Keresés

Részletes keresés

kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.27 -1 0 34483

Vastag gumi kesztyű ,vagy rongyban töröm az ampullákat ! Meg nem kell olyan kiszerelést venni az 50 ml már flakonos .

Előzmény: Didergő Király (34480)
k.ipse Creative Commons License 2021.04.27 0 0 34482

Lehet, hogy ezt is ki kell építeni. Az örömteli infó, hogy meg tudtátok csinálni működőképesre kiskertben is. (ha jól gondolom, hogy kiskerti kertészkedő vagy)

Nekem úgy tűnik, hogy évről évre, rövid időn belül halmozódnak a nehezen megoldható problémák.

Meddig lesz ennek még értelme?

Egyre több betegség és egyre több károkozó rövid időn belül.

Ha csak a poloskát és a dióburok fúró legyet nézem, már két olyan nagy probléma, ami nem volt 5 évvel ezelőtt. De lehetne sorolni.

Az időjárás meg egyre szélsőségesebb, nekem úgy rémlik, hogy az idén még nem volt két rövidgatyás pólós nap egymás után. Most nézem az időképet, hogy az ország egy részén ismét fagy van reggel, nálunk 1-2 fok. Nincs tél, nincs tavasz, az ősz is összeviszza. Lassan lesz két évaszak, új neveket kell kitalálni.

Az ismeretségi körömben, meg nálam is tönkre mentek a palánták, mert ahogy eddig csináltuk az az idén már nem volt jó.

2020-ban a palántáim felét én neveltem ki, az idén nullázok.

Most gondolkodom üvegházban, és építsek ki fagyvédelmi rendszert. Az öntözőrendszert is ki kell építeni, mert már februártól szárazság van.

Akár a Marson is kertészkedhetnénk.

Nem tudom, hogy a pálinkafőzős kollégák tudnak-e krumpliból is főzni, mert lassan nem lesz értelmezhető mennyiségű gyümölcs kiskertekben.

Előzmény: kavicsos64 (34473)
k.ipse Creative Commons License 2021.04.27 0 0 34481

Olvastam káli szappanos permetezésről is poloska ellen, zöldségesben.

Arról mi a véleményetek?

Van valami tapasztalat?

Előzmény: van_Persil (34475)
Didergő Király Creative Commons License 2021.04.26 0 0 34480

köszi, ez jó hír. :) igyekszem majd ügyesebben felszívni az ampullából, de eddig még egyszer sem sikerült tökéletesen. eszembe jutott, hogy a kapkodásban a levéltrágyát is elfelejtettem hozzáadni. hát ez nem volt egy nagyon sikeres permetezés. az a baj, hogy mindig nagyon rástresszelek, félek a permetszerektől. amúgy mospilannal is permeteztem, tudom, hogy az durvább szer, de azzal nem ért baleset, szerencsére.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (34479)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.04.26 0 0 34479

Nem lesz semmi bajod...

Rokon hatóanyag a gyógyászatban használt egyes gombásodás elleni szerekkel, pl. a Canesten-nel.

Mondjuk azt sem lélegzed be, nem eszed meg, de magadra kened.

Előzmény: Didergő Király (34478)
Didergő Király Creative Commons License 2021.04.26 0 0 34478

mennyire gáz szerintetek, hogy a tömény topas kétszer is ráfolyt az ampullából a kezemre? ezzel az ampullás kiszereléssel mindig szerencsétlenkedek. úgy törtem le egyet a többiről, hogy kettétört, amikor egy másikból fel akartam szívni az injekciós tűvel, akkor meg megint kifolyt. fel tudtam volna robbanni. szóval a kezemre is ráfolyt (kb egy perc után tudtam lemosni) meg be is lélegeztem a gőzét, mert a pincében csináltam, nem túl jól szellőző helyen.

zsorsz Creative Commons License 2021.04.26 0 0 34477

Odáig rendben hogy 1:1 arány a két olaj, de hogyan permetezed?

Előzmény: IsKol (34474)
IsKol Creative Commons License 2021.04.26 0 0 34476

Jogos!

Köszönöm!

Annyival egészíteném ki a hozzászólásomat, hogy a zöldséges kertben (paradicsom, bab, paprika, uborka stb.) lévő poloska elleni védelmet sikerült így megoldani, illetve málnára történt még sikeres használata.

Előzmény: van_Persil (34475)
van_Persil Creative Commons License 2021.04.26 -1 1 34475

Aki ezeket az anyagokat használja: jól olvassa el, hogy mire (milyen kultúrában) használhatja és meddig, mert attól, hogy bio, még veszélyes lehet, pl. a beporzó rovarokat megöli, ha a virágra jut belöle.

