Keresés

Részletes keresés

Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.10 0 0 154

igazad van,valóban összekevertem a dolgot.

Előzmény: Törölt nick (152)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.10 0 0 153

http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20090107-kozponti-fekete-lyukak-a-galaxisok-belso-tersegei-alakultak-ki-a.html

Ami még érdekesebb, hogy egy adott galaxisban a központi  fekete lyuk és a belső, sűrű tartomány (központi dudor) tömege arányban áll egymással: a fekete lyuk tömege jellegzetesen ezrede az utóbbiban lévő csillagok és gázfelhők együttes....

Előzmény: Törölt nick (152)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.10 0 0 151

Pont tegnap olvastam, hogy amekkora a a dudor a galaxi közepében,akkora a fekete lyuk mérete is.

Törölt nick Creative Commons License 2011.01.10 0 0 149

"Amennyiben elfogadod az általános relativitás elméletét, be kell látnod, hogy az eseményhorizont mögötti dolgokról semmilyen adathoz nem juthatunk hozzá.

Ennek meg végképp nincs köze, hogy mekkora tömege van a központi feketelyuknak. Egy 1millió naptömegű feketelyuk és egy 1millió naptömegű vajaskenyér gravitációs hatása között fényévnyi távolságon túl semmi különbség nincsen."

Bocsáss meg, de ezzel a zöldséggel nálam kicsaptad a biztosítékot.

Részemről veled a vitát befejeztem.

További szép napot.

Előzmény: Törölt nick (147)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.10 0 0 146

Bocs helyesen 106 109,5 10-4 

Előzmény: Törölt nick (145)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.10 0 0 145

"Egy aktív galaxismag a benne működő összetett folyamatok miatt különböző irányokból másképpen látszik. 
Pl. ha a korong irányából tekintjük a galaxist, akkor attól függően, hogy a jet oldalán vagyunk, vagy 
sem, rádióhangos, illetve rádiócsendes galaxist látunk. Ha a jettel ellentétes oldalről nézünk 
merőlegesen a korongra, akkor rádiócsendes kvazárt vagy Seyfert-galaxist, ha a jet irányából nézünk, 
akkor blazárt, míg kissé oldalról nézve rádióhangos kvazárt észlelünk. Az aktív galaxismagok a rálátási geometria szerint többfélék lehetnek. Szerkezetük ugyanolyan, középen 
egy 106 - 109,5  naptömegű fekete lyuk található, körülötte akkréciós koronggal, amin keresztül évente 
kb. 10-4 naptömegnyi anyag hullik be."(az újabb mérések ezt találják sokkal de sokkal nagyobbnak)

Valamint az újabb mérések szerint különböző spektrumokat vizsgálva minden spirálgalaxisnak aktív magja van, de az aktivitás periodikusan változik.

Törölt nick Creative Commons License 2011.01.10 0 0 144

Nem én veszem, hanem azok a hülye csillagászok a távcsöveikkel.

Feltűnt nekik, a maghoz közeli csillagok gyanúsan gyors mozgása, valamint az, hogy az elvileg "keringő" csillagok, és csillaghalmazok spirális pályán mozognak.

Egyébként honnan veszed a pár millió naptömeget?

A mag valódi tömegéről csak, és kizárólag részadataink vannak, és lehetnek.

Amennyiben elfogadod az általános relativitás elméletét, be kell látnod, hogy az eseményhorizont mögötti dolgokról semmilyen adathoz nem juthatunk hozzá.

Előzmény: Törölt nick (143)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.10 0 0 142

Mi a csuda köze van ehhez az átmérőnek?

Nem véletlen a spirális forma.

Előzmény: Törölt nick (137)
Biga Cubensis Creative Commons License 2011.01.10 0 0 141

Én azt olvastam róluk, nem szívják az egész galaxist. Szupermasszív fekete lyukaknak is hívják őket.

"Napjainkban a galaxisok magjában lévő szupermasszív fekete lyukak nagy része (így Tejútrendszerünké, melynek tömege mintegy 4 millió naptömeg is) nyugalmi állapotban van, kevés anyag áramlik beléjük. "

http://hu.wikipedia.org/wiki/Szupermassz%C3%ADv_fekete_lyuk

Előzmény: Törölt nick (131)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.10 0 0 140

A nyitott univerzum modell,nem ezzel jár?

Egyébként nem én találtam ki,épp előbb is olvastam róla azt hiszem a wikiben.

Jelenleg ezt feltételezik a tudósok,hogy az univerzum nyitott,tágul és ezzel együtt hűl.

Előzmény: Törölt nick (138)
Callie Creative Commons License 2011.01.09 0 0 139

De hogy lehet 96 milliárd fényév, amikor csak 13,7 milliárd évvel ezelőtt volt a nagy bumm?

Maximum ennek a 13,7-nek a duplája lehetne az univerzum átmérője + a tér saját tágulása, ami ugye az univerzum korai korszakában gyorsabb volt a fénysebességnél. Vagy rosszul gondolom?

