Keresés

Részletes keresés

harmonikás01 Creative Commons License 2016.12.31 0 0 41274

Köszönjük szépen, nekem is pont ez a gondom.........

Előzmény: Pitbull_vagyok (41268)
pimre Creative Commons License 2016.11.01 0 0 41273

Már látom, a 200-300ezer csak a magyar verzióból maradt ki.

Előzmény: pimre (41272)
pimre Creative Commons License 2016.11.01 0 0 41272

Mit válaszoljon, akinek mondjuk 250 000 Ft a jövedelme, merthogy ott van egy lyuk a válaszok közt?

Előzmény: bkinga11 (41269)
Jahno Creative Commons License 2016.11.01 0 1 41271

Mondjk szerkeszthető egyéni válaszokkal, de én egyszerű vidéki gyerek vagyok, sosem értettem, hogy ezekből mi hasznosat lehet kihozni.

Előzmény: bkinga11 (41269)
Jahno Creative Commons License 2016.11.01 0 0 41270

"Milyen messze kell utazz, hogy ételt vásárolj Budapesten?"

 

Kérdés mikor és milyet, de max. pár kilométer. Amúgy 70 méter. De az van amiben drága vagy nincs minden. Más 200 méterre van, vagy 500ra. Az sem sok, ellenben korábban zár. Vasárnapos kavarások miatt a hétvégi adagot sokszor 40 kilométerre vettük meg, mert az esett útba és nyitva is volt.

Előzmény: bkinga11 (41269)
Pitbull_vagyok Creative Commons License 2016.10.23 0 0 41268

WD-40

 

 

 

 

 

Előzmény: holloo (41267)
holloo Creative Commons License 2016.10.22 0 0 41267

Sziasztok!

 

Van egy régebbi Alaska kenyérsütőm, az üstje még kimondottan jó állapotban van (mármint a teflon), de sajnos a tengelyek már igen-igen szorulnak. Van rá mód házilag bebütykölni ezt, vagy valahol foglalkoznak esetleg ilyennel? Új üstöt venni ehhez a típushoz talán már nem lenne értelme, de megpróbálnám sk. megjavítani, ha egyáltalán lehetséges.

 

GPF Creative Commons License 2016.06.09 0 0 41266

Pont a napokban láttam egy (nem kenyér) receptet, amiben az írót egy pohár tejbe facsart fél citrommal helyettesítették. Pár perc állás után az egész állaga megváltozott, krémesebb, sűrűbb lett.

Előzmény: Daniel Jozsef (41256)
GPF Creative Commons License 2016.06.09 0 0 41265

Ja, hogy a mosószóda közömbösítésére kell a sav? Az lehet.

 

Maradok az élesztőnél :)

Előzmény: Daniel Jozsef (41264)
Daniel Jozsef Creative Commons License 2016.06.09 0 0 41264

Ez igaz, de mire bomlik szegény... Széndioxidra (ez jó) és mosószódára (ez rossz, mert nagyon szar íze van, ahogy arra a neve is következtetni engeg).

Előzmény: GPF (41263)
GPF Creative Commons License 2016.06.09 0 0 41263

A szódabikarbóna 50 fokon bomlik.

 

De az igaz, hogy savval reagál és intenzívebb a gázképződés. És az is igaz, hogy a sütőpor az szódabikarbóna plusz szilárd sav (és keményítő), amik még nem lépnek reakcióba, csak hő hatására.

 

De továbbra is tartom, hogy nem teszünk jót, ha a hideg szódabikarbónás cucchoz folyékony savat adunk.

Előzmény: Daniel Jozsef (41262)
Daniel Jozsef Creative Commons License 2016.06.09 0 0 41262

Ha ez így lenne, sose találták volna fel a sütőport, mert a szódabikarbóna magában is tudta volna ugyanazt. Nem, a szódabikarbóna nem bomlik hőre. Igen, amint savval találkozik, szén-dioxidra és sókra bomlanak, ill. sütés alatt a magasabb hőmérsékleten gyorsabban zajlik ugyanez a reakció.

 

A hagyományos sütőpor az szódabikarbóna és borkő keveréke, a kettő már keverés alatt elkezd gázt fejleszteni. A modern sütőpor más savakat tartalmaz, amikkel csak szobahőmérséklet felett (azaz a sütőben) reagál a szódabikarbóna, hogy a tészta akkor is feljöjjön ha a szobahőmérsékleten fejlődött széndioxidot kikeverték volna belőle.

Előzmény: GPF (41258)
GPF Creative Commons License 2016.06.09 0 0 41261

Ha valaki allergiás az élesztőre, az kovászos kenyeret sem ehet, szerintem.

Előzmény: Mr Reacher (41260)
Mr Reacher Creative Commons License 2016.06.09 0 0 41260

Igazad van, a kovászban is vannak élesztőgombák. De a köznyelvben élesztő alatt az élelmiszeripar termékét értjük rajta. Két ok miatt is meg kell különböztetnünk az élesztős és a kovászos kenyeret. Egyrészről más a bélzete (és az íze is) a kovászos kenyérnek, másrészt vannak, akik allergiásak az élesztőre.

