Keresés

Részletes keresés

sszasza Creative Commons License 2020.02.11 0 0 86485

Nem szadisták ezek, bűbáj aranyos mind. Csak nem haladtak a korral. Velük is előfordult, igy hát ha nincs jobb ötletük, az ő szemük se rebben meg tőle.

Előzmény: Louhan (86478)
Louhan Creative Commons License 2020.02.11 0 0 86484

Szia!

 

Még csak belenéztem, nem olvastam végig őket, de már most le vagyok döbbenve. Hát már a jóga sem a régi?

 

Zsolt!

 

Megkövetlek. Mégis mindent a dánoknak köszönhetünk.... Újabb válasz a "Mit adtak nekünk a dánok?" kérdésre... Jógát.

 

Csak ámulok!

 

Louhan

Előzmény: Annatar (86480)
Hzsolt009 Creative Commons License 2020.02.11 0 0 86483

SSzasza

 

Egy gyors áttekintést találtam neked:

 

https://prezi.com/9oihb85otwag/origin-of-stretching/

 

 

Előzmény: sszasza (86469)
Hzsolt009 Creative Commons License 2020.02.11 0 1 86482

Louhan ezt ilyen szépen még nem láttam megfogalmazva:

 

"A mester szint az, mikor egy hm rendszert olyan szinten értesz, hogy már önállóan is képes vagy fejlődni benne. Kell rengeteg önálló edzés és gyakorlás, hogy saját megértésed legyen. Egy jó oktató azt tanítja meg, hogyan kell edzeni akár egyedül, nem azt, hogy, hogyan viselkedj edzésen, hogy te kerülhess az első sorba."

 

Már már definíció szerű, teljesen egyetértek.

 

Sajnos a Shaw Brothers által, anno megalkotott és népszerűsített "Mester kép" van az emberek tudatában (legyőzhetetlen, mindentudó bölcs, már már félisteni képességekkel). Pedig egy "ácsmestertől" sohasem várnánk el ilyeneket ...

Előzmény: Louhan (86457)
Annatar Creative Commons License 2020.02.11 0 0 86481

Szerintem nem meglepő, a balett (amiről olvastam, hogy könnyen eredhet a vívásból) és a harcművészet sem a százéves korig kiváló egészség megőrzése céljából született, mindegyik tele lehet rövid távon működő "jóvanazúgy" megoldásokkal. 

Előzmény: sszasza (86477)
Annatar Creative Commons License 2020.02.11 0 0 86480
Előzmény: Louhan (86479)
Louhan Creative Commons License 2020.02.11 0 0 86479

Ugye most csak viccelsz...

Ez itten kérem Iyengar tanítója Krishnamacharya 1938-ból... Ez nem dán gimnasztika.

 

https://www.youtube.com/watch?v=LUvOuik-g4c

Előzmény: sz332 (86472)
Louhan Creative Commons License 2020.02.11 0 0 86478

Érdekes, amiket írsz. Mindkét lányom balettezik, és a feleségem is balettezett kb 3 éves korától. Ilyen, szadista jellegű tanárral nem találkoztunk. Volt, aki erősebben hangsúlyozta a nyújtást, volt, aki kevésbé, de mindenhol nagyon komoly szerepet kapott. Viszont eleve (!) olyan lányok és fiúk járnak, akik lazábbak vagy kifejezetten lazák, így a gyakorlatokkal vagy fokozzák, vagy csak fenntartják a szintjüket évekig. Mondjuk persze gyerekkorban szinte mindenki lazább. Kivéve a fiamat. Szegény, kisgyerekként ő is ment balettozni a lányokkal. Imádta a tanár, mert végre volt egy fiú, ráadásul atletikus testalkattal, de olyan merev, mint egy darab fa. Egyáltalán nem volt gond. Senki nem erőltette. Minden órán csinálta a gyakorlatokat, ahogy tudta, nem erőltették. Egy idő után megunta.

