Egy fontos infó azoknak, akik Dell Ultrasharp 2413 vagy 2713H monitor vásárlásán gondolkoznak: ezek a monitorok már hardveresen kalibrálhatók, de sajnos a Dell csak egy kalibráló típus használatát engedi meg (gondolom így egyezett meg annak gyártójával), ez pedig a X-rite i1 Display Pro colorimeter. Semmilyen más eszközzel nem lehetséges a hw-es kalibrálás.
A rengeteg folyton világító kijelzőt amik hasonló időpontokat mutatnak és egy pillanatnyi áramszünet után villognak kedveled? Vagy az énekelő mosógépet? (Samsung, szerencsére nekem nincs.)
Valamelyik nap elegem lett a világító LED-ekből a készülékeken. Fogtam egy fekete szigetelő szalagot, s a lakásban minden vackon leragasztottam a világító lámpácskákat. :)
S a baj, h rájöttem, A DELL monitorom lámpácskája is idegesítően világít.
Miért nem lehet az picit finomabban világgíttatni??? :) Hékás! Gyártók! Ébresztőőő!
Meg egyáltalán mi a fenének rá???
S attól a kékes színtől meg a falra mászok. :)
Van egy erősítőm, 1 hangerő gomb, 1 be-kimenet választó gomb, s egy bekapcsoló gomb. Ennyiből áll az erősítő. Imádom! Azon olyan finoman oldották meg, h egyáltalán nem zavar.
Bár a színek száma ezeknél is 1.07 milliárd, vagyis a bitszám egyezik. Szerintem a 2410-esnél is így kell értelmezni a 10 bitet (8bit+AFRC). A LUT pedig a belső színszámításra vonatkozhat, ami az újabb monitoroknál 14 bit.
Az általam kinézett kereskedőnél már kapható a Dell Ultrasharp U2413 és Ultrasharp U2713H . A panel típusára azt írják, hogy AH-IPS (ezt tudtam), de a megjelenítésnél azt írják, hogy 8bit+AFRC-s panel, 14bit LUT. Nem igazán tudom, hogy ezt hogyan értelmezzem. A Ultrasharp U2410-nél itt azt írják, hogy "12 bit belső színszámítás, 10 bites jel fogadás színcsatornánként DisplayPorton keresztül". Ezek szerint az új típusok rosszabbak lennének ebből a szempontból?
Bizonyos műveleteket a videókártya processzora (GPU) fog elvégezni a számítógép központi processzora (CPU) helyett, sokkal de sokkal gyorsabban (ugyanis egy modern videókártya processzora legalább egy nagyságrenddel gyorsabb az alaplapod processzoránál bizonyos műveletek elvégzésekor). Persze, hogy mik ezek a műveletek, az attól függ, hogyan írták meg a Photoshop-ot. Minél frissebb Photoshop-ot használsz, annál több művelet elvégzését lehet felgyorsítani a GPU ilyen célú használatának engedélyezésével. Ha nem használsz olyan funkciókat, amelynél a PS-t felkészítették erre, akkor nem fogsz érezni gyorsulást. Hogy pontosan mik ezek a műveletek, azt nem tudom, talán amiket az általam beszúrt kép alsó részén olvashatsz (bár ezek lehet hogy csak példák). De CS6 esetén az ff67 által megadott linken pontosan leírják, hogy milyen műveletek fognak felgyorsulni. Azzal szerintem nem ártasz senkinek, ha ezt az opciót engedélyezed, szerencsés esetben gyorsabb is lesz valami :)
Megnéztem, be lehet állítani, pont úgy, mint a CS6-ban: Szerkesztés -> Beállítások -> Teljesítmény.. Ekkor feldobódik egy ablak, amelyben a GPU-beállításoknál be kell pipálni az "OpenGL-rajzolás engedélyezése" opciót. Érdemes elolvasni az alsó részt is, amely arról szól, hogy mit gyorsít. Valószínűleg a későbbi PS verziókban sokkal több funkció gyorsítására használható a GPU (a korábbi Adobe link ezt részletesen le is írja).
Most nem tudom megmondani, mert nem a saját gépem előtt űlök, de szerintem igen. Én is cs4-et használok, de xp alatt. Viszont egyszer már feltettem a win7-et és rá a cs4-et, és úgy emlékszem, hogy akkor tapasztaltam azt, amit a 3144-ben írtam. Ha lesz rá módom, akkor megpróbálom megnézni (holnap).
