Keresés

Részletes keresés

amimaki Creative Commons License 2022.06.09 0 0 94853

Azon kiakadtam, hogy Figulánál 5500 / palack áron adják a bort (poharaztatás is ennyi, ezt még értem), miküzben ugyanaz a Gella 2020 4790 a Zwacknál. A Sóskút is drágább, mint a kereskedőnél. Drága a panoráma-felár, meg az új terasz...

Előzmény: Hepci (94852)
Hepci Creative Commons License 2022.06.09 0 0 94852

Fantázianév, tihanyi területről származik - ez volt a faszább a drágább, 7000 forintos 2018-as kékfrankosaik (2018) közül (a Szent Donátot (= Szitahegy) kóstoltuk még). A Magma picit olcsóbb, azt kihagytuk, meg a harmadik drágát (Ráta) is.

Az étteremmel kapcsolatban valami nehezen értelmezhető szöveget találtam a honlapjukon vagy faszbukjukon, miszerint nélküle jobban tudnak a boraik bemutatására fókuszálni. Ezt próbáld megfejteni, nekem nem sikerült...

A kóstoló ára pedig nyugati (terroir csomag: 7 x negyed-fél deci tetszőleges bor = 12000 Ft), ennyiért lehet ennél több bort is kóstolni akár wachaui elit osztrák termelőnél. Az is elég vicces, hogy még kifliszelet vagy némi sajt sincs benne a szolgáltatásban.

Tavaly Figuláék teraszán jártunk, ott a dűlős olaszok nagyrészt azért jobbak és az ár/érték sokkal kedvezőbb volt.

Előzmény: lazaridi (94851)
lazaridi Creative Commons License 2022.06.09 0 0 94851

Aztán hol találták azt az Aranyházat? Eddig csak Magma, meg Parcella volt, ilyesmit nem hallottam.

Nem akarják azt a nagyon jó éttermet újra megnyitni? Vagy elment a személyzet külföldre, ne mondják már hogy mindig telt házzal mentek és veszteségesek lettek...

Előzmény: Hepci (94850)
Hepci Creative Commons License 2022.06.09 0 0 94850

Szent Donát Csopak 2020

Kóstolón voltunk a Szent Donátnál, majd írok is róla, bár alig jegyzeteltem. Két borból hoztam is, ez volt az egyik, a másik pedig a legjobb kékfrankosuk (Aranyház).

Korábban soha nem értettem a Szent Donát olaszrizlingjei iránti felfokozott lelkesedést, amit különösen a MűvAlkeszen, J. Csaba tollában lehetett felfedezni. Ez a kóstoló sem győzött meg teljesen, különösen így, hogy az áraik teljesen el vannak szállva (ez a belépő birtokbor 3000, a dűlős olaszok és a kékfrankosok viszont egységesen 7 rugóba fájnak). Viszont most mintha elléptek volna attól a számomra taszító, neutrális, kemény, termálvizes stílustól - ez legerősebben a Csopakon látszik.

Tehát ez egy ízes cucc, nem termálos, van benne az olaszrizling mellett 15% furmint is. Birtokborhoz képest elég koncentrált, az alkohol is 13,5%, a savak szépek, maradékcukrot nem érezni. Egészen jól szerepelt a vele párhuzamosan nyitott, dupla ennyibe kerülő osztrák 2. kategóriás veltelinivel összevetve is.

5+ pont, 3000 Ft (pincénél)

Hepci Creative Commons License 2022.06.07 0 0 94849

Anno a (szintén vérgeci) Draskovics "Drazsé" Tibor, mint pénzügyminiszter-bűnöző, szóbeli utasításban adta ki az APEH vezetőinek a közeledő államcsőd miatt, hogy bármi áron szabotálniuk kell a jogos ÁFA-visszaigénylések kifizetését (is). Ezt a könyvelőmtől hallottam és nem akartam neki elhinni, ezért benyújtottam az aktuális import többmilliós ÁFA-jának visszaigénylésére a kérelmemet.

Ennek az lett a következménye, hogy 3 alkalommal kellett eltöltenem az egész délutánomat az APEH-székházban az októberi, legszebb süllőző időszakban, ahol egy bajszos, nagyon erősen izzadó mameluk megpróbálta az adott havi minden egyes bejövő számlámat megkérdőjelezni, ha már az importot nem tudta. Kertiszerszámmal kereskedem... képes volt megkérdezni, hogy ugyan miért vettem egy (1 db) elektromos sövénynyírót. Ekkor már hangosan felröhögtem és mondtam neki, hogy okés, hogy mire utasították, de ekkora marhaságokat lehetőleg ne kérdezzen, mert én szégyellem magam helyette és az APEH elnőke helyett.

