Legalább a kérdést tetted volna fel értelmesen....!
Szerintem nem volt ember itt, aki ilyen eszement hekkelésre gondolt volna....
De ha már kiderült miről is van szó. Legalábbis valami körvonalazódik. És akkor most tekintsünk el a műszaki és jogi megvalósíthatóság hátterétől.
Attól, hogy két fogyasztásmérőt párhuzamosan kötünk, nem fog mindkettőnél jelentkezni a visszatáplálás, nem fog duplázódni neki a termelés! Két mérőnél felét fogja mérni mérünként.
Vagy még mindig nem értem mi van, vagy nem értem mi volt a cél.
Igazad van, nem kettő hanem jelenleg négy. Csoportos mérőhely, külön hrsz, külön ingatlanok, kettőn napelem.
...már a próba megtörtént. Elmondás szerint mindkét óra "befogadta a termelést".
Innentől kezdve a megbízómmal/kérdés eredeti feltevejével a kapcsolatot ez ügyben magszakítottam, ugyanais annak ellenére hogy többször említettem hogy szabálytalan valakivel megcsináltatta. (vagy nem.)
Kétféle elszámolási rendszer van a lakossági HMKE-esetén jelenleg.
1. Az "Éves kWh Szaldó" elszámolás. 2. A "Havi bruttó Forint" elszámolás.
Az újaknak és a még nem régieknek az "Igénybejelentés" dátumától függően. A már régieknek a "10 év üzemeltetés" záró dátumától függően.
....
1. Az "Éves kWh Szaldó" elszámolás.
ÉVENTE 1X leolvassák a mérőt és évente 1X van elszámolás az éves kWh szaldó alapján.
Leolvassák az 1.8.0 vételezés számláló állását. Amiből kivonásra kerül az előző éves leolvasás állása. A különbség az éves vételezés, megvan a 1.8.0_növekménye. és Leolvassák a 2.8.0 betermelés számláló állását. Amiből kivonásra kerül az előző éves leolvasás állása. A különbség az éves betermelés, megvan az 2.8.0_növekménye.
ha kapott szaldó negatív=betermelés az éves eredő akkor a kifizetése kérhető pénzben
Mégpedig úgy, hogy az EGÉSZ évre nézve ~5 Ft/kWh ára. (lásd az tarifa táblázatban a pontos árakat)
ha kapott szaldó pozítív=vételezés az éves eredő akkor kifizeted Mégpedig úgy, hogy az EGÉSZ évre nézve a rezsicsökis keret is játszik. - az első 2523 kWh kedvezményes áron van ~36 Ft/kWh - a többi pedig már a lakossági piaci áron van ~70 Ft/kWh Az éves eredő átlagos ár a kép szerint alakul kb. (lásd az tarifa táblázatban a pontos árakat)
.....
2. A "Havi bruttó Forint" elszámolás. HAVONTA leolvassák a mérőt és havonta van elszámolás is Forintban.
Leolvassák az 1.8.0 vételezés számláló állását. Amiből kivonásra kerül az előző havi állása. A különbség a havi vételezés, amit >> KIFIZETSZ pénzben.
Mégpedig úgy, hogy az EGÉSZ évre nézve a rezsicsökis keret is játszik. - az első 2523 kWh kedvezményes áron van ~36 Ft/kWh - a többi pedig már a lakossági piaci áron van ~70 Ft/kWh Az éves eredő átlagos ár a kép szerint alakul kb. (lásd az tarifa táblázatban a pontos árakat)
Év közben a havi számlákon látod az éppen elszámolt kedvezmény havi "előleg" részét. Valamennyi kWh lesz, de max 210kWh/hó minden hónapban a kedvezményes olcsóbb áron kerúl elszámolásra a havi vételezésből.
és
Leolvassák a 2.8.0 betermelés számláló állását. Amiből kivonásra kerül az előző havi állása. A különbség a havi betermelés, amit >> KIFIZETNEK ha kéred. Mégpedig úgy, hogy az EGÉSZ évre nézve ~5 Ft/kWh ára. (lásd az tarifa táblázatban a pontos árakat)
Megj:
Ebben az elszámolásban lehetőleg akkor kell használni az áramot. Amikor erősen süt a Nap éppen..... Célszerűen napközben és leginkább úgy 9-15 óra között.
Kerülendő az esti-éjszakai-hajnali nagyobb fogyasztás.
Az első alkalommal a kifizetést kérni kell és megbízást kell adni a további folyamatos minden havi kifizetése is. Nyomtatványok és eljárás a szolgáltató honlapján.
Háztartási méretű kiserőművel termelt villamos energia átvételi feltételei 2024. január 1-jét követően és a vége felé 2. pont az érdekes. 2. Elszámolási igény jelzése nyomtatványon, személyi jövedelemadóval kapcsolatos tudnivalók Mivel: "Magánszemélyeknek lehetőségük van arra, hogy a feltétel teljesülése esetén a 2. pont szerint számla nélküli kifizetéshez."
................................
ÚJ éves kWh szaldós napelemesként a teendők.
Feltételezve, hogy az éves napáram termelés fedezi majd várhatóan a teljes nappali "A" tarifás fogyasztást. Azaz ~0 kWh eredő ÉVES fogyasztási egyenleg várható majd az éves elszámoláskor. Vagy, netán még plusszos is lesz azaz >> betáplálás lesz az éves eredőben. (HA NEM fedezi teljesen az éves napáram termelés a nappali "A" tarifás fogyasztást. AKKOR persze a várhatóan hiányzó éves kWh játszik a fenti éves 0 kWh helyett)
1. Az ÉVES várható fogyasztás 0 kWh-ra állítása a nappali "A" tarifán. (HA várhatóan NEM lesz elég az éves napáram termelés. AKKOR a várhatóan hiányzó éves kWh-ra állítása, nyilván.)
2. NEM kérni semmilyen RÉSZ-számlázást az éves elszámoló számlák között. A mérő havi alapdíjáról sem (~121 Ft/áfa=~153/hó) kell kérni. Csak és csakis az éves elszámoló számlát kell kérni. (HA várhatóan NEM lesz elég az éves napáram termelés. AKKOR az más eset, arra "havi egyenletes előleg" rész-számlázást lehet kérni. DE CSAK az éves eredőben majd várhatóan hiányzó kWh-ra. Ekkor jön 11 előleg rész-számla és utána az éves elszámoló.
Megj: FONTOS, hogy A havi egyenletes előleg rész-számlázás NEM rontja el az éves kWh szaldó elszámolást. Csak az évközi diktálás rontja el.
3. NEM kell diktálni a nappali "A" tarifát SOHA! Akkor sem, ha maga a szolgáltató kéri-mondja-írja! és ezért HA MOST a diktálás VAN beállítva/bepipálva a nappali"'A" tarifára. AKKOR azt megszüntmi/kivennia pipát a nappali "A" tarifáról.
Mert AMÍG NEM kerül lemondásra a korábban vállalt diktálást. Addig a szolgáltató jogosan követeli ugyebár.
Éves kWh szaldósként azért NEM szabad diktélni soha a napelemes nappali "A" tarifát. Mert a diktálás miatt egy soron kívűli ELSZÁMOLÓ számla készül. (ami nem csak egy előleg rész-számla lesz, hanem rendes záró számla) és Mivel ez a SZÁMLA nyilván>> azonnal LEZÁRJA a kWh szaldót IS a diktálás miatt. Soron kívül és az bizony NEM JÓ az éves kWh szaldós napelemesnek 🙁
+1 Az évközben fölöslegesen kapott számlát sztornoztatni kell, ha érkezik valami okból. (még a fizetési határidő előtt és akkor nem kell befizetni sem)
Jelenleg termel 4kW-al, aksiba tolja 2kW-al, már 99%on van, úgy hogy fél8kkor 49%on volt, ház fogyaszt 400W-ot, hálozatba tolja 1,62kW-al. Egyelőre tetszik :)
Nem tudnám kihasználni, ahhoz még több napelem kéne. Pl. 5.-én eleég bórús idő volt, egesz nap tudott termelni 6,8kw-ot a rendszer. Főztünk, mostunk stb, az akut 20%ról 30-ra tudta feltornázni, léynegében a megtermelt azonnal el is használtuk. Lehet még egy 2,5kw-os modul jó lehetn és akkor lene 10-es akkupack, de a mostani is elég arra, hogy este 6-kor elezdjük belőle venni a karftot és másnap reggel 8 körül még 54%on van. Mindenféle aksival nem tud kommunikálni, amikkel tud, azok meg drágák. De a rendes teljesítményét most fogom tudni csak megnézni, eddig be volt kapcsolva az export limit, csak annyit termelt, amennyi a fogyasztás volt. Kb 10 perce ment el az MVM-es ember, megvan az óracsere, hivatalosan is naplopó vagyok :)
És mi a tapasztalatod az aksival? Ha jóval nagyobb lenne, nem tudnád jobban kihasználni a téli termelést?
Azt értem, hogy felhős napokon ezt a kicsit sem tudod feltölteni, de egy napsütéses héten megtermelt energia jól jöhetne a következő felhős héten, ha mondjuk egy bontott Tesla akkuban el tudnál tárolni 60kWh energiát.
Vagy tapasztalatod szerint nagyon nem így működik a téli termelés ingadozás?
Minden hónapban 190-210kwh között fogyasztunk már évek óta. Elvileg a rendszer még decemberben és januárban is többet termel, mint a fogyasztásunk, ami jó is lenne HA szaldóban lennénk. Hiába sűt mondjuk egyik nap és termel a rendszer mint állat, ha utána több napig be van borulva, akkor nappal max. az aktuális fogyasztást tudja fedezni, az aksit már nem tudja tölteni, ami ugye a napos nap utáni napon már lemerült. Tisztában vagyok vele, hogy mindenképp fogok vételezni a hálózatból, csak azt szeretném megoldani, hogy ha sűt a nap és tele az aksi, akkor a felesleget valahogy elfűtsem és annyival kevesebb gáz legyen használva. Tavasszal, ősszel már sokkal több lesz a termelés, mint a fogyasztás, lehet akkor már majdnem az egész gázt ki tudom váltani, nyáron meg ha megvan a hmv patronnal, a többi megy ki 5 Ft-ért :)
Nem akartam nagy akkut, egy éjszakát kibír és reggelre marad benne 50% (ha 100-on volt) és 20%ig lehet lemeríteni. Nincs értelme nagyobbnak, mert ha nem sűt a nap, a kicsit se tölti fel :) De mondom a fő cél az áramszünetek problémája és az éjszakai áthidalás volt, ha már bruttós lettem.
Ez a kalkuláció szaldó esetén rendben van, de azt írod, hogy bruttó elszámolásban vagy.
Bruttó elszámolás esetén érdektelen, hogy az alacsony téli és magas nyári termelést elátlagolva az egész évre milyen havi átlag termelés jön ki, és ez hogyan viszonyul az átlagos havi fogyasztáshoz.
Ha szeretnél többet rásegíteni a fűtésszezonban napenergiával, akkor a november-március hónapok fogyasztásait kell összehasonlítanod az akkor megtermelt árammal. Ha ezen tudsz még javítani pár napelem felszerelésével, akkor ezt érdemes lehet megfontolni.
Leírásod alapján télen a felét sem termeled meg a fogyasztásnak. Ebből úgy tűnik, el tudnád fogyasztani a felrakott plusz napelemek termelését ebben a november-március időszakban.
Ha ebben a 150 napban végig elfogy a plusz termelés, akkor 5 év alatt visszajöhet a napelem ára. Ha csak a legrosszabb 90 napon, akkor 10 év is kell a megtérüléshöz.
Igazad van, hogy a felrakott panelek termeléséből semmit nem tudsz majd felhasználni az április-október időszakban, és csak még jobban megnöveled a túltermelésedet, de a fenti megtérülési adatok ettől függetlenül kijöhetnek.
Nincs tapasztalatom az akkupakkos rendszerrel , de félek attól , hogy az időjárástól függően lehet fűtésszezonban sok olyan nap , amikor még a ház napi fogyasztását sem fogja fedezni , nem még a fűtésre is rásegíteni . :-(
De ez csak az én véleményem a saját rendszerem termelése alapján .
Van egy barátom (elektromos mérnök ) , aki annak idején nálunk ( Szlovákia ) amikor csak az akkupakkos rendszer volt megengedve visszatáplálás nélkül , vett egy ilyen rendszert . Semmi jót nem mondott róla csak annyit , hogy nem érte meg . Nyáron sok volt , télen meg kevés . Most , hogy bevezették nálunk a virtuális akkumulátor lehetőségét , felrakatott még napelemeket és új invertert is .
Szerintem már leírtam :) de: Az állandó áramszünet és áramingadozások miatt szerettem volna akkumlátort (napelemet így is akartam, csak nem ekkorát), ennek a töltéséhez kb ennyi kellett illetve az inverter miatt is (110kw kelett, hogy meg legyen a fázisonként a 16A). A közeljövőben szeretnénk majd elektromos autót, amihez majd még fel kell rakni 8 panelt és úgy meglesz a töltés is. És amúgy is terveztem, hogy valahogy próbálok sporolni a gázon árammal ha lehet. Szóval ezért :)
Minimális túlnapelemezést (amit még az inverter elbír) ilyen esetben is érdemes meggondolni. Annyira olcsók lettek a napelemek, hogy pár év alatt megtérül (ha el tudod még fogyasztani a plusz termelést a fűtési idényben).
...1 fázisú inverter a 3 fázisú inverter azonos fázisával összekötésre kerül. Mindkét fogyasztásmérőben megjelenik a betáplálás? 1f inverter 2,5kW. 3f inverter 6kW.
Fűtésre igazából maradna a gáz, a fölös napáram fűtésre való használatán filozok. Bruttós vagyok, így az a cél, hogy a fölös nem menjen ki. Ezért tervezem a fűtéskörbe berakni egy bojlert, ami elhasználná ami van. És így jött, hogy mi lenne ha nem cekasz, hanem a medence hőszivattyú. Ha 5-10 fokban is tud COP 2-t, máris kétszer annyit tudok el használni fűtésre mint a sima cekasszal 🙃
A medence hőszivattyúkkal az a gond, hogy más hőmérséklet tartományra vannak méretezve.
Egy rendes hőszivattyú simán fűt Neked -20°C külső hőmérséklet esetén (a jobbak hozzák ilyenkor is a teljesítmény 100%-át) és 45°C előremenőt röhögve előállít, de meg tudja csinálni az 50°C melegvizet is.
Ellenben egy medence hőszivattyúnál már extra, ha 0°C-ig lemegy a működési tartománya. Inkább 10-15°C amire tervezik őket, és ilyen hőmérséklet mellett előállítják a 25-28°C melegvizet a medencébe.
Az mondjuk egy jó kérdés, hogy egy 2 millió forintos hőszivattyú helyett megéri-e egy 300e forintos medence hőszivattyú és egy 30e forintos fűtőpatron kombinációjával fűteni?
Az 5-10°C feletti napokon használható lenne a medence hőszivattyú (4-6 közötti COP értékkel), a hideg napokon meg a fűtőpatron.
Ami még problémás lehet, az a villany ára.
Egy rendes hőszivattyúhoz jár H-tarifa, ami a medence hőszivattyúhoz és a fűtőpatronhoz sem jár, ezzel nagyot romlik a forintban mért fogyasztás.
Ha napelemmel termeled az áramot, akkor a szaldó idején még működik ez a felállás, de szaldó nélkül nagy probléma, hogy pont azokban a leghidegebb hónapokban fűtenél a magas fogyasztású fűtőpatronnal, amikor a legkevesebbet termelik a napelemek.
Amin még lehet gondolkozni ilyen helyzetekben, az a túlnapelemezés (és annak költséghatékonyságának elemzése).
Ha megduplázod a napelemek számát, és ezzel feltornászod a téli átlagos termelésedet 6kWh/nap értékről 12kWh/nap értékre, akkor a napi 14,8 kWh fogyasztásod majdnem egészét lefedheted télen is.
Nyilván a nyári 15kWh termelésedből már jelenleg is veszendőbe megy ~5kWh, így nyáron nem nyersz a több napelemmel semmit, a megtérülést csak a fűtési szezonban hasznosuló energia alapján lehet kalkulálni.
3kWp napelem (= 6db 500W-os panel) kb. 200e forint.
Attól függően, hogy a plusz termelésből mennyit lehet felhasználni (csak a 90 leghidegebb napon fogy el az az átlagos 6kWh, vagy jó része hasznosul 120, esetleg 150 napon keresztül), attól függően változik a megtérülés. 90 nappal számolva ez kb. 10 év, 150 nap esetén már csak 5,5.
Nálam a szőnyegek és a padló hőszigeteltsége végett nem érzem , hogy hideg lenne a lábaimnak a padló felől . A padló és a mennyezet közötti hőmérséklet különbség minimális.
Igen , csak arra gondoltam , hogy a klíma lényegében melegíti a levegővel a falakat is , a fal - padlófűtésnél ahol hőtárolótömegbe ágyazva vannak a csövek , ott esetleg ebben a hőtárolótömegben felgyülemlett vízpára a fűtéskor a szoba felé hagyja el a hőtárolótömeget . Nem lehet benne valami ?
Nálam jelenleg 24,8°C van 1,5 méter magasban és 42% páratartalom, a padlónál 24,6°C. Szobákban , konyhában az asztal alatt szőnyeg . Kint 13,3°C és 85% páratartalom 2m magasban .
Lehet , inkább az van , hogy ki mit szokott meg . :-)
Nincs itthon a hőkamerám most de az infrával lemértem (kb huszadjára).
Most 24 fok van benn, nem megy a hőszivattyú jó ideje.
A ház nagy részében 24 fok a padló, az olyan éppen jó, talán egy picit lehetne melegebb. Az átmeneti időszakban ez ilyen, majd ahogy hűl kint az idő és többet megy a hőszivattyú melegebb lesz.
A budiban van az osztó gyűjtő, sok a cső. A 24.5 fokos rész màr kellemes, a 25 fokos langyosnak érződik.
A wc csésze körül nincs cső, oda bemérve 22 fokos a padló, az már baromi hidegnek érződik
Ha klímával fűtök akkor kb ilyesmi a padló, reális is, 24 fokos levegő a padlót nem fogja felmelegíteni jobban.
