Keresés

Részletes keresés

tiszuka69 Creative Commons License 2020.11.07 0 1 35996

Mi tagadás régen jártam már általános iskola alsó tagozatba, de ha már előhoztad az iskolát, és ennek a fejezetnek úgyis lassan vége, csinálok egy összefoglalást. Tehát adott egy gázkazán amit nem optimatizálunk, nem is a névleges teljesítményen járatjuk, hanem fullgázon mert az úgy annyira jó. A leadott energiát bevisszük egy- vegyestüzelésű kazán optimális működése céljából felállított pufferbe- .Onnan a lakás a szükséges energiát leveszi, a maradék betárolódik vagy nem, de ha igen akkor csak 1-2 órára. Az elfogyasztott gázt nem jó csak kizárólag rossz pénzzel fizethetjük ki. Kérdés:  Szükség van-e vegyestüzelésű kazánra vagy elhanyagolható?

Előzmény: nagykunsági (35989)
peterch Creative Commons License 2020.11.07 0 1 35995

    Amiben a hibát látom mint laikus az az , hogy a gázkazángyártók nem mozdulnak el az alacsonyenergiás házak kiszolgálása felé . Az , hogy tud egy kondiskazán lemoduláni 2kW-ra , az nem ok. Minikazán kellene ami párszáz Wattól tudna mondjuk 6kW-ig , természetesen ehhez a teljesítményhez tervezni az alkatrészeket . Hozzárendelni egy alacsony hiszterézisü szobatermosztátot és egy külsö hömésékletérzékelöt .

Előzmény: lala1961 (35994)
lala1961 Creative Commons License 2020.11.07 0 1 35994

Üdv ! Igen ,a komfort is hiányzik ha ritkán kapcsol ,ezért is nehéz optimálisan kivitelezni ,mert a "hardverek"nem egyértelmű üzemeltetést szolgálják (nagy radiátor ,gázkazán fullon  üzemel optimumon,hamar meleg radiátorkés kikapcs./kicsi pufi ,hmv,Vta -val lassabb radiátor felfütés több komfort,de csak gázzal) ! És a vegyes hardver megint mást kíván (nagy pufi ,jó a nagy radiátor ,mert szabályozható az előre menő ) és még ki tudja milyen opciók ! Azért lenne jó egy JÓ SZAKEMBER ,aki az optimun felé a legközelebb vinné az egészet ! Én mindenesetre ha nem lenne saját erdő v folyamatosan lopható fa ,gázra hegyezném ki az egész rendszert,mert azt preferálják környezetvédelmi szempontból IS!:-)

Előzmény: peterch (35993)
peterch Creative Commons License 2020.11.07 0 1 35993

Szia !

 

Mint laikus beleugatok , ha szabad . Van szerencsém a fiamék kazánjával játszadozni . Nyilt égésterü 25kW-os . Meglátásom szerint átmeneti idöben , amikor naponta párszor kell felfütenie ( 55°C-ig felfüt , majd 45°C-ig keringtet , ha a termosztát folyamatosan kéri a felfütést ) . Ilyenkor szerintem felesleges lenne a puffer . Viszont amikor gyakrabban kell begyújtania és többször egy felfütés alatt , olyankor viszont nagyon jó lenne a puffer ennél a kazánteljesítménynél . A radiátorok túlméretezettek , tehát alacsonyabb höfokon is minden gond nélkül kifütik a házat . Valamint a kisunoka végett sem akarom magasabb hömérsékletre állítani az elöremenöt .  Másik megoldás a kazán teljesítményének  csökkentése .

Előzmény: lala1961 (35992)
lala1961 Creative Commons License 2020.11.07 0 1 35992

Üdv Mester(remélem jó egészségben) ! Teljesen nem olvastam mindent vissza ,megy mindenhhol a szakemberek (azok elfogytak minenhonnan)nélküli kokányolás ,nem rendessen átgondolva ,hogy a dolgos hétköznapokba is könnyen, és jó hatásfokka üzemeltethető legyen ! Az átmeneti időkbe ,mikor kevés fűtésigény van ,nagyon gyengén teljesíthetnek a nagy tehetetlen rendszerek ,tele hőveszteségi/visszahűlési  lehetőségekkel,ezért gondolom a direktebb megoldást !:-) De lehet csak Szerintem.

