Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.02.08 0 0 2839
Így van,a HOBBY szón van a hangsúly... hiszen én hobbykertész vagyok.
Előzmény: Mozo66 (2828)
Vincuss Creative Commons License 2010.02.08 0 0 2838
Üdv mindenkinek!
Mikor kell elkezdeni a metszést és hogyan nézhetem meg, hogy mekkora a fagyás mértéke?
Köszi a válaszokat
Egy nagyon amatőr hobbikertész.
Ali-bá Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2837

Szigorú vagy Mozó, de igazad van. Én a szövegéből ugy éreztem, hogy csak töri a magyart.

 

Más: a szuper sűrű ültetvényeknél mindig csak az első évek termés eredményeire hivatkoznak.

 

Az biztos, hogy a mi fényviszonyaink mellett csak akkor lehet ilyen karcsú és magas őszibarackfákat nevelni, ha a közelében nincs semmi, különben az alja nem teremhet érdemleges barackot az árnyékban.

 

Atifocinak is azt ajánlom, hogy a kísérletében szereplő őszibaracksor fáit még sétáló árnyék se érje. Remélem É-D irányú a sor. (Nekem szomorú tapasztalatom van az árnyékba került fákról.) Azért játszani szabad! Én is kipróbálok 3 fával egy cseresznye füzérorsót. A leírás szerint talptól 2,5 m magaságig 1 m átmérővel mindenütt terem. Hogy fogom élvezni mikor a fáról eszi a most kétéves unokám a cseresznyét!

Előzmény: Mozo66 (2835)
Mozo66 Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2836
Persze értjük , amúgy nem megvalósíthatatlan , csak mint tudjuk a tőkeerő nem a mezőgazdaság , különösen nem a háztáji kistermelés erőssége . Én is szívesen megnéznék egy ilyen szuperültetvényt , és persze figyelemmel kísérném , hogy mit lehet kihozni belőle . Amúgy almát persze lehet látni mi felénk is , de azt a panaszáradatot amit a gazdája nyom az valami félelmetes , azt mondják a negyedét sem tudják eladni a tavalyi termésből .

De visszatéve a barackokra , én azt furcsállom , hogy nálam a karvastagságú ágak is hajlanak , hasadnak a termés alatt , akkor ezek a csenevész ágak hogy tudják a termést tartani ? Ha meg annyira leritkítják , hogy elbírja akkor meg minek ekkora lombfelület ....és akkor tényleg jön a felkopaszodás , vagy egész nyáron szedegeti az ember a lombot lefelé . Szóval próbálkoztam én is egy-két dologgal , de nagyon összefüggnek a dolgok egymással ...térállás , tápanyag , napfény , növekedés , metszés és nem sorolom a többit . Persze megint csak nem lebeszélni akarlak , csak sok felé kell figyelni , hogy működjön a dolog . Amúgy én azt gondolom , hogy ezek a szuperültetvények is csak komoly külső támogatással tudnak működni , mint a mezőgazdaság sok területe ... gondoljunk csak arra , hogy a helyi tsz utód kft-nek csak egy traktort is ki kellene fizetni úgy hogy nem kapnak támogatást ahhoz kb 100 évig kellene kukoricát termelni 100 hektáron .
Előzmény: Törölt nick (2834)
Mozo66 Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2835
Dekk kolléga beírására értettem , ha megnézed milyen témákhoz szólt eddig hozzá ... persze semmi bajom a politikával . Csak úgy gondoltam , hogy ha valaki nem érti vagy nem ért hozzá , amiről mások beszélnek az ...valahogy ... ne így szóljon hozzá , hogy hülyeségeket ír ...részben persze , de persze ez megint csak az én véleményem . : ) .