Az az 1-2 fok nagyon sokat jelent.
Aki nem hiszi járjon utána maga, én már annyiszor megmértem hogy unom....
Mindkettő felmelegíti a szoba levegőjét 24 fokra. Egyszerű fizika, a relatív páratartalom pont ugyanannyi lesz, mivel ugyanannyi m3 ugyanolya fokos levegő ugyanannyi gramm vizet fog tartalmazni.
Azért amikor padlófűtéssel fűtesz , a benti páratartalom gondolom magasabb , mint amikor a klíma fűt . Különbség van 24°C 55% páratartalomnál és 24°C 35%-nál a hőérzetben . Az utóbbinál hidegebbnek érzed a környezetet .
Igen, teljesen más, sokkal jobban szeretjük a padló fűtést. Van amikor hideg a padló, de mégis olyan jó meleg van :) Szóval mindenképp a padlóba szeretném az fölöst betolni.
Azon is gondolkodtam, hogy kos bojler mellé venni egy medence hőszivattyút, 5-10C-ig biztos hatékonyabb mint a sima cekasz.
Nem, 1xcm betonban van a cső. Úgy van beállítva, hogy 4 órát 23C, 4et 21,5C, nem kér egész nap fűtést.
Arra akartam kilukadni, hogy pl ha átmegyünk anyóshoz, náluk radiátor fűtés van. Hiba kapcsolják be és van bent mondjuk 23-24C, ha haza megyünk sokkal jobb a hőérzet, hiába nem meleg a padló.
A klímával is az a baj, hogy múltkor bekapcsoltam, sütött a nap, ment egész nap. 27C fok volt bent, de amint kikapcsoltam, kb 2 óra alatt vissza hűlt, nem melegíti fel a dolgokat; azon kivül, hogy zavarő a légáram, ami meg max kellett a ház tagoltsága miatt. Lehet ha minden helységben lenne és minimálon menne, jobb lenne, de akkor se lenne olyan érzés. Nekünk nem jön be :)
A padlófűtéses házaknál sokan azt írják , hogy nem folyamatosan langyos a padló , mivel jó a hőszigetelés a házon , nagy a hőtárolótömeg és nem kéri a ház a folyamatos fűtést . Akkor ez nálad hogyan van ? Talán csak hőszigetelőanyagba van ágyazva a cső ? Nincs semmi hőtároló képesség beépítve és ezért folyamatosan tudod a csövekben keringetni a mondjuk 27°C-os vizet , hogy mindig langyos legyen a padló , de ne tudja túlfűteni a házat ? :-)
nem tudok berakni a szellőzőbe fűtőt, nincs hely. A nappaliba van klíma de kéne a hálóba is, hogy az majdnem az egész ház legyen vele fűtve, de amúgy sem jön be nekünk. sokkal jobb ha a padló melegít, teljesen más a hőérzet.
2500kWh plusz a HMV ( 250m3 gáz = 2300kWh villany , kondenzációs gázkazán esetében 2H-s gázzal számolva ) , akkor összesen 4800 kWh . A rendszered meg megtermel 8870 kWh-t , az enyémből kiindulva , az is déli tájolású . Tudom padlófűtésbe szeretnéd felhasználni a téli felesleget. Viszont ha már elektromos energia , akkor miért nem gondolkodol elektromos fűtésrásegítésre , egy részét akár a szellőztetőrendszeren keresztül is például mint ráfűtés a friss levegőre ?
Az éves energia olyan 2400-2500kwh, a gáz kb 760m3/év, ebből kb 250 a hmv.
a napelem déli tájolású. Nem tudom még mit tud, amióta fent van nem volt napos idő illetve az export limit és be van kapcsolva, mert nincs még meg az óra csere, így igazából annyit ternel, amennyit a ház fogyaszt. A héten megérkezett az aksi is, azóta kicsit többet tud termelni. A mai nap termelt 7,5kwh-ot, ebből 2,8 ment egyből felhasználásra, a többi az aksiba, ami 20%ról felment 80-ra. Ezzel így reggel 8-9ig kibírja, míg megint lemegy 20-30%ra.
Elsőnek én is csak 5kwh aksiban gondolkodtam, de ez is épp elég. Minimális dolgok mennek: kazán, rack, hűtő, szellőző, de így is 140-200W között van az alapfogyasztás.
Az volt az elsődleges cél, hogy az állandó áramszünetez és ingadozást kiküszöböljük és az éjszakát áthidalljuk, ezért lett aksi. Kb sose térül meg :)
ilyen időben nincs sok termelés, de napos időben jó. Október elseJéna teszteltük, nem ment egész nap, de így is 22kwh jött lett. a cél, hogy az napi fogyasztás és aksi töltésen túl a fölösleget el használjam, ne kelljen a szolgáltatónak eladni. Nyáron nem gond, kap egy patront az indirekt és megvan a meleg víz, de a többi idoszakra a fűtésre is szeretném el használni, ezért gondoltam valami bojlerben. Kicsit egyszerű gépészet kell mint a kollektornak és nyáron sincs gond a túltermeléssel.
A HMKE rendszered optimális elhelyezésű ? Mennyi az éves elektromos energia fogyasztásotok ? Nyári időszakban és télen ?
Nekem egy sima 3kWp van a tetőn , termel évente 4150kWh-t . Nyáron a napi fogyasztásunk klíma nélkül 6,5 kWh, klímával a kánikulában 9,7 kWh. Télen 14,8 kWh .
A ház igényelt mindenestől 3726kWh-t . 424kWh ingyen a szolgáltatóé lett . :-)
Helyben fogyasztottunk 34,1%-ot . Nyáron naponta 15kWh-s átlaggal számolhatunk . Télen ez átlag napi 6kWh termelés .
Ha nálad optimális az elhelyezés , akkor simán a dupláját termeled meg .
Nekem egy 2kWh-s akkupakk nyáron simán elég lenne , hogy a naplemente utáni időszakot áthidalja . A HMV-t nálam napkollektor készíti , de amennyiben napelemekre bíznám , akkor is nyáron a 15kWh-ból az is kényelmesen meglenne és még maradna is . A kérdés nagyobb akkupak ? Mit nyernék vele nyáron ? Semmit . Télen viszont a 2kWh-s akkupakkot sem tudnám feltölteni estére . Tehát , csak felesleges befektetés lenne számomra . Gondolom nálad is ez lesz sajnos télen . :-(
Tehát amin gondolkodni érdemes , az a nyári túltermelés elhasználásának optimalizálása .
Egy 110literes indirekt taroló van, amit általában 2x fűt fel a kazán egy nap 50fokra. A 70 literes tároló a fűtéshez kell, hogy oda is tudjam nyomni a nap áramot ha sok van.
Egy nap kb 6-7kwh egy napi fogyasztásunk. most lett felrakva egy 6kwp rendszer, 7,5kwh aksival.
Tárolni nem szeretnék semmit. Ha több a termelés mint a fogyasztás, melegítse a vizet ami egyből megy a padlóba, nyáron meg a másik patron melegítse a hmvt.
Azért említsük meg, hogy nem mindegy, milyen az a boyler. Ha valami régi hajdú nulla elektronikával, akkor teljesen jó lesz amit kiggyo írt, de ha valami új csoda smart ultra efficient bármi, akkor nem fog működni ez.
Dehogyis, nem azért van. Az SSR szerinted mit tartalmaz? Ugyanúgy triakot.
Nem, az oka az hogy a félvezetőnek van szivárgási àrama, még ha kicsi is. A tökéletes galvanikus leválasztást relével oldja meg, MIUTÁN a triakkal teljesen bontotta az áramkört. Azaz a relén nem folyik jelentős áram, nincs ami miatt beégjen.
Home Assistantba érkező adatok alapján dimmelmi a bojlert. Modbuson keresztül oda be tud menni minden az inverterből.
Plussz dolgok már nem férnek az órához, az inverter load metere és a lakatfogok minden helyett elvesznek, több dolgok már nem tudok berakni. És ha az inverterből is és majd az órán lévő p1 merterből ki tudom szedni az adatokat, akkor nem szeretnék még egy harmadikat :)
Magára a tipusára gondoltam hogy jó e vagy mit keressek :)
ne vágd le, vegyél konnektoros dimmert. Aliexpressen van olyan ami közédugós, van egy dugvillája és egy dugalja. Én a flexhez is használom.
Persze a földelés fontos, ne a kínai vacakra bízd!
Éppen ezek miatt nem a legjobb ha a bojlert "kiheréled", és a hőkapcsoló után rakod a dimmert, a hőkapcsoló és a fűtőbetét közé. így nem megy a dimmer 0-24-ben csak ha a bojler kéri.
a dimmer az olyan mint a régi csillár fényerőszabályozó. Ha van egy 1000W-os bojler fűtőbetéted akkor 0W és 1000W között nagyjából fokozatmentesen bármit be tudsz állítani.
Ez pont erre volt készítve, volt neki 5kWp napelem mezője egy 10kW inverteren. 3 db 2kW fűtőbetétje, amit a fűtésrendszerbe rakott be.
3 ilyen kütyü figyelte a villanyórához berakott fogyasztásmérőt, és fázisonként nézte hogy mennyi megy épp kifelé. Ez ugye függ az egyéb fogyasztóktól. A kütyü tudja hogy 2kW egy fűtőbetét, és ha mondjuk épp 1kW kitáplálás van akkor ő beáll 50%-ra. így a hálózat felé kb 0W fog menni, minden egyéb elfűtőtődik. Fázisonként teljesen függetlenül csinálta a 3 kütyü.
Ezt persze lehet még cizellálni, de a lényege kb ez volt.
Lassan végre előásom és beüzemelem a projektet itthon is, én is elfűtök minden felesleget.
Agyalok még rajta én is, az adatot két eszközzel is ki tudom szedni. A vezérlés lesz kérdéses, mivel bojlert szeretnék, annak fix teljesítménye van, szerintem nem lehet piszkálni, vagy fűt vagy nem :)
ez nem P1 meter-el működik, shelly 3pm volt kéznél.
A trükk annyi hogy fogtam egy sonoff D1 dimmert, felturbóztam külső triakkal és írtam rá saját fw-t.
webszerveren lehet beállítgatni minden adatot amit szeretnél, és mp-enként kérdezi le a shelly fogyasztásmérőt.
Persze ezt a P1 metert is lehetne integrálni, lehet utánanézek mi fán terem a protokollja.
Ha van rá igény érdemes kicsit kicsinosíani a sw-t, ez most eléggé egy adott célra készült. Ismerősnek felrakták a napelemes rendszert de szívatták jó sokáig az óracserével. Addig fűtött vele...
Lehet elszámolok valamit, de a 70l vízet ahhoz hogy 5fokkal és 6 perc alatt felmelegítsem, kell neki 400 W. Akkor a kazán, hogy a bánatban tud elketyegni 2-2,5kW-on?
A lényege hogy a villanyóra után van egy shelly 3EM okosmérő, annak az adatait mp-enként lekérve wifin a sajàt kütyüvel vezérlek egy dimmert. A dimmer (fázishasításos teljesítményszabályozó) fokozatmentesen vezérelhető, így folyamatosan változik a fűtőbetétre adott teljesítmény.
Két szezont végigfűtött vele az ismerősöm akinek csináltam, minimális visszatáplálás ment ki a hálózatra egész szezonban. Neki 3db került fel, a 3 fázusra.
Ezt akarom én is magamnak megvalósítani az idei télre mivel én is bruttóba kerültem.
Valahol veszteség van kifele történő termeléskorlátozás esetén, mert vagy többet fogyasztasz, mint amennyit termel a meződ és akkor ketyeg a számla, vagy ha többet termelne a meződ, mint amit fogyasztani tudsz, akkor veszteséged van.
Persze most fillérizélésről beszélünk, no meg arról hogy csesszünk ki egy velejéig korrupt kormánnyal és itt már megéri kreatívkodni, még ha pitiáner is a dolog.
De ha már 10 ezren barkácsolnak az más..
Nyáron, meg ha nem lehet eladni, letároni, akkor lekapcsolni kell a cuccost és kész. Aki az erkélynapelemet is betiltja az rohadjon meg..
Modulálni tudod, különböző méretű fűtőpatronokat tudsz radiátorba, vagy máshova rakni és annyit kapcsolsz, amennyit kell, jó hobbi projekt ha esik az eső..
De ha teljesen lepattant megoldást akar az ember, akkor egy PTC kis fűtőblokkot kapcsolgat. Abból van 100W-tól felfele bármennyi, az ssr meg nem ég be.
Pont ez miatt gondolkodok a bojlerben én is. Inkább el fűtöm, mint 5Ftert odaadjam :)
Viszönt a vezérlést nem tudom még hogy oldjam meg. A bojlernek nem tudok teljesítmény arányosan áramot adni szerintem, hanem figyelem a termelést, ha több a felesleg mint a bojler teljesítménye, akkor kapcsolom és fűti a vizet.
80 literes, 1800W-os bojler elég lehet? jelenleg 12l/min a sebesség, van 70liter víz a rendszerben. a 70 liter 5,8 perc alatt fordul meg teljesen (70/12). óránként 10,3x fordul meg (60/5,8) az összesen 720l óránként (10,3x70 liter) 60/(70/12)*70=720
A dT mindig 5 fok, kivéve amikor elkezdi felfűteni a padlót, akkor szokott 6-8 között is lenni. A 32 fokos víz már nagyobb minuszokban kell, általában 29/24 vagy 30/25 (90%-ban ez van) szokott lenni és átmeneti időben szokott kapcsolgatni, mert felmelegszik a visszatérő. Vagy néha akkor is ha már sokáig ment a fűtés és elég meleg a padló. Olyankor már nem emeli tovább a hőmérsékletet, hanem kapcsolgat. Ezért is van úgy, hogy 4 órát megy, 4et nem. így minimálisan visszahül és nem kapcsolgat. Volt hogy állandóan próbáltam járatni de akkor is kapcsolgatot és a több fűtés idő miatt többet is fogyasztott. Ha mondjuk fixen beállítok 32 fokot, egy idő után akkor is felmelegszik a padló, megint nőni fog a visszatérő és megint kapcsolgatni fog :) Ezért akartam berakni egy puffert, az segítene talán rajta.
De tényleg offtopic ez a része, még mindig kollektor vagy napelem fölösleg+villanybojler? :)
Mivel eleve alacsony hőfokú (padlófűtés) a rendszered, a visszatérő mindig elég alacsony (ettől függ a kondenzáció mértéke). Ha mondjuk a fix 32 / 27 fokos hőlépcső helyett 50-60 %-ban elég lenne mondjuk 30/25 és 10 %-ban 28/23 is akkor csodálkoznék, ha egy évben a fix és a variált előremeő között 1-2 %-nál nagyobb fogyasztáskülönbség lenne. (Igazából még ezt is sokallom leírni, de kerekítsünk felfelé). Az kb. 700-1400 Ft egy évre. Ennél sokkal-sokkal többet elbuksz, amikor ki-be kapcsolgat a kazánod. Egyrészt a gyüjtáskor és az utána következő rövid tranziens állapotban elég rossz a hatásfok, másrészt a normálhoz képest 5x - 10x több ki-be kapcsolás nem a hosszú élet titka.
Az egész hókuszpókusz a kondenzációval visszanyerhető extre kb. 10 %-nyi hőenergiáért megy. Többször előkerüt már, kritizálták is, de belinkelek egy kis leírást, ami azért nagyjából szamávezetőnek jó lehet, még ha nem is teljesen pontos. A kondenzáció mértékét mutató grafikon az érdekes. Itt is szerepel, hogy a fűtési visszatérő hőmérséletét érdemes figyelembe venni a kondenzáció mértékének meghatározásakor. Ha leolvasod, hogy 27 (mondjuk a 32 fokos előremenőhöz tartozó visszatérő) foknál mennyi a kondenzácoió meg, mondjuk 25 foknál (29-30 fokos előremenőnél) mennyi a kondenzáció és hozzátesszük a 100 %-os kondenzáció növelne nagyságrendileg 10 % pontot a hatásfokban, akkor azért látszik, hogy a teljes hatásfokot tekintve tényleg csak az 1-2 %-os nagyságrendben lenne a különbség. És ez is csak a fűtési szezon egy részében... Biztosan megéri?
Persze egy rosszabbul szigetelt nem túlméretezett radiátoros rendszernél ennél több százalék is lehet az éves nyereség, de nálad nem ezek a körülmények.
Egy ideje már stabil, de vannak olyan időszakok, amikor még néha kapcsolgat. Az időjáráskövetés annyira nem játszik szerepet, mert a termosztát van inkább előnyben. Így is sokszor van, hogy kell neki 30fokos víz, de amikor megnő a visszatérő, megint emel mondjuk 31re az előremenőn és így tovább, de idő után már nem tud, utoléri a visszatérő hőfoka és akkor kapcsolgat. Az meg nem megoldás, hogy engedem 40 fokig felmenni :) Ha beállítom fix 32 fokra, akkor ha kisebb hőmérsékletű víz elég lenne, akkor ahhoz képest többet fog fogyasztani, nem?
Off Hasonló paraméterekkel rendelkező házunk és rendszerünk van: évi 700 m3 gáz, indirekt tárolós HMV. Szerintem, felejtsd el a görbe szerinti előremenő állítgatást! Hagyd fixen mondjuk azon a 32 fokon, amit írtál vagy ha az kevés lenne, akkor emelj 1-2 fokot és el fog múlni a kapcsolgatás. Ahogy nézem, a kazános topikban egy ideje már szenvedsz a gőrbe beállítással. Az egésze időjáráskövető működést nem ilyen körülményekre találták ki. (Egyébként a sűrű on/off működésben a ház tényleges hőigénye csak közvetetten játszik szerepet, a valódi probléma a hőtermelő és hőleadó rész rossz illesztése, jelen esetben a kazán min, teljesítményéhez képest túl alacsony előremenő...)
A valóságos árak majd akkor jelennek meg , ha a vétel-eladás felfut és lesz több MWh mozgás mindkét irányban . Az árak a nap több szakaszában radikálisan változnak , valamint a hétvégeken . Én is sokat számolgattam az árakkal , hogy nekem hogyan jönne ki jobban a megtérülés . Igaz , akkor még csak 1200 kWh-val számoltam 1kWp-re a valóság jóval magasabb . :-)
Saját véleményem a M.o.-i elektromos hálózatra és a szolgáltatóra a következő : Szerintem azért " fékezik " a sima HMKE rendszereket és segítik az akkupakkos rendszerek terjedését , mert az állam igyekszik saját kézbe visszaszerezni az elektromos energia termelést minden létező formában ( atom , napenergia ) , elosztását és külföldre adás - vételét .