Előzmény: GPF (41259)
GPF Creative Commons License 2016.06.09 0 0 41259

Az öregtésztába is és a kovászban is van élesztő. Csak a levegőből szedi össze, nem pedig a gyárból nagy töménységben.

Viszont a gyár tudja, hogy milyen élesztőgombákat érdemes használni, a levegőben meg van mindenféle. Jó is meg nem jó is. Ha ezt szaporítjuk el, egyáltalán nem lehetünk biztosak az eredményben.

Előzmény: molandi (41254)
GPF Creative Commons License 2016.06.09 0 0 41258

A szódabikarbóna hőre bomlik. Egyáltalán nem kell neki sav. Sőt, ha savas közegbe kerül, már ott elbomlik, nem amikor fel kellene fújnia a tésztát.

Előzmény: Daniel Jozsef (41256)
molandi Creative Commons License 2016.06.08 0 0 41257

Joghurttal készítettem, volt, h csak joghurttal, volt olyan reci, h joghurt-víz keverék, de nem felesben, hanem több a joghurt, de már nem emlékszem az arányokra fejből. Esetleg aszkorbinsavat lehet még beletenni?

Előzmény: Daniel Jozsef (41256)
Daniel Jozsef Creative Commons License 2016.06.08 0 0 41256

A szódabikarbóna titka hogy az összesnek el kell reagálnia valamilyen savval, hogy ne maradjon meg az íze. A szódás kenyeret eredeti recept szerint íróval kell sütni, de sajnos én vagy tíz éve nem láttam a közértben írót - meg kéne nézni hátha a Cserpesék árulnak...

 

Minden esetre ha szódaízű lesz a tészta az azt jelenti hogy nem volt elég savanyú, valamivel savanyítani kell rajta (ha író nincs akkor borkő, joghurt, kefír, káposztalé, tudomisén). :)

Előzmény: molandi (41254)
Daniel Jozsef Creative Commons License 2016.06.08 0 1 41255

Na a liszt... Olyan szintű káosz van ezen a téren hogy több hetembe tellett kinyomozni hogy nagyjából mi a helyzet, és még mindig nem látom át igazán.

 

Ha egy átlag kenyérsütésről szóló könyvet kinyitsz (amilyet a kenyérsütőgéppel együtt szoktak ajándékba adni közepesen távoli rokonok), akkor jó eséllyel hatalmas sületlenségeket olvashatsz... Pl. hogy a "kenyérliszt" sikértartalma magasabb mint más liszteké. Ismerős? Francokat.

 

Ezeket a könyveket Amerikában írták, és az amerikai lisztkategóriákat ismertetik. Amerikában a legfehérebb lisztek közt ('patent flour', a búzaszem legbelsejéből, így a legalacsonyabb korpatartalommal) kapható sikértartalom ill. felhasználás szerint a 'cake flour' (alacsony sikértartalmú, klórozott), a 'pastry flour' (alacsony sikértartalmú), az 'all-purpose flour' (közepesen magas sikértartalmú) és a 'bread flour' azaz keyérliszt (magas sikértartalmú).

 

Ezen túl létezik malomtechnikai osztályozás szerint a 'clear flour', ami a búzaszem külső részéből készül, és így magasabb a korpatartalma, a 'straight flour' ami az egész hántolt búzaszemből készül, és aztán a különböző teljes kiőrlésű lisztek.

 

Na most itthon nem osztályozzák a liszteket sikértartalom szerint. A finomliszt (bl-55) nagyjából az amerikai 'patent flour' kategóriának felel meg, azaz alig tartalmaz korpát. A réteslisz (bff-55) hajszálon ugyanez csak durvábbra őrölve.

 

A magyar kenyérliszt (bl-80) nem a sikértartalomban, hanem a korpatartalomban különbözik a finomliszttől, amennyire értem az amerikai 'clear' vagy 'straight flournak' felel meg. Az élelmiszerkönyvi definíció szerint egy kicsivel magasabb az elfogadható minimális sikértartalma mint a finomliszté, de ha jó finomlisztet veszel, annak itthon jó eséllyel úgyis jóval magasabb a sikértartalma az élelmiszerkönyvi minimumnál. (Egyszer megkérdeztem a Szabó Malomban, és az ő finom-, és kenyérlisztjük sikértartalma megegyezik.)

 

Na most nemrég a 'Nagyi titka' márka alatt kihoztak egy rakás különféle lisztet, de ezekkel nem tudok mit kezdeni a rájuk írt információk alapján. Pl. a 'süteménylisztjük' azt írja hogy "kiemelkedő sikértartalmú" liszt, ami ritka nagy állatságnak hangzik, tekintve hogy a süteménylisztet épp az kéne megkülönböztesse a kenyérliszttől hogy jóval alacsonyabb a sikértartalma (a főleg keményítőből álló süteményliszt puhább és porhanyósabb süteménytésztákat eredményez, ill. a túl erős gluténhálózat nem rántja össze a sütit sütés után, így a végső térfogat is nagyobb lehet).