Előzmény: Törölt nick (2833)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2834
Nektek valóban csak érdekességnek javasoltam,igazad van,a nagybani megvalósítása nálunk kétséges,de ...valóban...hobbiszinten meg lehet vmi hasonlóval próbálkozni.Én pl nem tervezem,hogy létrázzak,úgy hogy ahhoz állítom be a magasságot.A magyar viszonyokra más gyümölcsöt sem lehet egy az egyben átültetni,de ötleteket azért adhat...na meg nézegetni nagyon jó :)
Előzmény: Mozo66 (2828)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2833
Ezt nem igazán értem.Fleto nem kifejezetten a kedvencem,beszélgetni meg róla?...még másik topicban sem .... másabb a beállítottságom...
Előzmény: Mozo66 (2823)
Mozo66 Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2832
Rosszul emlékeztem , 3-6 litereket ír .... mondjuk ezt kicsit soknak tartom , én 3 decit szoktam egy 20 literes kannába tenni , ez a magról kelő kétszikűeket szépen leviszi , az egyszikűeket pedig ...pláne .
Előzmény: Mozo66 (2831)
Mozo66 Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2831
Tehát akkor mégsem " tömény " anyaggal dolgozik , csak kisebb arányban kell higítani . Még arra lennék kíváncsi , hogy területre vetítve mennyi az anyagigénye ? A glifozát eredeti dózisa ugye 1,5 l/ ha ...ha jól emlékszem , ehhez képest mennyi ezzel a géppel ?
Előzmény: james69 (2830)
james69 Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2830
Ez  egy Micron CDA- technologiás gyomirtógép azonos méretű cseppek kijuttatását jelenti /220mikron/melyeket nem a hagyományos magas nyomással hanem mechanikus úton,egy forgó tárcsával képeznek.Emiatt lényegesen kissebb a vegyszer elsodródás veszélye és nem utolsó sorban a kijuttatott szer célba talál.Az alap gép neve Herbi-4 ez 60cm sugarúkörben szór azaz 120cm a munkaszélesség ez fix nem állitható az ára tavaly 45000ft .Én a Herbiflex-4 vettem ennek cserélhető a fejegysége az alap fej 50-70cm között állítható én vettem másik fejet is az 80-110 cm -ig állítható szórás képlete 110-el oda vissza a barackfa  220cm -ig gyommentesítve van.A gép súlya 1.5 kg az alap fejhez adtak egy terelőlemezt amellyel  a veteményben a sorok között lehet gyomírtást végezni.Hangtalan csak a rezgésről érezni hogy működik 0.5 v 1 watt a motor teljesítménye amely 2800 fordulat/ perc pörgeti a tárcsát ,négy góliát elemmel működik 30-40 óra müködést jelent teljesen csepegés mentes ugyanis tömény az anyag és az nem  játék nem hiszem az angol cég kozkáztattná a jó hírnevét .A háti tartálya 5 liter / 1l glifozát+ 4 l víz/ így van megoldva mert gravitációs úton megy az anyag a gépbe ,de ez mind le van írva ja és adtak még 6db fúvókát mind más színű ugyanis minden vegyszer más viszkozítású ,sűrűségű. Kimentem a szőlőbe  és magam elött tartva a gépet folyamatosan gyalogoltam oda se kell nézni mert úgy sem látni semmit , csak vízzel próbáltam otthon  hogy merre hord milyen a szórás képlet egy írányba tarva 1-2 perc útán festette meg a betont mikron méretű vízcseppekről beszélűnk nem bántam meg vételét az ára 80000ft.A szőlőt a sorközt csak egy oldalról 50cm-es beállittással játszva gyomírtottam
Mozo66 Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2829
Kopaszodik az , a 28 as képen a 7 éves fán már 2 méter alatt egyetlen termővessző sincs . Nem tudom , nekem ez nem jön be .
Előzmény: Ali-bá (2825)
Mozo66 Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2828
Igen érdekes , bár osztom Ali- bá véleményét , a magassági rekorddal kapcsolatban . Megnézném a 29 es oldalon levő fát terméssel a hurkapálca ágain egy viharos erejű szélben . Amúgy vannak benne szép formák is , csak ehhez sok munkáskéz sok gép sok pénz kell a mostani gazdaságossági mutatók őszibarack fronton viszont nem ezt indokolják . Persze hobby szinten egész más . Az első oldalon levő virágzó fák nagyon szépek , már csak egy valami hiányzik , hogy egyszer termésben is mutassák meg ezeket a fákat , mert ha annyit teremnek mint a mellette levő fotón , akkor elég silány a technológia ..... persze ez ez én véleményem .
Előzmény: Törölt nick (2820)
napalm. Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2827
ha az az a gép amire én gondolok (most sajna nem találok linket rá) akkor az egy kisebb vagyon.
egyébként nagyon baba.
Előzmény: Ali-bá (2826)
Ali-bá Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2826

