Keresés

Részletes keresés

Midnightx Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10153

Rezisztens a gombás betegségekkel szemben, de nem a filoxérával szemben.

Én is be fogom szerezni ezt a fajtát, de csakis oltottat.

Előzmény: Zalancelot (10151)
Flanell Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10152

A szőlő ízét nem csak a muskotályosság adja, hanem a különféle zamatanyagok (savak, cukrok) összhangja. Ebben pedig a saszla nagyon jó, sok muskotályossal ellentétben. Ha nem így lenne, akkor legelnénk egy kis füvet, és ennénk hozzá kanállal cukrot, meg innánk rá bodzateát a muskotályosság kedvéért, nem kínoskodnánk a szőlőtermesztéssel.

Azt azért én sem mondanám, hogy egyértelműen a legjobb ízű szőlő, de mindenképpen finom, ha be van érve rendesen.

 

Ja, ha már felmerült: ha bodzaszörpöt csinálunk, és vigyázatlanságunk folytán elkezd erjedni, akkor borhoz öntve finom muskotályos bort kapunk. Borversenyre inkább ne nevezzünk vele, de alkalmilag, friss fogyasztásra megteszi.

Előzmény: Midnightx (10141)
Zalancelot Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10151

Nekem is, ha jól számolom 5 tőke Eszterem van, (sokáig nem tudtanm milyen fajtáju is lehet), már le kellet takarítani, mert a darazsak mid elhordták volna. Idén nagyon sokat termett, és nagyon édes is volt, nem véletlenül támadták a darazsak.

Enyhe labruska felütés ugyan van az ízéban, de ez inkább jót tesz neki.

Akárkinek kínálom, tetszik nekik.

A kicsi megmaradt hagyományos szőlőmbe, amibe már nem akarok befektetni, a hiányokba simavesszőként szaporítom, mert tényleg ígénytelen, és abban bízom, hogy a filoxera sem bántja, lévén rezisztens fajta.

 

Előzmény: alfi13 (10148)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10150

Én tervezem, hogy beszerzek néhány Csaba gyöngye oltványt, mert ebből a fajtából csak egy tőkém van. Azt hiszem ez a kedvenc csemegeszőlőm, külön előnye, hogy a legkorábbi fajta. Nem sok  jobb ízű szőlő van ennél (ha van egyáltalán).

Előzmény: Jani71 (10147)
alfi13 Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10149

A Chasselas (saszla) egyébként nékem sem izlik.

Előzmény: Jani71 (10147)
alfi13 Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10148

Nékem az Eszter nevü csemegeszőlő nagyon bevált nem kényes a permetezésre aránylag korán érik a Csabagyöngye után . Hosszúcsapos metszésel nagyon bőven terem. Számomra nagyon finom. Persze nem vagyunk egyformák.

Előzmény: Jani71 (10147)
Jani71 Creative Commons License 2011.08.26 0 0 10147

A Cegléd szépe nálam is megérett már.

A Saszláról: ha valaki mostanában tervezi csemegeszőlő ültetését és nincs túl sok helye, de finom, ízes szőlőt szeretne, akkor semmi esetre se gondolkodjon a beszerzésén!!! Tényleg csak amolyan íz nélküli, édes szőlő (annyi írható a javára, hogy - legalábbis a saját tapasztalatom szerint - megbízhatóan, sok fürtöt hozva, minden évben bőven terem: idén is leszedtem a fürtök felét, ugyanúgy, mint az Anita esetében - ezeken is, és még néhány másik fajtán is vesszőnként két fürt...).

A Passatuttiról a Szőlőfajták c. könyvemben van leírás (Tóth Imre, Pernesz György, Mezőgazda kiadó). Muskotályosnak írja! Nem biztos, hogy nem szerezném be, ha tudnám.

Egyre több ismerősöm nyilatkozza, mikor csemegeszőlőről van szó, hogy ha lehet, inkább a muskotályos szőlőt választaná, olyant adjak neki...

Lehet, hogy beszerzek néhány "ízes" fajtát (ha tudok)? :-) Szerencsére van néhány.

Előzmény: Midnightx (10141)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.25 0 0 10146

Ha muskotályos ízű, akkor nálam tuti befutó:)

Köszönöm az infókat!  Olvastam már a Damaszkuszi sárga megnevezést, de a neten semmi érdemlegeset nem találtam róla.

A szomszédomnál most érik a Turán, ami ugyan borszőlő, de csemegeszőlőnek is kiváló. Nem csoda, hisz a Csaba gyöngyéből származik többek között. Tényleg finom.