Igen.

"Az elmélet azt feltételezi, hogy az Univerzum korai szakaszában, a t=10-32s előtt egy kis ideig a tágulás nem a standard modell szerinti tα hatványfüggvény szerint zajlott, hanem exp(t) függvény szerint, azaz rendkívül gyorsan. A tágulás sebessége meghaladta a c fénysebességet is. Az Univerzum ebben a korszakban az inflációt megelőző méretének 1020-1030-szorosára fúvódott fel."

Előzmény: Törölt nick (132)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.09 0 0 136

Kedvesem a galaxisok közepében lévő fekete lyukak, már a tudományos népszerűsítő irodalomban is benne vannak.

Tokkal vonóval, fényképekkel, filmekkel. Legújabban a NatGeo ad filmet erről, sok sok ismétléssel. Gyönyörű flért fényképeztek a galaxisunk középpontjában.

A Nap, és vele mi is, a saját galaxisunk középpontja felé zuhanunk.

Másodpercenként 220km sebességgel.

Előzmény: Törölt nick (135)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.09 0 0 134

A nagy bummkor a tér nem egyenletesen tágult,mint egy sima robbanás esetében,hanem hirtelen felfúvódott.(saját kútfő:mint ha több millió fekete lyuk öszességéből kiszakadt volna az anyag valamilyen formája hirtelen.)

Előzmény: Törölt nick (132)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.09 0 0 133

A sötét anyaggal mi van?

A legnagyobb részét nem az teszi ki az univerzumnak?És ha anyag,akkor vannak tulajdonságai is,mint pl kiszoríthatja a teret.

A lenti elméletet még aznap elvetettem egyébként,mert nem tudni pontosan a fekete lyukak felépítését.Nem biztos hogy lefolyóként üzemelnek,lehet hogy csak óriás mágnesként szippantják az anyagot magukhoz és jól elvannak,köszönik szépen.Bár a bele zuhant anyag állítólag átalakul valami mássá,ha valaki tudja hogy mivé,az írja meg feltétlen mert engem is érdekelne.

Egyenlőre azt sem lehet tudni,hogy ezek a lyukak szilárd vagy más halmazállapotúak?A hatalmas tömegük miatt be kell hogy szakítsák a teret,csak a jóisten tudja mennyi anyagot ettek már meg az évmilliárdok alatt,annak valahol lennie kéne.

Az egész folyamatot valahogy úgy tudnám elképzelni egyszerűsítve,mint a földi vulkánokat,azok is megújítják a a föld kérgét,csak az univerzum esetében ezek a vulkánok nem kidobják,hanem elnyelik az anyagot,és belülről újítják meg az univerzum gömb alakját.Az elnyelt anyag mivel anyag,kitolja a gömb sugarát.

Előzmény: Biga Cubensis (129)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.09 0 0 131

Nagyon úgy néz ki, hogy az univerzum tömegének jó része fekete lyukakban van.

Minden galaxis tömegközéppontjában(a mienkben is), ott ül egy, és szívja befelé a galaxist.

A csillagok nem keringenek a tömegközéppont körül, hanem zuhannak befelé, természetesen görbült pályán.

Lehet hogy furcsán hangzik, de a fentiek megfigyelt, bizonyított tények.

Előzmény: Biga Cubensis (129)
Biga Cubensis Creative Commons License 2011.01.09 0 0 130

kb 96 milliárd fényév, a legtávolabbi megfigyelt galaxis 13 milliárd fényév.

Előzmény: Törölt nick (128)
Biga Cubensis Creative Commons License 2011.01.09 0 0 129

A csillaközi tér önmaga nem anyag, csak tartalmaz anyagot, legnagyobb részben gázokat igen kicsi sűrűségben. Szvsz a fekete lyukakon ahhoz kevés anyag folyik be, hogy felelős legyen a tágulásért. Az Univerzum fő tömege a csillagok, bolygók, aszteroidák, üstökösök. Bár van pár csillag, amit megdézsmálhat egy fekete lyuk, kettős rendszereknél a kísérő csillagtól elszívhat anyagot, de ez valószínűleg ritka. Másrészt hová kerül pontosan ez az anyag, mi ez a rejtélyes középpont? Milyen bizonyíték van arra, hogy ez a beszívott anyag egy helyre kerül és hatást fejt ki az Univerzumra? 

Előzmény: Tudorka69 (120)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.09 0 0 127

A hűlés ténye sem lesz elég bizonyíték az univerzum modellére,hiszen lehet hogy még éppen a hűlő fázisában van és késöbb stagnál,majd melegszik ahogy megfordul a tágulás folyamata.

Aztán az is lehet hogy tovább hűlve önmagába fordul (bár ezt a szerkezetet elég nehéz lenne elképzelni.)

Továbbá azt olvastam,hogy nem mindenütt egyforma hőmérsékletű,vannak kifejezetten forró részei is a galaxisok közti térben.Attól,hogy nincsenek benne azon a részen objektumok,még lehetnek olyan anyagok,melyekben valamilyen fúziós folymaatok játszódnak le és hevítik a környező teret.

