Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2014.07.25 0 0 2112

Ezek a piros lekvárok tényleg nagyon finomak.

Már bontottunk egyet az eperből és kóstoltuk a ribizli-meggyet is.

Anyósomnak még nem adtuk oda a ribizli dzsemet, karácsonyra tartogatjuk, akkor nagyobb meglepetés lesz, mint most.

Előzmény: Törölt nick (2109)
ásítósmacska Creative Commons License 2014.07.25 0 0 2111

Ja, az te voltál..? Az anyósos példára emlékszem! :)

 

 

Előzmény: Törölt nick (2109)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.25 0 0 2110

Milyen fajta sárgabarackból főzted?

 

Amit július elején vettem, az tele volt kemény rostokkal, át kellett passzírozni, hogy ehető legyen.

A héten kétszer is vettem a piacon kajszit, azok jók voltak, finom lett a belőlük készült lekvár.

Ezeket magyar kajsziként árulták.

A ma vásárolt kajsziból készült ivólé viszont megint olyan lett, hogy a torkomon akadtak a rostjai.

Te még nem futottál bele ilyen malőrbe?

Sajnos nekem nem sikerült teljesíteni a célkitűzést, és el is ment a kedvem sárgabarack befőzésétől...

 

...de nem sokára jön a szilva. :)

Előzmény: Törölt nick (2107)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.25 0 0 2109

Valahol korábban leírtam, hogy anyósom heti 1 üveggel elfogyaszt, kb 10-12 üveggel elviszek a külföldön élő lányaimnak, a maradékot esszük mi. Az öreglány  91 éves, mindene az édesség, heti 1-2 lekvár és fél kiló méz elfogy. Kb 70 üveg baracklekvár tavaly is elfogyott, mi kb 5 üveggel ettünk meg, jobban szeretjük a piros lekvárokat. A lányoknak viszont jól esik, ha viszünk, a sárgabarack nem él meg Németországban vagy Belgiumban.

Előzmény: ásítósmacska (2108)
ásítósmacska Creative Commons License 2014.07.25 0 0 2108

te jó ég! Mire használsz el ennyi lekvárt..? :)))))

 

Én még a 8-10 üvegemet is túlzásnak érzem (úgy, hogy még ott a tavalyi meg a tavalyelőtt egész mennyiség is...) :-DDD

 

 

Előzmény: Törölt nick (2107)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.25 0 0 2107

Lassan kezd kifutni a sárgabarack, már a késői fajták érnek. Nekem sikerült majdnem teljesíteni a célt: 69 üvegnél álltam meg. Egyetlen egy 2 decis van benne, a zöme 330-as illetve 370-es, és van néhány 4 decis.

Az idén lekvárt már csak áfonyát tervezek főzni és erdei málnát. De ha adódik gyümölcs, nem hagyom kárbamenni, úgyhogy készen állok . Üvegem még van hozzá, bár igencsak az üvegkészletek végére járok az idén.

Előzmény: Törölt nick (2106)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.23 0 0 2106

A júliusból nekem jó pár nap kimaradt a nyaralás miatt, talán pont akkor termettek a lekvárnak való barackok. :)

A minap a piacunkon csupa apró szemű, félig éretlen sárgabarackokat lehetett kapni az összes árusnál, ma reggel viszont egy helyen sikerült szép érettet vásárolni.

450-ért adták kilóját és nagy nehezen rá tudtam venni a nénit, hogy válogathassak.

3,6 kilót mutatott a mérleg, de mire hazaértem, addigra már csak 3,1 volt. :)

No, nem azért, mert ettem belőle.

Lényeg, hogy magozás után 2,5 kiló maradt, amibe 40 deka cukrot tettem.

A főzés végére pont 4 db 370 ml-es üvegnyi lett.

 

A héten még körülnézek párszor.

Jó lenne ivólevet is elrakni.

Előzmény: ásítósmacska (2105)
ásítósmacska Creative Commons License 2014.07.22 0 0 2105

Nem tudom, te merre keresed, de idén rengeteg és mézédes a sárgabarack. Ami itthon termett, még turmixolni sem kellett, mert öt-hat kavarás után (fakanállal) szétesett. Pedig nem is hámoztam.

Alig kellett bele cukor (tán 6-8 dekát tettem kilónként), mert nagyon édes volt alapból.

 

 

Előzmény: Törölt nick (2104)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.22 0 0 2104

Idén találkozott már valaki szép sárgabarackkal?

