Keresés

Részletes keresés

MZ/Y Creative Commons License 2012.01.18 0 0 4103

Vannak itt fizikában jártasak, megkérdezem itt is:

 

Szóval ebben a hidegben napközben kirakni vizet az udvarra, éjjelre a jeget bevinni a szobába. Így a párának a jégen kellene lecsapódnia, nem az ablak alján/sarokban. (Gyakorlatilag így működik a klíma/levegőszárító is, a hideg felületen csapódik a pára és a vizet ki kell önteni belőle.) Csak ugye ott a gép ára, az áramfogyasztás és a zúgás. A jeget meg ingyen csinálja a természet és csendesen dolgozna.

 

Hol hibádzik az ötlet? Nekem csak egy dolog jut eszembe, hogy a jégből felolvadt víz párologhat. Ennek meg ellentmond(ani látszik), hogy a klíma/páracsökkentő gép is összegyűjti a vizet és nem párolog el... Sajnos fizikából gyakorlatilag mindent elfelejtettem.

 

Ha tényleg nem jó a jég, mi a helyzet a jégakkuval?

SmiL2K Creative Commons License 2012.01.17 0 0 4102

Sziatok,

 

Nezelodtem az interneten, hogy ki mit kezdett ezzel a problemaval, es talaltam egy jo otletet.

 

A kovetkezore gondoltam:

 

Ez a cucc a kovetkezo elemekbol allna:

 

1. R1G225 as venti

2. Gumizott hosszu szukito. 250 -> 160 (160 as gerincet szeretnek)

3. Vegdugo 250

4. Kezdo csonk 160

 

Ugy rogzitenem, hogy vennek menetes acel rudat, ezt hajlitanam meg valahogyan U alakba.

A venti hatuljan 4 csavanak van hely, ezekkel egy femlapot rogzitenek ra, amin atfutna az U alaku acel es anyakkal rogzitenem a lapot a rudhoz. Az U alaku rudakat pedig a vegdugohoz illesztenem. (Gondolkoztam L alakba is, de valoszinuleg stabilabb, ha a ket lab egyben van.)

 

A vegdugobol kivagnam a beomlo nyilast ill valamilyen eszkozzel ebbol alakinanam ki az ivet neki. (Inlet ring)

 

Egy csoveget kintrol rogzitenek a vegdugora. (sok csavar, popszegben nem bizom itt)

A hosszu szukitot meg mint egy sapkat rahuznam + ragaszto szalag. Esetleg nehany popszeg, biztos ami biztos, ne repuljon el.

 

Esetleg nem vegdugo, hanem egy masik szukito lenne, de az rovid, es egyszeruen arra raknam. pl. ez egesz igeretes es akkor nem kell annyit vagdosni: http://www.spirox.sk/default.asp?lang=hun&prg=arlista&status=Cennik_032

 

Mit szoltok hozza?

 

Előzmény: SmiL2K (4101)
SmiL2K Creative Commons License 2012.01.17 0 0 4101

@Reel:

 

Emlitetted, hogy vettel az ebay-en R1G175-os ventit. Tudsz segiteni abban, hogy hogyan epitetted be?

Udv,

 

Tamas

MZ/Y Creative Commons License 2012.01.17 0 0 4100

Fejfájás nincs, csak a pára-para miatt. :o)

 

Az alaprajz után térjünk vissza rá(m), holnap talán lesz időm végre.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4099)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.01.17 0 0 4099

Gondolom nem teljesen kinyitva tartod, tehát teljesen becsukva tartod.

Tehát valóban nincs semmiféle szellőzésed. (reggelenként nincs fejfájásod a hálószobában?)

Ebben az esetben szerintem el kell döntened, hogy vagy nekikezdesz egy normális mesterséges szellőztetés kiépítésének**, vagy legalább az ablakaidba beraksz valamiféle utólag beépíthető résszellőzőt.

