülős" topicot,mert úgy látom nincs konkréten ilyen. remélem a repülés kedvelői látogatni fogják és beírnak majd...

üdv:
TGR

Előzmény: belic (884)
Hamburger Creative Commons License 2003.11.19 0 0 889
"http://www.rti-europe.com/news1-gr.htm"

A fenti adatok alapján az USA, GB és I hadserege is kapni fog az XM-777-esekből. Az első szállítmányokat az amerikai tengerészgyalogosok fogják kapni.

Üdv: Hamburger

Előzmény: Hamburger (888)
Hamburger Creative Commons License 2003.11.19 0 0 888
Szia Kiskorú!

Az ultrakönnyű 155-ösöket nem csak az amik, de az angolok is rendszerbe akarják állítani.

A jelenlegi légi szállítási kapacitásunk szerintem semmire sem elég, max SAR-nak és béke-körülmények közötti kisebb szállításokra. Ez lenne még egy olyan terület, amit komolyan kéne venni, beleértve a harci helikopterek képességeinek növelését is. A meglévő légi szállítási kapacitásunkat sem akarjuk fenntartani.

A 105-ösöket és a hozzávaló vontatóeszközöket most mivel szállítanád? A légiszállítású alakulatoknál kivételesen létjogosult az aknavető, de mivel a Vasziljokot még egy UAZ is képes elhúzni, ezért inkább azt rendszeresíteném, ha már maximalista akarok lenni. Az már más téma, hogy a maradék Minyóval még ez is nehezen kivitelezhető!

Üdv: Hamburger

Előzmény: kiskorúbézoltán (883)
Hamburger Creative Commons License 2003.11.19 0 0 887
Tiger!

Ez nem rajtam múlna!

Üdv: Hamburger

Előzmény: Tiger205 (880)
Allesmor Obranna Creative Commons License 2003.11.19 0 0 885
Megkaptam ezt a honvédségi lófaszt, ezt legyélteisszerződéses tájékoztatót. Van mellékelve egy ajándék cédé. Ami azon van...
Beszartam a röhögéstől.
belic Creative Commons License 2003.11.18 0 0 884
Hello!

Azert a legierorol se feledkezzunk meg teljesen. Szerintem (bizva a NATO tamogatasban) nagyon sok kettos feladatu repter kellene (Tokol, Debrecen, Sarmellek, Kunmadaras, Kiskunlachaza, Szentkiralyszabadja, ...), ezek fentartasa bekeidoben ingyen lenne (a civilek fizetnek, akik hasznaljak), haboru eseten a tartalekosok "megszallnak" oket (orseg, tuzoltosag, alapszintu muszakiak), es maris johetne az erosites, legalabb lenne hova leszallnia. Tudom, hogy az APV Rt. altal lerabolt repterekre rengeteget kellene kolteni, hogy tokelestesek legyenek (fenytechnika, automata leszallitorendszer, ...), de nem ez lenne a cel, hanem az, hogy megfeleloek legyenek: legyen egy jo nagy beton leszallni, gurulout felreallni, nehany parkolo auto vilagito reflektora :-) is mutathatja a leszalloiranyt, ha fontos.

Bel

kiskorúbézoltán Creative Commons License 2003.11.18 0 0 883
T. Hamburger !

Egy szóval nem mondtam , hogy a 105-ös képes pótolni a 155-öst , ebből adódóan nem is gondolom , hogy 105-ös kaliberre célszerű alapozni egy hds. tü-ét . De talán nem véletlenül vannak még rendszerben ilyen kaliberű lg-ek . Az XM-777 tömege - mint megtudtam - 4-4.5 t. viszont ez a tömeg még mindig duplája az M-102/L119-nek . Ha jól tudom új helikoptertipusok beszerzése nem szerepel a tervekben , tehát ha légiszállítású csapatokat kell támogatni max. 2 t. lehet a lg. tömege . A 155-ös természetesen jóval hatásosabb lenne , de csak akkor ha a megfelelő időben a megfelelő helyen van , erre viszont nálunk remény sincs . Alap tü-i feladatra - mint már írtam - szerintem is a 155-ös a jobb megoldás (önjáró,páncélozott kivitelben természetesen) . Egyébként ha komolyan gondolnák a dolgot már kipróbálhatták volna gyakorlatokon , katona , lőtér van , ha jól tudom a D-44-esek (jó , nem 105-ös tarack , de hasonló tömegű és lőtávú) még megvannak (kérdés persze az állapotuk ill. a lr.) . Egy próbát szerintem megért volna , de ők tudják . Jelen pillanatban a "légiszállítható tü-ség" - ha jól tudom - 82mm-es av-kből áll , ennél azért a 105-ös tar. azért jóval komolyabb .