 

Holnap reggel megint kimegyek a piacra, de ha ismét csak apró savanyúakat lehet kapni belőle, akkor nem tudom, mitévő legyek.

Vagyis tudom, várok egy évet. :)

Törölt nick Creative Commons License 2014.07.13 0 0 2103

Pont erre gondoltam én is. :)

Előzmény: beetee (2102)
beetee Creative Commons License 2014.07.13 0 0 2102

Akkor azt nevezzük sárgabarack íznek...

Előzmény: Törölt nick (2101)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.12 0 0 2101

Örömmel jelentem, hogy a ribizli-meggy összeállítás nagyon ízletes lett. :)

A sárgabarackban viszont nagyon sok volt a kemény rost, ezért át kellett passzíroznom és csak az került az üvegekbe, ami átment a szűrőn.

A végeredmény nagyon távol van a tökéletestől.

Sajnos ezen a hétvégén nem láttam olyan sárgabarackot a piacon, amit érdemes lett volna megvenni, így várnom kell még egy hetet.

Remélem, nem futok ki az időből.

 

 

 

 

 

 

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2014.07.05 0 0 2100

Nálam már fő a meggy és a ribizli.

2:1 arányban lesz vegyítve.

Bemelegítésnek sárgabarackból is vettem öt kilót. :)

Előzmény: Törölt nick (2099)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.01 0 0 2099

Ma láttam a buszból az egyik utcán, ami tele van kipakolós zöldségesekkel egy szekérderéknyi sárgabarackot 199-ért. Gyorsan telefonáltam életem párjának, hogy munkából jövet kanyarodjon arra, és hozzon. Nem hozott, azt mondja 99 százaléka jégverte, sérült, hibás volt. Marad a piac, drágábban.

Előzmény: Törölt nick (2098)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.30 0 0 2098

Megfordult a fejemben, hogy egybe főzöm, de anyósomnak mindenképpen szerettem volna ribizli dzsemet készíteni.

A "csak" meggyet is ki szerettem volna próbálni, és nem bántam meg, mert nagyon finom lett.

Talán hétvégén még lesz mindkettő a piacon, és lesz lehetőségem ötvözni a kettőt. :)

Egy biztos, ezeket a lekvárokat nem szabad kihagyni, mert isteni finomak.

 

Sárgabarackból sajnos még nem láttam olyat a piacunkon, amit érdemes lenne megvenni, de ebből én is őrült mennyiséget tervezek eltenni.

Nálunk ez a legnépszerűbb lekvár, egész évben erre várok. :)

Előzmény: Törölt nick (2097)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.29 0 0 2097

Egybe kellett volna főzni, mondjuk ribizli-meggy 1:2 arányban. Én holnap tervezek még egy kis meggylekvárt főzni, biztos, hogy kerül bele ribizli és feketeribizli.

Nálunk nagyon olcsó a meggy, pénteken jártam a piacon, már 150.ért is volt. Ma már nem volt olyan sok meggy, lehet, hogy kezd kifutni.  Nekem végre van saját  meggy is a kertben, de enni nem valami finom, így vettünk a piacon ma 2 kilót, és vettem 5 kiló gyönyörű sárgabarackot is, abból rögtön dzsem lett - már amit meg nem ettünk. Még sok sárgabarackot kell vennem, most számoltam ki, hogy minimum 70 üveggel kell főznöm (anyósnak heti 1 üveg, külföldön élő lánynak 10 üveg, magunknak kb 10 üveg.)

Előzmény: Törölt nick (2096)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.28 0 0 2096

Ma ribizlit és meggyet szelídítettünk. :)

Ribizliből dzsem, meggyből lekvár készült.

Előbbinek 700, utóbbinak 250 Ft volt kilója.

Ribizliből egy, Meggyből két kilót vettünk.

Olyan szép gyümölcsök voltak, hogy legszívesebben egybe főztem volna meg mindkettőt, az lett volna csak az igazán különleges lekvár. :)

Mindegy, így is nagyon finomra sikeredett, vegyeset pedig még kotyvaszthatok jövő héten is. :)

 

Íme a ribizili:

 

 

 

 

...és a meggy:

 

 

 

 

Nyámi-nyámi! :)

Törölt nick Creative Commons License 2014.06.23 0 0 2095

Hétvégén 10 kiló meggyet tettünk el befőttnek, így volt szerencsém kipróbálni a gemkapcsos magozást.

Az elején még bénáztam, de hamar rá lehet érezni.

