Az ellenőrzést geler korrektül leírta, lényeg hogy az ellenőröknél legyen komplett bontó cucc és ott a helyszínen kinyomtatnak egy példányt az ellenőrzés végeztével az akkori állapotról. Az ellenőrzés alatt ahány galamb bejött a versenyről a dúcba, annyi lehet a papíron is!! Versenyadatok nem szabadok, megy tovább a mérés.
A bontás alkalmával pedig kinyomtatják a szokásos példányokat, versenyadatok szabadok---törlés. Vége a versenynek.
".....szívesen részt vennék benne, az elterjesztésében is. úgy gondolom, karimax is dunakanyaros, akkor már ketten lennénk :)..."
Stimmel, viszont van itt ember aki nálam szívesebben jár ellenőrzést végezni, és ez örömet is okoz neki :-))
Pláne azok akik csak a Maratonra felkészülésre használják a kerületi ( tagszövetségi) programot, nem érdekli őket egy középtávú út. Na ezeket kell befogni dolgozni.
Nálunk Briconok vannak, de semmi probléma nem volt eddig csapatkeveredés, galambkimaradás stb területén.
Számítógépes nincs köztünk, de akinek Briconja van annak mindenkinek tudnia kell, és tudja is kezelni a gyűjtés és bontás alkalmával, természetesen a kollégáét.
nálunk a vb-elnök, a Virág Gabi szintén gyakorlott számítógép-használó. a nevezéseket pl. már neten küldöm el és azt mondja, a számoló progiba be tudja importálni a briconost is, meg a tipes-est is.
nekem itt a gépen vagy egy tipes-progim, amivel elméletileg le tudnám tölteni a versenyadatokat, sőt listát is lehetne vele számolni, de ezen a vacak notbook-on nincs megfelelő csatlakozó, ezért még soha nem próbáltam.
ez a csapatkeveredés a briconokra jellemző. nekem tipesem van. amikor szedem össze a galambokat, ott van mellettem az "óra", s amikor a ládában a galamb, semmiperc alatt bepötyögöm, hogy melyik csapatba kerül. amikor szedem a gyűjtésen a galambokat, a csipet az anyaóra beolvassa, nem kell semmiféle oké-gombot nyomni, jöhet a következő.
nálunk az van, hogy én szedem, tartom az anyaórához, de mások viszik a szállítóketrechez a galambokat.
ez a tipes módszer szerintem jó, mert előre, otthon össze lehet állítani a csapatot. a gyűjtésen egy kicsit sajnálni szoktam azokat, akik hoznak mondjuk húsz galambot, s keresgetik a ládában, hogy melyik az első, melyik a második csapat, kis cetliket szorongatnak és ha az, aki a bricont kezeli, nem jól nyomja a gombot, a galamb kimarad a listából - erre nemrég volt példa.
érdekelne, hogyan lehetne valódi ellenőrzést bevezetni, ha adsz némi fogódzót, magam is szívesen részt vennék benne, az elterjesztésében is. úgy gondolom, karimax is dunakanyaros, akkor már ketten lennénk :)
Azt hiszem, mindegyik rendszernek van hálózatos bővítése is, csak nem adják ki az adathozzáférést, mert mindegyik cég a saját rendszerét akarja eladni, és nem tetszene nekik, ha kívülálló kezébe kerülne, sőt, rendszerfüggetlen alkalmazás jönne létre. Az lenne a világvége. Üzletpolitika. Nem patópálság, hanem profit és haszon áll az ügy hátterében.
(Na, a "nem kiadott adat" arra értendő, hogy a nyomtatáskor vagy bármikor a készülék kábelen átküldhetné az adatokat számítógépre, de nem adja át. Maradna a párhuzamos port (nyomtatókábel) megcsapolása, de ott olyan feszültségek mennek, amik esetleg megsütik a számítógépet. Kockázatos.)
Tulajdonképpen a dolgot elindítottam, és van annyi befolyásom, hogy előbb-utóbb döntésre is kerüljön a csipes rendszerek ellenőrzésének módja. Már gyakorlati próbák is történnek errefelé, ahol az általam javasolt szisztéma tesztelése zajlik. Kiterjedt technikai háttér is kell, és emiatt buktatók lehetnek. Pl. éppen a nyomtatókompabilitással, az ellenőrök szakszerű kioktatásával, a hozzáértéssel kapcsolatban.