 

** a mesterséges szellőztetés levegő beengedő és kiengedő pontokból áll, a hőcserélő és a csőhálózat nem kötelező tartozék.

Előzmény: MZ/Y (4098)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.17 0 0 4098

Nem, ez résszellőző, ami annyit tesz, hogy - elvileg - van egy pont ahol megállítva a kilincset (tehát nem teljesen ráfordítva, mondjuk 15 fokkal hamarabb megállítva) hagyna egy rést az ablak és a keret között, ahol járhatna a levegő. Viszont olyan sz.rul van megcsinálva, hogy ezt a pontot szinte lehetetlen eltalálni: ha egy hangyányit tovább fordítom a kilincset, már ráhúzza az ablakot a keretre; ha egy hangyányit kevésbé fordítom rá, akkor meg olyan érzésem van, hogy egy nagyobb szél (vagy egy betörő) simán benoymja az ablakot.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4097)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.01.17 0 0 4097

"olyan, mintha nem is lenne."

 

Kérjük jelölje be a helyes választ:

1 - nulla levegő jön át rajta, mert valószínűleg eltömődött valamivel

2 - nulla levegő jön át rajta, mert bele van pattintva a szellőzőrés lezáró dugója

3 - érzem,hogy jön át rajta levegő, de nagyon kevés és nem értem az okát

4 - nem tudom hol keressem a szellőzőrést az ablakon

5 - egyéb, éspedig: .................................................................

Előzmény: MZ/Y (4096)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.17 0 0 4096

Mondom, hogy használhatatlan az ablak résszellőzése. Leírni nem tudom, miért sz.r, de olyan, mintha nem is lenne.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4094)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.01.17 0 0 4095

"Légbeejtő az utcáról vagy a padlásról engedje be a friss levegőt?"

 

Padlásról levegőt beszívni:

- ha a padlásodon mindig melegebb a levegő, mint az utcán, akkor a födémed nagyon nincs jól hőszigetelve, mert fel tudja melegíteni a padlást -> födémet sürgősen tisztességesen hőszigetelni (20 centi minimum)

- ha a padlásodon nem melegebb a levegő, mint az utcán, akkor pedig mindegy, hogy honnan jön a friss levegő

Ha viszont rosszul átszellőző a padlástér, akkor a napos téli órákban valamivel tényleg melegebb lehet a padlástér levegője (a tetőt felmelegítő naptól) mint a külvilág.

Előzmény: MZ/Y (4090)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.01.17 0 0 4094

"résszellőzős ablakotkat vett (szemben az összes szomszéddal, akiről tudja, milyen az ablaka), csak nem ér semmit."

 

Egy icipici vákuumot kell létrehozni a házban (egy-két kis elszívó ventilátor) és máris töbszörösére növekszik a a résszellőzőkön át beáramló friss levegő.

Tehát pl ha a nappaliba nyílnak a hálószobák, akkor a nappaliból szívod a levegőt kifelé, eközben a hálószoba ablakok résszellőzőin át jön befelé a friss és száraz levegő.

 

"de plusz 1-200 e Ft-om nincs rá."

 

Egy elszívási pont kijöhet akár 5-10 ezer forintból is (kis ventilátor, tápegység, lyuktakaró díszrács, a lyuk ingyen van).

Előzmény: MZ/Y (4088)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.01.17 0 0 4093

"Ha a pénzmegtakarítás a cél, akkor miért drága páraérzékelőket akar alkalmazni olcsó időrelé(k) helyett?"

 

Én inkább ezt a kérdést tenném fel: miért tenne meg szinte bármit, csak szellőzetni ne kelljen?

Előzmény: otapi (4086)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.17 0 0 4092

- ha barmi miatt megfordul az aramlas, akkor elaztathatja a padlast

 

Igen, ha az a válasz jönne, hogy padlás, akkor én is azt kérdeztem volna, hogy hogyan akadályozzam meg, hogy a párás levegő ne áramoljon fel. Egy sima visszacsapó szerintem nem zár tökéletesen.

