Keresés

Részletes keresés

K. N. Zordonbordon Creative Commons License 2001.02.07 0 0 241
de használ6cc!
csak nyomj 1 tejüveget (vagy tükröt a plafonra v. falra irányitva a villanást) a beépített vaqud elé :)
Előzmény: Higgins (240)
Higgins Creative Commons License 2001.02.07 0 0 240
Röviden leírnám egy friss vakus tapasztalatomat. Elsősorban a kezdőknek /mint én/.

Vettem egy vakukioldót. A szerkezet vaku villanáskor elsüt egy másik vakut.
Nosza, kipróbálom....
Gondoltam, csinálok a kislányomról portrét. Mivel csak egy vakum volt, azt feltettem a vakukioldóra, és egy mini állványra. Miután nem maradt más vakum, a gépem beépített vakuját használtam fő vakunak.
Ezután a 300 mm-es objektív állással lőttem néhány képet.
Az eredmény:
1. Szép kiegyensúlyozott megvilágítás
2. Akkora vörös szemek, mint a ház.

Következtetés

SOHA NE HASZNÁLJ BEÉPÍTETT VAKUT 300MM-ES OBJEKTÍVÁLLÁSSAL. MÉG VÖRÖSSZEM CSÖKKENTÉSSEL SEM!

Remélem másoknak megspórolok néhány filmkockát!:)

Mirrmurr Creative Commons License 2001.02.07 0 0 239
Köszi az infót! Annyit kérdenék még, hogy van-e valami olcsóbb, ám hasonló minőségű alternatívája. A Fotópiacban reklámozott Sunpak vaku (kb. 80 000 Ft) megfelel-e az SB 28-nak? Megbízható? Én sajnos nem ismerem a márkát, de azt hallottam róla, hogy az egyik legjobb a Metz után. Igaz-e?
Előzmény: Petya99 (237)
Törölt nick Creative Commons License 2001.02.07 0 0 238
Tegnap megvették. Pedig már majdnem én akartam.
Előzmény: Törölt nick (235)
Petya99 Creative Commons License 2001.02.06 0 0 237
Így igaz. Valamint dönthető a feje, kivilágítható az LCD panelje, nagyobb a fényereje, és használtan is kb. 100k HUF.
Előzmény: hobe (236)
hobe Creative Commons License 2001.02.06 0 0 236
Az SB-28 tud stroboszkop uzemmodot, az SB-27 nem. Legalabbis a Nikon manualban ez volt.
Előzmény: Mirrmurr (223)
Törölt nick Creative Commons License 2001.02.06 0 0 235
Egy ismerősöm árulja a használt szappantartóját, ugyanolyan, mint az enyém, csak nem annyira elhasznált: Minolta Riva Zoom 70W date. Valami tükörreflexest vesz és nem gyűjti a gépeket. 25eFt-re gondolt, annyiért szerintem megéri, ha valakit érdekel. Tud nagyon hosszú expozíciót, jó az éjszakai portré programja, pontos az autofókusza, könnyű, zsebbe tehető gép, és a kényes részeit egy motoros mechanika rejti el kikapcsoláskor. Az enyémet csaptam már betonfalhoz (véletlenül), nem tört el: üvegszálas a burkolata.
Törölt nick Creative Commons License 2001.02.06 0 0 234
Bocs a gyanúsításért, magamból indultam ki.
Előzmény: bout (233)
bout Creative Commons License 2001.02.05 0 0 233
Nem tudok róla, hogy saját fénymérő szenzora lenne. Pedig én az a tipikus manual-t háromszor átnéző, minden funkciót kipróbáló júzer vagyok.

bout

Előzmény: Törölt nick (232)
Törölt nick Creative Commons License 2001.02.05 0 0 232
Meg sem merem kérdezni. Nem lehet, hogy nem TTL, hanem önálló automata üzemmódban használtad a vakut? Nem lehet, hogy a szenzor nem a tárgyra nézett, hanem oda, ahová villantottál?
Előzmény: bout (231)
bout Creative Commons License 2001.02.05 0 0 231
A kulcsszám változó a zoom miatt (550EX). Max 55-ös. :-)
De miért jelzett vissza az indikátor (már, ha visszajelzett, egyre jobban elbizonytalanodom), hogy helyesen sikerült megvilágítania a témát?

