Keresés

Részletes keresés

bulox Creative Commons License 2002.11.16 0 0 89
Tiszteletem az elöttem szólóknak. Saját magamnak tett ígéretem ellenére mégegyszer hozzászólnék a vitához (incerfa véleményével egyetértek, hogy tudniilik kezd kifulladni a téma!). Az ok: "replány" vehemens kiállása a hatóság oldalán. Becsülendő! Új aspektus! Új szín!
A lényeg, hogy semmit nem mond nekem, mivel az elöttem szólók többsége egészséges vitában, gondolom a jobbítás szándékával fogalmazta meg néha karcosnak tűnő szavait. Kicsit furcsa a hangvételed kedves replany! A köztisztviselők, mint e név is mutatja a köz -ért viselik a tisztséget. A köz -ért dolgozni nem mindig fáklyásmenet, tekintve az anyagi és - lásd a korábbiak - erkölcsi oldalát. Bár azt soha ne feledd, hogy a köztisztviselők a mi pénzünkből (hatósági díjak, adó forintok) élnek.
Bizonyára azért tisztában vagy azzal, hogy a hatóságon kívül dolgozók egy nagy része is nagyon rossz körülmények között kis anyagi, erkölcsi megbecsülés mellett végzi munkáját. Senkit nem kellene félteni a hatóságnál sem, azon kívül sem. Ha a hivatalos út mellett a normál párbeszéd is teret nyerne, akkor mind a két oldal sokkal jobban járna, feladatait könnyebben látná el és viselné annak nehézségeit.
üdv.
bado Creative Commons License 2002.11.16 0 0 88
Kicsit kivárunk, aztán kérdezünk, viszont most ideiglenesen neked (is) sz@r lesz :-)).

Viszont replány felfedhetné megát. Én 90%-ban biztos vagyok benne, ki ő. De lehet, hogy bejön a 10% és akkor tévedtem.

Te tudod, igaz?

Előzmény: Bátori László (87)
Bátori László Creative Commons License 2002.11.16 0 0 87
Akkor most, hogy mindenkiről tudjuk mennyire sz@r neki, van esetleg kérdés?
incerfa Creative Commons License 2002.11.15 0 0 86

Tisztelt topic lakók ! és Kedves REPLÁNY, akit sokan hatósági hölgynek gondolnak!?(cáfold meg!)
Bocsássátok meg nekem, hogy e hatóságosdi vitában szokásos vádak és ferditések felevelenitésére ezuttal minden „publicisztikai” pengevillogtatás nélkül e topicon másodszor reagáljak. Elhihetitek, amióta e „pilóta” világban élek és fogyasztom e szakma néha keserű piruláit, már semmi új nem jut az eszembe, csak hogy a szakállas érvekkel, ellenérvekkel együtt öregszem magam is, meg a mindenkori „hatóság” is!
A vita, úgy látszik túléli a vitatkozókat, közben születnek új hozzászólók is (replány) – ha új megoldások nem is, a régiek pedig lassan elfelejtik, hogy miről is vitázunk.Merem remélni, hogy a hatóság B.Laci barátunkon keresztül - mivel állitólag Ő az összekötő - finom tapintattal fogalmazva nem úgy lesz, hogy „semmit sem felejtenek és semmit sem tanulnak”
Látod replány.Én ehhez merem a nevemet adni !És engedd meg, hogy visszautasitsam kedves megjegyzésedet, azzal kapcsolatban, hogy B.Laci válaszol nekünk, az már nagy dolog és ezt egyáltalán nem kellene megtennie.
Legalább is ezen a fóromon nem. irod !
Kicsi kislány ! Belterjes világunk megengedheti magának, hogy mindenki mindenkit ismerjen, ebből adódóan a kapcsolatrendszer legyen kultúrált és tisztességes. Csak becsületesen, szemtől szembe !
Én még emlékszem B.Laci farkashegyi növendék éveire, ezen túlmenően Antal Zoli gödöllői ejtőernyős pályafutására, amire ők is meg mi is néha - kedves érzelemmel - gondolnak és gondolunk vissza.
Egyáltalán nem érzem azt, hogy a B. Laci válaszai miatt tényleg a szentszék felé kellene felterjeszteni „avatás” céljából.
Én ezt természetesnek veszem, és egyáltalán nem érzem azt, hogy most felénk kegyet gyakorol. (sajnos a Zoli ugyanezt nem tette, pedig meg volt rá a lehetősége. A megközelithetetlenség volt az irritáló)
Vagyunk mi annyira kultúremberek, hogy a tiszteletet minden esetben megadtuk, meg is kivántuk volna adni.
Erről jut eszembe: nagyon nagy, fő miniszteriális szintű embereknek irtam levelet a neten, és képzeld válaszoltak. És nem úgy válaszoltak, hogy Tisztelt uram, hanem azt irták hogy Kedves Barátom ! Természetesen ez nem befolyásolta világnézetemet,
esetleges párt irányában kialakult szimpátiámat, amit számukra később ki is fejtettem. A válaszok során egyáltalán nem estem hasra, ez tök természetes ! Legalább is hiszem, pedig sajnos túljutottam az ötödik X-en.
Volt lehetőségem éppen eleget szenvedni paternalista, tekintély uralmi világban. Ennek vége, replány!
(Laci ! nehogy félreértesed, nem Neked kivánok nyelvezni ! Én valóban igy is gondolom, remélem Te is !)

Érzem, hogy ez a topic kezd kifulladni, legalább is az arra hivatott témáját tekintve. Remélhetőleg a hatóság az irásokból
leszürte azt, amit feltétlen le kell számára szürni.
Gondolom én, a „mindent rólatok, nélkületek” jelszó elfelejtődik.
Az elhatalmasodott hiearchia, a távolság, az elérhetetlenség megváltozik. A menet élén állókat ha leváltják lehet hogy jó lesz, de lehet hogy nem.
Egyébként megitélésem szerint Antal Zolinak, vezető csapatának volt hatósági stratégiája.
Minden itt elhangzott személyes sérelem, csak csepp a tengerben, természetesen ezekre is oda kell néha figyelni.
Aki ismer tudja rólam. Rendpárti vagyok ! Valószinű Antal Z. is erre törekedett, csupán bekövetkezett az
ELEFÁNT A PORCELÁNBOLTBAN szindróma.
A porcelánboltban pedig a magyar sportrepülés szárnyaitól megtépázott maradéka szenvedett, szinte a pokol összes bugyrának terhével.
Nos itt is lehetnek a különbségek emberek és emberek ,vezetők és vezetők között.
Hát hirtelenjében ennyit ! Both L.