 

Feleségemet annó azzal az indokkal nem vették fel a balettintézetbe (mondjuk kölyökkorunkban jóval nagyobb volt a túljelentkezés, mint most), mert úgymond nem volt elég laza. Még 40 évesen is simán megvolt az angolspárgája...

 

Szóval profi szinten erős a szelekció, és nagyon fontosak az adottságok. 

 

Mondjuk ez nem vitt közelebb minket a stretchinges kérdésedhez...

 

Előzmény: sszasza (86477)
sszasza Creative Commons License 2020.02.11 0 0 86477

Kétségtelenül inkább aktív hajlékonyságot fejlesztenek, de azért lenyomják ugyanúgy spárgába a gyereket, ha nem megy neki. Lányomnak mondtam is, ha valaki ilyesmit próbál vele, nyugodtan álljon fel, és menjen odébb. Ha okoskodik a tanár, mondja hogy ezt apukámmal beszéljék meg. 2020 van könyörgöm, nőjék már ki ezeket a középkori módszereket.

Minap olvastam a hírekben hogy neves külföldi mozgásművészek (talán balettosok) tiltakoztak, vmi nyugdíjkorhatáros ügy volt. Hogy ők addigra már oktatóként sem tudnak üzemelni, merthogy az ízületeik tönkremennek. Nem az esik le, hogy bakker, mennyire nem értünk ahhoz amiből élünk, módszereket kéne cserélni.

Előzmény: sz332 (86471)
sszasza Creative Commons License 2020.02.11 0 0 86476

A balett zavaros. A jóga ugyanígy. Amikor beszélek valakivel, mind azt mondja hogy nekik saját módszereik vannak (vannak is), de edzésen rengeteg szabványos stretching dolgot látok. Hogy a nyújtás szót használják az kétségtelen.

Lányom RSG edzésén egyrészt ugyanez volt, de voltak jó és érdekes megoldásaik is. Egyik se felnőttnek való mondjuk.

 

Előzmény: Louhan (86470)
emiki6 Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86475

(De megszaladtak itt a dolgok... :D

Szemműtétem volt, még nem tudok egyszerre ennyit olvasni, de majd pótlom és reagálok, ha eljutok oda. 🤜🤚 )

((Nem kell jobbulást kívánni, nem akarok offolást generálni. 😁 ))

sz332 Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86474
sz332 Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86473
sz332 Creative Commons License 2020.02.10 0 1 86472

Még egy kiegészítés: amit mi itthon jógának hívunk, az valójában dán gimnasztika, egy tökre modern és nyugati dolog.

sz332 Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86471

Nagyon jó kérdés. Most végigpörgettem a könyvtáramat, és a következőket láttam: az 59-79-es (79-ben volt a 3. kiadás) Torna című könyv ír nyújtó hatású gyakorlatokról,

de ezek egyike sem statikus tartó gyakorlat, hanem mozgásokat kell végrehajtani, lassú-közepes sebességgel, a mozgástartomány teljes terjedelmében.

 

A Gretchen féle klasszikus baletttechnikák (Classical Ballet Techniques) című könyvben se nagyon ír stretching gyakorlatokról, hanem a balettben lévő poziciókat és mozgássorokat

gyakorolják végig.

Előzmény: sszasza (86469)
Louhan Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86470

:) Gőzöm sincs, de a balett gyanús... 

Előzmény: sszasza (86469)
sszasza Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86469

Akkor viszont másképp kell kérdezzem: a "modern" stretching vajon honnan származik?

Előzmény: sszasza (86467)
Louhan Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86468

Talán ez egy jobb példa a daoyin-ra...

 

https://www.youtube.com/watch?v=-o1InFG9ti4&t=1132s

sszasza Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86467

Az én fogalmaim szerint ez határeset, de inkább nem, mint igen.