Egy ilyen rendszert ami központosított , könnyebb irányítani , kevesebb plusz pénzt visz el , mint a mostani szabadon terjedő HMKE rendszerek , amiket központilag nem tudnak befolyásolni a termelési oldalon . Sokszor káoszt okozva a rendszer működésében , ami plusz pénzt igényel .
Száraz adatok: Jelenleg kondenzációs kazán van, 120literes indirekt tárolóval és padlófűtéssel. Éves gázfogyasztás 700m3, ebből a hmv kb 210m3. Ház energiaigénye 2-3kW. -5 fok küröl megy a padlóba 32C-os víz. Átmeneti időben a kazán minimális 2,5kW-os teljesítménye is sok, ki-be kapcsolgat. Havi elektromos fogyasztásunk 200-210kWh. 3 éve vettem egy 30 csöves kollektort, hogy felrakom majd és nyáron fedezi a melegvíz igényünket és átmeneti időben fűtésrásegítést tud végezni, de egyelőre még nem került fel. Lett felrakva egy 6kWp rendszer, 10kW inverterrel és 7,5kWh aksival, az áramszünetek és elektronikai eszközök meghibásodásának megunása után, illetve későbbiekben elektromos autó végett.
Kérdés: Mi van akkor, ha nem a kollektort rakom fel, hanem veszek egy 60-100 literes villanybojlert vagy valami hasonló elektronzabálót és azt kötöm rá a fűtésre? Tudom, COP1-el fűteni átok, de a fölsleges energiát jó lenne elhasználni, ha már nem adnak érte szinte semmit. Egyszerűbb lenne a gépészet, nyáron se lenne probléma a kollektor rengeteg meleg vízével mit csinálni (nincs medence) és a fölös energiát tudnám hasznosítani. Az indirekt tárolóba is rakok majd egy fűtőbetét, így nyáron azt is tudom napárammal fűteni gáz helyett. Gondolkodtam hőszivattyús bojlerben is: kétszer annyiba kerül mint a sima villanybojler (Ariston), fele annyi áramot használ, viszont azt a helységet hűtené, ahol az akkumlátorok vannak. Rendes hőszivattyúra nem éri meg berúházni. Ami problémás lehet, hogy ha kevés nap süt, mondjuk csak annyi, hogy a házat fedezze, akkor a fűtésre már nem marad, de ha ott van a kollektor melette, akkor az be tudna akkor is segíteni, cserébe nyáron mit csinálok vele? Ha nincs nap, marad a gázkazános fűtés.
Szóval ebben kérnék tanácsdot, hogy feltegyem e a kollektort vagy rakjak fel egy villanybojlert (esetleg olyat amiben van csőkígyó/vagy majd külső hőcserélő és még minding bármikor fel tudom rakni a kolit).
Szerintem a " csillag " alatti számtan egy kicsit hibás . Nem télre kell betermelni , hanem amint lekapcsolt a HMKE , máris visszavételezés van . Optimálisan megtervezett HMKE amit a mostani feltételek tudatában telepítenek , azoknak termelésének illene a minimum 30%-ot tudni helyben elfogyasztani ! Mennyi konkrétan az RHD jelenleg ? Azzal kell számolni és nem az 1kWh teljes árából levonni az 5 forintot . Valamint ezt az adás-vételt sem fogja senki ingyen végezni , tehát némi rezsi ezen is lesz + haszon is .
Mint már írtam , nálunk ( Szlovákia ) ez már pár éve működik. Mint példa jól használható , hogy hogyan is működik az ilyen rendszer , mennyit lehet rajta megspórolni .
1) "balkonsolár" (max 800, egyszerűsített bejelentéssel, konnektorba dugva) - sosem volt engedélyezve. csak a HMKE vagy a szigetüzem volt a tisztán legális mód. (napelempanel telepítési helyétől függetlenül).
2) erkélyre korábban tehettél napelempanelt, mert van olyan tűzvédelmi helyzet, amibe nem zavart be (pl. szabadon álló családiház saját erkélye = 1 tűzszakasz)
de most már a puszta közepén egyedül lévő családiházad közterületről sosem látott, esetleg csak szigetüzemre használt napelempanelt sem tehetsz az erkélyre, függetlenül a tűzvédelmi előírásoktól. (teraszra, loggiára továbbra sem korlátoz le a mostani új rendelet.. de a tűzvédelmi előírások/korlátozások továbbra is érvényesek).
ja, és a tenyérnyi méretű solár-mobiltöltőket sem.
és a féltenyérnyi méretű földbe szúrható napelemes virágokat sem.
és a napelemes lámpákat, házszámokat sem.
remélem az összes állampártra szavazó agyhalottat szarrá büntetik ezekre hivatkozva. - ezért várom a kitiltást
az "erkélyre épített napelemeket" betiltotta, de az látszik, h csak a lopáshoz értenek a jogászaik, mert pl. a panel (és más iparosított régebbi épületek) nagy többségénél nincs erkély, hanem loggia van. azon nem tiltották be a napelemet.
280/2024. (IX. 30.) számú rendelete:
29. erkély: az épület homlokzati síkjától kinyúló, konzolos, függesztett vagy pontszerűen alátámasztott kialakítású külső legfeljebb egy oldalról zárt tartózkodó tér;
89. loggia: az épület homlokzati síkján belül lévő, három oldalról falakkal, alulról és felülről födémekkel határolt, helyiséghez közvetlenül csatlakozó külső tartózkodó tér (2) Épület homlokzatán csak a homlokzati architektúrába integráltan ide nem értve a (3) bekezdés szerinti eseteket helyezhető el napelem. (3) Erkélyen napelem nem helyezhető el sem önálló tartószerkezeten, sem az erkély szerkezetébe beépített módon
apropó, amikor megszűnt az éves szaldó, akkor sok minden ígéretet kifostak még a szájukból:
- 800-ig egyszerűsített bejelentés (vagyis népnyelven "balkonsolár", amit ugye nem csak erkélyre lehet feltenni)
- energiaközösség
- másnak is eladható a termelés (ez talán beindult, mert van aki 15Ft-ot ad érte.. amíg ki nem csinálják)
ezen kívül nem sikerült áthidalniuk az olyan épületből kilógó valamit, aminek 2 oldalról van fala. 1 oldal=erkély, 3oldal=loggia.. na de mi van a 2 falazott oldalassal, kedves (többmilliós fizetésért) jogfogalmazók??
Nekünk az évi elszámolóban automatikusan leírják az 5 Ft-os visszatáplálást ami a fogyasztáson felül van. Minden pluszos tétel után minuszba teszik és csak a fennmaradó alapdíjakat szedik be.
Mi nem érthető azon... állítólag több diplomával sem !!!
hogy CSAK kérés+megállapodás alapján lehet megoldani >> könyvelni. Defaultban nem lehet... és "helyi kivétel törvény" sem írható rá.
Mert TILOS világ összes olyan országában, amelyik nemzetközi számviteli- és adó rendhez csatlakozott. Mint pl. mi is jó pár éve már... elfogadtuk az erre a témára vonatkozó nemzetközi jogrendet. és Onnantól nincs nemzeti=hazai kiskapuzásra mód ... csak a hülyék fejében forog ez a téma mégis.
De mint tudjuk a jognak is vannak főbejáratai és kiskapui. Ezért kellenek az ügyvédek. Ezért hirdetnek törvényeket 23h59'-kor éjféli életbelépéssel. Ezért vannak 1000 oldalas törvények véleményezésére pár óra idők adva. Ezért vannak a "saláta" törvények. Ezért nem fizeti be az állami hatóság a JOGERŐS bírósági itéletben rájuk rótt összeget.
De csak a keretei egységesek. Tartalommal helyben töltik fel. A 27% ÁFA sem előírás. Ahogy van ennél sokkal kisebb is. Ami nagyon más gazdaságot szolgálhat ki. Ezer dologban volt és van lehetőség. Akár időszakos vagy végleges felmentés is kérhető. Lásd az életfontosságú nemzeti pálinka adózás.
De nemakarásnak nyögés a vége.......
Lásd még a magántőke alapok szabályozását. Nem kis bugi van benne.
vasárnap éjfélkor kiszáll az ügyvezetőhöz a TEK, hétfőn ott a NAV a székhelyen, és kiderül, h ők írtják a bálnákat és a jegesmedvéket.
ajánlatuk piactorzító, a tulajdonos édesanyja pedig csádban elefánttal hált.
egyébként a rendszerhasználati díjat is meg kell fizetniük, mert az mindegy, h betáplál vagy kivesz, a hálózatot használja tehát fizetnie kell. csak neki. visszamenőleg 5 évre.
A balkáni-komcsi maradványok ugyebár a MAGYAR EMBEREKEN MÚLNAK!!!! elsősorban.
Tudod AZOKON akik a "hivatalokban" szemben ülnek veled.... rokonok-ismerősök-barátok, akárkik. és Akiknek a zöme nem igazán felkészült és/vagy szívat-szarikbele :-(
Pedig a JOG rendszer már rég lehetővé tette az egyszerűbb-gyorsabb ügyintézést. Sok-sok féle ügyben.
De a "hivatal" alkalmatlan >> az emberei miatt, főként.
pl. papíron+pecsétaláírás bekérik azt is még mindig!!! mert "így szoktuk". Amit már évek óta nem kéne bekérniük...
A lényeg az hogy ezt is szabályzozhatná a jogszabály, mint ahogy 1000 más dolgot már keretek közé szorít.
Nem tartott volna sokból beleírni hogy a "szolgáltató köteles minden hónapban elszámolni a betáplálást, blablabla"
De mindegy, megoldható, csak a szokásos baszakodás...
Ha nem haragszol én ennek a régi kommunista berögződésnek hogy "kérni kell" ami alanyi jogon is járhatna, nem tudok örülni.
OFF:
Dolgozunk a világon sokfelé sokat tök érdekesek az engedélyezetési folyamatok (jármű).
USA: leszarják, pár nyilatkozat hogy fasza lesz és csináld.
Francia: megcsinálod a pakkot (amiben világos hogy mit várnak el), fogsz egy helyi jogosult céget aki lepapíroz mindent és mehet.
Itthon: Kérelem az NKH részére, szigorúan betartott 60 napos semmittevési határidőkkel.
Most bejött egy török, azt hittem beszarok. Személyesen be kellett vinni, és kb magyarra fordítva úgy kezdődött hogy "kérem a tisztelt magasságos hivatalt hogy hagyja jóvá..."
Na mi még sajnos európa ezen részéhez (balkán) tartozunk...
Hanem KELLETT egy KÜLÖN megállapodás, aminek megvan a JOGI háttere. és Utána megy a dolog CSAK automatice.
------------------- Az hogy 8 általánost végzett emberek nem tudnak egy számlát értelmezni. ------------------- Kínos ugyan, de alapvető szabadság jog >> ostobának-hülyének lenni-maradni. A következmények persze vele járnak, nyilván.
Nekik nem fontos hogy még fizetgessenek is nekünk, és sokan nem tudnak róla, nem értenek hozzá így bent ragad az a pénz. Anyósomnak is van napeleme, 73 éves, és fingja sincs róla mik azok a számok a számlán. Sok ezer ilyen ügyfél van.
Simán megy automatán, nekem is a bruttóban magától utalják vissza minden hónapban, egy papírt kellett beadni. Csak ugye utána kell járni melyik papír, hogy kell intézni, és ez az ami az emberek felének nem megy.
Az automatizmushoz... Törvényeket kellene módosítani és MVM számlázási rendszert.
Vagyis nem teljesen sima ügy. Pláne, hogy EU és nemzetközi jogot is érintene, ami miatt kb, kizárt is.
-----------
Miközben, Annyira sok embert nem érint még most sem a szaldó kifizetés ügye, hogy sürgős legyen egy kényelmesebb megoldás. Régebben pedig még kevesebbet érintett....
Most, hogy lassan elcsendesik a több éves napelemes ügyintézési őrület !!! Azaz az EU támogatások ezer millárdjainak behúzása-elköltése az országba >> HATÁRIDŐRE. Ami ugyebár az elmúlt évek LEGFONTOSABB feladata volt, mint pl. >> a sok-sok napelem letelepítése.
Gondolom lassan, de biztosan sorra kerülnek a kevésbé fontos dolgok is... majd.
amugy rosszindulat #2 miert kell nekem igenyelnem kulon? Es miert veszik el 3 ev alatt?? Nem neztem utana, de tuti nyugaton alapbol kifizetik es nem kell igenyelni sem, hanem jon a szamladra automatikusan.
Illetve Letölthető pdf-ként, HA "elektronikus számlás" vagy. (ami célszerű szerintem)
--------------
Nem értem ezt az zsigeri-bugyuta rossz indulatot... ami süt belőled. Mindig szívesen segítenek, HA az ügyfél ÉRTELMESEN kérdez/kér és nem magaslóról okoskodik-hülyéz.
Az évek során volt szerencsém ezernél is több ügyet intézni a DÉMÁSZ EON ELMÚ ÉMÁSZ vonalon az ügyfelek megbízásából. Mindet eltudták intézni és általában elsőre, csak néha voltak fogalmatlanok.
sajnos nem tudtam beadni a kerelmemet, mert nem talalom az elszamolo szamlakat :-( Probalok bemenni majd az irodajukba valamikor a heten, es kerek tanacsot, bar nem hiszem, hogy tul segitokeszek lesznek, plane, ha fizetniuk kell :-(
120-ért majdnem 4, teljesen jó panelt lehet venni mástól. A Solar Hero nekem mindig is valami startup-szerű marketinges parasztvakítás volt. Cégek évtizeden felüli idő óta gyártanak napelemeket elképesztő mennyiségben, de majd pont a magyar Solar Hero lesz a faszagyerek, amely megváltja a világot a hiperszuper saját(nak mondott?) ilyen meg olyan tanúsítványos, meg biztosítós papíros csodapaneljével. Épp csak a világ előtt totálisan ismeretlen ez a csodapanel. Ennyiért ha a feleségem lenne, az is kevés lenne. 5-15%-kal több panelt raksz fel kb. bármiből és ugyanott vagy termelésileg, mint egy csodapanellel (és ha már csodapanelt akarok -azt is kizárólag csak akkor, ha x mennyiséget meg KELL termelnie évente, mert több nem fér el a tetőn és kell a csodapanel plusz hozama, mert minden más esetben plusz x panel és csók) , akkor már REC-t vagy esetleg Meyer Burgert vesz az ember, nem egy halál ismeretlen Solar Herót. Hagyjuk már a hülyeséget...
Még a nyári kánikulában is amikor 60-65 fokos a napelem.
Az inverter 200 Voltos MPPT bemenete már éppen-éppen ELINDUL 6 ilyen napelemmel... (ha extrém esetben kivételesen nem indulna el egy napközbeni újrainduláskor, akkor majd elindul estefelé a már húvösebb időben vagy egy kis felhősödésre)
------------ A napelem adatlapja szerint Open Circuit Voltage(Voc) 36,46 Volt Open Circuit Voltage(Voc) COEFFICIENTS -0.250%/°C
Legrosszabb esetben is kb. (65-25)x0,25=~10% a Voc csökkenés 36,46x0,90=~33 Volt lesz csak a Voc és 6x33=198 Volt >> ~200 Volt ekkor is. ------------
A gyakorlatban nem lesz elindulási gond a csak 6 ilyen napelemmel.
Azaz, KÉT sztringbe kötve jobb lett volna a vegyes rendszered és TÖBBET is termelne ~20%-al... - egyik sztring a 6 optis napelem - másik sztring a 6 nem optis napelem
Pár méter solar kábel megsporolása miatt elkúrták a rendszered :-(
HA NEM raksz optit a 6 napelemre utólag amin most nincs. Akkor át kell kötni KÉT sztringre a napelemeket.
és aztán a bővítés mehet
1. Az optishoz toldva pluszban és szintén optival ellátva. Ekkor bármerre nézhet a bővítés ... és Akár más típusú napelem is lehet.
2. A nem optishoz toldva pluszban opti nélkül. DE ekkor arra nézzen a bőcítés is, amerre a meglévő 6 is néz. és Lehetőleg azonos típusú napelem legyen ! HA NEM azonos, akkor az Impp árama ne legyen kisebb, mint a meglévőké és sokkal nagyobb se legyen. Ami az adatlapja szerint Operating Current(Imp) 10.56 Amper
+1 Mindkettőre is mehet akár megosztva bővítés. A fenti 1. és 2. pont szerint értelemszerűen eljárva.
*********** Alighanem,
Az 1 napelemet ami a 6 mellé került tehát azonos és ugyanarra is néz. Át kötném a napelemhez és így egy 6+1=7 napelemes optik nélküli sztring lenne belőle >> ami már királyság.
A maradék 5 optis napelemhez pedig hozzá toladnék 2 de inkább 3 napelemet optizva. Simán csak fix déli-délies irányba nézően és jó meredeken, ha a téli napáramra hajtok. **********
Megj: gondolom "éves kWh szaldó" elszámolásban vagy. Akkor AMÍG az éves kWh szaldó elszámolás él >> addig nem sok értelme van a téli napáramra gyúrásnak. Mivel az ÉVES kWh szaldó elszámolás >> elteszi télire a nyári többlet napáramot !!! befőttként... Azaz a minél nagyobb ÉVES termelésre kell hajtani, amíg az éves kWh szaldó elszámolás van.
---------------------------------------------------------------- FONTOS!!! MINDIG az inverter KÉT KÜLÖN MPPT bemenetére KELL bekötni a KÉT KÜLÖN sztringet. Az egyiket az MPPT1 bemenetre >> PV1 vagy a PV2 csatlakozó. A másikat az MPPT2 bemenetre >> PV3 vagy a PV4 csatlakozó.
A két külön sztring bekötési lehetőség az inverterbe tehát ezek valamelyike lehet.
