Keresés

Részletes keresés

torbit Creative Commons License 2008.08.25 0 0 1526
12 év alatt nőtt meg 2,5 méteresre? Ajaj... :-)
Előzmény: Törölt nick (1525)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.25 0 0 1525
Hehe. Mi a fagyalt szedtük ki és a helyére tettük a szilt... :P Kb. 12 éves volt, néhány helyen simán menőt 2,5 méterre ott meg is hagytuk, de volt ahol ugyanennyi idősen alig volt egy méter, tehát mennie kellet... Nincs bajom a fagyallal, de egyet értek másokkal, hogy tényleg szinte mindenhol az van, ha sövényről van szó. Ahol jól érzi magát ott hamar meg is nő.
Előzmény: torbit (1524)
torbit Creative Commons License 2008.08.25 0 0 1524
És mi a véleményetek a fagyalról mint sövényről?
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.25 0 0 1523
A fának elültetett tövek, mára 2 méteres "kis" fákká fejlődöttek nálam, az alig egy méteres kis tőből. Én a jövő nyártól még többet várok, szeretném ha a sövény elérné legalább a másfél méteres szintet, a fáktól meg igazán semmit... Nőjenek csak nagyra!!! :D Én a múltkor néztem meg az utcán egy kb. 4 éves, 2 méteres sövény belsejét. Hát baromi vastag volt a vezér ág, viszont az abból kiágazó gallyak nem voltak vastagok. Ha rendszeresen lesz nyírva nem lesz itt gond... :)
Előzmény: Tigano (1522)
Tigano Creative Commons License 2008.08.24 0 0 1522

Érdekes ez a turk.szil, nekem elég nagy területen van, tavalyi ültetés.

Néhol valóban nő mint az őrült (ha nem nyírtam volna, már több mint 1méteres lenne), néhol meg csak kínlódik (nyírás nélkül is max. 30cm magas). Pedig ugyanúgy ültettem, locsolom, stb.

A másik, hogy ezzel együtt ültettem sima fagyalt is, és bizony nagyon úgy tűnik, hogy a szil sem produkál sokkal nagyobb tempót, növekedésileg. A fagyalom jelenleg kb. 60cm magas, pedig egyszer már megnyírtam.

Érdekes még a szilnél a vezér ág vastagsága, ugyanis jelenleg már van vagy 2cm, ami az ősz végére lesz 3cm is. Mi lesz 5év múlva? :-)

Láncfűrésszel kell majd nyírni? :-)

Törölt nick Creative Commons License 2008.08.24 0 0 1521
Nem, nem. :) Apróhirdetéses újságban találtuk tavaly ősszel, ott olcsóbb volt, mint a csodasövényes oldalon. Szerintem majd érdemes lesz neked is nézegetni. Én alföldi vagyok, itt mifelénk homok homok hátán van, ezért nem igazán jött be a smaragd tuja, persze azért itt is láttam szép tujasorokat, csak nekünk nem jött be... :( Ami még szép, gyorsan nő és szintén igénytelenebb az a leylandi ciprus, de azt is megelőzi növésben a turkesztáni szil.
Előzmény: torbit (1520)
torbit Creative Commons License 2008.08.24 0 0 1520
SZia!

Köszi a választ!
Az ország középső részén élek (Bp.), a kert pedig déli fekvésű, azaz szinte egész nap süti a nap. Nekem tetszik a smaragd tuja is, már ha valóban egészségesen szép zöld, csak sok évbe telik, míg ténylegesen takarnak, összeérnek, ezt pedig nem akarjuk-bírjuk kivárni. Na meg a szil az "igénytelensége" miatt is vonzó...
Ti hol vettétek a szilt, a csodasövény weblapon? :)
thali Creative Commons License 2008.08.24 0 0 1519
Szia!

Az általad leirtakhoz annyi kiegészitést tennék a smaragd tujára vonatkozóan, hogy az elhelyezésétől nagyon sok függ, valamint az sem mindegy, hogy hol nevelték a megvásárlás előtt a növényt, mert nálunk, jelenleg két helyen is van a kertben, az egyik, ha hetente, többször is locsolom, akkor is szárad, a másik, meg nagyon locsolást sem kiván.
Előzmény: Törölt nick (1518)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.23 0 0 1518
Szia!