"kezdik ezeket a lövegeket az ultrakönnyű 155-ös (légiszállítható) lövegekkel lecserélni"
Ez az XM-777 lenne ? Ki cseréli le az amikon kívül , és mikor ? Ha erről tudsz valami konkrétat pls ne tartsd vissza magad , mert érdekelne !
Amúgy szinte minden légiszállítható (tü-ségi eszk.) , kérdés , hogy mivel . Pl. az M-198 is légiszállítható (akár helikopterrel is ha az adott helikopter képes külső függesztményként elvinni a lg. kb. 10 t-ját , pl. CH-47;CH-53) .

Előzmény: Hamburger (867)
unguided Creative Commons License 2003.11.18 0 0 882
Tudtommal a délibábokat kiképzésre (tartalékosok) még javában használják.
Előzmény: Tiger205 (880)
kavkaz Creative Commons License 2003.11.18 0 0 881
De. Ezért repkedtek csak.
Előzmény: Tiger205 (880)
Tiger205 Creative Commons License 2003.11.18 0 0 880
Szia Kavkaz!

Nem akarok kötekedni, de mintha a Mirage és az F-5E/F nem lenne már szolgálatban odaát, mivel az F-18 rendszeresítésekor kivonták őket. Nem?

Hamburger!
Mondjuk az 1%-unk az egyházaknak alapon 2%-unk a seregnek. Erről mit gondolsz?
S minden egészséges férfi 22-40 között 5 nap tarcsi vagy napi 50,000 HUF cash. ????

üdv:
TGR

Előzmény: kavkaz (878)
nemedi l Creative Commons License 2003.11.18 0 0 879
Még nem olvastam el teljesen, de nem csak mi szenvedünk:

http://www.comw.org/pda/9911eur.html

Üdv,
Némedi László

kavkaz Creative Commons License 2003.11.18 0 0 878
Pedig igen. Pontosabban a Miragokkal még ugyanúgy banki tisztviselôk, taxisok, fôkönyvelôk repkedtek, mint ahogy mindennel a svájci haderôben. A tizennyolcasok kapcsán bevezették a hivatásos pilótákat is, de csak részben. Továbbra is repülnek órásmesterek velük.
Előzmény: belic (859)
kavkaz Creative Commons License 2003.11.18 0 0 877
Leo2. És a Leclerc? A franciák mostanában Leoáron adják -állami támogatással-, hogy vegyék!
Előzmény: Tiger205 (857)
kavkaz Creative Commons License 2003.11.18 0 0 876
Azt hiszem kieegyeznék egy olyan hadsereggel, ahol a mostani értelembe vett hivatásosak csak a légierônél és néhány kulcsfontosságú gyors reagálóképességű -a NATO-nak is felajánlott- alakulatnál maradnának meg. A többi alakulat svájci mintára szervezôdne.

Viszont ne káromkodj! m....rendszerű:)))

Teljesen egyetértek azzal, hogy rendelkeznünk kell minden szóbajöhetô alakulattal. Ha csak kicsiben is, de képeznünk kell embereket a legkülönfélébb feladatokra. Mivel, ha kell technikai felszerelést 2-3 év alatt tudunk rendszeresíteni a gyártótól, vagy 2-3hónap alatt használtan más hadseregek, vagy a gyártó elfekvô készleteibôl. Erre viszont az Nemzeti Banknak tartalékot kellene képeznie. Magyarán növelni a valutatartalékot. Mert az ilyen bizniszeknél a KP mindig elôny.

