Azt a szegeny artatlan Szovjetuniot, amelyik bekesen szedte a gombat a Baltikumban, Besszarabiaban, Lengyelorszagban es Finnorszagban es tamogatta a tarsadalmi rendet bomlaszto kommunista mozgalmakat. Ne csinaljunk mar ugy, mintha az 1941-es Szovjetunio artatlan szuzlany lett volna (meg ugyis, hogy az elmebeteg vilagforradalmar Trockij helyett a mersekeltebb Sztalin ragadta meg a hatalmat).
> Két világháború, tudod. Aminek az USA netto haszonélvezője volt
Nemreg olvastam egy irast, ahol az usa katonai stategiajat idezte valaki, miszerint az az erdekuk jelenleg is, hogy haboruk legyenek, lehetoleg eros orszagok kozott, az USA teruleten kivul. Ezzel a potencialis rivalisok meggyengitik egymast, az USA-nak meg tovabbi piacot teremtenek. Sajnos nem talalom, hogy mibol vagy kitol ideztek ezt.
De van, aki szerint maganak a kapitalizmusnak is leteleme a haboru.
"Azt mondom hogy az USA szétrabolta a fél világot és ennek köszönheti a gazdasági sikereit, nem az oligarchikus társadalmi berendezkedésének."
Erre lehetne mondani, hogy a társadalmi berendezkedése tette lehetővé, hogy szétrabolják a fél világot (amivel azért vitatkoznék, de azért tényleg többet pofázkodtak bele más országok dolgába, mint kellett volna...). A szovjetek is próbálták (vicces ugyebár, hogy pont egy volt szovjet vazallus országban vitázunk erről...), de nem volt meg a potenciáljuk.
.. csak ezen logika alapjan igen nehezen magyarazod meg pl azt, ami Nemetorszagban tortent.. KET elveszitett vilaghaboru+jovatetelek. 0 nyersanyag, kisebb nepesseg, mindket haboruban tobb embert veszitettek, mint az oroszok.... a logikad alapjan szarabbul kene allniuk, mint az oroszoknak...
es igen.. a valosagot tetszoleges mereture zsugoritva/bovitve barmi igazolhato... :)
Csak azok hiszik, hogy USA egy "kánaán" akiknek fogalmuk nincs, mert ijesmi ország nemlétezik a világon, csak jobban élhetö vagy kevébé élhetö országok léteznek
egy "élhetö" országba IS KELL "küzdeni" hogy elérjél valamit, de nemkell beledögleni, mert ugyvan "szabva", mindenkinek van esélye, és ez a igazi lényeg.
persze dumákat lehet gerjeszteni, ami már manapság gyerekes mibel a világ nagyon kicsi lett
Az en tapasztalatom meg az volt, hogy a lakossag 70%-a diplomat kap. Igaz, az atlagdiploma a magyar altalanos iskolai szintet sem uti meg. Ideztem mar parszor azt az ismerosomet, akinek a kansasi egyetemen (ami nagysagrendekkel jobb hely, mint az atlag college-ok) az volt az egyik felevben a feladata, hogy megtanitsa a 20 legfontosabb elem vegyjelet.
Azt mondod, hogy a kommunizmus ugyanolyan, vagy akár hatékonyabb, mint a kapitalizmus, csak az USA/SZU összehasonlítás igazságtalan? Akkor ott vannak még az NDK/NSZK, É/D-Korea storyk...
Igen sok időt töltöttem amerikában, és pontosan tudom mekkora esélye van a lakosság 70% nak a diplomára.
Nulla.
Az a felső középosztály és az elit kiváltsága. De még aki el is jut az is katasztrofális diplomagyárakba kerül, mert az igazi komoly felsőoktatás az az Elit kiváltsága, meg a sport ösztöndíjasoké.
Két világháború, tudod. Aminek az USA netto haszonélvezője volt, az oroszok meg elvesztették lakosságuk negyedét, és lerombolták európai nagyvárosaik zömét.
Amíg az USA ellopta a német és japán ipart, sok évtizedig szedte a kamatokat a "győztesektől" is, nemhogy a legyőzöttektől, addig Oroszország jobbára csak a terheket nyögte.
És akkor még a világ többi tájáról az USA által összerabolt vagyont nem is számoltuk.
Platon hány évet huztál le csunya amerikába? mert akkor akkora zagyvaságokat nem hoznál össze, vagy ha mégis (amibe kételkedek) akkor nagyon fölé löhettél hehe
1. " fáradj ki az USA-ba aztán lássuk mire jutsz.
Hogy diplomád nem lesz soha, az is biztos."
milliok meg milliok szereznek diplomát csunya amerikába, mégha "csorik is" ha tehetsége és akarata van, ez nem probléma, ha TE ezt nemtudod? az a te bajod
2. "az USA-ba ott majd senki nem fizeti neked az oktatást, kórházat, de még az utakat is megnézheted".
szintén egy totális zagyvaság (bocs) mivel fogalmad nincs, hogy hogy müködik, mondhatnám, hogy te csak dumálsz a vakvilágba, vagy amit "beagyaltak" neked, de mamár ijesmi hüjéül hangzik
3. "Ha azt hiszed hogy nálunk vagy akár Albániában rosszak az utak, akkor nézz körül az USA_ban"
néztél te "körül " amerikába a utak minöségéröl? Maxikotol Alaskáig? vagy keresztül kasul, hogy ezt te állitod? hehe
Ps: az, hogy Albániába jok az utak ahpz csak gratulálok.
Az USA is termelt eleget. Igazából minden most vezető kapitalista ország termelésből lett naggyá, a világ műhelye volt, fosta exportra az iparcikkeket: angolok, USA, németek, skandinávok, japánok, Dél Korea, és most Kína. PErsze termelt a SZU is, csak qrva xar szervezésben-minőségben, csak a mennyiség számított.
2015-ben 6.2 milliard kobmeter volt a netto foldgazimportunk (sokeves melypont), 8.8 milliard kobmeter volt a felhasznalas (+7%, regen nem volt novekedes, valoszinuleg a kicsit hidegebb ido okozta), megint 10%-ot esett a termeles. Az atlagos netto importar 94 forint/kobmeter volt.
Ahogy theta a multkor nagyon szellemesen megfogalmazta: a SzU a termeles minden hataron tul valo novelesere helyezte a hangsulyt, az USA meg a fogyasztas minden hataron tul valo novelesere helyezi. Az ido bebizonyitotta, hogy az utobbi a helyes strategia. Legalabbis addig, amig a piramisjatek mukodik.
Platon, az emberi és természeti erőforrások tekintetében a SZU az USA előtt állt. Gyakorlatilag minden, de szó szerint minden van ott, a világ legnagyobb országában - és akkor még népesebbek is voltak az USA-nál. Ha az általuk választott modell csak egy picit is jobb, hatékonyabb, potensebb lett volna - akkor végül elkerülhetetlenül leelőzték volna az USA-t. Ha a kommunista modell csak évi 2-3%-al nagyobb növekedést tudott volna produkálni, mint a kapitalista - akkor az 50-es évekre a világ leggazdagabb és legfejlettebb országává kellett volna válniuk. De ha csak hajszálpontosan ugyanakkora növekedést produkáltak volna, mint a tőkés világ - akkor is a mostani szint bő dupláján kellene állniuk.
A valóság az, hogy miközben a cári Oroszország az egész XIX. században és az első világháborúig folyamatosan a világ legnagyobb gabona-exportőre volt, addig a bolsevik hatalomátvétel után a SZU létezésének nyolc évtizede alatt egyszámjegyű (!!!) évben nem szorult csak gabona-importra (aminek a zömét egyébként az USA-tól vették, a szovjet lakosság negyede-ötöde valójában amerikai kenyéren nőtt fel és élt egész életében...). Ennyire volt hatékony az a szisztéma...
És, hogy ne keverjünk össze mindent mindennel: ez nem az orosz emberekről, az orosz szakemberek tudásáról-kreativitásáról szól. Ez arról szól, hogy Koroljov tényleg a világ egyik legkiválóbb rakétamérnöke volt - de ereje teljében egy nemtörődöm részeg orvos műhibájába kellett belehalnia. Ez arról szól, hogy a vezető szovjet repülőgép-tervezők tudtak bár élvonalbeli konstrukciókat is kitalálni - de ettől még szinte mind gulágokon töltötték életük-pályafutásuk egy részét. Nem az orosz emberekkel - hanem a diktatórikus kommunista elitjük által rájuk kényszerített modellel van/volt baj, ez nem volt hatékony. Ennek volt köszönhető, hogy bár te örökösen azzal jössz, hogy mi mindent nem csináltak - de igazándiból a Zaporozsec volt az egyetlen valóban szovjet autó-konstrukció (olyan is volt..), minden más kivétel nélkül licencgyártás-másolat-hadizsákmány alapokra épült. Az orosz mikroelektronikai ipar követő üzemmódban másolt, örökös lépéshátrányban. Nem vitalom, hogy volt emberi potenciál - azt állítom, hogy maga a szisztéma nem engedte ezt megfelelően érvényesülni, kibontakozni. És most újra abba a csapdába fognak esni, hogy ezt a szisztémát újraépítik.
Naoize.. akkor most jatsszunk Vago Istvanosat (alljunk meg egy szora) (Gabika-nak is szol)
Mivel az effele "elszamolast" torveny nem szabalyozza, akkor nezzuk ilyen matekos modszerrel:
1. A szuloket, nagyszuloket, gyerekeket, stb. ne keverjuk mar bele, semmi kozuk ehhez ( vagy kollektiv bunosseg van? :) apaik buneiert a gyermekeik? )
2. Nem kevernem en ebbe bele az intezmenyfenntartast, meg a hasonlo baromsagokat sem.. maximum ha lebontjatok EGY FORE kiszamitva, idosorosan sulyozva, mert a tobbi allampolgarhoz sincs kozom.
3. A vegzettsegeim es diplomam nem az allamtol kaptam, hanem azert, mert tanultam. (Lehet van aki csak ugy kapta, de ugye az egyeni szocporoblema,
ha valakinek ugy smitteltek ossze a vallalatnak, vagy a hivatalban, lelke rajta, nem erdekel) Mivel a gimnazium utantol folyamatosan munka mellett
tanultam, ezert ugye a koltsegteriteses kepzeseket ki is hagyhatjuk a keretbol.
4. A katonasag alatt konkretan penzt buktam, ezert tartozik nekem a magyar allam ket teljes evi beremmel
5. egesz pontosan 3,5 millio forint tunt el a magannyugdij szamlamrol, amivel a Magyar allam meg mindig tartozik
15 ev alatt pedig siman kifizettem 12 ev kepzesenek koltsegeit (altalanos iskola+gimnazium), amennyiben megsem, akkor levonhato a ket teljes evi berembol plusz az ellopottm 3,5 milliobol.. maradekot lehet a szamlamra utalni...
Szoval en sem erkolcsi, sem anyagi ertelemben nem tartozom senkinek. aki maskent erzi, irany Brusszel, szabad probapert inditani :) :) :)
Pedig a Legfelsöbb Szovjet annak idejen el akarta szivni Ford-ot is, meg Edison-t is ... de nem sikerült. De meg Teller Ede se Moszkvaban elte le eletet ... de Fermi se ... ugyhogy kenytelenek voltak a zatomtitkokat kemkedessel elszivni ...
meg jo, hogy GPS-t romaniaban kepeztek es mi meg "elszivtuk" :
De ha ez nem lenne elég, GPS kizárólag külföldről (!) szerzi a jövedelmét...viszont Magyarországon költi el.
Tehát GPS nettó exportőr úgy, hogy Mo. sem most, sem ezelőtt nem fektetett bele egy fillért sem - viszont most a kinti bevételeiből részesedik, méghozzá elég combos százalékban.
nem en vetettem fel a penzbeli elszamolast, mert en is hulyesegnek tartom, de boven fizettunk a magyar allamkasszaba, 7 ev alatt tobbet mint mas egy egesz elete alatt.
Annak van egy diszkret baja hogy pont egy allam nyakan eloskodo nyugger von kerdore hogy hova fizetek es mit :)
Egyszer asszem kiszamoltam hogy 7 ev alatt az asszonnyal egyutt kabe huszmillat keresett rajtunk az allam, adokkal, jarulekokkal, AFAval, mindennel egyutt. Plane hogy soha egy filler fekete adozatlan jovedelmunk nem volt.
Nem nagyon akartam beleszolni, de hatha sikerül valamennyire mederbe terelni a felreerteseket.
Valaki oskolazasa NEM az allam teljesitmenye, hanem a polgaraie! Egy tisztesseges csaladban joga van a szülöknek elvarni, hogy a gyereke a kepessegeinek megfelelöen legyen/lehessen "kikepezve" (a cucilizmusban a jatekpenzböl nem lehetett külön fizetni a kepzesert, mert a kedves polgar a munkaja jogos ellenerteket nem kapta meg). Ez nem eccerüen "kapok <-> visszafizetek" kerdese.
Becsületesen dolgozo szülök gyermekeit miert is ne kellene megfelelöen (a kepessegek/akaratok szerint) kimívelni?
(Es ez altalaban az összes orszagban igy van. Az EU egyik orszagaban sem üldözik azt, aki ez egyik orszagban tanult, de pl. ... a legkülönbözöbb okokbol egy masikban szeretne elni.)
Pénzben látod a hazáddal történő elszámolás módját?
A szüleid nyugdíját meg azok fizetik, akikre ráhagytad őket.
De igaz, neked ehhez nincsen közöd, hiszen már elszámoltatok.
Ha itt visszafizetted, amiért felnőhettél, akkor most milyen alapon fizetsz az új hazádban ilyen célokra?
Hiszen nem tartozol nekik.
Csak dolgozol nekik.
Nem nagyon világos ennek a pénzbeli elszámolásnak lényege.
Úgy tűnik, hogy sokkal inkább a magad felé összeállított mesevilág-klisé, amit elő lehet húzni a kalapból, amikor a mai életedet ebből a szempontból kell értékelni.
sokba, de osztd le az egyenre. Meg aztan anyamek is fizettek adot, azt se felejtsd ki a szamitasbol.
Raadasul itt is eleg magas adot fizetek, amibol Nemetorszag fizeti a magyar EU-penzeket, ugyhogy gyakorlatilag a mai napig fizetek Magyarorszagnak is. Ha mar reszletezzuk.
Ha azt mondod nem eleg? Akkor tudod mit? A magyar allam problemai nem erintenek jobban meg, mint amennyire a magyar allamot erdeklik az en problemaim :) Akarhogy is nezem, egalban vagyunk
Ugye nem azt akarod mondani, hogy Keleten (jelesen a SzU -ban) ne lett volna annyi pénz (korlátlanul) - amennyit csak akartak volna erre-arra fordítani?
De, pontosan azt akarom mondani. Ne nevettesd már ki magad. Összehasonlíthatatlanul nagyobb tőkekoncentráció volt és van az USA-ban. Két évszázad rablóhadjáratai után persze nem csoda.
Mégse nagyon bírtak, és bírnak az Oroszokkal. Ennyit tesz a kreativitás.
Nézzük meg Koreát. Az USA lerohanta az országot, nép irtott, kínzókamrák, haláltáborok.
Rengeteg Koreai hazafi életébe került hogy délen legalább a kemény diktatúrából kvázi demokrácia legyen. Jól rábasztak mert a japánok után megkapták a sokkal rosszabb USA-t. Persze a kollaboránsok nem változtak, csak áthúzták a Japán egyenruhát amerikaira.
Észak meg hat évtizede kemény embargó, és konstans fenyegetés alatt áll az USA agresszió okán, ami pont direkt oka a rezsim radikalizálódásának, és a gazdasági bajoknak.
az USA-ban egy dolog volt bőven, töméntelen rablott pénz, amiből lehetett fejleszteni a keleten feltalált dolgokat, és el lehetett szívni keletről a kinevelt kreatív agyakat. "
Mert egyébként az amerikaiak buták mint a segg - és a szovjet tudomány nélkül még ma is olajmécsessel világítanának - gondolom így látja a jeles kollégánk.
Ha csak a pénz-mennyiség számít - akkor SzaudArábia ....és olaj-társaik kellene legyenek a technikai fejlődés csúcsai - hisz sehol máshol a világon nincs akkora fajlagos tőke-koncentráció, mint ezeknél.
Élvezem én ezt a csórró-ember böszkeségét, azt, hogy:
"Igaz ugyan, hogy nekem kilóg a seggem a gatyából és még egy biciklire sem futja - de mennyivel okosabb-intelligensebb vagyok, mint a bunkó, tanulatlan szomszédom, aki X5-össel jár és 3 szintes villában lakik"
Na kb. ilyen a kommunista büszkeség is. Hogy nem szakad rájuk az ég 70 év keserű és gyászos tapasztalata után sem.
Pedig a keletnémet és cseh mérnökök is csináltak egész jó, mondhatni nyugati színvonalú kocsikat technikailag, persze csak prototípusként, a hülye pártfunkcik sose engedték gyártásba(drága, stb)..
"Nyugaton, az USA-ban egy dolog volt bőven, töméntelen rablott pénz, amiből lehetett fejleszteni a keleten feltalált dolgokat, és el lehetett szívni keletről a kinevelt kreatív agyakat. "
Ugye nem azt akarod mondani, hogy Keleten (jelesen a SzU -ban) ne lett volna annyi pénz (korlátlanul) - amennyit csak akartak volna erre-arra fordítani?
- Mégis ki a francnak kellett volna elszámolniuk a pénzzel az abszolutista kommunista rezsimeknek?
- Mégis milyen pénzügyi gát szabott határt annak, hogy realizálják a helyi zsenik ötleteit?
Ugyan már, nem látod hogy minden kutatásuk és fejlesztésük kizárólag mind a haditechnika felé csúcsosodott - arra volt pénz és potenciál, hisz az a mind a hatalmuk korlátlan idejű megtartását szolgálta.
A lakossági jólétet meg ki nem szarja le kommunistáéknál?
Nézd meg É.Koreát: a lakosság döglik éhen - de olyan katonai fejlesztések folynak, amelyek sok fejlett ország védelmi büdzséjét is meghaladják... lehet 10x is.
"az USA-ban egy dolog volt bőven, töméntelen rablott pénz, amiből lehetett fejleszteni a keleten feltalált dolgokat, és el lehetett szívni keletről a kinevelt kreatív agyakat. "
Semmilyen orosz űrhajó sem valósult volna meg, ha a szovjet vezetésnek nincs tele a gatyája folyamatosan attól, hogy legyőzi őket az "imperializmus".
Téged pedig a mélységes elfogultságod vakít el, mert én nem az eredményeket vitatom el, hanem arra próbálok rávilágítani, hogy kényszerek-ösztönzők nélkül soha semmilyen eredmény sem született - és ezek a kényszerek/ösztönzők a kommunista rendszerbe magába nincsenek, sosem voltak beépítve. Valahol tulajdonképpen szerencséje a szocialista blokknak, hogy nem győzedelmeskedett, így megmaradtak az ösztönzők - külső erőként. Mindig is nyomás alatt voltak, mindig is kényszer alatt voltak, és mindig is számolniuk kellett azzal, hogy az információtól a lakosságot teljesen elszigetelni nem lehet, így a (másik) világ valós fejlődését legalább távolról lekövetni muszáj volt.
Ha győzött volna a világszocializmus - saját magába fulladt volna rövid úton.
A mai napig orosz űrhajókon járnak az űrhajósok az ISS-re, ami Orosz Konow How-ból, orosz mérnökök által tervezve épült meg. De a Szovjetunióban találták fel a lopakodástól kezdve a mézer és lézer elméleti kidolgozásán keresztül a lézerdiódákon át a vízalatti hegesztésig egy sor dolgot.
Számtalanszor ki lett már tárgyalva hogy éppen hogy az oktatási rendszer okán keleten volt nagyobb kreatív potenciál. Nyugaton, az USA-ban egy dolog volt bőven, töméntelen rablott pénz, amiből lehetett fejleszteni a keleten feltalált dolgokat, és el lehetett szívni keletről a kinevelt kreatív agyakat.
A turmixgépet meg éppen a Vargas fele brazil diktatúrában találták fel, ami papam, tervgazdálkodáson alapuló rendszer volt.
TV Computer sem lett volna, meg HT 1080Z sem (az is licencgyártás volt!!!) a gaz imperializmus nélkül. Számítógép-számítástechnika sem lett volna (a kibernetika amúgy is imperialista áltudomány volt...), általában: teljesen zárt és versenytárs nélküli szisztémában a kommunizmusban a kereket sem találták volna fel. Vagy ha fel is találta volna valaki, sosem terjedt volna el, sosem használták volna semmire. A rendszer vezető-döntési pozícióban lévőire semmilyen teljesítménykényszer, cselekvési kényszer sem irányult - az alul lévők meg semmin sem tudtak soha változtatni.
Az NDK-ban soha semmilyen turmixgép sem lett volna, ha a fél ország nem nézte-hallgatta volna folyamatosan a nyugati TV-rádió adásokat, és ott nem látta volna, hogy ilyen is van, ilyen is létezik...
A népelégedetlenségtől való rettegés volt az egyetlen hajtóereje az egésznek, semmi más.
Tisztán látszik, hogy bár iszonyú bölcsnek gondolod magad, alapvető összefüggéseket nem vagy képes átlátni. A kommunista rezsimekben azért volt értékelhető fejlődés - és kizárólag és csakis azért volt - mert folyamatos, állandó külső nyomás alatt álltak. Azért voltak eredmények a nukleáris és hagyományos fegyverkezésben - mert állandó (kölcsönös) fenyegetettségben voltak. Azért alakult ki egyáltalán például polgári személyautó gyártás (kis túlzással kivétel nélkül egyébként vagy a büdös kapitalizmustól megvett-lemásolt konstrukciókkal, beleértve a te Zastidat is, vagy onnan még megörököltekkel - mint az NDK, Csehszlovákia autógyártása), általában konzum, lakossági fogyasztási technikák gyártása - mert lehetetlen volt információtól teljesen elszigetelni a lakosságot, mindenki tudta, hogy ilyenek "nyugaton vannak", és az elégedetlenségtől féltek. De csak ezért.
A rendszer önmagában egyszerűen fejlődésképtelen volt, pont úgy, mint a klasszikus sötét középkor (amit te definiálni sem tudsz, mert nem is érted az egészet) - és az alapvető létszükségleti cikkeken túl semmit sem lett volna képes és hajlandó önmagában biztosítani. Ez verseny nélkül egyszerűen nem megy - és a versenyt a párhuzamosan és erőfölényben létező kapitalizmus puszta léte valamilyen szinten így is kikényszerítette. Ezerszer elhangzott már, de te sosem leszel képes megérteni: a szocializmust valójában nem is a nukleáris fegyverkezés meg a csillagháborús verseny - hanem a Quelle katalógusok döntötték meg. Tűnődj el ezen - bár nincsenek illúzióim...
Azon is, hogy ez nem jelenti azt, hogy a kapitalizmus tökéletes, még azt sem, hogy jó - csak azt, hogy az adott feltétel-rendszer mellett gazdaságilag mindig végül felül fog kerekedni valamilyen piacgazdasági modell a kollektivizálós-tervgazdasági szisztémákon, most is, a múltban is, a jövőben is - és mivel minden társadalom és állam alapjait végeredményben a gazdaság jelenti, így a kommunizmusnak esélye nincs. Kínában is azért működik viszonylag jól a szisztéma, mert csak nevében és jelszavaiban kommunista/szocialista, a valóságban a legkisebb mértékben sem, vegytisztán piacgazdasági.
Az én történelemmel kapcsolatos ismereteim szerint eredetileg Korea északi része volt fejlettebb. Indiát egyébként Kínával lehet reálisan összehasonlítani mert nagyjából egy szintről indultak az 1940-es évek végén, közel egyforma méretűek. Kína végig kommunista vezetés alatt fejlődött, India pedig - szegénysége miatt meglepő módon - végig plurális demokráciában.