Tisztelt topic lakók ! és Kedves REPLÁNY, akit sokan hatósági hölgynek gondolnak!?
Bocsássátok meg nekem, hogy e hatóságosdi vitában szokásos vádak és ferditések felevelenitésére ezuttal minden „publicisztikai” pengevillogtatás nélkül e topicon másodszor reagáljak. Elhihetitek, amióta e „pilóta” világban élek és fogyasztom e szakma néha keserű piruláit, már semmi új nem jut az eszembe, csak hogy a szakállas érvekkel, ellenérvekkel együtt öregszem magam is, meg a mindenkori „hatóság” is!
A vita, úgy látszik túléli a vitatkozókat, közben születnek új hozzászólók is (replány) – ha új megoldások nem is, a régiek pedig lassan elfelejtik, hogy miről is vitázunk.Merem remélni, hogy a hatóság B.Laci barátunkon keresztül - mivel állitólag Ő az összekötő - finom tapintattal fogalmazva nem úgy lesz, hogy „semmit sem felejtenek és semmit sem tanulnak”
Látod replány.Én ehhez merem a nevemet adni !És engedd meg, hogy visszautasitsam kedves megjegyzésedet, azzal kapcsolatban, hogy B.Laci válaszol nekünk, az már nagy dolog és ezt egyáltalán nem kellene megtennie.
Legalább is ezen a fóromon nem. irod !
Kicsi kislány ! Belterjes világunk megengedheti magának, hogy mindenki mindenkit ismerjen, ebből adódóan a kapcsolatrendszer legyen kultúrált és tisztességes. Csak becsületesen, szemtől szembe !
Én még emlékszem B.Laci farkashegyi növendék éveire, ezen túlmenően Antal Zoli gödöllői ejtőernyős pályafutására, amire ők is meg mi is néha - kedves érzelemmel - gondolnak és gondolunk vissza.
Egyáltalán nem érzem azt, hogy a B. Laci válaszai miatt tényleg a szentszék felé kellene felterjeszteni „avatás” céljából.
Én ezt természetesnek veszem, és egyáltalán nem érzem azt, hogy most felénk kegyet gyakorol. (sajnos a Zoli ugyanezt nem tette, pedig meg volt rá a lehetősége. A megközelithetetlenség volt az irritáló)
Vagyunk mi annyira kultúremberek, hogy a tiszteletet minden esetben megadtuk, meg is kivántuk volna adni.
Erről jut eszembe: nagyon nagy, fő miniszteriális szintű embereknek irtam levelet a neten, és képzeld válaszoltak. És nem úgy válaszoltak, hogy Tisztelt uram, hanem azt irták hogy Kedves Barátom ! Természetesen ez nem befolyásolta világnézetemet,
esetleges párt irányában kialakult szimpátiámat, amit számukra később ki is fejtettem. A válaszok során egyáltalán nem estem hasra, ez tök természetes ! Legalább is hiszem, pedig sajnos túljutottam az ötödik X-en.
Volt lehetőségem éppen eleget szenvedni paternalista, tekintély uralmi világban. Ennek vége, replány!
(Laci ! nehogy félreértesed, nem Neked kivánok nyelvezni ! Én valóban igy is gondolom, remélem Te is !)

Érzem, hogy ez a topic kezd kifulladni, legalább is az arra hivatott témáját tekintve. Remélhetőleg a hatóság az irásokból
leszürte azt, amit feltétlen le kell számára szürni.
Gondolom én, a „mindent rólatok, nélkületek” jelszó elfelejtődik.
Az elhatalmasodott hiearchia, a távolság, az elérhetetlenség megváltozik. A menet élén állókat ha leváltják lehet hogy jó lesz, de lehet hogy nem.
Egyébként megitélésem szerint Antal Zolinak, vezető csapatának volt hatósági stratégiája.
Minden itt elhangzott személyes sérelem, csak csepp a tengerben, természetesen ezekre is oda kell néha figyelni.
Aki ismer tudja rólam. Rendpárti vagyok ! Valószinű Antal Z. is erre törekedett, csupán bekövetkezett az
ELEFÁNT A PORCELÁNBOLTBAN szindróma.
A porcelánboltban pedig a magyar sportrepülés szárnyaitól megtépázott maradéka szenvedett, szinte a pokol összes bugyrának terhével.
Nos itt is lehetnek a különbségek emberek és emberek ,vezetők és vezetők között.
Hát hirtelenjében ennyit !Both L.

bado Creative Commons License 2002.11.15 0 0 85
Hát közben az említett kollega bejelentkezett. Nem Livingston, hanem a másik fele: Jonathan. De a cspásirány jó volt :-))
Előzmény: bado (83)
bado Creative Commons License 2002.11.15 0 0 84
Csecsmőördög=Csecsemőördög. Sorry:-))
Előzmény: bado (83)
bado Creative Commons License 2002.11.15 0 0 83
Kedves Csecsmőördög (bocs, a nevedről 9 hónapos lányomra asszociáltam:-))!

Nagyon szívesen segítenék, de életemben a vitorlázó repülésssel csak egy-egy hiénakör erejéig kerültem kapcsolatba (amely minimális kapcsolatot a jövöben szeretném felfrissíteni, így sajna teljesen kuka vagyok a fagépekhez. Talán Livingston nicknevű kollégánk többet tud:-))

Üdv: Badó

Előzmény: babydevil (78)
székkutas Creative Commons License 2002.11.15 0 0 82
Most benyaltál csontig kedves replany!
Szobrot nekik!

Ebből a topicból eddig megtudtam, hogy milyen (sanyarú) a "hatóság" sorsa.

Na és hogy állunk a polgári repüléssel? Mikor lesznek végre "helyzetben"?

Előzmény: replany (74)
bado Creative Commons License 2002.11.15 0 0 81
Tévedsz! Egyáltalán nem könnyű kritizálni és tanácsokat adni a hatóságnak, mert:
1. munkánk összefügg és kölcsönösen hat egymásra (még ha ezt néhány hatósági ember egyoldalúnak gondolja is);
2. Esetenként a kritikát támadásnak veszi néhány hatósági ember és ez "nem egészséges"
3. véleményt mondani csak bizonyos ismeretek birtokában lehet a hatóságról, ezeket az ismereteket össze kell hosszú idő alatt gyűjteni (lásd még: tapasztalat).

