Keresés

Részletes keresés

jmmakk Creative Commons License 2011.10.25 0 0 3692

Na persze, főleg egy már működő rendszernél lenne egyszerű a kialakítása. :)

 

Ez a Siemens kütyü vajon érzékelné a kéményfüstöt? Igaz beltéri, de kültérbe eresz alatti esővédett helyen a beszívónyílástól nem túl távol talán nem lenne gond a működése. Elvileg elketyeg -5 fokig. Azalatt meg úgysem megy a szellőztetőm.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (3690)
nemnyaralo Creative Commons License 2011.10.25 0 0 3691

1000 Ft-os Baumax-os óccccsó multiméter a jelenlegi műszerezettségem. Igazából mindegy, mert egyszer be lesz szabályozva a tömegáram meg az anemosztátokkal az eloszlása, és annyi. Csak sikerült megtalálnom egy doksiban hogy mi jön ki a Signal madzagon, és örömömben gondoltam érdeklődöm :-).

Előzmény: Mekk Elek ezermester (3689)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2011.10.25 0 0 3690

"Ölég nagy ellenállásnak tűnik a légcsatornában. :)"

 

Megfelelő túlméretezéssel szerintem bármilyen szűrő légellenállását alacsony szintre lehet hozni.

Csak legyen annyi hely a padláson... :)

Előzmény: jmmakk (3688)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2011.10.25 0 0 3689

"Hogy lehet értelmesen megjeleníteni a ventillátor fordulatszámát?"

 

Ha nem folyamatos leolvasásra kell, csak egyszeri méréshez, akkor sima frekvenciamérős digitális műszerrel figyelheted a feszültséget és kiírja az impuzust másodpercenként. A perchez meg megszorzod hatvannal :)

De ha azt szeretnéd, hogy amikor a motorod 1500/perc fordulattal megy, akor írja ki neked számokkal, hogy "1500", az már drága játék (egyedi osztós frekvenciamérő).

(ráadásul nem sok értelme van, mert a motor fordulatszámának olykor alig van köze az éppen szállított levegő mennyiséghez - márpedig gondolom téged a levegő mennyisége érdekel inkább, mint a motor fordulatszáma)

Előzmény: nemnyaralo (3687)
jmmakk Creative Commons License 2011.10.25 0 0 3688

Nem tudom az ilyenre hogyan reagálna a ventillátor teljesítménye?

Ölég nagy ellenállásnak tűnik a légcsatornában. :)

Inkább egy szenzoros elektronikát keresnék, amiben van egy kapcsolható kimenet vagy valami.

Előzmény: nemnyaralo (3686)
nemnyaralo Creative Commons License 2011.10.25 0 0 3687

Hogy lehet értelmesen megjeleníteni a ventillátor fordulatszámát? A madzagon fordulatonként 2 impulzus jön. Valami 7 szegmenses bevált kitet nem ismer valaki?

nemnyaralo Creative Commons License 2011.10.25 0 0 3686

Aktív szén szűrőbetét? Nem tudom hogy a "virágillatot" is megszűrné-e, vagy csak a "büdöset". Nálunk Kamazos van a szomszédban aki szokott pöfögtetni időnként :-).

Előzmény: jmmakk (3685)
jmmakk Creative Commons License 2011.10.25 0 0 3685

Ha már itt vagyunk az elektronikai vonalnál....

Ismer valaki lehetőséget kívülről jövő füst érzékelésére?

Vannak olyan szélcsendesebb napok, amikor a szomszédos házak kéményeinek a füstje eléggé kellemetlenek tudnak lenni. Ilyenkor nem szeretném járatni a szellőzőrendszert. És ugye ezt csak általában már utólag veszem észre, mikor bent van a füst a lakásban.

Szóval erre kellene megoldás és nem aranyárban.

Javaslatok?

nopánick Creative Commons License 2011.10.24 0 0 3684
Előzmény: nopánick (3683)
nopánick Creative Commons License 2011.10.24 0 0 3683
Előzmény: maguborka (3678)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2011.10.24 0 0 3682

"100 m3 légcserére hány m2 felület kell"

 

2 négyzetméternél kevesebb ne legyen, ezzel kb 50 százalékos lesz a hővisszanyerésed. Ha megengedheted magadnak, akkor hozz össze legalább 20 négyzetmétert, azzal valószínűleg 80-90 százalék körül leszel. De minél több, annál jobb.