PV1 + PV3 (ez a szokásos bekötés >> kép) PV1 + PV4
Ehhez jó lenne, ha rajzot is mellékelnél. Ugyanis ha ellentétes oldalra telepített napelem mezőket egy stringre kötnek, azt diódával szokták párhuzamosítani. 6-6 modul egy sorba. Így az egy síkba került 6 db-ra nem kell optimalizáló, a másikra igen. Pont így, ahogy leírtad.
Nem ártana tudni az inverter típusát. Elég-e neki 6 db sorba kötött panel feszültsége? Amúgyis furcsa, hogy egy 5 kW-os háromfázisú inverternek miért nincs 2 MPPT-je?
Amikor különbőző irányba néző napelemek vannak >> egy sztringben. Akkor annak a sztringnek az ÖSSZES napeleméhez kell optimalizáló !!!
******************
Azt írtad, hogy "Mind a 12 panel egy stringre van kötve."
De... HA jól értem 6 délkeleti nincs optimalázálózva a 12-es vegyes sztringből. Ami nagy hiba, ha így van.
Akkor "hibás teljesítés" történt és így >> a PTK szerinti kellékszavatosság él rá 2 évig. *****************
Pótoltasd a hiányzó optikat és úgy 20%-al megnő a napi/éves kWh termelésed.
és A bővítést is optikkal rakasd fel, úgy okés lesz.
------------------------------------- Alapban, A pótlás munkadíját és kiszállási költségét a telepítő állja, nyilvánvalóan.
Mert ez így igencsak durva tervezési-telepítési >> szakmai hiba. Ilyet csak a nagyonhülye telepítők követnek el.
A hiányzó 6 optimalizáló is beletartartozik vélhetően a kellékszavatossági esetbe. Azt is ingyen kellene adni vélhetően... De a konkrét szerződés ismerete nélkül lehet necces is a dolog.
Adjon a 6 optira a mostani árából 20% kedvezményt és közös megegyezésnek jó lesz. - az olcsón adott 6 darab opti - az ingyenes beszerelésük a napelemek alá
és - a +2 napelem+opti+tartóváz+apróságok >> normál áron
********* Kellékszavatoság (rejtett hiba) >> NEM azt kaptad amire szerződtél. Azaz nem egy jól tervezett+megépített HMKE-t kaptál, pedig azt rendeltél. *********
Az eltérés 2 évig tehető szóvá szavatossági igényként, ha csak az átadás után derül ki Célszerűen ÍRÁSBAN a telepítő felé. (email + tértivevényes levél javasolt a székhelye címére a tértivevényes letagadhatatlan és perképes is, ha elfajul a dolog netán)
Az első 6 hónapban "Jótállás/Garancia" szerűen viselkedik a kellékszavatosság is !!! Azaz a telepítőnek kell bízonyítania, hogy nem ő baszta el... Hanem te direkt ilyen vackot akartál venni. Mégpedig perképesen kellene ezt bizonyatania, ami nyilván nem fog menni neki.
Sőt az ingyenes kijavítás mellett akár kártérítés is terhelheti a bizonyítható károk miatt. pl. az elmaradt kWh termelés okán ...
Tanácsra van szükségem. 3x 4 m 80 mm átmérőjű alumínium csőből szeretnék egy átlagos futesrasegitest tavaszán és ősszel
. A szoba két sarkát atfurnam és a feketére festett alucsoveket bevezetnek a szobába. A közepén egy napelemes ventilátor lenne és tennék rá hokapcsolo is 0-60 fokig működött. Stb jó lenne ez így?
Elektronikus úton ... pdf >> AVDH_hitelesítéssel >> email
--------------------------------
Számla NEM kell hozzá és adószám sem.
Mivel, Magánszemélyként elég csak a kifizetési kérelem+nyilatkozat és kész. (letöltöd a szolgáltatódtól, kitöltöd, beküldöd >> kifizetik) Lásd: lentebb...
***** számla dátuma +3 év az elévülési idő Azaz a 2022-es és a 2021-es számlán lévő többlet is kifizettethető most is vagy később is az elévülésig. Ha korábban is volt többlet és még nem fizetteted ki.
Fontos! Minden számla többlete >> külön kérelem+nyilatkozat. (azaz nem lehet egyben kérni mindet) ***** 2021. június 10. óta már Az első 12 000 kWh ára minden naptári évben SZJA >>adómentes bevétel. HA netán a 12 000 kWh-nál többet fizettetsz ki a 2024-es naptári=adó éven akkor Lesz majd feladat az SZJA bevallással is a 12 000 kWh feletti rész miatt 2025-ben) és 10% SZJA lesz a 12 000 kWh/év fölötti rész árából.... a közösé/államé lesz. *****
----------------------- A "Magánszemély"-eknek lehetőségük van arra, hogy számla kiálítása nélkül jussanak a kifizetéshez.
A kifizetés kizárólag a hiánytalanul és pontos adatokkal kitöltött nyomtatvány alapján történik meg.
Kérjük, hogy elektronikus úton történő beküldés esetén - pdf fájlformátumban küldje el az íratokat és - ügyfélkapus azonosításhoz kötött AVDH-szolgáltatással hitelesítse azokat
Az ügyfélnek a fenti módon kérelmezett és az MVM Next által kifizetett betáplálási többletből származó bevétele évi 12.000 kWh/év villamosenergia-mennyiségig SZJA-mentes.
------------------
Kérdés esetén javasoljuk a megkeresést a speciálisan ezen ügyekre fenntartott
SUNGROW 2.5 kW inverterről van valakinek tapasztalata vagyis inkább az összes SUNGROW inverter az elért magas hálózati feszültség elérésekor lekapcsol, majd 10-15 perc múlva áll vissza? Itta 10-15 percen lenne a hangsúly. Ez állítható valahol?
(eléri a 252V-ot és kb 10 perc múlva indul újra, amíg el nem éri ismét hogy kikapcsoljon.)
Ma eddig 6x kapcsolt ki ezért. A fronius meg üzemel.
Tudom, ez a dolga így van beállítva hogy ne emelje meg a hálózati feszültséget.
Keleti és nyugati tájolású 4400W+4400W mezők, 10 év körüli napelemekkel (amik így már inkább csak 4000W+4000W-ot termelhetnek).
Egy elavult, 1 MPPT bemenetes inverterre kötve párhuzamosan.
Árnyékolás van, de nem tragikus: A keleti szomszéd messze van, így csak közvetlen napfelkeltekor van onnan árnyékolás. A ház délkeleti sarkánál van egy öreg (és magas) fenyőfa, de az csak rövid időre árnyékolja a keleti tető sarkát, azt is csak télen. A nyugati házszomszédtól csak egy kocsifeljáró választ el, de mivel kb. ugyan olyan magas az épület, ezért évszaktól függően, de kb. délután 4-től kezd árnyékba kerülni a mező.
Erre a felállásra a kalkulátor éves 3.986 kWh + 3.929 kWh = 7.915 kWh termelést számol (4.400W-os mezőkkel, azaz 100%-os napelemekkel számolva.)
A valós termelés az éves leolvasások alapján: 7.295 kWh
Tehát csak 8%-al kevesebb a kalkuláltnál a valós termelés az árnyékolás, az öreg napelemek, és az elavult inverter ellenére.
Félreérted. Nem akarom kétségbe vonni Atis57 termelési adatait.
Csupán arra hívnám fel a figyelmet, hogy a kalkulátor szól egy általános becsült értékről, amit a saját helyzetünk árnyékolási értékeivel korrigálva elég jó termelési előrejelzést kaphatunk. Ez alapján pedig dönthetünk a megvalósítás mellett (akár nagy árnyékolás esetén is, ha nekünk még úgy is megéri), vagy el is vethetjük a beruházást. Ahogy Atis57 is a megvalósítás mellett döntött a jelentős árnyékoltság ellenére is.
De az nem segíti a többi (esetleg teljesen tájékozatlan) érdeklődőt, hogy extrém rossz termelési adatokkal riogatjuk őket, mintha az a kalkulátor használhatatlanságát igazolná.
Sajnálatos, ha az ideálisnál jóval kevesebbet termel a napelemed.
Amilyen termelési adatokat írtam, azok az ideális déli tájolásra és 45° tetőre vonatkoznak. Ha ettől eltér a tájolásod, vagy jelentősen árnyékolja valami a paneleket, akkor természetesen rosszabb lesz a termelésed.
Ha valaki tudatos döntést akar hozni, akkor még a beruházás előtt érdemes termelési értékeket kalkulálni a tényleges tájolással:
A kalkulátornak be lehet adni valamilyen "horizont" fájlokat is, amik valamennyit módosítanak a számításon, de nyilván pontos árnyékolási korrekciót ez sem adhat. Azt inkább saccolással lehet megbecsülni az alapján, hogy különböző napszakokban (és évszakokban) mekkora része van beárnyékolva a napelem telepítésre kiválasztott tetőnek.
Lakókörnyezetbe szerintem nem is való a szélkerék.
Nem csak azért, mert a hangja zavarhatja a szomszédokat,
hanem azért is, mert ilyen háztartási méretekben értelmetlenül keveset termel.
A szélenergia fórumon kiszámolta valaki, hogy elméletileg (100% hatásfok mellett) mennyi energiát lehet kiszedni egy háztartási méretű szélkerékből az átlagos hazai szélsebesség mellett, és 10W körüli érték jött ki. https://forum.index.hu/Article/jumpTree?a=164031453&t=9106929
Tehát, egy átlagos kis szélkerék egy hónap alatt 7 kWh áramot termel,
míg egy tizedannyiba kerülő 550W-os napelem megtermel még januárban is 27 kWh áramot (nyáron pedig a többszörösét).
Az elektromos tüzek egyik tipikus oka a rövidzár. Ez okozhat tüzet a napelemek (és a hozzá kapcsolódó kábelezés, inverter, ...) esetén is. Ha nincs ott napelem, akkor nincs zárlat miatti tűz.
"valaki tegyen már fel olyan videót , ahol ég magában az EPS"
Az EPS nem önmagában van itt, hanem a ház többi elemével, és a lakók mindenféle cuccaival együtt (pl. az erkélyen tárolt éghető bútorok is ide tartoznak).
Ha az EPS nem is ég önmagában, de máshonnan kapott hő hatására mérgezően füstöl, és a pogácsás rögzítés esetén a kéményhatás által jól vezeti a tüzet felfelé.
Már lentebb a hsz-emben kértem , hogy valaki tegyen már fel olyan videót , ahol ég magában az EPS , vagy egy napelem ( Zárlat által keletkezett tűz nem érdekel , mert az akármelyik házon előfordulhat napelem nélkül is . Nyugaton , akikre mindig felnézünk , ennyire buták ? Náluk miért lehet " balkonsolár " , ha ennyire tűzveszélyes ? Az EPS-t már nem említem , mert ma már csak a kőgyapot jöhet számításba toronyházakon .
ismerősöm lodzsája tele van a gyerekei 10-15 éve kinőtt ruháival, játékaival, könyveivel (1-2 m3). csináltatott pozdorja bútort (kültérre!) tárolni. ugyanott van a parapetkonvektor kitorkolása is. üvegkorlát fölötti részt részben beüvegezte.
minden alkalommal elmondom neki, h ön és közveszélyes (hülye).
ha alattam lakna és megtudnám, ráküldeném a katasztrófavédelmiseket.
nem feltétlenül a napelem tábla ég (bár van rajta olajszármazék), az is elég, ha megvezeti (átugrasztja a tűzszakaszhatáron) vagy kürtőként felgyorsítja a tűzterjedést, növeli az égéshőt.
a peter által belinkelt ESP-tűz weboldal pedig olyan, mintha csernobilban írnák az atomerőművi biztonsági eljárásokat, vagy a VW+Bosch írná a diesel korom+NO szennyezési ellenőrzőlistát. az maga az EPS gyártók és kereskedők weboldala. csak dícsérni tudják. görögsalátába is jó az EPS!
Ez eléggé tyúk-tojás eset. - A hatóságok túl szigorúak, vagy az átlagember a túl tróger?
Persze, én is jobban örülnék neki, ha élhetőbb szabályok lennének, és azokat tartatnák be szigorúbban,
da az átlagember hozzáállását látva elfogadom, hogy nálunk nem lehet egy pohár sört sem meginni vezetés előtt.
Gondolom láttál már 100 éves (akár műemléki védettségű) házakon klímát igénytelenül odakokányolva, levésve az útba álló stukkót, ... Szintén gyakori, hogy ahány ablakcsere, annyiféle szín/típus/...
Gondolom az ilyen tulajdonosi hozzáállás miatt van a napelem is általánosságban tiltva tűzveszélyességi okokból (is), pedig valóban jobb lenne valami szigorúbb minőségi követelményt előírva megengedni.
A képen hiányzó EPS leolvadt , mert az ablakból kicsapó lángok alákerültek az EPS lapok alá ( keret mentes ragasztás csak pogácsákkal ) és azok leolvadtak , de nem égtek , ez különbség . A szakik kontár munkája végett olvadt le akkora felületen az EPS .
Én sem akarok itt vitatkozni. Az én véleményem sem a 100%-os tuti.
Csak szeretnék rávilágítani arra, hogy a tűzvédelmi aggályok nem teljesen légbőlkapottak.
Bár erkély napelemekről beszélünk, de ugyan úgy felmerülhet a homlokzatra rögzített napelem esete is. Ott pedig már van EPS. Ha az meggyullad a 2. emeleten, akkor ott elég látványosan fog égni 9 emelet magasságban végig az egész homlokzat. (Főleg a jó magyar szokás szerint pogácsásan rögzített szigetelés esetén, ahol a szigetelés mögött jó kis kémény jöhet létre, segítve a tűz terjedését.)
A házból kiemelkedő vasszerkezetű erkélyek esetén az EPS problémát kizárhatjuk, de mindez nem igaz a beton erkélyek esetén, főleg a házba besimuló erkélyek esetén (bár ezeket inkább loggiának kéne hívni). Ilyen esetekben már jellemzően raknak szigetelést a hőhidak miatt, vagy éppen esztétikai okokból.
Az erkély sem feltétlenül üres. Lehet ott kiteregetett ruha, pár éghető bútor, egy köteg újság, ... amit felgyújthat a dohányzó szomszéd által kulturáltan lehajított cigaretta is, de akár egy zárlatos napelem is.
Mindezek fényében szerintem nem lehet félvállról venni ezt a tűzvédelmi kérdést.
Mutass nekem egy erkélyt , amin van EPS hőszigetelés ( ha csak nem egy utólag zárttá átépített , mert már olyant is láttam ) ! Felénk beton , üveg , stb . éghetetlen anyagból van . Ilyen helyen , ha egy csatlakozó elfüstöl , semmi gondot a füstön kívül nem okoz . Ha a mikroinverter a panel hátulján szerelve mint itt lentebb volt írva , az sem ég lánggal . Egy amit elhiszek , hogy gondot okozna az akkupakk , ha olyan akkumulátort tartalmaz , ami éghet .
Csak egy saját tapasztalat . Amikor még a T-mobil-nak dolgoztam , azoknak volt PB 24 darab 2V-os több száz A-órás akkumulátorokból egy pakk minden mobilállomáson . A kollégám nem figyelt oda rendesen , rövidre zárta . Leolvadtak a pólusok a két szélső akkumulátoron . Mivel semmi éghető nem volt a közelben , pár másodperc után leállt az olvadási , égési folyamat . A két akku lecserélése és a szett tesztelése után minden maradt a régi és tovább üzemeltek . Lehet , hogy a Li-ion az nagy problémát okozna . Viszont ezt a fajtát nem is telepítik ezeknél a " balkonsolároknál " , hanem vagy PB , vagy LiFePO4 .
Minden alkatrésznek megvan a meghibásodási valószínűsége és az elhasználódási görbéje.
A bypass diódának is, a csatlakozódoboznak, a csatlakozóknak és a kábelezésnek is.
Nyilván tűzveszélyes egy alulméretezett kábel, de ugyanígy problémás lehet egy repedt, vagy hanyagul visszacsukott csatlakozódoboz, egy hanyagul összedugott csatlakozó, egy megsérült/elöregedett kábel, meg az inverter is.
A lényeg, hogy az erkélyre felrakott napelemek környékén jóval nagyobb valószínűséggel keletkezhet tűz, mintha muskátlik kerülnek oda.
Lentebb a 93697 hszben van egy link . Ott a tűzoltók csak az esetleges alulméretezett kábelt , rossz minőségű csatlakozókat említik mint veszélyforrást . A panelek égéséről nincs szó .
Az a balkonsolár meg 2 elemből áll. 1-2-4db napelem és 1db mikroinverter sokszor a napelem hátuljára rögzitve.
Ebből még akkumlátorost nem láttam ( nem azt irtam, hogy nincs is !)
A tűzoltók hozzáállását már irtam többször;
Autószerelő műhely tetejéről "leverték, ledobálták " a napelemeket--mert a szomszéd ház égett.A másik oldali házról a tetőt verték le ! Hiába a szakszerűség , főleg ha tűzoltó mérnök is van a helyszinen?
Amennyiben az úgy nevezett " balkonsolár " valójában csak egy szünetmentes napelemekkel töltve , akkor miben különbözik például egy APC szünetmentestől tűzvédelmileg zárlat esetén ? ( Gondolom itt az akkupakkon történt zárlatra gondolsz . )
Kifelejtetted a képletből, hogy az általánosan használt napelemek teljes mértékben éghetetlenek. :-( A kábelek sem túlzottan táplálják és vezetik a tüzet.
akkutűzre ugye eddig nem volt méretezve egy lakóház sem. emlékeim szerint teli benzineskanna sem tartható mindenhol.. pedig az gyorsan elég, nem ugy mint az akkutűz.
dugalj vagy fixre szerelt = vill/ell. előírások, nem pedig tűzvédelmi.
a panelek elhelyezésénél eddig is meg kellett felelni a tűzvédelmi előírásoknak.
csak eddig HMKE-t nem telepítettek 10emeletes panel oldalára/erkélykorlátjára, hanem csak a lapostetejére, ahol max arra kellett figyelni, h a menekülőútba (két lépcsőház között a tetőn) ne zavarjon bele. ill. arra h az egyes összeérő épületek találkozásánál (tűzszakaszhatár) ne legyen a védett zónában.
erkély/lodzsa lehet tűzszakaszhatáron, aminél ha rosszul helyezik el a panelt., akkor azon "átugorhat" a tűz a fölötte lévő szintre.
először ennek kellene csinálni egy egyszerű "hogy lehet - hogy tilos erkélynapelemet elhelyezni" középmagas-magasépület erkélyein, mielőtt életveszélyes káosz alakulna ki.
egy családiháznál azért más, mert ott általában nincs épületen belüli tűzszakaszhatár, de magasépületnél az erkély lehet akár mentési irány is kosaras autóval.. kivéve ha ég a PV.panel
bazzz... x milliárd-ért felküldenek egy tükröt, hogy termeljen mondjuk idelenn a farm. Drága áram lesz. ÁSZF-ben meg: kivéve ha felhős az ég 😎 Rá kell startolnom, a felhőoszlató, fronteltávolító megoldásokra, ezek szerint van benne pénz 😎 Csak el ne felejtsek kecskét bűvölni közben...