Hidd el, legtöbben igeis azt kritizálják, amit hosszú-hosszú évek alatt megismertek. Ezalatt persze ne azt értsd, hogy részletekbe menően. Arra ott vagytok Ti. Mi meg a saját munkánkat ismerjük (legalább is próbáljuk.

Nem tudom miért, de kiéreztem a hozzásólásodból azt, hogy "örüljetek, hogy a Bátori Laci szóba áll veletek".

Aműgy örülünk. De természetesnek tartjuk. Itt a Fórumon is. Persze nem azt várjuk, hogy itt intézzen ügyet, ez itt csak amolyan félhivatalos-magán platform. De - mint mondtam - pillanatnyilag ez az egyetlen. Mert máshol - hivatalosan - senki nem kíváncsi ránk, akinek pedig kíváncsinak kellene lennie.
Nagyon rossz ez a hozzáállás, különösen a PLH egyik vezetőjétől!

Más. Én már voltam hatóság (jóval előtted, amikor még szó sem volt JAA-ról, meg ilyenekről). Részletekről biztos hallottál. Aztán (igaz, kénytelen voltam) váltottam. Igen, több pénzt lehet keresni, bár a körülményekről jobb nem beszélni. Viszont mindenki előtt ott a lehetőség. Az elmúlt évek alatt sok - most már volt LÜI-s - élt is vele. Mindenkinek ott a lehetőség, ha érti a dolgát és még eáadásul a kapcsolatrendszer is jobban kiépíthető a hatóságnál.
Neked is van lehetőséged, ráadsásul jó jogász mindenhol kelendő. De lehet, hogy azért vagy még itt, mert valami a repülkésben tart. Minket is.

Senki senkit nem pocskondiázott (itt). A kritika persze élesebb, de - szerintem - igen civilizált keretek között marad (nézzél be egy politikai topicba, Bilagit garantált).

Végül: meg lehet próbálni a mi oldalunkon is. Hidd el, ez sem egy Hawaii. Itt is ügyesnek kell lenni.

Előzmény: replany (74)
jonathan Creative Commons License 2002.11.15 0 0 80
Na ja!
Előzmény: replany (74)
babydevil Creative Commons License 2002.11.15 0 0 79
Megint OFF vagyok:
Ja, és Oláh Attilának is kérj légyszi egy glóriát, ebben az évben elég sokszor kerültem vele kontaktusba, és mindig értelmes segitséget adott, bár nem mindig az ö munkakörével kapcsolatban fordultam hozzá.
(Ez itt a reklám helye :-))
babydevil
ON
babydevil Creative Commons License 2002.11.15 0 0 78
Bado!
Itt vagy valahol?
Mivel szakembernek tűnsz, ezért bátorkodom kérdezni tőled:
mit tudsz a fagépek (Pirát, Foka...) sorsáról, meddig engedik repülni őket még?
babydevil
babydevil Creative Commons License 2002.11.15 0 0 77
Szia Szent László ! :-)))
Bocs, hogy ismét kitört belölem a gyalázat (vagy a kisördög), de azt hiszem, elsösorban neked lenne jogod (pl.beosztásodnál fogva) megvédeni a hivatalt a sok rosszindulatú fórumlakóval szemben, de erre eddig sem volt szükség.
Replány nálatok dolgozik (eddigi hozzászólásokból tűnt igy)?
Azért annyira sz.r nem lehet neki, ha ráér internetezni napközben /úgy,mint én :-) /.Na már megint vééééégtelenül gonosz vagyok...
Egyébként a papirozással és eljárásokkal kapcsolatban azért bátorkodtam irni, javasolni, mert én tizenéve (életem elsö munkahelyét tiprom) ilyesmivel (is) foglalkozom irodavezetöként (napi 10-11 órában, fizetés 8 órára jár, túlóra nincs) és azt is tudom, hogy a hozzám betérő "ügyfelek" azért jönnek, mert problémájuk van.És én többek között azért kapom a fizetésemet, hogy a már alapvetöen ingerült "pórnép" gondjait megoldjam, segitsek nekik (ha már olyan szintü gondjuk van, amivel hozzám kerülnek). Két évtizedes papir rendrakáson (kb.40ezer anyag/év)én is túl vagyok, ma már mind számitógépen, mind kézzel fogható mivoltukban fellelhetőek a nálunk használt iratok.
Tehát alapvetöen van tapasztalatom adminisztrativ és ügyfélkapcsolati munkakörben (bár kellett egy kis idö, mire megtanultam-megtanitottak a higgadt, preciz, ügyfélbarát, segitkész gondolkodásmódra). Szóval csatabárd elásva (bár hálistennek ritkán szoktak igy lehülyézni) és inkább továbbra is segits nekünk a válaszaiddal.
Na most már mehetsz a Szentszékkel tárgyalni :-))
babydevil
Előzmény: Bátori László (76)
Bátori László Creative Commons License 2002.11.15 0 0 76
Az hiszem tárgyalásokat kezdünk a Szentszékkel a boldoggá avatásomról :-))
Előzmény: babydevil (75)
babydevil Creative Commons License 2002.11.15 0 0 75
Szia replany!
Ez a fórum azért jött létre (alapvetően Vgyuri ötlete alapján, badó munkájával), hogy mindenki elöadja a problémáit (ami a többi topicba nem illik bele, és esetleg mások számára is probléma) többek között azért, mert Bátori Laci szokott (köszönet neki érte) az itt felmerülö témákra értelmes válaszokat adni, s ettöl sokan sokmindent (én is) világosabban látnak a hatóság munkájával kapcsolatban.Ez azért jó, mert Laci már eddig is sokmindenre rávilágitott a hatóság "munkakörével" kapcsolatban, ami esetleg az összes többi hozzászóló (éppen a számára-munkaterületére-sportágára vontakozó probléma)kérdésére a megvilágosodást jelenti.És hálistennek nem támadásként értékeli a hozzászólásokat (pedig az eddigi összes hozzászólás mindeki részéröl valami gondot fejezett ki)hanem olyan válaszokat ad amitől okosodik a pórnép, akinek nincs fogalma semmiröl sem.
Más is dolgozik sz.r pénzért, sz.r körülmények között és mindemellet a legtöbbet adja magából, iszonyú felelősséget vállalva az általa végzett munkáért (pl. szerelők), de valószinűleg azért teszik, mert szeretik a munkájukat. Senki nem kötelezi őket arra, hogy azt csinálják, amit csinálnak. Ha valaki alulértékeli a munkáját, munkahelyét, körülményeit, akkor mégis szereti annyira, hogy a felmerülö kritikákat,gondokat esteleg megoldandó problémakéntértékelje.
Lehet nézni az "ügyfél" (aki bár tudatlan-ezért irogat ide,hátha okosabb lesz- rosszindulatú, kritikus...) szemszögéböl is a dolgokat, meg is lehet neki magyarázni, hogy tisztábban lásson, ahogy pl. B.L.is teszi (pedig nem ezért kapja a fizetését, mégis képes rá).
Mint kiderült mindekinek van valami problémája amit itt felvetett (külföldi gépek üzemeltetése, szakszó, támogatások...) és itt még választ is kapunk. Az, hogy "mindenki szembejön veled az autópályán" nem biztos, hogy arra utal, hogy mindenki más rossz helyen halad.
Gondolom B.L. is megvédené a mundér becsületét, ha arra igazán szükség lenne, ö mégsem értékelte eddig sem igy a hozzászólásokat.Hanem segitett a válaszaival.
babydevil

