Keresés

Részletes keresés

nemnyaralo Creative Commons License 2011.09.14 0 0 3556

Szegecs/lemezcsavar? Van, aki ezeket nem szereti mert zajt generálhat, illetve egy esetleges belső tisztítást megakadályozna.

 

Ha nem baj hogy csúnya: gumis bilincs kívülről az idomokra/csövekre, és a bilincseket már egymáshoz lehet rögzíteni kívülről.

Előzmény: jmmakk (3555)
jmmakk Creative Commons License 2011.09.14 0 0 3555

Sziasztok!

Függőleges helyzetű spirócsöveket mivel kell rögzíteni egymáshoz?

HTH-ba jön be a spirócső a födémen keresztül és kellene rá szűkítő. Nyilván a szűkítők a levegőben lógnának. Sima aluszalaggal összeragasztva kevésnek tartom.

De akkor mégis hogyan oldjam meg a stabil csatlakozást?

 

 

davidabc Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3554

Egyelőre ketten vagyunk, úgyhogy max. 60 m3/h a cél. Nyilván nem érdemes alulméretezni a rendszert, de a 120 m3 fölé nem nagyon fogunk mostanában menni.

 

Más: mit szóltok a szellőző rendszer heti programos termosztátra kötéséhez? Mindketten dolgozunk, így 7 és 17 óra között fölösleges lenne a szellőztetés. Mi a tapasztalat akinél már működik, érdemes akkor is járatni (esetleg alacsonyabb fokozaton) ha senki nincs otthon?

Előzmény: digium (3551)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3553

"Nem néztem még utána, hogy létezik-e gumitömítéses pillangószelep, hogy a hővisszanyerő üzemmódban még szivárgó veszteség se legyen a bypass ágon."

 

Egy pillangószelep jellegénél fogva soha nem lesz tökéletesen zárt.

De szerencsére nem is muszáj, egy-két icipici lyuk/rés nemigen számít a fő légcsatorna sok száz négyzetcentiméteréhez képest.

Előzmény: nemnyaralo (3548)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3552

"Hogy csinálsz nekik DC-t? Modellvasút-trafóval :-)."

 

Ha valamilyen fix (tehát nem változtatható) egyenáram kell, arra valószűleg létezik valamilyen gyári tápegység, szóval nem minden esetben muszáj barkácsolni.

De a változtatható feszültség sem túl nagy probléma.

Előzmény: nemnyaralo (3550)
digium Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3551

 

50m3/h-ra méretezed maximum??? Ott van 10Pa a nyomásesés az 50cm-es hőcserélőn.

 

A táp azért annyira nem bonyolult elektronika: méretezett trafó + 4db dióda (graetz) + kondi.

Előzmény: nemnyaralo (3550)
nemnyaralo Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3550

Bocs, kevertelek Current-tel (3439). Az ő ventijei nem semmik :-).

 

Hogy csinálsz nekik DC-t? Modellvasút-trafóval :-).

 

(A hőcserélő csak 10 Pa körüli nyomásesést produkál az én konfigurációmban, persze a szűrőhöz meg a többihez valószínűleg kevés lenne a lenti két axiális venti)

Előzmény: digium (3549)
digium Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3549

Ezeket a ventiket gyorsan felejtsd el, mert nem erre a célra valók. Még a hőcserélő nyomásveszteségét sem tudják leküzdeni, nemhogy a csövezést meg a szűrőkét...

Nézd meg a diagrammot:

http://www.ventseurope.eu/files/products/ov1series.pdf

Meg a hőcserőlőét:

http://www.recair.nl/docs/file/Recair_Sensitive_RS1_2B0D2B.pdf

 

Pontosan már nem tudom, de kevesebb mint 20eFt volt szállítással együtt a két új venti (soha nem használt, de 2009-es gyártású) a német ebay-ről.

 

Nálunk az új ház nem áll még, nemhogy a csövezés...

Előzmény: nemnyaralo (3547)
nemnyaralo Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3548

Bypass: ezen is gondolkodtam. Hogy ne kelljen kivenni a hőcserélőt (amilyen szerencsés vagyok, csak átesnék rajta/megtámadná a macska/stb), arra gondoltam hogy mindig bent lesz a bypass cső, és pillangószelepekkel lehet a levegő irányát befolyásolni. Nem néztem még utána, hogy létezik-e gumitömítéses pillangószelep, hogy a hővisszanyerő üzemmódban még szivárgó veszteség se legyen a bypass ágon.