Nekem a H-tarifás fogyasztást kiszámlázták szezon utáni áron, csont nélkül. Ha nem szólok, úgy is marad. Január 17. óta van H-tarifám, de a számlázás szerint csak 24.-től ketyeg. Eddig elfogyott 2000kwh, ebből 1550 Április 15 előtt, fűtésre. Résen kell lenni!
Ajánlották az egész éves átlag termeléssel és fogyasztással a kiesett időt, mindezt július hónapra, amikor mindenki termel, elutazik, szabin van és alig fogyaszt. Valami ködös dumával.
Na mondom hoppá, ne azt számolják, hanem a tavalyi júliust, de minden adatunk megvan hozzá így akár x év júliusát is vehetik.
Ja, hát ha úgy szeretném, azt is lehet...
Így több száz kWh az eltérés, ha nem figyelek lenyúlnak.
A vételezési oldal ugyanolyan, mintha nem lenne napelemed.
Amit rögtön el tudsz fogyasztani a napelem termeléséből, azt nem kell vételezned. A többiért a szokásos módon fizetsz (36Ft a rezsicsökis határig, felette 70).
Pár napja pont azt olvastam , hogy a függőlegesen szerelt napelemek is alkalmasak az ilyen helyzetekre a falra ( erkély falára szerelve ) . Azért nem tudom , hogy egy napelemen mi az éghető anyag . :-(
Hamarabb az akkupakkok tüzére tudok gondolni , meg az esetleges áramütésre a tűzoltók esetében . A mai tömbházakat már csak kőgyapottal engedik hőszigetelni , ha jól látom a környezetemben . Igen régebben a 20 méteres magasság felett kellett csak a kőgyapot .
Szerintem inkább arra gondolt, hogy egy tízemeletes ház 2. emeleti erkélyére/homlokzatára akkor sem engednek napelemet szerelni (tűzvédelmi szempontból), ha minden más szempontból rendben van.
Pont ugyan annyi esélye van kigyulladni, mint egy tetőre szerelt napelemnek, de ha ez ég, akkor az erkélyen száradó ruhákra, vagy éppen a homlokzati hőszigetelésre átterjedve durván életveszélyes helyzet alakul ki.
Szerinted miben különbözik egy ilyen rendszer tűzvédelmileg például egy hibrid akkupakkos rendszertől ? ( Nem vagyok jártas benne , de gondolom a tűz terjedésének megakadályozásának és a tűzoltás optimális lehetőségének kell megfelelnie ) . Ne zavarjon meg az itt megszokott " balkonszolár " elnevezés . Ezt telepítheted akár a tetőre , földre , bárhová ugyan úgy , mint egy valódi HMKE-t
ne értsd félre, nem "ellened" írtam. csak azért nehogy valaki balek beugorjon egy ilyen vásárlásába.
amikor engedélyezik - és természetesen akkor is csak a tűzvédelmi előírások szerint - majd végigszámolom az akkori energiaárakkal, h megéri-e nekem valahova (nyaralóba szinte biztos: nyáron klíma+HMV, télen temperálás. de persze csak akkor ha addigra nem lesz kommunizmus és ingyen az áram+rhd :)
Te is meg én is más oldalról látjuk ezt a témát . :-)
Szerintem gyorsan elfog terjedni , mert a jelenlegi államilag deformált energiaárakat már sokáig nem lehet tartani . Túl sokban van az államnak ( nekünk polgároknak a pénzéből finanszírozva ) . Számolj utána , hogy egy ilyen mikrorendszer mennyit hozhat , ha optimális helyre lehet telepíteni ?
Nálam van 3,04 kWp . Az termelt 4150,5 kWh-t a mostani elszámolási évben . Egy ilyen 2x800w-os panel akkor tud 2184 kWh-t termelni . Nyári időszakban az enyém termel naponta ebben a melegben 16,5kWh-t átlagosan , akkor a mikrorendszer képes 8,68 kWh-t . A házam jelenleg napi szinten klímázással fogyaszt 9,5 kWh-t , tehát közel van a nyári napi fogyasztásom megtermeléséhez a mikrorendszer termelése .
"Használatuk itthon egyelőre tilos, de a jelek arra utalnak, hogy hamarosan engedélyezni fogják telepítésüket Magyarországon is"
de csak a főcímet olvasva egy ÁTVERÉS:
"500 ezerből telepíthetünk napelemes rendszert"
mert NEM TELEPÍTHETŐ! ebből HMKE sem lehet, mert konnektoros.
olyan ez, mintha azt reklámoznám, h 1millióért lehet új autód: ugyan indiában, és semmilyen EU szabványnak nem felel meg... de ez csak apróbetűs részen.
szóval csak a szokásos átverős reklám "cikk" = vegyünk Pi-vizet!
"Kíváncsi lennék, hogy némely hazai gyártó által készített, reklámozott, kifejezetten kazánhoz ajánlott valódi szinuszos szünetmentese mennyit használ hálózati és mentés üzemben"
pl; valódi hazai ?--kinai feiiratos cimkékkel.
Home Sin Smart 300 --350W , 500-- 590 W, 1000W ugyanazon panel van benne , a toroid trafója különbözik.
300-500W 12vDc üresen kb ,32 és 40W nagyon kis terheléssel37W+ a terhelés ill 45-47W+ a terhelés.
A szünetmenteseket univerzális használhatóságra tervezik. Senki nem fog célzottan 25-80 W-os keringető szivattyúkhoz szünetmentest gyártani. A hálózati üzem önfogyasztása nem biztos, hogy egyezik a szünetmentes üzem önfogyasztásával. Nem jelzik, mert nem erre vannak felkészülve.
Kíváncsi lennék, hogy némely hazai gyártó által készített, reklámozott, kifejezetten kazánhoz ajánlott valódi szinuszos szünetmentese mennyit használ hálózati és mentés üzemben
Mivel én a ZSE - nyugat szlovákiai energetikai szolgáltatónál vagyok a kezdetek óta , így vele kötöttem szerződést a virtuális akku lehetőséggel . Viszont a szerződéskötés előtt sokat gondolkodtam és számolgattam . Nekem az jött ki , hogy a jelenlegi megoldás az optimálisabb számomra .
Nálunk ( Szlovákia ) már létezik olyan szolgáltató ( magna-energia ) , akinél a négy tarifa szerint számolják az energia árát . A HMKE tulajokat is az szerint számolják el . :-)
Szerintem is az lenne az igazságos és az állam válláról is levenne egy nagy terhet ( azt a pénzt máshova is el lehetne költenie hasznosabban is , mint támogatni mindenkit , még aki nem szorul rá azt is ) .
szerintem ez nagyon pozitív fejlemény lenne. anno 25 éve az energetikatanárom így gondolta stabilizálni a hálózatot. nem is értem miért nem így mukodik már régen. mindenki fizessen akkor és annyit amibe a valóságban kerul!
Amint megy le a nap és a naperőművek egyre kevesebbet termelnek, úgy lő ki a késő délutáni óráktól a nagykereskedelmi áramár Magyarországon (is), ezt jelzi az alábbi ábrán is a magyar áramtőzsde másnapi szekciójából (HUPX DAM). Jól látszik, hogy a délutáni órákban 100 euró körül ingadozó ár az este 7-8 közötti idősávra 824 euróra ugrik, majd éjjelre visszazuhan 100 euró közelébe.
Pedig amikor a fűtésrendszerben a 30W önfogyasztású szünetmentes táplálja autóakkuról a 25W fogyasztású keringető szivattyút, akkor azért nagyon nem mindegy. Meg ugye a folyamatos üzem miatt az a 30W bizony havi 21-22kWh.
4 darab Longi Hi-MO 405Wp , hibrid inverter MPS-3500H, 3,5 kW/24 V , 2 darab megszakító a FV panelekhez , két hengeres biztosítékbetét 12A , 2 darab AC kismegszakító B 16A , 2-szer 10m szolárkábel 4mm2 fekete 2-szer 3m kábel a regulátorhoz 16mm2 ,egy pár MC4-es csatlakozó , fali elosztó , bekötési rajz . Ez lenne 1393,17 euró ÁFÁ-val . Ehhez kell még venni akkumulátorokat , ami lehet ólom AGM , AGM GEL , vagy LiFePO4 .
Állítólag ezt nem kell bejelenteni , mert nem szivárog vissza semmi sem a hálózat felé .
Azt hiszem , hogy én írtam rosszul az árat , elnézést kérek !
1600Wp volt a napelem és 2,4 kWh az akkupakk . Az ár viszont 1500 euró volt és nem 1,5 millió forint .
A képen egy napelemmező egy akkupakk - inverterrel volt és a dugaljba volt dugva a rendszer .
Azóta sem találom sajnos . :-(
Viszont azért kaptam fel a hírre a fejem és írtam ide , mert amennyiben egy cég ilyen rendszert reklámoz , akkor lehet , hogy legális lesz az ilyen rendszer használata .
"balkon szolár, erkély napelem" már ki lett tárgyalva itt.
Az OTSZ egyértelműen leírja:
54/2014. (XII.5.) BM rendelet:
48. fejezet, 87.§:
(4) * A homlokzaton, homlokzatban alkalmazott napelemet úgy kell elhelyezni, kialakítani, hogy ne befolyásolja kedvezőtlenül a homlokzati tűzterjedés elleni védelmet.
4.7.1. Tűzvédelmi szempontból az az árnyékoló, reklámtábla, akusztikai burkolat, médiahomlokzat vagy bármely más kiegészítő szerkezet felel meg, amely:
- a homlokzati tűzterjedést nem segíti elő,
4Megjegyzés: - nem éghető, A1-A2 tűzvédelmi osztályú anyagból, szerkezetből készül,
- amennyiben éghető anyagú, a homlokzati tűzterjedés elleni védelmet biztosító építményszerkezet geometriai méretein belül (pl. tűzszakaszhatáron, tűzterjedés elleni gáton) nem kerül kialakításra,
- nem alakul ki légréses homlokzati felület mögötte, amely a tűzterjedést befolyásolhatja.
- mentési ablakok előtt akadályt nem képez vagy tűzjelzésre, vagy manuálisan távvezérelve a mentési ablakok elől elhúzható,
Megjegyzés: A fenti rendszer villamos megtáplálásának és a vezérlés kialakításának tűzvédelmi elveit, valamint a rendszer egyes részeire vonatkozó tűzvédelmi követelményeket a tűzvédelmi tervező, szakértő jogosult meghatározni. Ez alapján a rendszer a Villamos berendezések, villámvédelem és elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem c. TvMI figyelembevételével alakítható ki.
- 4a tűzvédelmi célú berendezések működését, a hő- és füstelvezetést, légpótlást hátrányosan nem befolyásolja,
- 4többletterhük a fogadó szerkezet tűzvédelmi teljesítményét hátrányosan nem befolyásolja, - 4a homlokzatról tetőre történő tűzterjedést nem segíti elő.
4.7.2. 4 Homlokzaton, homlokzatban, korláton alkalmazott napelemek
4.7.2.1. 4A homlokzaton, homlokzatban, valamint ahhoz kapcsolódóan korláton alkalmazott napelem nem befolyásolja kedvezőtlenül a homlokzati tűzterjedés elleni védelmet, az alábbi esetekben:
a) vizsgálattal igazoltan teljesíti a homlokzati tűzterjedési határérték követelményt, vagy
b) az épület építészeti kialakítása olyan, hogy a napelem elhelyezése nem teszi lehetővé a homlokzaton a tűzterjedést.
Az EUSOLÁR állítólag 1,5 millió forintért kínál " balkon szolár " jellegű rendszert 2,4 kWh kapacitású akkupakkal , a rendszer dugaljba dugható . A baj , hogy a hírt nem jegyeztem meg , hogy melyik hírportálon volt . :-(
"A régi galvanikusan elválasztott inverternél semmi.--működik."
nem tudom az MPPT, szivárgóáram figyelés és egyéb huncutságok nem-e összekócolódnak ha egy stringre több inverter megy párhuzamosan. Nem vennék rá mérget hogy működik, de érdekes kérdés...
...ha két darab vagy több ugyanolyan teljesítményű, márka, típusú invertert párhuzamosan kötnek egy db stringgel akkor mi történik?
Pl: 1 ~, 2.5kW inverterből 4 db-ot. Tetőről egy string jön le ami mondjuk 3kWp teljesítményű és ezt az egy stringet kötöm mind a 4 inverterbe mint DC betáp. AC betáp meg a hálózat.
Nekem pl. az "öcsisajt" gyerekkori kedvencem volt,sajnos ma már egy nemkívánatos személyhez kell kötnöm.Nem világos miért kell nekünk ezt megszokni,ma már pár szóból lehet azonosítani és IP cím alapján tiltani a kényszeres kommentelőket.
Nálunk van benne víz. Aszály van persze, lentebb van a szint de egy akkugyár az nem atomerőmű.
Nem tudom mire jó ez a vaklármázás állandóan. Pár évtizede megy Paks, volt már visszaszabályozás meleg Duna miatt, a kutya nem foglalkozott vele. Most meg 10 millió erőmű szakértő országa lettünk hirtelen :-)
Akkor válaszként légyszíves linkeljed be a vízhozamot 0m vízálláshoz is.
Ugyanis csak annyit kérdeztem,hogy annál hogy működne Paks alatt-felett a vízkivétel/hőfok....
Erre nem válaszoltál,ehelyett engem minősítettél.
A miniszterelnökünket,pedig azért idéztem,mert simán orbitális faszságot mondott a kamerába a Duna vízhozamáról-akkugyár vízigényéről..És semmi helyreigazítás/bocsánatkérés,stb...
"Magyarországon a vízmércék 0 pontját a Tiszán az 1842. évi, a Dunán az 1834. évi, a Rábán az 1875. évi kisvízszint magasságához adták meg. A módosítások elkerülésnek érdekében vezették be a 0" pont alatti vízállásokhoz a negatív előjelet."
Ami adatot adtál a vízhozamhoz,az a(pozitív) fél méter körüli "aszályos" adat......De szerintem rekesszűk be,mert ez nem egy vízügyi topic. :)
De miután hallottam,hogy a duna 5mp alatt annyi vizet hoz,mint a legnagyobb akkugyár éves vízigénye???!!!
Hááát???? (nehezen tudom elhinni,de mivel a doktorminiszterelnökünk mondta,biztos igaz)Azt sem veszem készpénznek,hogy paks1-2 (esetleg együtt) mennyi vizet vesznek ki percenként.Valamint amiket te mondtál aszályos vízhozam,azt ugye nem a 0 m vízszintre írtad?Mert ugye olyan is volt a történelemben nem is olyan rettentő régen,hisz azért az a nulla méter....
A természetben semmi nem egybites. Hosszú távon a legkisebb anomáliának is lehet hosszútávú hatása. Csak legfeljebb a hatásterv készítője jobban vagy kevésbé veszi figyelembe a megrendelő elvárásait. Nagyon PC fogalmazásban.
Ne beszélj mellé. Ha egy ország fő folyója biológiailag károsodik, annak láncreakciós következményei lehetnek. Már voltak olyan okos "emberek" akik folyót fordítottak vissza. Lecsapoltak olyat, amit ŐK jónak gondoltak.
Azért nem mindenki setétződ, aki a környezetét meg akarja óvni a "vas és acél országának" döntéshozóitól.
igen, tudom, egeszen masfajta arak, mas piac, mas szabalyozas... nekunk a balkonkraftwerk 12 honap alatt megterult tokkal-vonoval (szigetuzem -> homeoffice + elektromos autok mellett)... mivel nem a teton van ezert az optimalistol messze esik a tajolas, de azert nem is katasztrofa (deli oldal)...
...de... egeszen mas fogyasztasi profil mellett is megterul errefele (bajororszag, hegyes-volgyes videk) 4-5 ev alatt hasonlo adottsagok mellett...
Van az évben pár olyan nap, amikor hirtelen eszébe jut a gusztustalan zsurnalisztáknak, hogy ajajaj, fél-egy fokot emel a Duna hőmérsékletén Paks. Egész éveben annyit emel, csak télen mindenki vidáman horgászik a torkolatnál, mert ott lehet, másutt meg elvermeltek a halak. Valamiért akkor nem jut eszébe a mocskos újságírójának, mert ugye nincs klikk értéke.
Az 500 Watt napelem 32-38 eFt bruttó magyarFt-ban mérve.
------------ A főbb napelemcella-típusok ára a kínai piacon 60%-kal zuhant az egy évvel korábbihoz képest. Már a 0,035-0,040 dollár/watt sávban tartózkodik, számolt be a pv magazine
Hát nem is a Szolnok-Szeged-Békéscsaba háromszöget veszem alapul.
Hanem" Szlovákia legdélibb részeit"----A közeli határt itthon Balassagyarmat----Hollóháza vonal 10-20kmes körzete. Meg az időjárás is rosszabb --sok-sok köd del.
Bizony sokkal rosszabbul termel kb ahogy irtam.
S az álltalad irt megtérülést is min 10X kell venni.
Itt belekattintottam Magyarország közepébe a térképen, beírtam a 0,5kW teljesítményt, 45° dőlésszöget, és déli tájolást, és kidobja a görbét:
De rosszul emlékeztem, nem 20kWh, hanem majdnem 24kWh a decemberi termelés, és már a négy leggyengébb hónap termelése is 120kWh ~ 4.500 Ft Tehát nem is 7-8 év alatt jön vissza a napelem ára, hanem inkább 6 év alatt.