Előzmény: halaloszto (4091)
halaloszto Creative Commons License 2012.01.17 0 0 4091

en is pont ezen gondolkoztam!!!

 

hogy szivhatok-e a padlasrol levegot.

 

Mellette

 - szelloztetne a padlast, az csak jo neki

 - nem kell kulso idojarasvedett beszivo

 - keznel van

 

Ellene

 - tuti novelne a port a padlason

 - ha barmi miatt megfordul az aramlas, akkor elaztathatja a padlast

 - a novelt szellozes hutene a padlast, most hogy csak kicsit szellozik, jobban felmelegedik mintha folyamatos lesz a legcsere.

 

vajk

Előzmény: MZ/Y (4090)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.16 0 0 4090

De lépjünk vissza egyet, egy egyszerű kérdés:

Légbeejtő az utcáról vagy a padlásról engedje be a friss levegőt? A padlás levegője - gondolom - valamivel melegebb és valamivel párásabb (fafödém, párafékező  (és nem párazáró) fóliával a plafon fölött). Érdemes oda nyitni, vagy a külvilág a jó megoldás?

MZ/Y Creative Commons License 2012.01.16 0 0 4089

Nekem az a heppem, hogy akkor menjen valami, ha kell. 3 páraérzékelő még elvileg beleférhetne, kevésbé sajnálom rá a pénzt, mint ha napi fél órát feleslegesen fogyasztom az áramot. Lehet, hogy 30 év alatt sem térül meg, de ennyiben környezettudatos (vagy mi) vagyok.

 

De a választ köszönöm persze!

Előzmény: otapi (4087)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.16 0 0 4088

Nem fojtott le semmit, épített egy házat, ahogy mindenki más is. És, mint írtam, gondolt a szellőztetésre, résszellőzős ablakotkat vett (szemben az összes szomszéddal, akiről tudja, milyen az ablaka), csak nem ér semmit.

 

A továbbiakat végképp' nem értem, miért is sorok közt kell olvasnod, mikor konkrétan leírtam:

 

Hőhidat katunk a kőművestől grátisz :o), ha nem figyelek oda, jön a penész, bár nem sok szerencsére.

 

Ja, igen, egy fontos dolog, amit talán nem hangsúlyoztam eléggé: én nem komplett szellőző rendszert akarok csinálni, a rendszernek nem feladata a szellőztetés! (Persze ha megcsinálja, üsse kavics, de plusz 1-200 e Ft-om nincs rá.) Csak és kizárólag annyit akarok elérni, hogy éjjel néhány 10 m3 párás(odó) levegőt kivigyek a hálóból.

 

Erre "megfejted" ugyanezt, a sorok közt olvasva... És mégsem tudod kitalálni sem, mit is akarok... Ennél konkrétabban nem tudom leírni.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4085)
otapi Creative Commons License 2012.01.16 0 0 4087

Nem kell feltétlenül folyamatosan jönnie a frisslevegőnek, időrelét (pl. 24 órás tárcsásat vagy digitálisat) be lehet állítani úgy, hogy csak éjszaka menjen tetszőleges időközönként.

Előzmény: MZ/Y (4083)
otapi Creative Commons License 2012.01.16 0 0 4086

Ha a pénzmegtakarítás a cél, akkor miért drága páraérzékelőket akar alkalmazni olcsó időrelé(k) helyett? Hálószobába tökéletes, de még a páradús konyhába, fürdőbe is felesleges a páraérzékelő, elég a szagelszívóba vagy a villanykapcsolóra kötni egy-egy vezérlőrelét.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4085)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.01.16 0 0 4085

A sorok között olvasva az az érzésem, hogy Mikrobi 2 topictársunk forint takarékosság céljából erősen lefojtotta a lakása szellőzését, ezért a hálószobában éjszakánként annyira megemelkedik a páratartalom, hogy várható a penész megjelenése (vagy már meg is jelent a hideg sarkokban) és ő tulajdoképpen nem a lakás szellőzésén akar javítani, hanem a hálószoba páratartalmát csökkenteni, mégpedig lehetőleg úgy, hogy a pénzmegtakarítás továbbra is megmaradjon.

