Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2011.09.23 0 0 10466

Hát, hogy milyenben jó azt még nem tudjuk :) Mi sima műanyag tartállyal fogunk próbálkozni. Szerintem a kádban (még ha le is takarod) nem tudnánk teljesen megvédeni az oxidációtól. A sározás talán érdekes trükk lenne.

Előzmény: medvegyu (10465)
medvegyu Creative Commons License 2011.09.23 0 0 10465

És a héjon erjesztést milyen edényben lehet jól végezni, pl a kád letakarva alkalmas rá?

Egy kis mennyiséggel lehet én is kipróbálnám.

 

Előzmény: BZoltan (10463)
medvegyu Creative Commons License 2011.09.23 0 0 10464

Köszönöm!

 

A hűtésre akkor jó esélyeim vannak, kis hordó és jól szellőztethető szuterén.

Rögtön az elején hűtsem a hordót, vagy csak ha már érzem, hogy meleg?

 

Előzmény: BZoltan (10462)
BZoltan Creative Commons License 2011.09.23 0 0 10463

"De minden évben előjön, hogy egyszer megpróbálom héjon erjeszteni -az idei totál egészséges anyag jó alany lenne - de végül nem merek belevágni."

 

Mi idén egy hordónyi hárslevelűvel mindenképpen megpróbáljuk :) Idén tényleg nagyon egészséges a szőlő.

Előzmény: Cirfandlia (10459)
BZoltan Creative Commons License 2011.09.23 0 0 10462

"Nagyapám mindig azt mondta, hogy anyján érik a bor, ez szépen hangzik és akkor igaza volt."

 

Nagy bölcsessége volt a nagyapádnak. A mai hivatalos, tankönyvi felfogás szerint a szőlő az piszkos, a szüretelt alapanyag tele van mocsokkal, a föld és a sár pedig szenny. Mindezt pedig sokak szerint azonnal el kell távolítani a mustból.

 

A valódik ok pedig az, hogy az ülepített és szűrt mustban kevesebb a természetes élesztő és így a hozzáadott fajélesztőnek kevesebb konkurenciája marad a mustban. Így ellenőrzötteb módon folyik le az erjedés, alkoholban, cukorban és aromában olyan eredményt adva és annyi idő alatt amilyent a gazda akar.

 

"Viszont a forrást lehet valahogy máshogy lassítani természetes úton? Vagy egyáltalán érdemes?"

 

Nem a forrás gyorsasága a lényeg, hanem a must/bor hőmérsékletnövekedése. Ezt többféleképpen is féken tarthatod. Egyrészt este, hajnalban vagy éjszaka kiszellőzteted a pincét. Másrészt magukat a hordókat is hűtheted locsolással, vizes ronggyal vagy valami fagyos dolgot lógatva az erjedő mustba.

Előzmény: medvegyu (10460)
RAMBO Creative Commons License 2011.09.22 0 0 10461

Én lefagyasztom a mustot, és utána hidegben engedem ki. Szép tisztára leül a kiolvadáskor.

Előzmény: Jani71 (10456)
medvegyu Creative Commons License 2011.09.22 0 0 10460

Köszönöm!

Szurkolok a cirfandli 48 órás héjon állásához :-) és a szép eredményhez.

Egyszer ittam cirfandlit egyet mecseki túrán sok éve, szép emlék :-).

 

Az ülepítést akkor nem erőltetem, egyáltalán nem célom a reduktív stílus.

Nagyapám mindig azt mondta, hogy anyján érik a bor, ez szépen hangzik és akkor igaza volt.

 

Viszont a forrást lehet valahogy máshogy lassítani természetes úton? Vagy egyáltalán érdemes?

 

A minap egy helyi borkészítő feleségével utaztam a buszon és ő mesélte, hogy a férje most küzd a chardonnay-vel, hogy ne forrjon olyan hevesen.

Aztán pedig szörnyűlködött, hogy valaki abban a meredek oldalban felettük még mindig nem szedte le a chardonnay-t (végül be kellett vallanom, hogy én vagyok a gyümölcs gazdája :-)).