Előzmény: Kapocska (35991)
Kapocska Creative Commons License 2020.11.07 0 1 35991

Üdv!

Ezek a régi kazánok úgy adják le a „jó” hatásfokot,ha 100%on üzemelnek.

Amit én saccoltam az 250l víz (a bekötésem szerint) abba belefér 12kW kb.

és ha rendesen fűt akkor kialakul a ”határréteg” és megmarad a rétegződés.

Ha olyan szakemberekkel van körülvéve, aki a hidrováltót beteszi szivattyú nélkül

akkor attól mit lehet várni.

És ha az indirektből v. a pufiból (vegyessel felfűtve) nem használjuk ki rögtön a meleg vizet

akkor megy a lecsóba????

Ilyen műszaki érzékkel és ésszel, lehet menni a lecsóba.

Előzmény: lala1961 (35990)
lala1961 Creative Commons License 2020.11.07 0 1 35990

Üdv ! Az a kérdés ,hogy nőhet/javulhat-e a gázkazán hatásfoka ha puffera dolgozik ?Ha valamennyit ,akkor nincs-e nagyobb veszteség egy NAGY pufferba belemelegíteni a gázkazán fűtését ?! Mert ha egy kisebb(max. 500 l,esetleg Hmv -s hőcserélős) ,jó helyen elhelyezet pufferba tölt ,akkor lehet értelme ,amúgy nem sok ,mert könnyen szabályozható(termosztát) ,a korának megfelelő hatásfokot leadó gázkazán fűtse inkább közvetlenül a radiátort v hőleadót !:-) Szerintem.

Előzmény: nagykunsági (35989)
nagykunsági Creative Commons License 2020.11.07 0 0 35989

Talán ha értőne olvasnál, ahogy az általános iskola alsó tagozatban tanítják, nem írnál ilyeneket, hogy "már gázzal betöltöttem félig a puffert jó pénzért"

 

Mint írtam kell hozzá egy jó vezérlés, és össze kell hangolni a rendszert. 

 

De egy olyan ember , akinek szentségtörés, hogy egy gázkazán rá legyen kötve a pufferra, az ezt soha nem fogja megérteni. 

Előzmény: tiszuka69 (35988)
tiszuka69 Creative Commons License 2020.11.07 0 0 35988

Köszi szépen jót tudtam röhögni az első mondatodon. Már egy régebbi hozzászólásomban irtam hogy bármilyen régi ócska gázkazán működése optimalizálható az adott rendszerhez, a teljesítmény nincs kőbe vésve csak szakember kell hozzá. Jobb mint egy szivattyút járatni. Amúgy képzeld el a következő történetet: Ejha lenne kedvem az ingyen fával befűteni,..Ja hogy már gázzal betöltöttem félig a puffert jó pénzért,..Ejj a macska rúgja meg akkor hagyom a pi.....ba az egészet.

Előzmény: nagykunsági (35987)
nagykunsági Creative Commons License 2020.11.07 0 0 35987

Szerintem tisztázni kellene néhány dolgot, mert valószínű a lényeget nem érted. 

 

Adott egy 25Kw-os hőterm nyílt égésterű gázkazán. Nem a legtakarékosabb, ellenben zabálja a gázt. Fix max teljesítményen. Ami bőven sok egy átlag lakásnak. Így a gázkazán kapcsolgatni fog. Ki-be. Ami mint tudjuk, nem előnyös fogyasztási szempontból sem. Egy ilyen kazánt nem illik 60 fok alatt üzemeltetni. 

 

Ha rákötöm a puferra, lesz egy ideiglenes tárolóm. Nem kell a kazánnak kapcsolgatnia. Mehet 60 fok felett nem lesz túlfűtés. 

A puffrerből kényelmesen ki tudja venni a lakás olyan tempóban, amilyenre szüksége van. Olyan hőfokú vizet amilyet szeretne. 

 

Egy jó vezérléssel a pufferban tárolódik 1-2 óráig, sokkal kevesebb a tárolási veszteség ezen rövid idő alatt, mint amennyivel többet fogyaszt a kapcsolgatásokkal. 

