Keresés

Részletes keresés

szicsu1007 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 39524

Sajnos az én kajszimon elég mély barázdák vannak...

Előzmény: öreg_néne_b (39523)
öreg_néne_b Creative Commons License 2023.05.15 0 0 39523

Én maszkolószalagot ragasztok a fa törzsére kb. tíz centis szélességben és ennek a felső részén húzok csíkot az egérragasztóból. Persze, idővel megfolyik, de a tíz centin nem megy túl. Nem jutnak át rajta és télre a szalagot le lehet venni. (Nincsenek mély barázdák a törzsön, amik átjárók lehetnének.)

Előzmény: szicsu1007 (39522)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 39522

Én így szoktam hangya ellen:

1. Biostop egérragacsból körbe nyomok egy csíkot a fa törzsén, menjen bele a kéreg réseibe a ragacs

2. Kétoldalas ragasztót ragasztok a biostopra. Úgy igyekszem, hogy a szalag kehelyként tartsa meg a Biostopot, mert le akar folyni (a nyomorult). A Biostop gyűrű a fehér szalag felső 1/4-e alatt legyen.

3. Kigyomlálok a törzs körül egy körgyűrűt (10-15 cm szélesen), ledöngölöm, benedvesítem és megy rá a Force 15 G (nem kell sok, de néha meg kell újítani!).

4. Amikor kontakt rovarölővel permetezek, "lemosom" a fatörzset.

 

Néha így is átjutnak. Mert ha egynek sikerül, akkor arra megy a többi is. Ezek szag után haladnak.

 

Végezd el a következő kísérletet.

Amikor hangya-vonulás van a kertben (mondjuk egy viszonylag sima földfelületen), akkor a csizmád talpával húzzál keresztbe erőteljesen 3-4-szer (ezzel megszünteted a "szagos" útvonalat). Ettől a hangyák zavarba jönnek. Az oda érkezők (bármelyik irányból) idegesen keresik az átjárót. A gyávák visszafordulnak és elindulnak visszafelé. De mindig akad egy-két bátor, amelyik nekiszalad az "ismeretlennek". És persze otthagyja a szagát az általa "kitaposott" útvonalon.

És a csatasor újra felépül...

Előzmény: Didergő Király (39513)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 39521

OFF

Ezek vannak itthon! - mondja a gyógyszerésznőm. Kissé könnyelmű voltam, hogy "amatőrként" permetezési tanácsot adjak neki, de olyan kedves hölgy (mindig beszerzi a szükséges gyógyszereimet:-))

ON

Kérdés (a lényeg!):

Bordóilé NEO SC, Topas és Decis keverhetők-e egymással? Cseresznyére és meggyre monília ellen és levéltetvek ellen akar harcolni (de Teppeki meg hasonlók éppen nincs a speizban:-(). A Topas engedélyokiratában létezik javaslat mankocebbel való keverésre (pl. Dithan M45 - én ezt használtam az esők előtt). Ha a mankoceb rézpótló szer (volt), mert hasonlít a hatásspektruma a rézhez, akkor ez mennyire jelenthetné azt, hogy a Topas keverhető rézzel (pl. Bordóilé NEO SC-vel)?

Én ilyen esetben reggel kifújom a kontakt rezest, délben pedig a felszívódó Topast. És ha Decist is tennék a Topashoz, akkor már méhkímélő technológia (naplemente előtt egy órával...)

Persze a most következő esős napokon nem sok esély lesz bárkinek bármivel permetezni. De ha tudjátok a választ, kérlek írjátok meg, mert éppen ma délután szerzi be a hölgy a szívgyógyszeremet, és megígértem, hogy próbálok neki tanácsot adni :-)).

zoli1437 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 39520

Az em-bio-t régóta használod? Van már tapasztalatod vele kapcsolatban?

Előzmény: csedege (39517)
csedege Creative Commons License 2023.05.15 0 0 39519

Nagyon szépen köszönöm! 

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39518)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2023.05.15 0 1 39518

Elvben jó a menetrend. Én még a Dipel mellé tettem volna bele Teppeki-t. Rajzanak a levéltetvek, de nagyon. Talán ez most a legnagyobb veszély és persze a lisztharmat, de arra ott volt az Alfa-Solo.

Előzmény: csedege (39517)
csedege Creative Commons License 2023.05.15 0 0 39517

Bocsánat, tényleg visszaolvastam, de elveszek az adatokban. Amatőrként 2 kölyök szilvafa, 1 kölyök és 1 kamasz meggy, ill.cseresznyefa + 1 kamaszodó birssel rendelkezem. Ma levágtam a monilia (szerintem)fertőzött ágvégeket,+ 15- 20 cm, szerencsére csak az egyik meggyfán volt. Permeteztem Alfa Solo + Dipel keverékkel. Remélem estig nem esik! Ha kb 2 hét múlva Dithane + Spilan (keverhető ?), és egy darabig nyugi, csak em-bio kerül rájuk, ez járható út? Annyi féle van forgalomban, és tényleg 2 napja olvasom a fórumot, de segítségedet kérem. Előre is köszönöm!