Az állami pénznek meg van az a rossz tulajdonsága, hogy a beruházás folyamán termel jövedelmet a beruházónak, majd az üzemeltetésben addig, amíg folyósítják. A csőd után szerintem átveszi olcsón valaki más, aki már jóval kisebb beruházási éftékkel számolhat és így nyereségesen üzemeltetheti. Természetesen feltételezve azt, hogy a felépült komplexum képes üzemi nyereség termelésre.
Ezek még igen, egy generációnak jó volt, de most gyülekeznek a bajok. Pl ez, hogy a jólétet erre alapozták, hogy nem nevelnek gyerekeket hanem hoznak be készen 30 éveseket, ez is kezd már valami kritikus tömeget elérni. a kommunisták biztos, hogy nem ezt az utat választották volna. ...de egyéb dolgok is kezdenek már kiütközni.
Egyéb változások is voltak ...................... no de a swédek sose voltak kommunisták mégis dácia ...akarom mondani renault12 motor volt pl a 340-esben.
Volt itt műszaki fejlődés csak lassúbb és más irányba mint nyugaton és egy politikai cél, a teljes foglalkoztatottság, ami vitatható, hogy jó vagy nem jó de volt az biztos. Nagy teher volt az is, hogy a sokkal nagyobb vagy 3-4 szer nagyobb népességű NATO val szemben megvalósult a nukleáris paritás és hagyományos fegyverekben lehet, hogy már fölényben is voltunk.
"Na meg az a munkatempó... volt szerencsém belülről látni építkezésen, mezőgazdasági minisztériumban, megyei kórházban. Hehe.... ha én annyi cigi-kávé-kaja szünetet tartanék, nem lenne ma melóm."
Na de azt tudod, hogy egy korabeli szénbánya mellett ez a négyesmetró tényleg egy egérlyuk? Ellentmondásos, de tulajdonképpen nagyobb volt akkor a termelékenység az egész a teljes országhoz viszonyítva. 1960-1990 között eltelt 30 év sokkal többet tett le sokkal kevesebb kölcsönnel terhelve mint a 30 év 1990-2010 között. Pedig még hadseregre is sokkal többet fordítottunk.
Minden. Ami itthon jól jöhetett, sokan ellopták. A szerszámok élen jártak ebben. De a hobbik vityillóiban is sok ellopott anyag volt. Jó sok részeg-alkoholista is volt munkaidőben. Nem volt vállalat, ahol legalább 3-5 kocsma ne lett volna a nagyon közelben. A mi szakoktatóink már reggel megitták a napindítót, délutánra már egymást támasztották. A sörösüvegek elengedhetetlen részei voltak bármilyen építkezésnek. Sokan estek pofára a rendszerváltás után, ahol a főnök már nem engedte meg hogy ittasan menj be dolgozni.
Na meg az a munkatempó... volt szerencsém belülről látni építkezésen, mezőgazdasági minisztériumban, megyei kórházban. Hehe.... ha én annyi cigi-kávé-kaja szünetet tartanék, nem lenne ma melóm.
Mondanám hogy a lopásból kinőttünk végre, de sajnos nem.
35 éve egy kórházi élelmezési osztály vezetője ugyanúgy a magáénak érezte raktárban/hűtőben lévő húsokat, tésztákat, sajtokat, stb, és vitte haza péntekenként szemérmetlenül pakolva a verda csomagtartójába, mint ahogy manapság garázdálkodnak egyes cégvezetők/politikusok a rájuk bízott céggel/közvagyonnal.
Protekcióval lehetett téglát kapni pedig némi túlzással volt gyár minden faluban. Cementből is mindég hiány volt.
Mentek a nagy beruházások, de egyébként is ahogy a közgazdászok akkor mondták a szocializmus erőforrás korlátos a kapitalizmus meg piac korlátos rendszer. Úgy működött, hogy a vállalatok igyekeztek az erőforrás raktáraikat mindég feltöltve a termék raktáraikat üresen tartani, ez volt az érdekük, csak persze olyan termék is van ami a másiknak erőforrása.
(-: a tőkésezésről, a bankározásról is és ne vedd rossznéven de az usázásról is (-: ...meg, hogy a rákot a gyógyszereken kívül mindennel meg lehet gyógyítani (-:
Ez az új trendy, a tőkés, bankár, ez ugyan az most világszerte mit itt az 1980 as évek elején divatos lett de látjuk, hogy még ma is népszerű kommunistázás, nagyon sok jelzés figyelmeztet már a rendszer közeli bedőlésére, pl ez is.
Több lenne a munka, lennének pl varrónők is, a 80 as években még volt német textilipar, a kommunisták nem engedték volna kiszervezni kínába azt se.
Az meg butaság amit gondolsz, volt műszaki fejlődés akkor is csak nem ennyire mentünk rá a gagyiságokra, nem úgy nézne már ki a wartburg mint 30 éve ahogyan 1990-ben se úgy nézett már ki mint 1960-ban.
Az ndk-t az a tőke szabad áramlása állította meg a fejlődésben, ugyan úgy áramlott előtte is csak nem szabadon.
Akkor is lenne eu. csak a központ nem brussel lenne hanem moszkva. és? ...nem londonba lehetne menni mosogatni hanem mondjuk vasutat építeni szibériába. jól fizették, ismerősöm dolgozott ott.
Arról nem beszélve, hogy a fél ország munkanélküli lenne, mert a Trabant, vagy a Wartburg nem volt olyan kelendő a világpiacon, mint az Audi vagy a Merci.
Ja, milyen jól jártak volna a németek, ha az egész országukból NDK lesz, csak akkor most ki adná az EU-s pénzek döntő részét, vagy egyáltalán ki hozta volna létre az EU-t , vagy ki pumpált volna 2000 milliárd eurót NDK-ba?
Ami itt a tetőn van az nem. Valami ...indium-kén....nem tudom pontosan, úgy adták, hogy borús időben is tud valamivel többet így éves szinten többet termel. 8KW lett létesítve ilyen is olyan is, termel is a hálózatra....most nem tudom, az első hét nem igazolta, majd megkérdezem.
Az oroszokat a távol-kelet jobban érdekelte akkor, egyébként valóban tekinthették volna a békeszerződés felmondásának és felszabadíthatták volna egész Európát.
Valószínűleg szocialista lett volna az egész, az amerikaiak Japánban is alig tudták megakadályozni, hogy meg ne nyerjenek egy tényleg teljesen szabályos választást.
Ugyan olyan butaságot írsz mint ha mondanád, hogy mivel ugyan az a nép csak más rendszer, tehát ha Mao szorul ki taiwanra és a nagy Kína egy szabad, demokratikus piacgazdaság akkor most az usa veszi az ő állampapírjaikat és a Földön 1 milliárddal több a személyautó és van még vagy 10 millió mc donald's ....hulladéklerakójuk meg magasabb mint a Himalája.
Nem, te is látod, hogy É-Korea jobban fejlődik mint a kapitalizmus átlaga. Újabban nem mondják már, hogy ott éheznek meg ilyesmik, már a nyugati független média is kihátrált ebből.
Az se lenne lehetséges, hogy Nápoly olyan legyen mint Milano, ha kettészakad ha egybe marad mindegy, de Burgenland se salsburg és világos, hogy szabolcs se lehet olyan Győr sopron. Ha a dunánál kettészakad Magyarország akkor most lehetne mutogatni, hogy a dunántúl fejlett mert kapitalista a keleti meg a kommunisták által lett tönkretéve?
Ott cseszhették el szerintem, hogy nincs a közelben bőven hűtővíz, hőerőművet csak olyan helyre szabad tervezni. ...na meg egy szabad demokratikus országról lévén szó, az is egy négyesmetró mint a finn atomerőmű vagy a berlini repülőtér.
(megjegyzem a kínai napelem olcsó árában az is benne van, hogy teljesítményben nem tudja azt amit mondanak aztán majd kiderül, lehet, hogy élettartamban se)
Cikkíró keveri a szezon a fazonnal, szokásos hozzá nem értés iskola példája.
Gyanítom a történet valahogy úgy volt, hogy a CSP erőmű önköltségi ára olyan magas lehetett, hogy a kínai olcsó PV erőmű árával már nem tudott versenyezni.
(Megjegyzem, mikor először láttam ezt a központi tornyos CSP projektet, akkor se tetszett már. Egy erősebb lepkefingtól a mező tükrei berezonálnak, és csökken a torony hatásfoka...)
A hír igaz A hír igaz, azzal az apró korrekcióval, hogy nem Moszkvában, hanem Leningrádban, nem a Lenin téren, hanem a Moszkva téren, nem Volvókat, hanem Volgákat, és nem osztogatnak, hanem fosztogatnak.
"Bizony, és itt a "keleti" szón van a hangsúly - ahova a derék kommenistáid betették a lábukat - minek nyomán helyen közismerten nem nő fű nagyon sok évig."
Na nem egészen, legyünk pontosak. A kommunizmusban az NDK nagyon nagy fejlődésnek indult mert a 80 as években rohamosan kezdett beáramlani a nyugatnémet tőke. Csak éppen mint állam azt tudták korlátozni, az egyesülés után állt meg a fejlődésben, onnantól az már más, az a "tőke szabad áramlása" ahogy mondják. Ma onnan sokkal több a menekült mint innen, végül is szerintem ott talán még rosszabb is ahogy hallom, régen voltam, az igaz.
"Ha nem is lett akkora különbség, mint Észak és Dél-Korea között"
Vagy Észak és Dél-Olaszország között? Ez nem beszéd, É-koreát ne d-Koreával hasonlítsad össze hanem pl Indiával, az szabad ország ugyebár ....vagy akármivel ahol él vagy 6mrd ember. Attól, hogy É-Korae demokratikus akinek van már egy Kia az nem venne még egyet. Ha nem szakadnak ketté ugyn ez lenne a helyzet csak a szegénység gettókban oszlana meg mint pl az usa ban, mert van ott is bőven egy é-koreányi lakosság ami nem él jobban vagy még úgy se, kitenne egy államot.
Nem, elég jó suli volt az és akkoriban megismertem néhány barátját, később másokat is, egyetemistákat is.
Na de ez csak nem cáfolja a következtetést amit egy statisztikából vontam le. Egyébként ezt látod te is csak mást akarsz látni, minél fejlettebb versenyképesebb, sikeresebb egy ország annál gyengébb az oktatás annál egyszerűbbek az emberek. Országon belül is látható ez mert vidéken még igen, de pesti tanár ismerősöm dünnyögi mindég, hogy ott ma már lényegében nem is lehet tanítani, az már szerinte nem az.
Nincs új a nap alatt egyébként hiszen már a bibliában is:
Egyszerűen nem hiszem el, hogy az üzleti tervet olyan támogatás mentén készítették el, ami ma van, holnap nincs...
Nem kell túlkonspirálni.
A támogatások megnyirbálása, illetve az árverseny miatt csökkenő haszonkulcs csak utolsó csepp. A gond gyökere az, hogy ők is a Berci-féle exponenciális növekedést vették alapul az üzleti tervek kialakításakor: ez lehetővé tette volna a gyors növekedés érdekében felvett hitelek 'kinövését'.
Nem egyedüliek, minden klasszikus buborékban ezt csinálja a cégek tekintélyes része.
ja ertem, tehat 13 eve az ocsed kikerult valamilyen belga varos valamilyen belga iskolajaba es megtaltosodott, ebbol kovetkezik hogy a nemet gimnaziumok szarabbak mint a magyarok.
"Szerintem Németország keleti felén egyáltalán nem jobb élni..."
Bizony, és itt a "keleti" szón van a hangsúly - ahova a derék kommenistáid betették a lábukat - minek nyomán helyen közismerten nem nő fű nagyon sok évig.
Ha nem is lett akkora különbség, mint Észak és Dél-Korea között... de azért sok mindenben majdnem utolérte már az NDK a príma távolkeleti elvtársak "demokráciáját" - nem véletlen, hogy még az állam-nevük rövidítése is ugyanazokból a betűkből áll :-)))
Értsd már meg: ahova a te hőn-nosztalgiázott kommunizmusod betette a lábát - ott csak a pusztulás-a szegénység, a komor színek és a reménytvesztett arcok a meghatározók - durva, aljas diktatúrával fűszerezve.
Persze tudom: a kommunizmusban legalább mindenki egyformán szegény volt (Hurrááá - ha ez volt a cél).
Különben is - ez is egy kurvanagy hazugság - mint minden, ami a komcsikhoz kötődik.
Nem tudom, csak következtettem, személyesen belga fiatalokkal voltak ismeretségeim régebben. Az öcsém 13 évesen került oda, itt csak közepesnek számított de a reál tárgyakban ott abszolút tarolt a pályán
. ...na de csak rosszabb lehet mert előrébb járnak nálunk. (-:
"Ha a keretet elviszik a kollektorokat telepítők, akkor nem marad a hő-tornyosnak, s önmagában meg nem gazdaságos."
Én ezt hiszem is, meg nem is. Ez a spanyol hőtorony-kaland milliárd nagyságrendű beruházás volt.
Azok, akik ekkora lóvékkal machinálnak, azoknak eszük is van annyi, hogy amennyire lehet bebetonozzák az üzleti terveik paramétereit - de főleg azt, hogy ha van benne állami lóvé is, akkor az mennyi és mi a garancia a hosszútávú folyósítására.
Egyszerűen nem hiszem el, hogy az üzleti tervet olyan támogatás mentén készítették el, ami ma van, holnap nincs... mert mondjuk a sárgák egy szép nap jobb ötlettel nyomulnak.
Garantálom, hogy a beruházás portfoliójába előkelő helyen volt az állammal kötött szerződés is - ami x évig garantálja az n% állami támogatást - ha esik, ha fúj.
Ezért mondtam , hogy nem érdemes belekezdeni egymás országának szapulásába...
Biztosan jobb általában Németországban élni de mindenkinek, nagyjából mindenhol meg van az egyéni lehetősége a boldogulásra, csak az a kérdés mennyire képes élni vele.
Konkrét példákat persze lehet hozni (sül a bör az arcomról a választási irodás affér miatt) de ha demagóg akarnék lenni, akkor mondhatnám, hogy én sem találkoztam a bőrfejűekkel, ahogy a német gyerekek sem a gender elmélettel (nem mondom). Mindenre lehet riposztozni, csak a végeláthatatlan adok-kapok születik belőle...
Én úgy hiszem, hogy a napenergia hasznosítása támogatott. Ha a keretet elviszik a kollektorokat telepítők, akkor nem marad a hő-tornyosnak, s önmagában meg nem gazdaságos.
Az teszi problémássá, hogy csak öngyilkos lehet a merénylő, (de annyira ne is hülye, hogy pl otthon felejtse az útlevelét és össze se keverje a hamisat az eredetivel stb...) az valami okból nem engedhető meg, hogy aztán bíróság meg média meg stb... tudtommal még soha egyetlen terroristát se lehetett megkérdezni, hogy ugyan ki küldte.
10 éve körül volt téma, hogy a finnek milyen jók de egy cikk részletezte a felmérés módját és a megoszlását is, abból jött ki, hogy a magyar átlagot a szakmunkás szint húzza le, ara már én következtettem, hogy akkor a gimisnek meg nagyon jónak kell lenni. A németet nem tudom, de a szerint a felmérés szerint (valami olasz neve van) a finn jobb volt a németnél. De látod, hogy németben vannak tényleg nagyon buta fiatalok, itt is, de a szakmunkás képzőben, gimiben nem nagyon, vagy egyáltalán se.
Mondjuk az nekem nem kristálytiszta, hogy ha egyszer a spanyol az egy alter-energiatermelő vállalkozás - akkor miért az olcsó kínai kollektorok miatt megy csődbe?
Miért nem a drága kollektor-gyártók feje fáj emiatt?
Mert ha azt mondja, hogy azért szart be a spanyol alter, mert olcsó a hagyományos delej - azt még megérteném valahogy.
De hol kúr ki velük az olcsó kinai panel - miközben ők nem panel-gyártók?
Alakulgatnak a gárdák, gyanús, hogy a kancellár asszonyt végül orosz katonák fogják megvédeni, ui. a cárnak most érdeke az egységes Németország.
Dehogy is szól ez a migráncsosokról (-: nekimentek Merkelnek már a görög témával is, választáson nem lehet leváltani mert a nyuggerek és a bevándorlók támogatják, csak úgy ha nyakába akasztanak egy majdan teret.
Mert valójában nem akarnak tanulni, más ma már a világnézet, még az orvos is olyan vendégmunkás féle proli lassan.
10 éve körül egy statisztikát bogarászva montam az akkor gimis fiamnak, hogy tudjál róla, hogy bármilyen kiábándító is, de az a helyzet, hogy a világ legjobb gimnazistái közé tartozol. )-: sajnos ez van. ))-:
Ez nem volt mindig igy. A mostani atlag magyar gimnazium az 30 evvel ezelotti atlag magyar gimnaziumhoz kepest is sokkal szarabb. Az egyik unokatestverem egyik gyereke leerettsegizett (normal nappali tagozaton) ugy, hogy nem tudja a szorzotablat. Harminc eve ilyen nem volt (esetleg valami fo partfunkci vagy partizan gyereke).
Na de olyan fanatikus iszlamista sose lesz aki esetleg eldurrant egy papírzacskót egy repülőtéren aztán jót röhög, hogy fele utas törli a foglalást kéri vissza a pénzét. ((((((-:
Azt kell látni, hogy a terroristák nyugatról kelet felé egyre lájtosabbak. Amerikában wtc 911 -> spanyolban vonatrobbantás -> párizsi lövöldözés -> kölnben lopkodnak és fogdosnak -> itt meg már csak annyi volt, hogy megdöngették a nagykaput a drótkerítésen.
"hogy az átlag, a szakmunkás szint itt többel rosszabb mint amennyivel a gimnázium jobb."
Közismert tény, hogy a német egyetemekre csupa szarul képzett éretségizettek kerülnek be - épp csak minimális pontszámmal becsúszva - ergo pont olyan szarul képzett diplomások is kerülnek ki a német egyetemek padjairól.
Gondolom ezért is engedik be most azt a rengeteg jól képzett iszlamista mérnököt-orvost-tanárt... hogy ezzel pótpolják a csapnivaló és használhatatlan német tudásszintet.
Bezzeg nálunk, a világszínvonalú gimnáziumi oktatásunkkal......
A fasz se érti miért nem ide jönnek tanulni - bagó-olcsón ráadásul?
A nemetek az utobbi 70 evben kicsit elpuhultak, de ha odaig fajulna a helyzet, hogy az emberek nem mernek kimenni az utcara, akkor azt megoldanak. Ennel joval komolyabb dolgokat is megoldottak mar.
"Akármennyire becsülik - a lényeg, hogy ezek fogják szétverni az Uniót - legalábbis a jelenlegi berendezkedését."
Igen, de az, hogy D-Európában a fiatalok körében már minden 2. se dolgozik a munkanélküliség 63% az rendjén van? ...hogy a munka egyre kisebb északi nyugati részre húzódik vissza, bár tányért mosogatni itt is lehetne, van szivacs is szer is hozzá de már angliába kell menni azért is aki ezt akarja csinálni a diplomájával.
Hanem majd a terroristák taperálják a csajokat meg ellopkodják a telójukat és az veri szét az eu.-t?
Minden bizonnyal ugyan így érezték a helyi német fiatal csajok is, miközben a töketlen rendőrök végignézték a műsort szilveszterkor.
Ha a tenorpisták szépen elvegyülnék a menekültek közé, és az alvó sejteket szétszórják a menekült táborokba országszerte, miközben stikában lőfegyvert juttatnak a mindenkihez,
és egy SMS-el el tudják indítani a "dzsihádot", lehetőleg annyi helyen, hogy szétaprózódjon az összes rendőri/katonai ellencsapás, akkor ezzel a módszerrel fájóan sok áldozatot lehet szedni,
és slusszpoénként a menekült gyerekeket tolnák előre élő pajzsként, mert a rendőrök/katonák többsége inkább meghal, mint hogy lelője a gyerekek mögül tüzelő tenorpistákat.
Ebben a szituban hónapokig tartó szükségállapot lenne, rengeteg civil áldozattal, plusz a megbúvó sejtek mesterlövészeivel(lásd Szarajevó) mindenki otthon ülne a seggén egy darabig.
Fejlevágós harcedzett fiatal katonákról van szó, az életük nem számít semmit, szent háborúért hideg vérrel képesek bárkit leölni.
Bízom benne, hogy ez fikció marad, és nem válik valósággá, de nagyon törékeny ez a látszólagos béke.
A puzzle darabok nagy része már a helyén van, nem véletlenül dolgozik a német elhárításban gőzerővel...
valakit elbocsajthatnak "Eszakon" CSAK AZERT mert a bevandoroltatas ellen szol, egyebkent jol vegzi a munkajat es SEMMI MAS OK NINCS A HATTERBEN.. nos ize
"vagy börtönbe zárják, ha nem akarja, hogy a gyermeke fejét az idióta gender elmélettel tömjék tele, vagy eszerint neveljék, esetleg már azért is elveszik a gyerekét, ha alami rosszat talál mondani az otthoni körülményeiről az oviban, vagy az iskolában."
Veletlenul sem arrol szol, hogy fikazzam Magyarorszagot. Aki szerint elhetobb, lelke rajta maradjon. Annyit jegyeztem meg, hogyha
Europa ketsebessegesse valik ES falak kezdenek epulni, akkor biztosan kellemesebb lesz a falnak EZEN az oldalan elni, mint azon. Ez is vitathato szabadon. Aki szerint jobb dolog ott korhazba kerulni, mint itt, aki szerint jobb ott iskolaba jarni, mint itt, aki szerint
jobb ott nyugdijasnak lenni, mint itt.. lelke rajta.. az o valasztasa.. jarassa oda a gyerkeit, varja, elvezze ott a nyugdijas eveit.
Aki szerint azert valakit elbocsajthatnak "Eszakon" CSAK AZERT mert a bevandoroltatas ellen szol, egyebkent jol vegzi a munkajat
es SEMMI MAS OK NINCS A HATTERBEN.. nos ize.. fogalmazzunk ugy, hogy maskent gondolja, mint en... de ez is a maganvelemeny
kategoria...
.. az viszont mar teny, hogy 2018-ra kifutnak az EU strukturalis alapjaibol erkezo tamogatasok. Ezek GDP aranyosan kb 7%-os bevetelt jelentenek. Ha most 2% a GDP bovulese, akkor - hacsak valami csoda be nem kovetkezik - az nalam -5% GDP kapasbol.. ha valamilyen
okbol lecsokken a most GDP aranyosan kb 3%-osra becsult "hazautalgatas" akkor a helyzet meg rosszabba valik.. tedd melle schengen atertelmezeset.. majd dontsd el, hogy jogosak-e a felelmeim arra vonatkozolag, hogy milyen iranyba mozdulnak a dolgok.
Es meg csak nem is emlitettem, hogy amig errefele ritka, hogy "lelkes sportbaratok" toltsek delelottjeiket a jogallamisag vedelmevel az
orszagos valasztasi iroda eloszobajaban...
Szoval lehet meg ezek utan is onigazolasnak" meg fikazasnak ertelmezni amit irtam, mert ez egy forum, a velemeny meg ugye szabad..
Általában nem szeretem az országok, népek, fajok elleni uszítást, mert a rasszizmus nyílt formájának tartom. Persze hogy ki hol ajánl, vagy keres megélhetést még nem tartozik ide, de én úg gondolom, hogy minden jobb országnál van egy még jobb, biztosan Bajorországgal is így van, miért pont ott állnánk meg?