Nézd meg azt a linket, amit ff67 adott 3147-ben. Ott van egy olyan rész, amelynek a címe 'GPU/OpenGL preferences in Photoshop CS6'. Ott írják, hogy melyik menűpontban kell bekapcsolni.
Elmondom erről a 8 vagy 10 bit dologról a saját véleményem:
Körülbelül úgy érzem ennek az egész dolognak a jelentőségét, mint mikor egy hifista lecseréli a láncszem végén lévő hangsugárzóját egy magasabb kategóriájú, komolyabb hangsugárzóra. Természetesen a hifista abszolut hallja a külünbséget, s a hasonszőrű, szintén vájtfülű haverjai is irigykedve hegyezik a fülüket. De a hifista áthívja a szomszédját, annak talán fel sem fog tűnni az egész csere dolog... Mert az nem ért hozzá, és nem foglalkozott soha hifivel...
Tehát, ha én áthívnám a szomszédom, s egy TN paneles monitoron pár napja néztük meg a nyaralásáról a képeit, ma áthívnám, fel sem tűnne neki a csere (TN kontra IPS). Mert mit bánja ő...
A 8 vagy 10 bit közt pedig sokkal kisebb a különbség, mint ahogy annak mi akkora jelentőséget tulajdonítunk...
DE...! A lényeg, h a hifista is érzi és hallja a különbséget, s a fotós is érzi és látja a különbséget a 2 dolog között...
i5-ös procim van, 8 giga RAM (a 2400-as verzió, nem az 1600-as), van a gépben SSD, s van minden, amivel elégedett vagyok.
Gyors mindennel, azaz pont azzal, amit én használok.
A FirePro kártyát a 10 bites színmélysége miatt vettem.
czy-nek válaszolva, igen látszik a +2 bit, de azért nem kell megdöbbenni tőle. Egyszerűen szebb és jobb a kép ilyenkor.
S azért ilyenbe ruháztam be, mert mivel egy komplett rendszerre költöttem, ezért olyat vettem, amit arra találtak ki, ami nekem pont jó. Én nem játszok soha a gépen, nem nézek filmeket, s semmi ilyesmit nem csinálok.
Ugyan "nem az én asztalom", de ezt a kérdést rágcsáltuk a 3042-es hsz táján. Azóta is tűnődöm azon, hogy vajon látszik-e az a 2 bit különbség képernyőn, nyomaton, bárhol.
Nekem egy még régebbi 8600GT-s videókártyám van, természetesen ezt is le akarom cserélni majd, ha veszek egy jobb minotort. Viszont már e kártya esetében is írogat olyat a PS CS4 néha-néha, hogy már ennek a kártyának a drájvere is támogatja azt, hogy a videókártya GPU-ját használja fel a CS4 a számításokhoz. Ha többet akarok tudni róla, akkor nézzek utána itt meg ott. Még nem néztem utána, de az LR és a PS mostani verziói gondolom már bőven támogatja ezt (főelg Win7 környezetben), nem?
Lightroom és csak Photosop amit használok, 12-24 MP-es fotókkal.
Volt egy GeForce 9600GT kártyám. Öregecske, gondoltam kicsit felturbózom a rendszert. Vettem egy Asus HD5770-t. (2 éve ez még nem volt annyira "ócska" :)
Látványos javulás nem volt gyorsaságban :) Mondjuk különösebben addig nem olvastam utána a dolgoknak.
Aztán váltottam i5 procira, és tadamm,kicsit begyorsultak a dolgok.
Ha Win7-ed van,elég megnézni egy CPU/GPU terheltség mérő widgeten, hogy mikor melyiket használja jobban pl. a Lightroom.
RAW kép "előhívásnál", és RAW-JPG konvertálásnál le lesz terhelve a CPU.
A fotó és az utómunka az egy "statikus" dolog, nincs mi terhelje a GPU-t, fölösleges az erőmű.
3D és video renderelésnél viszont kell az izmos GPU.
Ha csak fotó a munka tárgya,akkor inkább CPU-ra költenék a helyedben. ÉÉÉS RAM-ra :)
30e Ft-ért már lehet venni elég jó kártyákat, legalább 128 bites, 1GB DDR5 memóriával.
FirePro kártyák ha jól látom többképernyős, CAD és animációkhoz van kihegyezve.