Előzmény: The Dark Side of the Moon (39476)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 39516

Vissza kell vágni sürgősen az épp részekig máskülönben a betegség belehatol a fa testbe ,vagy már benne is van ! A Chorust miért nem alkalmaztad ? Egy csomószor írtam hogy a virágzásban permetezni kell másként leviszi a termést a gomba ! Még nekem is vitt le valamennyit belőle de úgy néz ki a fagyást is kibírta pedig nem is reménykedtem benne hogy maradt rajta valamennyi . Mondjuk a felső részeken lesz több az alsóbb ágakon negyed termés körül maradt csak . Ahogy néztem sárga barackunk lesz 1 fán az rendben van a másikon is lesz valamennyi ,és szilva lesz kb fél termés másunk nem igazán maradt ! Még a szőlőre van esélyünk ha meg állna az eső lefújnám azonnal ! Ilyen gyenge évünk még nem volt sosem ! Május közepén az őszibarackot nem lehet megbecsülni lesz -e olyan kicsik és a fa sem halad sehová sem . Még nincs rajta hajtás sem kevéske levélzet és kész ! Az 1 kilónyira becsült cseresznyénk is picikék ,pedig május 3 hetében érnie kéne . Több hetes csúszást okozott a hideg időjárás !

Előzmény: Didergő Király (39514)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.15 0 0 39515

Átbújnak alatta akkor !

Előzmény: Didergő Király (39513)
Didergő Király Creative Commons License 2023.05.15 0 0 39514

így néz ki most a top taste szilvám, ami virágzás végén teljesen lehervadt. az alsó három vázágának a tövén van 1-1 zöld nyárs, amúgy tök halottak az ágak. nem fog már kihajtani szerintem. fűrészelés tőben? a felső ágak, amiken nem vagy alig volt virág, egy kivételével megúszták.

mi lenne a legjobb megoldás? arra gondoltam, hogy levágom a vázágakat, a tetejét egyelőre hagyom nőni, aztán jövőre egy visszametszett sudárról indítom a fát, és váza formát alakítok ki, mert ezt a szabad orsót amúgy sem igazán szerette a fa.

Didergő Király Creative Commons License 2023.05.15 0 0 39513

múlt héten tekertem körbe a fáimat. csak muslincák, pókok, legyek akadtak bele, a hangyák vígan sasszéznak a fán fel-le.

Előzmény: kavicsos64 (39506)
lapar Creative Commons License 2023.05.14 0 0 39512

A lombtrágya-vasgálic kalandról jut eszembe, idén tavasszal elővettem egy több éves vasgálic zacsit moha ellen a gyepre. Egy része alig oldódott, és ami igen, az is más szinű volt (sárgás).

Ennek ellenére hatott, sót a nem oldódó részt is kavargattam hetekig, részben oldódott, és működött az is.

Tudja valaki, hogy mivé alakul át a vas szulfát, amikor sokat áll?

kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.14 0 0 39511

Én egy kicsit később 64-ben !

Előzmény: Garamond (39510)
Garamond Creative Commons License 2023.05.14 0 0 39510

Én is így gondolom. Amatör jogász énem nyilvánult meg az adagolással kapcsolatban. 1946-ban születtem.

Előzmény: kavicsos64 (39509)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.14 0 0 39509

Adagolhatod azt ha nincs benne a hatóanyag ! Amíg volt rendes mikramid abból egy decit 10 literben feloldottam pár nap alatt minden beindult tőle és a levélzeten is látszott a változás ! A Genezis mikramid ment elsőnek semmi hatása sem volt semmire sem ,többet nem veszek ! Nemrég oldott Damisol ha jól emlékszem, nitrogént fújtam a minap eddig annak se volt hatása ,bár nem azonnal hat egy hét múlva majd látszódnia kell ha jó az anyag !

Előzmény: Garamond (39508)
Garamond Creative Commons License 2023.05.14 0 0 39508

Kicsiben tapasztaltam pár évvel ezelőtt: még telepítéskor pár szőlőtőke mellett a gyökerekhez leérő gégecsövet helyeztem el. Az említett évben, tavasszal 4 tőkét vásárolt vasoldattal öntöztem be. Majd a korábban vásárolt vasszulfát porból saját törzsoldatot készítettem, és annak vizes oldatával locsoltam be a maradék pár db tőkét. Ez utóbbinak szebb lett a termése, levelei is életerősebbnek tűntek. Még a következő évben is látható volt a különbség.  Lutri az egész, ha lenne kontroll cég érdemes lenne erre a területre is kiterjeszteni – néha-néha – a vásárlói ellenőrzést, legalább szúrópróbaszerűen. Természetesen fenti kísérletem nem mérvadó, biztos bennem volt a hiba, pl. nem jól adagoltam.