 

Továbbá mivel több terméktesztben elég gyengén szerepeltek, a lisztkódot (típus-hamutartalom, pl. bl-55 vagy bl-80) sem írják rá a legtöbb lisztjükre, és a honlapjukról sem derült ki több mint a csomagolásról, ezt kénytelen vagyok olcsó marketingvakításnak tekinteni.

 

Szóval lisztügyben azt hiszem a legjobban azt tesszük ha olyan kisipari lisztet veszünk amiben megbízunk. Nekem az említett Szabó Malom lisztje igen tetszik eddig. :)

molandi Creative Commons License 2016.05.24 0 0 41254

Szép estét mindenkinek!

Most találtam erre a fórumra. Évek óta sütöm a kenyeret magunknak gépben, élesztőset. Néha megpróbálkoztam a szódás kenyérrel, de nem igazán tetszett az íze, érződött a szódabikarbóna rajta. Ma ujra megpróbáltam, gondoltam utoljára és sikerült, jó ízű lett. Szeretném az élesztőt elhagyni, de a kovász készítés nekem túl macerás és sok a hibalehetőség is. Az lenne a kérdésem, hogy szódabikarbónával bármilyen liszttel süthető kenyér? Vagy még az öreg tésztáson gondolkodom, mivel azt mindig tovább adom a következő kenyérhez, abban már nem sok élesztő marad (v rosszul gondolom?) és így akár candida diétás is fogyaszthatja majd? Vagy ugyanannyi élesztőgomba fog tovább élni, működni a későbbi kenyerekben is mint az öreg tészta egy adagjában? 

Köszönöm a válaszokat. 

.ETNA. Creative Commons License 2016.05.12 0 0 41253

Szia!

 

A kenyérsütőmmel dagasztom a ... pl. a pizza tésztáját stb., így nem tudom, hogy a dagasztók milyenek, de ezen az oldalon kb. minden géphez van több tucat vélemény ... de legalább 3 db biztosan :-)

Talán ez is segít addig, amíg nem válaszol itt a fórumon valaki (akinek van ilyen gépe) Neked!

 

http://www.arukereso.hu/konyhai-robotgep-c3404/

 

http://www.arukereso.hu/CategorySearch.php?st=dagaszt%C3%B3g%C3%A9p

 

Előzmény: beeex (41251)
.ETNA. Creative Commons License 2016.05.12 0 0 41252

:-)) ja, igaz, ez is rendszeresen előfordul - sajnos - a forgalmazók sokszor pont tesznek rá, hogy valóban a dobozban van-e a használati utasítás.

 

A közelmúltban pl. egy 9ezres "készletet" vettünk (kisbabáknak mindenféle egy zipzáras dobozkában) és szerencsére még ott kibontottuk a vevőszolgálaton (amikor lepecsételték a jótállásit) ... és milyen szerencse, mert a tárgyak fele hiányzott ... végül az eladótérben lévő másik három készletből összeszedegetve tudott az eladó egy teljes készletet "összedobálni" nekünk:-) De már azonnal az volt az első kérdése: "hol bontották ki" - bakker, hát itt az orrod előtt .. egy lépéssel a pult mellett, előtte meg a kezedben fogtad és láthattad, hogy le volt zárva ... na így szerencsére megúsztuk. De ha otthon bontjuk ki és jövünk rá, hogy hiányos, aligha tudtuk volna bizonyítani.

Előzmény: Csucsu007 (41249)
beeex Creative Commons License 2016.05.10 0 0 41251

Sziasztok, érdeklődnék, hogy van e tapasztalat dagasztó géppel kapcsolatban. 34ezertől a csillagos ég a határ, rengeteg márka van. Mi az ami házi használatra már megbízható és strapabíró, van ereje mondjuk másfél kg keltésztát gyúrni?

.ETNA. Creative Commons License 2016.01.17 0 0 41250

Na igen ... :-)

Előzmény: Csucsu007 (41249)
Csucsu007 Creative Commons License 2016.01.16 0 0 41249

"kaptak kenyérsütőt"  használati útmutató nélkül  "és a fórum újra beindul :-)"

Előzmény: .ETNA. (41248)
.ETNA. Creative Commons License 2016.01.16 0 0 41248

Igen, ez igaz, néha leül ... pl. ünnepek környékén, de aztán megjelennek újak, akik éppen karácsonyra kaptak kenyérsütőt és a fórum újra beindul :-)

Előzmény: firmitudo (41247)
firmitudo Creative Commons License 2016.01.15 0 0 41247

Nem is tudom. Valahogy a face jól beszippantotta az embereket...engem is :) Mondjuk ez mindig barátiasabb volt.

Előzmény: .ETNA. (41246)
.ETNA. Creative Commons License 2016.01.12 0 0 41246

:-) No, már miért ne menne? :-D

Előzmény: firmitudo (41245)
firmitudo Creative Commons License 2015.12.29 0 0 41245

Úristen! Megy még ez a topik? :) És egyedül .ETNA. a régiek közül :)

ásítósmacska Creative Commons License 2015.12.13 0 0 41244

Ha te sütöd a zsemlét, akkor van benne: liszt, víz, élesztő, só. Slussz.

 

 

Előzmény: pimre (41242)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!