Előzmény: tp329 (10145)
tp329 Creative Commons License 2011.08.25 0 0 10145

Jó fajta a Pölöskei (szerintem).

 

A másik kettőről, azt nem tudom, volt e más nevük, hogy miből lettek, azt ide írom:

 

CsÉ 87 :  Damaszkuszi sárga  x  Szőlőskertek királynője muskotály

 

KM156: Muscat candia  x  Cegléd szépe

Előzmény: Midnightx (10144)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.24 0 0 10144

Ja, igen, olyanom van is, csak még nem terem.

Előzmény: tp329 (10143)
tp329 Creative Commons License 2011.08.24 0 0 10143

R10 = Pölöskei muskotály

 

Előzmény: Midnightx (10142)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.24 0 0 10142

Mi a rendes nevük ezeknek a csemegeszőlőknek?

 

CS.É. 87

K.M. 156

R 10

 

http://ujszo.com/cimkek/kerteszkedo/2007/07/20/mit-erdemes-a-termeloknek-tudniuk-a-rezisztens-tolerans-szolofajtakrol

Midnightx Creative Commons License 2011.08.24 0 0 10141

Igen, valszeg piros saszla. A Cegléd szépe a könyv szerint szeptember közepén érik, ami nálam van, az pedig már most teljesen érett.

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Saszla

 

Nem tudom, hogy a wikipédia miért írja azt a saszláról, hogy a "legjobb ízű csemegeszőlő-fajta", mert azon kívül, hogy édes, nincs semmilyen íze.

A fehéressárga, muskotályos ízű saszláról (passatutti) hallottatok már? Az biztos jobb ízű, mint a fehér és a piros változat.

Előzmény: Flanell (10086)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.24 0 0 10140

Én meg egy állítólagos  Csaba gyöngyét vettem a helyi kertészetben. Még nem terem, úgyhogy nem tudom milyen fajta lesz, de a leveleit elnézve hót szentség, hogy nem Csaba gyöngye.

Mindegy,  pár vesszőt dugványoztam nagyanyám tőkéjéről, 2 sikerült. Igaz, hogy európai gyökerűek, de legalább biztosan tudom, hogy milyen fajta. A kertészetekben nem bízom.

A legrosszabb az, hogy csak évek múlva derül ki a turpisság.

Előzmény: Jani71 (10138)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.24 0 0 10139

Igen, én is erre gondoltam. A nagyszüleimnél 50-80 éves egészséges tőkék vannak, sosem voltak harmatgyökerezve (még csak nem is hallottak erről a műveletről).

Előzmény: Flanell (10136)
Jani71 Creative Commons License 2011.08.24 0 0 10138

Tompson-om van nekem is...

Csak az a kérdés, hogy miért nem vettem észre a "hasonlóságot"... :-(

Nagyon úgy néz ki, hogy az lesz.

 

Néhány nappal ezelőtti fényképek:

 

Előzmény: Kulicz (10123)
lalá Creative Commons License 2011.08.23 0 0 10137

hihi

Előzmény: Midnightx (10130)
Flanell Creative Commons License 2011.08.23 0 0 10136

Nem nagyon hiszek én ebben a harmatgyökerezésben. Meg az 50 éves, harmatgyökerezetlen, egészséges szőlőim sem.

A szőlő azért fejleszt harmatgyökereket, mert ott nő a gyökér, ahol nedvességet és tápanyagot talál. Ha lent nincs, akkor kénytelen fent. Ha a harmatgyökeret levágjuk, akkor a lenti gyökerek is felfelé fognak növekedni, hogy átvegyék a harmatgyökér funkcióját. Ahogyan a harmatgyökér is elkezd lefelé is növekedni, ha a lenti gyökerek elhalnak.

Kizárólag ekézett/rotált területen van értelme a harmatgyökerezésnek, hogy vastag gyökereket ne szaggasson el az eke vagy a rota.

Flanell Creative Commons License 2011.08.23 0 0 10135

Nem tudom, hány cm-ig megy le a filoxéra, de fél méter alá nemigen, homokon meg kizárt.

Előzmény: Midnightx (10126)
Flanell Creative Commons License 2011.08.23 0 0 10134

Köszi!

Majd meglátom, nálam észak-alföldi vályogon mi jön be.

Idén oltottam át egy tőkét tavasszal és egyet nyáron, a tavaszin van is egy nagy fürt, nincs kizárva, hogy még beérik.

Későinek nagyon jó lenne, amikor már nem nagyon van gyümölcs a szőlőn kívül.