Előzmény: nemnyaralo (3547)
nemnyaralo Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3547

Sajnos nem állt össze még az egész a fejemben. Szűrők terén is csak olvasgattam a neten, de fizikailag nem ismerkedtem még egyikkel sem, illetve a ventillátoroknál is vacillálok. Rémlik hogy Németországból rendelted a ventiket, de én 100e körüli összeget sokallanék ventillátorra... az alábbiakat találtam, amik valamennyire megfizethetők:

http://www.szellozesinfo.hu/webaruhaz/ventilatorok/vents-ventilatorok/axial-ventilator/vents-vkom-150-axial-ventilator.html

http://www.szellozesinfo.hu/webaruhaz/ventilatorok/vents-ventilatorok/csatornaventilator/vents-150-vk-csatorna-ventilator.html

 

Nem tudom, hogy hogy lehet csökkenteni ezeknek a légszállítását értelmes módon mondjuk 60 m3/h környékére - gondolom valami fázishasításos okosság kellene, de olyanhoz meg nem értek. Azt sem tudom, hogy érdemes-e egyáltalán 150-es ventit venni, vagy nyugodtan lehet kisebbet szűkítővel - árban alig van különség közöttük. Néhány típusú ventillátort ki tudok talán próbálni (kölcsönkérek ismerősöktől), és meglátom mennyire tudják meghajtani a rendszert.

 

Úgyhogy egyelőre csak a csövezésem van meg (az is csak mondjuk 80%-ban), van egy Recair-em, meg 3 XPS lapom. Itt tartok most.

Előzmény: digium (3546)
digium Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3546

Mivel hajtod majd?

Nekem a meglévő ventijeim EbmPapst RER160N. Abból a 24 Voltos, fordulatszámjeladós és PWM szabályozható típus.

http://publishing.yudu.com/Library/Ax847/CompactFans/resources/84.htm

 

Nyárra meg kivenném a hőcserélőt, és két csövet (bypass-t) tennék a helyére egy ugyanakkora dobozban.

Előzmény: digium (3545)
digium Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3545

Pontosabban fogalmazva: a ventillátor és a hőcserélő közé a befúvó ágakba, tehát a hőcserélő mindíg fújva lenne.

Mondjuk nálam egyedi lesz az elrendezés, mivel 3 (de lehet hogy 4) oldalon fognak a csövek csatlakozni, és a mennyezet alá lesz beszerelve egy zuhanyzó/mosdó/wc-ben.

Előzmény: digium (3544)
digium Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3544

Én a hőcserélő dobozába gondoltam a szűrő elhelyezésére, mindig úgy, hogy a hőcserélőt védjem (mint a gyáriaknál), tehát a befúvó ágak elé. Így benntről nem kerül be a liszt, kintről meg egy szélviharnál a felkapott por.

Előzmény: nemnyaralo (3543)
nemnyaralo Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3543

Hasonlóan okoskodom én is: oldalra is megdönteném, nemcsak a meleg oldal felé. Így az egyik sarokban ki tudna folyni a víz.

 

Szűrők: ezeket a dobozon kívülre tervezem elhelyezni a könnyebb hozzáférhetőség miatt. A hőcserélő tisztán tartása érdekében érdemes valamilyen szűrőt a kifújó ágba is tenni? Pl. panírozáskor száll a liszt (vagy épp kiborul), ennek egy része szűrő nélkül bekerülne a hőcserélőbe, ott a kondenzáció miatt letapad, megdagad, penészedik, dugít, stb...

Előzmény: digium (3542)
digium Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3542

Én 2-3%-os lejtésre gondoltam a meleg irányba egy kisebb mélyedésben lyukkal benne egy peremes csővégződéssel és szilikonnal beragasztva.

Ha raksz bele légszűrőket, akkor az szerintem eléggé szétoszlatja a levegőt, nem lesznek nagy nyomáskülönbségek a sarkokban.

Előzmény: nemnyaralo (3541)
nemnyaralo Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3541

Értem, jó ötlet amit írsz. Még két dolgon agyalok:

 

- hogy lehet megoldani a kondenzvíz kivezetését? Simán fúrjak egy lyukat a befoglaló XPS-re és onnan vezessem tovább? Még ha a kifújó ágban van is a kondenzáció, időnként érdemes kifertőtleníteni valahogy (pl. hipóval)?

 

- 150-es átmérőjű az eddigi csövezés. 4 db 150-es csőcsonkot applikáljak a dobozra, vagy inkább 150/100-as nadrágidomot műtsek be? Nem tudom, hogy mennyire rekedne meg a sarkokban a levegő a téglalap alakú üregben ha a közepén van a csőcsatlakozás - érdemes-e kettő kisebbet tenni elosztva.

Előzmény: digium (3540)
digium Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3540

A kanyarokra visszatérve. Mindenképp kanyarodik a hőcserélőben a levegő, tekintettel arra, hogy a belseje ilyen, és függőlegesen kellene állnia a háromszög alakú csöveknek, hogy ki tudjon belőlük folyni a kondenzvíz.

Több képet már nem tennék be...

http://www.recair.nl/docs/file/Recair_Sensitive_RS1_2B0D2B.pdf

Előzmény: digium (3539)
digium Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3539

Így talán érthető:

Előzmény: digium (3538)
digium Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3538

Viszont ha elforgatod és alulról nyomod a benti meleg levegőt, akkor ott az alján ki tudod vezetni a kondenzvizet és nem jegesedik le annyira télen...