Legalábbis csak ezzel tudom magyarázni, hogy miért nem lehet még kitalálni sem, hogy mit is szeretne valójában...

MZ/Y Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4084

Holnap felrakom a rajzot, addig ne osszatok tovább! :o)

MZ/Y Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4083

...a gépi elszívás akkor megy, amikor az automatika mondja (szakaszosan vagy állandóan)

 

Ezt cserélném én le arra, hogy a páraérzékelő indítsa el.

 

Értem én, hogy egy szellőztető-rendszernél folyamatosan kell a friss levegő, de én nem igazán azt akarok. Csak a párát kivinni éjjelente, a többit megoldom nappal ablaknyitogatással.

Előzmény: otapi (4082)
otapi Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4082

A gép elszívást és a páraérzékelős légbeejtőket nem sok értelme van párosítani: a gépi elszívás akkor megy, amikor az automatika mondja (szakaszosan vagy állandóan), a légbeejtők pedig akkor nyitnak, amikor magas a pára.

Ez a kettő nem feltétlenül esik egybe, sőt, ha jól van beállítva a gépi szellőzés, és annyi friss levegő van számolva amennyi kell, akkor a levegő páratartalma nemigen megy fel 50% fölé télen. Márpedig, ha van elszívás, akkor valahol kell lennie befújásnak is - vagy legalább "légbeejtésnek".

 

Csak tisztázásképp, egy tökéletesen légzárható szobába friss levegő már akkor is kell(ene), mikor a páratartalom még nem is éri a 60%-ot. Ezért (sem) jók a páraérzékelős légbeejtők.

Előzmény: MZ/Y (4080)
olvas0 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4081

egyszerűsitsük már le... most tulajdonképpen mi is a gond hogy nem egy normális rendszert építesz??? anyagiak? mennyid lenne rá? És mennyit tudnál összeszedni mondjuk idén őszig? igy talán jobban tudnánk neked segíteni....

 

Előzmény: MZ/Y (4080)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4080

Szerintem a nappaliból szívná (legalábbis a javát), a legkisebb ellenállás arról lenne.

 

Persze értem én a gondotokat, természetesen a hálóknak sem a legjobb, hogy bár szárazabb, de mégiscsak "használt" levegőt juttatnék be a nappaliból a kinti friss helyett. Azaz a nappaliban kellene egy jó szellőzés, hogy száraz és tiszta levegő legyen ott.

 

A másik ötletem, csak az már drágább, hogy minden hálóba egy páraérzékelős légbeejtő. Ez 2 akadályba ütközik:

Amiket én láttam, egy alapszellőzése mindnek van, nem zár le akkor sem, ha elég alacsony bent a páratartalom. Ebből következik a másik gond, ha megszívom valahol a levegőt a külvilág felé, akkor nem csak ott szív be levegőt, ahol magasabb a pára, hanem minden szobába. Ahhoz, hogy ez jól működjön, valami motoros elzáró kellene: ha magas a pára, nyisson a szellőző és indítsa a ventillátort. Nem tudom, van-e ilyen és mennyire horror az ára.

Előzmény: olvas0 (4079)
olvas0 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4079

nem a nappaliból szivná vissza hanem a nyillászárón találna rést.... vagy máshol de a levegőnek mozgása van... egy irányú.... ezt nevezik légmozgásnak.... amit kiszivsz az egybőúl pótlódik valahonnan, nem olyan mint a tüdő hogy besziv kipufog.....