Aztán nem volt mit tenni, fizettek, én pedig soha többé nem igényeltem vissza az import ÁFÁ-ját, inkább hagyom a faszba "lekompenzálódni" pár hónap alatt az eladások révén.

No most, ehhez azt kell hozzátenni, hogy a fideszes gépezet vezéralakjai még Drazsénél is számottevően gecibbek...

Előzmény: lazaridi (94848)
lazaridi Creative Commons License 2022.06.07 0 0 94848

Sziasztok!

 

Én röviden reagáltam rá: "Jó cikk, drukkolok. A fene sem érti mi megy ebben az országban számos területen. Az megfigyelhető, hoyg a hivatalok úgy dolgoznak, mintha a józan eszüket teljesen elvesztették volna."

 

Ez alatt olyasmiket értek, hogy pl. a lányom hoz Ausztriából egy igazolást, amiben az ottani egészségbiztosító igazolja, hogy x éve kinn van biztosítva. Ezt bevisszük a magyar egészségbiztosítási pénztárba, ahol az ügyintéző közli, hogy majd ők hivatalosan megkeresik az osztrák biztosítót, hogy igazolja. Mondom neki itt van bélyegzővel, nem, majd ők megkeresik. A lányom által hozott papirról nézi le, hoyg melyik biztositónak kell irniuk...

Aztán kapunk egy levelet 2 hónap múlva, hogy ők másfél hónap múlva elektronikus levélben megkeresték a külföldi biutosítót (!), de mivel annak a válaszadására nincs ráhatásuk, ezért annak a válaszáig felfüggesztik ezt az eljárást...

 

Csak halkan szólók, hoyg az EU-ban nem lehet két biztosítása két külnböző tagállamban, illetve bámelyik hivatal bele tud nézni az elektronikus nyilvántartásba ha akar....

 

Előzmény: Hepci (94844)
loading Creative Commons License 2022.06.07 0 0 94847

A végén fogyott el cérna. Sokszor van az, hogy nem a mondandót, hanem a stílust nézik/veszik figyelembe mások. Így bukik a legszebb gondolat is (ha más nem is lenne ellene).

Változnak az idők....

Előzmény: Hepci (94846)
Hepci Creative Commons License 2022.06.07 0 0 94846

Azért nagyjából igen - ha itt ír erről, szerepelt volna benne bicikliláncos faszkorbács, butt plug és egyebek a hivatalok dolgozói és vezetői részére. :)

Inkább azon csodálkoztam, hogy a kézműves kiáltvány megírása után összekülönbözött J. Csabáékkal, ehhez képest most ott jelent meg ez az írás.

Előzmény: loading (94845)
loading Creative Commons License 2022.06.07 0 0 94845

Nem tudott végig visszafogott lenni.

Előzmény: Hepci (94844)
Hepci Creative Commons License 2022.06.07 0 0 94844
Előzmény: Hepci (94843)
Hepci Creative Commons License 2022.06.06 0 0 94843

Béla Kövidinka 2021

A Béla Borászat egy imrehegyi pince, amit nem ismertem eddig. A nevét azért olvastam már, konkrétan a Borsmenta legutóbbi pinot noir-tesztjéban végzett a boruk meglepetésemre a 2. helyen (ha jól emlékszem).

Ez a bor más ambíciókkal készült: elsősorban könnyű nyári bor, illetve fröccs alapanyaga. A kövidinka sajnos korlátozottan zamatos, bár mondjuk az irsai harsánysága sem jobb. Az alkohol kevés benne, fel is szívtuk ketten pár óra alatt.

4- pont, ajándékba kaptuk egy keceli rendezvényen

joskabacsi Creative Commons License 2022.06.05 0 0 94842

Nálam ugyanezek az emlékek, én sem emlékszem olyan KN borra ahol nem ütötte volna agyon a fa a bort ...

 

Előzmény: Hepci (94829)
Hepci Creative Commons License 2022.06.05 0 0 94841

Folyamatosan próbálkozom olyasmit találni, ami hozza legalább a nálunk 6000 Ft körüli áron mért federspielek szintjét (nálam 5+ vagy 6- pont) és számottevően olcsóbb. Ez nyilván a kevésbé felkapott borvidékeken lehetséges.