 

 

Előzmény: tiszuka69 (35986)
tiszuka69 Creative Commons License 2020.11.07 0 0 35986

A primer szivattyú kisebb ellenállást küzd le úgyhogy betárolódik az ha akarod ha nem, a víz tudja a dolgát. Utána meg egy része megy a lecsóba.

Előzmény: nagykunsági (35982)
tiszuka69 Creative Commons License 2020.11.07 0 0 35985

Ugye most szivatsz? Ennyi volt az egész? Kitörlöm ami nem kell?Egyébként a radiátorokból és a regiszterből hogy kerül vissza a lehült víz a pufferbe? Amúgy én nem látok egy zónaszelepet se, tényleg meg kell keresnem a szemüvegemet.

Előzmény: GHberg78 (35983)
nagykunsági Creative Commons License 2020.11.07 0 0 35984

Nem tudom , miért ragaszkodsz olyan görcsösen a zónaszelepekhez ?

 

Túlbonyolítod, csak azért, mert a fejedbe vetted, hogy a gázkazánt aztán be nem kötöd a pufferba. 

 

Te dolgod.

Előzmény: GHberg78 (35983)
GHberg78 Creative Commons License 2020.11.06 0 0 35983

Leegyszerűsítettem a rajzot így már nincsenek benne felesleges dolgok. Az Hőtermes kazánban nincs szivattyú. Rendes kazán alatt kondenzációsra gondoltam :) majd egyszer az lesz az esb helyén.
A gázt nem akarom bekötni a pufferbe. 
A HMV visszatérőt ha elég meleg a puffer akkor az ESBE VTA522 elvileg visszakeveri, ha meg nem elég meleg a puffer akkor a gázkazán megy.

Az Euroster 813 vezérli a puffertöltést és adja a jelet a relé felé ha elég meleg. Az Evohome rendszer vezérli a  radiátorok szelepeit, a HMV-t és kapcsolja a fűtést.

Előzmény: nagykunsági (35982)
nagykunsági Creative Commons License 2020.11.06 0 0 35982

Nem kell betárolni. 

Csak hidrováltóak használod. 

Viszont mehetne fix teljesítménnyek a gázkazán, nem kapcsolgatna, olyan sok meg nem tárolódna be, hogy nagy hűlési veszteség lenne. 

 

Természetesen úgy kell a vezérlést megoldani, hogy a gázkazán csak akkor menne, mikor a szobatermosztát kéri, ami indítaná is a lakásköri szivattyút. Egy sima 2T bekötés. 

Előzmény: tiszuka69 (35981)
tiszuka69 Creative Commons License 2020.11.06 0 0 35981

Ez tényleg remek ötlet, egy folyamatosan rendelkezésre álló energiát betárolni egy folyamatosan hülő tartályba+ úgy tudom a Hőtermben nincs szivattyú. Miért is kell a "rendes" gázkazánt hőcserélővel leválasztani? Hogyan is működik egy hidrováltó mindkét oldala egy szivattyúval?Szóval nem tudom, hogy mit akarok vezérelni, de már tudom hogy milyen legyen a vezérlés. Ok.

Előzmény: Kapocska (35980)
Kapocska Creative Commons License 2020.11.06 0 0 35980

Az a hidrováltó tud működni csak az a baj,hogy fölösleges.

Ha lesz rendes kazán akkor a két rendszert hőcserélővel kell elválasztani (mehet majd bele a hidrováltó ára).

Én úgy kötném be a mostani gázkazánt,hogy a meleg ága becsatlakozna a légtelenítő és a biztiszelep alá a pufin a hideg ága meg  felűről a második csonkra.

Így átmeneti időszakban v. gázfűtéssel bevihetnél kb.12kWh energiát(egyszerre) a felső rétegbe, ami lehet elég volna egy kis fűtésre + meleg víznek.

A felső csonkot ketté kéne osztani és a keverőszelep után szivattú,radiátor.

A másik ág szivattyúval az indirektnek, az indirekt visszatérő mehetne  felülről a második csonkra

mert a visszatérője még elég lehet a radiátornak.