Előzmény: alfi13 (10122)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.23 0 0 10133

"A harmatgyökéren élő tőkék nyáron nem jutnak elég nedvességhez, ezért nem fejlesztik ki, nem érlelik be a fürtöket."

 

Lehet, hogy rosszul értelmezem a szöveget, de nekem ebből a mondatból az jön le, hogy nyáron a harmatgyökeresek öntözés nélkül nem teremnek jól. Vagy félreértettem valamit?

Vagyis rendszeres öntözés mellett is gond a harmatgyökér? 

Előzmény: medveger (10132)
medveger Creative Commons License 2011.08.23 0 0 10132

Szerintem a cikkben locsolásról szó sincs, arról viszont igen, hogy ha meghagyod őket, a tőkék idő előtt elöregednek, kihalnak.

Előzmény: Midnightx (10131)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.23 0 0 10131

http://www.balintgazda.hu/aktualis-kert/februar/harmatgyokerezes.html

 

Hopp, megtaláltam. Úgy vettem ki Bálint gazda szavaiból, hogy a harmatgyökerek csak akkor okoznak gondot, ha nincs rendszeresen locsolva a szőlő. Nagyobb ültetvényeken például.

Midnightx Creative Commons License 2011.08.23 0 0 10130

Harmatgyökerek levágása? Ilyenről se hallottam még. Hogy kell ezt csinálni?

Előzmény: medveger (10127)
tp329 Creative Commons License 2011.08.23 0 0 10129

Szia!

Nem nagyon tudsz túllépni ezen a filoxéra dolgon, van energiád az biztos. De, nem jó, ha ennyire megrekedsz egy dolognál!

Szerintem a mostani dugványteleped hagyd ott ahol van, a gyengéket dobáld ki, a szépekből meg nevelj gyalogtőkéket, hogy legyen majd oltóvessződ. Ahova meg ezeket ültetted volna, tavasszal rakjál sima dugványt direkttermőből vagy a talajodra való alany vesszőjéből. Rögtön a helyére!

Ha locsolod és jó lesz az idő következő tavasszal zöldre-fás oltással átolthatod őket a kívánt fajtákra. Ídőt nem igen vesztesz vele,

 és olcsó is. És fogadd el a kudarcot is. Még egész jól ki tudsz jönni belőle, ha tovább erősködsz akkor évtizedes nyűgöt veszel a nyakadba.

De ez csak az én véleményem. Ha rám hallgatsz, azt csinálsz, amit akarsz!

Előzmény: Midnightx (10126)
medveger Creative Commons License 2011.08.23 0 0 10128

Sziasztok!

 

Kérdésem lenne: az alábbi leveleken a kis fekete foltokat mi okozza? (Én perzselésre gyanakszom, kicsit meleg is volt a Thiovithoz, mikor július végén kiszórtam, de lehet, hogy nem az, ezért kérdezem.)

 

medveger Creative Commons License 2011.08.23 0 0 10127

A gyökerek felső része meg - ahogy minden könyv írja - nem képes kielégítően táplálni a növényt. Ezért is fontos a harmatgyökerek levágása évente, mert termő szőlőben sem jó, ha a felső rétegből szedi a növény a tápanyagot (elég egy olyan év, mint az idei, s ki is száradt a tőkéd), s így arra tudjuk kényszeríteni, hogy mélyre menjen. Ha az ember nem csak 3-4 évre ülteti a szőlőt (mondjuk dísznövénynek), nem csinál ilyet.

 

De ezt nálam okosabbak is megírták már neked, mikor ugyanitt korábban kérdezted. :-)

 

(Ne haragudj, nem megbántani akarlak, de újra és újra ugyanoda jutsz, hogy valamit elnéztél, elrontottál, s most azon küzdesz, hogy lehetne valamit mégis megmenteni belőle. S van olyan, hogy nem igazán lehet.)

Előzmény: Midnightx (10126)
Midnightx Creative Commons License 2011.08.23 0 0 10126

Szerintetek mi van akkor, ha valaki európai gyökerű szőlőt ültet olyan talajba, aminek csak a felső 50 centije homok? Így pár év alatt le fog érni a gyökere a homokrész alatti kötött talajba és filoxérás lesz. Viszont csak a gyökér alsó része. Ez azért más, mintha a teljes gyökérzet az lenne.

Kulicz Creative Commons License 2011.08.23 0 0 10125

Előzmény: Kulicz (10124)
Kulicz Creative Commons License 2011.08.23 0 0 10124

Találtam a tavalyi első termésről képet, hát nem éppen óriási fürtök, de ez Kismis Moldavszkij, 2010. szeptember 23-án

Előzmény: Jani71 (10119)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!