Azt tartom, hogy mindenki keresse meg a helyet ahol jól érzi magát, én én itthon is megtaláltam. Persze csöppet sem szólom meg, aki éppen a világ egy más pontján leli meg a helyét, csak vannak akik -talán önigazolásképp - szeretik ócsárolni ahonnan elmentek...
Persze általában tényleg nem lehet kicsiny országunk Németországoz mérni, viszont elmaradottságunknak is vannak előnyei, például még mindig nagyobb szabadságfokkal rendelkezünk mint egy aranykalitkában élő Északi, akit esetleg elbocsátanak, ha a bevándoroltatás ellen szól, vagy börtönbe zárják, ha nem akarja, hogy a gyermeke fejét az idióta gender elmélettel tömjék tele, vagy eszerint neveljék, esetleg már azért is elveszik a gyerekét, ha alami rosszat talál mondani az otthoni körülményeiről az oviban, vagy az iskolában.
Inkább te csomagolj a bajoroktól, mert nem nálunk tanyázik >1 millió menekült.
Nem tudom feltűnt-e, hogy nem Magyarországon ismerkedtek erélyesen szilveszterkor a friss bevándorlók...
Gazdaságilag akármennyire jó mosta helyzet nálatok, de ha balhé lesz, és ki se mersz menni az utcára/melóba, másként fogod értékelni az Orbáni soft diktatúrát.
Ne érts félre, nem támogatom ezt a rendszert, buktam miattuk 9 számjegyű összeget is...
Az EU már megtört, tehetettlen let, nem egységes pedig mostmár tiszta a helyzet, hogg ml vár Europára
a Török embercsempészek a kulcs, a görögök tehetettlenek az EU pénzt igér ide oda, de ez nem segit
kis országokra mind Macedoniára hárul a "piszkos munka" mind most, ugyanakkor a "befogado országok" ezt elitélit, habábár öket védi igaz messziröl, de ezt nemmondják ki
KÉT nyelven beszélnek. ( egy millio ember várhato europába) a felkészöltség meg nulla
konfliktusok várhatok országok között söt már vannak is
Akarhogy is lesz - hacsak nem dobnak atomot Bajororszagra - reszemrol ugy erzem jo helyen vagyok. Magyarorszagot ellenben semmilyen szempontbol nem javasolnam senkinek sem, mint tartozkodasi helyet, mert nem gondolom, hogy egy akar a egyre
valoszinubben ketsebessegesse alakulo Europaban, vagy az ennek kovetkezmenyekeppen szinten valoszinuleg szukulo schengeni ovezetben a jo oldalra kerulne.
Hozzateszem, hogy lehetett volna maskent (talan meg most is lehetne, de ebben mar nem nagyon hiszek), de nem lett. Nagyon
remelem, ogy tevedek, de ha megsem, akkor azt mondom, hogy itt az ideje csomagolni, mert konyan lehet, hogy egy ev mulva
a lényeg, hogy ezek fogják szétverni az Uniót - legalábbis a jelenlegi berendezkedését.
Ennél sokkal rosszabb a legvalószínűbb forgatókönyv. Nem az Európába behurcolt terror, erőszaktól kell félni, az százalékosan elenyésző fenyegetettséget jelent az egyén számára.
A terrorra adott válasz ami megnyomorítja majd Európát. A politikusok intézkedései, amik majd "megvédenek" bennünket a terroristáktól, na azok keserítik majd meg mindenkinek az életét, az elől nem fogsz tudni elbújni.
Jah... ha tűz nem lenne, a tűzoltókra sem lenne szükség...
Nem hiszem. Ok csak ramutattak a gyengesegekre. Szetverni az onzo, buta, nyereszkedo mentalitas fogja. Egyertelmu, hogy fizikai vedelem kell a kulso hatarokra. Az is egyertelmu, hogy a fizikai vedelem pontos helyet (hova keruljon a "fal") is meg kell hatarozni ES mire ez a "fal"
felepul, meg kell allapodni arrol is, hogy kiket latunk szivesen es kiket nem.
Finanszirozni kell a fal epiteset, fenntartasat, szabalyozni kell - egyertelmuen - a modszereket (mikor finomkodunk, mikor terelunk, mikor es kire lovuk), egyerteluen es egysegesen kell szabalyozni a letelepedes felteteleit. Mindezt kommunikalni kell es intezmenyesitett formaban az
osszes erintettel elfogadtatni.
AZ fogja szetverni Schengen-t, vagy az EU egyuttmukodest a jelen formajaban, ha BARMILYEN okbol nem lesznek erre hajlandok az erintettek.
Gyakorlatilag folyamatos kenyszeritozes megy, mert egyreszt nem biznak egymasban a donteshozok, masreszt Juncker ugyanolyan szociopata
allat, mint Orban es majd jol leszarja, hogy mi tortenik az emberekkel amig az tortenik amit o akar. (hozhatnank ide Cameron-t is nyugodtan, meg meg par nevet, de folosleges)
AZ fogja szetverni az EU-t, hogy mindenki biztosra veszi, hogy ha kivar es kompromisszumok helyett befeszit, akkor jobban jar, mintha siman
tovabblepne egy esszeru kompromisszum menten. A visegradi negyek, de Cameron meg meg joparan nyiltan ki is mondjak. Olyan EU-n beluli
donteshozatali szisztemat szeretnenek, ami lehetove teszi a tagallamoknak, hogy blokkoljanak kozos donteseket. Nyiltan teszik, de megsem tunik
A német szolgálatok becslik 40-50.000-re a terroristák számát (minden isis, nusra, satöbbi katona AZ), és ez érzésem szerint alábecslés, de ez is már minden 20-ikat (5%) jelenti.
Szétrajzanak, "haza" mennek, vagy az újhazába... és folytatják azt amit Szíriában csináltak. Nem hinném, hogy aki évekig hitharcosként gyilkolászott arrafelé, beállna mosogatni a mekibe...
Eddig is azt csinálták, ha kiverték valahonnan őket, mentek a menekültekkel a következő országba. Szíriában is milliónyi iraki menekült volt, velük vonultak a terroristák is.
a legjobb esetben is minden 100 között, de miután eddig 90%-ban csak kanok érkeztek, még ennél is keményebb lehet az arány.
Rossz a számolás - mert ezeknek az esetében nem a minősített (!), vagyis a konkrétan beszervezett terrorpistákat kell számolni - hanem a látenseket.
A terror-hajlamra való látencia márpedig a vallásban lapul amely kimondja, hogy a jelenlegi világrend csak átmeneti állapot és csak idő kérdése, amíg a világ valóban az igaz hitre tér át - mert másképp nem is lehet, vagyis ez az ő fejükben evidencia.
Tehát arról szól a történet, hogy még a legjámborabb "igazhitűteket" is úgy tekintik, mint afféle tartalékosokat - akik ha úgy adódik, bármikor hadrafoghatók a "szent háborújuk" soraiban - amit ugye a teljes győzelemig folyamatosan vívni kell, mégpedig a hitetlen kutyák ellen.
Tudtommal az Abengoa nem gyárt napelemet, ezért ezen a piacon nem konkurrense, hanem beszállítója lehet a kínai gyártás, de a spanyolok megpróbálják adminisztratív eszközökkel útját állni a home napenergiás rendszerek terjedésének.
Az Abengoa különben is rossz lóra tett, a CSP-t fejleszti, ezért nem a kínai, hanem a napelemek+akkus tárolás összességében jelentenek konkurenciát számára, valószínűleg holtvágány ez a vonal, ki fog halni.
minden 100k menekult kozott mondjuk van 1db terrorpista
Na neee... a legjobb esetben is minden 100 között, de miután eddig 90%-ban csak kanok érkeztek, még ennél is keményebb lehet az arány. Akár minden tizedik az lehet.
Hozzáteszem, ha csak minden 100k közül lenne egy, akkor az eddig beáramlott egymillió ki sem adta volna az eddigi merényletek személyzetét.
A hír igazságtartalma független a "papírtól" ami hordozza. A véleménnyel már csínján kell bánni, de ebben az esetben a saját véleményem fűztem hozzá egy háttérinformációhaz, tehát a forrásának véleményem szerint nincs most jelentősége. Pl.:
A cikket elolvasva mégis nagy üzlet a nap energia, hiszen azt írja, hogy az olcsó kínai napkollektorok miatt ment csődbd, s nem az egyébb energia termelési mód konkurenciája miatt.
"Az oldal híreket, riportokat, interjúkat és véleményeket közöl majd, utóbbihoz külön fognak felkérni publicistákat, azonban ahogyan a tévés hírszerkesztőségben sincsenek klasszikus szakújságírók, így itt is ez lesz a modell. Hozzátette: nem kedveli a szellemeskedő, poénkodó, fikázós hangvételt, viszont olyan nyelven szeretne kommunikálni a portál, ami nem igényel bennfentes tudást és közel áll a tévénézők által érthető stílushoz."
Ne haragudj Tövis, de őket nehezen fogadom el autentikus hírforrásként ;)
Nem a lehetőségét zárom ki az "elvegyülésnek" hanem szeretném jelezni, hogy valami nem attól válik ténnyé, hogy minél több "egymástól függetlennek tűnő" helyen teszem közzé. Az olyan cikkeket, ahol se forrásmegjelölés, se a szerző nincs feltüntetve, egy az egyben szokásom a "Brit tudósok megállapították..." kategóriába sorolni.
Valahol irtak reszletesen arrol a felvetelrol. Az egyik erdekes dolog az volt, hogy van a tanknak valamilyen optikai elharito rendszere, aminek hatasara a raketa elmegy mellette, hiaba a tankot celozzak. Szerintuk egy ilyen loves is latszik a felvetelen (en nem lattam) A masik meg, hogy a sziriai katonakat nem kepeztek ki erre a tankra, mert a becsapodas utan nem lett volna szabad menekulnie a katonak - nem gondolta, hogy siman tuleli a tank.
"Példaként említette a kazettás bombák bevetését, melyeknek elmondása szerint semmilyen katonai hasznuk nincs, egyetlen célt szolgálnak, a lakosság terrorizálását, hogy minél többen keljenek útra."
"Breedlove szerint korábban valódi menekültáradatról volt szó, mára viszont mindennapossá vált, hogy a menedékkérők között "bűnözők, terroristák, idegen harcosok" jutnak be Európába."
A ket mondat ellentmondasban van egymassal. Ha csak a lakossagot terrorizaljak a kazettas bombak, akkor miert menekulnek a terroristak?
Philip Breedlove amerikai tábornok szerint Oroszország szíriai bombázása okozza az európai menekültválságot.
Breedlove szerint korábban valódi menekültáradatról volt szó, ...
Szerinte a migránshullámmal ma már egyre nagyobb számban érkeznek Európába külföldi harcosok és terroristák, akik a migránsválságot használják fel céljaikra, az Iszlám Állam nevű terrorszervezet beszivárog, és "rákként terjed" a menekülthullámban.
Annyira édes, hogy pont Ők vádolják az oroszokat a migránsválság okozásával, amikor korábban arra buzdítottak, hogy minél több menekültet fogadjunk be, azzal biztatva, hogy körükben alacsonyabb a bűnözés, mint a helyieknél:
Nem vagyok éppen az oroszok híve, az ész nélküli bombázgatásaiknak pláne nem, de azért ha az elemi logika alapján nézem ezt a kirohanást, akkor ez alapján az orosz beavatkozást elismerés illetné meg.
Az kel útra, aki veszélyeztetve érzi magát. Korábban csak a civilek keltek útra, tehát az amcsi bombázások nem veszélyeztették a terroristákat.
Ha igaz amit a szóvivő állít, akkor most a terroristák menekülnek a bombázások elől, ennyivel hatékonyabb az orosz beavatkozás legalább.... (Nyugtassatok meg, az USA támogatta felkelők ugye nem terroristák, tehát őket is illik lesz majd befogadni, ha a terrorista Aszad kifüstöli őket?)
Amúgy meg ha jobban belegondolunk, nem volt törvényszerű, hogy előbb-utóbb a teroristák is útra kelnek majd, ha kifüstölik őket? Még ha elfogadjuk is, hogy az a sok életerős fiatal az elmúlt évben aki átjött csupa pacifsta is?
Nem lehetett számítani, hogy az ottani tűzfészek felszámolásának egyenes következménye lesz a terroristák szétszóródása a világban?
Ha ez így lenne, akkor az amerikaiak és az izraeliek sem feljesztenék ezeket a harci eszközöket, de teszik. A tank elavult, ha az ellenség pusztításáról van csak szó, de szinte nélkülözhetetlen terület foglaló, védő harcokban mert az a levegőből megoldhatatlan.
Amit eddig mutattak, abból nem derült ki, hogy tényleg tönkre tette, azaz harcképtelen lett. Egyelőre a terroristák nem mutattak egyetlen T-90 roncsot sem. Ettől még persze tény, hogy kilőhetetlen harckocsi sosem lesz.
Nostradamus. Csak annyit akartam érzékeltetni, hogy akire illik egy prófécia, akkor szűkös időn belül megtámadják. Vagy a menekülthullám létrehozásához, harminc éve kezdtek bele.
Na persze, ha egy tank csak álldogál lövészek se a környezetében, magára hagyva akkor előbb utóbb persze, hogy eltalálják valamivel. A vietnámi óta csak olyan háborúk voltak ahol eleve vesztes volt az egyik oldalon. ...de érdekes, nem olvastam, mondta valaki, hogy a régi T55 öket az irakiak valami beton páncéllal egészítették ki és volt amelyiket csak a 7. rakéta találat tudta megsemmisíteni.
Lefele vanik irányítva és megfelelően időzítve a kumulatív sugár.
T72 esetén úgy megy át a páncélon, hogy alul a földet kaparja.
A linkelt videón a tornyot a másodlagos robbanás dobja le.
A T72 nagy gondja, hogy nincs megfelelően szeparálva a muníció a belső tértől. Rendszeresen be is robban az egész. (Ha nem 'éles' hanem bemutatófelvétel, akkor valszeg megpakolták a tornyot valami ütős cuccal előbb.)
Reaktív téglákat meg - hát, a búvónyílásokat nehéz...
A T90-ről nem tudok eleget, de pl az új orosz csodatanknak/védelmi rendszernek is van egy vaskos vakfoltja fönt.
A tow2B vel is pont felette kell robbantani mert a kumulatív sugár nagyon sokat veszt az áthatoló képességéből amíg levegőben megy a vágósugár, további nehezítés hogy torony tetején lévő reaktív páncél elhárítja ala T-90.
Mozgó célpont ellen szerintem nem működik az se csak nagyon sokadik kísérletre, de addig a tank is okoz veszteségeket. A távirányítókat újabban elvakítják, önvezető intelligens rakéta meg tudtommal még mindég nem létezik. Ami kábelt húz maga után azzal meg megint csak nagyon közel kell menni hozzá ahol lehet találkozni a lövészekkel.
Na meg ugyanarra a szegmensre kellene érkeznie 2 alkalommal, mert nem minden szegmens robban be csak amelyiket éri a vágósugár. A reaktív páncél elég nagyon pukkan ahhoz eltérítse a 2. fokozatot. SZVSZ inkább termobarikus fejjel támadnék a tank tetejére, mert ott elég vékony hogy benyomja és kigyújtson mindent a reaktív páncél pedig hatástalan a termobarikus töltet ellen.
Van olyan trükkös is ami két lépcsős, az egyik aktiválja a reaktív páncélt....persze biztos nem mindég jön be neki, nagyon nagyok ugyebár a sebességek.
Ezeknek megoldások sokkal inkább csak propaganda értéke van mint valós haszna. Izraeli kanyarlövő márt fokkal használhatóbb, de szvsz egy fegyverre szerelt kamera és egy HUD szemüveg mint amilyen google-nak is van többet ér és könnyebben kivitelezhető.
A haditechnikai bemutatók főleg az jenki propaganda videók nem mindig a valóságot tükrözik. Filpó Főtözs című Steve Martin filmet láttad? Akkor tudod miről beszélek.
...háááát...viccnek szántad de tényleg alakulóban valami olyasmi, csak pont a lengyelek maradnak ki belőle, ők és a románok lesznek a két nagy vesztes itt ebben a térségben. A lengyelt összeroppantják az oroszok és a németek. A románok is ellenségekkel, szerbekkel, bolgárokkal, magyarokkal vannak körülvéve, miután szétverték a hadseregét ezek ízekre szedik, pontosan mint 100 évvel korábban Magyarországot a szomszédai.
A 20. század című darab a nagy érdeklődésre tekintettel meg lesz ismételve. )-: De más szeposztással! (-:
Figyu, ezekkel az álló tankokkal az a baj, hogy nagyon jó célpontot nyújtanak, miközben nem használják ki a harckocsi legnagyobb előnyeit. Rommel "szellemhadosztálya" megmutatta mire képes és mire való a páncélos alakulat. Azóta lehetett volna még tovább fejleszteni az alapelveket, ehelyett "kilőhetetlen" lomha tankokat terveznek. Még a rettentő Merkavát is meg tudták semmisíteni a palesztinok a városban, leásták a robbanóanyagot, aztán mikor ráment ...
Nem tudom honnan van az a kifotózott idézet, de számomra már nem meglepő, hogy valakik egy előre eltervezett programot valósítanak meg. A legütősebb írás a bölcsek jegyzőkönyvei.
A hadi eseményekből pedig úgy tűnik, hogy egyelőre a harckocsik az erősebbek.
Az a video hitelesebbnek tűnik amit én mutattam, ez olyan gyakorlótér szerűségnek látszik. Az elektronikán sok múlik, mert ha elvakítja a távirányítást nem talál célba, a nélkül meg elsőre biztosan nem sikerül. Na de ki lehet lőni minden tankot az nem vitás, de addig az elég sok problémát kárt tud okozni, szóval nem ennyire egyszerű.
...és újra indult a lőporgyártás is ...... olyat is hallottam valakitől, hogy tartalékos légiirányítókat hívogatnak be és azt mondják szép csendben mozgósítanak az oroszok is......
hm...hm.....de alapozhatnám pl a növekedő számú homoszexuálisra? Ui. freud szerint az a személyis fejlődésének megrekedése a fejlődés bizonyos stádiumában és tudtommal nem is cáfolják azóta se. Marx szerint meg a személyiség a társadalom jelensége és mivel a kapitalizmusban ami a rabszolga társadalmak egyik változata a személyiség nem tud olyan szabadon kibontakozni mint egy paraszti jobbágy...vagy egy kőkorszaki világban ...akkor? ,.....minden világos?
A történelmi tárgyú olvasmányaimra alapozom, bizonyára te is. Érdekes mert valószínűleg ugyan azokon nevelkedtünk még is eltérő szemlélet mód alakult ki, 2 kutató történészt ismerek igaz, mindkettőnek a 18-19.-század a szakterülete, de azok is így valahogyan gondolkodnak.
"Hogy a mai személyiségek egyszerűbbek? Ugyan mitől lennének azok - és ugyan miben nyilvánul ez meg? Miben volt összetettebb, érettebb, komplexebb személyiség egy írástudatlan, szellemekben-lidércekben-babonákban-boszorkányokban őszintén hívő, hajszálpontosan zéró tudományos-természettudományos ismerettel rendelkező, életében jó eséllyel még saját faluját sem elhagyó, gyakorlatilag kapálógépként funkcionáló jobbágy? Miben?"
Mondom, hogy kevered a dolgokat, boszorkány üldözés lesz az ürállomásokon is majdan, annak nem ahoz van köze, hogy fel tudod e írni fejből a Lorencz transzformációt.
Bonyolult, összetett feladatokat kellett megoldaniuk, nem netfórumon gépelgetni pl ezt a hülyeséget is (-:
Erről nincs mit beszélni, ha te egyáltalán egy kategóriába teszel egy 500 évvel ezelőtti szántóvetőt pl egy kamionsofőrrel....hát legyen a te dógod. (-:
Pl ma majdnem mindenki pedofilnak nézi ha lát egy papot az utcán. Ez nem is régen se volt még így mert volt eg eset erre felé, nem tudom melyik faluból 1950 es években azzal internálták a papot, hogy molesztálja a fiú gyerekeket, de a vénasszonyok a padon nem cseteltek, átrágták a dolgot és megállapították, hogy nem igaz. Valószínűleg jól látták a világ nagy dolgait is, a postakocsik és a vándordiákok gyorsabban és szűrve közvetítették az információkat mint ez az internet. Na igen, hogy nagy eső esett 20 vagy 20 000km rel arréb meg ilyesmi híre lehet, hogy 1-2 évvel hamarabb eljut hozzád, de annak a világon semmi jelentősége ebből a szempontból, a társadalmi változások nem gyorsabbak, a szűk keresztmetszet máshol van.
Az ment egész Európában, az itteni volt a legnagyobb mert megszervezték, a keresztes hadjáratok voltak a korabeli közmunka programok és a feketeseregnek még voltak maradványai. Volt zűrzavar É-Magyarországon és a Dunántúlon is egymástól függetlenül. Na de egész Európa megbolondult, Luther jósolta is ezt, előre megmondta, hogy annak a nagyfene korabeli migráncsozásnak mi lesz a vége.
Most örülhet aki szereti a történelmet mert élőben láthat majd egy ilyet, illetve már látja is, ha szerencséd pont a házad előtt. (az autód majd dugd el valaholvá, mert a biztosító nem téríti az ilyen károkat)
Azért csak lehet érezni az új idők szelét... ha most még csak szellő is (van még 11 éve, hogy elfújja a régit).
...konnektoros hibrid rendszer egy változata....
A rendszerteljesítmény 225 lóerő lesz, és ezekkel a műszaki adatokkal a 4,7 méter hosszú, 1,9 méter széles Skoda SUV állítólag 7,4 másodperc alatt röppenhet százra, miközben benzinfogyasztása átlagosan 2 liter alatt maradhat, ha a vezető éppen a takarékosságra gyúr...
Mire alapozod ezeket a hülyeségeket? Mire, mire??? És még csodálkozol, hogy mindenki mindenütt órákon belül kiakad tőled, letilt, elkerget, stb????
Beszélgettél talán 14. századi jobbágyokkal, hogy ezt tudod? A történelmet sem ismered - akkor lehetett aztán csak olyan szinten fanatizálni az embereket, hogy ajjaj... Hogy a mai személyiségek egyszerűbbek? Ugyan mitől lennének azok - és ugyan miben nyilvánul ez meg? Miben volt összetettebb, érettebb, komplexebb személyiség egy írástudatlan, szellemekben-lidércekben-babonákban-boszorkányokban őszintén hívő, hajszálpontosan zéró tudományos-természettudományos ismerettel rendelkező, életében jó eséllyel még saját faluját sem elhagyó, gyakorlatilag kapálógépként funkcionáló jobbágy? Miben?
Ex-has kijelentesz elképesztő és teljesen megalapozatlan őrültségeket - aztán szépen erre építesz fel rendszereket.
Nagyon nem értek ezzel egyet - és szerintem ez már, ha nem veszed rossz néven, de a "vénember-nosztalgia", a "régenmindenjobbvolt" megnyilvánulása...
Miért voltak 30 évvel ezelőtt "okosabbak" az emberek - és miben? Hogy most győzikebibránert néznek? Anno meg Isaurát néztek. Okosabbak attól sem lettek...
És most válasszuk szét a lokális és globális jelenségeket - mert az, hogy konkrétan Magyarországon például jelenleg romlik az oktatás színvonala - ez egyfelől sajnos tény, másfelől szigorúan lokális jelenség, a mi privát hibánk-felelősségünk. Megjegyzem, az analfabetizmus is folyamatosan csökkent nálunk a rendszerváltásig - aztán azóta megint lassan nő, adódóan abból, hogy az underclass tömegek kicsúsznak az iskolarendszerből - de ezzel együtt azért ez marginális.
