Keresés

Részletes keresés

Midnightx Creative Commons License 2011.07.28 0 0 9949

A szomszédomnak van egy július végén/augusztus elején érő, sárga, muskotályos ízű, nagyon édes csemegeszőlője. Szerintetek milyen fajta lehet? Azt mondja nem Csaba gyöngye. Pár nap múlva fog érni, akkor majd teszek fel róla képeket.

Midnightx Creative Commons License 2011.07.28 0 0 9948

Ha jól értem, akkor dugványról szaporított Csaba gyöngye, tehát európai gyökerű?

Nálam csak egy tőke van ebből a csodálatos fajtából. Kisebb szemű, mint a szomszédomé, de napokkal hamarabb beérett.

Előzmény: Flanell (9947)
Flanell Creative Commons License 2011.07.28 0 0 9947

Igen, a legutolsó időszakban nagyon jól jöttek az esők. És nem az aszály után nagy eső, hogy repedjenek a bogyók, hanem egy kisebb esővel kezdve.

Nem ültetvényben van amúgy, hanem a ház melletti lugast futja be, a gyökerek nagy területről szedik össze a nedvességet.

Előzmény: Falusi1 (9946)
Falusi1 Creative Commons License 2011.07.28 0 0 9946

Egy tőkén 150 fürt és ki is tudja nevelni, az nem semmi. Szerintem a csapadékosabb időjárás segített ebben.

Előzmény: Flanell (9943)
csabi_felvidek Creative Commons License 2011.07.27 0 0 9945

Szerintem, ha az érés közeli fürtök alatt elmetszed a hajtást, akkor az úgy ahogy van elszárad... Nyilván a gyűrűzésre gondoltál, amit a csemegeszőlőknél szoktak alkalmazni. A vízfelvételt ez sem gátolja, csupán nem engedi vissza az alsóbb rétegbe sok "finomságot" és ezáltal koncentráltabb ízeket kapunk. A csemegeszőlő érés közbeni repedése nálam is elő szokott fordulni, főleg a guzal-karán. Ha nem nagy területről van szó, akkor én a talaj fóliás - takarását javasolnám a nagy mennyiségű esővíz ellen.

Előzmény: gardonyim (9942)
hoffmann eta Creative Commons License 2011.07.27 0 0 9944

Nagyon kíváncsi vagyok, segít-e ez a tiéden. Szerintem nem fog, mert én azt látom, hogy pontosan azon a napon és a rákövetkezőn, amikor eső esik, jön a repedezés. Én is tűnődtem rajta: belülről szívja fel magát a bogyó, vagy kívülről, a ráhulló vízből. Én az utóbbit tapasztaltam.

Persze, lehetnek sérült bogyók, és ez is ok a felhasadásra, egy kis lyuk rajtuk, na de mind? és láthatatlanul? Nem tudom, lisztharmatos-e, de látni nem látom annak. Attól még lehet fertőzött, az is igaz.

Előzmény: gardonyim (9942)
Flanell Creative Commons License 2011.07.27 0 0 9943

Csabagyöngye.

Nem is tudom, hány éve nevelte ki utoljára ilyen szépen a szemeket. Pedig idén a szokásosnál többet hagytam a tőkén (ezzel kezdtem a metszést, és még nem voltam formában, utólag meg már nem volt kedvem hozzányúlni).

Van rajta vagy 150 fürt, persze, nem mind ekkora.

 

A lemosás óta csak kétszer volt permetezve, Amistarral, mindkétszer kezdődő peronoszpóra miatt, plusz az első esetben még BI 58 volt hozzákeverve a filoxéra ellen.

Néhány fürtöt kivéve nem lehet megmondani ránézésre, hogy bármi gond volt vele. Az Amistar egy csodaszer.  :)

gardonyim Creative Commons License 2011.07.27 0 0 9942

Nem, a Cardinal az hajlamos bogyó repedésre (az egészséges bogyói is!). Különösen, ha sok vizet kap. Nem sokat lehet ellene tenni. Én idén lehet, hogy kipróbálom, hogy az érés közeli fürtök alatt elmetszem a hajtást. Elvileg ez nem akadályozza az érés befejeződését, ugyanakkor a fürtök további vízfelvételét megakadályozza.

 

Üdv,

Előzmény: alfi13 (9941)
alfi13 Creative Commons License 2011.07.27 0 0 9941

Az egészséges szemek nem repednek ki ha alapossan megnézed a bogyókat biztos találsz rajta valamilyen betegség nyomait pl lisztharmat.

