Keresés

Részletes keresés

SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.11 0 0 111
Szuper! Az részemről elég túlzás hogy "Az emberi vezérléstől függetlenül, genetikus algoritmusok segítségével a robot folyamatosan fejlesztheti járása hatékonyságát."

Örülök, ha négykézláb mászkálni fog, de akkor most 1000-rel fejlesztek......

De köszi Stiletto az intézkedést!
Küldtem meghívót BME-re , SZTAKI-ra , ELTE-re , Marsjárósoknak , és a Miskolci Egyetemre. Igyekeztem a szaktekintélyeket megkeresni. Ha valamelyikőtöknek van még ötlete, szóljon!

Már csak másfél hét.....
Előzmény: Stiletto (110)
Stiletto Creative Commons License 2007.06.11 0 0 110
...ja és vannak hibák is a cikkben, mindjárt kérek korrigálást ("megszemlélhetjük a robotkutyák összes alfaját" ez nem igaz, és az sem, hogy "ott lesz RoboSanyi is, aki egy másik magyar humanoid fejlesztés")
Stiletto Creative Commons License 2007.06.11 0 0 109
...elég sok elérhetőségünk kikerült a cikkbe, ha valakit ez zavar, szóljon és intézkedek...
Stiletto Creative Commons License 2007.06.11 0 0 108
Ajánlom figyelmetekbe ezt a cikket. :D Kis hírverés a Robottalálkának az Agent Portal jóvoltából. Alul RoboSanyira is van link. Remélem, jó kis tali lesz. :)
Robo-Sanyi Creative Commons License 2007.06.10 0 0 107

A tökéletes, és az emberi mozgásokhoz legjobban hasonlító robotmozgáshoz legalább 45-50 szervóra lenne szükség. Viszont a mimika legalább ugyanennyit igényel. A többi az egyéb szervek mozgása (robotnál nem létfontosságú).

 

Én méreteiben (méretarányos léptékben) nem szeretném növelni a robot méreteit, hanem ebbe a méretbe akarom belezsúfolni a több, és tökéletesebb tudást.

 

A PIC-es vezérlést nem szeretném belekeverni a mikrokontrollerembe, tehát nem akarok egy elektronikai kavalkádot.

 

Egyenlőre egy olyan robottá szeretném alakítani, amiben csak saját gyártmányú, és/vagy HITEC-Multiplex szervók, és segédelektronikák vannak.

 

A gyártóval való konzultációm által jutottam erre a döntésre, mivel azt nyilatkozták, hogy addig nevezhetem ROBONOVA robotnak, ameddig nem szegem meg pl. Futaba szervóval.

 

Szeretném velük is megtartani a jóviszonyt.

 

Természetesen csinálok egy saját ötleteim által vezérelt szerkezetet is, de ezt nem publikálhatom Robonova továbbfejlesztett változataként.

 

Azt talán már a Graupner RB-2000 robot mikrokontrollerével építem, mivel az I2C buszos, és hülyére bővíthető.

 

Készül a robotpókom, aminek a működését már csak pénz akadályozza meg.  

SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.08 0 0 106
Hány DOF nem tudom, de 270 körüli izmunk van.......

Egyébként csak a kommunikáció sebessége szab határt, hogy hány szervót akarsz vezérelni.
Én soros porton 9600 baud-on kommunikálok -> 1000 byte / sec. 3-at küldök 2-t fogadok minden szervóhoz(tól) --> 120 ms -onként tudom csak frissíteni az izületek infóit. Persze ezen nagyságrendeket lehetne javítani.
Előzmény: Stiletto (105)
Stiletto Creative Commons License 2007.06.08 0 0 105
105 szervó = 105 DOF? Arra van adat, hogy az emberi test mozgása mennyi DOF-nak felel meg?
Előzmény: SimonTheRobot (103)
Stiletto Creative Commons License 2007.06.08 0 0 104
Köszönöm, végre tisztult a mikrokontrollerről alkotott képem. Azért a legjobb az lesz, ha majd élőben megmutatjátok.
Előzmény: Robo-Sanyi (101)
SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.08 0 0 103
Legyen igazad! ÉLJEN A ROBOTIKA!

Olvasgattam, amit a vezérlőkről írtok. Tegnap óta Simon-t is sikerült életre keltenem :o) Jelenleg 5 mikorvezérlős áramkör vezérli nálam a 24 szervót. De a tavalyi összeépítésben 1 vezérelt 24-et. A mostani megoldás 105 szervót tudna vezérelni és ez növelhető a csillagos égig :o)

Csak azért írom, mert ha még több szervót akarsz vezérelni, akkor szólj, mert van rá megoldás.

Előzmény: Robo-Sanyi (102)
Robo-Sanyi Creative Commons License 2007.06.07 0 0 102

Úgy néz ki hogy  Mészáros Sándor barátom, aki szerintem az egyik legnagyobb veteránja az efajta elektronikai, fizikai és elméleti dolgoknak.

 

80év körüli, nagy robotfan, tanár volt a Kandón, fejlesztőmérnök volt a Tungsramnál, szóval egy nagyon okos és inteligens bácsi, akire felnézek. 

