Keresés

Részletes keresés

tanca1 Creative Commons License 2016.11.12 0 0 413

Kifelejtettem, amit írtatok, miszerint: Beoltottam mindegyik mustomat. A fehérnél és rozénál még jó idő volt, így azok budafokit kaptak, az othello pedig fajélesztőt. Mindegyiket fejtem, nem hagyom sokáig a seprőn.Most csináltam úszófedeleseket, alul csappal, Így a fejtésnél ott engedem le. Az othellóból v.bor lesz. Akkor azt lehet hogy nem derítem. Lapszűrő jó lenne, de nekem drága. Borszivattyúm van, szóval jó lenne valami mókolt megoldás a szűrőre..

Előzmény: Tigris0704 (408)
szenyor Lopez Creative Commons License 2016.11.12 0 0 412

Ok, köszi. Nemsokára lesz fejtés. Mostanra már kierjedt teljesen.

Előzmény: Tigris0704 (408)
saja75 Creative Commons License 2016.11.11 0 0 411

Szerintem a tölcséres szürés csak rontani fog a borodon, mert a szürés folyamata hosszadalmas és lassu és ez idő alatt sokat fog oxidálódni, levegőn lenni a borod. 

Othello: ebből rose vagy vörös bor lesz? Én a vöröset így készítem: szőllő bogyózás zuzás; kádban érlelés amíg a szemek lesüllyednek, utána préselés; ez kb 3 hét. A levet -ami már bor- nagy hordóba teszem és 2-3 napig ülepszik és ezt teszem fahordóba, ahol érik 1 évet vagy többet. Nem kénezem, hanem mindig feltöltöm a hordót.  Érlelés végén tojásfehérjés derítés, majd enyhe bentonitos derítés, hogy kiszedje a fehérjét, durva szürés (4-5mikron) és kénezem, pihentetem  2-3 napot és megy palackba. 

Én csak akkor deríteném, ha a fehérjét szedném ki, különben nem. Egy vörösbornak jót tesz a "vastagság" szerintem, a derítés vékonyítana rajta. 

Előzmény: tanca1 (407)
Tigris0704 Creative Commons License 2016.11.11 0 0 410

Nem kötelező a próbaderítés. De ha érdekel leírom hogyan kell elkészíteni a szuszpenzíót a próbához és mik kellenek hozzá.

Szűrésről csak annyit, hogy a tölcséres szűrés egy örökkévalóság lesz. Nem tudom mennyire merülsz bele a borászkodásba de lehet kapni kis 6 lapos szűrőt. Igaz nem olcsó de tudod külön a szivattyúját is használni.

Előzmény: tanca1 (400)
tanca1 Creative Commons License 2016.11.11 0 0 409

Ja, még valami! "Használj jó derítőszert." Deritont használtam, nekem szimpatikusnak tűnik. Van ennél jobb?

Tigris0704 Creative Commons License 2016.11.11 0 0 408

Szia!

Elvileg nem lehet baja, de azért én azt javaslom , hogy fejted le a sűrű erjedési aljról nehogy megbüdösödjön.

De a legjobb az lenne ha beoltanád fajélesztővel nehogy az elhúzódó erjedés átmenjen mannitos erjedésbe.

Előzmény: szenyor Lopez (395)
tanca1 Creative Commons License 2016.11.11 0 0 407

A tökölést csak szófordulatnak szántam.

A rozét és a fehéret is üllepítettem, majd egyszer fejtettem. Utána kaptak egy alap kénezést 2, ill. 1 g./hl. Ezek után, múlt hét szombaton derítettem, vasárnap fejtem. Egész jó lesz, már engettem belőle. :) Lehet megpróbálom a grav. szűrést is. Mivel még nem csináltam, kíváncsi vagyok a különbségre. Minden esetre ég és föld a különbség, derítés előtt és után. Érdemes megpróbálnom nagy tölcsérbe a papírtörlőt?