Előzmény: Törölt nick (122)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.09 0 0 126

Nekem személy szerint az a problémám ezzel a semmibe tágúló,majd örök mozdulatlanságba dermedő,valószínűleg kihülő univerzum modellel,hogy sikítva  ellent mond az energiamegmaradás törvényének.Mert ha minden kihül és leáll,akkor ez alól a fény/energia sem lesz kivétel.

Továbbá az egész világ ami körbevesz minket,az folyton megújul és mozgásban van,miért lenne ez másként az univerzummal?

Előzmény: Törölt nick (125)
Angelica Archangelica Creative Commons License 2011.01.09 0 0 124

Pontosan így van, a Boomerang mérések szerint is:

Előzmény: Törölt nick (123)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.09 0 0 120

Valóban nem.Viszont anyag,melynek kell legyen térfogata,és amit többek között szintén elnyelnek a lyukak.

Előzmény: Biga Cubensis (117)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.09 0 0 119

Univerzum modellezés előtt illik utánanézni az alapfogalmaknak.

Előzmény: Tudorka69 (118)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.09 0 0 118

Ne terelj!

Inkább adj magyarázatot,hogy a tölcsér alakú univerzum modell,az mitől logikusabb számodra,melyben nem újul meg az anyag,hanem az örök mozdulatlanságba vész?

Előzmény: Törölt nick (116)
Biga Cubensis Creative Commons License 2011.01.09 0 0 117

A csillagközi tér nem víz.

Előzmény: Tudorka69 (115)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.09 0 0 116

Van fizika érettségid?

Előzmény: Tudorka69 (113)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.09 0 0 115

Amiért a kád vízbe esett szappan is tágítja a víz térfogatát.

Előzmény: Biga Cubensis (114)
Biga Cubensis Creative Commons License 2011.01.09 0 0 114

A középpontba beesett cucc miért tágítja az Univerzumot?

Előzmény: Tudorka69 (112)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.09 0 0 113

4-magyarázat a gyorsulva tágulásra is.

Vegyünk egy galaxist melyet megfigyelünk.A közepén lévő fekete lyuk elnyel 1 egységnyi anyagot belőle.Ez bekerül a képezeletbeli  gömb közepébe és 1 egységnyit tágít a gömbön.A megfigyelt galaxis viszont ugyanennyivel kisebb lesz(távolodik).Az összesen már 2 egységnek tűnik a megfigyelő számára,holott valójában az I.számú univerzum csak 1 egységnyit tágult(az elnyelt anyagmennyiséggel párhuzamosan).

Előzmény: Tudorka69 (112)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.08 0 0 112

Szeretnék veletek megosztani egy új kozmológiai modellt,mely teljesen a saját elméletem,én legalább is nem találkoztam még vele sehol.Nem vagyok nagy fizikus,de szeretem a logikus megoldásokat,ezért az elméletem szerintem sokmindenre magyarázatként is szolgálna.

A nagy bumm az tulajdonképpen nem egy robbanás,hanem felfúvódása a térnek,amit képzeljünk el úgy,mint egy léggömöt.(így is ábrázolták az egyik csillagászati kisfilmben nagy csillagászok is).Ennek a léggömbnek a héjján lennének a galaxisok és minden anyag,a sötét anyaggal együtt.Nagy kérdés az is,hogy a fekete lyukakba beleömlő töménytelen anyag további sorsa mi lehet.Szóval ez a léggömbszerű univerzum tele van fekete lyukakkal (nem tudni mennyire, de jó sok lehet belőlük).Ha a lyukakba beleömlő tőménytelen energia/anyag a képzeletbeli léggömb univerzum középpontjában összesűrűsödik,akkor ez magyarázatot adhat arra,hogy mitől tágul az univerzum.Idővel ez az energiamennyiség (azért energia,mert a fekete lyukakba kerülő anyag energiává alakul át)-szóval idővel ez a nagy mennyiségű energia egy pontban(vagy kis helyen ) sűrűsödve akár kiválthat egy újabb nagy bummot is a léggömb középpontjában,és ezzel a folyamat újra kezdődik,az univerzum pedig megújul.

Pár dologra adna magyarázatot ez a modell:

1-mi lesz a további sorsa a fekete lyukakba kerülő anyaggal,illetve,

2-mi okozza a tágulást?

3-miért vannak a fekete lyukak egyáltalán a térben,azaz mi a valódi funkciójuk?

További kérdés,hogy mekkora anyag/energiamennyiség kell ahhoz,hogy létrejöjjön egy újabb nagy bumm?

Történik e anyagvesztés,hisz az az anyag, melyet nem nyelnek el a fekete lyukak,tovább tágulnak,száguldanak az I.számú univerzumban.

Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.08 0 0 111

Gondolom hogy ha hűl,akkor az azt jelentené hogy tágul,ha pedig még sem hűl,akkor zsugorodik.

Előzmény: Törölt nick (100)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!