Keresés

Részletes keresés

őszszakál Creative Commons License 2011.01.27 0 0 270

Egy matematikailag korrektül levezetett elmélet szerint, igaz lehet. Aztán a valóságban igaz-e, ki tudná bizonyítani?

Előzmény: Törölt nick (269)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.27 0 0 269

Azután "központi FLY szétszaggatja és felzabálja a közelébe kerülő csillagokat".

Egyszerre mindkettő hogy a csudába lehet igaz?

Előzmény: őszszakál (268)
őszszakál Creative Commons License 2011.01.27 0 0 268

Eddigi ismereteim szerint, a központi FLY szétszaggatja és felzabálja a közelébe kerülő csillagokat. A cikk alapján szerintem még fordítva is lehet, vagyis a elsődlegesen meglévő FLY löveli ki magából a körülötte később keletkező csillagok anyagát. A megszülető csillagok felhízlalják a galaxist, amely később spirálkarokat növeszt.

Törölt nick Creative Commons License 2011.01.27 0 0 267

Minden határozott állítás hiányzik a cikkből.

"szupernehéz fekete lyukra utaló jelek, központi fekete lyukak környezetéből szupergyors jet-ek formájában kiáramló anyag rádióemissziójához nagyon hasonló rádiósugárzás, a két észlelési eredményt együttesen úgy interpretálták".

Tehát határozottan állítják, hogy lehet.

Előzmény: Biga Cubensis (266)
Biga Cubensis Creative Commons License 2011.01.27 0 0 266

Szupernehéz fekete lyukat találtak egy törpegalaxisban

Sokat megtudhatunk a galaxisok keletkezéséről, így nézhettek ki a korai univerzum kialaluló galaxisai. Tovább »

forrás: Index.hu

Törölt nick Creative Commons License 2011.01.25 0 0 260

Na. Az alábbi képen, a forgó fekete lyuk egy lehetséges fizikai modellje van.

Előzmény: Törölt nick (259)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.25 0 0 259

Nyamvadt kép eltűnt közben.

Előzmény: Törölt nick (258)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.25 0 0 258

A forgásról nem én írtam, idéztem egy szakcikkből.

A fenti kép egy lehetséges matematikai modell.

 

Az analógiáid sántítanak.

 

Magát a forgást pl. a kvazárok jeleinek segítségével tudják mérni.

Abban az esetben ha a behulló anyag szökési sebesség fölé gyorsul, akkor kidobja az anyagot, ha nem, akkor elnyeli.

Előzmény: Tudorka69 (257)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 257

A forgás elgondolkodtat engem is.

Ízt írtad hogy a lyuk forgása felgyorsulhat ha a bele hulló anyag forgását is átveszi.De ha ellentétes az a forgás,akkor nem veszi át ,sőt fékezi a logika szerint.

Továbbá kíváncsi lennék rá,hogy magát a forgást hogy s mivel tanulmányozzák a fizikusok.

Kíváncsi lennék melyikhez áll közelebb a lyukak forgása:

-az örvénylő vízhez,(lehúzza az anyagot és így vonzza magához,de tudtommal ebben az esetben is szétdoba x idő után az anyagot)

-a centrifugális forgáshoz,(itt elvileg szét kéne dobja az anyagot maga körül a forgás)

 

 

...vagy nem tudom milyen forgások vannak még...tölcsér alakúnál megint szétdobja az anyagot,örvénynél szétdobja,centrifugánál szétdobja.

ezzel a forgással sem stimmel valami,vagy nincs köze a forgásnak semmihez,és a lyukak erejét az a tömeg határozza meg,melyet mint egy mágnes magához szippantott.

Előzmény: Törölt nick (254)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.25 0 0 256

Köszönöm.

Az,hogy minden irányból ugyan úgy néz ki a lyuk,az számítások eredménye?(gondolom igen)

Ha pedig minden irányból ugyan úgy néz ki,akkor még is csak egy szilárd égitest kell legyen.

Ha égitest,akkor meg már is felvetődik bennem a kérdés,vajon milyen térszerkezet kell ahhoz,hogy ezt elbírja?

Ha nem bírná el a tér szerkezete a tömegét,akkor feltételezem hogy nagy sebességgel száguldoznának össze vissza,azaz nem lennének viszonylag stabilan a galaxik középpontjában.

 

Ez az anyaglerakódás egy helyre,annyira nem tetszik nekem valamiért....

Talán azért,mert mindig minden változik és átalakul a világban,vagy legalább is a körfolyamatok jellemzik a világot és

ebből nagyon kilóg egy olyan dolog,hogy -az anyag egy helyre öszpontosul és pang a semmibe.

Előzmény: Törölt nick (246)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.25 0 0 254

És még egy ok, hogy miért is függ a megfigyelő helyétől a látvány.