Előzmény: replany (74)
replany Creative Commons License 2002.11.15 0 0 74
T.Mndenkinek, aki nem a hatóság!
Szerintem nagyon könnyű a hatóságot, vagy bárkit kívűlről kritizálni és tanácsokat adni. Lépjetek be hozzájuk és kiderül, hogy akkor mit mondtok. Nektek fogalmatok sincs arról, hogy a hatóságnak mit kell, hogyan, milyen eszközökkel és feltételekkel csinálni. Nem is lehet,mert sohasem csináltátok. Olyas valamit kritizáljatok, amit ismertek.Szerintem az, hogy egyáltalán a Bátori László válaszol nektek, ez már nagy dolog. Egyáltalán nem kellene megtennie.Legalábbis ezen a fórumon nem.

Bárkit szívesen lát a hatóság, ki lehet próbálni, szar pénzért, szar körülmények között, olyan munkaáért, amit mindig csak pocskondiáznak. Ja és persze úgy, hogy te mindig a legtöbbet ad magadból. Hajrá! Akkor lehet majd őket kritizálni.
Meg lehet mutatni milyen ügyesek vagytok.

Előzmény: babydevil (71)
babydevil Creative Commons License 2002.11.15 0 0 73
OK
babydevil
Előzmény: Bátori László (72)
Bátori László Creative Commons License 2002.11.15 0 0 72
Kedves babydevil,

A hatóság minden híresztelés ellenére nem hoz rendeleteket. Az, hogy egy jogszabály március 31-én megjelenik és április 1-én hatálybalép (a következményekről ms kolléga sokat tudna mesélni) nem a hatóságon múlik. Tudom, hogy a közvéleményben él egy olyan kép amely szerint a hatóság azt csinál amit akar, de ez nem így van. Időnként egy-egy jogszabály megjelenése és tartalma éppen a hatóságot hozza a legnehezebb helyzetbe. Mindezért persze nem kell a hivatalt sajnálni, de ez is a teljes képhez tartozik.

Az iratkezeléssel kapcsolatban részben igazad van, sőt léteznek elektronikus iratkezelési rendszerek, az iratok elintézési határidejét előre jelző programok. Viszont igen nehéz egy több évtizede elhanyagolt rendszert gatyába rázni ahol a szervezetben is vastagon beidegződtek olyan eljárások és szokások amik a sokak által nosztalgikusan emlegetett háromüzemeltetős (MALÉV, MÉM RSZ, MHSz) rendszerben tökéletesen működtek 2002-ben viszont nem. Egy szervezet gondolkodásmódját gyökeresen átalakítani elég bonyolult probléma, szerintem aki nem próbálta még az fel sem tudja mérni.

Ha a számla nem szabályos vissza kell küldeni, a hivatal köteles szabályos számlát kiállítani, ehhez nincs mit hozzáfűzni.