Az othello újbor is kapott egy alap kénezést, fejtés után. A kérdés, hogy azt is szoktátok/kell/érdemes derítenem? (szvsz. ezek után én derítenem, de nem értek hozzá, ezért kérdezem).

Jó nedűt! Üdv, tanca

Előzmény: saja75 (406)
saja75 Creative Commons License 2016.11.11 0 0 406

Próbáld ki a gravitációs szűrést! Végy egy tölcsért, rakjál bele sima papírtörlőt és nézd meg, hogy bármilyen folyadék (szörp, tea kávé...) mennyi idő alatt csöpög át rajta; a szűrő papírok ettől sűrűbbek és még lassabb lesz a csöpögés.

Derítsd le, fejtsd le, és hagyd állni teli edényben - megfelelő kénezéssel.

Én most a fehéret kéneztem, derítem; majd lefejtem és megy a hordóba; ahol mindig tele lesz- töltögetem és néha kénezem igény szerint és kóstolgatom.

 

Előzmény: tanca1 (404)
juhosttt Creative Commons License 2016.11.11 0 0 405

Ezzel nem értek egyet. A várakozás az nem tökölés! Ha a bor úgy várakozik, hogy semmilyen negatív hatás ne érje, akkor nyugodtan várhat és tisztulhat. (ne legyen darabban, egy alapkénezést azért kapjon, a pince hőmérséklete ne ingadozzon)

Előzmény: tanca1 (404)
tanca1 Creative Commons License 2016.11.10 0 0 404

Igen, arra gondoltam. A gravitációs megoldásra pedig azt mondod, hogy nem érdemes vele t@kölni? Jó, akkor hagyom. Most derítettem le, várom az eredményt. Köszi!

Előzmény: saja75 (402)
saja75 Creative Commons License 2016.11.07 0 0 403

Örülök, ha elindult a forrás. Tegnap préseltem ki én is a vöröset ami 3 hétig héjon ázott és a vége főzelék állagú volt. Okulva a tavalyi préselésből, most kisebb edénnyel mértem a présbe és óvatosabban; így nem lett a fal vörösboros! :-) Most hordóban ülepszik, kis kénnel és CO2-vel és a héten bekerül fahordóba.

Előzmény: winnetou21 (401)
saja75 Creative Commons License 2016.11.07 0 0 402

Házi szűrés azt jelenti, hogy nincs szűrőgéped?. Ha igen, akkor ismereteim szerint csak a gravitációt hívhatod segítségül, de annak a hatásfoka alacsony és lassú is. Használj jó derítőszert és fejtsd le róla a bort és jó lesz az!

Előzmény: tanca1 (400)
winnetou21 Creative Commons License 2016.11.06 0 0 401

saja 75,köszönöm a tanácsodat, igen vörösboról van szó mégpedig szagos izabellából,pektimbontót nem használtam máskor sem szoktam,de igy még soha nem jártam a musttal ,az űlepités viszont jó lett volna mert elég sürű és sok seprű szokott lenni rajta az első lefejtésnél,bevittem melegebb helyre és azóta megindult a folyamat remélem jó lesz mivel szinte bio szőlőből készült,évek óta csak egy kis rézzel vagy ditánal permetezem,volt olyan év hogy semmivel és még sincs baja a szőlőnek,

tanca1 Creative Commons License 2016.11.04 0 0 400

.Nekem is a derítéssel kapcsolatos kérdésem lenne.Egyszer már lefejtett zalagy.- királyl. cuvee-m és kékfr. rose újborom van. Deritonnal szeretném deríteni. Mindenképpen kötelező próbaderíteni vagy e nélkül is csinálhatom? Illetve ha nem próbaderítek, mennyit tegyek bele? Másik kérdésem, hogy házilagosan milyen szűrést tudok megoldani? Üdv, tanca

szenyor Lopez Creative Commons License 2016.11.04 0 0 399

Nincs baja, kóstoltam. Finom, de még érződik a cukor, tehát elvileg az erjedés tart még. Várok :) Azért köszi!

