Keresés

Részletes keresés

vibor Creative Commons License 2005.02.19 0 0 84
"Lucky" bambuszt kaptam ajándékba. Már sikerült azt kiderítenem, hogy ez tlkp nem is bambusz. Ennek ellenére tudtok vmi hasznos infót adni erről a növénykéről?
artax Creative Commons License 2005.02.19 0 0 83

Udv mindenkinek.

Orulok hogy vegre ekkora bambuszos csapat alakult ki.

 

Jomagam 3 eve nevelek nagy rajongassal bambuszokat. Hobbi szinten!

S kuldfoldi utjaim soran is szoktam magammal hozni bambuszokat.

Ez neha (ha lehet, vetelt jelent) neha pedig kiasast. :)

S neha szerszam hijan puszat kezzel torteno kitepest. (amihez azert kell elvetemultseg). Plane ha figyelembe veszuk a rizomak kemenyseget.

Az igy szerzett rizomak kb 75% bol sikerult novenyt nevelni.

 

Jelenleg olyan 10-12 fajtam van. Bar nem tudom tavaszra mit mutat a dolog. Ki eli tul.

Egyebkent jelent meg kishazankban Bambuszok es Diszfuvek cimmel egy jo konyv.

Sok okos dolog van benne. De persze megint mas amit az ember maga tapasztal.

 

Kordaban tartas.... fel millis folia....

Japanban lattam sajat szememmel olyan bambuszt ami az aszfaltot !!! atortve kihajtott!!! Ezek fenyeben erdemes elgondolkozni mennyit er a fel millis tofolia :)

 

Egyszer nyaron kivancsisagbol kiastam az egyik bambuszom rizomajat.

Magasnyomasu vizzel kimostam a homokot a gyokerek kozul.

Igy megtudtam nezni hogyan nol merre nol anelkul hogy kart tettem volna benne.

 

Szaporitasra legalkmassabbak a haromeves rizomak.

Sem a fiatalabbak sem az idosebbek nem annyira alkamasak.

 

Elsore eleg belolem ennyi..:)

balex Creative Commons License 2005.02.18 0 0 82
Előzmény: kisszszoros (81)
kisszszoros Creative Commons License 2005.02.18 0 0 81
Tegnap este kiderült, hogy egyik távoli ismerősömnek van bambusz ültetvénye. Nem túl nagy, de legalább ismeretlen fajtájú. Van valami tippetek, hogyan lehet a fajtát azonosítani?
toccata Creative Commons License 2005.02.17 0 0 80
Köszönet az infokért és a linkekért.

Itt olvashatsz további hasznos infokat a bambuszokról.
Előzmény: crataegus (79)
crataegus Creative Commons License 2005.02.17 0 0 79

Bambuszos, szép jó napot!

Régebben olvastam, hogy sarjképzésük módja szerint két csoportba sorolják a bambuszokat, tarackoló és bokros növekedésű. Csak, hogy akkor nem vettem figyelembe mielőtt elültettem. Akkor az volt, legyen bambusz!

A kertemben a tarackoló fajta bambuszból van. Tavaly felszedtem egy bambusz gyökérrizómát kb. 6m. hosszú volt. Rügyek voltak rajta szépen, de akkor nem jutott eszembe, hogy fogyasztható e, vagy sem. Ősszel gyökérrimózából 20-30 cm. darabot műanyag cserépbe ültettem, és már két hajtása van, hozzáteszem viszonylag meleg helyen vészeli át a telet.

A bambuszoknak van egy másik fő típusa a bokros növekedésű, a gyökérrizómáik csomószerű elrendezésben fejlődnek emiatt a bambusztő csak állítólag lassan terjed. Ha bambuszt most ültetnék, ez utóbbit választanám, ha egyáltalán van olyan, amelyik a mi éghajlatunkon is meg él.

Ha még nem barangoltatok erre, bambusz elérhető áron.

www.treemail.hu/

www.husevonoveny.hu/venuszpark/egzotikus/kiultetheto_disznoveny2.html

toccata Creative Commons License 2005.02.16 0 0 78
Köszönnnnnnyyyük. :)
Előzmény: Nerdy (77)
Nerdy Creative Commons License 2005.02.16 0 0 77

úgy látom még nem egészen működik a honlap, itt vannak az elérhetőségek:

 

Császár-kert Kft. Balatonakarattya

T.:06-88-594-370 F.:06-88-594-371 

Nerdy Creative Commons License 2005.02.16 0 0 76

tessék itt van az említett Akarattyai hely ahol  ezer ft-ért vettünk a nyáron bambuszt