Egyébként nincs titok semmilyen tekintetben, ezért itt nyugodtan felteheted a kérdéseket, hátha tud valaki válaszolni.
Nem kell ennyire bonyolítani. Közelemben azt a rendszert vezettem be, hogy Briconban pl. csak A_1, A_2, S_11... stb. útnevek vannak. Az első csapatot az A_1-re pakolja, és így tovább. A megában is így van, erre céloztam, hogy egyből kilövöm a bonyolítást. Az út nevét pedig a versenybizottság írja rá a papírra, sőt, a csapatszámot is, mert úgy egyértelmű. (Ha félrepakol, vita támad, milyen csapatra gondolt.) Nem volt egyszerű, de két évig újra és újra elmondtam a kerületi ülésen, mit, mikor és hogyan kell csinálni, ezért rend van már.
Ha több csapatot pakolnak véletlenül egy kódra, azt csapatonként nyomtassák ki a megfelelő példányszámban, és ők saját kis kezükkel huzigálják ki a felesleget. Te ne válogass, nem a Te dolgod. Add vissza a hibás papírt, ez oktatójellegű is. Ha átvállalod a hibák korrigálását, elfajul a dolog, a rendetlenség eluralkodik.
jah igen. ilyen modern dolgokra már gondolni sem merek:)
néhány előnevezés tud már érkezni adatfájlban. de nem mindet tudja beolvasni a progi. a székházhozzájárulást meg a startpénzt az tudja. nagyon is. a gyomrom forog tőle.
Teljesen egyetértek veled. De szerintem az lenne a megoldás, ha verseny után kinyomtatnák a jegyzőkönyveket és mondjuk egy laptop segítségével az órákról - legyen az bármely típus - legyűjtenék az adatokat, amit neten továbbítanának a számolónak és az mondjuk adatimporttal beolvasná a progiba.
Tudod, az a baj, hogy mindez lehetséges lenne - de mégsem megy!
- nem tudunk minden sporihoz azonnal, a verseny után elmenni és kinyomtatni az adatokat,
- nekem tipesem van, másnak bricon, nem tudom, van-e olyan kis nyomtató, amely mindkettőhöz jó.
Én annak a híve vagyok, hogy jobb félni, mint megijedni. Ezért folyamatosan mondogatom, hogy valamilyen korrekt, nem tolakodó, de hatásos ellenőrzésre szükség van. Nem igaz, hogy csak úgy lehet ezt lebonyolítani, hogy akit éppen ellenőriznek, az mindjárt gyanusításnak fogja fel a dolgot. És egyébkéntis: ha általános és rendszeres lenne az ellenőrzés, akkor természetessé válna és nem lenne belőle annyi probléma.
Mivel a csipes rendszer nagyon elterjedt, ki kellene dolgozni egy egyszerű, mindenki által átlátható ellenőrzési eljárást. Javaslom, beszéljünk erről, mert nem lehetetlen, hogy keresztülvigyük.
Szeretném, ha segítenél abban, hogy legalább én megértsem, amiről beszélgetünk. Ha többen, ha egyre többen mondjuk ugyanazt, előbb-utóbb csak megvalósul. Ehhez ez a fórum is jó lehet(ne), főleg, ha többen is olvassák.
Tényleg örülnék, ha ismerjük egymást, kérlek, írj a tubi2002@freemail.hu-ra, hogy megbeszéljük ezt, ha itt nem akarod.
Egyébként van más fórum is, vagy csetlehetőség?
(Most hétvégén 16-ot küldtem Jihlavába, négy biztosan fölfér, kettőnek a sorsa 4, illetve 6 másodpercen múlik - az előzetes számítások szerint. Nemsokára megjön a lista, majd meglátjuk. Én az idén B-listás vagyok - nem kulák :) -, de hát csak most építgetem újra a csapatot... Ehhez képest az öreg sampion egyéves fia 6 út, 6 helyezés, egy kétéves tojó szintén, ennek szülei nincsenek meg, mert a verenydúcban gyűrűztem.)
