Keresés

Részletes keresés

MZ/Y Creative Commons License 2012.01.23 0 0 4164

Kösz neked is!

 

Egyelőre elakadtam. Abból indultam ki, hogy csak a 2 folyosón rakok csövet és fújok/szívok a nappaliba/-ból. Most szétnéztem, a plafontól majdnem 15 cm-re megy körbe a vezeték - ha ez alá akarok jönni a 125-ös csővel  (márpedig nem fúrhatom át a vezetékeket), akkor már majdnem 30 cm-re le kellene jönnöm az álmenyezettel. Ez a folyosón még csak-csak, de a nappaliban, szobákban elég gáz. Ez persze azt is jelenti, hogy amit én kitaláltam, az sem az igazi, mert ugyanerre a szintre kellene lejönnöm akkor is.

 

Padláson szórakozva mennivel drágítja meg a mókát? Kellene egy igen vastag szigetelés (bár bizonyos idő után minden szigetelés áthűl, szóval nem tudom, van-e elméleti vastagság, ami már biztosan elég), plusz idomok és a kanyarok miatt - gondolom - erősebb ventillátor is kellene.

Előzmény: h.e.g.a (4162)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.01.23 0 0 4163

Ha úgy gondolod, folytathatjuk ezt az eszmecserét a (HŐ)Szigetelések topicban.

Előzmény: h.e.g.a (4161)
h.e.g.a Creative Commons License 2012.01.23 0 0 4162

Pár észrevétel:

- Figyelmet kell fordítani, hogy a befújási és elszívási ’zónák’ között zavartalanul (az ajtók zárt állapota mellett is) létrejöhessen a légmozgás (ajtó, küszöb kialakítás).

- Még egy csöppet olcsósíthatod a dolgot, ha mindig csak a helyiség határáig viszed a vezetéket és a befújás, elszívás pl. az közlekedő felöli falon, a mennyezet alatt kerül kialakításra.

- A m3/h értékeken picit biztos lehet még finomítani. Esetleg előszoba és kamra is kaphat elszívást. A kolléga által megadott értékek kb 5 fő esetére vonatkoznak (szükséges frisslevegő kb. 30m3/h fejenként).

- A vezetékek elég jól elhelyezhetőek álmennyezetben (előszoba, közlekedők) és mivel hőcserélt, temperált levegőt szállít érdemes a fűtött térben elhelyezni, így lényegesen kisebbek a (hő)veszteségek.

Előzmény: MZ/Y (4160)
h.e.g.a Creative Commons License 2012.01.23 0 0 4161

OFF Nem erre írtam, hanem a belső oldali hőszigetelésesre. ON

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4151)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.22 0 0 4160

Ezt pedig kösz!

Előzmény: olvas0 (4158)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.22 0 0 4159

Egyébként ezt lakáson belül tervezted? Ennyi csövet már a padláson vinnék*, csak félek a pára kicsapódástól a padláson lehűlt csövekben. Legalábbis a padláson kevésnek tűnik 5 cm szigetelés a csövekre.

 

*Egyrészt esztétika, másrézt a villanyvezeték ott megy, ahová a dobozok kerülnének. Bármikor történik valami (eddig 3 v. 4-szer fúrták el a vezetéket), doboz le, aztán javítás, festés...

Előzmény: olvas0 (4154)
olvas0 Creative Commons License 2012.01.21 0 0 4158

a számok m3/órát jelentenek és fontosak!még egy 10dolláros szélmérő majd kelleni fog amivel belövöd a tányérszelepeket. a szagelszívó teljesen egyértelmű hogy van, nem kell vele foglalkozni használd ugy ahogy eddig, a levegő majd potolja magát onnan ahonnan a legkissebb az ellenállás- már pedig az jó esetben a befúvóágnál lesz nem pedig a jol záró ablakaidnál.....

nincs nyomáskülönbség, légáramlat van.

ez nem olyan mint amit te irtál hogy a hálókból elszivod és befújod a nappaliba!!!! Ez egy normális fapados rendszer! Hálókba befujsz, vizesekben elszivsz. ÁTküldöd az egészet egy hőcserélőn a garázs egyik falán kifujsz, másik falán befujsz. sajna nincs égtáj feltüntetve, ellenben végülis mindegy mert a garázs bejáratának falán kellene kifujj a kipufogó füst miatt, a jobb falon meg beszivni.