Előzmény: IsKol (34474)
IsKol Creative Commons License 2021.04.26 -1 0 34474

Márványos illetve zöld vándor poloska tette rémálommá egy évemet.

Mivel a kert ott van ahol élek, próbáltam a legkevesebb "mérget" használni mindenre és a poloska ellen is sikerült találni egy ilyen megoldást.

1:1 arányú keveréke a Neem-azal és Karanja olajnak.

Nem taglózott, "csak" csökkentette a fajfenntartó ösztönüket, nem engedte a kitin páncél megkeményedését és 1 hét után eltűntek.

Most már figyelem a növényeket, eleinte összegyűjtöm őket de mikor találok pár tojást a levél fonákján azonnal indul a védekezés. 

Előzmény: k.ipse (34419)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.26 -1 0 34473

Magasra tett spré szórófejes öntözéssel meg óvható ,én is eszt csináltam ,de ráfáztam mert nem jöttek a méhek !

Előzmény: k.ipse (34468)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.26 -1 0 34472

Huuuuuuuúúúúú de írigy vagyok ((::!! Itt még semmi nem látszik még a virágzás tart ,de reggel ugye fagy volt és reggelre is fagyot ír ! Ma úgy tűnik csak kevés kár lett a szirmokat csípte meg itt ott ! A szomszédomban viszont tarolta az őszi barackot !

Előzmény: The Dark Side of the Moon (34461)
van_Persil Creative Commons License 2021.04.26 -1 0 34471

A csersznyelégy elleni küzdelem fontosabb.

Előzmény: k.ipse (34470)
k.ipse Creative Commons License 2021.04.26 0 0 34470

Nálam gazos a föld, damilossal tartom karban. Akkor ebből a szemponból jót teszek.

Habár terveztem a felásását, mert a cseresznyelégy és társai miatt meg azt javasolják.

Most átgondolom, megint.

Úgy tűnik, hogy a klímaváltozásra nem lesz ellenszer.

Előzmény: van_Persil (34469)
van_Persil Creative Commons License 2021.04.26 -1 0 34469

A nedvkeringés elsösorban a gyökérnyomástól függ, az pedig a talaj hömérsékletétöl függöen tud emelkedni, minél melegebb, annál inkább. A füves/gyepes/gazos talaj késöbb melegszik fel, mint a csupasz fekete, de a domboldal (hacsak nem északi) is elöbb melegszik fel, mint a sík terület. Az én szölöhegyen lévö diófáim két héttel elöbb hajtanak, mint a légvonalban 3 km-re lévö sík területen lévök.

Előzmény: k.ipse (34468)
k.ipse Creative Commons License 2021.04.26 0 0 34468

Én az idén fehérre meszeltem az összes fa törzsét. Valahol olvastam, hogy a fényvisszaverődés miatt nehezebben melegszik fel a fatörzs és ez által később indul meg a nedvkeringés, akár 1-2 héttel is eltolja a virágzást.

Nekem van gönci-és pannónia kajszim, valamint red haven, suncrest, caldesi, andosa őszi barackom és cacanska rana szilvám. Ezek nagyjából egyszerre virágoznak 1-2 héten belül.

2020-ban a kajszi és a szilva fagyott le teljesen, most úgy néz ki, hogy az őszin van nagyobb fagykár.

A fagyos időszakban 3-4 hajnalban is minusz 3-5 fok volt. 

Az idén vagy két héttel később volt a fagy mint 2020-ban. Ha jól emlékszem.

Nem tudom, hogy ezeket ki lehet-e kerülni bárhogyan is. 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (34465)
van_Persil Creative Commons License 2021.04.26 -1 0 34467
van_Persil Creative Commons License 2021.04.26 -1 0 34466

Az atkák: ízeltlábúak törzse->állkapocsnélküliek->csáprágósok altörzse->pókszabásúak osztálya,

a rovarok: ízeltlábúak törzse->légcsövesek->hatlábúak altörzse->rovarok oszálya

Az atkák és a rovarok annyira rokonok, mint a zsákállatok és az ember...

Előzmény: W_B (34454)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.04.26 0 0 34465

Igen, de ez most szerintem a biztonság javára történt.

Az enyhébb klíma okán éppen előbb kellett volna teljes virágzásban lennie.

Tehát a tapasztalatom az, hogy az enyhébb klíma ellenére az aranykajszi 8-10 nappal később virágzott.

Ha lenne valaki akinek a kertjében van mindkettő, ő eldönthetné ezt a kérdést.