Amint kész a próbatekercs, szólok az eredményről.

bout

Előzmény: Duda (230)
Duda Creative Commons License 2001.02.05 0 0 230
Ja ez indirekt vakuzas volt? Akkor keves a szusz a vakudban. Mennyi a kulcsszama?
Előzmény: bout (229)
bout Creative Commons License 2001.02.05 0 0 229
Petya99,
Tudod mi a vicces?
A tekercsen vannak vaku nélkül és dirket vakuzással készült képek is. Ezeknek az expo-ja helyes. Tehát csak az indirekt lett alulexponálva.
Most már elbizonytalanodtam a kontrollámpát illetően, de jöjjön, aminek jönnie kell: (úgyis pont most fogyott ki a film a gépből) a próbatekercs! :-)

Köszi mégegyszer. Ha nem jutok semmire, akkor lehet, hogy megkereslek vakufénymérés ügyben.

bout

Előzmény: Petya99 (227)
DigitAir Creative Commons License 2001.02.05 0 0 228
Lucacica:

A CanonEos300 egy gyors AF-os, könnyen kezelhető és véleményem szerint egy nagyon jó és könnyű! gép. Semmilyen negatív oldala nincs annak, hogy műanyag (csak nem szabad dobálni :)) Amióta megvan egyre többet járok túrázni, és nem szakad le tőle a hátam. A képei szépek, az élessége kitűnő. Én csak ajánlani tudom (bár ehhez hozzátartozik, hogy még nem láttam a Minolta 505si-t, ami állítólag jó konkurencia a gépnek).
Ezen túlmenően csak azt tudnám mondani, ami a Canon oldalán van...
Mivel csak hétvégén van időm fotózni, ezért nem sok tekercs lett ellövöldözve, de az a néhány technikailag nagyon jó lett (képileg már nagyobb az önkritikám :)))).

Előzmény: Lucacica (224)
Petya99 Creative Commons License 2001.02.03 0 0 227
Boutnak:
Akkor már csak két tippem van:
- próbáld ki egy másik vakuval és géppel keresztbe a cuccaidat. Hasznos, ha készítesz egy próbatekercset valami olcsó filmre, és minden kockánál feljegyzed az összes felvételi adatot. (pl. blende, vakuzás mikéntje, stb.)
- Esetleg nem állítottad át manuálra a filmérzékenységet? Vagy nem felejtettél beállítva valami expo korrekciót? Nincs a vakun valami elállítva? (pl. fényerő leosztás, stb.)
- ha egyeztetünk egy időpontot, a vakufénymérőmmel megmérhetjük, hogy mit villan a vakud, és mekkorát kellene villannia, és gyorsan kiderül az igazság.
Előzmény: bout (225)
Petya99 Creative Commons License 2001.02.03 0 0 226
Pár ötlet:
Manuális Minolta objektíveket sok helyen, nagyon jó áron lehet kapni, nagyon jók, csak nem oly divatosak, mint a Nikon cuccok.
Pl. a Soos bizományiban vettem mostanában 35mm-es objektívet kb. 9e Ft-ért. (Még most is gyártják, kapható, új ára: 70eFt) Használt 80-200mm Zoom vagy 35-70 Zoom kb. 15-16eFt körül kapható hozzá.
Jó áron hirdettek mostanában a BME fotólistán új, Minolta AF gépeket, kb.70..90eFt-ért, 35-70 Zoommal.

Szerintem próbálj meg venni egy 80-200 Zoomot a mostani gépedhez. Ha nem tetszik, add el az egészet, nem fogsz bukni rajta.
Ha elég érzékeny filmet használsz, szűkebb blendével is dolgozhatsz, így nagyobb lesz a mélységélesség. Ergo kisebb élesség állítási pontatlanság nem látszik a képen.

kb. 8eFt-ért kapható tűrhető vaku a Porst boltokban, valai Ex??? a neve, nem vagyok benne biztos. (Dönthető a feje, 2 computer programja van, van hozzá pár színszűrő is.) Ha már úgyis manuális minden, ez sem fog zavarni.
Hm?

Előzmény: Lucacica (224)
bout Creative Commons License 2001.02.03 0 0 225
Petya99, köszi!

Sajna a filmérzékenységgel nem lehet baj, mert 400-as filmre lőttem kb. 3 méterről. A plafon pedig 2-3 méterrel volt a gép felett. Közvetlenül felfelé lőttem, néha 45 fokban fel/előre.
A vakuteljesítmény nem lehet olyan rossz egy 550EX esetén... Fényvisszaverő felület (mármint, ami megbolondíthatta volna a TTL fénymérőt) nem volt. A képmezőben inkább sötét dolgok voltak (sötétzöld háttér, fekete ruha, kevés bőrszín). Az indikátor helyes megvilágítást jelzett. Én inkább túlexponálástól tartottam, mert nem kompenzáltam semmit a sötét téma ellenére.

Egy ideig voltak fent linkek az eredményről a ...Technika topic-on, de már leszedtem a képeket mögüle, mert elfogytak a tanácsok.

Majd még próbálgatom változatos körülmények között az indirekt vakuzást, hátha rájövök valami okosságra.

Mégegyszer köszi a tippeket,

bout

Előzmény: Petya99 (221)
Lucacica Creative Commons License 2001.02.03 0 0 224
Sziasztok!