Előzmény: hoffmann eta (9940)
hoffmann eta Creative Commons License 2011.07.27 0 0 9940

Lenne egy megjegyzésem a locsolással kapcsolatban: én is úgy láttam nagyapámtól, hogy este locsolt, azaz valójában éjszakára árasztott, ha meleg volt. Amikor viszont én este locsoltam (éjszaka nem tudom megoldani), minden esetben másnapra besárgultak az alsó levelek, vagy még följebb is. Egyes fákkal ugyanúgy jártam.

Idén reggelre tettem át, és soha semmi baj nem történt egyikkel sem: még hűvös a talaj - azaz homok!, azt hiszem, ezért. De talán a legjobb akkor locsolni, ha nincs kánikula - mielőtt várható, belocsolok.

A Cardinalról lenne egy kérdésem: rengeteget terem(ne), de évek óta kirepedezik minden szem. Félárnyékban van, talán ez is a baj. Lehet valamit csinálni ezzel, vagy legjobb kidobni?

 

 

Előzmény: Törölt nick (5425)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.26 0 0 9939

Magas a talajvíz! Csak ritkán áll meg a víz, csónak nem kell csak csizma!

 

Köszönöm a választ!

Előzmény: lalá (9938)
lalá Creative Commons License 2011.07.25 0 0 9938

-Ha nem vízállásos a terület elvileg bármilyet.

Törölt nick Creative Commons License 2011.07.25 0 0 9937

Üdvözlöm a szőlősgazdákat!

Tanácsot kérnék! Agyagos, vizes, kötött, folyó melleti földbe milye fajta  szőlőt lehet ültetni!

izgaga Creative Commons License 2011.07.25 0 0 9936

ocsánat: nagy=vagy

Előzmény: izgaga (9934)
Kukuma Creative Commons License 2011.07.24 0 0 9935

Permetezet már valaki utoljára szőlőt mi a következő menet lehet-e eső után mégegyszer permetezni ( csak már 2-szer megcsináltam ) ugy hiszem egész héten esőt mondanak

izgaga Creative Commons License 2011.07.23 0 0 9934

Hõlgyek! Urak!

Kinek van N126 nagy N127 szõlõje, és ha van, mi a tapasztalata?

Vegy egyáltalán mit lehet tudni ezekrõl a fajtákról?

üdv. izgaga

janijani Creative Commons License 2011.07.23 0 0 9933
Előzmény: GIII-1994 (9932)
GIII-1994 Creative Commons License 2011.07.23 0 0 9932

Lehet a magnézium hiány, tavasszal megpróbálom a javasolt permetezést.

A száradás nem a kocsányból indul ki. Előbb a bogyó mintha érne - elfeketedik, húzódik a kocsány felé, majd elszárad.

 

 

A képen látható. Megpróbáltam egy egyértelműen kezdődő fürtöt közelről fotózni.

Előzmény: alfi13 (9931)
alfi13 Creative Commons License 2011.07.23 0 0 9931

Ha a kocsánytól indul ki akkor ez kocsánybémulás lehet és magnézium hiányta utal. A virágzás után 2-3 alkalommal magnézium lombtrágyával permetez. És talán az se ártana ha keserüsót forgatná be a talajba (ez is magnézium) csak lassaban jut el a növényhez.

Előzmény: GIII-1994 (9930)
GIII-1994 Creative Commons License 2011.07.23 0 0 9930

 

A fenti képen látható szőlőszemek a kocsányuknál kezdenek elszáradni, összetöppednek, majd az egész fürtre kiterjed. Rézgáliccal permetezem, de utóbb DITHANE M45-el is próbálkoztam. Szomszédaim is hasonló gondokról panaszkodnak.

Valaki hátha tudna tanácsot adni, mi tévő legyek; hátha maradna valamennyi termésem is.

Előre is köszönöm!

GIII-1994 Creative Commons License 2011.07.23 0 0 9929

Most meg jól ment!

Itt a kép is.

Jani71 Creative Commons License 2011.07.23 0 0 9928

A pH-témához csak laikusként tudok hozzászólni. Gondolom, egy semleges vagy ahhoz közeli értékkel nem lőhetsz nagyon mellé. Én mindig a leírt mennyiségekkel, arányokkal készítettem a bordói lét, soha nem volt vele semmi gondom ezen a téren. Ha így készíted, nyugodtan rápermetezheted a szőlőre. De ha még mérőd is van, akkor az az igazán tuti (nem rég én is vettem egy ilyen kütyüt, mert tudni akartam, hogy a régóta kínlódó áfonyámnál alapvetően a talaj kémhatásával van-e gond - azzal volt, ahogy egyébként sejtettem is).