A pinot blanc-jukat is próbáltam (az gyengébb), a rajnait viszont még nem.

Előzmény: HorribileDictu (94840)
HorribileDictu Creative Commons License 2022.06.05 0 0 94840

Hm, ezt még nem ismertem, köszi a tippet!

(btw. az előző kommentemben Weinviertel DAC-ra gondoltam a NÖ DAC helyett (mivel olyan nincs))

Előzmény: Hepci (94839)
Hepci Creative Commons License 2022.06.05 0 0 94839

Egy kisebb borkereskedés kínálatában találtam pár hónapja ennél lényegesen jobb és aránylag olcsó veltelinit a Weinrieder nevű cégtől: https://borkell.hu/boraszatok/kulfoldi/weinrieder/weinrieder-zoldveltelini-schneiderberg

 

Ez jobban megéri az árát, mint az aldis cucc.

Előzmény: HorribileDictu (94838)
HorribileDictu Creative Commons License 2022.06.04 0 0 94838

Jól gondolod: a Lesehof a Weingut Müller Hofer(Aldi)-exkluzív brandje. Amúgy a pince helyileg a Kremstalhoz tartozik, de több területről is van boruk (Kremstal, Niederösterreich DAC, Wachau). A Lesehof borok 4-5 € között mozognak, és kb. ilyesmi (~4 pontos) mindegyik.

Az "anyavállalatnak" (Weingut Müller) vannak ettől egy fokkal jobb borai is egész jó árakon, de igazán kiemelkedő/emlékezetes (6+ pont) nincs szvsz.

Előzmény: Hepci (94837)
Hepci Creative Commons License 2022.06.04 0 0 94837

Lesehof Nachhaltig Grüner Veltliner 2021

Egyszer volt Budán kutyavásár, tehát pár éve pár hétig lehetett kapni valamelyik diszkontban a D. Wachau átcímkézett smaragd veltelinijét, ha jól emlékszem, 2500 forintért. Ennél kisebb csodában reménykedtem, amikor ezt a palackot tegnap megpillantottam a gazdagréti Aldi polcán, de ez sem jött be.

Az illat még ígéretes, bár a koncentráltabb és érettebb veltelinikre jellemző trópusi gyümölcsök nem jönnek. Aztán ízben már komolyabb a csalódás: ez a bor pont annyit ér, mint az ára. Tehát elég vékonyka és ízszegény, legalábbis veltelinihez képest. Savból sok van és nem osztrákosan szépek. A Lesehof brand egy alsó-ausztriai pince másodmárkájának tűnik - étel mellé és a fajtával való ismerkedésnek nagyjából alkalmas, de nem több.

4 pont, 1900 Ft (Aldi)

HorribileDictu Creative Commons License 2022.06.04 0 0 94835

Hja, 2017-ben azon a vidéken kb. a kapanyél is beérett. Nekem még van 2017-es Graben Gritsch Smaragd GV-m 15,5-es szesszel...

 

Amiket 2019ből ittam engem sem győztek meg különösebben, hogy itt valami fenomenális dolog történt volna. DWtől csak Federspieleket ittam, azok okésak voltak, de semmi extra.

Nekem az, hogy a VW reklámanyagban az"elegant" meg "subtle" szavak lettek kiemelve, inkább arról árulkodik, hogy nem éppen a farnehéz Smaragdok rajongói írták. :-D

Előzmény: Hepci (94834)
Hepci Creative Commons License 2022.06.04 0 0 94834

Nekem 2017-tel voltak a legjobb tapasztalataim. Több olyan tétel is kiugróan jó volt abból az évből, amiből több évjáratot kóstoltam, vagy rendszeresen vásárolok belőle: Schloss Gobelsburg R. Gaisberg, B. Eichinger R. Gaisberg, M. Huber R. Engelsberg, M. Huber GV Alte Setzen, B. Eichinger GV Gaisberg, D. Wachau R. Achleiten.

Szerencsére nem a Vinea Wachau marketingese vagyok, így leírhatom, hogy ehhez képest 2019 kisebb katasztrófa. :)

Előzmény: HorribileDictu (94833)
HorribileDictu Creative Commons License 2022.06.04 0 0 94833

A DW szerintem sosem volt a wachau-i termelők krémje, de mivel ők a legnagyobbak (a méretgazdaságosság adott), plusz a szövetkezeti rendszer miatt a szőlőt elég változatos területekről tudják beszerezni, így az alapok náluk kb. évjárattól függetlenül jók tudnak lenni: a Terrassen sorozat Smaragdjai meg Federspieljei pl. mindig finomak. Ja, és persze a marketingbüdzséjük is masszív, szóval mindenhol jelen tudnak lenni.