 

 

Császárkert

toccata Creative Commons License 2005.02.16 0 0 75
Nem régiben a Spektrumon láttam egy filmet Kínáról és a bambuszról.
Ott egész nap szedték a rügyeket, és ha jól láttam, simán a föld felett elvágták, A sebet nem kezelték semmivel.
Persze ott hatalmas bambuszerdőkben történt ez és nem ilyen kis ligetecskékben, mint nálunk.
De úgy gondolom, nem kell semmi féle kezelés neki. Annyira nem kényes.
Előzmény: kisszszoros (74)
kisszszoros Creative Commons License 2005.02.14 0 0 74

Újból átolvastam a kapott leírást, és találtam benne érdekességet, a bambuszrügy szürettel kapcsolatban:

 

   A távolkeleti konyhák alapvető élelemnövénye a bambuszrügy. Május elején, míg az új hajtások el nem érik a 20 cm-t, addig vágják ki a reggeli órákban. A rügyeket egy kondérban vízzel elborítva főzik kb. 1 óráig, hasonlóan a főtt kukoricához. A vízbe esetenként kis cukrot is tesznek az ízhatás kedvéért. Majd a vízből kivéve lefejtik róla a külső lepelleveleket, és pálcikaszerű csíkokra vágják a kiválasztott recept kellékeként.

 

Csak az a probléma, hogy a szedés módja van benne elnagyolva....

Kérdéseim továbbra is:

- A földszint síkjában vágják le, vagy esetleg körbeásva a rügyet közvetlenül a rizóma fölött?

- Késsel vágják, vagy fűrész kell hozzá?

- Ezek után kell-e kezelni valamivel a "seb"-et vagy egyszerűen beszárad a növény károsodása nélkül.

toccata Creative Commons License 2005.02.14 0 0 73
Nekem anno, először küldött egy 3-4 oldalas ismertetőt, hogy tudjak választani. Valamint beszéltem vele telefonon is. Nagyon készséges volt. Ért hozza, amíg kereskedőkről ez nem mindig mondható el.
Azért csak kutakodj és ha talaálsz valami lehetőséget, írd meg.
Talán ha egyszer arra jársz, be kellene kukkantani hozzájuk. :)))
Szerintem Nerdy a tavasz folyamán fog arra járni. Legfeljebb megkérjük, hogy pillantson be hozzájuk ismét, és tudakoljon meg valami telefonszám féleséget. Vagy esetleg emilt. :)
Előzmény: kisszszoros (72)
kisszszoros Creative Commons License 2005.02.14 0 0 72

megjött az ember válasza, 3000-4000 körül van egy tő bambusz...

találtam egy helyet, ahol "nagyker"eskednek, ott a bambuszok 600-1000 körül mozognak, de még van egy ismerősöm, aki szintén növényes körökben mozog, és lehet, hogy "kisker" mennyiségben is hozzá tudok jutni a bambuszokhoz 1000 környékén.

Érdekes a lentebb említett balatoni hely is, hogyan lehet velük vajh kapcsolatot teremteni....

Előzmény: toccata (58)
kisszszoros Creative Commons License 2005.02.14 0 0 71

A korlátozás módszerét a bambusz.lap.hu -ról nyitható oldalon találtam

http://www.tropic.ca/Bamboo/Bamboo%20Barrier%20Instalation.htm

semmi garancia nincs arra, hogy működik, de valószínűnek tartom. Amúgy a fél mm-es vastag fólia BAROMI erős dolog. Az már csak úgy kézzel szétszakítani nem nagyon lehet.

Előzmény: magyarliba (61)
toccata Creative Commons License 2005.02.12 0 0 70
toccata Creative Commons License 2005.02.12 0 0 69
Nerdy Creative Commons License 2005.02.12 0 0 68
így már jóóóóóóóóóóóóóóó, tecccc
Előzmény: toccata (67)
toccata Creative Commons License 2005.02.12 0 0 67
Előzmény: Nerdy (66)
Nerdy Creative Commons License 2005.02.12 0 0 66

sajnos a lap nem jeleníthető meg

 

Előzmény: toccata (65)
toccata Creative Commons License 2005.02.11 0 0 65
Asszam megtaláltam a abmbuszomat:
Semiarundinaria fastuosa 'Viridis'
Nerdy Creative Commons License 2005.02.11 0 0 64
nagyon szívesen
Előzmény: toccata (63)
toccata Creative Commons License 2005.02.11 0 0 63
Köszi az infót. :)
Előzmény: Nerdy (62)
Nerdy Creative Commons License 2005.02.11 0 0 62

sziasztok! toccata hívott ide, hogy mondjam el, hogy vettünk tavaly 1.000.- ért bambuszt