A turkesztáni szilben tuti nem fogsz csalódni. Bár mi tavaly késő ősszel ültettük és most a nyáron nem engedtük 60 cm főlé. :) Ha egy sorba rakod, akkor a szélességével sem lesz gondod, viszont akkor tényleg nyírni kell. Nem tudom, hogy az ország melyik részén élsz, de a smaragd tuja, az nem igazán bírja az éghajlatunkat, sokat kell locsolni, ha megszárad akkor csúnya és nekem nem is tetszik. :P A turk. szil tényleg igénytelen, bár ha adsz neki vizet, nem fog megharagudni... :D
Előzmény: torbit (1517)
torbit Creative Commons License 2008.08.23 0 0 1517
Sziasztok!

Sövényt szeretnék telepíteni egy elég kicsi helyre, ebben kérném a tanácsotokat.
A kicsi valóban kicsi: mindösszesen 5,5 méter széles telekről van szó, két oldalán szomszédok vannak, így a takarás lenne az elsődleges cél.
Az elválasztó dróthálós kerítés és a terasz között egy 80 cm-es sáv van, ahová tudnám a sövényt ültetni.
Először smaragd tujára gondoltam, de böngészgetve a neten rátaláltam a "csodasövényre" (turkesztáni szil), ami szimpatikusabb lenne a gyors növekedése, és az ára miatt.
Mit gondoltok, megfelelő lenne ilyen korlátozott helyre is ez a fajta rendszeres karbantartás mellett?
Gondolom a szélességét tudom nyírással szabályozni, hogy 70-80 cm-nél ne legyen terebélyesebb, és kb. 2 m-nél magasabb?

Köszi előre is a tanácsokat!
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.23 0 0 1516
:D

Egyébként megértelek. Nehéz szép kertet csinálni és fenntartani, ha vannak kutyák. Az ellen is vagyok, hogy nem jó az, hogy a kutyák folyton ki vannak kötve... :( Ha már kertje van a gazdinak, jár nekik is annyi szabadság.
Előzmény: atiTDI (1515)
atiTDI Creative Commons License 2008.08.23 0 0 1515
Sajna macska az van, de a házban. :) Főútvonal mellett lakom, nem húzná sokáig szegény a kintlétet, pedig én szabadulnék tőle csak az asszony...

Nekem is szimpibb a murva, azt talán nem rágnák szét. A 10*10es fagerenda is csak foszlányokban került elő..:))
Előzmény: Törölt nick (1514)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.23 0 0 1514
Nekem a fakéreg a szimpatikus, lombhullató sövényünk alá azt tettünk. A kutyák helyére pedig szerez macskákat... :D (na jó csak vicceltem... ) De talán a murvát nehezebben tudják a kutyát széthordani, bár nem értek hozzá, állítólag a fakérget pótolni kell idővel. Nekem valahogy a murva kicsit jobban "kutyabiztosabb". :P
Előzmény: atiTDI (1513)
atiTDI Creative Commons License 2008.08.23 0 0 1513

Hát köszi, akkor idénre már lecsúsztam róla.:)

No nem baj, majd akkor jövő tavasszal időben megvizsgáljuk a kérdést.

Lehet aztán kertész lesz a dologból, mert nem értek hozzá...

 

Viszont alattuk a talajra ki kéne még találnom vmit, mert a csöpögtetőcsövet szétkapták a kutyák, és vagy murva vagy fakéreg alá kéne rejtenem akkor talán megmarad egy ideig. Másrészt a fű és a gaz sem nőne olyan elérhetetlen helyeken.

Melyiket javasoljátok?

Előzmény: Törölt nick (1512)
Törölt nick Creative Commons License 2008.08.22 0 0 1512

Van itt a kertészeten egy lelkes fórumozó úgy hívják azt hiszem Krampuszka, az ő egyik tanácsát továbbítanám:

 

"...nem metszeni, hanem "csipkedni" kell ! Persze lehet övényvágóval is nyírni, ha zöld falat szeretnél belőle.... Májustól julius végéig lehet metszeni, vagy csipkedni a kiálló hajtásvégeket, utána már nem ajánlják, nehogy az új hajtások szétfagyjanak...."