Most éppen egy nagy dilemmával küszködöm.Ugyanis van egy jó kis Minolta X 300-as gépem egy nagyon jó, 1,4-es fényerejű obival, de mégsem tudok vele mit kezdeni. Gondolkodtam azon, hogy kiegészítem, veszek hozzá egy 35-ös, egy 135-ös objektívet, plusz egy vakut, és néhány szűrőt, de nem vagyok biztos a dolgomban. Már azon is filóztam, hogy veszek egy kis műanyag-gépet, amin van AF, meg zoom, és azzal örörködök.
Nagy problémám , hogy lassú vagyok, szóval ha megjelenik körülöttem egy csapat táncoló fekete fickó, akkor alig tudom beállítani a gépet.Majd egyszer talán belinkelem ide, mert tökvéletlenül egész jó lett, bár nem túl jó a kompozíció. Ja, és félek is közel menni idegenekhez, ezért is kellene a zoom.

DigitAir! Milyen tapasztalataid vannak a Canon EOS 300-assal?

Szóval mit csináljak? Vegyek új gépet? Én szívem szerint egy CANON EOS 50-et vennék, az már nem annyira gagyi, de jelenleg no money. Csak 100ezrem lenne jelenleg.

Mirrmurr Creative Commons License 2001.02.03 0 0 223
Petya!

Köszi az információkat! Sajna a boltban nem tudták megmondani, mi a különbség az SB-27 és -28 közt, de mostmár minden OK. A Fotópiacban néztem ezt a Sunpak vakut, állítólag marha jó, Nikonhoz is létezik, igaz, a 80ezres ár még mindig riasztó egy kicsit. Esetleg van valakinek tapasztalata ezzel a kütyüvel?
A Nikon-kérdés valóban hit kérdése, ez olyasmi lehet, mint az első szerelem, soha nem felejti el az ember:-) Nekem a Nikon az első, előtte Prakticám volt (van), de az egészen más tészta.
Egy kis érdekesség: tegnap voltam fotósboltban, érdeklődtem polárszűrő ára után. Hama 52 mm-es: 6100 ft. Nikonban ugyanez: 31 000 Ft (!). 62 mm-esben le se merem írni a Nikon árát, negyven fölött volt. De lagalább lehet kapni:-)

Előzmény: Petya99 (222)
Petya99 Creative Commons License 2001.02.03 0 0 222
Mirrmurrnak:

Kissé megkésve, de pár szó az F70-ről. Nekem is van ilyen gépem, most másodgépnek használom. Nagyon sokat tud, precíz és könnyű gép. Én nem kedvelem benne, hogy minden funkciót a menürendszeren keresztül lehet elérni. Funkciógomb+tárcsázás (LCD panelen), SET + érték kiválasztás. Több érték egyidejű átállítása elég macera, sötétben pedig nem lehet látni az LCD panelt. Egyébként ebben az árkategóriában a Nikon gépek közül tényleg ez a legnagyobb tudású. (A többi gyártó gépeit nem ismerem és ilyen hitvitában nem is szeretnék állást foglalni.)

Ha vakut keresel az F70-hez, az alábbiakat ajánlom
- Nikon SB27: sokat tudó, közepes fényerejű vaku. Jópofa kihúzható diffúzora van, amivel jó lehet makrózni és portrézni is. (Nekem speciel ilyenem van.)
- Nikon SB28: mindezt tudja, de forgatható a feje, és erősebb. (kb.100e kicsit használtan.)
- Metz vakuk: sok, különböző Nikon rendszervakujuk létezik, különböző kategóriában. A Metz 60 CT4 Nikon rendszervakuként is tud dolgozni, és nagyon erős, szuper riportervaku. (kb.100e kicsit használtan.)
- Sunpak: most jött ki pár hónapja kedvező áron egy 50-es kulcsszámú, dönthető fejű modell, ami Nikon rendszervakuként is tud működni. Kb. 80e az új ára. A pontos típusát nem tudom fejből.

Előzmény: Mirrmurr (201)
Petya99 Creative Commons License 2001.02.03 0 0 221
Boutnak!
TTL vaku alulexponál:
Mivel a TTL vaku a gép fénymérésén át dolgozik, ez furcsa. Akkor szokott alulexponálni, ha valami erős visszaverő felület van a gép közelében. (belógó fehér ingujj, ablak, tükör, ajtófélfa, stb.) Ez meghülyíti a fénymérést. Érdemes lehet ilyenkor valami egyszerűbb fénymérést választani, mondjuk középre súlyozottat a (Nikon esetén) mátris fénymérés helyett.