Ez egy kalkulátor, ami az ide beírt tájolás esetére számol sok éves átlagok alapján, ami megtérülés számításához elég jó támpont.
Nyilván, ha Neked rosszabb a tájolásod, laposabb a tetőd (az különösen rossz télen), vagy éppen egy felhősebb hónapot választasz ki, akkor nyilván kevesebbet termel ennél a rendszered.
Jujjj várj, ezekben a színes képekben csak az 50kWh feletti napelemerőművek vannak benne, a lakosságinak ehhez semmi köze. Ott valóban támogatva lesznek a tárolók, de az más.
Paks függőségét a Dunától (és a Duna vízszintjétől) én sem értem. Egy ekkora (és ilyen élettartamú) beruházás esetén nem kéne gond legyen pár hűtőtorony.
A napelemekhez viszont most pont támogatják az akkumulátor beruházást (lényegében kifizeti az állam pályázati pénzből), így szép lassan javulni fog ez a napon belüli görbe.
Évszakok közötti átvitelre ez persze nem alkalmas, tehát a nyári túltermelésből nem fűthetünk télen. (Ezért is fontos az atomerőmű, ami évszaktól és pillanatnyi időjárástól függetlenül télre ezért is jól jön majd az atomerőmű).
A téli hónapok alacsonyabb napelem termelésére a túlnapelemezés lehet a megoldás (főleg, ha hőszivattyúval fűtünk, és ezért magas a téli fogyasztásunk). Egy 500W-os napelem a legvacak téli hónapban is megtermel 20kWh áramot (45°-os déli tájolású tetőn), így még akkor is megtérül 7-8 év alatt, ha csak télen tudjuk felhasználni az általa termelt áram többletet.
Valamennyire érdemes lehet az invertert is túlméretezni (nyilván csak akkor, ha bőven van hely napelemnek), mert a plusz teljesítményt már jóval olcsóbban adják. Pl. egy 10kW-os Huawei hibrid inverter úgy 900e forint körül van, addig a 15kW-os változata csak 100e forinttal több. Ha azt a plusz 200-400 kWh áramot el tudjuk használni a fűtési idény hónapjaiban, akkor az inverterrel együtt is megtérül 10 év alatt a túlméretes napelem rendszer.
Ha pedig tudunk valamilyen plusz kiegyenlítő fogyasztást odatenni nyárra, akkor tovább javíthatunk a megtérülésen. - A hűtés lehetne ilyen, de annyival több a nyári termelés, hogy az nagyon kevés.
- Ha többet autózunk nyáron (otthon töltött elektromos autóval), az lehet jelentős fogyasztás.
Nem az atomerőművet "köpködöm" hanem a Dunához kötöttségét.
Naperőművel meg a Béláim amúgy is túltolták, sok a nap, kevés a letároló, lehet nem is mérhető mennyire kevés letárolás van éjjelre.
Ami érdekes, az a "fosbarna" az ott olajerőmű, egyre sűrűbben kapcsolják rá őket/vesznek tőlük, pedig az aztán nem egy jó hatásfokú termelés, elvolnának a rendelkezésre állásból is, de gondolom valamennyit át kell venni tőlük is.
Minden normális GRID inverterben VAN!!! gyárilag beépített RCD az AC oldalon. Aminek nincs >> olyan szart pedig ne vegyél meg és ne használj. Ennyi.
Szia!
Nem kevered össze a szigetelés-ellenörzővel, vagy a túlfesz-védelemmel? (mondjuk a kisebbekben nincs beépített túlfesz)
Ha van benne AVK és leold akkor az hol kapcsolható vissza és hogy tesztelhető, esetleg eleget téve a jogszabályoknak akkor műszeres mérést hogy lehet végezni rajta? (tudom, már megint a jogszabályok. :-)) ...mondjuk sehogy, mert a termék gyártója felel a megfelelőségről vagyis nem a hálózat része.
Azért nem rossz az atomerőmű ebben az energiamixben.
Ha Paksot bezárnánk, és helyette megdupláznánk a napelemek mennyiségét, akkor nyáron a legjobb napokon meg tudnánk termelni a napi energiaigényünket. (Ahogy kiggyo fórumtárs kiszámolta, az éjszakára elraktározott napáramnak ekkor is lenne 20-30Ft/kWh tárolási költsége, de legalább elviekben kiváltható lenne Paks.)
De egy téli görbe egészen másként fest:
Itt akár négyszeresére is növelhető a napenergia termelés, akkor sem elég semmire. Paks eltűnésével pont a reggeli és esti csúcsfogyasztás idején gyakorlatilag mindent csak importból tudnánk előteremteni (ennek megfelelő árszinten.)
Riogató-tudálékos zavrosan fogalmazott tanmese... Túlgondolt, helyenként bugyutaságok is becsúsztak.
Elég lett volna annyi is, hogy
-----------
Minden normális GRID inverterben VAN!!! gyárilag beépített RCD az AC oldalon. Aminek nincs >> olyan szart pedig ne vegyél meg és ne használj. Ennyi.
Egyébként, Normális tervezés+telepítés esetén a GRID inverter NEEEEM kerül a villamos hálózat FI reléjének védett oldalára. Ezért a 12-15 eFt-os "A" típus is megfelel, sőt a meglévő "AC" típussal is működik jól a legtöbb esetben. ----------
Az OFF-GRID (önálló szigetüzemű hálózat) pedig egy másik műsor. Aminél az inverter>>generátor eleve a FI relé betáp oldalán van...
Mivel, EGYNÉL több fogyasztó>>"hálózat" táplálása esetén kötelező alapesetben a TN-S üzem kialakítása. Ami a tervező+telepítő/üzemeltető feladata.
Egy Tervező válasza a kérdésemre (kell-e FI/RCD a nappelems inverterhez)
A napelemes rendszer áramvédőire megint egy másik szabvány tartozik, ami a korábbi listában nem volt benne: MSZ HD 60364-7-712:2016 - Napelemes PV rendszerek 712.530.3.101. Áram-védőkapcsolók Ha a napelemes váltakozó áramú tápáramkör védelmére RCD-t használnak, az RCD az EN 62423-nak vagy az EN 60947-2-nek megfelelően B típusú legyen, kivéve, ha: - az inverter a váltakozó áramú oldal és az egyenáramú oldal között egyszerű elválasztást biztosít, vagy - a berendezés egy transzformátor különálló tekercseivel egyszerű elválasztást biztosít az inverter és az RCD között, vagy - az inverterhez nincs szükség B típusú RCD használatára a gyártó nyilatkozata alapján.
Az áramszolgáltatónak van egy checklist-je, amiben nincs benne az áramvédő. Ellenőrzik a túlfeszvédelmet, az inverter típusát, a beállítási értékeket a hálózatvédelemhez, a szigetüzem elleni védelmet. A tervező felelőssége, hogy a terven megfelelő eszközök szerepeljenek, ezen kívül a biztonságosság vizsgálata sem a szolgáltató emberének feladata, hanem maximum az érintésvédelmi (villamos biztonsági) felülvizsgálati jegyzőkönyvet kérheti el. De ez is változó, EON területen régóta kérik, ELMŰ-nél meg nem, most nem tudom hogy van.
A mérnöki kamarai útmutató mindenképpen ajánlja áramvédő beépítését az AC oldalra, az alapján ez legalább "A" típusú. Viszont ha nincs legalább egy egyszerű elválasztás az inverterben az AC és DC oldala között (a legtöbben nincs, mert DC-DC konvertert és egy IGBT hidat tartalmaz), akkor a fenti napelemes szabvány szerint "B" típusúnak kell lennie.
A legtöbb inverterbe nincs elválasztás, ezért az a legjobb ha igazolhatóan az inverter AC oldalán van már beépítve és ez megfelel a követelményeknek. Akkor nem kell külső áramvédő, pláne nem a B típus, ami igazán zsebbenyúlós 120-200 ezer forint. Ha nincs beépített, akkor is először a gyártói ajánlásokat kell elolvasni, mivel a szabvány értelmében ha a gyártó megelégszik az "A" típussal, akkor nem szükséges a legdrágább típus. Viszont sokszor van, hogy a 30mA túl kevés és inkább 100-300mA-est ajánlanak.
A SolarEdge inverterekben pl. "többfokozatú van" beépített RCD van, egy 30mA-es kioldás a hibaáram gyors megjelenésekor a személyvédelemhez és egy 300mA-es kioldású a tűzmegelőzéshez, ha a szigetelés lassan megy tönkre és fokozatosan növekszik meg a hibaáram.
Még pár rész az inverterekhez: 712.537.2.101. Az inverter karbantartásának és cseréjének biztosítása céljából az invertert LEVÁLASZTÓESZKÖZZEL kell ellátni, mind az egyenáramú oldalon, mind a váltakozó áramú oldalon. 712.537.2.2.101. Az inverter egyenáramú oldalán leválasztásra megfelelő MEGSZAKÍTÓT vagy szakaszolókapcsolót kell alkalmazni.
Az ÁVK előírásainál az a logika, hogy a legveszélyesebb áramkörök, illetve azok legyenek védve egy másodlagos érzékenyebb eszközzel, ahol a közvetlen érintés sokkal inkább előfordulhat: falból kiálló dugaljakból elvezetett mindenféle fogyasztó, kétes villamos eszköz, elszakadó kábel, az izzófoglalatban turkáló laikus...
Ahogy a szabvány is fogalmaz: "kiegészítő védelem", azaz az ÁVK ebben az esetben egy másodlagos fedővédelem. Alapvetően a hálózat minden része, a főelosztó, a betápkábelek mind védve vannak érintésvédelmileg is, amit az olvadók vagy kismegszakítók úgy biztosítanak, hogy a TN rendszerben a hurokimpedancia elegendően kicsi ahhoz, hogy amikor a fázisvezető a testhez, azaz a PE vezetőhöz hozzáér, akkor az érinthető testeken ez az állapot csak nagyon korlátozott ideig áll fenn, mert a táplálásnak önműködően ki kell kapcsolnia. Ez elosztóáramköröknél 5s, végáramköröknél 0,4s, vagyis egy testzárlatos vasalónál, vagy mosógépnél, és a melléképületed alelosztójánál is (ha fém lenne) ki kell oldania a sorban az egyik kismegszakítónak, jellemzően a fogyasztóhoz/hibához legközelebb lévőnek.
A karakterisztikák, kioldási szorzók miatt azonban a valóságban ez ohmos nagyságrendű hurokimpedanciát követel meg, amibe beletartozik a 300m-re az utca végén lévő trafóig oda-vissza vezető kábel is, a háztartáson belüli siralmas állapotokról, aluvezetékekről, elrohadó kötésekről, 20m-es hosszabbítókról nem is beszélve. A 30mA-es ÁVK-val kiegészített hálózatrész ehhez képest sokkal biztosabb védelmet ad, az áramkör több mint 7000ohm lehet és nem kellenek több tíz, száz amperos zárlati/hibaáramok, hanem egy szigetelési hiba is kiválthatja a működést.
Növelheti az üzembiztonságot, ha külön van a melléképületben, külön van egy a lakás általános hálózatának, külön van egy a kültéri dolgoknak (egy oldalfali IP55-68 védett lámpához még nem feltétlenül) de mondjuk járda/kandeláber világítási áramkörénél megfontolnám, hogy ne vigyen magával mindent, valamint ha maximális biztonság kell, akkor a vizes helyiség is kaphat külön egyet, akár egy érzékenyebb 10mA-es típust. A fentieket pedig ki lehet alakítani "párhuzamosan", vagyis nem kell koordináció, ami az áramvédőnél a szelektív/késleltetett típusok alkalmazásával lehetséges. Így csak a pénztárca szab határt, egy átlagos családi házban simán előfordulhat 3db a normál betápon, 1db a vezérelten/bojleren és továbbiak a melléképületekben, valamint megfontolandóak a napelemnél és elektromos töltőnél.
Pedig így van ... a világ kereke előre forog végül, mindig. Ma már nem menő az egyszerű közvetlen balkáni/orosz stílus.
Minimum a "nyugat-balkáni és az "osztrák-strabag" szint lett az elvárás EU tagként. De a norma a német kifinomultság mondjuk a siemenstől a rheinmetalig...
Közbeszerzés, jól kiírt pályázat, spéci>>kutatási megrendelés, böröndös pénz, stb. Persze Kaja Kallas vagy akár csak a csehkatika szinten még kevesen művelik nálunk ezt a sportot.
De a fejlődés töretlen pl. óbuda is példát mutat :-)
Én havonta, csak most nem voltam otthon. Semmi baj, tudják mikor küldött adatot utoljára.
A kérdés: nekem kell kérnem, vagy csinálják maguktól az általány becslést? Kézenfekvő lenne a szomszéd termelési adatait alapul venni és az átlagos x évre visszamenő fogyasztásomat az adott időszakban, szerintem.
130eFt/kWh, azaz ha 10.000 ciklussal számolunk, és nulla karbantartási igénnyel akkor 13Ft/KWh csak a beruházás amortizációja.
Nincs benne semmi üzemeltetési igény, oda-vissza konverziós veszteség, stb...
Tuti van vagy 20-30Ft/kWh a tárolási önköltség így.
Persze a drága kiegyenlítő áramárak esetén ez jó buli, de látszik mennyire nem olcsó buli a megújuló tárolgatása. Amit lehet helyben el kell használni.
Szia ! Úgy lesz , ahogyan lolati írja , becslés lesz .
Az ilyen problémák elkerülése végett én minden héten vasárnap délben az összes szolgáltatói órán látható értéket jegyzem . Ha valamelyik óra meghibásodik , akkor rögtön tudok jelezni a szolgáltató felé . :-)
Esetleg van valaki aki tud erre magyarázatot adni?
Ugye a sárga napelemes termelés immár este alábbhagy. Paks1 már most le van fojtva kb 500MW-al, mert a hűtővíz elérte a maximumot, forróbb vizet nem engedhet ki az élő Dunába.
Azon lépjünk át, hogy felemelik a kiengedés hőfokát jogszabályilag...
Mint laikus, de tényleg tudatlanként, leb@sznak oda Paks2-t, az csak télen fog üzemelni? Viccet félretéve, az is a Dunába/Dunából fog hűteni, vagy egy más megoldás lesz? Nem károgásból, de ugye "rendes" mérnökök tervezték, nem valami szibériai mááárnök másnaposan ugye? (költői a kérdés)
Hja, a lila sávot veszi az MVM, ilynekor kb aranyáron.
A tűzifa (a fák) egy kiváló módszer a napenergia biokémiai felhasználására és tárolására is egyben. Ezt kár tagadni. Vannak limitációi, és nehézségek is a folyamatban (én is fával fűtök, tudom.. :D )
El kellett volna olvasnia HIVATALBÓL (meg is kell őriznie) a fokhagymapor adatatit is. és Nemcsak "azt hinni nagy okosan", hogy nem lehet benne glutén.
Mert, Így trehányan eljárva írta/mondta >> mentesnek!!! Amiért felelős baj esetén... akár börtön szinten is.
Estleg azt ismered , hogy a porcukorban miért van kukorica keményitő ? Elhanyagolható 30% feletti arányban.
Gluténérzékeny barátom a fokhagymaportól lett rosszul, amit a garantáltan gluténmentesnek mondott kolbászba tett a termelő. Mint utólag kiderült, a fokhagymaport liszttel dúsítják.
Már 35 éve is volt .Ha napraforgó olajról beszélünk. Valaha a sütóipari cégek laborjai ezt is vizsgálták.....de azóta van ISO9001, HACCP stb. S a papir igazolja , hogy mi van benne ?
A biodizel gyártásnál ezt kellett" kicsapatni"-kivonni.Meg mást is ...biztosan.
Estleg azt ismered , hogy a porcukorban miért van kukorica keményitő ? Elhanyagolható 30% feletti arányban.
Azért ráérős idődben tégy egy próbát vele "dízelgenerátor a kamrában" a teljesítményét nem találtam meg , valahol biztosan leírtad. Nekem benzines 1,5 Kw-os van arra el sem indult az inverterem. Lehet nem elég stabil a fordulat, nagy a generátor belső ellenállása stb-stb . Mindenesetre nekem nem működik ez a verzió .
Akkor már csak az a kérdés marad , hogy a Goodwe inverteremet ha ráengedem a 240V stabil feszültséget és frekvenciát tartó generátoromra hálózatkieséskor és nem lesz nagy fogyasztás , miközben a HMKE termelne , akkor mi történik ?
Már régebben feldobtam a témát , de konkrét válasz nem érkezett rá .
A bevett módszer a gyártói tanfolyami jegyzetem szerint, legalábbis.
--------------------- Persze, van sok más módszer is még... Ilyeneket sorol pl.
Frequency and Voltage Monitoring:
Inverters continuously monitor the frequency and voltage of the grid. Abnormal changes in these parameters during a grid outage trigger the inverter to disconnect from the grid.
Rate of Change of Frequency (ROCOF):
ROCOF is a key parameter for island detection. Inverters measure the rate at which the grid frequency changes. If the rate exceeds a predefined threshold, the inverter interprets it as a sign of grid instability and disconnects.
Voltage Vector Shift Detection:
Inverters can detect islanding by analyzing the voltage vector direction. A sudden shift in the voltage vector can indicate a grid disturbance, prompting the inverter to disconnect.
Active Power and Reactive Power Control:
Inverters actively control the injection of active power and reactive power into the grid. During a grid disturbance, changes in power flow are monitored, and the inverter adjusts its output accordingly to avoid islanding.
Impedance Measurement:
Some inverters employ impedance measurement techniques to monitor the electrical characteristics of the grid. Changes in impedance during a grid outage can be indicative of islanding, triggering the inverter to disconnect.
Phase-Locked Loop (PLL):
Phase-locked loops are used to synchronize the inverters output with the grid. An islanding event can disrupt this synchronization, and the inverter may use PLL-based methods to detect deviations and disconnect from the grid.
Active Frequency Drift (AFD):
AFD methods involve intentionally creating small frequency deviations and monitoring the grids response. If the grid fails to respond as expected, it may indicate an islanding event, prompting the inverter to disconnect.
Communication-Based Methods:
Inverters may communicate with grid controllers or other inverters to exchange information. Communication-based methods enable real-time collaboration between devices, enhancing island detection and prevention.
