Azt eldönteni, hogy mechanikus vagy kvarc az ora elég könnyü. Általában a mechanikus orák a legtöbbször álni szoktak nem járnak a kirakatban. Ha pedig már mennek akkor azt nézd meg, hogy a másodperc mutato 1másodpercenként ugrál akkor az tuti, hogy kvarc. A mechanikus orák másodperc mutatoja szinte folyamatosan halad vagy legalább minimum 4-5 lépésben halad el 1 másodpercet. Ha valaki villog egy sima Rolexel és a másodperc mutatoja 1mp-ként ugrál akkor az hamis. A Rolexnek is van kvarc verzioja de annak a formája jellegzetes. Szal ne ugráljon a mutatoja hanem apránként döcögjön.
Kosz az infot,
A Sectort-t egy kirakatban lattam es nagyon megtetszett - a mechanikus-kvarc dolgot pedig azert kerdeztem, mert az oran nincs feltuntetve, hogy kvarc-e, vagy mechanikus - a ket modell haza tok ugyanaz (lasd Sector website)- a kirakatuvegen keresztul meg sajnos eleg nehez rajonni, hogy ketyeg-e, vagy sem. Viszont nagyon szep - titan az egesz burkolata, tobbmutatos modell, zafir uveggel, 30 bar vizallosaggal. Ha mechanikus, akkor ETA lesz benne.
Kb. 150e-ert kinaljak (akciosan), es en is a mechanikus modellt szeretnem. Viszont el kellene dontenem, hogyha kvarc van benne, akkor erdekel-e.
Akkor esetleg megis keresek mas orat.
Tenyleg, nem tudtok javasolni nekem valami szep modellt? Iranyado: a Sector 650, 950 modellek tetszenek, illetve a TAG S/EL. Azaz egy ora legyen, egyszerre brutalisan sportos, de ugyanakkor elegnasan kecses.
Lehetoleg arban a javasolt ora ne legyen tobb egy TAG-nal.
Ruppy
Képzelheted majdnem agyérgörcsöt kaptam.
A banánt azért irtam mert nem mindenki ismeri a fánkot (ring-o), olyan mint a gumibelsö - csonak után huzzák.
Képzeld el kanyar tengeren, külsö iven a az alig hullámos öböben kb. 85-100 km/h-ra gyorsul a fánk , nagy perec, whhhoooom. és csak azt látom valami csillog a vizben apro buborékok és merül. Ahh
Reménytelen helyzet volt vissza mentünk vizibiciklivel és leküldtem egy helyit 12m-re.
Már csak az a kérdés ezt ki kellett volna birnia? Szerintem egy sportora attol sportos hogy nem esik le nem?
Különben pontos , üveg profi, acél ház oké, védi a felhuzót is.
Gyüjtök egy Patek Philip-re addig le nem cserélem.
Nem tul sok elvárás van ami fontos egy oránál. Erös háza,kemény üvege,jó vizállósága és ütésálósága és persze a szija is megbizhato legyen. A pontosság is erény persze. Azt tudni kell, hogy a mech orák lényegesebbben pontatlanok mint a kvarc orák. Egy jo mech ora kb 2-3 mp et siet/nap. Képzeld megveszel egy penge orát mongyuk 50-500000 Ftig és a szija leold. Én megzavarodnék ha elhagynám egy ilyen banális hiba miatt az orámat.
Télleg a Sector-nak, jó a hire egyébként?
valakinek volt már vele problem?
Nekem egy 650-es chrono-aélarm-om van és az üvegét nem tudtam még megkarcolni, pedig odacsaptam már motorral is magam...
Egyszer Rodoszon banánozás közben leesett a kezemröl (leoldott a biztonsági zár - hehehe), és megtaláltuk 12m mélyen a parttól 250m-re!!!
Életem egyik legnagyobb mázlija volt.
Télleg a SECTOR-t lehet igazi Svájci órának mondani?
Ha pontos orát akarsz akkor a kvarcot de ha tartosat akkor a mechanikusat.
A mutatos kivitelü kvarcorákban is van egy kisebb léptetö mechanika. Általában ezek egyáltalán nem tul komolyak ellentétben a mechanikus orákkal. Némelyik kvarcorában ez a kis mechanikus rész egyáltalán nem tartalmaz "követ" Egy rendes mechanikában minden tengely rubin kristály csapágyban forog.
Szal a lényeg MECHANIKUS szimpatiusabb nekem.
Ha a mechanikus mellett döntessz probáld kiszagolni, hogy milyen mechanika van benne. Néha a divat orákban is akad elég komoly szerkezet. Egyszer láttam egy PlayBoy orát és ETA automata szerkezete volt.
a lényeg : lehetöleg acéltokos legyen mert az elég szivos,zafirüveges mert az soha sem karcolodik, A felhuzonál az ora háza egy kicsit jobbrol balrol védje a felhuzot, vizálo legyen min 5 bar de inkább 10Bar-30Bar ig.
A Longines gyártotta a világ leg vékonyabb kvarcoráját.
1979 ben L.795.2. számu kvarc szerkezettel. A vatagsága csak 1.98mm volt kompletten az egész órának.
Az oramechanikáknál általában féllengés/ora a mértékegység. Minden fél lengésre egyet ugtik az anker és továbbmegy egy fogat. Szal egy "4 Hz es" ora minden orában 14400 teljes amplitudot leng.-> 28800 féllengés/ora.