 

 

 

Előzmény: Cirfandlia (10459)
Cirfandlia Creative Commons License 2011.09.22 0 0 10459

"Azt hogyan éred el, hogy két napig ne iduljon be a forrás?"  Úgy mint te; hűtöm fagyasztott pillepalackkal, kapott egy magasabb cefrekénezést. Szinte minden évben áztatom, ált. csak 24 órát, most reszkírozok. De minden évben előjön, hogy egyszer megpróbálom héjon erjeszteni -az idei totál egészséges anyag jó alany lenne - de végül nem merek belevágni. Ha beindul sincs nagy gond, akkor úgy megy a hordóba.

"Chardonnay esetében mennyi áztatás ajánlott?" hát sztem a Chard.nál nem érsz el vele forradalmi változást, nem különösebben illatos, de ártani nem fog, ellenben áztatással azért elindulsz egy markánsab borjelleg felé. Ha töppedt szemek vannak mindneképp érdemes.

Az ülepítés is borstílus függő a totál szűrttől az ülepítetlenig minden van; előbbi inkább a reduktív bukéborok sajátja; utóbbi a nagytestű hosszan érlelt rusztikusabb vonal. De függ ez az alapanyagtól (szennyezett, permetmaradékos, beszáradt bogyós), a feldolgozás módjától (pl. vannak darálók amik nagyon roncsolnak ott sok az üllepíteni való) stb.

Must legalját a törköllyel együtt én visszaadom az anyaföldnek :).

Előzmény: medvegyu (10458)
medvegyu Creative Commons License 2011.09.22 0 0 10458

Azt hogyan éred el, hogy két napig ne iduljon be a forrás? Hűtéssel?

 

Chardonnay esetében mennyi áztatás ajánlott?

 

Szombaton szüretelünk Chardonnay-t, azt tervezem, hogy fél napig héjjon hagyom ledarálva (közben pillepalackba fagyasztott jeget teszek bele hűtésnek).

Aztán azt olvastam valahol, hogy a mustot jó ülepíteni, hogy a hordóba ne kerüljön bele a sűrűje (a lassabb forrás több ízt meghagy). Az ülepítést meddig célszerű végezni és mennyit kell meghagyni belőle?

A must alja gondolom mehet a törkölyhöz.

 

Előzmény: Cirfandlia (10453)
BZoltan Creative Commons License 2011.09.22 0 0 10457

Hát én azért nem mondanám, hogy a német rizlingek mind 9vv%-osak. Az a pár tucat német/francia rizling amit én az elmúlt pár évben ittam mind 11-13.5vv% között mozgot. Azok a 8.5-10vv%-osok amikbe belefutottam azok mind friss borok voltak, nem ritkán 1-3 literes dobozos kiszerelésben. Sőt ezek nagy része dél-afrikai és ausztrál borok voltak. Hogy ezek hogyan stabilak azt nem tudom... de nem is nagyon akarom :) Amúgy szerintem ezek a 10vv% alatti száraz vagy félszáraz borok nem is stabilak, fél-egy éven belül be kell tolni őket, mert idővel atomjaikra esnek szét.

 

A masszív maradékcukorral bíró TBA és hasonló borok persze más kategória.

Előzmény: Daeril (10452)
Jani71 Creative Commons License 2011.09.22 0 0 10456

Sziasztok!

 

Ha szoktatok készíteni szőlőlét, akkor hogy csináljátok?

Kinek milyen módszer vált be?

medveger Creative Commons License 2011.09.22 0 0 10455

Köszönöm, akkor így próbálom. Remélem, bejön az almasavbomlás, az ecetbacik meg ezalatt alszanak. :-)

Előzmény: Daeril (10451)
BZoltan Creative Commons License 2011.09.22 0 0 10454

Amit én spekulálni tudok, hogy különböző savösszetételű boroknak más és más lehet a savérzete.