Előzmény: kavicsos64 (39504)
W_B Creative Commons License 2023.05.14 0 2 39507

Igen, a hangya ami mesékben pozitív mesehős, a kertekben szemét ellenfél.

Érdekesség: több emberrel beszéltem már, akinek tetves volt a növénye, de "már rajta vannak a hangyák, megeszik a levéltetveket" - hát nagyon nem, sőt. Szimbiózisban vannak.

 

Szoktam a fák törzsére kétoldalú ragasztószalagot tekerni, meg a kérget befújni deltametrinnel.

Előzmény: kavicsos64 (39506)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.14 0 0 39506

Attól függ a hangyákat ki írtod-e a fa alatt vagy sem ! Azok hordják nagy részüket a fákra ! Szeretgetik őket és gondozzák óvják ,és hurcolják egy helyről a másikra ! Cserébe kapnak mézharmatot a levéltetűtől .

Előzmény: Didergő Király (39505)
Didergő Király Creative Commons License 2023.05.14 0 0 39505

megpróbálom majd, köszi. mennyi idő után térnek vissza a levéltetvek? 

Előzmény: W_B (39496)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.13 -2 0 39504

Érdekes megfigyelést tettem ma!  Szerintem a legtöbb lombtrágya egy fabatkát sem ér ,paraszt vakítás ! Úgy jártunk nemrégiben a permetezőbe olyan vízoldékony műtrágya került ami kb a homokkal volt egyenlő leült az aljára és több órai vesződség árán tudtuk kimosni a permetezőből ,de a bekevert egy és két szikű gyomirtók+ lombtrágya ez a homokszerű műtrágya ,na ezt a 800 litert egy az egyben ki kellett engedni a földre ,majd vízzel a leszedett összes fúvókával újra kimosni ! Ma voltunk ott és kerestem hová lett kiengedve a lé ! Megdöbbentő de semmi nyoma sehol nem lehet megállapítani hol volt a kiengedés ! A fű nem égett ki de zöldebb se lett ! Van egy gyanúm a műtrágyák jórészt egy átb....szás ,pénzkidobás semmi más a gyomírtók dettó ! Törpésíteni kéne meg elpusztítani oszt semmi se lett 0000 ennyi a nyom ! Akkor hogyan hat a növényekre ???? Ha 800 liter egy kis területen sem okozott semminémű elváltozást a füvön ! Figyelni fogom a területet amikor arra járok meg nézem mindig ,hogy hosszú távon lesz -e nyoma ! Több 10 ezer forintnyi vegyszer volt benne és semmi változás és csodálkozunk hogy alig vannak termések !

kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.13 0 0 39503

Én is ezt csinálom ,bár most kissé kevés a termés a fákon 1 fán maradt sárga barack a másikon negyed termés van ,ezen 130 kiló a rekord ,most meg alig a fagy letarolta ! Cseresznye 12 szem ,ledobtam róla ennyi ne legyen ! A másik cseresznyén kb 1 kiló lehet ! Alma az egyik fán talán 10-15 szem lesz ,a másikon még mindig virág van nem értem miért nem tudja befejezni ,vagy dobná le vagy valami ! Az őszibarack két fa van Sampion ,nem tudni mi lesz vele nagyon megviselte a többszöri fagyás amiből az elsőt elhárítottam öntözéssel ,a második fagyot sajnos nagyon bekapta eddig alig van rajta levélzet ,nem halad sehová sem kisujj körömnyi kis barack kezdeményeket látni rajta ,már csak azt szeretném tudni meg tartja -e vagy ledobja ,ma eddig jutotta az öntözés a két őszibarackot locsoltam de rám esteledett ,holnap folytatás ! Egy hete kapott Mikramidot lombon keresztül semmi változása se lett tőle ! Ma újra fújtam oldott nitrogénnel + vas lombtrágya mellé !

Előzmény: Garamond (39502)
Garamond Creative Commons License 2023.05.13 0 0 39502

Köszönöm a hasznos tanácsot, így fogok eljárni!!! Majd nyáron beszámolok a helyzetről és fényképet is küldök.

Előzmény: kavicsos64 (39500)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.13 0 0 39501

Egy 1 colos golyós csap van a slagban gátnak és fél állásban folyatom csak ne folyjon szét nagyon a víz !