 

Van egy-két gyári robotja, és ami a lényeg, épített egy kicsit primitív, de a maga korában érdekes robotot.

Ja és egy elég jelentős dolog, hogy vett tőlem egy Atmel AT Mega 128-as processzorral rendelkező MR-C 3024-es kontrollert, Ami az én Robonovámban jelenleg van. Amivel meg akarja hajtani a robotját.

 

Az Egressy Gábor Kéttannyelvű Informatikai Középiskola is képviseltetné magát, mivel vettek tőlem 4 Robonovát, és szeptembertől tananyagként tanítják a robotika alapjait, a VisualBasic-es robotprogramozást, és mindent ami ezzel kapcsolatos tananyag.

Szerintem ez óriási dolog, úgyhogy sok sikert a vezetőségnek hogy bele mertek vágni.

Remélem felvirágoztatjuk a Humanoid robotikát, és egyre többen leszünk.

Robo-Sanyi Creative Commons License 2007.06.07 0 0 101

Nem lesz magasabb, inkább a keze lett egy kicsit hosszabb.

 

Az alap benne lévő 16 szervónál már egy kicsit több van benne, pl.: mind két könyöke kifordul, egyik keze fog két fél tenyérrel, mozog a feje, jobbra-balra, le-föl.

Ez már maga 6 szervó, a maradék 8-ból. még a másik tenyeréhez maradt kettő,csak most nix pézem szervókra.

 

Csináltam hozzá  mindkét lábára egy-egy Jonny5 lánctalpat, és jelenleg nem tudom eldönteni, hogy a maradék két helyet mire áldozzam fel, a kezére vagy a lábára.

 

A kontroller az egy kompex áramkör, illesztéssel, memóriával,töltőáramkörrel, és az I/O áramkörrel.

A mikrovezérlő bele van integrálva, a megszokott Atmel AT Mega, vagy Atmel AVR processzor, de mivel minden integrált, ha bővíteni akarok, vennem kell egy másikat. Ha lesz fölös százezrem, akkor megveszem, és ami benne van meg eladom. Az is jelenleg kábellel, CD-vel, távirányítóval 76000 Ft.

Nem csak a szervókat vezérli, hanem a giroszkóp jelét, az összes rádugott szenzor jelét feldolgozza, és ezzel befolyásolja a mozgásában.

 

Az NXT kb. két vagy három Mindstorms, az előny velük szemben, az a Bluetooth, a komolyabb lcd, meg a nagyobb memória.

 

A bajom vele csak az, hogy egy humanoidhoz hasonló lénynek legalább 12-14 mozgó izületének kell hogy legyen, hogy az alap lépésekhez, vagy legalább a mászásra alkalmas legyen.

 

Na meg az, hogy egy darabokra szedett Graupner RB2000 699 Euro,azaz két NXT. És minimum 15 szervó, meg egy I2C buszos hülyére bővíthető kontroller.

Előzmény: Stiletto (100)
Stiletto Creative Commons License 2007.06.07 0 0 100
Szia!

"muszáj lesz kicserélnem egy MR-C 3000E kontrollerre, ami 32 szervót tud."

Kérlek homályosíts fel, a kontroller alatt mikrokontrollert értesz, ami a valóságban egy lapka vagy áramkör(?) ami vezérli a szervókat, ugye...

32 szervóval magasabb is lenne Robonova?

"ha megnézed hogy hány motort hajt, és mennyibe kerül, akkor ár/érték arányban az NXT is drág"

Rohadt drága szerintem is, egy kis rakás műanyag, na de itt is a know-how kerül sokba. Egyébként meg okos játéknak tűnik, érdemes vele megismerkedni. Majd mesélek róla, ha megérkezik végre valahára.
Előzmény: Robo-Sanyi (99)
Robo-Sanyi Creative Commons License 2007.06.07 0 0 99

Sajna mivel nekem igen sürgősen kellett, mert be voltam sózva, az enyém még drágább volt.(1190Euro+p)

 

Már vannak nem PWM-es, hanem I2C buszos kontrollerrel felszerelt robotok, mint pl.:a Graupner RB-1000,és 2000.Ja és az alap szett 899Euro.

 

Bocsi hogy lebeszélően nyilatkozok az NXT-ről, ha megnézed hogy hány motort hajt, és mennyibe kerül, akkor ár/érték arányban az NXT is drága.

Nekem van két szett Lego Mindstorms, de amit én szeretnék, arra még a kettő is kevés.

 

Egy igazi humanoidhoz, mint pl. a Robonova, hiába van 24 szervót vezérlő kontroller, ahoz hogy emberibb tulajdonságai legyenek, muszáj lesz kicserélnem egy MR-C 3000E kontrollerre, ami 32 szervót tud.

 

Képzeljétek!

Próbaképpen adtam le rá rendelést a japóknak, és azt mondták, hogy mivel nagyon kevés rá az igény, ha tutira kell, gyártanak egyet.(400Euro, elég drága)

 

 

Előzmény: Stiletto (98)
Stiletto Creative Commons License 2007.06.07 0 0 98
Üdv N.viktor!