De globálisan nézve viszont meredeken csökken az arányuk, azzal együtt, hogy a felnőtt népesség globálisan még mindig 20-25%-a teljesen írástudatlan. No de ez hatvan éve még bőven 60% körül volt - akkor most okosabbak lettünk, vagy ostobábbak?
Egyáltalán: nálad a mi a butább-okosabb ismérve? Mert a lakosság iskolázottabb lett - még nálunk is - ez egyszerűen ténykérdés. A felsőfokú végzettségűek aránya meredeken nőtt. Hogy az átlagember nem lett Einstein? Nem lett, soha nem is volt, és soha nem is lesz. Ez már csak ilyen...
Az iskolarendszer általánossá válása leginkább abban érhető tetten, hogy a valóban értelmes, intelligensnek mondható emberek már nem maradnak iskolázatlanok - szinte sosem. Elvétve. Míg száz éve nagyon értelmes, sziporkázó szellemű embereket is lehetett találni a teljesen iskolázatlan-írástudatlanok között is - egyszerűen nem volt meg a lehetőségük tanulni. Ma megvan, és ma elmondható, hogy akinek az iskolai végzettsége nokedli - az rendkívül jó eséllyel ennek megfelelő általános kompetenciával is rendelkezik. Szerintem ezt még ezek a fórumok is jól bizonyítják...
Üres lózungoknak tartom ezeket a kirohanásokat, semmi többnek - nem tudod alátámasztani semmilyen tényadattal, hogy az átlagember butább lenne ma, mint mondjuk 30 évvel ezelőtt. Eleve, a mostani demográfia mellett kb: két-harmadrészt ugyanazok a mai átlagemberek is, akik 30 éve voltak - talán leépültek azóta??
Sokkal, de sokkal inkább van szó arról, hogy a netnek, az elektronikus médiáknak köszönhetően ma összehasonlíthatatlanul gyakrabban kerülünk kontaktusba, de legalábbis látunk-hallunk olyan embereket - akikről annak idején azt sem tudhattuk volna, hogy a világon vannak. Ezeken a fórumokon is parázs vitába bonyolódhat névtelenül a vezérigazgató meg a portás, az akadémia elnöke és a takarítója - miközben a hétköznapi életben maximum egymás köszönését fogadják... Igen, eközben néha olyan dolgok kerülnek felszínre, hogy túlzás nélkül az ember pofája leszakad - és?? Semmi más nem történt, mint az, hogy most látjuk azt, amit korábban sosem. De ez nem azt jelenti, hogy ez korábban nem létezett - sőt, még több volt belőle, csak sosem kapott semmiféle nyilvánosságot. Most egyenesen teremt magának...
Ennek (normális helyen) fordítva lenne értelme inkább: a honvédség bevásárol alkalmas eszközökből, majd állagmegóvást és amortizációt fedezendő, bérbe kiadja a cuccos egy részét.
Amúgy nekem kapásból ez az eset jutott eszembe erről a listázásról.
Ez maximum egy olyan orszagban lenne elkepzelheto, ahol megeshet, hogy 15-20 sportkedvelo allampolgar egy hetfo delelotton
egyszerre vesz ki szabadnapot ES ugy dontenek, hogy ezt a kellemes hetfo delelottot az orszagos valasztasi irodaban toltik kotetlen
beszelgetessel. Mindekozben udvariasan beengedik oda a kedves osz holgyeket es "mit ad isten" nem veszik eszre, hogy epp mas is be akar lepni a hivatalba. Ez szinten mero veletlen folytan nem tunik fel a hivatal egyetlen dolgozojanak sem, es meg az sem szur
szemet senkinek, hogy a sajto is epp arra lofral. Mi tobb, ez csakis olyan orszagban tortenhet meg, ahol kesobb kiderul, hogy a kedves idos holgy is csak veletlenul ugyanabban a temaban akar nepszavazasi kezdemenyezest inditatni, amiben a sportkedvelo fiatalaemberek
altal a hivatalba - termeszetesen puszta atmenetei figyelmetlensegbol - be nem engedett uriembernek nem nevezheto politikus. Raadasul olyan nepszavazast szeretett volna onszorgalombol kezdemenyezni a neni, ami arrol szol, hogy egy mar hatalyos torveny valtozatlan formaban maradjon hatalyban....
.. naugye? Ilyen orszag nincs is!! Ilyen veletlenek nem leteznek...
.. de ha MEGIS leteznenek, es MEGIS minden ugy tortent volna, ahogy fent irtam, de mas inditekokkal... azert az mar egy olyan orszag
lenne szerintem, ahol akar az is megtortenhet, hogy a hivatasos katonasag bizonyos allampolgarok jarmuveit MEGISCSAK igenybe venne
bizonyos- elore meg nem hatarozott - feltetelek bekovetkezte eseten...
Ennek semmi értelme sorkatonaság nélkül, ugyanis a hivatásosokra jut elég jármű, illetve tudható, hogy pontosan mennyire van szükség.Talán nem a GDP 0.7%-át kellene a honvédelemre költeni, a NATO elvárás 2% helyett, és akkor nem kellene ilyen hülyeségekkel foglalkozni.
Nézd, lehet, hogy soha nem fognak egy autót sem rekvirálni - de elhinteni a tudatot, hogy ezt bármikor megtehetik - máris jó hangulatra serkenti a dolgozót.
Nem.. ez azt jelenti, hogy HA szeretnel egy normalis ES elheto orszagot, akkor NE legyintgess, hgoy "ahh.. a politika budos" meg, hogy "nincs nekem erre idom"..
es IGEN jelenti AZT is, hogy tajekozodnod KELL az ugyet illetoen.. ha ezt NEM teszed meg, akkor nincs kit okolnod.. ha megteszed, es megsem ugy alakul, ahogy
szeretted volna, akkor is rengeteg modja van a tiltakozasnak (pl el is koltozhetsz).. de a helyben ulni.. SEMMIT sem csinalni, majd masokat okolni, na AZ a vicc...
.. fuggetlenul attol, hogy 18, 30, 50 vagy 88 eves vagy...
.. ha pedig gunyolodasnak ertekeled, az egyeni szocproblema.. mert AZ SEM ment fel senkit a felelossege alol... mint ahogy a jog nem ismerete sem :)
De az már következménye a rendszer lényegének. Ahogy itt a "kitántorgott amerikába másfél millió.... stb... " kezelhető szintre csökkentette a társadalmi krízist, most a Földről kellene kitántorogjon másfél milliárd és nyugi lenne egy generációnyi ideig.
Kapitalizmus lehet, de mindég csak a világ egy nagyon kicsi szegletében, mindenhol egyidőben nem megy, hamar feléli az erőforrásokat, az innovációra pedig amint látod (látod hát (-: ) nem alkalmas.
A növekedésnek, és egyben a kapitalista rendszernek egyetlen komoly korlátja létezik, mégpedig egy globális demográfiai válság, semmi más nem húz határt a korlátlan növekedésnek.
"Mindenki szamara adott a lehetoseg a gondolkodasra, mindenki szamara adott a lehetosege annak, hogy eljen is vele, aki pedig"
Én ezt valahogy gúnyolódásnak élem meg. Mint ha mondanád, hogy ha...ha...ha..... olvass több újságot, ...he....he...he..... nézz több tv csatornát .....hi...hi...hi...... gondolkodj, művelődj, aztán majd brüha...ha...ha..... a demokratikus szabad választáson ..... ho....ho....ho......szavazz egy másik pártra és akkor felemelik...hu...hu....hu.... a nyugdíjad..... (((((((((((((((((((-:
"Ráadásul pont nekem ne akard elmagyarázni, hogy Ceausescu alatt nem voltak társadalmi különbségek - mert olyan politikai és adminisztratív elit létezett, hogy a fal adta a másikat."
Kénytelen vagyok. (-: Volt hát, amiként a feudalizmusban se volt egyforma a paraszt meg bíboros vagy a földesúr, de ez stabilizálva volt. Csauseszku eltakarításához azt hiszem éppen az vezetett, hogy elkezdtek növekedni a társadalmi különbségek aminek már csak a diktátor állt az útjában. Ahogy megszabadultak tőle azonnal meg is jelentek a szép autók és minden elárasztottak a koldusok. Ma már látsz (látsz hát, csak másfele nézel) olyan szegénységet ami csauseszku alatt ismeretlen volt.
Csak telebeszéltük egymás fejét a szólásszabadsággal, világútlevéllel meg egyéb maszlaggal.
Nem is ertem hogyan menthetitek fel az egyent. De tenyleg.. NEM feltetelezni az egyen felelosseget a szememben egyenlo a masik lenezesevel. Ha valaki cselekvokepes, felnott allampolgar, akkor az kepes donteseket hozni. Hogy azok az valaki mas szempontjabol mennyire racionalisak, az
nem szamit. Valasztojoga mindenkinek van, termeszetesen az adottsagaink es a lehetosegeink nem azonosak... ezet adott esetben nem ugyanazok
a valasztasi lehetosegeink.
De AZT kijelenteni, hogy a tarsadalomban lezajlo folyamatok alakulasaban - hosszu tavon - nincs minden valasztojoggal rendelkezo allampolgarnak felelossege, az vicc. Mindenki szamara adott a lehetoseg a gondolkodasra, mindenki szamara adott a lehetosege annak, hogy eljen is vele, aki pedig
EZT ketsegbe vonja, annak igen komoly onertekelesi problemai lehetnek. (vagy felul, vagy alulertekeli magat, de mindenesetre igen valoszinu, hogy korantsem realisan)
Aki pedig onmagat nem kepes objektiven ertekelni, annak a helyzetertekelessel is elobb-utobb bajai akadnak, mert szimplan hianyzik belole az objektivitas.
Egy ismert celeb volt az 50 es években, de még én is láttam a tv-ben ha jól emlékszem, Pióker Ignácz sztahanov díjas vasesztergályos, akitől persze az emberek éppen úgy határolódtak el mint most attól a mindenki szerint hülye Gáspár Győzőtől, de még is csak valahogy ezek adják a viselkedés mintákat, a világnézetet.
Van olyan szemlélet is, hogy a végvári vitézeknek is csak másodlagos jelentősége volt a falak őrzése, hanem ahogy Balassy írja:
Nem mondtam jobbat vagy rosszabbat, csak anynit amennyit, ezeket a mostani egyszerűbb embereket jobban lehet befolyásolni. Amúgy igen, azt tudjuk, a korabeli interneten a lelkiüdvösség se terjedt kevésbé jól mint most pl a fogyókúra.
"És ha egy elnök ezekkel direktben szembemegy, akkor hagyományosan nem hosszan marad elnök."
Nem biztos, J.F.Kenedy óta az elnöki hatalom folyamatosan erősödik, azt még agyonlőtték, de pl Clintont már csak a szivarjával próbálták lejáratni, ezt a kenyai srácot se lehetne megúszni ha baja esne, hamar előkerülnének a háttéremberek.
A tényleges hatalom ott hagyományosan a wall street, de újabban már nem biztos.
...és óvatosan azokkal az írástudatlan földet túró nincstelenekkel mert képesek voltak önmagukról gondoskodni amire se te én nem. Szerintem tisztábban látták a világ dolgait mint aki most a telefonján a copacabanat nézegeti.
Igen, egy cikk azt írta, hogy mikor azokat a korábban átlag 70 dollár órabérben dolgozó amerikai autógyári munkások átképzése volt téma, hogy kiderült, hogy gyakorlatilag analfabéták, akkor is ha el tudnak olvasni pl utcanév táblákat és meg tudnak írni egy esemest.
Úgy hangzott, de nem lenéző akartam lenni csak azt mondtam, hogy ma jobban lehet fanatizálni, megtéveszteni, irányítani a tömegeket mint pl a 14-15. századi parasztháborúk idején lehetett, a mai ember személyiség sokkal egyszerűbb, azok még önmagukról gondoskodó jobbágyok voltak.
"Ha nem nyulnak hozza ezekhez a teruletekhez erdemben, akkor a tarsadalmi feszultsegek zaros hataridon belul elerik a forraspontot."
Erről beszélek én is, ami a versenyképességet adja ugyan az okozza a bukását is. Az usa mint egy feltámadt dinoszaurusz, a kereszténységet megelőző kezdetlegesebb vallások szellemében fogant és ott is maradt, minden csak arra rétegződött. Persze, hogy az a kemény munkát, takarékosságot támogató, megkövetelő, mormon, puritán, zsidó stb.... szellem persze, hogy lenyomta a környezetét. Na de donoszaurusz tojások is hiába kelnének ki, először szaporodna az, de a magasabb rendű életforma aztán úgy is felül kerekedik. amikor alkalmazkodni kell a megváltozott, de nem is kell meteor becsapódás, a saját maga által megváltoztatott környezethez akkor van a probléma.
Az usa látványos és nagyon csúnya bukásához már csak az a néhány milliárd dollár hiányzik ami kell nyitva felejteni a börtönöket és egyben tartani azokat a rablóbandákat amik a törikönyvekben majd lesznek a forradalmi szabadcsapatok.
" a mónikasón és gáspárgyőzikéken nevelkedett facebookot lájkolgatóóhoz,"
jaja te lenézed a "mai" emberiségat (lázsd a föntit) te valoszinü mindenki felett álsz (gonolod)
közben a világ népe soha nemvolt fejletteb egészségesseb tisztáb müvelteb, mind valaha, (daccára a facebook twitter E mai internett stb zagyvaságoknak)
És ha mégis van probléma a világon? háboru fanatizmusstb azt a emberi idiotizmus margojára lehet irni, mert beleszületett.
Nagyon valoszinu. Akkoriban ugyanis volt egy nagyon szuk reteg, akik jol eltek, es esetleg meg olvasni is tudtak (roluk szolnak a tortenelemkonyvek), a tobbi meg irastudatlan foldet turo nincstelen volt.
Az utobbi 30 evben egyre butabb lett az atlagember, ezt nehez lenne vitatni. Gyors tempoban meggyunk lefele az amerikai szintre, ahol egy atlagember nem tud osszeadni ket szamot. Viszont jo fogyazto - pontosan azert, mert buta ember.
Talan ez az egyetlen pont, ahol mostanaban egyet tudtam veled erteni :)
Az USA rettenetesen rossz iranyba indult el. Olyan tarsadalmi folyamatokat soportek/sopornek folyamatosan a szonyeg ala, amiket pl az oreg Sanders kezdett feszegetni. Ha nem nyulnak hozza ezekhez a teruletekhez erdemben, akkor a tarsadalmi feszultsegek zaros hataridon belul elerik a forraspontot. Hagyomanyok es identitastudat ide
vagy oda (talan pont ezert?) a dolgok egy ponton tul, hamar kepesek eszkalalodni.
Egy Trump fele idiota katalizalhatja a "termeszetes immunreakciokat" is, vagy segithet abban is, hogy a "kiboruljon a bili"...
Nem kizárt. Ahogy az sem, hogy te is iskolázatlan földölfutó lettél volna.
Viszont ennek tükrében különösen pikáns, hogy a szerinted roppant eredeti gondolkodó Théta szerint meg soha nem volt olyan hülye az átlagember - mint most.
Szerintem azt még te sem vitatod, hogy bármily eredeti is e gondolat - akkor is bődületes baromság.
"Mindkét társadalmi rendszer lényege a minden határon túl növekedés, és az mellékes ebből a szempontból, hogy annak az ideológiája a minden határon túl növekedő termelésre ezé pedig a minden határon túl növekedő fogyasztásra épül."
Ez bekerult a quotes fileomba. Mar van toled ott egy idezet (mas meg nem jutott el innen eddig a dicsosegig):
"A Junoszty TV arra volt rendeltetve, hogy Balzacot meg Victor Hugot nepszerusitse, a lapostv meg arra, hogy Gyoziket."
> Én is éltem a diktatúrában de semmi rossz emlékem nem maradt
Nekem is joval tobb pozitiv emlekem van, mint negativ. Ha akkor tudtam volna, hogy milyen is az a rendszer, amire vagytam, pl. mennyivel van a "demokratikus erkolcs" a "szocialista erkolcs" alatt (ami nagy szo, mert akkor azt hittem, hogy azt alulmulni nem lehet - ma nagysagrendekkel vagyunk alatta), akkor lehet, hogy meg kevesebb lett volna.
Ez szep volt, az utobbi idok egyik legszellemesebb hozzaszolasa.
Az ketsegtelen, hogy a kapitalizmus fenntarthatatlan, de az kerdes, hogy meddig huzza. Pl. meddig nohet az USA teljes adossaga a mai 100 ezer milliard dollarrol? 1000 ezer milliardig? 10000 ezer milliardig? Egyik sem lehetetlen. Mikor fog eltunni a hit, hogy ez a vegtelensegig mehet tovabb?
"Diktatúrákban sosincsenek akkora társadalmi különbségek mint a demokráciákban..."
Nem csak kommenista diktatúra létezik a világon, te nagyokos.
Ráadásul pont nekem ne akard elmagyarázni, hogy Ceausescu alatt nem voltak társadalmi különbségek - mert olyan politikai és adminisztratív elit létezett, hogy a fal adta a másikat.
Ha egy közepes pártaktivista a megyétől bement egy vendéglőbe dorbézolni - általában nem merték kivinni neki a számlát... de ha igen, akkor is 35 Ft-nyi pénzről állították ki a 4 személyes pezsgős-vacsoráért.
És volt, hogy még azon is megsértődött a derék pártember.
ugyan már, a pogány törökkel vagy később máshol a skalpvadász vad indián terroristával, kevésbé tudták ílyesztgetni azokat az írástudatlan földműveseket mint most "titeket" a nőket fogdosó migránsokkal. valójában azok jobban voltak informálva, mert a postakocsi jól megszűrte az információkat míg most a tömegmédia meg torzítja, az internet meg a zajt erősíti.
Hagyd már a butaságot, láttad a csauseszku érát is. Diktatúrákban sosincsenek akkora társadalmi különbségek mint a demokráciákban, a gettósodás "cigányosodás" a erre a mostani rendszerre a jellemző.
Nem számít, hogy ott volt e mind; a középkorban a nemesség nem a középosztály volt, hanem az elit, az állításoddal ellentétben. Hunyadi diktatúra? Mátyás utáni rendszerváltás? Miről zagyválsz te? :D
Ne butáskodjunk, a hitler korabeli nép a német munkás nem hasonlítható ehez a mónikasón és gáspárgyőzikéken nevelkedett facebookot lájkolgatóóhoz, ez a buta tömeg ami ebben a szabad, békés, demokratikus világban kialakult.
Nagyon brossúra ízű ahogy beszélsz.
A diktátoroktól mindég az elit tart, nem a nép, a néppel annak semmi dolga.... ha csak nem a kenyér és a cirkusz.
Van a zsarnok, az persze megint más, az a diktatúra csapdája, hogy át megy abba, a demokráciára pedig a demagógok a veszélyesek. Mikor működik jól akkor valami? Mindent én tudjak? )-:
"A 30 000 kisnemes az a kb 3 milliós magyarországi népesség 1 százaléka; az nem középosztály, hanem a felső réteg, az elit."
Azt nem mondtam, hogy mind ott volt , TE! (((((-: Ez épült le Mátyás halála a rendszerváltás után, érdekes is, hogy a hunyadi és a kádári diktatúra is éppen 56-al kezdődik és pont 90 ig tart. Azt követően a nagyurak demokráciája elsorvasztja a polgárságot a középosztályt, az olyasmi volt mint ez a sárgacsekkes demokrácia 1990 től .....de érdekes a vége is, mert akkor is aztán egész európában eladósodó államok, növekedő városi szegénység és a korrupt elit az iszlám ellen hecceli a népeket. aztán a keresztény európaoi értékek megvéséből mi lett? az hát, dózsa és lőrinc pap, gyújtogatás, rablás, gyilkolás, erőszak szerte európában....na majd figyeljünk!
A diktátorok nem szeretik a polgári középosztályt, ők az elittel vannak jóban,
Így van. Az összes komunista diktatúra azzal kezdte, hogy fizikailag kiirtotta a középosztályt, jobbára az értelmiséggel egyetemben, de hitler is a nagytőke támogatásával és a tudatlan tömegek fanatizálásával jutott hatalomra...
"ám az én szüleim ezzel együtt már első generációs értelmiségiek voltak."
Erről beszélek, abban a rendszerben feljebb törni már nehéz volt, mert akkor anank amint most látjuk növekedő szegénység "cigányosodás" gettók kialakulása az ára, ami aztán be is dönti az egészet.
Jól látod, hogy a rendszer fenntarthattlan volt, a vezetők okosan fel is ismerték a lengyel krízisben a közeli jövőt és nyitottak nyugat felé, amiként most a görögben pontosan ugyan azt és nyitnak kelet felé. Ha pontosan ismétlődik akkor úgy 5 év múlva hullik szét a nyugati block de addigra lesz annyi keleti kapcsolat és némi krízissel megint túlélhető.
Tehát jól látod, csak azt nem akarod tudomásul venni, hogy amitől az fenntarthatatlan volt ugyan attól fenntarthatatlan ez is. Mindkét társadalmi rendszer lényege a
MINDEN HATÁRON TÚL NÖVEKEDÉS
és az mellékes ebből a szempontból, hogy annak az ideológiája a minden határon túl növekedő termelésre ezé pedig a minden határon túl növekedő fogyasztásra épül.
Az ókori császári Rómában nem irányították néptribunusok a tömegeket, néptribunus ugyanis egy tisztség volt, amit csak az viselhetett, akire a császár is rábólintott (aki maga is viselte ezt a tisztséget a biztonság kedvéért). A 30 000 kisnemes az a kb 3 milliós magyarországi népesség 1 százaléka; az nem középosztály, hanem a felső réteg, az elit. A diktátorok nem szeretik a polgári középosztályt, ők az elittel vannak jóban, amit lehetőleg ők választanak ki, ill a szegényekre figyelnek, akik vevők a demagógiára. A polgári középosztály az ellenségük, mert azoknak lehet erejük és eszük az érdekeik képviseletére, ezért kell őket befenyíteni...
Nem kérlek, az én családom zömében egészen lentről jött, konkrétan anyai nagyanyám (aki hadiözvegyként egyedül nevelte fel aztán anyámat) 45 előtt cseléd, utána hivatalsegéd volt - ám az én szüleim ezzel együtt már első generációs értelmiségiek voltak.
Azzal meg semmi bajom nincs, ahová fel tudtam törni - megint nem értesz túróst sem az egészből... Itt frusztrált az egyértelműen te vagy, te hitted magadról 89 után, hogy majd lesz belőled valami nagymenő nepper, aztán nem lett belőle semmi...
...igen..... a te családod ha jól sejtem valahol a polgári közép és az elit közt lehetett és az bánt, hogy nem engedtek feljebb törni ....mivel ugyebár az csak demokráciában lehetséges, ahol megengedett a lecsúszás is.
Nem volt az olyan langyos.... dübörögtek a teherautók, épültek a városok, adták át a melóhelyeket, szaporodott a nép bölcsődék óvodák az orvosin be se fértek a padokba ültak a földön is amíg az első vizsgákon ki nem szórták egy részét.....fusiztam a kotróval...loptuk a műtrágyát.... (-: Nagyon gyors volt az élet, örülök is neki, hogy a magyar történelem legdinamikusabb fejlődésében vehettem részt, arra a 20 évre alapozódik most ez a tespedés 30 éve ...de kezd kimerülni a tartalék. Ettől az atomerőműtől tartok, hogy a korrupció megeszi és egy nagy bukás lesz belőle ami be is dönt mindent. )-:
Rendelkezésre bocsáthatnál phd értekezésed vagy más ilyen tárgyú szerzeményed ha van, mert ez a nézet valahogy elkerülte eddig a figyelmem. Feuchtwangler, Kovai Lőrinc mint történelmi regények, gyorsuló idő sorozat könyvecskéi, cikkek, újabban már kritikával a tudományos csatornák,...ilyesmikre alapul a világnézetem.