 

A vezérlésnek a technológiához kell igazodni ,tehát azt kell megtervezni először.

Előzmény: GHberg78 (35977)
tiszuka69 Creative Commons License 2020.11.06 0 0 35979

Ez eddig is világos volt, ami viszont nem világos mi a különbség egy rendes és egy rendetlen gázkazán között?-)))  A hidraulikus váltó feladata a szétválasztás két vagy több önálló keringésre képes rendszer között amely nélküle zavart okozna. A működés feltétele legalább két keringető ami itt nincs illetve van a puffer két oldalán, következésképpen a puffer a hidraulikus váltó.A rajzon a puffer szekunder oldala és a gázkazán semleges keringési zónában van, magyarul áll mint lóf@sz a lakodalomban. A felesleges és rosszul bekötött visszatérö váltószelep még ront a helyzeten mert nincs út a gázkazán felé a visszatérésre. A 65fokos víz elegendő ha elég nagy felületű a rigiszter a HMV tárolóban. Előnye: Kisebb vízkóvesedés+nincs szükség külön szivattyúra. Hátránya a lassúbb felfűtés, de a hőszivattyúk is csak 55ttel nyomják mégis ok.A vezérlést egy elméletileg működő rendszerhez szokták igazítani, ez jelenleg itt még nem áll fenn.

Előzmény: GHberg78 (35977)
nagykunsági Creative Commons License 2020.11.06 0 0 35978

Meg kell mondani a gépésznek, hogy tépje össze a papírját. 

 

Egyik hidrováltóból, hogy jut el a másik hidrováltóba a víz? Az a keringtető hidrováltón , visszacsapón és keverőszelepen keresztül nem valószínű, hogy meg tudja szívni a puffert. 

 

Már az is agyrém, hogy 2 hidrováltó van. Minek? Egy akkor ahidrováltó mint a puffer mellé felesleges egy századannyi hidrováltó. 

 

Kérdés, mennykora hőfokú HMV-t szeretnél és milyen gyorsan? Ha neked elég a 40-45 fok jó lassan akkor igen elég a 60 fok. 

 

Én biztos a vegyeskazánt direktbe engedem a HMV hőcserélőjébe. 

 

A vezérlés az maga a káosz. Tele felesleges dolgokkal, ami akár több 100 ezer Ft-al drágítja a beruházást. 

Előzmény: GHberg78 (35977)
GHberg78 Creative Commons License 2020.11.06 0 0 35977

Csatoltam még egy képet átlátszó tartályokkal így látsztik, hogy a gázkazántól a vezetékek a puffer mögött mennek a sarokban.
A hidrováltót a gépész tette bele, gondolom ha egyszer rendes gázkazán lesz ne szívja meg a fűtésköri szivattyú
60-65°C előremenő kevés a HMV-nek?

Előzmény: tiszuka69 (35968)
bnorci71 Creative Commons License 2020.11.05 0 0 35976

azért azt se árt hozzátenni, hogy mennyi pénzt raktál a pufferes rendszerbe ami most "kidobott" pénz

és mennyi ment a hőszivattyúsba

lehet annak az árából 10évig fűthettél volna

 

Ha új fűtést épít az ember akkor érdemes persze elgondolkodni a hőszivattyún de azért a karbantartásának se árt utána nézni meg, hogy mennyi egy kompresszor bele ha elkopik márpedig elkopik

 

Ha most kellene döntenem kondenzációs kazán vagy faelgáz a gáz mellett döntenék, de hát lehordtam a pincébe 1Mihályt nem dobom ki. De eljön majd az az idő is.

Előzmény: kiggyo (35972)
kiggyo Creative Commons License 2020.11.05 0 0 35975

Nem lehet szerkeszteni sajnos a hozzászólást, elírtam, csak a fűtést számoltam, a HMV-t nem.

 

200eFt volt a fűtés + HMV fával, most ez olyan 110-120eFt villanyból.

 

Más: közben az egyik kollégám egy kondenzációs gázkazánt szerelt be, egy szezont vegigmért már, közel 100% az éves hatásfoka a gázszámlás hőmennyiséghez képest.