James 69!

 

Milyen "szuper gépet " vettél? Nincs egy képed róla?

Előzmény: james69 (2821)
Ali-bá Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2825

Ez már igen Atifoci!

 

Első rangú!Erre vonatkozóan már semmi kifogásom nem lehet. (Hacsak a hatfokú létra nem gyanús az egyik képen, ami fel sem éri a fát. Persze lehet, hogy ez csak az én problémám.)Külön értékelem a grafikonokat és a táblázatokat, bár a terméseredmény nekem nem lényeg.

 

És miért nem kopaszodik fel a fa?

Előzmény: Törölt nick (2820)
Mozo66 Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2824
Nagyobb mennyiségnél már számít az ár is , itt nálunk most a 3x 15 ös 11 000 körül van a 60 %-os K 18 000 , a 34 % os N pedig 10 000 körül .

Szerintem alaptrágyának ilyen drága szereket használni luxus , ott a csomagolást , meg a direkt marketinget kell megfizetni . Lombtrágyánál már érdemes próbálgatni , bár én ott is az egyszerű saját keverésekre esküszök .

A másik pedig a tápanyag igény , az őszibarack ... nagyvonalakban ... a 2-1-3 npk arányt kedveli , én ettől még káliumtúlsúlyosabban tápozok , tehát a sok foszfor felesleges , ráadásul a talaj mikroflóráját is befolyásolja ... kedvezőtlenül ( mohásodik ) .
Előzmény: james69 (2821)
Mozo66 Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2823
Szerintem ... dekk ... kollégával inkább a Gyurcsány témáról kellene beszélgetni , abban biztos jobban otthon van , DE NE EBBEN A TOPIKBAN !!!
Előzmény: Törölt nick (2818)
Mozo66 Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2822
Na ez érdekelne engem is , néztem , meg olvastam róla , de nekem is kicsit hihetetlen a dolog . Szóval mi a tapasztalat ?????
Előzmény: james69 (2821)
james69 Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2821
Most néztem a számlák után 2008-as 8-20-30 npk power 20230 ft/ q, 2009-es Genezis O-10-28 npk 16600ft/q ennyit erröl. Tavaly a gazda napokon vettem egy szuper gépet  elöször óvatosan hallagattam a preferáló kolegát ,hogy ilyen jó meg nem bánja meg stb..mert vannak  a hasbakasztós kacsa mesék  szóval nem híttem a fülemnek 1l glifozát gyomírtóval  2 ha szőlőt lehet gyommentesíteni.Megvettem és kipróbáltam rögvest ,hogy beolvassak az eladónak  hát nem tettem . Azért hálás ez a gép ,mert a szőlőben 300-400 l gyomírtóval kellett ezt végrehajtani arról nem is beszélve két ember kell na meg a traktor vontatott  permetezővel ,mert a fügesztettel hanyatt esik állanndó kuplung ,fék ezzel a géppel megoldom egyedül és gyorsabban 1l   gyomírtóval.
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2820
Nem fogsz ki rajtam :) Íme a barck-karcsúorsó-és egyéb korona forma:http://agresearch.umd.edu/recs/WREC/files/PeachSysTrainProd08.pdf