Irakról meg az a véleményem -általánosságban a NATO-ról is-, hogy a honvédség elsôrangú feladata a haza védelme. Minden másirányú kötelezettséget csak ez után, e fölött lehet vállalni.

Előzmény: Sgt. Elias (855)
Hamburger Creative Commons License 2003.11.18 0 0 875
Szia Laci!

Elárulok egy nagy titkot! Fogalmam sincs, hogy "odafönt" mi alapján számolnak. A nyilvánosan is megjelenő információk szerintem indokolatlanul "jóhiszeműek".

A magam részéről nem számokat tartanék elsődrendűnek ebből a szempontból, mint inkább képességek fenntartását. Természetesen a számok is fontosak lehetnek (főleg egy matematikusnak!). A mi gazdasági képességeinket figyelembe véve a 30 000 aktív és 60-70 000 fős tartalékos állományt alapadatnak elfogadhatónak tartom, amennyiben ezek színvonala (kiképzés, felszerelés, szervezet, alkalmazási elvek, stb.) valóban elsődrendű lenne.

Üdv: Hamburger

Előzmény: nemedi l (874)
nemedi l Creative Commons License 2003.11.18 0 0 874
Szia Hamburger!

Sajnos ezzel majd akkor szembesülnek, ha esetleg meghal néhány magyar ezekben a missziókban (remélem nem), vagy nem lesz ember vagy fegyver ilyen esetekre (most, hogy leépül minden)...

A fórumokban felmerült, hogy milyen lenne az ideális országvédelem úgy, hogy nem számolhatunk külső segítséggel. A kérdésem mi alapján terveztétek meg. Vagy mi alapján gondoljátok, hogy mi elégséges?
Ez most nem (teljesen :) kötekedés, csak kíváncsi vagyok a szakma mit mond. Az én általam leírtak alapján a haderőnknek a szomszédok közül (kivéve belőlük az ukránokat) a legnagyobbnak a felének-kétharmadának kellene lennie kiegészítve egy légideszant egységgel (pl. dandár vagy pár zászlóalj).

Üdv,
Némedi László

Előzmény: Hamburger (873)
Hamburger Creative Commons License 2003.11.18 0 0 873
Szia Laci!

Van abban valami, amit a vállalható békemissziókról mondasz, a gond csak ott kezdődik, hogy a nemzetközi kötelezettségeink és a politikusaink éppen aktuális beállítottsága nem engedi meg, hogy csak olyan feladatot lássunk el, amihez nekünk éppen "kedvünk" van. (Sajnos!)

Üdv: Hamburger

Előzmény: nemedi l (849)
Hamburger Creative Commons License 2003.11.18 0 0 872
Teljesen egyetértek!

Hamburger

Előzmény: Sgt. Elias (855)
MIKIATI Creative Commons License 2003.11.18 0 0 871
OFF
A "Mission Invisible" c. dokumentumfilm volt? Azt láttam én is. Egy Tájfun a Barents-tengeren. Szerintem nem volt lepukkant, sokkal inkább elavult. De egy biztos: a "számítógépeinek" biztos nem okozott gondot az 1999/2000-es dátumváltás... :)))
Meg hát ugye egy nukleáris rakétánál ( asszem SS-N-20-asokat hordoz ) nem jelent akkora problémát, ha mondjuk öt-tíz kilométerrel mellé lőnek...
ON
Előzmény: Allesmor Obranna (865)
Hamburger Creative Commons License 2003.11.18 0 0 870
Szia Laci!

Ezt a problémát már én is felvetettem, de a jelek szerint nem sok sikerrel. Így most kb. 4 topicot kell ugyanabban a témakörben látogatni, ha mindegyiknél naprakész akarsz lenni.

Üdv: Hamburger

Ui: Az anyag mikorra kell?

Előzmény: nemedi l (853)
Hamburger Creative Commons License 2003.11.18 0 0 869
Szia!

Lehet, hogy másik fórumon, de erről már én is írtam hasonlókat. Különösebben én sem látom értelmét külön szervezetként felfogni és felállítani a nevezett taralékos rendszert. Az egésznek a mások által is felvetett problémák elkerülése miatt közös vezetés alatt kéne állnia. A kiképzésért a MH-t kellene felelőssé tenni. Tetszik a "rotáció" elve, de ez még ma sem működik. "Állóvízben" működünk, ahol mindenki igyekszik "lebetonozni" magát. A már kitalált önkéntes tartalékos rendszer is lehetne jó, ha meglenne a már emlegetett törvényi, szervezési és anyagi háttér.