 

"Papst R2E133-BH66-07 ventiről vélemény"

 

Ez a ventilátor csak 130 pascal nyomásesés alatt tudja a 100 m3/h légmennyiséget produkálni, úgyhogy igencsak oda kell figyelni, hogy kis légellenálású legyen a rendszered (pl szerintem ezt 4-es lexannal nehezebb lesz elérni mint 6-ossal)

Előzmény: MMelcsike (3681)
MMelcsike Creative Commons License 2011.10.24 0 0 3681

Sziasztok.SOS segítség kéne! A lexán hőcserélő üzemel már vkinél? Ha igen tapasztalok? 6-os v 4-es polikarbonát lenne jobb? 100 m3 légcserére hány m2 felület kell? Papst R2E133-BH66-07 ventiről vélemény (kaptam egyet) 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2011.10.24 0 0 3680

Ha pl van riasztó a nyaralóban, annak a szerelője meg tudja oldani a dolgot úgy, hogy a tápegységet nem kell megvenni, mert ráköti a riasztóra (amely ezután fel tud hívni téged baj esetén) - ezután a távvezérelhető fűtés már csak egy plusz szolgáltatás...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (3679)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2011.10.24 0 0 3679

Nem írtam a "kapssoló" kifejezést, ezek annál sokkal bonyolultabb berendezések

és általában nem is SMS-sel, hanem telefonhívás után, a telefonod gombjaival vezérelhetők (de pl létezik olyan is, amit csak felhívsz és egy csöngés után ő megszakítja a kapcsolatot, tehát a kapcsolgatás ingyen van ;)

 

A Guglin "kimenettel rendelkező vezérelhető gsm átjelző" néven lehet az ileneknek a lelkét megtalálni (persze kell még hozzá tápegység, doboz, stb),  ha nem vagy elektromos/műszaki szakember, akkor nem hiszem, hogy egyedül össze tudsz hozni magadnak egy ilyet. Ha ismersz riasztószerelőt vagy értelmesebb villanyszerelőt, vagy hasonló jellegű mérnököket, ők talán tudnak segíteni egy ilyen berendezésnél. Kész termékként nem tudok ilyet, persze ettől még létezhet.

Előzmény: maguborka (3678)
maguborka Creative Commons License 2011.10.24 0 0 3678

Nagyon köszönöm. van benne igazság nem kevés. akkor már csak olyan kapcsolót kell szereznem, amelyik sms-t tud fogadni, hol van ilyen?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (3676)
olvas0 Creative Commons License 2011.10.21 0 0 3677

vagy ha igy szeretne barkácsolni ennyi pénzből simán építhet egy okosházat.... egy jó router 2-3 kamera, pár kapcsoló :) azzal is lehetne távolról a fűtést is vezérelni csak azon kívül még sok ezer mást is :)

egyébként hőszivattyút is lehet sk barkácsolni!szal szél helyett sokmindennel el lehet babrálni aminek van értelme :)

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (3676)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2011.10.21 0 0 3676

Az a fő baj, hogy magyarországon a szél igencsak bizonytalan energiaforrás, azt a pár szelesebb környéket és a hegycsúcsokat/gerinceket/dombtetőket leszámítva.

Ráadásul szerintem az sem túl bölcs dolog, hogy a jó hatásfokú, de csak magasabb szélsebsséggel működő propelleres szélkerekeket alkalmazzák leginkább, a rosszabb hatásfokú, viszont már kisebb szélsebességnél is energiát termelő (henger alakú) szélturbinák helyett.

 

"15 centi kívül eps kívül, s 10 centi a föld melletti oldalakon majd a felső 1 méteren szintén 15 centi."

 

Egy ilyen jól hőszigetelt nyaralóhoz (ha tényleg nyaraló méretű) tényleg nem kell sok hő, hogy érezhető legyen a meleg.

Ettől függetlenül (hacsak nem kimondottan szeles helyen van) én nem foglalkoznék a széllel.