Amúgy mivel szinte szabályos hatszög alakú a hőcserélő (igencsak eltúloztad a vázlaton), nyugodtan bevezetheted oldalról a csatlakozásokat, nincs szükség 90°-os kanyarokra, csak 15-20cm függőleges távolságra a csövek között.

Előzmény: nemnyaralo (3537)
nemnyaralo Creative Commons License 2011.09.13 0 0 3537

Recair beépítéssel előrehaladt már valaki? Vettem ma néhány tábla 3 centis XPS lapot, azokba akarom beépíteni. Nem elsődlegesen a hőszigetelés a cél, inkább hogy legyen egy "doboz" ami egyrészt védi, másrészt amire rá tudom applikálni a csőcsonkokat.

Ilyenre gondoltam: . A doksi szerint úgy érdemes beépíteni a kondenzáció miatt, hogy függőlegesek legyenek a járatok a belsejében - tehát ehhez az ábrához képest 90°-kal elforgatva. Az nekem nem szimpi - a levegőáramlásban lenne plusz 2x90° törés.

 

5let?

Takyka! Creative Commons License 2011.09.12 0 0 3536

Bocsi, nem néztem, hogy ez nem a szokásos légtechnikai flexi cső... Okafogyott volt a kérdésem.

 

T.

Előzmény: medvetervez (3531)
nagyjé Creative Commons License 2011.09.12 0 0 3535

Szia,

 

talajkollektorrnál lehet, hogy én sem szigetelném.

Én a földszondánál gondoltam a hőszigetelésre, mégpedig csak a bevezető csövet (és nem szeretnék két-két árkot ásni szondánként, hogy a csövek legalább 1m-re menjenek egymástól :) ).

Nálam még jelentkezik az a problémán, hogy ahol bevezetném a házba ott a legutolsó 6 méteres szakaszon nem tudok 60cm-től mélyebbre leásni. Ezért legalább a gyűjtó aknától a házig mindenféleképpen szigetelném a bevezető csövet.

Előzmény: Takyka! (3517)
medvetervez Creative Commons License 2011.09.12 0 0 3534

Mielőtt teljesen belebonyolódnánk: A Zehnder Comfotube műanyag cső, belülről plusz bevonattal ellátott, sima felületű cső. Ezen felül flexibilis, szilárd, bebetonozható cső. Tehát sima is és flexibilis is. Tisztázzuk, hogy mit hasonlítunk mivel.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (3533)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2011.09.12 0 0 3533

"milyen állapotban lett mérve ez az érték?"

 

A Zehnder Comfotube tip cső belső felületének érdességét nem a telepítő határozza meg (= állapota állandó), ezért meg lehet adni hozzá olyan adatot, amely közelít a valóságoshoz.

A flexi csöveknél viszont a szerelő vagy kifeszíti, hogy szép sima legyen a felülete, vagy nem feszíti ki (=állapota változó), a gyári ellenállás adatok meg biztosan nem a félig összegyűrt állapotra vonatkozik, hanem az ideálisra (feszesre).

Előzmény: Takyka! (3530)
nemnyaralo Creative Commons License 2011.09.12 0 0 3532

Péntek reggel tudtam elérni wwonka-t és szombat reggel elhoztam tőle kettőt. Nem maradt már neki. A főnököm lecsapott a plusz példányra. Mivel csak egy nappal az akció előtt sikerült egyeztetnem wwonka-val, itt már nem köröztettem meg.

 

Kíváncsi lennék, hogy ki hogy áll vele. Nem volt időm nagyon megtanulmányozni, de XPS lapokkal gondoltam körbeburkolni, és azokba bele tudnám a csőcsonkokat is applikálni.

 

Ha már van 1-2 (esetleg fotós) beszámoló, lehet hogy fellelkesül a topic közönsége és egy újabb rendelésre lenne 5-10 jelentkező.

medvetervez Creative Commons License 2011.09.12 0 0 3531

Gyári adat. Nem értem a kérdésed, hogy "milyen állapotban". Minden adatot megadtam.

Előzmény: Takyka! (3530)
Takyka! Creative Commons License 2011.09.12 0 0 3530

Ezt mérted, vagy gyári speckó?

Van valami grafikon róla, milyen állapotban lett mérve ez az érték?

 

T.

Előzmény: medvetervez (3528)
H3x Creative Commons License 2011.09.11 0 0 3529

nemnyarato!

 

Mi újság wwonkaval?

Előzmény: nemnyaralo (3472)
medvetervez Creative Commons License 2011.09.11 0 0 3528

Zehnder Comfotube 75 cső (belső átmérője 63mm), nyomásvesztesége 6 Pa /m (4 m/s mellett), légszállítás 42 m3/h.

 

Előzmény: Takyka! (3527)
Takyka! Creative Commons License 2011.09.11 0 0 3527

Szia,

 

Mindenki szajkózza, hogy mennyivel nagyobb az ellenállása a flexi csőnek, mint a simának, de konkrét számokal még nem láttam alátámasztani a mantrát.

 

T.

Előzmény: MMelcsike (3524)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!