Keresés

Részletes keresés

nofRETRO Creative Commons License 2012.10.04 0 0 924

Csak szólok.., hátha érdekel valakit :)

"Az ország első Mesemúzeum-és Meseműhelye 2012. szeptember 30-án nyitja meg kapuit Budapesten, a Döbrentei utca 15. szám alatt felújított műemléki épületben.
Mesemúzeum Kányádi Sándor ötletére"

http://www.bebikkicsikesnagyok.hu/7390/mesemuzeum-nyilik-a-budai-varban/

 

Törölt nick Creative Commons License 2012.10.04 0 0 923

Talán lendített a dolgon az is, hogy a háttérben símán letolvajoztam. :)

Előzmény: Goldman Emma (922)
Goldman Emma Creative Commons License 2012.10.04 0 0 922

Ez jó. Ha néptanítói munkásságomnak is része volt a változásban, akkor hurrá.

Előzmény: Alexander Demeter (920)
Yogi Creative Commons License 2012.10.04 0 0 921

Hurrá, akkor csak van értelme néha füstölögni!

Előzmény: Alexander Demeter (920)
Alexander Demeter Creative Commons License 2012.10.04 0 0 920

A "szaktársnak" megmozdulhatott a lelkiismerete, mert az újabb képein megjelölte már a forrást.

Előzmény: Goldman Emma (916)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.29 0 0 919

 "nincs olyan család, melynek legalább egy tagja az említést ki ne érdemelné... s az ilyenre nézve pedig érdekes ismerni azt a fát , mely azt termette..."

(Nagy Iván)

Előzmény: Lyógi (906)
Goldman Emma Creative Commons License 2012.09.29 0 0 918

Csak egyszerűen dühít, amikor úton-útfélen ezek jönnek szembe a facebookon, és a drága ismerősök még meg is vitatják, hogy ehhh, mecsoda nagyszerű kép, mekkora zseni ez az iksz ipszilon hogy így rábukkant, vajon hogy csinálta. Iksz ipszilon meg kushad a fűben és hallgat.

Előzmény: Yogi (917)
Yogi Creative Commons License 2012.09.29 0 0 917

Egyszer egy ilyennel civódtam egy darabig, nem nagyon értette, miért illene jeleznie a forrást. Tamási Miklós azt mondta, hogy nincs ideje és ereje ezekkel foglalkozni (ami érthető), úgyhogy én csak annyit tudok tenni, hogy nem lájkolom az ilyen oldalt.

Előzmény: Goldman Emma (916)
Goldman Emma Creative Commons License 2012.09.29 0 0 916

Nektek is úgy tűnik, hogy ez a szaktárs jelentős mértékben a fortepanról "csippantja a retrót", viszont legalább forrásmegjelölés nélkül?

http://www.facebook.com/csippantom.a.retrot

 

Alexander Demeter Creative Commons License 2012.09.27 0 0 915

Én a "familysearch" honlapról beszélek, ahol szép nagy anyag szerepel, de csak fel van oda hányva, nehéz keresni benne, mert nincs tartalomjegyzéke, gyakorlatilag rendezetlnen.

De mindezen túl rettenetesen lassú is, egy-egy oldalt mostanában percekig tölt le, az elvárható 1-2 másodperc helyett. Így aztán jelenleg semmire sem alkalmas.

Előzmény: manhattani (914)
manhattani Creative Commons License 2012.09.26 0 0 914

Lehet tudni hogy miért?

Amikor náluk jártam (sok éve), azt mondták, a környező országok engedélyével most terjesztik ki a közreadhatósági korszakot a nekem legérdekesebb időszakra, a XX. század elejétől máig, benne a polgári anyakönyvekkel is.