 

Tehát nem nagyon kellene szerintem már nyíri... :)


 

Előzmény: atiTDI (1510)
Norbee21 Creative Commons License 2008.08.22 0 0 1511
atiTDI csak az oldalát szoktuk nyirni addig mig el nem éri a kivánt magaságot. Hagyni szoktuk had törjön felfele. Az oldalát is csak annyira kell ilyen kiskorban megnyirni, hogy egyenes legyen ha belevan nézve. 5-10 cm-ert kell levágni, ilyen kis korban vagy még annyit sem. Ha a csucsa kivan vágva akkor igaz hogy jobban bokrosodik de akkor nem nöl intenziven felfele, vagyis 5-8 év mulva lesz belöle igazi átláthatatlan sövény, attól függ hogy mennyire szereti a helyet.
atiTDI Creative Commons License 2008.08.22 0 0 1510
Sziasztok!
Tanácsokra lenne lenne szükségem, hogy szép sövényt tudjak "faragni".

Leyland-ciprusból ültettem 80centinként tavaly 35 méternyit, jelenleg így néz ki.
Nem tudom, hogy mielőtt elérem a kívánt magasságot ajánlatos-e nyírni.
2 kutyám is van a kertben, ők eléggé lerendezik az alsó ágakat. :)
Mit, hogyan kéne csinálom vele?
Köszi!

maryenn69 Creative Commons License 2008.08.13 0 0 1509
Szia Pyracantha! A tűztövis szaporítása, dugványozása engem is érdekelne. Megtennéd, hogy küldesz egy mailt? tmariann0924@freemail.hu
Előzmény: pyracantha (1497)
Tigano Creative Commons License 2008.07.28 0 0 1508
Én nem ezt írtam? ;-)
Előzmény: Fürtöske (1505)
kisszszoros Creative Commons License 2008.07.28 0 0 1507
javaslom elolvasni: http://www.terra.hu/fak/corylus.avellana.html

nem lesz igazán jó sövényed belőle, egyrészt mert lombhullató, másrészt, mert lassan bokrosodik, bár ha sűrűn ülteted, akkor gyorsan összezár, de attól télen még kopasz marad.

Optikailag csak az örökzöldekkel számolhatsz egész éves takarást. Számításba jöhet sokféle örökzöld, de a bambusz adja leggyorsabban a zárt sövényt, viszont jól fel kell rá készülni.
Előzmény: Casamir_25 (1506)
Casamir_25 Creative Commons License 2008.07.27 0 0 1506

Sziasztok!

 

A kertem egy részébe Mogyoró bokroból szeretnék nyíratlan sövényt telepíteni. Olyan kérdésem lenne hozzátok, h. van-e esetleg valakinek közületek mogyoróból sövény ültetve? Lenne néhány kérdésem ez ügyben. Például:  

Milyen sűrűn, milyen távolságra telepítsem a töveket?

Illetve, h. Szerintetek tudok-e mogyoróból olyan sűrű sövényt nevelni, h. ne lehessen belátni hozzánk az utcáról, mert igazából ez lenne a célom.

A sövénynek nevelt mogyoró, ha nem metszük milyen magasra nől meg kifejlett korára?

A segítségeteket előri is köszönöm. Sziasztok.

Fürtöske Creative Commons License 2008.07.27 0 0 1505

Közben ezt találtam:

 

 

Kérdés:

Tisztelt Szakértők!
A fagyal sövényem (örökzöld) levelei az utóbbi időben (1-2 hónap) észrevehetően szürkés, foltosak, fényesek és hullámosak. Az új levelek is többnyire hamar ilyenné válnak.Emellett a bokrok gyengén hajtanak. Tavasszal normálisan fejlődtek. Valami betegség ez vagy öntözési, tápanyag probléma?
üdv: AL

Válasz: 

Kérdését továbbítottam növényvédelmi szakértőnknek. Én magam a fagyaltripsz kártételére gyanakszom. Meg kellene nézni, hogy vannak-e fekete ürülékcseppek a levelek fonákán. Ha igen, akkor bizonyára ez a kértevő károsít. Ellene Actara 25 WG-t, Danitol 10 EC-t illetve Mospilan 20 SP-t javaslok két-három hetenkénti többszöri ismétléssel.