Én a 17-es kerület eredményszámolásába csöppentem kicsit bele (gelernek lehet kezd derengeni valami a képemről). Katasztrófális volt szezon elején a jegyzőkönyvek állapota. Komolyan mondom, örültem a kézzel írott macskakaparásos hagyományos jegyzőkönyveknek, mert azon minden ott volt és nagyjából el lehetett menni rajtuk.
az elektromosoknál nem lehet tudni, hogy ki hányat küldött. gyakran a 10-es csapatot úgy kellett kiválogatni. órakésést nem mind tünteti fel. több csapatot (sprint, főverseny) egy jegyzőkönyvre nyomtat. kevesebb aláíróhely van rajtuk. áhh. Nem is akarom ezeket tipushoz kötni most.
persze kiderült, hogy a hibák többsége felhasználói lustaság vagy mulasztás eredménye, de szemét dolognak tartom, hogy a hagyományos órákat már plombálni kell hétközben is, és az elektromosok meg nincsenek rendesen szoftverileg rendszabályozva. Már az is baj szvsz, hogy nem tökegyformákat nyomtatnak! Nézzen ki mind ugyanúgy! Miért ne? Egy számítógéptől idegenkedő idősebb VB ellenőr frászt kap ha az elektromos jegyzőkönyvekhez ér ellenőrzéskor.
Ebben a témában komolyabb fellépést várnék a szövetségtől.
Nekem megám van. Ezeket szivatták az első évükben rendesen, 2 versenyutat el is töröltek a hibás jegyzőkönyvek miatt. A többi rendszerre is ráférne egy kis tuning.
Amelyik közelítet meglátásom szerint a tökéleteshez az a mega és a speedy jkv volt.
nálunk ez volt a helyzet.
A megából kinyomtatok év elején egy versenyút listát. ezt felragasztjuk a falra és onnan megy hetente a versenyek kiválogatása sorszám szerint.
Szervusz, Zoli, azt hiszem, ismerjük egymást. Az elektronikus rendszerek ellenőrzésére fel kell készülni. Sokféle van, és az átlaggalambász még a sajátját sem ismeri. Jelenlegi spekulációim szerint a következőkre kell ügyelni ellenőrzéskor: - az ellenőr feltétlenül győződjön meg a készülékben működő időről, tehát egy halálpontos órát vigyen magával, és egyeztesse a készülék idejével. Ez az óra lehet rádióóra (népszerűen anyaóra - a valóságban ez nem óra, hanem rádió, fix hangolással a világóra sugárzott jeleit fogja és mutatja) - közvetlen a verseny lezárása után nyomtassák ki a készülékben lévő adatokat.
Ha tehát látható, hogy a galamb érkezett, és hallható, hogy a készülék nyugtázta a csipet (bipezik), benne vagy a rendszer közepibe. És ha kigépelteted a listát, nem vagy átvágva.
Na, majd sort kerítünk a személyes találkozásra is akkor. Most csehül (vagy elképzelésem szerint remekül) állok, mert a télen megtámadott a görény, és a genetikai varianciára szolgáló padlást kiirtotta. Nyolc (8) galambom maradt. (Azért állhatok remekül is, mert a sors rákényszerített, hogy csak a legjobból főzzek, ha tudok. Mindig vaciláltam, hogy X vagy Y csúcsszuper idegen vér kell-e? Ma már nem kell gondba merülnöm, a görény elvégezte azt, amire nem vitt rá a lélek. Kétségtelenül Isten kegyeltje az elképzelésem.) A génbank padlás (8 galamb) szerencsére megmaradt. Többségük öreg, mint az országút. Jelenleg nem tudok ajándékozni a fent vázolt nyomorúságos állapot miatt. Örülök, ha ezekből a vén satrafákból feltágulok 25-30 galambra őszig. Már látni erre esélyt, 22 egészséges galambom van most, július 3-án, és egy további rundó el fog indulni, ez biztos, 7-8 tollon állnak a galambok. Egy kísérletet folytatok, amit csak úri passzióból végzek. Három galambból állítok elő egy teljes állományt. Mindhárom abszolút csúcsrepülő. Semmi "pistától van", meg a díjas testvérének unokája. Csak direkt a legjobbak, és semmi más. Jövőre viszont biztosan tudok már ajándékozni galambot. Ha egyeztetünk, és érdekel, számíthatsz rá. :-)
engem ez a csipes dolog érdekel, szerintem okosodjunk. én ugyan nem tudok programozni, de 15 éve használok számítógépet és látatlanban megesküdtem, hogy amit ember alkot - lásd bricon, tipes, stb -, azt ember be is tudja csapni (a la murphy..).