Előzmény: Alexander Demeter (910)
Goldman Emma Creative Commons License 2012.09.26 0 0 913

No meg aztán én is csak viccoltam. :-)

Amúgy meg - mecsoda kölönbség, hogy manapság annyiféle kórságban lehet meghalni. Olvastam nemrég egy reneszánsz főúrról, Vespasiano Gonzagáról. „Az úr magához szólította a feleségemet. Hirtelen vitte el a szélhűdés, anélkül, hogy akár egy szót mondhatott volna” – írta nagynénjének, Giuliának 1559. november 9-én. Pedig valójában ő fojtotta meg. Khm. :)

 

 

 

Előzmény: manhattani (912)
manhattani Creative Commons License 2012.09.26 0 0 912

A homokos Pirtó és környéke :-) De ne várjunk sokat egy tán két osztályt sem végzett templomszolgától. Gyakran ők voltak a halottkémek.

Előzmény: Goldman Emma (909)
Alexander Demeter Creative Commons License 2012.09.26 0 0 911

Volt idő, amikor csak kétféle betegségbe lehett belehalni: szárazbetegségbe és vízibetegségbe.

Azóta sajnos fejlődött az orvostudomány és rengeteg új betegséget fedeztek fel, szintén halálosat.

Előzmény: Goldman Emma (909)
Alexander Demeter Creative Commons License 2012.09.26 0 0 910

Jelenleg éppen használhatatlan.

Előzmény: Yogi (908)
Goldman Emma Creative Commons License 2012.09.26 0 0 909

Ködös, nedves vidék lehet...

 

Előzmény: manhattani (907)
Yogi Creative Commons License 2012.09.26 0 0 908

Igen, már mondták, hogy a mormon archívum az egyik legjobb forrás.

Előzmény: manhattani (907)
manhattani Creative Commons License 2012.09.26 0 0 907

>A négyből csak egyről tudom, hogy mikor, nála a helyszínt is hamar előkotornám,

 

Amatőr családfa kutatóknak indulásként javaslom a mormonok adatbázisát. Az ilyen irányú ténykedésük közpntja a Budakeszi úton van. Megmondod a környéket és a kb. korszakot, meghozatják a mikrofilmeket azokról a templomi anyakönyvekről, határtól függetlenül, aztán keresgélhetsz. Készségesek és ingyenesek.

 

Amellett, hogy a célod felé visz, remek móka is. Egyes anyakönyvekben a halálozás oka oszlopának felirata: "Nyavaly"

 

Máshol egy faluban tizenöt éven keresztül mndenki köhögésben halt meg.

Előzmény: Yogi (895)
Lyógi Creative Commons License 2012.09.26 0 0 906

El is raktam, köszönö - remélem, hogy egyszer még lesz időm és erőm belevetni magam.

Előzmény: Törölt nick (904)
Goldman Emma Creative Commons License 2012.09.26 0 0 905

A kilencvenes évek elején megkértem mindkét nagyanyámat, hogy írják le, amiről mesélni szoktak, mert a szóbeli hagyományozás megbízhatatlan, mindig ugyanazok a - habár egyre kerekebb - sztorik jönnek elő, de a leszármazott sosem tudhatja, hogy most tulképpen ki kinek a kicsodája, hányban is járunk, stb. Két fontos tanulsággal szolgált a projekt: hogy az emlékezők ilyenkor ugyanazt a "nagy sztorit" szeretnék elmesélni, legfeljebb kitöltik a réseket új információkkal, igaz, ezek a leszármazottnak óriási kincsek; másrészt, hogy halálos pontossággal döntenek arról, mit rögzítsenek és mit ne. Azóta van, hogy mindennél jobban érdekel az elhallgatott történelem... :)

 

Előzmény: Törölt nick (903)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.26 0 0 904
Előzmény: Yogi (901)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.26 0 0 903

A mi almáink nem gurultak meszze a fától :)

(nálunk nem elég mesélni a magunk, a szüleink, nagyszüleink életéről, ukázba van adva az írásbeliség is)


Előzmény: VEE (898)
Yogi Creative Commons License 2012.09.26 0 0 902

Persze, biztosan találnék kiindulási pontot, ha egyszer belevágnék.