Előzmény: babydevil (71)
babydevil Creative Commons License 2002.11.14 0 0 71
Szia B.Laci.!
1. Ha rám valaki hetente rámtelefonálna 3 hónapon keresztül, én azt a saját munkakörömben azért eléggé sürgetésnek venném. (bár ez esetben semmit nem értem el vele, de legalább mindig a beigért jövö hét péntekre vártam).
2. Megkereshetem (vagy elkérhetem) a levelet, ez szerepelt benne.Mivel nem volt meg a jegyzökönyv, gondolom nem volt bizonyitott (a hatóságnak) a lefolytatott gyakorlati eljárás, ezért nem azt irták, hogy visszautalják (mivel nem találják a jegyzökönyvet és ezért gondolom nem tudták volna a pénzt semmilyen jogcimen elkönyveltetni) hanem azt, hogy semmisnek tekinthetö (nem emlékszem már pontosan milyen szóhasználattal irták meg, de több "okos" ember elovasta és ök is ezt vélték a levélböl értelmezni).Jelen esetben az elméleti vizsgát pár hét múlva követte a gyakorlati vizsga (mindkettö pozitiv eredménnyel), név alapján megtalálták a faházban a "dossziét",az összes szükséges melléklettel, kivéve a gyak.vizsgajegyzökönyvet.Úgyhogy itt szó sincs arról, hogy a befizetett pénz a hatóság pozitiv/negativ döntését befolyásolta volna, (asszem ez egy pilóta "jogositványnál" abszolút nem megengedhetö),itt egy elvégzett munka hivatalos ellenértékéröl volt szó, teljesen hivatalosan befizetve a hatóságnak.Bár azt sem értem, hogy hogy lehet a számlát "berepülő pilóta jogositás"-ra (vagy berep.pilóta gyakorl.jogos.vizsga, valami nagyon hasonló)kiadni, (egy szabályos tartalmú számla csak valódi adatokat tartalmazhat a jelenlegi törvények értelmében), de ez már csak a bennem bújkáló kisördög kérdése (vagy munkaköri ártalom), ez volt az egyik leglényegtelenebb motivum az egész folyamatban.
A háromezer szakszó tényleg nagy szám, de mivel ez irdatlan hatósági munkát jelent, idöben kellett volna elkezdeni a kivitelezését pl. a növ.szakszóknak. Nem kihozni egy rendeletet 03,29-én, majd évközben valahogy a gyakorlatban is kivitelezni. Akár jan.4.-én is ki lehetett volna adni és akkor márc/ápr-ra mindenki megkaphatta volna a maga kis papirját. Megértem én, hogy sok a papirmunka, de akkor talán az új jogszabályok bevezetését-majd az ezzel járó munka felmérését/elvégzését talán télen (holtszezonban) kéne kivitelezni, nem pedig tavasztól-öszig, amikor mindenki szeretné hülyére repülni magát. Utólag ez már esöre-köpönyeg, de azért egy ilyen szintü hatóság idöben felmérhetné, hogy a jogszabály amit készül kiadni, mennyi munkával jár számára és ebböl mekkora mennyiséget képes munkaidöben elvégezni.
3., "félbemaradt ügy porosodott különböző asztalfiókokban, mert a delikvens sosem fejezte be a képzését, vagy az elméleti vizsga után csak egy évvel tette le a gyakorlati vizsgát stb."
"különböző iratai más-más ügyintézőhöz kerüljenek és szanaszét cirkuláljanak a rendszerben,"
Már bocsánat de hazánkban is létezik iratkezelési-irattározási rend, ill. iratkezelési szabályzat. Nem hiszem, hogy bárki papirjának is cirkulálni kéne a rendszerben, talán egy iktatószámmal/névvel és a dossziék sorrendbe tételével nem cirkulálnának-porosodnának összevissza a papirok. Talán ilyen célra lehetne alkalmazni egy fö munkatársat ( mert mint irtad csak szakszóból 3000 db van, akkor mennyi más hivatalos irat lehet még nálatok) iratkezelö/irattáros (OKJ:5234503)munkakörben. Valószinüleg ez a ti munkátokat is nagyban segitené, meggyorsitaná az eljárásokat. Nem az lenne, hogy aki éppen felveszi a telefont "Ábel a rengetegben" módjára próbálja meg elövenni az éppen szóban forgó papirokat,úgy, hogy fogalma sincs arról, hogy kinek a fiókjában, iróasztalán, polcán... egyáltalán melyik szobában lehetnek a papirok.
babydevil
Előzmény: Bátori László (69)
babydevil Creative Commons License 2002.11.14 0 0 70
NAGYON OFF:
És még valami: mint utólag kiderült, tulajdonképpen azért vártam + 2 hetet a szakszómra, mert elfogyott a kék borító, "nem készültünk fel erre a mennyiségre" (egy rendelet "forgalombahozatala" elött talán lehetne tájékozódni, hogy kb. hány db emberkét érint és milyen vonzatai vannak).Valószinüleg már nagyon sírós lehetett a hangom, ezért megkaptam borító nélkül is. Majd az elkövetkezö 3 hétben 3x mentem a postára a három külön-külön feladott ajánlott levelemért: az egyikben az erkölcsim volt, a másikban számla, a harmadikban a kék borító.Tulajdonképpen a boritó kivételével mindent megkaphattam volna egyszerre ott helyben.
Az én papirom kb. 500 Ft-ba került a hatóságnak postaköltség szinten, annak ellenére, hogy közöltem, hogy bármikor szivesen bemegyek bármilyen papirért.(sok kicsi sokra megy...)
Nyugaton ilyesmiért (lelki sérülés... egyéb jó hangzású duma) kártéritési perek zajlanak.
"Nyugati fizetést" manapság megfelelő szinvonalú, hatékonyságú, igen kis hibaszázalékú, ügyfélbarát munkavégzésért adnak. Ez pedig a faházban (tisztelet a kivételnek) nem mindig tapasztalható.
Szerintem a szerelők, üzemeltetök... is szivesebben dolgoznának nyugati fizetésért,márcsak a munkájuk miatt vállalt felelösségükért is.
Mindez nem teljesen topic téma, de a hatóság precizebb munkavégzéséhez ez is erösen hozzátartozna.
babydevil
Előzmény: babydevil (68)
Bátori László Creative Commons License 2002.11.14 0 0 69
Kedves babydevil,

Az általad leírtak nem az "erőteljesen sürgetett" kategóriába tartoznak.

A befizetett pénzt nem lehet "semmisnek" tekinteni, nagyon meg lennék lepve, ha ez így szerepelt volna a levélben. A befizetett hatósági díj az eljárás lefolytatásának az "ára" és nem a pozitív döntésé. Más szóval ha írsz egy kérelmet és befizeted az eljárás díját attól a hatóság még válaszolhat nemlegesen is.

A szakszóvizsgákkal kapcsolatban a korábbi rendszer úgy működött, hogy a vizsgajegyzőkönyveket a hatósági pilóták a fiókjukban rejtegették, és ha összejött az elméleti, a gyakorlati vizsga jegyzőkönyv, a kérőlap, a fényképek, az erkölcsi stb. kiállítódott a szakszó.

Ennek a megoldásnak az volt a hátránya, hogy egy csomó félbemaradt ügy porosodott különböző asztalfiókokban, mert a delikvens sosem fejezte be a képzését, vagy az elméleti vizsga után csak egy évvel tette le a gyakorlati vizsgát stb.

Ezért a jelenlegi rendszerben elvileg a vizsgázó az elméleti vizsgán azonnal kézhezkapja az elméleti vizsga jegyzőkönyvét, a gyakorlati után a gyakorlatiét, és amikor az összes egyéb rekvizítuma összeállt a szakszókérő lappal együtt bead mindent. Így sokkal kisebb esélye van annak, hogy a különböző iratai más-más ügyintézőhöz kerüljenek és szanaszét cirkuláljanak a rendszerben, és még arra is van esély, hogy az ügy elviselhető határidőn belül megoldódik.

Lassan eltünedeznek a fiókokból a vizsgajegyzőkönyvek és reméljük, hogy sikerül a szakszó ügyeket megfelelő határidőn belül elintézni.
Csak az érdekesség kedvéért jegyzem meg, hogy közel háromezer szakszó van, bár belátom ez nem nagyon izgatja azt akinek azt az egyet nem bírjuk időben kiállítani ami az övé. :-)

Előzmény: babydevil (68)
babydevil Creative Commons License 2002.11.14 0 0 68
Szia Laci!
"az erőteljesen sürgetett ügyek esetében tíz esetből nyolcszor valami egetverő disznóság áll a háttérben én a nagy sürgősség csak ennek a leplezését szolgálja. (tudom, hogy ezért a mondatért nem leszek megéljenezve)" Hááááááát...