Power Quality Monitoring:
Inverters may continuously monitor power quality parameters such as harmonics, voltage sags, and swells. Deviations from normal power quality levels can trigger the inverter to disconnect.
Digital Signal Processing (DSP) Techniques:
Sophisticated DSP algorithms can be employed to analyze grid signals in real time. These algorithms can detect anomalies in frequency, voltage, or phase relationships, signaling the presence of an islanding condition.
Gagyiexpresses invertert nem köthetsz GRID-re, hiszen nincs rá hálózati engedély (ha van, akkor az már nem nevezhető gagyiexpresses-nek).
Amit onnan lehet venni (és fel is rakhatod legálisan), azok a szünetmentes táphoz hasonló hybrid inverterek:
AC bemenet (a GRID felől - amire nem dolgozik vissza)
AC kimenet (a fogyasztók felé)
Akku csatlakozás (elketyeg enélkül is, csak akkor nincs szünetmentes táp funkció)
Napelem csatlakozás (innen tölti az akkut, és táplálja a fogyasztókat, és csökkenti ezzel a GRID felől felvett áram mennyiségét)
Ezek természetesen nem kapcsolnak le, ha elmegy a GRID. Pont ez a lényegük, hogy akkuról és napelemről elműködik a ház, amíg nem jön vissza a GRID.
De a mikroinverteres megjegyzésedet nem egészen értem. Vannak olyan hálózati engedélyes mikroinverterek, amikből egy madzagon nem lehet 9 darabnál több? De milyen hosszan? Egészen vissza az utolsó trafóállomásig?
Van rá módszere, hogy eldöntse!!!! és Minden félhullámban teszteli is.... ha jól rémlik. Mivel lekell állnia azonnal >> 20 msec alatt, ha eltűnt a hálózat a kimenetéről.
--------- A módszer... nagyjából.
Mivel a hálózati színusz kb. atomstabilan tartva van az erőmű által a hálózat normál állapotában a hálózaton. (egy szinuszon belül tutira... és ERŐBŐL)
Ezért, Az inverter a szinusz közben rövid ideig megpróbálja elhúzni>>megerőszakolni a kimenete által a hálózatot.
Ha nem sikerúl elhúzni neki >> akkor jelen van a stabil erőművi hálózat. Ha sikerűl >> akkor a hálózat nincs jelen!!! és >> leáll azonnal.
************** Egy/több másik inverter is elhúzható, mert az idegen inverter igazodni akar!!!! A rátáplálás működési elve miatt >> rászinkronozás... a kimenetén látott szinuszra. **************
Nekem még mindig az nem világos , hogy a két inverter ugyanazon pontra kötve hogyan fog üzemelni?
Mások is írták már, hogy működni fog. Talán annyi kiegészítést tennék hozzá, hogy alapvetően a szomszéd invertere is "ugyan arra a pontra" kötve üzemel.
Ha a házad falára szerelt engedélyes invertered mellé felszerelsz még a sufnira is egy napelem rendszert, amit rákötsz a hálózatra egy 10 méteres kábellel, az onnantól ugyan arra a pontra van rákötve. Ugyan úgy, mint a szomszéd házán lévő, amit 20m kábel választ el az inverteredtől.
10-20m jó vastag rézkábel ellenállása is elhanyagolható, és a jelterjedés sebességéhez mérten is nulla távolságnak számítanak (pár tucat nanosec-ről beszélünk).
Onnan hogy a hálózat eltűnésével felfut a feszültség azonnal, és tiltódik az inverter. Hiszen ő mindig emelni akar a feszkón hogy táplálhasson kifelé.
De ettől még lehetne olyan nagyon ritka eset amikor beáll egy egyensúly, ha pont annyi a terhelés mint a termelés, így elvileg futhatna a rendszer hálózat nélkül.
A szabvány viszont erre is gondolt, az inverter folyamatosan trollkodik, próbálja elhúzni a frekvenciát egy kicsit. Ha sikerül neki akkor láthatja hogy nincs hálózat.
A hálózatot úgy képzeld el mint egy bazi nagy lendkerék, amit te megpróbálsz gyorsítani/lassítani. Gyakorlatilag az is nagyrészt, a forgó gépes generátorok miatt...
Ha érdekel a téma nagyon érdekes hogyan működik a frekvenciaszabályozás, milyen jó visszacsatolás a freki emelkedése, régen csak azt figyelték az erőművekben. Rég volt, de egész érdekes óráink voltak a témában, még saját szinkron generátor állomás is volt a suliban amit hálózatra kapcsoltunk. De rég volt...
Mi van , ha dolgoznak az inverterek és közben a hálózatot lekapcsolják ? Honnan tudja az egyik inverter , hogy nem a másik feszültségét látja és nem a hálózatét ?
Hálózatra tápláló inverterekről beszélünk, naná hogy van hálózat!!! Anélkül nem működik!
"Mert ugye arról írogatunk , hogy az 1 fázisos nem termelhet vissza a hálózatra egy pillanatig sem ."
Nem, nem arról írogatsz, hanem arról hogy:
"Igen , csak nem mindegy , hogy azon a fázison , melyik feszültségre fog rádolgozni a másik inverter . A hálózatira , vagy a másik inverter által már megemeltre ."
"Nem tudjuk , hogy a hálózat és a házban a bekötési pont között mekkora a feszültségesés a terheléskor , mert gondolom előfordulhatna olyan eset , amikor nagyon megemelkedne a feszültség pár pillanatra ( lekapcsol egy nagyobb fogyasztó ) és letilthatna az inverter"
"Igen , csak az épületek között van távolság és némi feszültségkülönbség is , ha van terhelés is . Itt viszont egy pontba lennének kötve a hálózatra . Hol a garancia , hogy például nagyobb terhelés lekapcsolásakor ne ugorjon meg a betáplálási feszültség ?"
Erről beszélgetünk már régóta, aggódsz a kérdésen, de nyugalom, mennek párhuzamosan.
A feketén felrakott 2. inverter kérdését kiveséztük, nem legális és van benne buktalehetőség ha lassan szabályoz vissza a feketén felrakott inverter.
A kérdésem az volt , hogy a két inverter egymás között hogyan játsza le a hirtelen változást ? Mert ugye arról írogatunk , hogy az 1 fázisos nem termelhet vissza a hálózatra egy pillanatig sem .
"Hol a garancia , hogy például nagyobb terhelés lekapcsolásakor ne ugorjon meg a betáplálási feszültség ?"
a garancia a bekötő vezeték alacsony impedanciája (szabvány írja elő) és a hálózat szinte végtelen elnyelési képessége (egy pár kW-os inverter szempontjából nézve).
Ha annyira felugrik a hálózati feszültség hogy a letiltási tartományba essen (van beavatkozási idő feszültség értéktől függően) akkor ott a hálózat eleve gyenge, felújításra szorul.
Tanyákon volt régen, amikor sok 100 méter dróton lógott a tanya, ott ugrált. De ez nem jellemző.
Könnyen tesztelhető mi mennyivel ugrál mivel mindkét irányba azonos módon működik a feszültségesés, mérj és tesztelj.
Igen , csak az épületek között van távolság és némi feszültségkülönbség is , ha van terhelés is . Itt viszont egy pontba lennének kötve a hálózatra . Hol a garancia , hogy például nagyobb terhelés lekapcsolásakor ne ugorjon meg a betáplálási feszültség ? Ilyenkor letilthatnak az inverterek . A kaszkádbekötésnél van egy master inverter és a többi meg a szolga , azokat a master vezérli .
Az inverterek nem "rángatják" a hálózatot, pontosan a hálózat által diktált ütemre ráemelnek pár tized voltot. A betáp kábel hosszától függ ez persze.
Ha többen vannak többen emelnek rá, és ennyi.
Semmi sem fog történni, 10 éve itt figyel 3 SMA a falon, köszönik, elvannak. Nincs közöttük más összeköttetés (adatkapcsolat), nem is tudnak egymásról.
Én is abba az irányba érveltem, hogy nem legális és lebukás veszélyes egy plusz GRID inverter felszerelése, és a termelésének dinamikus szabályozása.
Ha több termelés kéne, akkor inkább egy olyan hibryd invertert kell felszerelni, ami fizikailag nem termel ki a hálózatra. (De valóban, a Teáltalad említett túlnapelemezés talán még jobb megoldás, amennyiben engedi még az inverter.)
Csak azután jöttek itt az érvek, hogy simán jól működik az a smart meter-es visszaszabályozás, és tökéletesen le lehet így korlátozni a visszatermelést. (De egyelőre úgy néz ki, hogy ez csak a marketing prospektusokban van így. Konkrét terméket, aminek a műszaki adataiból kiolvasható a leszabályozás reakcióideje, olyat nem mutatott még senki.)
Igen, de itt arról van szó, hogy a hivatalosan felszerelt inverter mellé felrakna még egy másikat, amit egy smart meter segítségével korlátoznak.
Én nem vagyok benne biztos, hogy egy hirtelen előálló fogyasztás csökkenést (pl. egy bojler lekapcsolást) ez a setup tökéletesen lekezel.
Tehát a saját smart meter olyan gyorsan érzékeli a megugrást, olyan gyorsan tud adatokat küldeni erről az inverternek, és az a küldött adatok feldolgozását, és a visszaszabályozást olyan gyorsan elvégzi, hogy ebből a megugrásból a szolgáltató smart metere (villanyóra) semmit nem vesz észre.
A hivatalos/engedélyes inverternél tudja a szolgáltató, hogy az adott típus max. termelése mennyire közelíti meg a névlegeset (vagy haladja meg azt minimális mértékben). De ha egy 10kW-os HMKE esetén 15kW termeléseket látnak egy-egy másodpercre, akkor oda szerintem kimennek ellenőrizni.
Az egy másik kérdéskör, hogy mikor mennyit termelhet >> menetrend ...
Az pedig egy harmadik kérdéskör, hogy: ha a menetrend nem tartható ki és mennyit fizet a másiknak. Avagy lelehet szabályozni, ha nagyon muszáj, de fizetni akkor is kell valakinek.
Röviden, Anno nagyon kellettek ezek a KAP/KÁT erőművek az EU-s zöldítési programhoz. Ami miatt EXTRÉM nagy támogatásokat adtak annak aki beruházott ezekbe, sok pénzt. (ahogy a HNKE-seknek is egyébként)
Természetesen erős törvényi háttér és szerződések alakultak ki a felek hosszútávú pénzügyi védelmére. Amik ma is ketyegnek- Menetközben történtek szigorítások is, pl. a kiegyenlítési költségekben, a menetrendezésben.
Nyilván! Sem az EU, sem a Magyar állam nem teheti meg, hogy csakúgy felrúgja a megállapodásokat.
Persze a befektető kivásárolható lenne, van ahol meg is tették. De nem hülye az EU/Magyarállam, hogy egyben fizessen, amikor apránkánt is fizethet, áramárként.
Ráadásul KELL is az összes KÁT áram és nem is mindig drága a piaci árhoz képest.
"Paks termel az MVM-nek 8-10Ft/kW áron, napelemesek 3-4-5Ft/kW. A drágábbat fojtják. Szerintem ezért."
Nagyon kevés a bruttó elszámolású termelő még, nem hinném hogy jelentős része lenne ebben. A legtöbb KÁT, METÁR és szaldós HMKE. Ott meg ugye 36/70Ft az "átvételi ár".
Szerintem meg kötelező kiépíteni a távszabályozást a napelem parkokhoz. Kb 10 éve amikor nézegettük a kérdést akkor legalábbis mintha az lett volna.
Frekvencia szabályozással amúgy viszonylag egyszerűen vissza tudják a HMKE-ket is szabályozni, szerintem el is fog jönni az az idő. Senkinek sem buli negatív áramár mellett még fizetni is a termelőknek.
Mert az Európai Unió és azon belül Magyarország is egy JOGÁLLAM ?!
Ahol az az alap a kontinentális polgári jogban már 800 éve legalább. hogy "pacta sunt servanda" >> "A szerződéseket be kell tartani."
Márpedig a KÁT erőművek esetén törvény+szerződés írja elő a kötelezö átvételt 2009 óta. Ugyebár.
------------------ KÁT = Kötelezó Átvétel !!!!!
Addig >>Amíg a kezdeti beruházás megtérül.
Max 25 év lehetett a futamidő egyébként. A zöme ennyi is, de akadnak csak 15-10 éves futamidők is.
Az első fecskék lassan kiesnek a KÁT-ból. Utána mennek a szabad verseny piacra majd.
-------------------- A villamos energia kötelező átvételének általános szabályai
3. § (1) A kötelező átvételi rendszerben a KÁT termelő jogosult a Hivatal kötelező átvételi jogosultságot megállapító határozatában foglaltaknak - megfelelő mennyiségű villamos energiát, - a határozatban megjelölt átvételi időtartam alatt, - a kérelem benyújtásának időpontjában hatályos árképzési szabályok szerint - a Befogadónak átadni, a Befogadó köteles azt befogadni !!!! - valamint a KÁT termelővel a villamos energia ellenértékét - a (3) bekezdésben foglaltak figyelembevételével a kötelező átvételi mérlegkörben elszámolni.
A hűtés zajszintjéről is érdemes tájékozódni ... az inverterek esetén. és Arra is figyelve megfontoltan kiválasztani a telepítés helyét. A zaj sokakat zavar utólag :-(
----
Az invererter+akkupakk elhelyezés szempontjai, ha csak lehet. - kellően távol legyen az éghető cuccoktól, épület szerkezetektől !!! - ne zavarjon a zaja - minél hűvósebb nyári környezetben, és az akkupakk nem fagyos-hideg helyen télen - száraz, nem párásodó térben - huzatos, szabad légáramlásos - por/szösz/levél/stb. mentes - nem direktben rátűző napos helyen és - ne ázzon, ne álljon meg a hó rajta
Aminek a kerete éppen nemrég lett megmelve 30 millárddal, csak hazai pénzből. Így a várhatóan nyertes pályázatok száma is nótt ~15000 >> ~25000 azaz plusz ~ 10 000 akkupakkos HMKE-vel.
Ez szép és jó, de tízezerrel több, 35 ezer előregisztráció ment be a lezárásig, és egy hónappal a zárás előtt 15 ezer támogatási kérelemnél jártak (frissebb számot nem találtam). Azaz változatlanul úgy gondolom, aki most vág a lovak közé, vélhetően igen csekély eséllyel mehet neki a történetnek.
Meglesz bóven a 2030-as cél, sőt MÁR meg is van :-) Ami ez .... volt erdetileg 2018-ban, és sokan nem hittek benen anno.
Igen és az, hogy 2021-ről 2023-ra lényegében megduplázódott a HMKE-k darabszáma (és teljesítménye), högy törés nélküli maradt ez a fejlődési ütem, az mind mind a kormány, meg a támogatások eredménye, laposra kell veregetni a vállukat érte, és a háborúnak meg az energiaválságnak az égvilágon semmi köze nem volt ehhez... (a 2024-es számoknak meg majd ahhoz, hogy lassan szotyolaárban mennek a panelek)
- lesz 2030-ra akár 400+ ezer is .... de a 300+ ezer már tutira meg lesz már 2026-ra vagy még előbb.
Apró piciny probléma, hogy pont úgy, mint ahogy az ország gazdasága nincs megfelelően diverzifikálva és nagyon erősen német és autógyártás-fejnehéz, pont ugyanilyen szarul állunk az energiával kapcsolatban is, mert csakanapeleméssemmimás (mondta ugye nemrég valami főokos, hogy azt a gyönyörűszép magyar tájat nem szabad elrontani a szélerőművekkel, a MOL torony, mini Dubaj, a körbebetonozott Balaton vagy a hektárkörüli napelemfarmok meg csendben röhögnek a sarokban, mert ők mind versenygyőztes szépségek és semmibe nem rondítanak bele). Lehet veregetni a mellünket, hogy az EU-ban a második legnagyobb napelemes termelők vagyunk (de szép is lesz ez majd decemberben), de ha kicsit gondolkodik az ember, pont azzal dicsekszünk, hogy rosszul csináljuk.
A sikeres előregisztráció >> után lehet PÁLYÁZNI az NPP esetén.
Aminek a kerete éppen nemrég lett megmelve 30 millárddal, csak hazai pénzből. Így a várhatóan nyertes pályázatok száma is nótt ~15000 >> ~25000 azaz plusz ~ 10 000 akkupakkos HMKE-vel.
------------ Lassan lezárul a HMKE telepítés tömeges támogatása... Kifutnak a most futó lakossági pályázatok 2026 végére és ennyi volt.
Meglesz bóven a 2030-as cél, sőt MÁR meg is van :-)
Ami ez .... volt erdetileg 2018-ban, és sokan nem hittek benen anno. ********* 2030-ig minimum 200 000 háztartásban működjön egy átlagosan 4 kW teljesítményű, tetőre szerelt HMKE *********
Nos, - immár van lassan 280 ezer HMKE és 9 kW köröli az átlaguk és - lesz 2030-ra akár 400+ ezer is .... de a 300+ ezer már tutira meg lesz már 2026-ra vagy még előbb.
Na akkor meg pláne, ezen átsiklottam. De akkor min akar indulni? Már csak a lejárt a szaldó, akksira lehet pályázat van, illetve lesz majd, őszre van ígérve, ha jól rémlik. Van még ezen kívül valami?
Deye inverter (SUN-5K-SG04LP3-EU) beállításában jártas szaki van itt? A kivitelező egyelőre nem tudja a megoldást, a magyarországi forgalmazó sem válaszolt még (igaz, csak 2 napja írtam).
A problémám: az inverter asszimetrikusan működési módban szeretném használni, hogy a lehető legtöbb termelt áramot helyben felhasználhassuk (bruttó elszámolásban vagyunk). Ez működik is, ha bekapcsoljuk a Zero export to CT módot. Ekkor szépen dolgozik, figyeli az áramváltókon folyó áramot és ez alapján szabályozza a fázisokra termelt áramot. Viszont szeretném kihasználni a napelemek teljesítményét, és a felesleget visszatáplálni, a Zero export to CT mód mellett található Solar sell beállítást bekapcsolva már nem asszimetrikusan táplál vissza. Nem foglalkozik a CT-ken mért értékkel, a fázisokon kiadott teljesítmény egységessé válik, akkor is, ha van olyan fázis, ami felvenné a termelt áramot. Kérdésem tehát az lenne, hogy be lehet-e az invertert állítani úgy, hogy a fent leírt módon működjön (asszimetrikusan kiszolgálja a helyi fogyasztókat + visszatermelje a felesleget)?