Előzmény: öreg_néne_b (34464)
öreg_néne_b Creative Commons License 2021.04.26 0 0 34464

"ha a klímát nem számolom"

Anélkül nem sok értelme van. Összehasonlítani csak azonos körülmények között lehet.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (34463)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.04.26 0 0 34463

Április 5-én volt teljes virágzásban a ceglédi aranykajszi.

Figyelembe véve az enyhébb klimatikus viszonyokat, ez szerintem inkább későn van, mint korán.

A másik telkemen addigra levirágzott a ceglédi óriás kajszi, itt március 28-án éppen azt írtam, hogy teljes virágban van.

A különbség ha a klímát nem számolom, a két fajta között 8-10 nap, ami tavasszal döntő lehet.

Előzmény: naivkezdo (34462)
naivkezdo Creative Commons License 2021.04.26 0 1 34462

Ez a később virágzik mit jelent?

Inkább a jó adottságú területnek örülhetsz szerintem.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (34461)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2021.04.26 0 0 34461

Vasárnap megnéztem a balatoni telkemen, mi a helyzet?

Semmilyen fagykár nincs. :-)

Egyrészt későn virágzó fajtákat telepítettem, másrészt a víz közelsége (talán 100 méter ha lehet) és annak hőmérséklet kompenzáló hatása lehet a mentőöv.

Ez egy 4 éves "ceglédi aranykajszi":

Most fordul igazán termőre. Nemhogy nem fagyott el, de ritkítani kell majd, nehogy megszakadjon a fa és az a minőség rovására menjen. Nem akartam nagy fát, csak azt, hogy július közepén, amikor jellemzően szabadságon vagyok, legyen helyben friss gyümölcs. Már a tavalyi fagyos évben nagyon pozitív volt a tapasztalatom vele. Koncepcióváltás van, idén tavasszal már eleve úgy metszettem, hogy nagy koronája legyen és ez lesz a fő kajszitermő fám, lassan lecserélem a többi extrém érzékeny "ceglédi óriást" a másik Budapesthez közeli telkemen. Mindegyik vírusos és nem is fiatal.

A balatoni telkem abból a szempontból is ideális, hogy nincsenek gyümölcsfák km-es távolságon belül, így a kártevők  (és a plum pox vírus) talán elkerülnek. A fajtaválasztásnál ezt figyelembe kell venni, öntermő fajtákat kell választani.

Aki nem ismernék a "ceglédi aranykajszit", öntermő, kései termésű, közepes méretű termése nagyon ízletes. Ami még fontos, relatíve későn virágzik, így kevésbé fagyérzékeny.

Végül egy bónusz kép, az Alex és a Sweetheart cseresznye is most van teljes virágban... :-)

kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.26 0 0 34460

Csütörtökön  permeteztem volna délután 3 kor erre 9mm eső lett ,péntekre áttettem de fél tízkor már megint esett az eső ,na szombaton úgy 9 felé sikerült kifújni a vizes fákra a vegyszert ,de az esőt megúsztuk ,kb két fél napot repültek a méhek itt ! Sikerélmény is lehetett volna  minden de ma reggelre ez a fagy betett megint ! A vályúban a víz be van fagyva 2mm jég van kb rajta ,de már 6 fok van ,az árnyékban még a kocsi tetején jég van . Holnapra is ugyanezt jósolják ,akár mit teszek csak elmegy az idei termés !

Előzmény: naivkezdo (34459)
naivkezdo Creative Commons License 2021.04.26 0 0 34459

Nálunk ilyen épphogy fagy volt, itt ez szerintem belefért.  Sőt az elmúlt 2 nap melegben zsongtak a méhek a cseresznyén, a szél ellenére is. Igaz a szomolyai már sziromhullásba kezd átmenni. 

Előzmény: kavicsos64 (34458)
kavicsos64 Creative Commons License 2021.04.26 0 0 34458

Megint fagyott ! A szélvédőt kaparni kell a jégtől ! Volt másfél nap hogy láttam méheket . Megvolt az esély a termésre ,minden fa egyben virágzik ! Kise merek menni megnézni mi maradt !

szicsu1007 Creative Commons License 2021.04.24 0 0 34457

Esetleg körterozsda is lehet? Vagy az máshogy néz ki?

Előzmény: W_B (34450)
öreg_néne_b Creative Commons License 2021.04.24 0 0 34456

Atkára atkaölőt.

W_B Creative Commons License 2021.04.24 0 0 34455

Közben annyit találtam, hogy a Mospilan nem jó rá, és nem is érdemes nagyon védekezni ellene, mert nem okoz a termésben kárt..

W_B Creative Commons License 2021.04.24 0 0 34454

Köszi!

Mospilan jó rá?

Az van itthon.

Előzmény: mxxxx (34453)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!