Előzmény: saja75 (397)
saja75 Creative Commons License 2016.11.04 0 0 398

Szia, nem írtad, hogy vörös vagy fehér, de gondolom vörös. Pektimbontót használtál? A sűrűbb masszát tedd ~15 C fokos helyre és a melegtől elvileg beindul és vagy abból a mustból, ami forr tegyél ebbe át és azzal is be kellene indulnia. Préselés után ülepítettél és vagy sem? Én préselés után mindig ülepítem 1 napig a mustot és utána teszem be a "forraló" edénybe. Igaz ezzel veszítek az ízből-illatból, de szabályozottabb lesz a forrás és kevesebb durva seprű lesz a hordóban, ami félre viheti a folyamatokat.

Előzmény: winnetou21 (396)
saja75 Creative Commons License 2016.11.04 0 0 397

Elvileg nem baj. Ha jól tudom 2 dolog lehet: 1 - almasav bomlás; 2- a rosszabbik, ha seprűn (durva seprűn) forr még, akkor a seprűben levő rossz anyagok indultak be. Szaglászd meg, kóstold meg és ha jó-tetszetős mindkettő, akkor teljesen rendben van.

Előzmény: szenyor Lopez (395)
winnetou21 Creative Commons License 2016.11.03 0 0 396

sziasztok! mikor préseltem a szőlőt egy ideig olyan volt a must állaga mint a tejfől,olyan sűrű volt hogy a tölcséren alig folyt át,a préselés végén viszont folyékony volt,ami igy került a hordóba már szépen fór,de az a balon amibe a sűrűbb masszaszerű must került meg sem mozdul,mit lehet vele tenni?

szenyor Lopez Creative Commons License 2016.11.03 0 0 395

Hat hete forr a fehérborom a hordóban és még érzésre van benne kicsi cukor, szóval valószínűleg még fog is dolgozni. Nem baj ez? Volt már, hogy sokáig forrt, de nem ennyire. Vadélesztővel indult be, végig szép csendesen forrogatott.

Falusi1 Creative Commons License 2016.11.02 0 0 394

Mérd ki a szükséges mennyiséget és egyszerűen öntsd bele, majd enyhén keverd meg.

Előzmény: Ned868 (393)
Ned868 Creative Commons License 2016.11.02 0 0 393

Sziasztok!

 

Még nem használtam soha törzskénoldatot és most szeretném kipróbálni.

A papírján rajta van az adagolása és nagyon illékonynak írják. Tanácsot szeretnék kérni, hogy majd fejtéskor milyen módon keverjem bele borba?

jorgecosta Creative Commons License 2016.10.25 0 0 392

2015

Előzmény: saja75 (391)
saja75 Creative Commons License 2016.10.24 0 0 391

Sziasztok,

címkés kérdés: a 2015-ben termett, de azóta hordóban érlelt vörösbor címkéjére 2016-ban milyen évszámot kell tenni? 2015 vagy 2016? Erre mi a szabály? Köszi,

Atosz0101 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 390

Vörösöknél azért sem tanácsos megállítani az erjedést, mert a színanyag épp az utóerjedésben válnak stabillá... 

Egy instabil színezékű bor szűrés után csúnyán lepedékesen kiválasztja a színanyagait 

Előzmény: G.á.b.o.r. (388)
Atosz0101 Creative Commons License 2016.10.20 0 0 389

Laborban lehet teljes bizonyossággal... Viszont egy bor eltarthatósága főleg a vörösöké 11,5 nél kezdődik alkoholban mérve. Az alatt könnyen illósodhat stb..

A száraztól eltérő bort csak magas cukorfokkal szüretelt szőlőből készíts!

Az erjedést nem célszerű megállítani, ha így teszel eléggé instabil boraid lesznek amik a maradék cukrot metszési és szőlővirágzási időben elkezdik erjeszteni..

Magas cukortartalmú mustnál 13-14 alkoholnál megáll az erjedés, a magas alkohol megöli ez élesztőket, amelyek később sem indulnak be...