 

Viszont csinálnék bele egy olyan mobiltelefonos vezérlőt, amivel a távolból is be/ki tudom kapcsolni a fűtést, így mire odaérek, már kellemes meleg fogadna. Ez sokkal kevesebből is kijön, mint 200e Ft és hasznosabb is.

Ha nincs vezérelhető fűtés, akkor a mobiltelefon kapcsolhat akár egy egyszerű elektromos hősugárzót is, amelynek az üzemeletési költsége talán sok-sok évre kijön a 200 ezerből megspórolt pénzből.

Előzmény: maguborka (3675)
maguborka Creative Commons License 2011.10.21 0 0 3675

szerencsére jól szigetelt házikó (15 centi kívül eps kívül, s 10 centi a föld melletti oldalakon majd a felső 1 méteren szintén 15 centi.) födémen is van 15 centiméter gyapot. szóval tényleg csak temperálásra kellene. nem főfűtésre- arra lesz másik 2 rendszer.

Mennyi kw.-ot? Fogalmam sincs! Nem végeztem energetikai számítást ezügyben, mivel tényleg csak arra kellene, hogy ne 5 fok legyen, hanem 12, plusz "ingyen", plusz a kísérletezés vezérel az olcsóság mellett. Tudom lehetne sörkollektor is az még olcsóbb, de abban meg nincs tárolókapacitás.  Meg lehetne hővisszanyerős szellőző, meg cirko, meg pufferes kályha - kazán... na de most nem ez a cél. :) inkább a kísérlet.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (3673)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2011.10.21 0 0 3674

"Hova célszerű rakni a ventit a dobozon belül, a meleg oldalra és/vagy a szűrt oldalra?"

 

Kifelé, ha a meleg oldalon van, akor a motor hőjét is visszanyerheti a hőcserélő.

Befelé ha a venti kívül van, akkor a motor hője csökkenti a lefagyásveszélyt, viszont csak részben hasznosul a lakásfűtésben (a hőcserélő miatt). Ha a meleg oldalon van, akkor a motor wattja teljesen a lakást fűti.

Viszont a hőcserélő felületén egyenletesebben oszlik meg a hőátadás (magasabb hatásfok), ha elszívva van róla a levegő és nem ráfújva.

Előzmény: nemnyaralo (3670)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2011.10.21 0 0 3673

"7 végi ház temperálására szolgálna mindössze."

 

Egy hőszigeteletlen kis hétvégi ház téli temperálási igénye akár a sokszorosa is lehet egy nagy családi házénak.

Naponta hány kilowattóra hőmennyiséget szeretnél széllel előállítani?

Hány kilowattóra energiát szeretnél eltárolni egy 2,16 kilowattórás akksiban?

Előzmény: maguborka (3668)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2011.10.21 0 0 3672

Érdekesség: mini teljesítményű rekuperátor az ebay-en:

http://viewitem.eim.ebay.hu/MANHR100R-Heat-Recovery-Fan-Heat-Exchanger-Ventilation-Controls-Condensation/260752877324/item

 

Sajnos túl kicsi ahhoz, hogy akár egy kicsi lakást is el tudjon látni,

ez is csak olyan egy-szobás hőcserélő.

maguborka Creative Commons License 2011.10.21 0 0 3671

ejj, tényleg. elektromos fűtőszállal feltételeztem ezt a kis kütyüt, úgy meg az 5,5 kw borzalmasan sok....  Így akkor valami ilyesmivel kellene kombinálni a dolgot:

Állófűtés skandináv módra

A klasszikus, az autó üzemanyagát elpöfögő állófűtések nagy problémája (ezekről nemrégiben volt egy cikkünk), hogy nem használhatók zárt térben, mert az égéstermékek életveszélyessé tennék az ott tartózkodást. A problémára az elektromos motor-előmelegítő jelent megoldást, amely olcsóbb is. Tovább »

forrás: totalcar.hu

na még agyalok kicsit :) köszönöm

Előzmény: Törölt nick (3669)
nemnyaralo Creative Commons License 2011.10.21 0 0 3670

Hova célszerű rakni a ventit a dobozon belül, a meleg oldalra és/vagy a szűrt oldalra?