Nem biztos, hogy megállt, lehet kijelzőhiba is. Az EON Távleolvasási portálon regisztráció után lekérdezhetők a mért adatok. (Ha EON területen vagy) Érdemes lenne bejelenteni a szolgáltatónak, nehogy az éves leolvasáskor/elszámoláskor esetleg probléma legyen.
Igen, ami nincs a listán, olyannal nem adhatsz be igényt. Jelenleg sem a listán nincs rajta, sem a beszállítóknál nem érhető el a termék, így vagy vársz, ha ragaszkodsz a Huawei-hez, vagy más gyártó termékét választod.
Pár hete kérdeztem itt tőletek, hogy mi a véleményetek a HuaweiSUN2000-5KTL-M1 inverterről. Megbeszéltük, bruttóhoz öntökönlövés ilyet venni, a -MAP0 végű lesz az igazi.
Ez eddig szuper, de az MVM/EON oldalán lévő inverter listában ez nem szerepel. Ez azt jelenti, hogy ilyet nem lehet hálózatba kötni? Vagy ez mit jelent?
Ez a perovszkit 50-70 éve még a petróleumlámpás áramfejlesztőben volt. Ott meg hőelemként működött ,egy darabig aztán szétmálot.(mint a cikben is irják a kristály szerkezetet )
A negyedik magyar kisműholdon, a SMOG-1-en használtak ilyen napelemeket. de védőréteg nélkül, mondván, hogy az űrben nem érheti semmi baj. Kényszermegoldás is volt, mert helyszűkében voltak. Az eredmény: a napelemek fél év alatt olyan mértékben degradálódtak, hogy a holdacska bár még - több, mind három éve - pályán van és él, energiájából már csak a bejelentkezésre futja...
Az uborkaszezonban pár havonta megjelennek a csodák. Ez is ilyen. Az említett alapanyag tényleg jobb hatásfokú. 22-ről 33 %-ra javulás tényleg jó. Bár a "forradalmi" a 80-90% hatásfok lenne.
De ennek a fajta napelemnek az élettartama 2-3 év. Szemben a szilicium 20-30 évével. Pont úgy felbuzog rendszeresen mint a szilárd elektrolitos akkuk. Ott is mindenki már közvetlenül a megoldás kapujában van. 20 éve. De a nátrium-ion alapúak is. Aztán a nagy gyártók tovább reszelgetik a li-ion rendszereket.
Azoknak akik szerint a magémebret nem témihatják, csak a NER-t....
Nos, Így áll mostanság a folyamtban lévő napelemes+akkus HMKE pályázat.
----
A kormány mostanáig több mint 19 ezer családtól vállalta át költségeik kétharmadát. Ősszesen mintegy 79 milliárd forint értékben.
A Napenergia Plusz Program-ban 30 000 000 000 Ft (30 milliárf Ft) keretemelés történt !!!!! Amivel 105,8 milliárd forintos keretösszeg biztosít fedezetet az újabb támogatói döntésekhez is.
Így a korábban kalkulált 15 ezerrel szemben akár több mint 25 ezer!!! háztartás áramszámlája csökkenthető.
***** A családok eddig átlagosan mintegy 4,1 millió forint állami hozzájárulást igényeltek. *****
Vagyis cirka 6 150 000 Ft a HMKE+AKKU rendszer átlagos árszintje eddig....
----NPP pályázat----- HMKE telepítése - minimum 4 kW és maximum 5 kW teljesítményű inverterrel - minimum 7,5 kWh és maximum 10,5 kWh kapacitású tárolóval (akkupkkal gyakorlatilag...)
A napelem panelek teljesítménye az inverter teljesítményének maximum 120%-a lehet.
Megvalósítás esetén bruttó elszámolásba kerül a fogyasztó. -------------------
Vagyis úgy ~6x25000=150000 kWh >> ~150 MWh akkupakk kerül a hálózatra!!!! Simítva a napáram termelési+betáplálási és a hálózati vételezési csúcsokat :-)
Évközben a havi max 210 kWh kedvezmény elszámolása >> ELŐLEG jellegű CSAAAAK!!!
*** Az egész éves keret 2520 kWh és ez a LÉNYEG. ***
Az ÉVES ELSZÁMOLÓ számlán újra számolják az éves SZUMMA kedvezményes kWh-ákat. és HA TÚLFIZETÉS lett az eredője az éves összesennek az előleg jellegű évközi elszámolás miatt. AKKOR a túlfizetést jóváírják >> beszámíthatod és/vagy visszakérheted.
--------------- Vajon a "havi bruttó Ft" elszámolásban... Kérhető-e az "éves egyenletes havi átalány" számlázás ? Az 1.8.0 vételezésre nézve.
Mert az a legjobb módszer ez, ha kérhető rá !!!
Ekkor a várható szumma éves 1.8.0 vételezés - 1/12 része kerül kiszámlázásra 11X mindentől függetlenül és - az éves elszámolóban rendeződik az éves leolvasás alapján
megj: a havi átalány évközben is növelhető/csökkenthető, ha szükséges a következő hónaptól ----------------
megmarad, havi szinten lesz számlád, és a fogyasztásod első 210kWh-ja kedvezményes áron lesz. Afelett a magasabb áron, a visszatáplálásért meg kapsz 5Ft-ot.
Arra figyelj hogy próbálj meg azon a fázison fogyasztani nappal amin a HMKE van (ha 1 fázisú az invertered) mert ha az egyik fázison fogyasztasz, a másik fázison meg betáplálsz akkor mindkét regiszter növekszik azaz oda-vissza számlázódik eltérő árral a mennyiség.
Egy olyan kérdésem lenne, hogy napelem telepítés után, bruttó elszámolás esetén is megmarad az éves 2523 kWh kedvezményes mennyiség? Az MVM telefonon azt mondta, hogy igen, viszont az egyik napelemes telepítő azt mondta, hogy sokkal kevesebb lesz a kedvezményesen igénybe vehető mennyiség. Próbáltam keresni, de még nem találtam semmi infót. Tudnátok ezzel kapcsoaltban segíteni?
Nem használnék 3rd party eszközt, hacsak nem én csinálom a vezérlést is (de annak meg nem sok értelme lenne)
> Én továbbra is a valódi (ELMŰ lebukás nélküli) megoldás létezését firtatom
Ok, firtasd, részemről ebbe a vitába nem szállok be. Nem érdemes semmilyen hekkelést csinálni a griddel szerintem.
> Mennyire van képben egy villanyszerelési szaküzletben az eladó [...] hányféle MODBUS üzenetet támogat
Szerinted protokoll szinten ismeri a villanyosbóti eladó a modbus-t meg az egyes implementációkat ? Lehet hogy van ilyen, de szerintem csak a mesében :)
De lásd fent, gyártó saját cuccát kell használni és kész.
> de tényleg garantáltan rövidebb, mint a villanyóra egyetlen mérése
Ismét - teljesen irreleváns. Ezerféleképpen bukhatsz le, és akkor ugrik a szerződés, jogi út, stb. Mi a bánatnak kockáztatni ? Inkább napelemezt túl a mostani invertert, sokkal egyszerűbb.
Az inverternek van saját korlátja. Ennek semmi köze a Smart-Metertől kapott információkhoz. Ha belül eltűnik a teljes fogyasztás, az inverter akkor se küldhet ki a belső korlátjánál nagyobb csúcsokat. Se a megengedett áramot, se a hálózati feszültséget nem lépheti túl. Ezek a korlátozások nem több periódusra kiterjedőek, hanem a periódus töredéke alatt lépnek életbe. Ha nem ezt tenné az inverter, hamar kiszállna belőle a füst. :-(
A modbus üzenettel igazad van, hogy elvileg lehet a 253 byte üzenetnél rövidebbet, és 9600 baud-nál gyorsabban is küldeni. Én továbbra is a valódi (ELMŰ lebukás nélküli) megoldás létezését firtatom. Hogy elvileg lehet ilyen, azt értem, de szerintem a valódi létezése az igazi kérdés.
Mennyire van képben egy villanyszerelési szaküzletben az eladó (vagy tud adni legalább leírást), hogy az X típusú smart méter hányféle MODBUS üzenetet támogat, és azok közül melyik milyen hosszú?
A villanyóra elég hosszú üzenetet ír ki, és úgy gondolom, hogy a különböző smart home rendszerekhez ajánlgatott smart meterek is hasonlóan működnek. Küldenek minden adatot, amit csak tudnak, és rögtön lesz belőle egy max. közeli üzenet.
Szóval elvileg egész gyors is lehet a mérés + adat előállítás + adat átküldés + adat értelmezés + döntéshozatali algoritmus lefuttatása + a leszabályozás folyamat,
de tényleg garantáltan rövidebb, mint a villanyóra egyetlen mérése?
Erre a kérdésre szerintem csak akkor igen a válasz, ha vannak konkrét smart meter, amiről tudjuk, hogy X periodus alatt mér, erről Y ms alatt összeállítja az MODBUS üzenetet. Tudunk konkrét invertert, amiről tudjuk, hogy egy ilyen MODBUS üzenet fogadása után mennyi idővel szabályoz már le.
Emellett tudni kell azt is, hogy az ELMŰ mérőórája hogyan méri a Peak Power Export L1-L3 értékeket.
15 percenként betáplált mennyiséget , ami korlátozott a szolgáltató oldaláról . 3 fázis esetében 300W-os teljesítmény , az 1 fázisos esetében 115W-os teljesítmény . Tehát 15 percre az 1/4-e .
Az ha jól nézem vagy bypassolni tud (azaz csak hálózat) vagy az akkuból/napelemből szigetüzemet.
Azaz akksi nélkül ha bejön egy felhő kénytelen átkapcsolni hálózatra, ami tranziens és idő.
Olyat tudsz a kinaiaknál ami azt tudja mint a Victron?
Azaz ha a klíma eszik 2kW-ot amit táplál, és a napocska is győzi bőven akkor napról megy. Ha a jön egy felhő és leesik 1kW-ra a szolár teljesítmény akkor a hiányzó 1kW jön a hálózatból, a klíma pedig nem vesz észre semmit, azaz nincs átkapcsolás.
Peak Power Export L1-L3 adatokat én látok a villanyóra által küldött adatok között, tehát van ilyen. (Az jó kérdés, hogy milyen algoritmus szerint méri, mekkora időszakot átlagol, ...)
minek bonyolítani egy másik grid inverterrel a dolgot (plusz variálni a visszatermelés korlátozásával) egy olcsó kínai hibrid inverter felrakása helyett.
És igen, az nem termel vissza (nem kötözködhet a szolgáltató), és mellesleg a rákötött fogyasztókat áramszünet esetén is használhatná.
Parázni szerintem csak akkor kell, ha tudjuk vagy valószínűsítjük, hogy a villanyóra a negyedórás fogyasztási adatok mellett mondjuk fázisonként, egy másodpercre vonatkoztatott napi Pmax értékeket is rögzít, tárol és továbbít és ezt a túloldalon ráadásul nézik is.
Kezdjük azzal, hogy a symo manual ír a smart meter-ről. De ha elolvasod a smart meter doksit, akkor sokkal több infót fogsz találni. Felteszem ugyanez igaz a többi márkára is. (ergó ha valamiről nem tudsz, az még nem baromság)
A modbus üzenet MAXIMUM 253byte. Érted, maximum. Egy mért érték továbbításához kell mondjuk 2 byte, de legyen mondjuk 4, vagy 10, tökmindegy. A protokoll overhead minimális. Fejtegetted, hogy hogyan lehet ezt a _rengeteg_ adatot továbbítani - hát simán, még a 45 éves protokollon is, úgy hogy még féperiódus késleltetés sincs. Az amúgy megvan, hogy a 9600 baud nem a teteje a sebességnek ? (de még ez is bőségesen elég jelen esetben)
A szolgáltatói óra pedig nem egy szkóp, bármennyire is menő lenne.
Az olcsó kínai inverterek inkább a párhuzamos kapcsolást tudják, nem ezt a dupla teljesítményt átengedő üzemmódot.
Tehát veszel hármat (az még mindig olcsóbb mint egy Victron), és így akkuról 3-szoros, hálózat átengedésben pedig 1,5-szeres teljesítményt nyújtanak. (Kapcsolhatod őket 3 fázis és 1 fázis felállásban is, és akár 9-et is összeköthetsz egy kötegbe.)
Tudsz példát mondani? Lehet én vagyok vak de nem láttam Victron-szerű tudású invertert.
Abban az a trükk hogy "rádolgozik" a hálózatra, azaz szinkronban jár a hálózattal az invertere.
Azaz ha kevesebb a terhelés mint az inverter teljesítménye akkor nem használ hálózati áramot, ha duplája akkor a fele a hálózatból, fele az inverterből megy.
Ez egy baromi jó funkció mivel nem korlátoz az inverter mérete.
Használtunk olyan 5kW-osat ami 50A-t át tudott engedni magán (ha jól emlékszem a számokra).
Pont, hogy nem termel rá a szolgáltatói hálózatra.
Ha egy másik GRID invertert rakunk fel, és egy smart meter segítségével próbáljuk a visszatermelését korlátozni, akkor arra igaz a megállapításod.
Az rádolgozik a szolgáltatói madzagra. Igaz, hogy lekorlátozzuk az áram visszafolyását (másik hozzászólásban azt is leírtam, hogy ez sem igaz, hiszen fél másodpercig simán visszatáplál, mire észreveszi és leszabályoz), de ettől még az ugyan az a madzag, és pl. a zavarjelek miatt fontos, hogy milyen minőségű a cucc.
Az olyan olcsó "hibrid" inverterek ellenben (pl. az a 200e forintos kis vacak, amit belinkeltem pár hozzászólással lejjebb) csak kapják a tápot a hálózat felől.
Olyanok, mint egy szünetmentes táp. A fogyasztok az AC kimenetére vannak kötve, ő pedig oda dolgozik rá az AC bemenet, a napelem, vagy éppen az akku áramforrásaiból.
Végül sikerült találnom infót: Valóban van pár inverter, ami MODBUS-os smart meter segítségével támogatja a anti-reverse flow funkciót.
Árnyalja a képet, hogy: A Fronius Symo installation manual semmit nem ír ilyenről. Nekünk SAJ R5 inverterünk van. Találtam a neten infót, miszerint támogathatja, de semmi infó nincs róla, hogy hogyan. GROWATT egyik típusánál szintén írnak róla, de a beállításról ott sincs semmi infó.
A megoldás használhatóságához azért hozzátartozik, hogy egy MODBUS üzenet 253 byte hosszú, amit 9600 baud sebességgel kb. 1/4 másodperc átküldeni.
Tehát az a minimum, hogy 1/4 másodperc túltermelés van minden egyes bojler lekapcsolás után,
de a valóságban lesz az inkább 0,5-1 másodperc is.
A villanyóra 10 másodpercenként ad részletes riportot a felhasználói porton keresztül (azért nem sűrűbben, mert 1,5-2 másodperc az üzenet átküldése a DSMR porton keresztül). A mintavételezése ennél sokkal sűrűbb, és valószínűleg több mintát véve átlagolja a mérési adatokat, így biztosan észrevesz egy 3kW-os bojler lekapcsolása miatt megjelenő 0,5 másodperces 13 Amperes kiugrást.
Érdemes lenne utánaszámolni , hogy mi a kifizetődőbb megoldás .
Meddig van még szaldó és mekkora az éves feleslegesen betáplált energia mennyisége , amit nem tud az inverter végett elfogyasztani helyben ?
Mennyibe kerülne ez a " bővítés " ?
Mennyibe kerülne az új aszimmetrikus ( hibrid ) inverter ?
Az én 1 fázisos inverterem is képes csak a helybeni fogyasztást kiszolgálni visszatáplálás letiltásával . A kérdés csak az , hogy hova elhelyezni a mérögyűrűt ?
Nem, én tényleg a kis olcsó hibrid inverterre gondoltam, ami kb. olyan, mint egy szünetmentes táp.
Értelmezésem szerint van már egy meglévő 3 fázisú GRID inverter, aminek lecserélése (a szaldó miatt) nem opció. Ezért nem ezt kell lecserélni egy aszimmetrikusan terhelhető másik 3F GRID inverterre, hanem csak ki kéne egészíteni egy 1F inverterrel, ami a túlterhelt fázisra dolgozik.
" Egy ilyen okos inverterre, meg okosmérőre beruházni ahelyett, hogy venne az ember egy sima olcsó hibrid invertert, ami még áramszünet esetén is segít? "
Helyesen : egy sima olcsó aszimmetrikus invertert :-)
Mert ugye az a gond , hogy csak egy fázison van nagy fogyasztás , így azt a fázist maximálisan a lehetőségekhez képest kitudná szolgálni .
Nem az a kérdés, hogy zavar-e bárkit, hanem az, hogy lebukhatsz-e miatta a szolgáltatónál?
A szolgáltatónak nem rossz üzlet a szaldó, de a szaldó nélküli rendszer még jobb üzlet. Tehát érdekelt lehet az illegálisan felbővített szaldós rendszerek leleplezésében, és szerződésbontásban.
Ha a villanyóra kiméri az ilyen tüskéket, akkor erre simán tud ellenőrzést indítani.
De a másik fele is érdekes a kérdésnek:
Van ilyen okos inverter, ami fogadni tud MQTT/MODBUS/... protokollon keresztül okosmérő adatokat, és ez alapján visszaszabályozható? Milyen inverter tud ilyet?
Megéri egyáltalán üzletileg ezzel foglalkozni? Egy ilyen okos inverterre, meg okosmérőre beruházni ahelyett, hogy venne az ember egy sima olcsó hibrid invertert, ami még áramszünet esetén is segít?
Így egy max pármásodperces >> minimális idejű max 2,5-3,0 kW-os extra tüske. Ami ráadásul gyorsan csökken is a szabályozás miatt. kb. senkit nem zavar szerintem.
Persze ki lehet vadászni adatelemzéssel. De aligha érdekle bárkit is... úgy hiszem.