Nagyüzemben az erjedés végét megvárjuk teljesen, imádkozunk, hogy ne maradjon cukor. Majd sűrítménnyel édesítünk, szigorúan 50-en tartva a szabadként+ az újraerjedést szorbáttal gátoljuk meg...

A szorbát kb 6 hónapig dolgozik tökéletesen, utána csökken a hatása..

Kényes dolog az édes, félédes bor.. Ha alacsony az alkohol és a mikrobiológiai fertőzéseknek ez miatt nem áll ellen akkor a szorbáttal ellátott édesített vörös könnyen muskátliízt kaphat ami súlyos borbetegség...

 

Előzmény: G.á.b.o.r. (388)
G.á.b.o.r. Creative Commons License 2016.10.20 0 0 388

Köszi a válaszokat. Még egy kérdés az édességgel kapcsolatban (én szárazpárti vagyok, de van olyan barátom aki szereti az édest:): szóval hogyan tudom megállapítani, hogy ha mondjuk félédest akarok hogy itt az idő és megvan a megfelelő alkoholfok is (pl >10 %)? Refraktométer játszik ilyenkor mert a cukortartalom elcsalja a szokásos merülő mérőeszközöket?

Atosz0101 Creative Commons License 2016.10.19 0 0 387

Legközelebb ha még erjed ne préseld ki.

A préseléssel egy úgynevezett hőmérsékleti és oxidációs sokkot adtál a az élesztőknek ami miatt alaposan lecsökkent a számuk.

Ezért van, hogy e ballonban elhúzódik az erjedés! 

Előzmény: G.á.b.o.r. (385)
saja75 Creative Commons License 2016.10.19 0 0 386

Szerintem normális. Nálam a vörös addig marad a kádban, amíg a bogyózott, darált szőlőszemek szinte mindegyike lesüllyed a kád aljára. Addig reggel-este csömöszölés. Ha már lesüllyedtek, akkor préselés, ülepítés és megy hordóba érni. A kádat neylonnal takarom.

Ha még 1sec-ént kottyan, akkor van még benne anyag amit eldolgozhat. De kóstold meg és ha már elég édesnek-száraznak találod (amilyennek szeretnéd), akkor kénezd le.

Előzmény: G.á.b.o.r. (385)
G.á.b.o.r. Creative Commons License 2016.10.19 0 0 385

Sziasztok. Az otellóm, ami héjon erjedt 6 napig (ekkor is még bőven édes volt), majd préselés után 54 literes üvegballonokba került még mindig dolgozik, szinte folyamatos a kotyogás másodpercenként és az üveg oldalán is látszik ahogy apró buborékok százai tartanak felfelé - immár lassan 2. hete (azaz a héjonnal együtt ez már a harmadik hét...). Ez normális? 16-17-es cukorfoka volt, ami 3-val lett emelve. Szinte állandó 16 fokon van. Köszi előre is a segítséget!

Atosz0101 Creative Commons License 2016.10.16 0 0 384

Borászati boltban elérhető áron lehet kapni poharas kotyogót. Ha már kierjedt teljesen akkor nem mozog a kotyogó..

Oda kell menni és figyelni kb 10 percig..Ha kierjedt fejtsd zártan, majd 2. napon kénezd...Addigra a co nagyja távozik s nem szellőzik vele ki a szabad kéntartalom..

Nagyüzemben a vörösöket kénezzük 60-65 szabad kénre... ekkor sokáig nem kell hozzányúlni..A vörösöknél minden kénezés visz el a színből ami később visszajön. Az illó megfékezése és a szín miatt visszük fel ilyen magasra..

A fehéreknél 50-60- as szabad kén kell..Ezzel februárig elvan a bor..savtól és alkoholtól függően ne engedjük a szabadkén szintet 25 alá, mert akkor hamar vénülni kezd, főleg az illatos fajták és a lágyulásra hajlamosabb fajták pl rizlingszilváni..

Előzmény: Maci_P (383)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!