 

"Eddig az egyszerűség kedvéért statikus fekete lyukakból indultam ki. De a szingularitásba összeomló csillag megtartja az eredeti forgóimpulzusát, a lyuk forog. És ezt nagy sebességgel teszi, gyorsabb, mint bármely neutroncsillag. Einstein egyenletei forgó fekete lyukakra csak 1963-ban lettek megoldva egy új-zélandi matematikus által: Roy Kerr. Ezért nevezik az ilyen objektumokat kerri lyukaknak. Elméleti szemléletek szerint lehetséges, hogy a szingularitás ilyen objektumoknál nem pont, hanem gyűrű alakú. Ennek elképzelhetetlen hatásai lehetnek (pl. féregjáratok).

Kerri lyukak minden őket körülvevőt forgásba hoznak. Még a környező téridőt is forgásra kényszerítik. Viszont ezt a forgást fékezni lehet, ha ionizált gázzal van körülvéve, mely mágneses teret alkot. A lyuk úgy viselkedik, mint egy forgó elektromos vezető, feszültségkülönbség jön létre a pólusok és az egyenlítő között, mely kb. 1015 volt nagyságú. Valahol messze a lyukon kívül zárul az áramkör. Itt gyorsulnak a töltéssel rendelkező részecskék és létrejönnek a sugarak, melyeket számos kvazárból és hasonló objektumokból ismerünk. Az is lehetséges, hogy a hatalmas feszültség során a "semmiből", a (kvantum-)vákuumból jönnek létre a részecskék, főleg elektronok és pozitronok. A megfigyelt szinkrotronsugárzás legalábbis erre a következtetésre utal. Az elvont energia hatással van a forgó lyukra, mely során végül a forgási sebessége fékeződik. A forgás sebessége viszont növelhető is, amennyiben a lyuk anyagot gyűjt és annak a forgóimpulzusát átveszi.



Fehér lyuk

Einstein általános relativitáselméletének következményei egy érdekes nézőpontot hoznak magukkal: az időnek van szimmetriája. Ez azt jelenti, hogy az idő előre és visszafele mozoghatna. Ebből az következik, hogy az idő, amikor egy fekete lyuk eseményhorizontjánál megáll, a szingularitásban megfordul és utána valahogyan visszafele mozog.

A fekete lyukból semmi sem tud megszökni. Így elképzelhető, hogy valahol a világegyetemben van egy olyan hely, ahol a fordított fajtája van jelen, amelybe semmi sem juthat bele, hanem éppen anyagot és energiát bocsátana ki. Ezt egy fehér lyuknak lehetne nevezni. A legnagyobb fehér lyuk a világegyetemünk volt az ősrobbanás pillanatában. Némely asztrofizikus úgy vélekedik, hogy az az anyag és energia, melyet egy fekete lyuk elnyel, a világegyetem egy teljesen más pontján, sőt talán egy másik (párhuzamos) világegyetemben vagy ismeretlen dimenzióban újra kibocsátódik. De ez egy teljes mértékben elméleti, matematikai modell. Hogy léteznek-e fehér lyukak, azt egyelőre senki nem tudja."

Törölt nick Creative Commons License 2011.01.25 0 0 253

Közben találtam egy kis videót.

Kicsi ugyan, de a lencse hatást elég jól szemlélteti.

 

 

Előzmény: Biga Cubensis (249)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.24 0 0 250

A lyuk gravitációs tere attól függően torzítja a hátteret, hogy éppen milyen szögből nézik. Az akkréciós korongban is igen nagy tömeg van, ezért szerintem, nagyon bonyolult lenne egy szimulációs videó készítése.

Mondjuk én is szívesen látnék ilyet.

Előzmény: Biga Cubensis (249)
Biga Cubensis Creative Commons License 2011.01.24 0 0 249

ez oké, szerintem topiktársunk úgy értette, hogy a 245-ösben lévő kép nem azt jelenti, hogy ez a forma így néz ki, és körbejárva egy tóruszszerűséget látunk, hanem maga a lyuk mindenfelől lyuk. a jetek valóban olyan szögben vannak, ahogy éppen a szemlélő látja őket.

Előzmény: Törölt nick (248)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.24 0 0 248

Nem minden irányból ilyen. A megfigyelő elhelyezkedésétől függ a képe, az akkréciós korong, és a sarkoknál történő anyag kiáramlás miatt.

Előzmény: Biga Cubensis (247)
Biga Cubensis Creative Commons License 2011.01.24 0 0 247

Igen, a képek kicsit csalókák, mivel 2D-sek :) Jó lenne egy jó videó, ami szemlélteti, amit írtál, hogy minden irányból ilyennek látható. 

Előzmény: Törölt nick (245)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.24 0 0 243

Köszönöm a válaszokat és a linket.