Nekem a dűlős Smaragdjaik 2016-2018 közöttről eléggé tetszettek. 2019-et keveset kóstoltam eddig, de elvileg az "utóbbi évek legjobbja" volt (felteszem kb. annyira, mint a 3 évente visszatérő "évszázad vörösboros évjárata" toposz).... https://www.vinea-wachau.at/en/the-wine-region/vintages

Előzmény: Hepci (94822)
HorribileDictu Creative Commons License 2022.06.03 0 0 94832

Ja, semmi extra, de a 0-hoz képest már-már reprezentatívnak mondható sort hoztak össze.

Arra is kíváncsi lennék, hogy vmi kereskedőn keresztül, vagy saját kútfőből rakták össze a kínálatot. A Tűzkő pl. kicsit kilóg sorból pedigré szempontjából, hiába Antinori.

Előzmény: amimaki (94817)
loading Creative Commons License 2022.06.03 0 0 94831

Az nekem egyre vékonyabb, legalábbis a 2018-2020 közötti évjáratokat tekintve.

Előzmény: amimaki (94830)
amimaki Creative Commons License 2022.06.03 0 0 94830

Mondjuk, én is inkább a Kösziklásra szavaznék.

Előzmény: Hepci (94829)
Hepci Creative Commons License 2022.06.03 0 0 94829

Évekig agyonhordózták a pinókat - a 2017-esnél némi (pozitív) változást érzékeltem, a tesztben szereplő évjáratot viszont nem kóstoltam.

 

@Amimaki: a pannonhalmi stílus nekem idegen, ez az egyik oka annak, hogy némi fenntartásom van az eredménnyel kapcsolatban. A másik az, hogy lehetett volna sokkal jobban összeválogatni a tesztanyagot.

Előzmény: loading (94827)
amimaki Creative Commons License 2022.06.03 0 0 94828

A pannonhalmit és a Kősziklást nemrég ittam - szerintem mindkettő jó pn-nek, jók is :)

Előzmény: Hepci (94826)
loading Creative Commons License 2022.06.03 0 0 94827

Nimród PN-je 8-10 éve igen jó volt. Igaz az elmúlt években inkább hullámvölgynek mondanám a teljesítményét.

 

Nem tudom mikor, a kóstoló előtt vagy után készült a felvétel: Szabolcs fáradtnak tűnik rajta... :)

Előzmény: Hepci (94826)
Hepci Creative Commons License 2022.06.03 0 0 94826

Pinot noir-teszt a Borsmentán. Az élmezőny alakulása bennem vet fel kételyeket...

 

https://www.borsmenta.hu/iszunk/pinot-noir-teszt-2022-borsmenta

Hepci Creative Commons License 2022.06.03 0 0 94825

A smaragdok és erste lagék már elég koncentráltak nekem bárkinél, csak legfeljebb nem tetszenek.

Pl. a D. Wachau Achleiten 2019 rizling szinte teljesen steril, ízmentes volt pár hónapja, míg R. Rabltól és B. Eichingertől (mindkettő Kamptal) fantasztikus dolgokat sikerült kóstolni. A Rabl pl. jól jelzi, hogy van élet a 2 klasszifikáción (V. Wachau és ÖTW) kívül is.

A legnagyobb wachaui sztárok boraira akkor sem biztos, hogy szívesen költenék, ha meg tudjuk kóstolni vásárlás előtt. Nehezen tudom elképzelni, hogy milyen pluszt adhatnak a kevésbé elszállt kamptali pincék 25-30 eurós, +/- 8 pontos csúcsboraihoz (Gaisberg, Heiligenstein, Lamm, Grub, Kaferberg, Schenkenbichl, stb.) képest.

Előzmény: csite (94824)
csite Creative Commons License 2022.06.03 0 0 94824

Hívj!
Kövér, faros keveseknél van. :)
Ezért kötelező első állomás a Fohringer, ott megnézed ki tetszik, és ahhoz mész el.

Előzmény: Hepci (94823)
Hepci Creative Commons License 2022.06.02 0 0 94823

Köszi, ezek szerint te jártál arra párszor.

Lehet, hogy hívlak is majd - kíváncsi vagyok, hogy milyen stílus, ami tetszik.

Előzmény: csite (94821)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!