Előzmény: Törölt nick (9927)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.23 0 0 9927

Köszönöm a választ - igen, valami ilyesmire gondoltam, köszönöm a mennyiségek pontosítását, s ki fogom a próbálni a fordított módszert - lehet, hogy még ma, ha elállna az eső és felszáradnának a levelek végre ....

Egyébként vettem egy elektronikus PH mérőt, majd rá fogok mérni, milyen mennyiségeknél milyen léptékben változik a PH és azután már megy majd rutinból, remélem. A mész mennyiségét talán nem is lehet nagyon eltúlozni, hiszen az lúgos, s ha kicsit lúgosabb lesz, az nem olyan veszélyes, mintha savas maradna. A cél egyébként a semleges PH, ugye? Tehát ha legalább 7-e, és mondjuk nem több, mint 8.5, akkor gondolom rendben lesz. A csapvíz nálunk mérésem szerint 7.2PH - a ballonos "Pí" víz pedig 8.3-at mutatott. Ilyen éertékek a szőlőben sem tehetnek kárt.

Előzmény: Jani71 (9926)
Jani71 Creative Commons License 2011.07.23 0 0 9926

Úgy szoktam, hogy ha 10 l permetlevet akarok készíteni, akkor 10 dkg rézgálicot feloldok 5 liter vízben, plusz egy másik 5 literes mennyiségű vízben 15-18 dkg oltott meszet (nyugodtan felmehet 18-ra, nem lesz semmi baja a szőlőnek, tapasztalatom szerint inkább még jobban fog tapadni a nagyobb mésztartalom miatt - a lé szűrésére különös gonddal ügyelj, ne maradjanak benne apró mészdarabkák, persze ha motorossal permetezel, akkor ez annyira nem számít, de a hagyományos háti permetezőnél elég sok bosszúságot tud okozni...).

Ezután "itatom meg a rezesbandával az oltott meszet".

Mint annak idején írtam, kipróbáltam úgy is, hogy a bandát fürdettem a mészben, mivel akkor még jómagam is csak könyvből vett infó alapján készítettem, de amennyire emlékszem, folyton azzal kínlódtam, hogy semennyire se akart a levélre tapadni, mindig lefolyt róla. Ekkor beszéltük meg apámmal a dolgot.

Azóta a rezesbanda issza a meszet... :-)

Persze mindenki úgy készíti, ahogy neki a jobb.

(A "fürdetős" módszer gyakorlóinak javaslom, hogy egyszer próbáljanak ki egy kissebb mennyiséget az "itatós" módszerrel, hátha nekik is jobban bejön a dolog. Azt mondjuk nem értem, hogy ha annak idején nekem megfolyt, akkor hogy lehet, hogy mindenhol a "kék a fehérbe" módszert javasolják. Akik így csinálják, azoknak nem folyik le a levélről? Rendben van a tapadás? Vagy csak én vagyok ilyen "tapadás-párti" és nem ez a lényeg? Igaz, hogy az egész téma az eső kapcsán jött elő, ott meg már nem mindegy, hogy miképpen viselkedik a kipermetezett anyag. Mint írtam, a legvadabb nyári zivatart is gond nélkül viselte...!!!)

 

Rambo: egyébként én is vettem már por alakjában bordóit, használtam is.

Ezt a flakonos, folyékony kiszerelést már természetesen láttam a gazdaboltok polcain, de azt hiszem, nem fogok rá költeni. Ez nem azt jelenti, hogy nem tartom jó megoldásnak. Lehet, hogy ha nem készíteném magam a bordóit (és por alakjában se lehetne kapni), akkor vennék is.

Előzmény: Törölt nick (9919)
Zoli a séf Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9925

"Magamról majd később írok pár sort"

 

…na szóval: az egész úgy kezdődött, hogy egy jól sikerült kaposfüredi pinceszer után  apám vidáman jött haza.

„Vettem egy hegyet.”  Jól van, gondoltam, holnapra elmúlik, de aztán, tényleg megvette!!!

 Mindez, vagy tizenhat éve történt.  Abból tizennégyet apám dolgozott a szőlőben, de tavaly már teljesen átvettem a „hatalmat”, ami azt jelenti, hogy dolgozhatok kedvemre, kifulladásig, de szívesen csinálom.