Illetve akkor exponál alul, ha a vaku maximális teljesítménye sem elegendő ahhoz, hogy megfelelően kivilágítsa a témát (indirekt vakuzásnál szokásos kisebb vakuknál ez könnyen megesik.) Használj érzékenyebb filmet! A vakun szokott lenni egy piros LED, ami felvillan, ha sikerült/nem sikerült (ez típustól függ) megfelelően kivilágítani a témát.

Az indirekt vakuzást kiszámítani gyakorlatilag nem lehet. (Vakufénymérő, TTL vagy sima computer vaku kell.)

Direkt vakuzás helyett javaslatok:
- Villants az oldalfalra, ha fehér és elég közel van.
- Vegyél egy öreg, használt nagy teljesítményű riportervakut (Metz 60 CT1, Braun, stb. kb25..50eFt-ba kerül) Ezzel villants a plafonra és a TTL vakuval pedig világíts előre, ez nagyon szép, egyenletes megvilágítást ad.
- Bármely régi manuális vakura tegyél rá egy slave elsütőt (HAMA vagy METZ gyártja, kb. 3..15eFt típustól függően.) Ez elsüti a másik vakut, amikor villan a TTL vaku. Ezzel a külön vakuval villants a plafonra vagy oldalfalra.
- Érzékeny film használata (400..800 ASA), ha megfelelő a helyi világítás (ha nem neon!) Ekkor a környezeti fények is szépen derítik a képet, nem tök fekete minden hátul.

A vakuteljesítmény csökkentése nem igazán segít, csak ha elég erős a környezeti fény. A szélesebb látószög szerintem szintén nem sokat segít, talán egy kicsit jobban szóródik a vaku fénye. Láttam már fehér papírból készítve egy ernyőt a vaku mögé/köré, és erre villantottak nő a világító felület, kevésbé pontszerű a fényforrás.

Előzmény: bout (212)
Levendula Creative Commons License 2001.02.02 0 0 220
Mi lesz belôle Vali?
Előzmény: SzilikonVali (218)
bout Creative Commons License 2001.02.02 0 0 219
Nocsak! Üzletet csináltak a gyárók hiányosságaiból. :-)
Jó ötlet, de legalább nem olcsó. :-)

bout

Előzmény: Dun Ringill (217)
SzilikonVali Creative Commons License 2001.02.02 0 0 218
EOS 300 + 28-80mm f3.5-5.6 + UV szuro elado. Masodik par elem van benne, alig hasznalt.
Iranyar:100K
Erdeklodni levelben.
SzV
Dun Ringill Creative Commons License 2001.02.02 0 0 217
Esetleg megnézheted ezt az oldalt...
Előzmény: bout (216)
bout Creative Commons License 2001.02.02 0 0 216
Sajna az nekem kicsi lesz, de az ötlet jó.

Nem értem, hogy a gyártók miért nem gondoskodnak alapból az ilyen lehetőségek biztosításáról. Szinte mindenhol házilag barkácsolt eszközökről olvasok, de a TV-közvetítésekben is mindenféle kartonlapokat, zsepiket raknak a vaku elé/fölé a sajtófotósok.

bout

Előzmény: Yogi (215)
Yogi Creative Commons License 2001.02.02 0 0 215
Én fogtam egy Fuji-fiolát, az jó tejfehér, azt szétvágtam és úgy teszem a vaku elé. A legolcsóbb lágyító.
szega Creative Commons License 2001.02.01 0 0 214
Figyelem!
A Kodak Profoto 400 gyártását beszüntették, jelenleg már csak a meglévo készleteket árusítják. Aki gondolja, tankoljon fel! A Klauzál utcában mostanra már valszeg elfogyott, esetleg Kmetty u.?
hobe Creative Commons License 2001.02.01 0 0 213
Mirrmurr

Keszen van a nagyitas: az elektronika felulbiralja a kezzel beallitott zarsebesseget. Tehat hiaba allitasz be rovidebb idot, a vaku szinkronidejet hasznalja a gep!

Előzmény: Mirrmurr (211)
bout Creative Commons License 2001.02.01 0 0 212
Köszi.
Nekem ugyan TTL vakum van, de (mint már a ...CSAK Technika topicban is említettem) valamiért erősen alulexponált képeket csinál, magam akartam kiszámolni a vakuteljesítményt valahogy.
Külső fénymérőt most tényleg nem engedhetek meg maganak. Akkor majd játszok.

Arról még tudnál esetleg írni, hogy milyen technikákkal lehet lágyítani a direkt vakuzás éles árnyékait, erős kontraszthatásait? Illetve milyen technikák, milyen eredménnyel járnak?
Gondolok itt:
1. Zoom-os vakut szélesebb látószögre állítom.
2. Csökkentem a vakuteljesítményt
3. Softbox, papírcsepi, mittomén a vaku elé.
4. ??? Van más is az indirekt vakuzáson kívül?

bout

Előzmény: Törölt nick (209)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!