Előzmény: MZ/Y (4157)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.21 0 0 4157

Kösz!

Egyelőre próbálom értelmezni. :o)

Ha jól sejtem, a zöld a befújás, piros a szívás. A 15 - 30 számokat nem tudom megfejteni, nem csőátmérő, de akkor mi?

 

Illetve, ahogy nézem, Te is úgy gondolkodsz, mint én: egy helyiségben csak egy elszívó vagy befújó van, a többit oldja meg a nyomáskülönbség. Végülis én is így terveztem.

 

Mivel hirtelen dobtam be a rajzot, nem tudtam jelölni, hogy a konyhában már van egy szagelszívó, ami annyiban mindenképpen változtat a terveden, hogy egy légbeejtő annak kell valahol, hogy ne össze-vissza szívjon, ahol éppen talál egy rést.

Előzmény: olvas0 (4154)
olvas0 Creative Commons License 2012.01.21 0 0 4156

a gép a garázsban a mosdó felett...

Előzmény: olvas0 (4155)
olvas0 Creative Commons License 2012.01.21 0 0 4155

ó várjál.... az a fölső az nem dolgozó hanem még egy háló???? Akkor az is 30 és az abban a blokban lévő nagyfürdő elszivása is 30

 

Előzmény: olvas0 (4154)
olvas0 Creative Commons License 2012.01.21 0 0 4154

 

 

 

Belső egység:
Elszívőcső ~20m o125 ~800/m 16000
befúvócső ~20m  o125 ~800/m 16000
90es könyök 6   1000/db      6000
T idom 8        1500/db     12000
cstalakozó idom- egyenes idomok szállításának függvénye... max 4-5db ~2500
tányérszelepek 11db 500/db 5500
aluszallag 2db             2000
stillszallag 1tekercs      1500
tipli, csavarok            2000
(eddig 63500)
hőcserélő SK ~ 20000

hőcserélőből falon kivezetés 5-5méter 10x800=8000

2motor 2x20000-25000 huf

Tehát uszkve 150000forintból meg van a szellőztetésed a teljes házra hőcserélővel együtt és ez max 3év mulva nem hogy megtérült de kevesebb a fűtési számlád, plusz nincs penész és mindig van frisslevegő....
Többit gondold végig te.Ezek az én anyagáraim voltak, most lehet hogy valamivel drágább lenne és ebben nincs benne egy segéd sem hanem egyedül csinálod illetve az asszonnyal-én is vele csináltam és még terhes is volt, nem egy ördöngőség...
ha később szeretnél bele fűtést vagy hűtést érdemes a csövet körvetekerni legalább 5centis legolcsóbb szálassal az mondjuk kb még 10000



erre rájön még a tetőlécezés, gipszkartonozás, glettelés festés.

Előzmény: MZ/Y (4153)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.21 0 0 4153

Na, hogy visszazökkenjen a topik, itt az alaprajz.

Rajzolni nincs időm, így csak írom, mit találtam ki:

Most elsőre a hátsó 2 szobát akarom megoldani. Arra gondoltam, hogy azokból álmenyezetben csövön a nappali felé szívom a levegőt, a kiszívott helyére automatikusan megy a nappali felől. (Egyébként később ugyanígy lenne megoldva az első szoba is a nappali felé.)