Tiger!

Az "honvédelmi - adó" fizetése nekem szimpatikus, de a sorkatonai szolgálat eltörlése után mire akarod alapozni, hogy kinek kell fizetnie és kinek nem? Korábban is az lett volna, ha betartották volna!

Üdv: Hamburger

Előzmény: Sgt. Elias (855)
Hamburger Creative Commons License 2003.11.18 0 0 868
Szervusz Zero!

A leírtakkal egyetértek. Már csak azért is, mert véleményem szerint nálunk az anyagi források elosztásával van alapvető gond, hogy a gondolkodásmódot ne is említsem. Én nem a nagyobb hadsereget és nem több pénzt hiányolom, hanem a realitás félreértelmezése miatt emelek szót. Átvilágítás ide, vagy oda, rengeteget lehet hallani arról, hogy hol folyik el a honvédelemre szánt pénz! A kitűzött cél: "Kisebb, ütőképesebb, modernebb hadsereg" az olcsóság állandó szem előtt tartásávl pedig egyáltlán nem reális. Ha már megfogalmazták a célt, akkor ennek megfelelően kell a terveket is kidolgozni. Ha nem ezt tesszük, akkor csak eltékozoljuk az adófizetők pénzét!

Üdv: Hamburger

Előzmény: Zero4 (863)
Hamburger Creative Commons License 2003.11.18 0 0 867
Szervusz Kiskorú!

Az adataid pontosak. Lehetett volna még a német hegyivadászokat is említeni. Csak néhány tényezőre szeretném felhívni a figyelmedet: A nevezett tüzér alakulatok aránya az adott nemzetek teljes haderejéhez képest és ebből fakadóan az adott 105-ös tüzérség feladatrendszere. Ezek a tüzér alakulatok nem egy teljes hadsereg tüzérségi tűztámogatását kell, hogy megoldják. A MH viszonyában a légierő (alacsony) képességei miatt a tüzérség a szf-i csapatok tűztámogatásából sokkal nagyobb arányban részesül, mint az Általad hozott példákban. Mivel a 105-ösök a NATO-n belül nem igazán képviselnek jelentős arányt, ezért a haditechnikai fejlesztésekben sem élveznek elsőbbséget. A 105-ös űrméret közel sem ad annyi alkalmazási lehetőséget (pld: intelligens, kazettás, stb.) , mint a 155-ös, hogy a hatásáról ne is beszéljünk. A 105-ös lőszerkészlet zömében hagyományos jellegű és ismereteim szerint kezdik ezeket a lövegeket az ultrakönnyű 155-ös (légiszállítható) lövegekkel lecserélni. Ez kb. annyit jelent, hogy pár éven belül egyedül maradnánk a NATO-ban ezzel az űrmérettel. Szólj, ha tévedek!

Üdv: Hamburger

Előzmény: kiskorúbézoltán (858)
Allesmor Obranna Creative Commons License 2003.11.18 0 0 865
Én úgy tudom, hogy a tartalékosok javarész rendészeti és logisztikai feladatokat látnak el, a NG fegyverzete nem annyira elavult. Való igaz, hgy nem a legújabb technika, de van kivétel. A vasárnapi harcosok a nemzeti gárdisták, ugyanakkor a Nemzeti Gárda vett már rész külföldi bevetéseken is, pl 91-ben irakban.

Ma volt a Discovery-n egy film egy orosz Tájfun (941 Akula) tengeralattjáró egy útjáról.
Pár hónapos út, közben rakétaindítás, stb. Iszonyat lepukadt egy szerkezet, a hat hajóból ami van, ezt a berlini fal leomlása előtti héten adták át, de pokolian pocsék állapotban van, kívül-belül egyaránt. A legénység jelentős részét képzik még sorállományú katonák, érdekes kérdés: Csecsenföld, vagy a Jeges-tenger?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!