Törölt nick Creative Commons License 2011.10.21 0 0 3669

Azt ugye tudod, hogy ehez még egy hőforrás is kell, ami tolja bele a meleg vizet? Már csak azért mert arról nem írtál ..

Előzmény: maguborka (3668)
maguborka Creative Commons License 2011.10.21 0 0 3668

Sziasztok,

érdeklődni szeretnék, hogy mekkora bodorság az alábbi rendszer kialakítása?

 

rendszerelemek:

Szélgenerátor (NRG 300)

Akkumulátor - Banner 180 ah (12 V)

majd egy autófűtő készülék - http://scorpio.hu/jarmufutes-futoradiatorok 

 

7 végi ház temperálására szolgálna mindössze. ha van szél, jó, ha nincs nem nagy baj. Rendszer összeköltsége kb 200 ezer ft.

Kérdésem, bodorság-e? illetve milyen buktatókat láttok? KÖszi András

olvas0 Creative Commons License 2011.10.21 0 0 3667

köszönöm, aludtam rá egyet én is a papir miatt és az 5% wcszag és fözés szag miatt én is elvetettem. nem tudom hogy de valamit csak ki kellene találjak.... sajna még mindig nem állok úgy hogy akár 80-100at is rá tudjak költeni,nem hogy annyit amennyiért a legolcsóbbat találtam eddig-150- de már takony a 3 gyerek és a tél még nincs is sehol...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (3666)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2011.10.21 0 0 3666

Ha nem zavar az 5 százaléknyi használtlevegő visszakeveredés (wc/ételszag),

akkor már csak arra kell ügyelned, hogy SOHA, SEMMILYEN KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT ne lehessen víz kicsapódás a papír felületen, tehát nagy hidegben valamivel elő kell fűteni a kintről bejövő levegőt, vagy túlfűteni a távozó használt levegőt.

 

Egyébként az 5. oldalon a "Gyakorlati megoldások" 1-2-3 pontja kissé érthetetlen számomra: hogyhogy magasabb hatásfoknál csökken a víz kicsapódásának az esélye? Szerintem éppen ellenkezőleg: minél magasabb a hatásfok, annál jobban lehűl a távozó levegő, tehát távozás közben annál hamarabb hűl a harmatpont alá, tehát annál biztosabb, hog a hőcserélő belsejében vízkicsapódás lesz.

Éppenhogy a gyenge hatásfokú hőcserélőknél kell kevésbé aggódni a kondenzációtól szerintem.

 

Még valami: ha a cikk végefelé szereplő két db 200 pascal-os ventilátort elektromosan sorbakötöd, az eredmény nem 2 db 200 pascal-os de halk ventilátor lesz, hanem 2 db nagyjából 80 pascalos. Ha ehhez hozzávesszük, hogy csak maga a hőcserélő kb 50 pascalt levesz...

Előzmény: olvas0 (3665)
olvas0 Creative Commons License 2011.10.20 0 0 3665

Sziasztok, megint itt a hideg megint kéne az a fránya hőcserélő... ezt dobtra a gugli mit szóltok hozzá?ez a papiros dolog mennyire válhat be? mennyire lehet hosszútávú? 1-1 nagyobb zuhanyzás után nem lesz neki szia?

 

nemnyaralo Creative Commons License 2011.10.20 0 0 3664

Megjöttek az RG160-as ventik. 28-án adta fel a srác. 20e alatt volt darabja szállítással, vámmal, áfával.

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2011.10.18 0 0 3663

"profi megoldásod lehet"

 

Azért azt a 70 százalékos hővisszanyerés picit erőltetett értéknek tartom... leglacsonyabb fordulatszámon (15 m3/h) és csak bizonyos ideális csillagállás esetén TALÁN hihető egy kb 12x30 centis hőcserélőtől, ez normál üzem esetén nem hinném, hogy több 50-60-nál.  Még a kézikönyv is hangsúlyozza vagy hét nyelven, hogy "70 % a seconda delle condizioni ambientali = környezeti kondíciók függvényében".

 

Mondjuk elképzelhető, hogy a legolcsóbb (kb 140 eFt) gyári rekuperátoroknak sem sokkal jobb a hatásfokuk...

 

 

Előzmény: Törölt nick (3659)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!