Előzmény: MZ/Y (4078)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4078

Rájöttem, arra gondolsz, hogy a nappaliból visszaszívja. :o)

Valóban így "terveztem meg", csak ugye a nappali légtere jóval nagyobb és ott eleve alacsonyabb páraszintet tartanék. Tehát a nappaliból szárazabb levegőt szívna be - és ugye a nappalit szellőztetném is közben, tehát tisztulna is a levegő.

Előzmény: XPS epito (4075)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4077

Előbb írtam egy hosszút, de a zindex megint szórakozik és lenyelte...

 

Szóval. Nálam nincs "lemész", mert egyszintes ház. Ha emeletes lenne, a tetőtérből nekem sem jutna eszembe a földszintre leküldeni a "rossz" levegőt. Vagy mégis? Olyan határozatlan vagyok. :o)

 

Hol is kezdjem? Azt írod, szobákon, nappalin légbeejtő és szívom a vizes helyiségekben. Na, nálam, ha a konyhában szívok, akkor - mit ad isten - éppen a nappalin keresztül távozik a háló levegője. Ha a fürdőszobán keresztül, akkor is 1 hálóé. Tehát mindenképpen a nappalin keresztül menne a levegő.

 

Ha úgy csinálom, ahogy írtad (és valahogy megoldom, hogy induljon az elszívás, ha valahol sok a pára és lehetőleg csak onnan szívom a levegőt), akkor éjjel beszívom a jó kis -10 fokos levegőt. Ami egyrészt nem vonzó, másrészt ha éppen a termosztátos szobában nincs szükség légcserére -> az a szoba nem hűl le -> nem indul be a fűtés - viszont abban a szobában, ahová sok hideget engedek be, eléggé leeshet a hőmérséklet.

 

Ja, igen, egy fontos dolog, amit talán nem hangsúlyoztam eléggé: én nem komplett szellőző rendszert akarok csinálni, a rendszernek nem feladata a szellőztetés! (Persze ha megcsinálja, üsse kavics, de plusz 1-200 e Ft-om nincs rá.) Csak és kizárólag annyit akarok elérni, hogy éjjel néhány 10 m3 párás(odó) levegőt kivigyek a hálóból. Megoldható lenne a lentebb emlegetett Marley-vel, de az azért húzós 4 helyiségre (és ha nem is annyira durván, de ott is játszik, hogy valamelyik szoba jobban lehűlhet, mint a többi).

 

Egyelőre ennyi, ha megtalálom a ház alaprajzát, berakom, berajzolom, én mit gondoltam, aztán ha van valakinek kedve/ereje/ideje, szívesen fogadom a javítást.

Előzmény: olvas0 (4074)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4076

Hát, ha kiszívom a levegőt, kizárásos alapon valahonnan magától pótolja. :o)

Előzmény: XPS epito (4075)
XPS epito Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4075

És honnan megy a hálóba a levegő, ha onnan átszívtad a nappaliba?

Vagy oda vákuumot tervezel ? :-D

Előzmény: MZ/Y (4073)
olvas0 Creative Commons License 2012.01.15 0 0 4074

az éjszakai telifingott bepállott testszagú szájszagú levegőt beküldöd a nappaliba, reggell felkelsz lemész olyan mintha fel se kelltél volna ne csodálkozz majd ha fáj a fejed... Technikai része: a nappalira 160as szellőztetőt akarsz építeni??? A nappalinak ráadásul pont befujosnak kellene lennie nem elszívósnak, pláne nem az egész ház elhasznált levegőjét odaszívni.... nem hiszem hogy túl kellene bonyolítani azt ami már máshol be vált és ki van találva.... vizes(wc,fürdő,konyha) helységek elszívás, élettérbe(háló, nappali) befújás, 5000forintos hidegpárásító a nappali sarkába és ha 40% alatt van akkor beküldesz 2liter vizet amivel felmegy 55re azt jónapot. Időnként mosotok gondolom az szinten tartja és télen sincs mindig olyan idő hogy a béka feneke alá vigye a páratartalmat.

Előzmény: MZ/Y (4073)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!