 

A nappalit direkt a külvilág felé szellőztetem, az étkező részen lenne a légbeejtő, az elszívás még megfontolás tárgya. :o) Esetleg mehetne a garázson keresztül, és ott valamikor bekerülhetne egy hőcserélő is, hisz az összes meleg levegő 1 ponton távozna.

otapi Creative Commons License 2012.01.21 0 0 4152

off

Kis fiam jóvoltából nemrég megtudtam, hogy mi Mekk Elek igazi szakmája: szellőzéshez, szigeteléshez nincs köze, bár olló kell hozzá :)

on

 

Csak zárójelben: szomorú látni, hogy ez a jobb sorsa érdemes topik hogy morzsolódik szét a floodolástól :(

Előzmény: KAripari (4146)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.01.21 0 0 4151

"a tökéletesen hozzá nem értő reflexióidnak."

 

Kiindulási adatok (a cikkben is):

- lakónként 30 m3/h szellőzőlevegő,

- lakónként 30 m2 lakásterület,

- 10 W/m2 fűtési igény.

Erre én azt írtam, hogy ha a fűtőberendezés nem képes 50 fokos levegőt előállítani (mert pl csak 35 fokot tudó hőszivattyús fűtés van), akkor a fenti feltételekkel a légfűtés nem valósítható meg.

Miért írod erre azt, hogy ez egy "tökéletesen hozzá nem értő reflexió"?

Előzmény: h.e.g.a (4148)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4150

"Ha nem lenne gázos a dolog, akkor nem kívül szigetelne mindenki,"

 

A belső szigetelés nem "gázos", csak elvesz a lakótérből, háromszor annyiba kerül és ötször jobban oda kell figyelni a tervezésnél/kivitelezésnél. De vannak olyan helyzetek, amikor nincs más lehetőség, mint belülről hőszigetelni.

Előzmény: MZ/Y (4144)
topikolos Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4149

Nem tudom, most milyen színű a házad, de azt a magas sávot talán optikailag le lehetne kicsinyíteni, ha két (vagy több) színt használnál.

Előzmény: MZ/Y (4140)
h.e.g.a Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4148

Gondolkodtam, hogy válaszoljak-e ... és végül csak azért teszem, mert nem szeretném, hogy a gyanútlan olvasó felüljön a tökéletesen hozzá nem értő reflexióidnak.

ON

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4133)
h.e.g.a Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4147

Sok mindent ki kell és lehet domborítani. Pont erről és a peremfeltételekről szól a belinkelt cikk.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4132)
KAripari Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4146

Egyszer egy kellemes nem szeles reggelen

mekk elek fórumozó legelt egy sor szövegen.

Gondolkodott rajta milyen okosságot oszthatna meg ma

amivel ha a közösségnek sok haszna nem is, de baja annál inkább volna.

 

így hevesen mekegni kezdett, és nekiállt egy sor kötekető szövegnek

„Sok itt a szigetelés! Kéne egy kis szellőzés!

Majd folytatta de mintha szövege egy idő után senkit sem érdekelt volna,

talán idén már abbahagyja.




 


KAripari Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4145

Mekk elek mindig csak remekelek:D

http://mese.tv/page/kinek_lesz_melege

MZ/Y Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4144

off

Csak erre válaszolok, aztán részemről ennyi


Valóban, belülről nem vagyok hajlandó, mert kimondottan nem javasolják. A gyártók sem. Ha nem lenne gázos a dolog, akkor nem kívül szigetelne mindenki, ahol sokkal macerásabb/drágább, hanem feldobná belül azt az 5 cm-t, nem attól lenne lakhatalanul kicsi egy szoba. De mégis kívülről nyomja fel a sok hülye/kőgazdag...

 

Ha lehet, hagyjuk egymást.

on

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4141)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4143

A beépített résszellőzőm az ablakszárny belő részén, ahol legjobban eltávolodik a másik ablakszárnytól, kb. 2 mm-es hézagot képez, az ablak széle felé vékonyodva, kb. a felétől már nincs is rés. Ennél egy résszellőző fali légbeejtő valószínűleg nagyobb rést csinál.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4142)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4142

"Este szél volt és a résszellőzésen keresztül is idegesítő volt a surrogása, búgása."

 

Egy résnyire kinyitott ablak és egy résszellőző zaj szempontjából nagyon nem ugyanaz.

Előzmény: MZ/Y (4135)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4141

"Valóban igen rossz ötlet belülről szigetelni."