 

A Cirfandlidhoz gratulálok. Egyszer szeretnék feliratkozni pár palack cseréjére :)

Előzmény: Cirfandlia (10453)
Cirfandlia Creative Commons License 2011.09.22 0 0 10453

"Szerintem olyan nagy különbség nincsen.." Persze nincs, legalább olyan fontos a savak összetétele, de idei év azért nem az éretlen savakról fog szólni. Az hogy nálatok meg a Mátrában ez is máshogy működik már meg sem lepődöm ;)  valóban van olyan sav ami az erejedés alatt keletkezik - pl. az ecetsav de ennek nem örül a borász - továbbá tejsav, borostyánkősan, galakturosav; miközben a borkősav és az almasav egy része kiválik, lekötődik, átalakul. A vége azért ennek az folyamatnak savcsökkés szokott lenni, mert a képződők nagyságrendileg kevesebben vannak mint a kiválók - de lehet kivételes helyzetben más, én nem hallottam eddig erről.

 

Tegnap én is szüreteltem; 400 kg tökéletesen egészséges, jól beérett 10-20%-ban töppedt, mazsolás Cirfandli ázik 2 napig, hogy a minél több értékes aroma kijöjjön az aszalódott szemekből. Mustok 22 volt rögtön feldolgozás után, savat  6ra titráltam; remélem ez elegendő alkoholpotenicált jelent; pláne hogy min. 23-ra várom áztatás után ;):

Előzmény: BZoltan (10448)
Daeril Creative Commons License 2011.09.22 0 0 10452

A német Rizlingek stabilak 9°-alkohollal is? Ott a savak tartósítanak vagy mi lehet az ok szerinted?

Előzmény: BZoltan (10448)
Daeril Creative Commons License 2011.09.22 0 0 10451

Ha 25 mg/l célzol akkor igen.

 

Az almasavbontók szeretik a meleget és a magas pH-t. (az ecetbaci is pont  ezt szereti) Seprőfelkavarást is szeretik mert abból jutnak szabad nitrogénhez a szaporodáshoz.

Nem szeretik a magas alkoholt, sok ként (15-20 mg/liter !! aktív kénszint !! felett) és a hideg pincét. Úgyhogy cefrekénezés után nem kellene már kénezni, ha spontán MLF-et akarsz. Hordó lehetőség szerint legyen tele, levegőt ne kapjon a bor.

Előzmény: medveger (10449)
medveger Creative Commons License 2011.09.22 0 0 10450

Szép napokat mindenkinek!

 

Almasavbontást szeretnék (adalékanyag nélkül) végrehajtani. Mindenfelé azt olvastam, hogy a finomseprő felkeverésével (a zajos erjedés után) ez magától beindul(hat). Kérdésem az lenne, hogy ekkor még ugye nem szabad megkénezni a bort, mert az elpusztítja az almasavbontó bacikat is. Hogyan óvom a bort ilyenkor az oxidációtól? Vagy elég neki, ha teletöltöm a hordót? Vagy a kénezés nem zavarja  a bacikat?

Köszönöm!

medveger Creative Commons License 2011.09.22 0 0 10449

Ez akkor, ha jól számolom, 100l cefrére fél deci törzsoldatot jelent, ugye? Tehát a 200l vöröshöz egy deci kellene? (Biztos jól számoltam?)

Köszönöm!

Előzmény: Daeril (10447)
BZoltan Creative Commons License 2011.09.22 0 0 10448

Szerintem olyan nagy különbség nincsen a 4.6 és egy 5.2 sav között. Ráadásul abban a rizlingben van 8.5 g/l maradékcukor is.

 

Amúgy csak alátámasztani tudom Bálint írását. Néha az erjedés után tényleg magasabb savakat lehet mérni.

 

Én nem tudom, hogy ezekkel a savakkal mi hogyan működik. Az biztos, hogy a Somlón már nem csökkennek a savak. A perzselő hőség idején pedig a levelezés sokat számított. Én minden évben csodálkozom, hogy milyen sokan menetrend szerint csontra lekopaszítják a fürtzónát... tovább csökkentve a rendszerint amúgy sem túl nagy lombfelületet. Aztán csodálkoznak, hogy nem érik a szőlő és mennek a savak.