Előzmény: Louhan (86466)
Louhan Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86466

Az az elmélete, hogy az izmokat el kell lazítani, és megnyújtani. Ennek hatására az inak megfeszülnek. Az ízületeket "ki kell nyitni" úgymond, vagyis a csontokat "távolítani" egymástól. Ez inkább érzet, mint valós tevékenység, aminek hatására a szalagok feszülnek meg. És ezekkel a nyújtott-feszített inakkal és szalagokkal (később a pólyákkal) kell mozogni. Amolyan tensegrity hatást kell létrehozni. Az egész nagyon lassú, koncentrált tevékenység.

Az egy más kérdés, hogy a te fogalmaid szerint ez nyújtás-e vagy valami más, de szerintem ez nyújtás. Lehet, hogy tévedek... ;)

Előzmény: sszasza (86465)
sszasza Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86465

Megnéztem őket, szaporodnak a kérdéseim. (csak el ne felejtsem az eredetit) 

"Ezekben is kell nyújtani az izmokat"....   Biztos vagy ebben? Nem tévedés a fogalmazás?  Nekem ezek egyfajta mozgásos koordinációnak tűnnek, mint az én Mozgó SIM-em. Abban pont nem szabad nyújtani, azért is hat jól.

Előzmény: Louhan (86462)
Louhan Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86464

Ez meg egy fajta daoyin. Abból is ezer és egy féle van...

 

https://www.youtube.com/watch?v=hAjbqk9RGtU

Louhan Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86463

Izom-ín átalakító torna:

 

https://www.youtube.com/watch?v=00mA8bBTbZ0

 

Louhan Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86462

Nem igazán tudom megítélni. A stretching, ha jól értem az izmok nyújtására helyezi a hangsúlyt (bár annyi féle van, hogy ezt csak feltételezem). Ezekben is kell nyújtani az izmokat, de a hangsúly az inak és szalagok erősítésén van, és az ízületek mozgékonyabbá tételén. Általában valamilyen nyújtó, és csavaró mozdulat van bennük. De nem csak a lábra, hanem a karokra és a törzsre is vannak gyakorlatok. Ráadásul ezeket általában edzés elején, "hidegen" kell csinálni.

Előzmény: sszasza (86461)
sszasza Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86461

És ez vajon mennyire hasonlít a mai stretchingre?

Előzmény: Louhan (86460)
Louhan Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86460

Bizonyos fajta nyújtás a jógával került át Kínába meglehetősen régen. A híres izom-ín átalakító gyakorlatsor, amit Bodhidharma (Da Mo) tanított a Shaolinban, amolyan egész test nyújtó gyakorlatokat tartalmaz. Később ez a fajta gyakorlás lett a taoista daoyin alapja is (vagy oda-vissza, ki tudja ezt már megmondani), és a kínai HM rendszerek része. 

Előzmény: sszasza (86459)
sszasza Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86459

Milliós kérdés jutott eszembe!

Szerintetek mikor és hogyan került bele a harcművészetekbe a nyújtás ? Egyáltalán mióta létezik a nyújtás (a stretching ) és honnan ered? Egykori szakértőjeként sem tudtam ezt kideríteni sosem.

sszasza Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86458

A modern sportelméleten már 14 évesen elgondolkoztam. Ugyanis 4 másodperccel futottam rosszabbat 400-on, ha szabályosan bemelegítettem.

Jelenleg, bár a sportoktatóin kitűnőre vizsgáztam belőle, nem olyan bemelegítést tartok edzésen sem, mint ami elő van írva. A "nagy tömegű izmokat..." kezdetű rész szerintem nem helyes benne.

Előzmény: Louhan (86457)
Louhan Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86457

Szia!

 

sz332 nagyjából összefoglalta, mire gondolok. Ennél mondjuk még egy kicsit többről van szó, vagy inkább még erősebben fogalmaznék, azt hiszem.