 

a Balatom keleti partjánál, Akarattya és Balatonfőkajár között, de egészen Akarattuyánál nyílt egy diszfaiskola, ott lehetett kapni a toccata féle bambuszt tövenként 1.000.- Ft-ért, cserépben, ha jól emléxem

olyan jó 1 m nagyságban, több szál is volt, eléggé szépek voltak

vettünk magunknak is és ajándékba is

 

Előzmény: toccata (60)
magyarliba Creative Commons License 2005.02.11 0 0 61

Hát a fóliával nem hiszem, hogy lehetne korlátozni a terjedését, a kövek a talajban ugyancsak bizonyos mértékben "talajlazítónak" foghatók fel. Mi annak idején gombatrágyát raktunk a gödör aljára és a végén a tetejét szalmás földkeverékkel szórtuk meg. Eredeti élőhelyeken sem egyértelműen kőmentes talajban burjánzik a bambusz!

Ha nagyon nekiindul majd, akkor lehet ásót alkalmazni és a nem kívánt hajtásokat vagy elajándékozni, vagy egy újabb helyre telepíteni. Ha pedig a környékén nyírott fű "lakik", akkor a fűnyíró is jó ellensége a szaporulatnak...:)) 

Előzmény: kisszszoros (59)
toccata Creative Commons License 2005.02.11 0 0 60
Úgy olvastam valahol, hogy nagyon erős, kemény gyökérzete van bambusznak. Nem tudom, vajon nem szakítja-e át a fóliát, legyen az bármilyen is. Már nem emléxem, hogy hol olvastam, de ott javasolták a kútgyűrűs megoldást, vagy egy keskeny beton falat 50-60 centi mélységig.

Én nem kerítettem neki ekkora feneket. :)) Ástam egy gödröt, az alját megszórtam lombtrágyával és bele tettem a bambuszt. A talaj meg elég vacak nálam is. Eddig jó viseli.
Előzmény: kisszszoros (59)
kisszszoros Creative Commons License 2005.02.11 0 0 59

Éjjel kissé rosszul aludtan, és 1-3 közt ébren voltam. Volt időm gondolkodni, és az jutott eszembe, hogy körbeveszem (beások) 50 centis fólia csíkkal az ültetvényt a tervezett határai körül. Lehet kapni viszonylag jó áron kerti tóhoz való fóliát 0,5mm vastagot. (Olcsóbbnak tűnik mint a kútgyűrű...)  Aztán a talajjavítást is átgondoltam jó alaposan. Arra jutottam, hogy kiásom a teljes tervezett területet és kirostálom belőle a köveket. Az így nyert földet elkeverem perlittel  (perlit:föld = 1:4) és ezek után trágyázom meg műtrágyával és szervestrágyával is. Valahogy így:

ültetvény

 

tehát alul több fölfele haladva egyre kevesebb mű és szerves trágyát adok a föld-perlit keverékhez. Ezáltal viszonylag laza és tápanyagdús lesz a helye neki, viszont baromi sokat kell majd lapárolni... Így a telepítésk bambustól függően kb 30e ből megúszom.

 

Előzmény: toccata (57)
toccata Creative Commons License 2005.02.10 0 0 58
Küldtem a címet.
6900 szerintem kissé húzós.
Előzmény: balex (54)
toccata Creative Commons License 2005.02.10 0 0 57
Gondolom, fajtától is függ, hogy mennyire igényes a talaj minőségére.
Vegyél kútgyűrűket és ásd le őket, majd ültesd beléjük a bambuszokat. Onnan tuti, hogy nem terjednek szanaszét.
Asszony is bele fog szeretni. Remélhetőleg. :)
Előzmény: kisszszoros (55)
magyarliba Creative Commons License 2005.02.10 0 0 56

Sziasztok!

Javaslom, nézzetek be a japánkertes topicba is...:)) Van ott is szó és kép is bambuszokról.

kisszszoros Creative Commons License 2005.02.10 0 0 55
Nálunk k.rossz a talaj, valószinűleg horror összeget kell majd költenem a feljavításra, aztán eleve szeretném behatárolni is, az sem lesz 2 forint, úgyhogy a telepítés kissé sokba lesz... kb 50-100 e a várható költség ebből a palánta a kb negyede... Az asszony meg fog ölni, úgyhogy mindenképp tuttira kell mennem :-)
Előzmény: toccata (53)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!