 

Komplex dolog ez...no és mágia :)

 

De a lényeg az az, hogy én az alacsony savtól sokkal kevésbé félnék mint a 10-11vv% alkoholpotenciáltól. Nem ritkaság, hogy elzászi Gand Cru birtokok fantasztikus borokat palackoznak akár 4g/l savval és 10 feletti maradékcukorral és 13-as szesszel.

Előzmény: RAMBO (10444)
Daeril Creative Commons License 2011.09.21 0 0 10447

szerintem: 10 g porított borkén 100 ml vízben felodva kb. megegyezik egy 5%-os tözsoldattal

5%-os törzsoldatból 1 ml - 1 liter borhoz adva 50 mg/liter kéntaratlmat eredményez

Én cefrébe nem tennék 25-30 mg/l kénnél többet de majd az okosok megmondják jól gondolom-e. Persze ez attól is függ mit akarsz.

 

Előzmény: pumi66 (10446)
pumi66 Creative Commons License 2011.09.21 0 0 10446

Üdv,

 

kérdésem az lenne, hogy 200 kg vörösszőlő cefréhez mennyi törzsoldat indokolt, illetve a pektin bontó enzim használata okvetlenül szükéges-e?

Melyik a jobb, a porított borkén vagy a törzsoldat?

pinotnoir777 Creative Commons License 2011.09.21 0 0 10445

Már több nagy tapasztalatú kollégától hallottam, hogy meleg években erjedés alatt sok esetben növekedni is tud a sav, pontosabban a mustban titrálásal nem mérhető savból valahogyan mérhető lesz. A hogyant ne kérdezd.

 

 

Előzmény: RAMBO (10444)
RAMBO Creative Commons License 2011.09.21 0 0 10444

A 2009-es rizlingedet kóstoltam, és nagyon szeretem is.

 

Ezzel együtt az a sav a borban mért sav, a kolléga meg mustban mért savról beszél, ami forrás alatt kb. 1g/l-rel csökken. Tehát neki a 4,6-os savú bor lett megcélozva.

Előzmény: BZoltan (10426)
Ali-bá Creative Commons License 2011.09.20 0 0 10443

Én a  "Szőlőoltás Index Fórum"-ot ajánlom.

Előzmény: gergerg (10440)
gergerg Creative Commons License 2011.09.20 0 0 10442

Írd meg mikor, Hollókő felé útba esünk. (ha épp nem dolgozok)

Előzmény: Törölt nick (10441)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.20 0 0 10441

Meglesz!

Tervbe van véve egy Hollókő, Nagybörzsöny kirándulás az ősszel.(gyerek )

Előzmény: gergerg (10440)
gergerg Creative Commons License 2011.09.20 0 0 10440

Minden további nélkül. Nézz át az /oltás, szemezés/ topicba, és keresd vissza a tavaly tavaszi hozzászólásokat.

Előzmény: Törölt nick (10438)
gergerg Creative Commons License 2011.09.20 0 0 10439

Alul nem 5 cm, hanem 5 mm! Nem kell tápanyagdús föld, inkább nedvességtartó legyen.

Előzmény: Törölt nick (10436)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.20 0 0 10438

"Ja! Az oltástól meg ne félj! pl. zöldre-fás oltást az idén csináltam először és sikerült!"

 

 

Ezt kipróbálom. Van egy jó fajta és 3 nem szeretem féle tőke. Bele lehet akkor oltani ? 

 

 


Előzmény: tp329 (10428)
Törölt nick Creative Commons License 2011.09.20 0 0 10437

Itthon van szőlő de kicsi a hely sok az állat, kutya, csirke.  Nem férek el ezért a sok kert.

Értem a bujtatást. Csináltam vagy 10 éve de jöttek a tojást tojo gyalogosok oszt ...

Előzmény: gergerg (10432)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!