A te kisember békaperspektívádnak a Kádár-éra langyos pisije tökéletesen megfelelt. Pont rád volt kitalálva, nem is csoda, hogy vágysz utána.
Hogy az egész nem volt, nem is lehetett működőképes - ezt te már életedben nem fogod belátni, elfogadni. Neked tetszett, kéred vissza az üveggolyódat, más nem érdekel...
Én is éltem a diktatúrában de semmi rossz emlékem nem maradt, sőt húúúúú de tudtam jártatni a számat. (-: Nosztalgiával élem meg most is ezt a nagyfene tőkésezést, bankározást, amerika utálatot ...egyebet...., hogy a rákot minden gyógyítja kivéve a gyógyszerek, meg a repülőgép méreg csíkot húz meg stb... na ez most ugyan az mint az akkor a 80 as évek elejétől fokozatosan divatba jött de máig népszerű kommunistázás, de azt hiszem most nagyobb recsegés ropogással fog bedőlni valami.
A tömeg irányítóitól, ha úgy tetszik a polgári középosztálytól függtek. Az állítólag duna jegén választó 30 000 kisnemes, az jellemző a diktátorokra, ezt a középréteget szerette Hitler is, Kádár is meg is erősödött anynira, hogy a szabad világ máig nem tudta teljesen tönkretenni. Megy...megyeget szépen a lecsúszás, integrálódás a cigányságba de szerintem a diktátor most már megállítja ezt a folyamatot, a többpártrendszer szerencsére megbukott. ................. megpróbálnak e a demokraták valamit? .... megtehetik pl majd pár hónap múlva mikor nagy már a nyomás a drótkerítéseken, hogy demokratikusan elkezdik gyújtogatni pesten az autókat vagy valami ilyesmi amihez kell a rendőrök nagy része, aztán pár 10 millió forinttal csinálnak lyukakat a drótakadályokon....azt nem tudjuk, meg is történhet vagy nem is, a demokraták a szabadságért bármire képesek, láttuk az araboknál és Ukrainában.
Hozták be a rabszolgákat, tönkretették a kézműveseket, kolhozosítottak felvásárolták a földeket azoktól is akik el se akarták adni, ez volt a demokrácia lényege, csak a császár lehetett rá a válasz ahogyan most is látod.
"a XIX. század elején még Franciaországban, a dübörgő ipari forradalom Angliájában is létező intézmény volt a rabszolgaság."
A rabszolga lényege nem a rab és nem a szolga hanem, hogy árútermelő, minden értéktöbbletet elvonnak tőle, önmagáról nem képes gondoskodni. ellentéte a kreatív jobbágy akinek erőforrásokat bocsátanak a rendelkezésére, azt közvetlenül nem is szerezhetik meg egymástól, viszont ezért köteles gondoskodni magáról. A rabszolgaság szokásos és kapitalista változata egy ideig Amerikában együtt létezett, délen az életfogytig tartó, északon pedig egy hetes szerződésekkel foglalkoztatták a szabad munkást, de a lényege ugyan az. Tulajdonképpen a déli még szerencsésebb volt mert közbiztonsági, közegészségügyi okból a rabszolga tulajdonosra kötelezettségeket róttak de az északi munkaadót semmi nem terhelte. A déli rabszolga előtt több perspektíva is volt mert elég sokra is vihette (amiként az ó-kori római is addig, hogy a császár is tartott tőle) az északiból edison viszont gyakorlatilag nem lehetett, de amabból esetleg egy kocsis, kertész, szobalány stb...
Azt ne terjesszed mert nem igaz, hogy a római birodalomban már minden gyorsabb vízfolyáson vízkerekek voltak hiszen te is tudod, hogy nem igaz ....majd 1000 körül igen. Na de a püspök úr se létesített volna vízimalmot, ha hozathat még 1000 rabszolgát....vagy hoznak is ha kell ha nem. Erről szól ez a világ is, jön az "olaj", azért az idézőjel mert "olaj" a szén is, a színesfém is, az ázsiai gyermekmunka is így persze, hogy nem lesz robotizálás se és naperőmű se, csak úgy mint ott rómában a vízkerék, úgy igen, úgy van, majd feltárják 1000 év múlva és a reinkarnációd bizonygatja, hogy a 21. század erről szólt.
A németek még válság közben is képesek növelni a CO2 kibocsájtásukat, ami persze nem véletlen, mert a Pv, és a szélenergia CO2-őt termel, szélcsendes borongós napokon.
Totálisan félreérted és értelmezed a történelmet. Egyszerűen valótlanságokat állítasz - és utána erre építesz rendszert... Nem tett senkit koldussá a "demokrácia" Rómában, nem azért és nem az következett be, a középkorról is teljesen zavaros elképzeléseid vannak - gyakorlatilag felépítettél magadnak egy párhuzamos, hamis történelmet, és a valódiból csak azokról az elemekről-történésekről veszel tudomást, amelyek ebbe beleillenek...
Nem volt semmiféle innovációs képtelenség a rabszolgatartás miatt, ami egyébként valamilyen szinten az újkorig minden országot-társadalmat jellemzett, a XIX. század elején még Franciaországban, a dübörgő ipari forradalom Angliájában is létező intézmény volt a rabszolgaság. Az ok-okozati viszonyok a legtöbb esetben pont fordítottak, mint azt te véled!
Szia. Logika azt modta (tudod akinek nincs hite, meg világképe), hogy bolond vagyok. Kéretettik türelmesnek lenni hozzám. Valószínű, lassan mindenki ki ikszel, ugyhogy egymásközött vagyunk. A villám befogás akkor lehetséges, ha tudjuk a csatoló időkritikus sabályozását. Ehez pedig kell egy energianyaláb, amelyik áramvezető. Felkel szerelni egy magas torony hegyébe, forgatható módon. Mégpedig ugy, hogy az energianyaláb vetőt körbe kell venni villámfogó tüskékkel, mert ha már az energianyalábot lekapcsolod, akkor a vendégségbe meghivott energiát lekell földelni. Kell minnél nagyobb tároló, vagy pillanatnyi fogyasztó amely nem érzékeny a feszültségre. Ja meg föld-felhő kapcsolat, időkritikus sabályozása. Ugye nem is tünik olya bonyolultnak. A részleteket kidolgozzák a szakemberek.
A villám meg én. Mikor még gyerekként, szabadon, vidáman szaladgáltam a falu körülli mezőkön, akkor volt egy villám élményem. A mezőn elkapott az eső. Közelbe volt egy fa, azon tanakodtam hogy haza vagy a fa alá szaldjak. Úgy döntöttem, se ide se oda. Néztem a fejem felett egyre sötétedő felhők hömpöjgését, mikor arra lettem figyelmes, hogy egy fény gyulladt föl, amely felém tart. Már mindeggy alapon elkezdtem koncentrálva figyelni a villám haladását. Végülis nem gyakran fordul elő, hogy az ember a saját érzékszeveivel érzékeli a villámot egy kőhajitásnyira. A vége az lett, hogy a villám elhajlott a fa irányába, rajtam meg minden szőr az égnek ált. Rám kacsintott az Isten. Nyúzni való parasztgyerek voltam, de akkor történt velem valami, mert megváltoztam. A szivem eggyütt dobogott a természettel. Éreztem az élet áramlását, azóta is jobban szót értek az állatokkal mint az emberekkel. Meg egy változás volt. Kielégithetetlen tudásvágy. Mindenütt átnéztem a fiókokat, minden ismeretlen tárgyat alaposan megnézte, ha ne ismertem , kérdeztem. Idegesitettem a felnőteket. A kedvenc könyvem a 77 magyar népmese, meg apám traktor szerelő szakkönyve volt. A másik villám élményem, pedig az volt, mikor a szakadó esőbe hazaértem, elázva. Lementem a kertbe Meggyet enni, szakadó esőbe. Mig ettem a Meggyet, egyszercsak hideg futott végig a hátamon. Felnéztem az égre, hatalmas ív csapott a fejem fellett lévő távvezetékbe. A vizes levegő televolt statikusságga, úgy meg simogatott, hogy kivert tőlle a hideg. Tisztelettel egy bolond.
Ez meg ráadás, gondolom nem kell komment. Libia-Kadhafi és egyéb inyencségek.
Meggyalázod a kommunista titkosszolgálatok áldozatainak az emlékét!
Az ÁVH, KGB, Securitate, Stasi... De már a "konszolidált" időszakban is, amikor én éltem, a középiskolától a katonáskodáson keresztül a munkahelyken ott voltak a besúgók, mindenhol. Mindenről tudtak. Előfelvételis- (osztályidegen-) ként volt alkalmam megtapasztalni. Ennyire nem érdekelte a nép a hatalmat.
...maffia, szervezett bűnözés bank, nagytőke ezek félnek a diktátortól, nem a néppel foglalkozik az, arra nem kell gondja legyen, nem a diktatúrák vannak bekamerázva, É-Koreában lehet, hogy egy darab sincs. Mert minek neki? Julius Ceasart se a szabadságvágyó néptömegek szurkálták agyon. Megjegyzem igen pontos a párhuzam, mert Gyurcsány Ferenc is éppen úgy járt de még a bruthus reinkarnáció is megvolt hozzá, hogy pontos legyen a párhuzam de a nép ezúttal is az aljas összeesküvők ellen fordult és amint látod el is lettek takarítva....na akkor ez a viktor már mi is? ...ez már nem vajjal védi magát van tekt..test... vagy milyen őrsége is? (-:
Annak bizony, öszödön a kis cézár annak, a demokráciának ment neki ui az a semmivel nem törődő politikai celebvilág amiként a mindenT megfojtó korrupció IS a demokráciának a LÉNYEGI RÉSZE.
Szerintem ez valami nagyon szűkített számítás ....na persze az atomnál sem tudjuk, hogy csak azt a szén-dioxidot számolják e amit ott a helyszínen pöfögnek ki a járművek, vagy azt is, hogy valahol Moszkvában egy mérnök moszkviccsal jár be dolgozni. (-:
Ne butáskodjunk, te is látod a tényállást, ez van.
Egyébként az ó-kori rómában is mikor már a demokrácia tényleg koldussá tett mindenkit, akkor áttértek a diktatúrára és a császár már nem a fehér tógás tógás patrícusoktól hanem jobban a néptribunusoktól függött. Most is ezt látod, ez megy, mire tényleg csak koldusok és pöffeszkedő nagyurak lennének mindenhol áttérnek a diktátorra. Szokás szerint a társadalmi haladás most is keletről jön mint anno a szocializmus, először ugyebár Putyin az orosz, aztán 2010 ben Magyarországon bukott meg a többpártrendszer, nincsen már reális ellenzék Németországban se, Szlovákiában se, a lengyelek most elégelték meg a demokráciát. Ahol nem lépnek időben ott valami rémálom lesz belőle.
Az öntudatos, alkotó szellemű, polgári középosztály luxusát csak egy erős diktátor engedheti meg magának ui nincsenek választások amiket 4 évente meg kellene nyerjen, hanem aki jártatja a száját annak régen leüttették a fejét, mostanában meg legfeljebb előveszik a doktoriját. (-:
Éppen fordítva. Ez a diktatúra jegye. A kommunizmusban, az autokráciában a hatalom megtartásának alapvető eszköze a széles tömegek megfosztása a termelő eszközeitől (álamosítás, szövetkezetesítés) és csak a kiváltságos elitnek juttatni az erőforrások fölötti hatalmat és a vele járó kiváltságos jólétet.
A neoliberalizmus is a diktatúra irányába tolja el a demokratikus berendezkedés felől, ott is alapvető érdek az erőforrások minél szőkebb réteg kezébe koncentrálása. Kínában például éppen ellentétes folyamatok zajlanak, a gazdaság demokratizálása megnyitotta az utat a középosztály felemelkedéséhez.
(Középosztály az aki termelőeszközökkel rendelkezik, nem az aki jól keres egy multinál.)
Kétségtelenül a szélenergia használata kimagaslóan alacsony CO2 emisszióval jár, a legjobb EROI az összes elérhető energiatermelési módozat közül.
Egy szélerőmű a telepítése után néhány hónap alatt megspórol annyi széndioxidot, amennyi a felépítéséhez kellet, és a teljes életciklusában, lebontással együtt kb. hússzorosát termeli meg a közben felhsznált energiának.
Sajnos a nukleárisnál az előrehozott CO2 emisszió az éghajlati kényszer szempontjából még rosszabb arányt képvisel, mint amilyet a táblázat mutat.
Világos, Simonyi óbester a huszárnak besorozott közemberből báró lett a napóleoni háborúk végére, de aztán a békét már elveszítette, nagyon méltatlanul fejezte be az életét......na jó, ez talán nem éppen releváns ide, de mindegy...(-:
Ragaszkodnék még is a rögeszmémhez, hogy a rabszolga társadalom alkalmas a magas tudományos és művészeti eredményekre de alkalmatlan az innovatív megoldások elterjedésére. Egyrészt maga a rabszolga személyisége se hanem kell hozzá a kreatív sok mindenhez értő, gondoskodó jobbágy....de a lényeg amit írtam, mivel a jobbágytársadalom képtelen akkora erőforrásokat koncentrálni kénytelen fordulni az innovatív megoldások irányába. Nehéz ezt a részletekben tetten érni, de azt hiszem ez a helyzet.
"Én meg azt mondom, hogy igenis sokkal többig jutottak, mint amiről neked tudomásod van, és ezek a dolgok nem ilyen egyszerűek."
Nem azt vitatom! ))))))-: Úgy beszélsz mint aki majd 1000 év múlva mutogat a 21. századi feltárt termonukleáris erőmű és naperőmű romjaira, hogy lám már azok is meddig jutottak. A terjedéséről beszélek, még ahoz is a középkor kellett, hogy az ökröt felváltsa a gyorsabb ló.
"Semmilyen jelentősége sincs ma már annak sem, hogy az első ezredfordulót követően fejlettebb és jóval felvilágosultabb volt az akkor tényleg sötét középkorába süppedő Európánál az Iszlám Kalifátus, vagy éppen Kína - aztán ezek becsontosodtak, fejlődésük megrekedt (az iszlám világ egyenesen vissza- és szétesett)."
Hol írtam én, hogy van? A haladás szempontjából volt jelentősége, hogy az iszlám társadalom elkezdte igényelni a bonyolultabb számrendszert.
Te a történelem végében hiszel, hogy ez az állapot örök. Mi úgy gondoljuk, hogy nem az, hanem e társadalom vesztét ugyan az az innovációra képtelenség okozza ami a rómaiét.
A napkollektor jellegzetesen nem hálózatos hanem helyi használatos dolog és a forróvíz tároló is jóval egyszerűbb konstrukció mint egy akkumulátor, de újabban kimegy a divatból, csak napelemről beszél mindenki.
" Ma már nem sokat érnek ezek az acél koporsók, többnyire csak célpontok. Nem ugrik be a neve, de van olyan rakéta ami felette robban a tanknak, és simán letépi a tornyot."
Ha ez nem tépte le akkor szerintem az se. ...és ne keverjük a dolgokat, az utóbbi évtizedekben csak olyan háborúkat láttunk ahol az egyik félnél volt abszolút légi fölény, egy repülőgép egy harckocsi ellen világos, hogy mint sas az egér ellen. Mozgás közben eltalálni se egyszerű mert van olyan is ami elvakítja a rakéta távirányítását. NATO vezetők is mondogatják, hogy hiba volt leépíteni ezt a fegyvernemet.
Ilyeneket a Vona Gábor mondott az országgyűlésben (1 éve?).
Hogy döntsük el, mi a baj az atomerőművel: az, hogy lesz egyáltalán II. - vagy az, hogy az oroszok építik?
(szerintem egyértelmű, hogy az "lesz" a kérdés. De ha már lesz, csinálják az oroszok, szerintem, figyelembe véve a többiek - 3 szereplő kb. - teljesítményét és megbízhatóságát is)
Ezt magyaráznám itt "ezeknek", az anyag ilyen, ha beindul a gigafaktori tömegtermelés attól az árak csak emelkednek. A tömegtermeléstől az arany karikagyűrűk ára se le hanem felmenne.
....de jó a hasonlatod, mert az urán is elfogyna 5 év alatt ha minden villanyáramot azzal állítanának elő, aztán már tengervízből meg szaporító erőműben meg tórium meg stb..... az már 1000 ft / KWh világa.
Még nem, de ha az összes autó 2-3% a azzal menne akkor már nem lenne ez a forrás, hogy csak össze kell dózerolni a lítium-karbonátot. Olyan az is mint az olaj, a létező mennyiség 90...vagy 99% a már nagyon körülményesen férhető hozzá.
Nyugi. Az EV-nek a lítium olyan, mint az atomerőműnek az urán. Nem érzékeny annyira a nyersanyag árra mint gondolnánk. Amúgy a legtöbb lítiumot az üveg és kerámia gyártás fogyasztja, majd visszük a bögréket újrahaszosítani. :-)
Annyival árnyaltabb szerintem a kép, alapvetően nem az a gond, hogy közbeszerzés nékül kötötték meg a szerződést hanem, hogy zándékunkban áll atomerőművet építeni.
Nem tudom eljut-e valaha közbeszerzési fázisba az egész, de ha eljut, garantálom, hogy 20-30 %-kal magasabb árajánlatok fognak érkezni, a jelenleginél rosszabb kondíciókkal.
Az Orbán-kormány energiapolitikája annyira csak Paksra koncentrál, hogy elfelejtette lereagálni az utóbbi években megfigyelhető energiapiaci változásokat, melyek sürgős stratégiai újratervezésért kiáltanak - mondta a hvg.hu-nak Kaderják Péter, a Corvinus Egyetemen működő Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) igazgatója, aki szerint elkerülhetetlennek látszik, hogy Paks II. megvalósítására uniós közbeszerzést írjanak ki, és piaci alapon megmérjék, megéri-e.
Electric cars will not be cheaper than conventional models until 2030: report
But even if fuel prices double to £3 a litre, the authors said, the overall cost of electric cars will be higher than conventional combustion engine cars.
Electric cars 'will be cheaper than conventional vehicles by 2022'
However, the analysis published by BNEF on Thursday predicts that the total cost of ownership combining purchase price and running costs of battery-only cars will dip below those with internal combustion engines in 2022, even if the conventional cars improve their fuel efficiency by 3.5% a year.
The analysis uses the US governments projected oil price of $50-$70 (£36-£50) a barrel in the 2020s.
Egyelőre ott tartunk, hogy ha az összes nap/szél energiát átveszik, akkor ez a legdrágább, ha csak a felét, akkor csillagászati drága, arról nem beszélve, hogy raktározni is kellene, ami tovább drágítaná.
A grid önmagában nagyon drága (sok távvezeték sok alállomás, sok karbantartás) és elég nagy veszteséget mert vagy nem használsz nagyfeszt, vagy igen de akkor oda vissza transzformálásnál fűtöd el. A helyi tárolók akkuval nonszenszek SZET nem építhető mindenhol és egyébként is drága, a delej h2 delej szar hatásfokú, a szupravezető meg igen csak elméleti sík.
Ma már nem sokat érnek ezek az acél koporsók, többnyire csak célpontok. Nem ugrik be a neve, de van olyan rakéta ami felette robban a tanknak, és simán letépi a tornyot.
Szófilozófián túl az volt a jelentése a mondatnak, hogy ha az éves fogyasztásod dupláját megtermelni képes nap/szél kombót telepítesz és amit nem tudsz hasznosítani az egyszerűen leszabályozod, nem veszed igénybe, akkor akár az egész fogyasztásod fedezheted megújulókkal.
Ez azt jelenti, hogy a nap/szél energia kapfactora nagyjából a felére csökkenne, de ha még így is olcsóbb lesz a többnél akkor így is ez lesz a leghatékonyabb megoldás.
A gáztüzelésű erőművek lehetséges termelésének is csak egy részét vesszük igénybe. A franciák az atomerőműveiket is visszafogják, ha nem tudják értékesíteni a fölösleget. Nincs az sehol megírva, hogy minden megtermelhető kWh-t hasznosítani kell amire egy napelem, vagy szélerőmű képes.
Ismerjük, csak kicsit tartunk tőle. Viharos időben egy jó nagy villámhárító megoldás az akku delej problémára, sőt, találat esetén még világítás sem kell :-)
Az új ára a két keréknek valami fél milla körül van, mert állítólag ez a legkönnyebb felni. A sérüésnél a megoldás ritka gagyi, semmi fém betét a kritikusan igénybevett helyen. A saját képeket most nem találtam.
Ami helyi tarolokapacitassal kiegeszitve tetszoleges mereture duzzaszthato. Mivel olcson eloallithato tomegtermelesre alapoztad,
nem erdekel senkit a capfaktor. Nem akarod eladni a folosleget, szimplan helyben akarsz eleget termelni. Es igen, Tovis jol latja,
mikrogridekben gondolkodni nem lehetetlenseg. Hogy aztan ezeket valamifele szempontrendszer alapjan kotod-e es pontosan hogyan is kotod makrogridekbe, az mas kerdes.
(Kozponti) Infrastrukturaval nem rendlekezo helyeken ez esszerubb megoldas, mint eveket varni a kozponti infrastruktura es az
-A szupergrid, ami szétterítve egyengetné a helyi luktuációt.
-Helyben tárolás. Minél közelebb a fogyasztóhoz, mikrogrideket létrehozni, ahol általában helyben biztosítani lehet a termelés és fogyasztás egyensúlyát.
Az előbbinél távvezetékeker, az utobbinál a tárolókra helyeződi a hangsúly.
Félreérted. Nem beépített teljesítményről, hanem termelési kapacitásról volt szó, és nem kellene semmit exportálni, a kapfaktor csökkenne le. Olvasd el Au. posztját, amire reflektáltam.
Ez azert meg nem a kovetkezo evtized problemaja, jelenleg meg sokkal egyszerubb modon is lehet csokkenteni a fosszilis felhasznalast (ugye kb. 10% szel es 3% PV van az europai halozatban). Pl. lassan megjelennek az elso leamortizalt kelepek, ezeknek nyugodtan lehet(ne) tartalek szerepet adni, ha csak kicsit fuj a szel akkor piaci alapon eladjak az aramot, ha ellenben eppen jon az orkan es egyebkent is tultermeles van, akkor nem termelnek.
Dehogy tenne, még 50%-ot sem érne el a nap szél aránya 200% beépített kapacitás esetén, viszont időnként a termelés felét exportálni kellene, ha lenne kinek.
Ez azért nem annyira utópia, mintha rémlene, hogy van ahol már így van, vagy talán nálunk is valamikortól?
Kétszeres nap/szél kapacitás már bőven lehetővé tenne 100 % megújulót, VER szinten. Pár év múlva ez lesz a legolcsóbb megoldás.
Offgrid napelemes rendszerben Mo. térségében kb. 10-szeres kapacitással és egy hétre való tárolással 99%-ban biztosítani lehetne télen is az ellátást.
Könnyen megoldható a napelemes házak hálózati konfliktusa is, ha van a rendszerben valamekkora akku kapacitás.
Alapesetben ugye az a vád a napelemes fogyasztókkal szemben, hogy amikor nem süt a nap, akkor teljes értékű fogyasztóként akaszkodnak a hálózatra, viszont az effektív fogyasztásuk ehhez képest alacsony.
Semmi mást nem kell csinálni, mint a vételezhető pillanatnyi teljesítményt (amperszámot az órán) korlátozni. A hálózati díjat a nagyoknál úgy is az igénybe vehető teljesítmény után kell fizetni, ha ezt általánossá teszik, akkor mindenkinek az lesz az érdeke, hogy minél kisebb amperszámú órát használjon. Egy átlagos magyar háztartás ~500 W effektív teljesítménnyt fogyaszt, tehát ha a fogyasztási csúcsait a saját akkujával rendezni tudná, akkor elegendő lenne egy 2-4 amperes óra (a legkisebb 6 A).