Én sem értek a robotokhoz, egyszerűen csak érdekelnek. "Elkezdened" szerintem ott érdemes, hogy veszel egy robot kitet, összerakod (modellezni jó!), aztán adsz neki parancsokat stb. Egy robot drága mulatság, pl. ami Robo-Sanyinak van az úgy 200 ezer, amit én rendeltem Lego NXT-t (és még mindig nem érkezett meg, a francba!) az itthon 84 ezer, külföldről rendelve a fele. érdemes körbenézni a http://www.rcs.hu/roboshop/-n is.
Előzmény: N.viktor (93)
Stiletto Creative Commons License 2007.06.07 0 0 97
Remek! Elkezdem szórni az információt. Szerintetek sajtólistára szétküldjem? (szerintem ne, legyen most még családias, majd a másodikra jöhet a Fókusz meg a többi firkász)
Előzmény: SimonTheRobot (91)
SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.07 0 0 96
Hello Robo-Sanyi!

Tudsz segíteni, hogy a Széchenyi István Egyetemről is jöjjenek a RoboMeeting-re?
Előzmény: Robo-Sanyi (92)
SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.07 0 0 95
Egységben az erő !!!!!
Előzmény: Robo-Sanyi (92)
SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.07 0 0 94
Hello Viktor!

Ami érdekel,csak azzal foglalkozz:

- Mechanika
- Elektronika
- Alacsony szintű programozás
- Felső szintű vezérlés
- Látás
- Hallás
- Mesterséges intelligencia

Elsőre "csak" ennyi ......
Előzmény: N.viktor (93)
N.viktor Creative Commons License 2007.06.06 0 0 93

Hellosztok!

Elolvastam a topicot szerintem nagyon érdekes bár fikarcnyit sem értek hozzá! Várom a segítségeket hogy mivel tudom és mivel érdemes elkezdenem!

Robo-Sanyi Creative Commons License 2007.06.06 0 0 92

Már nagyon várom ezt a meetinget, mert eddig csak irígyeltem, hogy külföldön mekkora a robotosok tábora, és hogy mennyire összetartanak.

SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.06 0 0 91
Üdv Mindenkinek!

A 1. ROBOMEETING KEZDÉSI IDŐPONTJA: 2007. JÚNIUS 22. 16 ÓRA !!!!

Helyszín:
Budapesti Műszaki Főiskola
Neumann János Informatikai Kar

1034 Budapest, Bécsi út 96/b

SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.06 0 0 90
Őt is szeretném meghívni a RoboMeetingre!

Csak előbb kell tudnom, hogy mikor kezdhetünk....

De köszönöm az ötletet
Előzmény: Törölt nick (89)
SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.06 0 0 88
Akkor a júni 22. péntek fix?

Este 8 körül tudok már konkrét időpontot írni....
Előzmény: Stiletto (86)
Robo-Sanyi Creative Commons License 2007.06.05 0 0 87

Igen, néha szoktam használni a RoboBasic-et, de elég macerás, már egy párszor töröltem miatta a gyári progiját. :(

Egyenlőre nekem elég a RoboScript meg a RoboRemocon.

Mit tudnak az efajta robokuttyok?

Előzmény: Stiletto (82)
Stiletto Creative Commons License 2007.06.05 0 0 86
Persze Simon is felkerülhet bármikor a listára!

Akkor a júni 22. péntek fix?
Stiletto Creative Commons License 2007.06.05 0 0 85
Szia!

Köszi, bár az indexeléssel eddig sem volt baj. Sőt! Olyan jók a találati eredményei a guglin a deviánsnak (wordpress cms-el a háttérben), hogy a világ minden tájáról naponta "özönlenek" rá a látogatók. Épp ezért kezdem szégyelleni, amiért nem foglalkozom rendesen az oldallal.
Előzmény: SimonTheRobot (84)
SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.05 0 0 84
Stiletto!

Most tévedtem a weblapodra (i-Cybie-n keresztül)
(Engedelmeddel: robotok.devians.hu , hogy a keresők kiindexeljék.....)

Mi a feltétele, hogy Simon is felkerüljön.... ? Remélem 3 hét múlva meggyőz........
Előzmény: Stiletto (81)
SimonTheRobot Creative Commons License 2007.06.05 0 0 83
Akkor legalább nem csak humanoid , hanem kutya-találka is lesz :)
Már legalább 5 robot lesz a RoboMeeting-en :o) HALADUNK !!!

www.robonova.de-ről tegnap letöltöttem a Robobasic-et..... Most ismerkedek vele...
Előzmény: Stiletto (82)
Stiletto Creative Commons License 2007.06.04 0 0 82
Robo-Sanyi, kösz a választ! Te használod a robobasic-et is?
Előzmény: Robo-Sanyi (66)
Stiletto Creative Commons License 2007.06.04 0 0 81
Végülis mindegy melyik Aibo, hiszen még nem volt lehetőségem egyiket sem kipróbálni.
Azért elviszem én is arany színű i-Cybie robotkutyámat, ami persze csak egy olcsó játék, de igen meggyőzően mozog.

i-Cybie
Előzmény: SimonTheRobot (80)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!