A birtok a kaposfüredi szőlőhegyen van, a telekkönyv szerint1628 négyzetméter, ebből kb. a  fele szőlő.  Nagyjából 1/3-1/3 arányban van zalagyöngye, olaszrizling, és vörös. A rizling „friss” telepítés, ha jól emlékszem 12 éves, a zala, és a vörös  a telekkel együtt jött. Az előbbi elég jó állapotban van szépen terem,  a  vörösben viszont elég vegyes a fajtaválaszték. Nagyrészt, ha nem tévedek kékfrankos, de bőven van benne direkt termő is (otelló, ill fekete noha). Ezt már mi állítottuk át kordon művelésűre, mert csak a fehér volt ilyen, a vörös gyalog művelésű volt. Tervezem, hogy a még szabadon álló, most veteményeskertnek használt helyre telepítek kékfrankost, aztán ha az termőre fordul, akkor a jelenlegi vörös vágó helyére, talán merlot-t. Még nem tudom, de a frankos az tutti.  Már csak egy jó rose miatt is. A metszésmód rövidcsapos, kétrügyes. Tavaly az időjárás „jóvoltából” nem volt szükség, hozam korlátozásra, de ebben az évben, ha minden így marad, óvatosan megpróbálkozom vele.

 A telken áll egy kis épület is, szoba, konyha, présház, és abból nyílik a pince, amit már mi építettünk rögtön az első évben. Úgy ahogy kell, 3 méter átmérőjű téglaboltozat, a pince tetején még közel egy méter vastag földréteg.  Szüretkor bogyózok, és rögtön préselek is, habár több helyen olvastam, hogy egy napig áztatják még a fehér szőlőt is, idén lehet, hogy megpróbálom. (Figyelmeztetek mindenkit, hogy minden „hülyeségre” kapható vagyok). A zajos erjedés után rögtön derítettem. Habár most olvastam egy csopaki borásszal készült inetrjúban, hogy ö nem használ semmilyen szert, sem derítőt sem fajélesztőt, de az erjedés után  még egy hónapig naponta felkeveri a bort, és csak ezután fejt először, van amikor csak januárban. Lehet, hogy ezt is kipróbálom. 

Most egyenlőre ennyit. Köszi a figyelmet. Megyek aludni, mert holnap, ha nem esik, permetezés.

Zoli a séf

Előzmény: Zoli a séf (9855)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9924

Ja, és köszi a figyelmeztetést, igazad van, egy litert kell tízre hígítani 1% igény esetén.

Előzmény: medveger (9921)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9923

100 literhez 1 kg. kékkő az 1%.

Ha 10 literbe kerül az egy kiló kékkő, az 10%.

Ha ezt tízszeresre hígítod, akkor 1%-os lesz.

Tízszeres hígítás az, ha a 10 litert 100-ra egészíted ki - vagy ha egy litert 10-re: akkor lesz 1%-os.

Ennél fogva igazad van, ahogyan én leírtam, az csak 0.1 %-os.

1 decilitert 10 liter vízhez adva akkor lenne 1%-os, ha az 1 kg. kékkövet úgy tudnám folyékonnyá tenni, hogy az csupán 1 liter legyen - ez a részlet tévesztett meg engem a számolásnál.

De mert az ugye lehetetlen, hogy 1 kg. szilárd anyagból úgy csináljunk 1 liter folyékonyat, hogy abban már a mész is benne legyen a PH miatt, tehát ez felvet pár érdekes kérdést a készen kapható bordóval kapcsolatban. Merthogy ugye az állítólag akkor 1%-os, ha 0.9 decilitert teszek 10 liter vízhez.

Nekem ez igencsak sántít, tudván azt, hogy nem lehet egyetlen literben folyékonyan létrehozni egy kiló rézgálicot és a közömbösítő meszet. A gálicot sem talán.

Na, ezért csinálom én inkább magamnak a bordóit.

Abban biztosan bvenne van, aminek benne kell lennie.

Előzmény: medveger (9921)
Törölt nick Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9922

Köszönöm, akkor ez azt jelenti, hogy 100 liter lére számítva 290 gramm kén. Óvatosságból 140-160 grammot fogok először használni 100 liter vízhez. Én elpepecselek vele. Akkor biztosan tudom, mivel permetezek. A parasztvakításnak nem vagyok híve egyrészt, másrészt pedig féláron kijövök, az sem mindegy. 1246forintért kapok rész-szulfátot.

 

Előzmény: RAMBO (9920)
medveger Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9921

Bocs, nem kötözködni akarok, de ha a 10%-osból 1 dl-t teszel 10 literbe, az szerintem csak 0,1% lesz végül...

(De lehet, hogy én értettem félre, amit írtál...)

Előzmény: Törölt nick (9917)
RAMBO Creative Commons License 2011.07.22 0 0 9920

Szerintem menjetek be egy gazdaboltba:

 

http://www.gazdabolt.hu/shop/lemoso-szer/T00357-bordoileken-nano-sc-1-l#

 

Én biztosan nem tökönék a legyártásával otthon.

Előzmény: Törölt nick (9919)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!