Ehhez képest nálunk például van 3x16A, mindenhol logikusan a csúcsfogyasztásra kell mindent méretezni, amúgy meg az átlagra kellene.
Igen.. ahogy irod. Igy oldhato meg a technologia folyamatos frissitese. Mert ugye egy technologia manapsag hiaba elavult mar vagy 40 eve.... --.. amennyiben nehez lebontani, esetleg draga helyette ujat epiteni, akkor ragaszkodni fognak hozza. Mas kerdes azonban mit tortenik, ha nagysagrendekkel olcsobban allithato elo, mint barmi mas, es igy-is ugy-is "lebomlik" mellektermek nelkul....
Hát organikus LED se a hosszú élet mintapéldánya, az napfények kitett műanyag meg főleg nem az, de legalább nem kell a hulladék kezeléssel foglalkozni mert magától elrohad a napfény hatására :D
A reszarany fontos dolog, ha valaminek a fenntarthatosagat nezzuk vagy a valtozasaira vagyunk kivancsiak. Ha gyorsan akarunk nagy kapacitast epiteni, akkor nyilvanvaloan nem a szel az idealis (a napot most nem feszegetnem, mert az EGESZEN mas teszta. Par hozzasolassal lejjebb volt szo arrol, hogy 10 km2 PV eleg
lenne Mo-nak, ha megnezzuk, hogy mekkora osszfeluletu infrastrukturat telepitettunk mar eddig is, akkor
gyakorlatilag (kalkulalva azzal is, hogy a tajolas+egyebek miatt az igy beepitett napelemek hatasfoka meg
sem kozelitene, egy "naperomuet") nem, vagy alig kellene ujabb feluleteket bevonni.
Es pontosan itt van a kutya elasva. EZ AZ amit valahogy mindenki elfelejt, mert csakis hatekonysagban meg profitban kepesek gondolkodni. Gyakorlatilag ha atlagosan 10% capfaktorral szamolva 100 km2 PV elegendo
lenne Mo-nak, akkor 2% capfaktorral 500km2 feluletre lenne szukseg. Ez meg a felet sem jelenti a mar most beepitett teruleten az epuletek kulso feluletenek. Ki lehetne csemegezni az elonyosebb tulajdonsaguakat es
azokat befedni olcso napelemmel. Es itt bizony lehetseges lenne 3-4 szeres kapacitas kiepitese is. Helyi szinten
pedig (lakotombok, varosnegyedek, kisvarosok stb. a leptek tetszoleges) leszabalyoznhato lenne a halozatba
engedett delejmennyisege. Ugyanis nem a napelem a draga, hanem a megtermelt aramnak meglevo halozatba valo pumpalasahoz szukseges inverter. Ha megfelelo egysegekben gondolkodunk, akkor siman kialakithatoak
racionalis meretu fogyasztasi egysegek, amik sokkal koltseghatekonyabba teszik mindezt.
Emelle kellene tarolokapacitast epiteni, szelet pakolni, meg kiegesziteni konvencionalis eromuvekkel.
Ha a boltok vasarnapi nyitvatartasarol lehet torvenyt hozni, akkor arrol is lehet siman, hogy at kell burkolni
a hazakat PV-vel, vagy hogy ujakat nem epithetsz anelkul, hogy a teljes kulso felulete ne PV legyen. Pont.
De igen.. tudom, hogy ez utopia.. Europaban.. de valoban az lenne a feljodo orszagokban is? Valoban nem megvalosithato a dolog (muszakilag) es valoban ennyire olcsobb lenne a hagyomanyos technologiakat eroltetni?
"Viszont a nukleáris kapacitásuk fejlődési görbéje Berci nagy kedvence: megfelelő skálán nézve frankón exponenciális, tart az 1000% nukleáris lefedettségig és tovább.
Csak tudnám, miért nem cuppannak rá erre a sötétzöldjeink :))"
Ket pontra elefantot is lehet illeszteni ;)
Nade mit mond a todomany.
A 2005-2014 szakaszra tett linearisnak 0.9289 a josagi tenyezoje a logaritmusra tett linearisnak 0.9730 -> tenyleg inkabb exponencialis.
2000-tol inditva a gorbet viszont a linearis 0.9590 a logaritmusra tett linearis 0.9021-> ez mar inkabb linearis
De legyen exponencialis, mert az a modernebbik adat.
Viszont a nukleáris kapacitásuk fejlődési görbéje Berci nagy kedvence: megfelelő skálán nézve frankón exponenciális, tart az 1000% nukleáris lefedettségig és tovább.
Csak tudnám, miért nem cuppannak rá erre a sötétzöldjeink :))
A kínaiakat szokás azzal ekézni, hogy szolgai módon lemásolnak mindent, de ez már nagyon rég nem igaz.
Az a fejlesztési/építési terv, amit nyomnak, nagyon is kiegyensúlyozott, messzemenően figyelembe veszi az európai tapasztalatokat (jókat is, de főleg a buktatókat) és a saját lehetőségeiket.
Néhány évtized, és ~ kína lesz az egyik legfejletteb/legolcsóbb VER otthona.
Ráadásul várhatóan reaktortechben is exportőrré válnak.
"Nyilvánvaló. A megújulók gyorsabban skálázhatók fel.
Olkiluoto kapcsán kiszámoltam valamikor, hogy mennyivel jobban jártak volna ha szélbe invesztálták volna azt a pénzt, amit az elfuserált atomra költöttek."
Ez a fo tenyezo, ha Bela reszegen leesik az allvanyrol, akkor a 10x500 MWp (20% cap factor, ami nevetsegesen alacsony a modern szelturbinak eseten) eseten a vizsgalat egy honapja alatt 72 GWh aram esik ki... ugyanez 1 db 1000 MW atomeromu (100% cap factor) eseten 720 GWh. Es akkor azt, hogy a felvonult epitobrigad ul a draga gepein es vakarja a toket szinten mas nagysagrendu.
Amugy abban persze igaza van a nukisoknak, hogy a valtozo szelet nehezebb a halozatba integralni, viszont 2014.10-2015.09 idotartamban azert 269 TWh mar elfert. Es a szellel kapcsolatos problemak inkabb gazdasagi-jogi termeszeruek, mint muszakiak (hogyan lehet olyan kornyezetet teremteni, ahol a halozatstabilitast ado szabalyozhato fosszilisek uzelemtetese rentabilis, de nem preferalt az alacsony kibocsatasu technologiaval szemben).
Ahol meg nincs infrastruktura, ott pontosan ezert fog a szel es a napenergia terjedni. Kis lepesekben (modularisan) is
telepitheto es nem meglevo szolgaltatasi szinvonalat kell fenntartani, hanem nem letezot helyettesiteni egy letezovel. Ezt gyorsabban lehetseges megoldani megujulokkal.
Akarmit is filozofalgat a "vilag fejlettebb fele" ha nem ok kepviselik a tobbseget.
Ami igaz az energiatermelesben, igen hamar (10-15 even belul) igaz lehet majd a kozlekedesre is.
Nyilvánvaló. A megújulók gyorsabban skálázhatók fel.
Olkiluoto kapcsán kiszámoltam valamikor, hogy mennyivel jobban jártak volna ha szélbe invesztálták volna azt a pénzt, amit az elfuserált atomra költöttek.
Már az első évben termel, pár hónap alatt megspórolja azt a CO2 emissziót, amibe "került".
Folyamatosan lehet építeni, nem kell hosszútávú kölcsönökkel bajlódni.
Az atom legjobb esetben 30-40 év múlva éri utol a szelet termelésben, de inkább sosem, mire az atom kitermelné a saját újjáépítésének költségét (>50év), be lehet teríteni a világot szélerőművekkel.
Ami nagyon fontos és sehol nem veszik figyelembe:
Van a széndioxidnak egy időtényezője. Az atomerőmű építés 6-10 évig jelentős CO2 emisszióval jár. Később a működés során már keveszbb széndioxidot pöfög ki, de az egy évtizeddel előre hozott klímakényszer hatása akkumulálódik. Egyáltalán nem mindegy, hogy nagy mennyiséget emittálok rövid idő alatt, és utána keveset, vagy egyenletesen elosztva keveset.
Az előbbi lényegesen nagyobb melegedést okoz, hiszen a széndioxid kiürülése a légkörből egy lassú folyamat. Többek között ezért sem megoldás az atomenergia a klímapolitikában, sokkal nagyobb hatása van mint ahogy számolják, e miatt az időtényező miatt.
Nem lehet elosztani a teljes 60-80 éves élettartamra a CO2 emissziót, ha azt évekkel a széndioxid spórolás előtt már kinyomom a légkörbe.
Az atomenergiának nagyságrenddel nagyobb környezeti lábnyoma van, mint ahogy azt próbálják elhitetni....
1. Szerintem ez csak ugy lehetseges, hogy a kinaiak hamisitanak.. meg ratoljak az idoszakos felesleguket az eszakkoreaiai meg a mongol elektromos halozatra. A mongolok es az eszak-koreaiak mar jeleztek is, hogy szerentnenek levalni az egyseges halozatrol :)
2. a Kinaiak hazudnak
3. nem tudsz szamolni + a kinaiak hazudnak
4. az atom akkor is jobb megoldas :)
(bocsnembirtamki.. hetfo van.. es meg nem csuszott le az elso kave teljesen... hehhe)
Edison nekem sem a kedvenc filmszínészem, de ez azért túlzás... Az AC/DC kérdés a kezdetekkor még messze nem volt lefutott ügy, még akkor sem, ha most utólag olyan evidens minden...
És Edison sem erőltette volna a DC-t olyan mocskos módszerekkel, hogy Westinghouse-t sározta a villamosszékben rángatózó haldoklókkal, ha nem látta volna, hogy az a jövő és valódi konkurenciát jelent neki. Csak ugye a szabadalmak így voltak "leosztva".:-)
Hmmm a nuklearis reneszansz duborges kozben erre az adatra nem is figyeltem
Kina elektromos energia (a nagyja nyilvan lignit), de a CO2 mentes resze igy alakul
ev hidro atom szel PV (TWh)
2010 722 74 45 1
2011 699 86 70 3
2012 872 97 96 6
2013 920 112 141 15
2014 1064 126 158 29
Szoval a kinaiaknal, ahol nincs mar meglevo atominfrastruktura a szel mar beelozte az atomot (es az ollo nyilik), es 2014-ben az uj PV megegyezett az uj atommal.
Ez nem kapitalizmus vagy feudalizmus kerdese... Vannak atmeneti korok, amikor a regi rend bedol, de az uj meg nem allt be es vannak erett korszakok. Az atmeneti korok meritokratikusak es egy ugyes, okos, eros ember a semmibol csaszar lehet, az erett korokban meg a kiralyfi kiraly, a suszterfibol suszter a koldusfibol meg koldus lesz.
A sotet kozepkorban Bouillon Gottfried lovag lesz nagy ember, aki szetveri a szaracenokat, az erett kozepkorban Jakob Fugger, aki penzt ad a csaszarnak, aki ezert baroi cimmel jutalmazza. Ugyanez a kapitalizmus is, az elejen innovalni kell a fejlett kapitalizmusban meg korrumpalni.
Majd, ha jon a posztkapitalizmus megint az innovacio lesz a meno.
Én meg azt mondom, hogy igenis sokkal többig jutottak, mint amiről neked tudomásod van, és ezek a dolgok nem ilyen egyszerűek. Eleve nem egzakt dolog ám az ó- és középkor, nincsenek éles határai, a történelmi végkifejlet szempontjából annak sincs semmi jelentősége, hogy valamikor a régmúltban valamelyik kultúrkör-nép esetleg fejlettebb volt, mint azok - amelyek most messze felette állnak (vagy még csak nem is léteztek anno). Semmilyen jelentősége sincs ma már annak sem, hogy az első ezredfordulót követően fejlettebb és jóval felvilágosultabb volt az akkor tényleg sötét középkorába süppedő Európánál az Iszlám Kalifátus, vagy éppen Kína - aztán ezek becsontosodtak, fejlődésük megrekedt (az iszlám világ egyenesen vissza- és szétesett).
Nekem nem hitem és világképem van, hanem képzettségem, tudásom, tájékozottságom. Meg némi intelligenciám is. Csupa olyan dolog, amelyek egyikével sem rendelkezel...
A konteók és vallások vitathatatlan erénye, hogy rendkívül egyszerű, ostoba embereknek is jól megérthető magyarázatot adnak a világ dolgaira - csak éppen hamisakat...
"nem volt jó üzletember, és végképp nem volt jó csapatjátékos"
Igazán különleges ember ismérve, akinek a puszta léte is sérülést okoz az egyfoma szövetben.
A J nagyonfájt mi? Ezek a horgok.
Neked is megvan a hited és világképed, másnak nem lehet? Vagy az a baj hogy esetleg elenséges, konteo kategőriás.
Mindig figyelmesen halgatom a kritikát, nem számit a stilusa sem. A dicséretet pedig elháritom magamtól. Ha itélkezően irtam az nem volt szándékos. Írásban mindig lemeradok a gondolataimtól, ezért felszinesen, nyersen fogalmazok. Csak a bolond itélkezik a másikon, ha ezt tettem akkor bolondságot tettem.
"Az már csak külön hab a tortán, amikor egy ordítóan nyilvánvalóan buta, iskolázatlan és tájékozatlan, ellenben természetesen konteókban mélyen hívő valaki nekiáll szűklátókörűséggel vádolni olyan embereket, akik feltehetően őt maximum kertészként alkalmazhatnák... "
Kertészkedni szertek, mert szép és alkotó munka. A többiről csak annyit, hogy néha eltakarom a szememet, hogy harminc egyedszer ne olvasam el bármilyen lényegtelen irást a környezetemben. Vagy mikor a talált könyv beragasztott WC-ben, mert mig el nem olvastam, nem mentem ki.
A híreket meg már nem is nézem, mert kiver a hideg attól a gondolattól 6-12 hónapja tudom hogy ez lesz.
Nem írok többet, nem zavarom a köreidet. Tisztelettel.
Utóirat: Énmiattam senki ne veszekedjen. Utálom a pártoskodást.
Én meg azt mondtam, hogy de, eljutottak a rendes kőfúróig, és el is terjedt - és te egész egyszerűen téveszmékre alapozod az elképzeléseidet. Még konkrétabban: nem is ismered azokat a dolgokat, amelyekről sarkos véleményt alkotsz. Kioktatsz abból a történelemből - amit nem is ismersz, vagy téveszméket ápolgatsz róla.
Megnéztem (-: de ide ne írd nekem, hogy nocsak de jó ez az internet (-: mert nekem ráért volna egy hét múlva is ha majd ara járok megkeresem a könyvtárban (-:
De nem értjük egymást? Azt mondtam, hogy egy tisztességes kőfúróig nem jutottak, de mindég fejtegetem, hogy a képesség meg volt, csak ezek a dolgok nem tudtak elterjedni, ahoz már a középkor szelleme kellett. Miért az kellett? azért mert a középkori Istenre visszavezetett hierarchiában nem tudtak olyan erő koncentrációk kialakulni és ezért volt igény az innovatív megoldásokra és ezért nincs ilyen igény most se, a tőke, az erőforrások koncentrációja pótolja azt.
Érted? Érted hát, csak nem tetszik és nem akarod. (-:
Tesla és Edison a hanyatló és a feltörő társadalmi rend találkozása, az a 100 év mondjuk 1850-1950 volt a csúcs, amikor már tört felfele az új de még hatottak a régi értékei is.
....egy tisztességes kőfúróig nem jutottak (-: ezt látod ma is, ez a kapitalizmus a rabszolga társadalmak egyik változata és ez általános szabály lehet, hogy ezek képtelenek az innovációra ezért állt meg már majd 100 éve az idő, csak az utcakép változik meg mindenféle gagyiságok jönnek.
"Érdekes gondolatkísérlet, mi lett volna, ha a modern számábrázolás megjelenik a rómaiak idején. Meglehet, csak ennyi kellett volna, hogy átbillenjenek a határon, és beinduljon egy valódi ipari-technológiai forradalom. Minden erőforrás adott volt hozzá."
Ahogy írtam, először az arab társadalom kellett hozzá.
na.,.....na.....na........... ezt te ne erőltessed, a vízenergia a középkorban terjedt el, a római társadalom nem volt alkalmas az INNOVÁCIÓRA. ...jól látod, a számjegyek amiket használtak se arról szóltak, a római kor a betűkről szólt, a középkor a számokról.
Majd feltárnak 1000 év múlva majd még termonukleáris erőmű nyomait is meg napelem komplexumokat egyebeket amiket mi hagytunk hátra.
Még a tényt sem fogadom el. Miért ez lenne a csúcspont? Legalább ennyire korszakalkotó és életünket meghatározó például a számítástechnikai vagy a mikroelektronika fejlődése. És azért Los Alamost se úgy képzeld el, hogy ott, és csak ott voltak képesek valamire - egyszerűen a tudomány és technika fejlődése elért egy pontot, amikor ez megvalósíthatóvá vált. Mivel emberi és anyagi erőforrást oda tudtak leginkább koncentrálni, és őszintén szólva szerencséjük is volt (Heisenberg például egyszerűen rossz mellékúton indult el - de egy évtized késéssel végül ő is célba ért volna, ha hagyják) - ezért ők lettek az elsők, de történelmi léptékkel mérve pillanatokon belül követték őket mások is.
Marseilles mellett tárták fel - és óriási volt a jelentősége (kora legnagyobb ipari centruma volt azon a környéken).
De egyáltalán nem volt egyedülálló, máshol is kiterjedten alkalmazták - egyszerűen megvoltak a korlátai. És nem keverek semmit, ne haragudj, de hozzám képest túrót sem tudsz a technikatörténelemről, és ez most nem nagyképűsködés, hanem tényközlés...
Olvasgatsz itt-ott szilánkokat mindenféléről, utána ezt belerakod a zöldkommunista prekocepciódba, és születik belőle valami, ami egyeseknek talán érdekesnek vagy jópofának, eredetinek tűnhet - de a valósághoz köze jóformán sosincs...
Az egyiptomi történelembe pedig elvileg sok minden beleférhetett volna - de ugyebár a gyakorlatban nem fért bele. Ahogy beleférhetett volna a római történelembe is simán egy ipari forradalom - a szükséges háttér adott volt, de mégsem következett be. És ebben elég nyilvánvaló módon meghatározó volt egyfelől a társadalmi szemléletmód - másfelől bizonyos alapok hiánya, és ezen hiányzó alapok között talán a legfontosabb (és a laikusok számára legkevésbé kézenfekvő) a megfelelő matematika és számábrázolás hiánya.
Egyszerűen van egy pont, ahol okoskodással és fejszámolással már nem lehet előbbre jutni, a világ legnagyobb zsenije vagy fejszámoló művésze sem képes rá. És ha nincs meg erre a szükséges számábrázolási rendszer, mint alap - akkor ezt a potenciálfalat nem lesz képes senki áttörni. És igen, úgy tűnik, ez valóban ekkora falat volt, több ezer év és több kontinens törpölése kellett hozzá, mire kb: alig 8-900 évvel ezelőttre megszületett az a számtani-számábrázolási háttér, amire már valódi természettudományt lehetett építeni. Pechünkre pont abba a sötét középkorba esett ez bele - amelyben a kíváncsiság, tudásszomj nem kívánatos, veszélyes attitűd volt, így a fejlődés sokáig csigalassú volt. Jól lemérhető ez most a fundamentalista iszlámon - amely gyakorlatilag fejlődésképtelenné teszi az általa meghatározott társadalmakat.
Érdekes gondolatkísérlet, mi lett volna, ha a modern számábrázolás megjelenik a rómaiak idején. Meglehet, csak ennyi kellett volna, hogy átbillenjenek a határon, és beinduljon egy valódi ipari-technológiai forradalom. Minden erőforrás adott volt hozzá.
Az atomenergiához Magyarországon megvolt az ész a a tudás. Meg lehetett csinálni? Persze, hogy nem. Németországban megvolt hozzá a technika, ipari háttér. Meglehetett volna csinálni? Nyilván nem. Amerikában kellett találkozni ennek a kettőnek, az észnek és az erőnek az akarattal.
Azokat nem ő hozta létre csak úgy létrejöttek, a kapitalizmus jellegzetessége ez is ahogyan rá tud telepedni valaki másokra (jó, tudjuk, a feudalizmusban is, de az ugyebár az Istenre vezetődik vissza) ....és ez a baj, hogy általában a hatalom a leghülyébbek kezében lesz. Jellegzetes a kaliforniai arany története ...nem tán úgy tudtad, hogy a legjobb bányász szerezte meg? (-:
Edizonra igazából az a harca Teslával ami jellemző ....vagy jópofaság még amiko nagytőkés autó gyáros lett az együgyű lakatosemberből Henry fordból, Fordlandia, na az a saját ötlete volt és olyan végletekig erőltett a sötét agyával mint Edison a DC áramot ...ezekhez képest a gyapot termelő kommunisták tényleg lángésznek számítanak. (-: de a jelenség ugyan az, ahogy itt a kinevezett munkás igazgatók kicsit később...csak itt legalább éhen nem halt senki és a gyermekmunka se volt jellemző.
Néha úgy érzem, mintha a 18. századi Angol Tudományos Akadémián lennék. Világi szabvány gondolkodás, amit tanitanak az iskolában.
Még véletlenül sem azért irtam, hogy bosszantsalak benneteket. Minden folyamatnak van felemelkedése, tündöklése és bukása. Hogy Tesla öreg korába megőrülte-e vagy csak olyan tapasztalattal rendelkezett, ami a többi embert megbotránkoztatta, azt a jövő generációk majd eldöntik. A mostani szakembergárda még nem érte el az ő szellemi szintjét, nem értik. Ezért hobókosnak tartják.
"A rómaiak a vízkereket sokkal komolyabb feladatokra és sokkal nagyobb volumenben alkalmazták, mint utána kb: ezer évig bárki bárhol, bármikor. Ahol lehetett alkalmazni - ott alkalmazták is. Ugyanakkor sok minden tudással egyszerűen nem rendelkeztek."
A 70 es években tártak fel egy 16 kerékből álló római kori ipari komplexumot é-franciaországban, de csak úgy volt anank jelentősége mint most a megújulóknak, lényegében semmit. Majd igen, a püspökök eröltették rá a népre, 1000 után. Keversz valamit, mert akkorákat nem tudtak készíteni mint a rómaiak de a kisebbek viszont terjedtek. ...sok minden nem volt olyan, de terjedt, pl olyanra mint marcus aurelius hatalmas bronz önvény szoba arról szó se lehetett mint fémipar, viszont keményebbek lettek a vésők terjed ezért a gránit, 1000 körül már eltrejedve a rugó stb.... Szóval volt visszaesés de csak látszólag mert az senkit nem érdekelt milyen alakú a föld, de a műszaki megoldások, mezőgazdasági technikák viszont terjedtek.
Nem beszéd, pl. az ó-kori egyiptom történelmébe 2-3 felvilágosodás is beleférhetett volna.
Abban egyet kell értsek, hogy igen, a matematika körül van valami, amikor arra igény lett egyáltalán. Kezdték ugyebár az arabok mert az öröklési jogrendjükhöz lett szükség a törtekre...... aztán onnan tovább.... na de a 0-t Indiában nagyon sokkal régebben ábrázolták már.
Edison például arra használta fel képességeit, hogy villanyvilágítással lásson el nagyvárosokat, és létrehozott több máig létező iparágat - és nagyvállalatot...
Szerintem te nem is igazán tudod, miről beszélsz...