Na ezt már tényleg érdemes megnézni !
Előzmény: Ali-bá (2812)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2819
Értve,akkor megpróbálom a lehetőségeim szerint komolyabban venni a tápanyagutánpótlást :) Bár ha így esik még egy darabig a hó,nem tudom mikor tudok egyáltalán /gyalog/ kimenni a birtokra ...
Előzmény: Mozo66 (2806)
Törölt nick Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2818
Hát,hogy korán-e vagy nem korán ezen nem vitatkozok,én a barackokat szoktam a legvégére hagyni.De,hogy nem kellene nagyon metszeni?...sztem ez a barackokra,különösen az őszire sztem nem áll meg.A lekötözés jó módszer-az almára,körtére,én is csinálom,ezeket nem is kell erősen metszeni,mert akkor tényleg csak ágakat meg levelet nevel, de az őszit ha nem metszeném erősebben,elég hamar elsatnyulna,nyamvadt termőgallyakat,vesszőket hajtana és hamar kifeküdne.A kajszit s árt néha megmetszeni,nagyon jól tűri,sőt képes szinte bárhonnan megújulni,újat hajtani...ezzel a felkopaszodás is megelőzhető,amire a kajszi hajlamos is/bár ez talán fajtafüggő/.Szóval én metszek,de nem túl korán...mellesleg használok sebkezelőt.
Előzmény: dekk (2807)
napalm. Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2817
...a támogatási...
Előzmény: napalm. (2816)
napalm. Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2816
szerintem támogatási rendszer is más odakint.
Előzmény: james69 (2815)
james69 Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2815
Tapasztalatom az ,hogy legjobb a  Kemira cég Power nevű műtrágyája ,de sajnos az arany olcsóbb mint ez ,kb ét éve vettem már akkor is horror volt az ára, tavaly a Genezis nevű NPK használtam van különbség majd megnézem milyen áron vettem.Múszály lesz valami orosz v román npk útán nézni ha versenyképes akar lenni az ember, mert mai napig sem tudom elképzelni a szűklátókörű agyammal  az olaszok hogy tudják behozni 70ft-ért a borukat kamion számra holott náluk minden drágább stb...stb és egy szakmunkás bére is vagy 10 szerese egy itteni melósnak meg még ide kell szállitani.
Előzmény: Vebber (2814)
Vebber Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2814

"Én 8-20-30 npk-át használok"

Megírnád a termék, gyártó nevét is?

Előzmény: james69 (2813)
james69 Creative Commons License 2010.02.07 0 0 2813
Én 8-20-30 npk-át használok ,virágzáskor bór lombtrágyát adok a jobb terméskötődés végett később  mikro elemekben gazdag komplex lombtrágyát juttatok ki .Nem értem Dekk véleményedet arról ,hogy nem szabad minden évben metszeni a fákat kérlek magyarázd el mire gondolsz ,főleg alma és őszibarackkal kapcsolatban,mert kajszi és dió esetében tényleg igaz bár ez sem állja meg így a helyét  pl a kajszit Göncön  rendesen megcsapkodják .Az is igaz, hogy szilvába oltják a kajszit az nem annyira fogékony sharka, fito plazma, meg mindenféle kolerára.
Ali-bá Creative Commons License 2010.02.06 0 0 2812

Megnéztem. Kár, hogy nem őszibarackot mutatnak a képek.

 

Előzmény: Törölt nick (2805)
Mozo66 Creative Commons License 2010.02.06 0 0 2811
Biztos ... bár egy szám a káliumtartalmáról nem ártana , mert ugye az , hogy " gazdag " ez egy relatív fogalom . Szerintem arányos a fa kálium tartalmával .
Előzmény: Vebber (2810)
Vebber Creative Commons License 2010.02.06 0 0 2810

Ha jól tévedek, ugye a fahamu is káliumban gazdag?

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!