Előzmény: kavicsos64 (39500)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.13 0 0 39500

Ha vize lesz elég akkor Fertikalét ,Vuxált ,de folyékony nitrogént is adagolhatsz ha már elég levél van rajta ,ha nagy a termés akár 8-10 naponta is ! Nézegetni kell mennyire van és nő a friss hajtások ,mert azt fogja legelsőnek megállítani ha a tápanyag elfogy ! Akkor érzi jól magát a fa ha sok a termés de a vízhajtások nőnek is és a vízhajtások akkor jók ha kb 50cm-re nőnek augusztusra . Ílyenkor termő egyensúly van . Mennyiszer ,pont annyiszor hogy tartani tudja a termését ,de fontos a földje vízkészlete is ha nincs vize és nyomod a tápsót akkor inkább ártani fog mintsem használni ! És nem egy veder vízről van szó hanem én ma kb 3 órát folyattam a vizet a fa alá ! Annak ugyanis le kell érjen a gyökérig ! Itt szárazság van épp. 100mm jósoltak eddig lett 2 mm eső ! Ma szórófejjel megöntöztem mindent ,majd átálltam a fák árasztására ,kb 3 óránként volt a fa váltása a slagvégen ! 1colos slagon fél lyukon engedve !

Előzmény: Garamond (39497)
Garamond Creative Commons License 2023.05.13 0 1 39499

A Bosc Kobak egyik alfajtája. Kevésbé termékeny mint a főfajta, de kissé nagyobb. 30-40 éve vettem, és arról a fáról oltottam vadkörtére.

 

A kérdéses szilva hivatalos neve: Subotica Lepotica. A 3 tagú szilva sorozat középérésű fajtája. 

Előzmény: Balage-81 (39498)
Balage-81 Creative Commons License 2023.05.13 0 0 39498

Szia!

 

 

A Szabadka szépe szilváról még sosem hallottam. A neten se találtam semmit. Mit lehet róla tudni? Ez valami vajdasági/szerb fajta?

 

A Baki kobak az gondolom a Bosc kobak körte.

Előzmény: Garamond (39497)
Garamond Creative Commons License 2023.05.13 0 0 39497

Kertemben, a május 13-i helyzet:

  1. 4 éves sárgabarackfa (Paviot), sok virággal: mindent levitt a fagy (egy szem sem kötödött, barnák a szirmok);
  2. Dixired őszibarack, 15 éves fa: min. tafrina, a tavaszi fagy 80-90%-át levitte;
  3. Napsugár őszibarack 15 éves fa: min. tafrina, a tavaszi fagy 80-90%-át levitte;
  4. Genadix 4, őszibarack, 4 éves fa: min. tafrina, kb. 20-30 db terméskezdemény, a másik két fával ellentétben kevésbé fagyott meg;
  5. Szabadka szépe szilva: szokásos sok kötödés, valószínűleg a poloska szagú szilvadarázstól és molytól is nagyrészt meg tudtam védeni;
  6. Körte: Baki kobak, Sváb körte, Abate fetel körte mind 3 éves, nincs fagyás nyom, mutatóban lesz termés is. (5-10 db/fa).
  7. Feketicsi meggy: 3 éves szép erős fa: mintha megfagytak volna a virágok. Csak két borsó nagyságú szemet találtam. Talán meg tudom kóstolni, hogy milyen.
  8. Érdi bőtermő meggy, 11 éves fa: már eddig is volt termés, de az idén rengeteg van rajta. Talán túl sok is, félek túlterhelődik. Itt-ott volt monilia, de egyrészt kétszer permeteztem ellene, másrészt a beteg ágvégeket levágtam. Legszebb fa lett a kertemben.
    Ezzel kapcsolatban kérdezem, hogy a nagy termés miatt adjak-e neki levéltrágyát és ha igen milyen stádiumban és hányszor.

    Előre is köszönöm
W_B Creative Commons License 2023.05.13 0 0 39496

"kisebb növényen (2 méteres almafa csemete) működhet a tetvek ellen az erős vízsugaras lemosás is?"

 

Igen.

Ha nincs sok levele, és van időd, akkor a levelek fonákját lemoshatod enyhén mosószeres vízzel, szivaccsal.

Előzmény: Didergő Király (39493)
kavicsos64 Creative Commons License 2023.05.13 0 0 39495

Vannak ilyen házi gyártású szerek étolaj + mosogatószer ,meg még valami de már nem tudom rég használtam ilyesmiket azokkal büntetlenül irthatod őket olcsón ,kézi spricnivel . Valahol a neten meg van ez . Utána kell nézni hatékony egyébként kis mennyiségben is .

Előzmény: Didergő Király (39493)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!