Előzmény: Biga Cubensis (242)
Biga Cubensis Creative Commons License 2011.01.24 0 0 242

Ez állítólag egy szupermasszív fekete lyukba behulló anyagot mutatja röntgentartományban:

 

Előzmény: Törölt nick (239)
Biga Cubensis Creative Commons License 2011.01.24 0 0 241

Itt van egy jó link, miért gondolják egy rendszerről, hogy egy bináris, fekete lyukat is tartalmazó rendszer.

 

http://library.thinkquest.org/25715/discovery/binary.htm

 

Ez egy kicsit más, itt két fekete lyuk bináris rendszere látható, amit a Chandra röntgentávcsöve kapott el. A tudósok szerint a két fekete lyuk össze fog ütközni, az eredmény egyelőre megjósolhatatlan.

 

Előzmény: Törölt nick (239)
Biga Cubensis Creative Commons License 2011.01.24 0 0 240

Fotót nemigen fogunk találni, mert a zabálás röntgentartományban történik, de próbálok keresni valami tényszerűbbet.

Előzmény: Törölt nick (239)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.24 0 0 239

Tudnál erről Hubble fotót is mutatni, nem csak számitógépes animációt?

Előzmény: Biga Cubensis (238)
Biga Cubensis Creative Commons License 2011.01.24 0 0 238

Arról vannak bizonyítékok, hogy elnyel anyagot - akkréciós korongok.

 

Például adott egy kettős rendszer, ahol a csillaghoz viszonylag közel van egy fekete lyuk. Itt szépen látszik, ahogy a fekete lyuk "eszi a társát".

 

A galaxis középpontjában lévő szupermasszív fekete lyukakkal kapcsolatosan nem tudom, van-e ilyen felfedezés.

 

Egyébként az elmélet nem új, hogy a "sima" fekete lyukakban elnyelt anyag a szupermasszív lyukakból "jön ki", illetve korábban olyat is olvastam, hogy a kvazárok a kijáratok, de lehet, hogy ez már megdőlt.

 

 

Előzmény: Tudorka69 (237)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.23 0 0 237

Bennem most felmerült a fekete lyukakkal kapcsolatban még az,hogy ha soha senki nem látta hogy elnyeli az anyagot (csak azt hogy körülötte forog) akkor miért kezelik ennyire tényként,hogy elnyeli és nem kilöki az anyagot a galaxisok közepén?

Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.23 0 0 236

Köszönöm az összefoglalót,bár én laikus vagyok,de valami keveset azért sikerült belőle felfognom.

Azt szeretném megkérdezni,hogy te egy fekete lyukat,hogyan képzelsz el fizikai valójában?Ezt csak kíváncsiságból kérdezném.

Tehát szilárd gömbként pl,aminek a tömege elképesztően nagy,vagy pl egy örvényként,ahol az anyag teljesen átalakul és ismretlen helyen távozik ?Vagy más?

Előzmény: Törölt nick (233)
Biga Cubensis Creative Commons License 2011.01.19 0 0 234

Ezt jól összefoglaltad, ez egy érdekes nézőpont, amit nem ismertem. Írhatnál blogot :)

Előzmény: Törölt nick (233)
Biga Cubensis Creative Commons License 2011.01.16 0 0 232

"Napjainkban a galaxisok magjában lévő szupermasszív fekete lyukak nagy része (így Tejútrendszerünké, melynek tömege mintegy 4 millió naptömeg is) nyugalmi állapotban van, kevés anyag áramlik beléjük. "

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Szupermassz%C3%ADv_fekete_lyuk

 

Előzmény: Tudorka69 (220)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.16 0 0 229

Erre szeretném felhívni a figyelmedet:

 

A valódi téridőnek van egy fizikai szerkezete, amivel külön írásban foglalkozunk, és ennek alapján elkészíthető a téridő matematikai szerkezetének modellje, ami hasonló hozzá, de nem azonos vele.

 

link:

http://esemenyhorizont.uw.hu/2007/matek/termatek.html

Előzmény: Törölt nick (224)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.16 0 0 227

Szerintem ezt addig nem fogjuk megtudni,míg a kutatások központjában maguk az objektumok állnak,és nem maga a térnek és annak alaposabb megismerése,illetve a gravitáció alaposabb ismerete.Valahogy ez két dologgal való foglalatoskodást hanyagolják a kutatók,legalább is nemnagyon olvasni híreket arról,hogy bármi kísérlet folyna ezek irányába.

 

Előzmény: Törölt nick (225)
Tudorka69 Creative Commons License 2011.01.15 0 0 223

Ez csak személyes vélemény:

Szerintem egy körfolymat,így igen.

Előzmény: Törölt nick (222)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.15 0 0 222

Örökmozgó-e a világ?

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!