Igen, sokkal nagyobb kell, kezdve azzal, hogy a réz elvétve fordul elő tiszta, természetes formában (az arany meg mindig...), másrészt a tiszta, ötvözetlen (vörös) réz alig jó valamire, annyira lágy anyag, hogy az obszidián, ami végeredményben vulkáni üveg, vagy a szintén jól megmunkálható-pattintható kovakő szerszám-fegyver készítésére sokkal, de sokkal alkalmasabb. A rézkőkor csapdája pont az volt, hogy a réz szerszámnak túl lágy anyag volt, az egyéb célra (pl: edények) történő megmunkálásához viszont nála keményebb, ugyanakkor pontos és tartós szerszámok kellettek volna, amelyeket meg kőből nagyon nehézkes volt elkészíteni - más viszont nem volt...
A bronz, pláne a vas ezért jelentett áttörést - de azt a prekolumbiánus kultúrák nem ismerték. Egyáltalán.
"Nálad borzasztóan rögeszmés a társadalmi hanyatlás utáni beteges vágyakozás - nem kellene ezt mindenbe belekeverni..."
Nálad borzasztóan rögeszmés a történelem vége utáni beteges vágyakozás az ebbe vetett vak hit- nem kellene ezt mindenbe belekeverni...
"Edison nagyon hamar felismerte saját maga korlátait is, és szabályos kutatóintézetet hozott létre maga körül, tehetséges, akár nála is tehetségesebb, képzettebb-okosabb kutatókkal vette magát körül, és hagyta őket dolgozni (ezek egyike volt Tesla is...)."
Igen, de mire használta őket? ...pl arra, hogy döglött állatokat dobjanak házak udvarára amiket agyoncsapott Tesla gyilkos fázisa. A megszállott nélkül, akit nem a háza kocsija egyebe...pénze motivál hanem más most elég hülyén nézne ki minden a DC árammal. (-:
Azt hiszem ez lett a kapitalizmus csapdája mert végül a teslákat teljesen kiirtotta és ezért képtelen már vagy fél száz éve az innovációra.
Szoktam írogatni, hogy a csúcs az volt amikor Losalamosban egy pillanatra találkozott a keleti bölcsesség, a nyugati technika és az amerikai társadalom, vagy más szóval az ész, az erő és az akarat egy időben egy helyen és semmi értelme próbálni ezeket rangsorolni, ezek együtt csinálták meg az atomenergiát, ez volt a csúcs, a kapitalizmus küldetése, ki lett törve a sötétségből. Most már lehet lesz is visszaesés, de nem a sötétségbe, csak valamenynit ....és majd ha 1000 év múlva elkezdenek mutogatni a Holdra, hogy ott pedig emberek jártak....onnan egy magasabb osztályba lépés.
A rómaiak a vízkereket sokkal komolyabb feladatokra és sokkal nagyobb volumenben alkalmazták, mint utána kb: ezer évig bárki bárhol, bármikor. Ahol lehetett alkalmazni - ott alkalmazták is. Ugyanakkor sok minden tudással egyszerűen nem rendelkeztek.
És tökmindegy, mit gondolsz, a helyzet az, hogy a maják, inkák egyszerűen nem jöttek rá arra, hogy kell tengelyes, használható kereket készíteni (bár ebben nyilván az is benne van, hogy nem is voltak a finomabb megmunkáláshoz szükséges fém szerszámaik sem) - ahogy egyébként az egyiptomiak sem, akik piramisokat építettek, de a kereket nem ismerték. Pedig görgőket azokat egyértelműen használtak, tisztában voltak azzal, hogy a gördítés hatékonyabb, mint vonszolni valamit a földön - de nem volt meg a technológiai tudásuk és képességük valódi kereket készíteni (nem olyan egyszerű dolog ám az, mint sokan gondolnák).
Annyit fűznék még hozzá, hogy a technika a reneszánsz végéig gyakorlatilag empirikusan fejlődött, tudtak megfelelő ágyút önteni, amelyet nem vetett szét a lőpor nyomása - de fingjuk sem volt arról valójában, hogy lehetne ezt kiszámolni (még mértékegységek sem voltak erre), egyszerűen kikísérletezték. Jó kémények épültek szerte a kontinensen - de kéményt méretezni senki sem tudott, egyszerűen kialakult, hogy adott átmérőhöz adott magasságnak kell legalább tartozni, vagy megfulladnak a lakók - és punktum... Kolumbusz hajóiban semmiféle "tudományos" méretezés sem volt, minden arányuk és konstrukciójuk empíria útján született!
Valójában a rómaiak technológiai továbbfejlődésének legnagyobb akadálya a római számírás volt, amellyel összetettebb tudományos számításokat még csak el sem lehetett végezni, a nullát és a törteket sem kezelték - a hindu eredetű, arab közvetítéssel hozzánk eljutott arab számírás, a nullával és törtszámok-helyiértékek kezelésével egyetemben a XII-XIII.századtól terjedt el Európában, valódi tudományos igényű számításokra egyáltalán ezen időktől lett lehetőség...
A "valódi tudomány", amikor már úgymond tudjuk is, miért csináljuk, nem csak "kikísérleteztük,és működik", valójában sokkal-sokkal fiatalabb, mint sokan gondolnák, ez kb: az utóbbi 150 év szülötte!
A réz megmunkálásához talán nagyobb tudás kell? ...de úgy tudom az akadt is, van leírás, Gracislo de la Vega az utolsó inka leszármazott említi a könyvében, hogy a toledói penge hogyan vágta el a réz fegyvert.... de főleg az obszidián hegyes dárda, az volt az elterjedt technika....volt réz, de nem terjedt, nem igényelte a társadalom.
Hát nem, még a rómaiak sem, még a vízkereket se igazán, nem hogy a gőzgépet meg egyebet. Nyilván nem úgy értem, hogy tervrajzok álltak rendelkezésre gőzhajó építésre, de egy generáció alatt eljuthattak volna odáig, de minimum addig, hogy fa vízkerekek felszabadítság vagy 2 millió ember izom erejét más célra. Megtehették volna? Igen. Megtették? Nem.
Olyat ne mondjunk, hogy az inkák maják, egyebek annyira ostobák voltak, hogy nem vették észre, hogy valamit gurítani könnyebb mint arrébb tenni és újabban legalábbis már írogatják vannak arra utaló jelek, hogy tudtak megmunkálni rezet,..........de akkor onnan egy lépés a bronz stb..... Az obszidiánhoz bonyolult személyiség kell, a fémekhez bonyolult társadalom. És úgy tűnik.... a múltkor a kávézóban vettem szemügyre egy kislányt akkora telefonnal mint egy pingpong ütő, hogy milyen ékes példája az egyszerű személyiség bonyolult társadalom összefüggésére. (-:
Ja, még valami: nem nem ismerték a kereket a prekolumbinánus kultúrák, ahogy a fémeket sem (az arany kivételével), illetőleg amelyikük igen, azok használták is (a hopik például hidegen kovácsolták a rezet).
Nem kell a dolgokat túlmisztifikálni, az igazság az, hogy az emberek minden korban minden rendelkezésükre álló, ténylegesen használható technológiát-tudást fel is használtak, csak azzal nem éltek, amit vagy nem is ismertek, vagy nem tudták használható formába hozni.
Ebben nem értünk egyet, Tesla nem a feudalizmus, Edison nem a kapitalizmus terméke volt, erről szó nincs... Tesla egyszerűen sosem volt jó üzletember, és elkövette azt a hibát, hogy ezt nem ismerte fel, és nem bízott meg valakit, hogy amíg ő ötletel, addig az az üzletet vigye - ennyi. Edison jó üzletember volt, legalább annyira érdekelte az, hogy valamit el is tudjon adni, el tudjon terjeszteni - mint az, hogy kitalálja azt. Ráadásul minden hibája ellenére Edison nagyon hamar felismerte saját maga korlátait is, és szabályos kutatóintézetet hozott létre maga körül, tehetséges, akár nála is tehetségesebb, képzettebb-okosabb kutatókkal vette magát körül, és hagyta őket dolgozni (ezek egyike volt Tesla is...).
Tesla meg állandóan one-man-showban gondolkodott.
Nálad borzasztóan rögeszmés a társadalmi hanyatlás utáni beteges vágyakozás - nem kellene ezt mindenbe belekeverni... Nem volt semmiféle "Teslás metodika" meg "Edisonos metodika", egyszerűen Tesla egyedül annyit tudott létrehozni, amennyit - itt jegyezném meg, hogy az ember már csak úgy működik, hogy az igazán új és zseniális dolgokat a természettudósok jóformán kivétel nélkül fiatal korukban képesek létrehozni-felismerni (Einstein életének is egyértelműen a szakmai csúcspontja az 1905-ös négy korszakalkotó cikke volt - amikor 26 éves volt), és 40 felett általában már iskolateremtők, csapatvezetők, de már nem ők az új ötletek tárházai. Edison ezt tudta, és létrehozta a General Electricet, a maga nagy kutatóintézetével, Tesla meg - hát, ő meg úgy járt, ahogy...
Ettől még ő nagyon nagy és nagyon tiszteletre méltó életművet hozott létre, zseniális ember volt a maga nemében - de sajnos élete utolsó három-négy évtizedében inkább csak a lüke konteósokat boldogító dolgokkal foglalkozott - eredmény nélkül, bár a konteósok meg vannak róla győződve, hogy természetesen voltak eredményei, csak azokat a "tudjukkik eltitkolták"...
Világos...nehogy már egyetértsünk valamiben )-: a feudalizmussal együtt eltűntek a teslák is, de azért az atomtudós magyarok még annak a ráérős, türelmes, tespedős társadalomnak a termékei, már maga a gimnázium is ahonnan kinőtték magukat.
Valahová a teslás metodikával is el lehetett volna jutni, sokkal lassabban az nem vitás, na de az írott történelem 6000 évébe beleférne még 1000 is a földtörténetbe pláne. (-: Azt se tudjuk, hogy a d-amerikaiak hozzá jutottak volna ha nem találkoznak egy náluk izgágább társadalommal. Tudtak azok mindent, ismerték a kereket de nem használták, ismerték a fémeket is de nem kellett nekik. Miért? Elkezdhette volna csinálni ott is valaki az obszidián dárda helyett a bronz hegyűt, tudás megvolt de nem tette....inkább méregették a csillagok járását.
Persze, ez így van. Én nem akarnám dehonesztálni Teslát, nem is lenne részemről tisztességes, de őszintén szólva úgy érzem, hogy ő nem annyira igazi tudós, mint egy ügyes és jó megérzésekkel bíró, találékony technikus volt (mint Edison is), és amikor a fizika, elektrotechnika igazi tudománnyá nőtte ki magát (a századforduló környékén, amikor Tesla amúgy már bőven negyvenes éveiben járt) - akkor ő elérte kompetenciájának határait, és innentől fogva igazándiból már nem tudott beleszólni a tudomány további fejlődésébe, működő és használható új dologgal az új évszázadban tulajdonképpen már alig-alig állt elő, és egyre inkább ezoterikusságok felé fordult.
Persze azon konteósoknak, akiknek már az Ohm-törvény is átláthatatlanul bonyolult összefüggés - ez a Tesla az "igazi"...
"Ha nem abban a korban él, Egely-féle habókos lett volna csak belőle - bocsánat, de tényleg így látom..."
Akkor ez fordítva is igaz lenne, ha Egely él Tesla korában akkor ő ismeri fel az AC áram előnyét a DC vel szemben. Mindenki a maga korában él, annak a terméke, az egyedek összessége a madárraj, a falka, az embernél fordítva van, a társadalom nem az egyedek a személyiségek összessége hanem a társadalom jelenségei a személyiségek. Így lett Edison a kapitalista Tesla pedig a feudális társadalom terméke. ....Egely? ..az meg az, a sötét 20-21. század a hanyatló kapitalizmus jelensége. ...Edison a feltörő Egely a hanyatló kapitalizmus jelensége, tesla pedig a feudalizmus szépséges "romlás virága".
Teslának voltak jó, de nem ésszerű, nem életképes/gazdaságos ötletei - és voltak szó szerint megvalósíthatatlan fantazmagóriái is. És sajnos élete vége felé tényleg elmerült az ezoterikus hülyeségekben - ami sajnálatos. Igazándiból mindig is hajlott a misztikumra, óvatosan írom ezt le, de az én megítélésem szerint voltaképpen nem volt valódi tudós, túlságosan irracionális volt a személyisége. Ha nem abban a korban él, Egely-féle habókos lett volna csak belőle - bocsánat, de tényleg így látom...
Edisonnal szembeni szellemi fölénye szerintem is megáll, egyszerűen okosabb és sokkal képzettebb ember volt nála - viszont nem volt jó üzletember, és végképp nem volt jó csapatjátékos.
Einsteinnel viszont szerintem messze-messze nem volt összemérhető (az Einstejn szótól meg a lábam is ökölbe szorult, aki egy ilyet leír, az egy seggfej...), a Titanic (amúgy ugyebár 1912-es) katasztrófáját meg idekeverni egyértelművé teszi hogy az olvtársban valódi bolondot tisztelhetünk...
Az már csak külön hab a tortán, amikor egy ordítóan nyilvánvalóan buta, iskolázatlan és tájékozatlan, ellenben természetesen konteókban mélyen hívő valaki nekiáll szűklátókörűséggel vádolni olyan embereket, akik feltehetően őt maximum kertészként alkalmazhatnák...
....800 fokon, viszonylagosan "hideg" az is működő szén-oxigén elem, olyan van ....kellene is talán foglalkozni vele, végül is membrán kérdése, ami van az ennyi fokon tud valamennyit.
Nem gondoltam, hogy ezt nem tudjátok. Az e-autók áram ellátása akkumulátorok nélkül is müködhet, ahogy Nikola Tesla használta a saját elektromos autóját. Többek közt ezt akartam átadni.
Vol olyasmi is, már 40 éve is, hogy valami optika észlelte ha rakétát lőnek ki rá és automatikusan küldött oda egy repesz gránátot. ...legalábbis azt mondták van olyan is.
Olyan videot is láttam, amin az orosz helikopterről pattant le valami légvédelmi kisrakéta. Nyilván nem sokk nélkül, mert azonnal elhúzott onnan, de a "saját lábán" távozott.
Nezd, eleve tudni kellene hozza, hogy az i3nak ennyi a szenszalas vaza:
A maradek az alu alvaz, meg a muanyag burkolati elemek. Nyilvan az utobbiak cserelhetok, a vaz kis serules eseten pedig javithato. Nagy serules eseten meg ugyis kuka az auto.
Végig olvastalak benneteket. Hogy lehet az, hogy ennyi logikusan gondolkodó ember ennyire korlátolt. A figyelmetek rajta ragad a már megszokott témákon és nem tudjatok elfordítani a figyelmeteket róla, mert az már ismert és kényelmes.
Tesla nem Musk autója, hanem egy nagy lángelme neve, Nikola Tesla, aki mellet Ediszon egy tudománnyal megvert kufár. Nemhiába támadta mindig és lopta meg már az első munkájánál is.
A leírt vágyaitok egy részére már több mint szász éve adott megoldást Nikola Tesla. Hagyjátok abba a szőrszálhasogatást és tanulmányozátok a munkásságát.
Kocsis G. István: Nikola Tesla és az Univerzum titkai, www.teslabook.fw.hu
Time, 1931.07.20.
Tesla 75 éves
Összefoglaló a Time-ban, 1931. július 20-án megjelent cikkből.
75-ik születésnapja alkalmából Tesla új fejlesztésekről számolt be.
Két dolgon dolgozom mostanában, mondta. Először is egy tiszta matematikára
alapozott megfejtésén azon dolgoknak, amiket Einstein professzor szintén megkísérelt
megmagyarázni. Az én megállapításaim bizonyos tekintetben különböznek attól, és ezért
valamilyen mértékben megcáfolni látszanak az einsteini elméletet. Az én magyarázataim a
természeti jelenségekről nem olyan bonyolultak, mint az övéi. Egyszerűbbek, és amikor
teljesen kész leszek a nyilvánosságra hozatalával látható lesz, hogy bizonyítottam az
állításaimat.
Másodszor pedig egy új energiaforrás kifejlesztésén dolgozok. Amikor azt mondom egy új
forrás, akkor az energia egy olyan forrását értem alatta, melyet legjobb tudomásom szerint
előzőleg egyetlen kutató sem kísérelt meg hasznosítani. Amikor az elgondolás, a gondolat
először felötlött bennem, hatalmas megdöbbenést okozott.
Megmagyarázza a Kozmosz számtalan rejtélyes jelenségét, és óriási ipari értéket jelentene,
különösen a vasnak egy új és korlátlan piac megteremtésével.
Tesla azt mondta, hogy (az energia) egy teljesen új és rejtett forrásból származik, és
mindenféle gyakorlati célra állandóan, éjjel-nappal valamint az év minden szakában
rendelkezésre fog állni. Az energiát befogó és átalakító berendezés kétféle, mechanikai és
elektromos tulajdonságokkal is rendelkezik majd, és eszményien egyszerű lesz.
Tesla ugyancsak kitalált már egy módszert, ami lehetővé teszi majd, hogy nagy energiát,
több ezer kilowattot lehessen egyik bolygóról a másikra továbbítani, a távolságtól teljesen
függetlenül.
Úgy véli, hogy semmi sem lehet fontosabb a bolygóközi kommunikációnál. Egy nap
biztosan valóra válik, és a bizonyosság, hogy más emberi lények is léteznek a Mindenségben,
dolgozva, szenvedve, küzdve úgy mint mi, varázslatos hatást fog gyakorolni az emberiségre,
és egy olyan egyetemes testvéri szövetséget fog megteremteni, ami addig fog létezni, mint az
emberiség maga
Születésnapja alkalmából jókívánságait fejezte ki Sir Oliver Lodge, Ernst Frederik, Werner
Alexanderson, Lee De Forest, John Hayas Hammond Jr., Robert Andrews Millikan, a
kereskedelmi miniszter Robert Patterson Lamond, Henry Herman Westinghouse és sokan
mások. Köszöntésükben reményüket, sőt meggyőződésüket fejezték ki, hogy néhány
hónapon vagy néhány éven belül Nikola Tesla szellemének ragyogása még több ámulatba
ejtően új eszközt ajándékoz majd az emberiségnek
Ez szép álom elveszett, mikor Nikola Tesla támogatóit megölték a Titanikkal a fedesiszták. Vissza kellett fognia magát, mert korlátozták a bizonyos témájú kutatásait. A halála után a nem publikus kutatásait is elkobozták.
Sokkal magasabb szinten értette az Univerzumot, mint Einstejn. Ritkán születik ekkora lélek. Nagy ajándék volt az Emberiségnek.
Van teknologia "megjavitani", van modszer megtalálni a legfinomabb hajszál repedést is, külömben nem lenne alkamas repülögépek meg egyéb más dolgok konstrkcioához.
Akkor boncoljuk. A Lotus üvegszálas műanyaggal dolgozott sorozatgyártásban, (VARI, azaz Vacuum Assisted Resin Injection néven tudsz utána keresni) és azzal nekik van sok tapasztalatuk. A javítás már ott is nagy gond, holott ott a törésnél nincs tovaterjedő szálhatás mint a karbonnál és vattaszerűen kirojtosodik, pamacsosodik a törés széle, azaz megfelelő formával komoly kézimunkával javítható. Az üvegszál ráadásul nagyon lokálisan törik, nincs "távolhatás", legfeljebb egy repedés az erős ütéstől.
A karbon ezzel szemben (mivel jóval erősebb és ridegebb a hosszú szálak miatt /is/) ha törik, akkor kis behatás esetén is nagy felületen törik, robbanásszerűen reped hosszan.
Tehát ha a Lotus 50 éves tapasztalatát veszed alapul és a problémákat felszorzod 10-zel, megkapod a karbon nyűgeit-bajait.
A BMW valószínűleg olyan hozzáállással vágott bele a projektbe, hogy csak az autó új jellegű életkorára fókuszáltak, ameddig 5-8 éves korú az autó, addig baromi drágán de javítani fogják, utána meg majd megy a bontóba, nem lesz valódi használtautó belőle, a kicsit horpadt, ütött-kopott autó nem a karbonos BMW-ből lesz, nem lesz rentábilis a fenntartása egy 10 éves karbonosnak. Magyarul lefölözik a juppik pénzét, utána meg az özönvíz.
Nem gondolnám, hogy apró, rejtett szálszakadások gyengíthenék egy ilyen ütközés után, mint például a gumikat szokták.
Már pedig gyöngítik. A szénszál a hihetetlen erejét az átlapolt majd összesütött régekből nyeri, ha valamelyik réteg meggyengül akkor következő nagyobb erőhatásra szétmállik.
Igaz, én csak néhány quadrocopter gyártás erejéig találkoztam az anyaggal, de rendkívül formatartónak találtam. Ha viszont törik, akkor nagyon.
Nem gondolnám, hogy apró, rejtett szálszakadások gyengíthenék egy ilyen ütközés után, mint például a gumikat szokták.
Ha viszont látványosan sérül egy elemrész, mivel a kasztni rugalmassága nem enged deformációt, megfelelő helyeken elvágva talán pótolni lehet akár negyed karoszsériát is, komolyabb célgépek nélkül. Kérdéses, hogy a toldások hogyan és hol, milyen részeken oldhatók meg, ahol nem gyengül a szerkezeti szilárdság és el is fér a toldó elem.
Biztos, hogy teljesen más javítási környezetre van szükség, de egy deformálódott lemez kasztni is gazdasági totálkárossá tehet egy autót egy visznylag aprócsak oldalütközés után is.
A Lotusnak van ebben sok tapasztalata. A gond ott van, hogy ugyan javítható elvileg, csak olyannyira manufakturális a technológia, hogy ahhoz képest a kalapálgatós karosszérialakatolás maga a robotizált tömegtermelés.
Vagy megcsinálják olyan modulárisra ahogy azt lehetséges és akkor elemcsere, vagy a Teslával kapcsolatban vizionált akku tönkremenetel miatti tömeges csereigény és komplett csőd, az cserkésztréfa lesz ahhoz képest ami a BMW-re vár.
Szóval hiába jön mindjárt shadow, hogy legyünk csak biztosak benne, hogy a bömös mérnökei ezt jól kitalálták, szerintem ugyanúgy az ő érvelését lehet elővenni amit a többi újdonsággal kapcsolatban használ, miszerint technológia ismert régóta, kísérleteztek is vele, be is fürödtek, úgyhogy bátran higgyük el, hogy nem véletlenül nem alkalmazza az autóipar a dolgot.:-)
Egyik ótógyárnak sincs konkrét technológiája javításra. Általában sutyiban elemcsere megy vagy komplett kasztni vagy sunnyogás. Nagy a tanácstalanság.
A karbonra nincs megbízható utó analízis, ütés hatására porszerűen "felrobban" a stresszes helyeken. Utána maradna az ultrahangos inspekció, mert a felület takart, de az túl drága lenne. Ez így is lesz egy darabig. Vagy kivágnak és toldanak, de teherviselő szerkezetnél nem megoldás az sem. Ezért az egyszerűbb szerkezetek pl. I3 alvázas jószág, I8-nál meg marad a reménykedés.
A 200e ft-os bukósisaknak is csak az első héjszerkezet sérülésig (legyen bármilyen kicsi) van "garanciája", az 50e ft-oshoz képest a felárral csak a nagyobb biztonságot és a kényelmet veszed meg. Szinte biztosra veszem, hogy cserés a karbon kasztni, hacsak nem alkalmaztak ennél is valami forradalmi cserélhető "gyűrődő" darabokat.