 

Tehát ha jól értem

- a koszorú-hőhidad miatt hideg/penészes sáv van a hálószoba mennyezetednél,

-  kívülről nem vagy hajlandó a hőhidat hőszigetelni mert az úgy csúnya,

- belülről nem vagy hajlandó hőszigetelni mert az rossz ötlet,

- a hőhíd miatt magas gázszámla nem probléma, csak a hálószobai túl magas páratartalom (penész),

- azt pedig oldjuk meg úgy, hogy a hálószobádat a külvilág felé nem vagy hajlandó szellőztetni.

Eddig jó a feladat leírésa?

Előzmény: MZ/Y (4135)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4140

off

Kösz!

Nekem továbbra is az öv tetszene jobban, tudnám az ablak fölött 10 cm-rel kezdeni (nekem az jönne be), de marha sok lenne a majd' fél méteres magassága. Plusz 2 v. 3 helyen gerendák, garázsajtó miatt elég érdekesen nézni ki. Egyelőre belül próbálok alkotni, ha nem elég, akkor nem marad más hátra, mint kívülről is nekiesni.

on

Előzmény: KömKel (4139)
KömKel Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4139

Egy régi képet találtam, még épités közbenről.

Azóta ezt az övet eltüntettem, került rá pluszszigetelés.

 

(alul 8 cm volt, felette az övben 14)

 

Előzmény: MZ/Y (4138)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4138

Egy fényképet szívesen megnéznék, én eddig olyat láttam, hogy egy "öv" futott körbe a házon, más színűre szinezve.

Előzmény: KömKel (4137)
KömKel Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4137

Nálam a régi épületrészen a beépithető redőny miatt kellett kiugrást csinálnom, ami az ablak felső szemöldökétől kezdődött, és teljesen a fal tetejéig tart, 5 cm kiugrással.

Tökéletes épületdisz.

 

(közben az alsó részre raktam +5 cm-t, igy már "sima" falam lett.)

Előzmény: MZ/Y (4136)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4136

Nem a kiugrással van a baj, hanem a túlnyúlással: nálam mondjuk 25 cm a koszorú magassága. Az ajánlott megoldás az, hogy legalább 10-10 cm-rel a koszorú alá- és fölé kellene lógnia a szigetelésnek -> legalább 45 cm magas lenne a szigetelőcsík. Azt azért nehéz eladni, hogy dísz. És akkor még vannak problémás helyek, garázsajtó, bejárati ajtó fölötti "kutyaól"at tartó gerenda, ahol nem tudom körbefuttatni és csúnya is, ha csak úgy vége szakad a csíknak.

Előzmény: KömKel (4134)
MZ/Y Creative Commons License 2012.01.20 0 0 4135

Nem akartam reagálni, mert rajz még nincs, de:

Valóban igen rossz ötlet belülről szigetelni. Amit elérnék, hogy a fal a szigetelés mögött még hidegebb lenne, hiszen belülről elzárom a meleg levegőt tőle. HA bejut oda a pára (és mindenhová bejut)*, akkor ki is csapódik mögötte - látszani valóban nem látszik, legalábbis egy ideig, de akkor is ott van, ami nem egészséges. Rosszabb esetben nem is a szigetelés mögött a falon, hanem a falon belül lesz a harmatpont.

 

*Hogy ne jusson be, ahhoz "nagyon körültekintőbben kell eljárni!", ahogy a kolléga fogalmazott.

 

Közben annyi előrelépés történt, hogy végképp' elvetődött a hálószobákba építendő légbeejtő. Este kipróbáltam a résszellőzést, a pár óra alatt különösebb változást nem hozott, viszont eszembe juttatta, amit már egész elfelejtettem:a szomszéd az ablaktól 40-50 m-re telepített egy szélkereket. Este szél volt és a résszellőzésen keresztül is idegesítő volt a surrogása, búgása. (Aki nem hallgatott még ilyet, az ne írja, hogy megszokható, mert nem.)

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4133)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!