Én is szerettem volna 3 hónap helyett kicsit hamarabb megkapni a szakszómat, bár lehet, hogy egetverö disznóság, de szerettem volna még a jó idöben repülni.Én pl. ezt lepleztem a heti-kétheti telefonjaimmal.
Más: A hatóság küldött klubtársunknak egy ajántott levelet, miszerint ha egy héten belül nem mutatja be a szakszó gyakorlati vizsga jegyzökönyvét (!!!!) semmisnek tekintik a befizetett összeget (a számla " berepülö pilóta hatósági vizsgája" megnevezéssel kiállítva :-)) ).
Azért ez szerintem mégiscsak "sóhivatal" kategória. A hatóság azt a papirt amit neki kell kiállitani és leadni a saját hivatalában a többi meglevö papir mellé, egy pilótán kéri számon?? Több telefon után kiderült, hogy sorry, tévedés volt, meglett egy fiókban... Végülis 3 hét alatt meglett a szakszó. Csak aki ezt a levelet megirta, mégsem volt tisztában azzal,(pedig ott dolgozik) hogy egy gyakorlati szakszóvizsgáról a hatósági vizsgáztató tölti ki a jegyzökönyvet, majd neki kell ladni a faházban további ügyintézésre. Ez nekem valahol a meglepö és mulatságos kategória. Végülis happy a történet vége, de klubtársunk eléggé megrémült a levél tartalmától (a befizetett pénz esetleges elvesztésétől, az esetleges új vizsgától..)nekem pedig nem kevés idömbe, pénzembe (telefonálgatás) telt, hogy megtudjam, hogy XY szabin van-ekkor/akkor jön, más nem bír utánanézni, majd végre megjött az igértnél ugyan pár nappal késöbb XY, és nagy nehezen kiderült, hogy a fent emlitett vizsgajegyzökönyv ott lapul egy fiókban.
Szóval szerintem többek között az ilyen elég nevetségesnek tünö "piszlicsáré" ügyek (szakszó, üzemeltetési papirok, stb..) miatt is gondolt badó kolléga arra, hogy több szakember kéne hozzátok.
Gondolom nem nagy kiadás egy ajánlott levél, de ez speciel tök fölösleges kiadás volt, és ez csak egy eset.
A "nyugati" munkahelyeken (söt a Mo-on található külföldi cégeknél is) pl. figyelnek a költséghatékony adminisztrációra,.
babydevil

Előzmény: Bátori László (66)
Bátori László Creative Commons License 2002.11.14 0 0 67
"üzembentartók számát kell csökkenteni (mint ahogyan azt a PLH egyik felelős vezetője nyilvános helyen kijelentette)"

Ez csak valami félreértés következménye lehet. A PLH-nak sosem volt olyan álláspontja, hogy az üzembentartók számát csökkenteni kell.

Az viszont kétségtelen, hogy amikor anno a demokrácia ránk szakadt és csak ketten lettek új önálló üzemeltetők (mármint boldog és boldogtalan), nem igazán voltak. Nyilvánvaló, hogy amint a terület szabályozottsága elmélyül a jelenlegi üzembentartók egy részének nem lesz kifizetődő megmaradni üzembentartói mivoltában, így valószínűleg csökken a számuk. Az viszont egy pillanatig sem kérdés, hogy aki megfelel az előírásoknak és üzembentartási engedélyt kér annak ki kell adni.

Te Badó, léccives mondd már meg, hogy szerinted ki az az operatív munkát végző szakember (sőt SZAKEMBER) akikből többet kéne fölvenni.

Előzmény: bado (63)
Bátori László Creative Commons License 2002.11.14 0 0 66
Szerintem a topicot sokkal többen olvassák a hivatalban mint bárki hinné.

"Pillanatnyilag ez az egyetlen információs csatorna a PLH és az üzembentartók között."

Abban az értelemben talán igen, hogy viszonylag gyors és kétoldalú információcserére ad lehetőséget.
Ugyanakkor elég szomorú lenne, ha a szakmában történő dolgokat pl. én csak innen tudnám.

Én a fellebbezéseket és a másodfokú határozatok bírósági megtámadását az élet velejárójának tekintem. Az, hogy több az ilyenfajta jogorvoslati eljárás, az nekem azt jelenti, hogy az emberek egyre inkább ismerik a jogaikat, és a Lajos által felvetettekkel szemben igenis mernek élni azokkal.
Ha ezek a jogosvoslati eljárások tömegével mutatnák ki a PLH döntéseinek hibás mivoltát, az sokkal jobban aggasztana, de ez nem így van.

Elég nehéz egy hivatal működésének a sikerességét egzakt mérőszámmal mérni, de ez - mármint a fellebbezések száma és kimenetele - egyfajta indikátor lehet.

A létszámot illetően irigylem a német kollégákat, szívesen át is vennék tőlük egyet mást (először is a fizetésüket), de illúzió azt hinni, hogy a hatóság létszámát jelentősen növelni lehet.

Az, hogy néha direktben avatkozom bele a hivatal folyamataiba nem azt jelenti, hogy alapvetően nem az előírt ügymenetet tartom jónak. Csak akkor avatkozom bele, ha úgy látom, hogy az ügy magától "megfekszik".

Többéves hatóság tapasztalatom szerint az erőteljesen sürgetett ügyek esetében tíz esetből nyolcszor valami egetverő disznóság áll a háttérben én a nagy sürgősség csak ennek a leplezését szolgálja. (tudom, hogy ezért a mondatért nem leszek megéljenezve)

Előzmény: bado (65)
bado Creative Commons License 2002.11.13 0 0 65
Na má!! Milyen termékeny vagyok ma este! na akkor:

Laci, biztos emlékszel arra, hogy egyszer arról beszélgettünk, nem igazán tesz jót az "egészségnek", ha az üzembentartó pereskedni kezd a hatósággal. Akkor azt mondtad, mégis megteszik egy páran. Pedig szerintem ők is tisztában vannak azzal, hogy nem lesz könnyű az életük a jogi procedúra megindítása után.
Mégis, gondoljon bele mindenki, hogy ezek ismeretében is - már nem emlékszem, hány bírósági ügyet említettél - mégis ezt választották sokan, egyszerűen nem láttek más kiutat. Jó, persze ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek igaza van, de mégis feltételezem, hogy a PLH nem nullára fogja nyerni ezeket a meccseket. Valahol ez egy indikátora a jelenlegi helyzetnek.