de ha ez így van, akkor mi a teendő? tényleg létezik zsebben elhelyezhető kódleolvasó?
mivel tök igazatok van, mi a fenének itt bújkálni, ettől nem leszünk okosabbak, sem szebbek, sem sikeresebbek - hát szép estét nektek (és jó "doppingolást" a csütörtöki gyűjtésre)
Tied a pont. Kicsit nagyvonalúan fogalmaztam, mert speciel pölö Tipes nyomtatványt még életemben nem láttam. Tauris tényleg kiokosítható, és Mega is, ha nem én kezelném. (Én egyből kilövöm az utakat, úgysem találja el a galambász.) A közelemben Briconon kívül Speedy és kféle Benzing van, ezek csak 1-8 számon tárolják az útjaikat.
"Továbbá a készülék csak a Briconnál oktatható ki egy bizonyos megnevezett versenyre, minden más rendszer csak számokat ás időt rögzíti. A bontóbizottság állapítja meg, hogy éppenséggel miféle versenyről volt szó."
na én nem vagyok profi programozó ezért ezt nem értem. A saját megámnál is ki kell választani a versenyt és azt is feltünteti a jegyzőkönyveken nem csak számokat és időt. de talán ezt láttam a tauris, benzing, tipes jkv-en is. mármint a bersenyek megnevezését.
A kis részletekben bővítem ismereteidet. A csip nem tárol a galambról semmit. Tartalmaz egy négy bájtos, 32 bit hosszúságú egyedi és örök azonosítót, és egy két bájtos aktiválókódot. Az aktiválókódot a gyűjtéskor adja az egyesületi antenna szoftvere véletlenszámként, abból a célból, hogy ne lehessen csalni. (Az örökszám 4,3 milliárd, az aktiváló 65 ezer számra terjed.) Az első verziók ugyanis nem adtak aktiválókódot, az örök azonosítót kiolvasva egy arra alkalmas készülékkel ezt az örök azonosítót tetszés szerinti időben rá lehetett írni az érkezőantennára. Vagyis a galambtól függetlenül mozgatható volt a csipérték. Az utrechti olimpián a világ megrökönyödésére árulták ezt a szellemes csalógépet. Az aktiválókód óta hiába tudja valaki bejátszani az örökszámot, az csak az indításkor adott aktiválóval együtt érvényes. Elvileg ehhez a hamisításra spekuláló nem fér hozzá, mert nem foghatja a kezébe a galambot, nem kerülhet a közelébe, stb. Ha ő rakja be saját galambját, a kérdés újra nyitottá válik, hiszen lehet a zsebében komplett leolvasó, amely az aktiválókódot is eltárolja.
Továbbá, az adott aktiválót szükségszerűen a készüléknek kell tárolnia, hogy felismerje a hazatérő résztvevőt. Ergo a készülékből is kierőszakolható az aktiválókód.
Na, én egy profi programozó vagyok, és intenzíven foglalkozom adatbiztonsággal. Összességében lesujtó véleményem van az egész elektronikus rögzítésről. Hihetetlen egyszerű csalni, és le sem lehet bukni. Lehetetlen bármit is bizonyítani. ------------------------------
A galamb és csip kapcsolatát a készülék tárolja.
Továbbá a készülék csak a Briconnál oktatható ki egy bizonyos megnevezett versenyre, minden más rendszer csak számokat ás időt rögzíti. A bontóbizottság állapítja meg, hogy éppenséggel miféle versenyről volt szó.
Nemrég láttam egy nagyon szép galambot...nagyon szelíd volt, meg is érintettem. Egy citromsárga gyűrű volt a bal lábán (horvát, 2006-os) és a jobb lábán meg vmi zöld izé műanyagból. Arra vagyok kíváncsi, mit jelent az a zöld kapocsféle?
Pár hete meg beköltözött az erkélyünkre egy magyar postagalamb:) 1 hétig etettük, aztán elűztük, had menjen, ha kell.:)