Előzmény: Alexander Demeter (899)
Yogi Creative Commons License 2012.09.26 0 0 901

Világnézeti különbség van itt, kérem: szerintem egyáltalán nem fontos (senkit nem fog megváltoztatni, nem lesz belőle másik ember, nem ad hozzá semmit), csak nagyon izgalmas.

Előzmény: Alexander Demeter (900)
Alexander Demeter Creative Commons License 2012.09.26 0 0 900

Ha most nem is, később rá fognak érni és érdekelni is fogja őket.

Nagyon fontos tudni, ki honnan érkezett, mik a gyökerei.

Előzmény: VEE (898)
Alexander Demeter Creative Commons License 2012.09.26 0 0 899

Még így is el lehet indulni, a puszta névből és az egy nagyszülőtől.

Ha valaki nem Kis, Nagy, Szabó vagy Kovács akkor előbb-utóbb eredményre lehet jutni.

Csak mondtak valamit a szülők, felmerült egy egy gyerekkori nyaralásuk helyszíne - jó kis nyomozómunka.

Előzmény: Yogi (895)
VEE Creative Commons License 2012.09.26 0 0 898

Csodálom, hogy a leszármazottakat érdekli a családfátok. Azt tapasztaltam, hogy bármilyen régi történet meghallgatásához sincs sok türelmük, nem érnek rá ilyen ósdi dolgokra.

Előzmény: Törölt nick (896)
Yogi Creative Commons License 2012.09.25 0 0 897

Hű, ez még nagyobb munka, mint gondoltam, és még izgalmasabb is. Igazán le a kalappal, nem csak a kitartásért, hanem azért is, mert ilyen szépet tudtok a gyerekeknek adni.

Előzmény: Törölt nick (896)
Törölt nick Creative Commons License 2012.09.25 0 0 896

Amikor elkezdtük (kettesben a családfővel) volt néhány üres, francia kockás A/3 (félbehajtott)

papírunk, egy temetés utáni összejövetelen, ahol a családfő élő rokonságának mintegy a fele volt jelen.

Az élők kikérdezése után (több hónapig tartott és utaztunk néhány száz km-t) volt 15-20 oldal teleírt papírunk és néhány dokumentum fénymásolata.

Az utána következő 2-3 év során a MOL -ban (Magyar Országos Levéltár) végignéztünk kb. 250 ezer mikrofilm képkockát, utaztunk az országban újabb néhány száz kilométert, végig bogarásztunk két tucat temetőt, leveleztünk éveken keresztül a radixindex családtörténet kutató levelező listáján 2-300 sorstársunkkal.
Ami a családfákat, ösfákat illeti, nagyjából addig jutottunk, amennyi a honlapról kiolvasható és ezután megnyugodva abbahagytuk. :)

A gyerekeink, unokánk kíváncsiságát - a nyomtatott anyagokkal és az albumokkal, amiket kézhez kaptak, - kellőképpen felkeltettük és valójában ez volt a cél.

Mire idejük és módjuk lesz folytatni, valószínüleg már a szobából sem kell kimozdulni hozzá.

Előzmény: Yogi (891)
Yogi Creative Commons License 2012.09.25 0 0 895

Azt biztos tudod, hol és mikor születtek a nagyszülők

Nem. A négyből csak egyről tudom, hogy mikor, nála a helyszínt is hamar előkotornám, de a többiről semmi. Épp a múlt héten említettem valahol, hogy az apai nagyapámnak még a nevét sem tudom. (Ami azt illeti, az apai nagyanyám lánykori nevét is meg kéne kérdeznem anyámtól, hátha tudja - mi mindig csak a második férje vezetéknevén említettük otthon.)

 

Ha gondolod, szívesen összehozlak profival, ahogy ismerem, boldogan ad néhány orientáló tanácsot.

Köszönöm, de még nem érzek magamban elég indíttatást, hogy belevágjak. Tudom, tudom, igazatok van - majd egyszer egy találkozón elmesélem, hogy miért.

Előzmény: Goldman Emma (892)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!