 

A kínai harcművészeteket (gondolom mindegyikkel így van, de a többit nem ismerem, ezt is csak tessék-lássék) a világon mindenhol nagyjából háromféle módon vagy céllal oktatják és gyakorolják. Egészségmegőrzés (eü), sport-versenyzés illetve ún. tradicionális módon. Az eü-t, ha akarod hívhatjuk rekreációnak is. :)

 

Persze ezt nem vallják be. Helyette majd' minden oktató azt állítja, hogy tradicionális módon oktat és gyakorol. Ezek vagy maguknak is, vagy csak a tanítványaiknak, de általában kamuznak.

Azzal próbálják a tradicionális oktatás látszatát fenntartani, hogy misztifikálnak, szép ruhákba bújnak és különféle öveket, meg címeket aggatnak magukra, amiknek még a valós jelentésével sincsenek tisztában.

A legszebb a dologban, hogy ez üzlet. És ezt az üzletet a kínaiak (és japánok és kóreaiak és stb) szépen kiszolgálják, mert jól keresnek belőle, és szép hírnevet szereznek maguknak.

Aztán jönnek a mesterek, meg nagymesterek, a hajlongások, kínai és japán üdvözlések, szigorú, katonai hiearchia az edzésen, és a többi, nevetséges sallang, ami egy soha nem létezett harcművész világot generál. Miszticizmus, ázsiai romantika, mesterek istenítése stb.

 

Ezek engem már jó ideje hidegen hagynak, sőt bosszantanak.

Valójában a harcművészetek oktatása ennél sokkal belsőségesebb, sokkal családiasabb formában működött Kínában. Persze volt ilyen militarista oktatás is háborúk idején, vagy katonáéknál, de úgy csak egy szintig lehet eljutni, és az igazi mélységeket nem lehet megérteni.

A harcművészek nem vallási vezetők, a tanítványoknak nem kellene egyfajta szektát alkotniuk. A mester nem a tévedhetetlen igazságokat nyilvánítja ki a tanítványok felé. Mester cím valójában nem is létezett. A fekete öv az utóbbi száz év terméke, ahogy az övfokozatok is. Könyörgöm az első dan fokozatot Jigoro Kano adta ki az 1800-as évek végén. Addig csak a "Go"-ban létezett... A kínaiak 1998 óta kezdik bevezetni ugyanezt a marhaságot, nehogy lemaradjanak valamiről...

 

Van viszont kézből-kézbe oktatás. Olyan módszer, amit csak nagyon kevesen csinálnak. Az oktató a tanítványon végrehajtja a technikát, aztán cserélnek. Közvetlen konkrét visszajelzés, amiből kiderül, hogy milyen erőt használj, milyen irányba, milyen érzetet generálj vele, honnan generáld az erődet stb. Ezt nem lehet tömegben tanítani. Ez a tradicionális módszer.

 

A mester szint az, mikor egy hm rendszert olyan szinten értesz, hogy már önállóan is képes vagy fejlődni benne. Kell rengeteg önálló edzés és gyakorlás, hogy saját megértésed legyen. Egy jó oktató azt tanítja meg, hogyan kell edzeni akár egyedül, nem azt, hogy, hogyan viselkedj edzésen, hogy te kerülhess az első sorba.

Attól, mert valaki nem szólíttatja magát mesternek, sőt Mesternek még lehet kiemelkedő tudású oktató.

 

A hagyományos kínai hm-ben óriási tudás van. Anatómiai, edzésmódszertani pláne kulturális szinten is. A mai oktatók modern sportelméletet, modern edzésmódszereket használnak, és egészen más mozgásanyagot és "testhasználatot" építenek a gyakorlókban, mint amit a hagyományos hm megkíván.

 

Dióhéjban...

 

Louhan

 

Előzmény: emiki6 (86453)
Louhan Creative Commons License 2020.02.10 0 0 86456

Szasza!

 

Tényleg kemény vagy! :) Remélem kitartanak a srácok is, meg te is. ;) De jól csinálod, így lehet fejlődni, azt hiszem.

 

Louhan

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!