Ez a "kaszinózás" annyira találó, hogy szállóigévé vált :-)
Én is írok egy hasonlatot a mostani álszent zöld mozgalomra és szabályokra : Olyan mint ha a sivatagban a maradék vizet az egyik lukas kannából a másik lukasba töltögetnék, és a választott "okosok" azon vitáznának, hogy a több kisebb lukú a gazdaságosabb, vagy a kevesebb nagyobb lukú, miközben a hibátlan kanna is ott lenne...
Szerintem azért lett épp Európában "divat" ez a környezettudatos álszentség, mert itt van pénze a többségnek megfizetni, és persze mindent benyal amit a tv-ben lát-hall.
Ez az egész most felkapott környezetvédelem egy nagy lehúzás (pár évtizede valamelyik Rockefeller karolta fel a környezetvédelmet).
A fejlődő részeken ahol tojnak a vezetők a környezetvédelemre, most még csak a nép beetetése zajlik, hogy hagyd a megszokott életformát (ami persze valóban környetbarát-pásztorok-parasztok), és gürizz egész nap, aztán majd úgy élhetsz mint a gazdag nyugaton, lesz autód és mobil telefonod... Aztán majd ha megszokják a modern életet, nekik is oda lehet tolni, hogy most azért fizess mert a sok melóval tönkre tetted a környezetedet.
Musknak mindig van valami furfangos ötlete. Most például egyetlen apró "szoftveres" újítással visszamenőleg 500 mérföldre növelte az összes Tesla hatótávját. :-)
Nahát, essünk hasra a hazudós szoftver előtt? Mintha egy másik gyártót ép ezért most akarnának análba vazelin nélkül ...
Sokáig él akinek a halálhírét költik... Musknak mindig van valami furfangos ötlete. Most például egyetlen apró "szoftveres" újítással visszamenőleg 500 mérföldre növelte az összes Tesla hatótávját. :-)
(ár imidzse erősen megcsappant a szememben amiatt, hogy egy ügyfelének személyesen törölte a megrendelését, mert blogjában kritizálta az X bevezetési ceremóniáját, ez nárcisztikus hajlamra utal.)
Persze, de ha a szénszálas kasztni kibírta, nem szakadt meg benne valahol a lélek, akkor alapvetően változtatja meg a megítélésem a technológiával kapcsolatban. Ha viszont lett valami belső sérülése, akkor totalcár...
Én idáig semmit sem tudtam erről, most néztem utána, csak láttam hogy viszonylag jelentős költségcsökkentést hozott ki a linkelt cikk, azért is hoztam, milvel az utóbbi hetekben már elment TESLA temetésbe az itteni hangulat.
Ez azért nem annyira korrekt összevetés - a modern kocsik hátsófele jóval "keményebb", mint a tudatosan gyűrődőre tervezett elejük. Én is jártam már úgy, hogy az egyterűmbe hátulról belerongyolt egy Golf, ami onnan már tréleren távozott, a motorháztető úgy felgyűrődött, hogy még a szélvédőt is berepesztette, elszálltak a hűtők, szerintem annak a kocsinak annyi is lett - az én kocsimon meg összetört ugyan alul teljesen a lökhárító, de még nyitható is maradt a hátsó ajtó, napokig jártam még vele így, míg szervizbe adtam. És nem a Golf volt gagyi, fordított esetben én is így jártam volna...
Én idáig úgy tudtam, hogy a hengeres cellák olcsóbbak és kedvezőbb tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a laposak.
Nagyobb a fajlagos tömegteljesítményük, biztonságosabbak, mechanikailag ellenállóbbak, könnyebben hűthetők, egyedül a helykihasználásban nem jeleskednek.
Persze ezek nincsenek kőbe vésve, elképzelhető, hogy távlatilag a prizmásak kerekednek felül.
Azt mondjuk nem értem, hogy egy kicsivel miért nem gyártják nagyobbra a hengereket? Talán a gyártósorok nem alkalmasak rá....
Az "emberokozta" klima változástéma, egy jo téma , mert soha nemfog kimerülni, DE senki nemtud "ellenszert" találni, meg nem is akarnak meg ugysem tudják, hogy miaz, csak saccolnak, de politikusok tudosok ezrei biztos kenyere lett ezekböl lettek a modern álszentek akik megmondják a frankot, utazva kényelmessen a egészvilágon ötcsillagos hotelba (all inkluzive) kongresszusokon "meghatározzák" a dolgokat és hazamennek
Mi lenne ha "viz" hajtásu motor lenne minden auto huszévmulva? egy katasztrofa, azért mert a világüzlet össze dölne mind egy kártyavár, és ami evel jár (háboru)
a igazi "nagyhatalmak" gazdasága a piszkos szénenergiára épül (India Kina) probálja ezt egy "zöld politikus" korlátozni, akkor majd meglássuk milesz, persze napelemezni szélmalmozni lehet europába, de ez nemsegit sokat a világ "klima vltozásan" ez csak bullshit
(a föld tengelye ezt nemtudja ha netän kileng egy két ° kal száz évenként)
Pontosan jól látod, ez a probléma, hogy úgy se lenne semmi elég, ez a társadalom ilyen, nem ismeri azt, hogy valamiből valamennyi már elég. Semmi rossz emlékem nem maradt abból a sötét korszakból, 1960 as évek elejéről amikor rendszeresek voltak az áramszünetek, pontosan emlékszem, hogy a boltban hol volt a petróleum, a pult végében a fal mellett, ahol a nagy darab gyümölcsíz szúnyoghálóval letakarva.
Egy Frei műsor szerint Buthán ilyesmi, csak napelemet használnak és kis akkumulátorok, petróleum lámpát helyettesíti, a telefont is fel tudja tölteni stb.... Mindég kapnak ajánlatot, szén vagy atomerőműre de elutasítják. Na de ezek a tömegturizmust is elutasítják, pedig ha a kolostorokból wellnes szállók egyebek lennének, az 10 szer annyit jövedelmezne mint így, hogy napi 200 dollár oda a vízum.
Az elitjük csuda tudja miért nem kapzsi, nyilván behülyíthetnék ezeket is, hogy majd milyen jó lesz az nektek ha az utcán is égnek a lámpák, meg villanybojler meg stb.....
Annak semmi értelme nem lenne mert nem szempont, hogy kis helyen elférjen, de ahogy írtam, majdnem minden alkalmas ilyesmire. A szet-ek terjedtek el mert azok ugyebár nagyon egyszerűek, de lehetne tengeri sót is tárolni, nem scifi, nem álmodozás, az eszközöket árlistáról meg lehet rendelni ilyesmihez. Egy magasra szivattyúzott hatalmas wc tartálynál persze, hogy bonyolultabb, az nem vitás.
"Legjobb lenne a villanydelejt közvetlenül tárolni de az jelenleg csak szupravezetőkben lehetséges, az meg még mindig kerámia és még mindig cseppfolyós nitrogén hőmérsékleten működik."
Ezt nem tudom miért mondják, nagyon sok mindenben, szinte bármiben lehet elektromos energiát tárolni. Nem gépkocsiról beszélünk hanem ahol nem lényeges a tömeg és a méret.
A fogyasztó nem hajlandó megfizetni, onnan fúj a szél szerintem, de miért mondják, hogy "nem lehet", azt nem tudom. Mondhatnák, hogy lehet, ennyibe kerül.
Ez pl nem megoldás de vagy 2 atomerőművet kitehetne, (annyi anyag van hozzá jelenleg mint hulladék) megújuló felesleggel töltögetve:
Azt el is felejtettem, hogy egész Magyarországot azért nem "kövezheted" ki napelemekkel, kis helyet azért hagyjunk már a fotoszintézisnek is :-)
Az épületek teteje ideális, esetleg a faluk, de had maradjon már hely a növényzetnek is, elvégre azok hasznosítják a legkobb hatásfokkal a napenergiát :-)
Új építésű tetőket napos oldalon, viszont csak napelemmell vagy kollektorral fednék be.
Ez a gond, hogy a jó megoldások mind úgy kezdődnek, hogy - ha - lenne - majd talán. A mostani elfogadhatóbb lehetőségek többnyire hosszútávú befektetések, aztán vagy megéri, vagy nem.
Legjobb lenne a villanydelejt közvetlenül tárolni de az jelenleg csak szupravezetőkben lehetséges, az meg még mindig kerámia és még mindig cseppfolyós nitrogén hőmérsékleten működik.
Elméletben a Berci gondolatmenete a fölös napenergiával előállított villany tárolásra addig jó lenne, hogy bontsunk vele vizet, és tároljuk a hidrogént, De nem kellene bekeverni a gázhálózatba, hanem a másik végén energiacellákkal lehetne szükség esetén viszanyerni a delejt, A gond csak a hidrogén tárolásával van... Most nehogy azt mondja vami zöld, hogy nem, mert de :-)
Lassan nekem is kellene valami napenergia hasznosító szerkezet beüzemelésébe belekezdeni, de valahogy nem tudok dönteni melyik a jobb. A nappali hasznosítás nem lenne gond, a tárolással kapcsolatban viszont nem jutok dűlőrei.
Tudom, neked csak a napelem, de az elég drága és sztem feleslegesen transzformálgatja a delejt, meg töltögeti az akksit.
Mert nem piaci modon dotalt. Az volt a kerdes lentebb, ennek a konkret beruhazasnak az adataival, hogy hogy eri meg piaci korulmenyek kozott. Sehogy. Harminc ev alatt sokkal tobb hasznot hajt az, ha a befekteto allamkotvenyt vesz.
Ma egy nem támogatással torzított naperőműves beruházás valós beker ára 1000EUR/kWp. 10MWp-re ~10millió EUR->3,1mrd HUF
Megújulós lopoda és korrupció masszívan a projekt, tudnék a mátrai naperőműves projektről is mesélni...
Valós cap faktor ~13%, ami teljesen normális ezen az égövön, hiszen nem süt 7/24-ben a nap, és tél is van.
Magyarországra beeső napsugárzás több nagyságrenddel nagyobb, mint a szumma energia igényünk.
Egyszer kiszámoltam, emlékeim szerint 100km2 PV-vel meglenne a teljes villamos energia igényünk.
Lehet a számokkal játszani, nem reális verzió, de jól mutatja hogy elvi korlátja nincs a tisztán napenergia alapú energia termelésnek(földi bioszféra is napenergia alapú).
Ebből fosszilis mentesítésnek van még egy nagyon megtévesztő része, a FA. A fa tüzelésű hőerőműveket megújuló kategóriába sorolják. Letarolják az erdőket, felmérhetetlen ökológia károkat okozva csak hogy meglegyen a megújuló arány.
Mit Quittung lob die Sonne, ahogyan azt a nemet tartja :)
Mindenesetre 2015-ben 60%-ban fosszilismentes az europai energiarendszer. A legrosszabb eset, hogy osszedol az egesz jon a valsag es a CO2 kibocsatas nagyon visszaesik.
Vigyázz a fosszilis csak önmagához képest csökkent 20%-al nem az energiamix százalékában 20%-t. Legnagyobb CO2 kibocsájtás csökkenést akkor lehet elérni ha a nuki elviszi az alapfogyasztást, a csúcson meg osztozik a fosszilis és megújuló, nem pedig az hogy nuki részén is fosszilis és megújuló osztozik.
Hat 20%-kal kevesebb fosszilis energiahordozo (itt azert a fuggoseg is fontos szempont) azert nem rossz eredmeny. Ha ez fenntarthato gazdasagilag, akkor mar nyert valamit Europa.
Hulladekrol akkor beszelunk, ha nem megoldott az ujrahasznositas
Nem megoldott, nem véletlen a termékdíj. Az EU kb tíz évig tűrt a napelem gyártóknak (azok b@sztak rá) majd lépet és tagállami hatáskörbe helyezte a napelem hulladék kezelését.
Töviske: az EU támogatás szerinted miből van? Súgok, a tagállami befizetésekből, a tagállami befizetések meg az állampolgárok adójából. Szokás szerint más f@szával verni a csalánt, a profit privatizálandó a költsége pedig szétosztandó a plebsre.
Most nezem ezeket az ENTSO-E adatokat... durva aratas volt a fosszilis energiatermelesben 2011-ben 1633.3 TWh (48.76%) 2013-ra mar csak 1412.7 TWh (43.00%) nem csoda, ha kifekudtek a delejgyartok.
"Nem unod még? öt éve jósolgatod hogy itt az olajcsúcs, aztán több az olaj mint valaha."
Akkor 10 emberből miért csak 1 nek jut?
Olyat sose fogsz látni, hogy nincs olaj, csak olyat, hogy nincs pénz és látsz növekedő szegénységet, lecsúszó középosztályt, kriminalizálódást, korrupciót, politikai kríziseket, arabtavaszt, zavargásokat, háborúkat, de olaj az lesz mindég bőven, megvennni nem tudod....később már a kenyeret is nehezen.
A többszörös infrastruktúra problémája, szokás szerint. Mo számára nagyjából 10GW konvencionális kapacitás kell, ez ~ a szokásos, csúcs +30%.
Lehet mellé kelepeket építeni, de nekünk nincsenek olyan 'toleráns' szomszédaink (nem vagyunk olyan májerek, nekünk könnyebb beszólni) mint a németeknek, szóval az égadta mindent magunknak kell benne kiszabályozni. Minél nagyobb a kelephányad, annál nagyobbnak kell lennie a többiben a gáznak, az olcsó szén helyett.
A Paksból jövő 50+% fosszilismentest akkor is teljesen reménytelen lenne keleppel kiváltani, ha a 130% helyett felmennénk 200 százalékra.
"Igy igaz, az atombaleseteket nem termeszeti katasztrofak okozzak (pl. cunami), hanem a tarsadalom hanyatlasa. Ez nalunk is figyelmezteto jel kell, hogy legyen. Mi is hanyatlunk."
Biztos? Szerintem nem biztos. Mármint az, hogy ez itt hanyatló társadalom, pl. a demokráciának úgy látom már vége is van.
4.9 milliard forint, ebbol 4.2 milliard tamogatas (igy konnyu). 1.1 MW hatasos teljesitmeny. Mennyi ma az aram atlagos atveteli ara, 15 forint/kWh? Akkor 30 ev alatt behozza a tokekoltseg nelkuli arat, ugy, hogy a tokearanyos megterules nulla (allampapir evi 4-5%).
Ha nem varjuk el a szelmalmoktol, hogy egymagukban elvigyek a rendszert, hanem csak azt, hogy a kor (2016) szinvonalan vegyek ki a reszuket a fosszilis fuggoseg csokkenteseben, akkor a tartos szelcsend nem olyan problema amit generalisan kezelni kell. Annyi szelkelepet kell/lehet installalni
- nem megoldhatatlan szabalyozasi feladat (a tartos szelcsend nem szabalyozasi feladat, a gyors fel es lefutas a szabalyozasi feladat)
- anyagilag ertelmes kompromisszum (mivel nincs sajat szelenergia-iparunk igy nekunk tenyleg csak az EU-vallalas illetve a gazdasagi eszszeruseg szamit*)
*ha a kelep dragabb mint egy lignittuzelesu blokk akkor nem kell telepiteni, nem Magyarorszag fogja a globalis kornyezeti problemakat megoldani, nincs ok az "early adapter" viselkedesre
Van még ugyan néhány (nem sok) szóbajöhető hely, de még ezek bevonásával is csak a viharfrontokat 'ugrottad át' részlegesen, a tartós szélcsendek problémája megmarad.
Erre szimplán nem lehet felépíteni egy VERt ésszerű fosszilismentes hányaddal/árral.
Ezzel nincs semmi probléma, akár 1200 MW/s impulzusszerű kiesést is kezelni tud a rendszer minden gond nélkül. A 100 MW/10 perc elenyésző teljesítményváltozási sebesség, tán még egy atomerőmű is követni tudná.
minden további nélkül rendszeresen előfordul, hogy lényegében a teljes szélerőműpark fél óra alatt váratlanul le- vagy felterhel.
Azért jó lenne, ha tudnál mutatni erre időpontokat, hogy fél órán belül 0-300 MW-os terhelésváltozás, nem hihető...
Találomra kiválasztottam egy intervallumot, ebben megkerestem a legmeredekebb felfutást 0-300 MW 8 óra kellett hozzá, ezen belül a legmeredekebb 180 MW övekedés 2 óra alatt következett be.
A terhelésváltozást negyedórás bontásban szokták megadni, 23 MW/15 perc sebesség.
Ráadásul nem is ez számít, hanem az előrejelzés és a tényadat eltérése. Csupán ezt a hibát kell kiszabályozni, nem a teljes terhelésváltozást.
Hogy eppen Magyarorszagon van-e ertelmes hely meg szeleromuveket telepiteni, arrol fogalmam sincs... elofordulhat, hogy tenyleg csak a Kisalfoldon lehet szelkelepeket installalni. Ekkor valoban relative gyorsan el tud menni az egesz. Ha esetleg mas helyszinek is szoba johetnek, akkor viszont "gyok n" szabaly lep eletbe.
Nagy kérdés, hogy a határkereszteken előre jelzett vagy váratlan az a változás.
Meg, hogy marad-e vagy tranziens.
Tranziensnél morognak ugyan a rendszerirányítók, de ezek automatikusan továbbterhelődnek a szomszédokra is: ha a rendetlenkedő VER időben visszakorrigál, akkor jellemzően nincs belőle ügy.
Nomost, a szél az nem korrigál vissza.
Másrészt pedig mint írtam: a jelen mérték fölött lenne belőle nagyon gyorsan több gond, mint haszon.
A japán Kansai Electric Power Co. energiaszolgáltató vállalat pénteken üzembe helyezte a Fukui atomerőmű egyik reaktorát és ezzel négyre emelkedett a Japánban üzemelő atomreaktorok száma.
A fukusimai atombaleset előtt működő több mint ötven atomreaktorból 43 minősül újraindításra alkalmasnak és ezek közül 24-nél kezdték meg az engedélyezési eljárást.
Három atomreaktor ezek közül már áramot táplál be az országos hálózatba.
Ahogy latom olyan is van, hogy a hatarkereszteken 100 MW/perc valtozasok allnak be... szoval ugy nez ki ez nem olyan jelentos feladat a rendszer egesze szempontjabol.
valoszinuleg jobban megerne a tengerparton epittetni szelkerekeket, es idehozni az aramot.
A távvezeték is infrastruktúra, csúcsra tervezve, kapfaktorral üzemeltetve... Új vezetékkel ha a túloldalt ingyen tolják bele se éri meg. Régiből meg nincs elég.
Nem, ezzel számot kell vetni: szélből itt a magyar rendszerben ~ az a max, amennyi van. Efölött nagyon gyorsan lenne belőle több gond, mint haszon.
Csak, hogy ez a +/- 10 MW vagy a tervtol mert +/- 50 MW elteres kepbe keruljon... ezek kb egy nagysagrenddel kisebbek, mint a szorok a magyar-szlovak hatarkereszten atfolyo teljesitmeny gorbejen. Nyilvan ez nyirja ki a magyar energiarendszert. Ha 10x ennnyi szelkelep lenne, akkor mar majdnem ebben a a nagysagrendben jatszananak.
Ugy erted, hogy az egesz europai rendszerben egyszerre jonnek a szellokesek es a 200 kW-os pocskoszorutol a 10 MW-os oriasturbinaig mind ugyanolyan utemben noveli a teljesitmenyet vagy hogy? Egy 300 tonnas forgo biszbasznak azert eleg nagy tehetetlensege van.
Hogy mondjam az, hogy teljes szelcsend van es akkor gyertya mellett kell az okostelefont csesztetni egy valos erv a 100% napszel rendszer ellen (nem is akar senki 100% napszelet) az hogy a szellokesek (amelyek a termeszetuknel fogva helyi jelleguek) mit csinalnak egy egesz Europara kiterjedo rendszerben. Hat ez, hogy mondjam.
Te maximum programok forráskódját láttad, de fogalmad sincs, hogy miként működik, persze kellenek emberek, hozzá, a program magától nem tudja a bemeneti változókat meghatározni.
Meglepo, hogy mennyire nincsennek osszhangban a foldgazszallito es a tarolok statisztikai. 200 millio kobmeternyi kulonbseg volt a ketto kozott 2015. dec. 31-en. Lehet, hogy megint parnagazt minositettek at mobil gazza, es az egyikuknek elfelejtettek szolni.
De a szel tervezheto, olyan mertekben ami nem szabalyozasi, hanem menetrendtartasi problemava alakitja a problemat. Cserebe szabalyozasi problemad (kiesik 1200 MW, mert elfelejtettek kicserelni egy biztositekot valahol) alig-alig van vele.
A buvos 10% kapcsan pedig a 2013.10-2014.09 periodus 7.4; a 2014.10.-2015.09; 8.2; szoval a 2015.10-2016.09 az 9% (a linearis eleg jol leirja az elmult 4 ev EU-s trendjet). Ennyire vagyunk messze tole.
Nem teljesen tokmindegy? Pont errol beszelek.... ha a hatekonyag csak 1% is.. viszont MINDEN ember alkotta epitmeny teljes belso es kulso felulete
napelem, akkor nem tokmindegy? Kiegeszited keleppel es annyi.. tobb, mint eleg energiad van. mi ebben a nehez? Ja.. hogy ez nem kivitelezheto 5 ev
alatt? Igen, ez tudott.. de ez azt is jelenti, hogy nem megvalosithato?
A technologia adott.. es EZERT mondtam, hogy EZER MAS ponton bele lehet kotni az elmeletbe, de AZON A PONTON NEM, hogy megeri-e atallni.
Szimplan fogj egy szamologepet es kalkulald ki, hogy a fold felszinet ero napsugarzas mekkora hanyadat hasznositjuk.. esetleg saccold meg ugyanezt az
aranyt a szelnel.. naugye...
.. igen, arrol nyithatunk vitat, hogy mik a leghatekonyabb modjai a nap es a szel energia hasznositasanak. Arrol is, hogy egy atmeneti idoszak milyen
kihivasok ele allit minket , es ebben az idoszakban a fosszilis vagy a mar meglevo atomenergia jelenti-e a jobb kiegeszitest, de arrol, hogy megeri-e
atallni... ep esszel nem erdemes vitatkozni. Aki szerint ertelmetlen atallni, az szimplan nem produktiv, nem tesz hozza semmi erdemit a beszelgeteshez.
Igy igaz, az atombaleseteket nem termeszeti katasztrofak okozzak (pl. cunami), hanem a tarsadalom hanyatlasa. Ez nalunk is figyelmezteto jel kell, hogy legyen. Mi is hanyatlunk. Szerencsere meg nem tartunk ott, ahol pl. a japan tarsadalom, biztos vagyok benne, hogy nalunk pl. adott esetben le mernek fuvatni a reaktort anelkul, hogy valami "nagy" ember engedelyere varnanak.
Igy igaz. A megujulopartiak jol tennek ha nem hagynak figyelmen kivul ezeket.
En is megujuloparti vagyok, semmi bajom vele, jo dolog, csak megvannak a hatarai es az ara. Es Magyarorszag nem a legjobb hely a megujulok szamara (ha az lenne, akkor pl. a Matrai Eromu piaci alapon epitette volna meg a PV blokkot). Ha erre akarnank menni, akkor valoszinuleg jobban megerne a tengerparton epittetni szelkerekeket, es idehozni az aramot.
A PV NEM a napsutesbol, hanem a napsugarzasbol allit elo energiat.
Hogy el nem sül az agyad a sok okosságtól. Ha nem éri fény a napelemet hogy fog működni? A felhők elég rendesen redukálják a napfény intenzitását, a déli napsütés 1000 W/m2 ről a 100-200 W/m2-re. Ja és akkor a szezonális ingadozásról nem beszéltünk. Nem beszéltünk az adott napelem fényspektrum érzékenységéről.
A szelet pedig nem zavarja, hogy ejjel van-e vagy nappal
Valóban. Képes éjjel nappal megszakítás nélkül napokig hetekig nem fújni.