Előzmény: kiggyo (35972)
tiszuka69 Creative Commons License 2020.11.05 0 0 35974

Igazad van, a körülmények változnak, a feleségem sem olyan mint 30 évvel ezelőtt én mégis szeretem, a fatüzelés sem olyan olcsó mint régen énnekem mégis szenvedélyem, a fűtés szerelés is óriásit változott mégis imádom. Kövezzen meg aki akar én viszont nem változom.

Előzmény: kiggyo (35972)
nagykunsági Creative Commons License 2020.11.05 0 0 35973

Megcsinálja a HMV-t, fűt, és nem mellesleg olcsóbban mint gázzal 

 

Ezt biztos jól írtad?

 

Én már rég gázzal fűtenék, de van még legalább 1 télre való 4-5 éves bükkfám, most meg leborítottak 2 Dyna nyárfát a kapu elé. Jó vizes, de legalább ingyen vót. :)

Na majd jövőre azt is eltüzelem. 

 

Ha nem jön több ingyenfa akkor utána ténleg gázzal fűtök :)

Előzmény: kiggyo (35970)
kiggyo Creative Commons License 2020.11.05 0 0 35972

Jól lebuktam, tényleg én voltam az :-)

 

A körülmények folyamatosan változnak, és az a helyzet hogy pár éve már én sem fatüzeléssel fűtök.

Elég komolyan összerakott rendszerem van, bálás kazán, 3000 literes puffer, jó kémény, sokáig mértem, loggoltam mindent.

 

Az jött ki hogy egy kWh hőenergiát kb 20Ft-ból állítottam elő, ha nem számolom a munkámat a fa behordással, hasogatással, tűz pakolással. A gáz 12-15Ft-ból megvan.

A fa drágul, a gáz pedig reálértéken olcsóbb lett.

 

Én sem hinném el ha nem a saját szememmel látnám hogy az évi 200eFt-os fa ár helyett 80eFt-ból fűtök hőszivattyúval.

 

Aztán hogy mi lesz 10 év múlva azt meglátjuk, lehet a gáz, áram ára lesz az egekben, a fa meg olcsó lesz, nem lehet kiszámolni.

Előzmény: tiszuka69 (35971)
tiszuka69 Creative Commons License 2020.11.05 0 1 35971

Ne szomorits el, azt hiszem hogy Te inditottad ezt a fórumot, most meg a gáz mellett agitálsz? Szégyelld .magad-))))). Lehet jó rendszereket csinálni (nem ilyet) csak érteni kell hozzá. A neten ollózgatni nem rossz csak kevés, az élet az igazi tanító mester.

Előzmény: kiggyo (35970)
kiggyo Creative Commons License 2020.11.05 0 0 35970

Ez a hókuszpókusz helyett egy db kombi gázkazánt kell a falra felrakni és kész. Megcsinálja a HMV-t, fűt, és nem mellesleg olcsóbban mint gázzal (kivéve a lopott fa).

Előzmény: tiszuka69 (35968)
Törölt nick Creative Commons License 2020.11.05 0 0 35969

Ja igen már látom mire gondolsz, a radiátorköri szivattyúnak kéne keresztülhúznia rajta a vizet. Hát fura egy elgondolás az biztos.

Előzmény: nagykunsági (35967)
tiszuka69 Creative Commons License 2020.11.05 0 0 35968

Ne haragudj, de így ez a  rendszer hidraulikailag egy káosz, esély sincs a működésére, magadnak kivitelezheted ha  szeretsz káromkodni, de épelméjü szerelő messzire futna ha ezt kérnéd tőle.

Előzmény: GHberg78 (35964)
nagykunsági Creative Commons License 2020.11.05 0 0 35967

Hát nem tudom. Akárhogy nézem a rajzot, én azt látom a puffer be van kötve a hidrováltóba. 

Ráadásul a HMV csak kevert vizet kap, így viszont soha nem fog felmelegedni. 

Én biztos a hisrováltó után tenném a keverőszelepet, közvetlenül a lakásszivattyú elé. 

Annak  a régi gázkazánnak is jobb, ha nem 60 fok alatt üzemel. 

Előzmény: Törölt nick (35966)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!