Topic: persze, itt nem oldunk meg semmit. Véleményem szerint a célja az a topicnak, hogy ha mégis magánban-félmagánban olvassa illetékes (pl.Bátori Laci, de lehet más is a PLH-nál, vagy esetleg a Soknevűésközlekedési Minisztériumban is), azért legyen képben, milyen bajok is hömpölyögnek az elefántcsont-torony alatt. Pillanatnyilag ez az egyetlen információs csatorna a PLH és az üzembentartók között.
Na meg talán egyszer, ha mégis valamelyik Nagy Szervező megpróbál valamilyen hivatalos érdekképviseletet (általános összrepülősre gondoltam, nem rétegeket képviselőkre), talán itt is talál valamit a kiinduláshoz.
Az igazán dícséretes, hogy Bátori Laci hajlandó velünk vitázni, más nemigen (hacsak nem replány, bár ő elveszett egy pár nap óta :-))
Na, ennyi.

bado Creative Commons License 2002.11.13 0 0 64
Szia Lajos! Üdv a ringben (de csak kesztyűvel szabad boxolni!!). Remélem, a kultúrált stílus itt megmarad, nem úgy mint az AOPÁ-s topicban.

Ja, és azt hiszem, ezek a problémák politikától, ideológiától, pártállástol függetlenek. Lehet különböző politikai véleményünk, de a repülésben közös az érdekünk (legalábbis remélem).

Előzmény: incerfa (60)
bado Creative Commons License 2002.11.13 0 0 63
Ugyan általában értettem, de én személyesen egy budapesti kerület önkormányzatának működését ismerem, de nem hiszem, hogy - mint az ügyintézés szervezettsége, mechanizmusa - íly módon különbséget lehetne tenni az államaparátus részei között.

A létszám igenis nőjön a feladatokkal együtt, azt hiszem ez részünkről minimális elvárás, hiszen (még ny-európai viszonylatban is) bődületesen magas hatósági eljárási díjkat fizetünk a legapróbb, szinte néhány percet igénybe vevő ügyintézésekért is.

Az autó-repülő párhuzam - ugye Te is érzed - nem igazán jön be. Tudod, ismereteim szerint jelenleg a magyar PLH az egyetlen hatóság, amelyik nem hajlandó (csak egyes esetekben) külföldre utazni. A többi ország hatósága tudomásul vette, hogy a repülőgép az az eszköz, amelyik rövid idő alatt messze tud eljutni. Azt viszont elég drágán. Ezért én úgy tartom, hogy az üzemeltetőnek/tulajdonosnak van prioritása, ha arról van szó, hogy: 1. a hatóság két embere - esetleg 3-4 napot "kiesve a munkából - kiutazzon egy szabványos eljárás végrehajtására, vagy 2. a repülőgép 1200-2000 km-t (meg ugyanannyit vissza), több ugrásból Mo.-ra repüljön és azért a kb 1,5 órás hatósági eljárásért több ezer EUR költséget kifizessen néhány száz EUR helyett (amit ugyebár ki kell termelni).

Hogy kevés az (operatív) ember a PLH-nál? Tessenek annyi szakembert (SZAKEMBERT!) felvenni, amennyi el tudja végezni a kb.150 üzembentartóval és kb. 1500 légijárművel kapcsolatos munkát. Nem, nem az üzembentartók számát kell csökkenteni (mint ahogyan azt a PLH egyik felelős vezetője nyilvános helyen kijelentette), a hatóságnak kell a feladathoz fejlődni. Nemrég magam voltam - A.Zoli is ott volt - egy, az LBA-val történt munkatalálkozón, melynek első lépése a kölcsönös bemutatkozás volt. Az LBA közel 800 főből áll. Igaz, a németeknél kicsit combosabb a repülés, de nem ennyivel. A PLH hány főből áll? Hetven-egynehány. Kevés. És pillanatnyilag úgy látszik, azok hiányoznak, akik mennek, ellenőriznek, auditálnak, felülvizsgálnak, berepülnek, stb.

Következő. Ez ugyan személyesen engem érintő dolog, de azt vissza kell utasítanom, hogy a külföldön magyar lajstromban dolgozó gépek (gépeim!) kerülgetik a hatósági felügyeletet. Erről talán azon munkatársaid jobban tudnának informálni, akik ezidáig ezekkel a légijárművekkel foglalkoztak.
Bármikor készek vagyunk a hatósági felügyeletre, kutya kötelességem a hatóság embereinek az ellenőrzés feltételeit biztosítani bármelyik országban üzemelő repülőgépemnél. Más kérdés, hogy ennek költségterhei nincsenek szabályozva (azt ugye senki sem gondolhatja, hogy - tisztán elméletileg - a hatóságot minden két hétben kivigyük Olaszországba, Németországba, Angliába, szb saját költségünkön, ha ellenőrizni akar, kivéve persze a scheduled inspection-okon kívül, mint felülvizsgálat, esetleg repesemény vizsgálata. De ez már más témakör.
Ezzel kapcsolatba csak idézni tudom egyik munkatársadat, aki arra a (PLH) véleményre, hogy "be kell fejezni a külföldi üzemeltetést, mert nem tudjuk ellenőrizni" azt válaszolta, hogy "miért, akartuk eddig?" Hát nem akartátok. Ja, hogy nincs ember, nics pénz? Bocs, de ez nem szabadna, hogy az én problémám legyen.

Ha a döntéshozatali mechanizmus "alacsonyabb szintre került" (értsd: enyhültek a kézivezérlés feltételei), ezt csak üdvözölni tudom, remélem a gyakorlatben is tapasztalni fogjuk.