Az orák lengésszámát a mechanikában lévö kis fogaskerekek áttételviszonyával és a balansz sulyozásával álitják be. Elvileg minden jobb mevhanika tudna 4 helyett 5 hertzen járni csak ugy méretezték, hogy alacsonyabb frekin lengjen. Ennek két oka van általában az 5 hertzes mechanikák sokkal finyásabbak. Nem tulságosan elterjedt mert, a 4 és az 5 Hz között nem olyan nagy a difi az ora pontosságát nézve viszont a mechanikát jobban igénybe veszi a nagyobb lengésszám. De van egy nagy elönye a nagy lengésszámu (4-5 Hz)mechanikáknak ,hogy kis méretü és nagyin kis sulyu balanszal szerelik mivel a nagy "freki" hez nem kell sulyos balansz.-> ebböl következöen ha leejted sokkal kisebb az esélye, hogy tengelytörést kapjon a balansz. Az inkablock az ütések kompenzálására van de hát persze annak is vannak határai. Ezzel a kis lengötömeggel és inkablockal ellátott orák tényleg tüzön vizen át igazi társa az embernek. Régen az inkablock tuningnak számitott a mech. oráknál manapság pedig mindegyikbe beépititk.
A legtöbb kézifelhuzos ora pl a sima DOXA (boltban 43000Ft) 2.5 Hz es mechanika. Ha meghalgatod olyan kedélyesen tik-takkol.:) cronométerr bizonylatosak mindig nagyfrekis szerkezetek azok pedig idegbajosan pörögnek.:)
A Hert inkább az elektronikában elterjedt kifejezés. De a mechanikában is ok. A lényeg, hogy egy ciktikusan folyamat. Ennek a mértékegysége a változás/idö. Hányszor ketyeg ide oda a "balansz" egy perc alatt az pedig az ora lengésszáma vagy frekvenciája. Ha most ez féllengés vagy egész az már aproság a lényeg, hogy mérhetö dolog.
Ruppy
az igaz hogy jó az Omega, nekem abbol is a Speedmaster bár eléggé sok a gagyi.
Kinézetre most nekem az IWC tetszika legjobban.
Azt hittem lepetézek fekete, chrono de az egész olyan diszkrét és elegáns, hogy rögtön vettem egy kamut ami olyan jól nézett ki, hogy másnap leszedték a kezemröl 30rongyért.
Nem értettél félre azért az IWC 890.000.- helyett 450.000-ért nem olyan rossz nem ?
Állítolag ezeket az orákat ugyanugy körözik sorozatszám szerint mint az autokat alvázszám szerint. Ha egy lopott orát valaki bevisz a márkaszervizbe ott lefogják az orát. De ha egy sima szervizbe ott valszeg nincs ez a komoly számitogépes háttér a beazonozitáshoz. Azt tudom, hogy a Rolexeket Olaszországon keresztül ellenörzik le.
Aztán lehet, hogy én most teljesen félreértettem a "lehuzott" kifejezés. Ha használtra gondoltál akkor semmi gond. Azt soha sem vizsgálják, hogy jogosan tied-e az ora csak azt, hogy körözött -e?
Egyébként tök logikus amit mondassz. Csak nem érem fel ésszel.:)
Ez a 4 hertzes mechanika sem korrekt igazán mert néha a 21000 féllengésüt és a 28800 féllengésüt is 4 Hertzesnek mondják. Az 5 Hertzes mechanikák nagyon ritkák pl:Zenith El-Primero, némelyik Rolex, némelyik Frortis.... Általában 32700-36000 féllengésüek
A ETA 2724(1969 töl) szerkezetü orák 36000 féllengésü mechanikák. Ha ilyen szerkezetü orát veszel az szuper. De ugyanennek a kalibernek van egy lassabb frekvencián járatott verzioi pl:ETA 2732R,ETA 2734R
Egyébként ezt a szerkezetet vette át a Girard Perregaux cég is egyes szerkezeteibe. 1971-töl
en csak ugy gondolom, hogy arrol lehet megallapitani, amit latok. szoval ott van benne az a kereek, megy ide-oda, illetve forog az oramutato jarasaval :-) megegyezoen egyet meg vissza egyet. es ezt jo soxor. szemre azert latsz annyit, hogy 3x elment jobbra egy masodperc alatt. igyhat azt gondolnam, hogy a leggyorsabb alkatresz ami benne van, valahogy adja a hercet. vagy van valami szorzo (oszto) mint az alaplapoknal?
Szerintem is nem igazán a márkaneveket kell hajtani hanem el kell dönteni, hogy mit vársz el a leendö orádtol.
Erös háza legyen: acél tok
Karcmentes üveg:zafirüveg vagy valami kemény karcállo kristály.
Vizmentesség:Felhuzo lehetöleg menetes kupakos legyen és a ház jobbrol-balrol védje.
Biztonság:Tuti erös biztonsági záras szíj.
Pontosság:elsödlegesen kvarc mert az nagyon pontos, vagy nagy lengésszámu 4-5 Hz es szerkezet.
Tartosság :mechanikus szerkezet
Csak a legvégén szabad egyáltalán a presztizsel foglalkozni. Itt is érdemes elmerülni abban, hogy milyen szerkezet jár az orában. Elég gyakran van olyan , hogy a 2000 Márka áru orában ua. a szerkezet jár mint a 15000 Márkásban.
breguet tema megint. en azert megneztem, merthogy atlatszo volt a darab elolrol is. valahogy ugy tunt, hogy megiscsak 5 herces :-) a meha. merthogy a kis fogaskerek amig szamoltam 21 -rol 22 -re, addig 10x jart. 5x ide, 5x oda. ja, ez 99-es modell volt, cirka 84,000 svajci frank. minden korabbi arat legyozott.