Ha az ember kitapasztalja, hogy milyen irányba nyomja bele a gemkapcsot, egy időn után már nagyon gyorsan lehet vele haladni.

Arra kell csak vigyázni, hogy ha közben berepül egy légy a konyhába, azt ne kezdjük el hessegetni, mert minden csupa meggy lesz. :)

Törölt nick Creative Commons License 2014.06.17 0 0 2094

Ez a szerkentyű sem kerül túl sokba, és elég hatékonynak látszik:

 

http://www.youtube.com/watch?v=LevzJ7X1A_Q

Előzmény: Törölt nick (2090)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.17 0 0 2093

És csak úgy magában is meg lehet enni belőle egy jó adagot. :)

Előzmény: borsika79 (2089)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.17 0 0 2092

Köszönöm, zseniálisnak tűnik, eddig még sose hallottam. 

Előzmény: ásítósmacska (2091)
ásítósmacska Creative Commons License 2014.06.17 0 0 2091

Nulla forintért előállíthatod: gemkapocs meghajlítva, vagy félbevágva, és parafadugóba szúrva.

 

Igaz, egyesével kell csinálni, de baromi gyorsan megy egy idő után. És 0% hibalehetőség.

 

http://martyhobby.blogspot.hu/2011/06/cseresznye-meggy-magozasa-egyszeruen.html

 

 

Előzmény: Törölt nick (2090)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.17 0 0 2090

Előástam a fagyasztóból a korai cseresznyéből eltett másfél kilónyit, hozzátettem ugyanannyi túlérett meteor meggyet. Zseniális dzsem lett belőle. Pektinnel csináltam, az idén még nem vettem quittint, az eperhez tavalyit használtam. 

Viszont a meggymagvaló berendezésről levettem a kezem. A cseresznyét azzal magvaltam anno, a meggy túl puha volt, azt kézzel. a cseresznye tele volt maggal, és csak akkor vettem észre, amikor belenyomtam a botmixert. Tud valaki megbízhatóbb meggymagvaló szerkezetet, mint a hausmeister? Adnék érte többet is, ha jól működne, de kéne referencia, mert ahhoz hogy egy újabb használhatatlan eszköz álljon a kamrámban, nem fűlik a fogam.

borsika79 Creative Commons License 2014.06.16 0 0 2089
Ugye mondtam hogy finom!:)
Előzmény: Törölt nick (2088)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.15 0 0 2088

Csütörtökön sikerült összehozni az első feketeerdő dzsemet. :)

Egy picit eltértem a neten fellelhető receptektől.

A meggy, amiből készült, nagyon édes volt, ezért a valamivel több, mint egy kiló meggyhez csak 20 dkg cukrot tettem.

Étcsokiból viszont 100 g helyett 125-öt, mivel annyi volt egy tábla. :)

Quittin-ből is maradt még egy zacskóval a konyhaszekrényben, ezért azt is beleborítottam. :)

Ezúttal a fél citrom leve sem maradt ki.

Összességében azt kell, mondjam, hogy nagyon finom lett.

Talán elég lett volna 10 dkg a csokiból, de így is nagyon ízletes, és a cukor mennyiség is bőven elegendő.

Kicsit ugyan folyós lett, de ennél több Quittin-t már nem tudtam volna meggyónni. :)

5 kis üvegnyi lett, amiből egy már másnap a palacsintában végezte. :)

Ja, és majd elfelejtem...cseresznyepálinkát is tettem volna bele, de sehol sem kaptam.

 

 

 

 

 

 

 

 

Chilio Creative Commons License 2014.06.10 0 0 2087

Mézbogyót próbáltátok már lekvárnak?

 

(Igaz, hogy már leérett, de azért felteszem a kérdést.) :)

Wassernyolcas Creative Commons License 2014.06.05 0 0 2086

Ma voltunk a piacon, még dúl a földieper szezon. Megvár, gyógyulást!

Előzmény: Törölt nick (2079)
Wassernyolcas Creative Commons License 2014.06.05 0 0 2085

Semmi különös nincs az elkészítésében. Dr. Öetker szerint járunk el, csak kevesebb cukorral. A korábbi adagnál 12 kg gyümölcshöz 2,5 kg cukor került.

Előzmény: Törölt nick (2082)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.04 0 0 2084

Igen, köszi, van nekem is, nem rég vettem. :)

Előzmény: Törölt nick (2083)
Törölt nick Creative Commons License 2014.06.03 0 0 2083

Befőzőtölcsér rulez!

Előzmény: Törölt nick (2080)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!