Köv.: Tisztázzunk egy félreértést. én személyesen a "haveri ügyintézés" (ezt a kifejezést nem én használtam itt)alatt nem azt értem, hogy bemegyek, oszt' ugyan nincs meg minden, ami kellene a dologhoz, de "haverilag" átmegy a dolog (bár azt azért kár lenne tagadni, hogy a múltban ilyen dolog is nem egyszer megtörtént). Már említettem ugyan, de ez inkább azt takarja, hogy "félhivatalosan" megbeszéli az ember, hogyan is csinálja az adott procedúrát, hogy kezdje el, és így egy csomó idő, levelezgetés és - adott esetben sok pénz - megtakarítható. Ezt én nem tartom bűnnek, sőt mindkét oldal munkája szempontjából hasznos. De hiszen hozzád is mentem egy párszol hasonló okból kifolyólag és el kell ismernem, mindíg gyors és korrekt eredményt értünk el. Most akkor revidiálod az eddigi hozzáállásod és ezentúl ilyen nem lehet? (Jaj ne, csak vicceltem :-))

Aztán: más a sóhivatal, és más a bürokratikus rendszer (most nem pejoratív értelemben). Azzal egyet kell értenünk, hogy sehol a világon nincs és nem is lesz abszolút harmónia a hatóság és az ügyfelei között. Mások az érdekek. Ugyanakkor kialakulhat egy kompromisszum a két fél között és akkor működik a rendszer. A "sóhivatal" viszont alacsony hatásfokkal, a másik felet akadályoztatva tud csak működni. Ezért én nem tudok egyetérteni azzal, hogy "a jelenlegi jogszabályok nem teszik kikerülhetővé a bürokratikus sóhivatal részt". Ha ez valóban igaz lenne, akkor a jelenlegi jogszabályok rosszak, azokat nagyon gyorsan változtatni kell. Ha mégsem olyan rosszak (csak javítani kell őket), akkor az alkalmazás rendszerében van a hiba. Mindenki saját szemszögéből dönti el, mi is a valóság.

Az, hogy régebben mit lehetett, mit nem, így tokkal-vonóval nem vizsgálhatjuk, csak elemenként. Van olyan dolog, ami ma is működne, korrekt és a folyamatokat segítő lenne, van olyan, amit abszolút ki kell zárni (mert sok ilyen is van ám!!).

Ennyi.

OFF
Még mindíg aktuális lenne az a megbeszélés, amit a múlt héten jeleztem. A Ti időtökhöz próbálok alkalmazkodni, de ne felejtsd el légyszi!
ON

Badó

Előzmény: Bátori László (56)
bulox Creative Commons License 2002.11.13 0 0 62
Szia Lajos! És Többiek! Popriscsin akit idézel, legalábbis én úgy tudom. Tök igaz amit leírsz a KSZB vizsgálatokról, bár én nem csak ezekről gondolkodtam!
Kedves Bátori Laci! Persze nem ennek a Topiknak a doolga megoldani az idézetteket, de talán rajtad kívül is belenéznek a T. köztisztviselő kollegáid, főnökeid, és nem adnak ugyan igazat a "pórnépnek", de már az is egy eredmény, ha legalább elgondolkodik, hogy tényleg Ő -e Isten után a II. Ha meg nem nézegetik és nem hallatszik a "kutyaugatás az égig", akkor, pedig legalább nekünk meglehet az a jó érzésünk, hogy milyen jól kidumáltuk magunkból (mint egy csoportterápia a pszichológusnál).
üdv.
Bátori László Creative Commons License 2002.11.13 0 0 61
Kedves Lajos!

Egyáltalán nem lep meg, hogy a "meghurcoltak" ügyét eltérően látjuk, ezt viszont aligha képes ez a topic megoldani.

Annak viszont örülök, hogy az eddigi hozzászólások stílusa normális maradt és ebben a normális stílusban helyenként igen fontos kérdésekről esett szó. Elegáns lenne, ha most elhatárolódnék minden személyedet (vagy bárki más személyét) ért jogos vagy jogtalan atrocitástól, de nem teszem.

Ennek a topicnak az a célja szerintem, hogy olyan kérdéseket vitassunk meg ami talán többeket érdekel és ahogy te is írtad előremiutató.

Üdv.

Előzmény: incerfa (60)
incerfa Creative Commons License 2002.11.13 0 0 60
Kedves Laci !
A hivatalt természetesen nem érintették azok a perek, melyeket a "meghurcoltaknak" kellett végig viselni, melyek mentálisan és anyagilag eléggé
terhelők voltak, sőt pályafutások mentek tönkre a lélektelen és elfogult volt KSZB vizsgálatok
eredményeként. Ezeknek a vizsgálatoknak eredménye a delikvens(ek)néha elfogult megitélése alapján zárult, számára +,vagy - eredménnyel.Talán egyeseknél a prejudicium már eleve döntő és meghatározó volt
A - "eredmény" vége általában a Légirendészet, majd lakóhely szerinti helyi fakabát,ezután az Ügyészség és a Biróságnál zárult.
Nos Kedves Laci !
Az előttem szóló ezekre a perekre gondolt(gondolom én!)
Nos! Ezeknél a pereknél többségében a volt KSZB által leirt pregnáns és néha szakszerűtlen megfogalmazások a birósági perek folyamán nem minden esetben állták meg a helyüket, tehát a pasas nyert.A volt PLH, lánykori neveiken korábban
megkeresztelt elődők meg veszitettek.
Szerintem a mese erről szólt, aminek a végeredményeit szerintem sajnos néha nem ismertétek.
A válvonogatós szindróma pedig ismert, sok-sok társam végigélte és a megaláztatás folyamatán
a válvonogatás után csak keserűen nyelni kényszerült.Egyenlőre ennyit, jó a topic, kultúrált stilus és vélemény nyilvánitás kedvemre való, ezek csak előre hivetik azt az ügyet, melyet
legyen periférián kivüli, vagy belüli a személy
mégis csak magyar és pilóta. És mindezt nagybetűvel gondolom!!!
Most egy dakota közmondást illene mondanom, de nem merem, mert a pártállásomat próbálná kitalálni
egy másik topic gazdája.
Talán ami ide illene: Repüljetek magassabbra, messzebre mint mások!(azt hiszem ezt valami nagyon nagy ember mondotta valaha, talán emlékszem, hogy az iskolapadban még össznépi siratás is volt)

PS:Akik véleményt nyilvánitanak, azok gondolataikban már magassabbra repültek
(Csak ne legyen magasröptű)
A mások pedig szerintem azok, akik bátortalanok és nem mernek, vagy nem akarnak megszólalni.
Ja, és végezetül mindenkit Üdvözlők, és ha már itt voltam, akkor Both Lajos a nevem.
Badó ! Szia ! Jó a topicod!
Hajrá Magyar(repülés)! Lesz még itt béke,lesz még itt POLGÁRI(barát)Légiközlekedési Hatóság, csak akarni kell és nem elfelejteni hogy a sok-sok hithű muzulmán miatt áll a PLH és nem forditva!

Előzmény: Bátori László (59)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!