Garamvölgyi Péter válasza:

A fagyalt a fagyaltripsz (Dendrothrips ornatus) nevű igen apró rovar károsítja, ami az Ön által leírt kárképben nyilvánul meg. A fagyalt olykor (havonta egyszer) Decis nevű rovarölő készítménnyel kell kezelni, ha a fagyal pusztulását el akarjuk kerülni.

 

ZsuR Creative Commons License 2008.07.27 0 0 1504
Szervusztok sovenyesek. . .a napokban talaltam ra erre a kepre, egyszeruen fenyobol van. Gyorsan no, lehet vagni rendesen. . . Szep nem???
Fürtöske Creative Commons License 2008.07.27 0 0 1503

Akkor ez pajzstetü lehet, mert már az esők előtt észrevettem egy-két helyen.

Csak, hogy vágtam a sövényt, most tűnt fel, hogy több helyen is van.

 

Norbee21 Creative Commons License 2008.07.27 0 0 1502
Lisztharmatos a sok csapadék miatt! Ha a fás részein apró fehér foltok vannak, akkor az pajzstetü. Minél elöbb le kell permetezni, mert máskülönben lehulik ösz elött az összes levele és a növény megsinyli.
Lisztharmat ellen Rubigan vagy Topaz, pajzstetü ellen Decis.
Tigano Creative Commons License 2008.07.27 0 0 1501

Szia,

 

Enyém is ilyen, de nálam csak a fiatal tövek. Csak idén jelentkezett, eddig sosem, az is lehet, hogy a csapadékos idő miatt van. Az idős fagyal sorom viszont egészséges.

A kórokozó nagy valószínűséggel, a fagyaltripsz!

Nézz utána a neten, mit ajánlanak rá. Én mondjuk nem permetezem le, de ha te másképp nem tudod megoldani, vagy vevő vagy a permetezésre, akkor elvileg létezik rá megfelelő szer.

Előzmény: Fürtöske (1500)
Fürtöske Creative Commons License 2008.07.27 0 0 1500

Sziasztok!

 

Jó régen jártam már erre, de most van egy kis gondom.

Próbáltam visszaolvasni, de erre nem találtam utalást.

Szal'! A kertemben fagyalból van sövény össz. kb. 50 méter hosszan. Most vágtam meg olyan 1,5 méter magasra. Jósűrű, és jó 1 méter széles.

Ezen kívül van még vagy 20-30 méter hosszan különböző helyeken, ami fél méter magasra van megvágva. Szinte mindenhol szép, egészséges.

A lényeg, hogy véletlenszerűen egyes helyeken viszont (1-2-3 méter hosszan) olyan a sövény levele, mintha enyhén kályhaezüsttel lenne befúlyva. És azon a részeken egész aprók a levelek.

 

Valakinek van valami ötlete, hogy mit lehetne csinálni vele? Gondolom ez valami betegség, vagy nem tudom mi lehet, de nem szeretném, ha elterjedne az egész sövényen.

 

Jani71 Creative Commons License 2008.06.26 0 0 1499

Friss hajtáscsúcs (és nem ez az egyetlen :-) ):

 

Előzmény: Jani71 (1498)
Jani71 Creative Commons License 2008.06.18 0 0 1498
Az állománynak az a része, ami egy kicsi tavalyi vessződarabkával lett levágva (kalapácsos dugvány), mintha jobban bírná! A kezdetektől fogva egyenesebben áll, láthatóan "keményebb". Tudok még helyeket, ahol eddig még talán le sem vágták az idei hajtásokat (legalábbis amikor legutóbb láttam, még megvoltak), lehet, hogy kipróbálom, amit írtál. Köszi!
Előzmény: pyracantha (1497)
pyracantha Creative Commons License 2008.06.18 0 0 1497
Hát....!!! Mindenesetre - ha már eddig zöldek maradtak - lehet, hogy meggyökeresednek, de szerintem ez olyan augusztus táján dől el. Mivel örökzöld, jó lenne földlabdával kivenni, ami eléggé problematikus... Viszont ha most szedsz dugványt és hormonnal kezelve cserépbe dugványozod (nem a puszta földbe), akkor legkésőbb egy hónap mulva kapsz gyökeres példányokat, melyeket már földlabdával együtt tudsz mozgatni... Igaz, egy kicsit jobban oda kell figyelni rájuk! Üdv.!
Előzmény: Jani71 (1496)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!