Keresés

Részletes keresés

geler Creative Commons License 2007.07.10 0 0 242
Nyilván a leírtakból következik, hogy a fénymennyiség szabályozása egy tudomány, és fontosak a részletek. Nem mindegy, mikor kezdjük a szakaszokat, mert tetteinknek célja van, és a cél a legjobb helyzetbe kerülés.

Nézzünk három lehetséges forgatókönyvet:

Az öreg galamboknál mindenkinek ajánlható, és kis kockázattal járó eljárása az, ha mindent hagyunk a maga természetes útján haladni, és amikor galambjaink június közepe körül elérik a csúcsformát, elkezdjük a sötétítést, és a versenyek végéig alkalmazzuk.

A második megoldás a keményebb. Itt kora tavasszal mesterségesen, tervszerűen és minden nap nyújtott idejű fénnyel erőltetjük ki a minél korábbi formábakerülést, és így az várhatóan már május második felében megjelenik. Ettől kezdve igyekszünk a fényt visszafogva azt minél tovább megtartani.
Itt a tagadhatatlan hátrány ott lehet, ha minden erőfeszítésünk ellenére a forma nem tart ki a versenyek végéig, túl nagy kalapot akarunk adni a kisgyerekre. És ha nincs lőszer, minden háború véget ér.

A fiataloknál egy kicsit más a helyzet. Itt a fény visszafogása ugyanis a nagyvedlés késleltetésére szolgál elsősorban. Ezért a sötétítés bevezetése a versenyek előtt jóval megtörténhet. (Ám ez vedlési zavart fog okozni, és a nem egykorú fiatalok másképp fognak reagálni.)

És végezetül a legfontosabb elv: a sötétítés nem javítja meg a rossz galambot, nem fognak gyorsabban repülni versenyzőink, és ezen a téren elvárt csodák helyett meg kell elégednünk a realitásokkal.
Előzmény: geler (241)
geler Creative Commons License 2007.07.10 0 0 241
Pár szót a sötétítésről.
A galambnak megvan a saját biológiai órája, a nevelés, vedlés, fizikai állapota ezen óra szabályozása alatt áll. Világos, hogy legfőbb vezérlője az évszakok változási rendje, amely így egy éves ciklusokba szervezi az életműködés szakaszait.
Az évszakok változását a szervezet kialakult rendszerekkel követi, a hormonokkal. A bilológiai óra az évszakok fénymennyiségét érzékeli, és ez hozza létre a felfutó és a csökkenő szakaszt. A több fény több hormon termelését okozza, és fordítva.
A több hormon emiatt az óra állásának megfelelő tevékenységekre készteti a szervezetet. Például elindítja a vedlés bizonyos fázisait.
A sötétítés nem más, mint a biológiai órának a fény visszafogásával történő visszaállítása vagy lelassítása. Emiatt a vedlés lelassul, és a forma lefutása is késlekedni fog, elméletileg. Magyarán a szervezet később kapcsol vissza tartaléküzembe, a galamb tovább versenyeztethető.
(A valóságban nincsenek ilyen éles határok, minden hosszas átmeneti szakaszon át változik, de nem akarok túl bonyolultan írni.)
Kora tavasszal a galamb később kerül formába, nyár közepén később szűnik meg a forma. Tehát minden esetben mérlegelni kell, mire vágysz, és aszerint cselekedj.

A fény ellenkezőleg is működik. Ha télen akarsz tenyészteni, éppen ellenkezőre van szükség, a dúcot ki kell világítanod, hogy a tojástermelődés egyáltalán meginduljon. Ha korán formába akarod hozni a galambot, ugyancsak világíts a kora tavaszi időben.

Ezek a fényjáték előnyei, de vannak hátrányai is.

Először is a biológiai óra tartós eltérítése felboríthatja a galamb hormonrendszerét. Emiatt esetleg a következő évben csalódások fognak érni, de már az azévi vedlés is problémás lehet.
Másrészt a túlnyújtott formaszakasz többet vesz ki a galamb erőtartalékaiból, mint kellene. Ez versenyzői életpályájának megrövidülésére vezet. Vagy esetleg el is veszik, mert szervezete nem bírja ki a túlterhelést.
Előzmény: tubi2002 (239)
geler Creative Commons License 2007.07.09 0 0 240
Ez természetesen a dolgok túlzott leegyszerűsítése = azért repült jól, mert sötétítésben tartották, meg érdekes történet.
De mi a lényeges?
Fieneke egyenesági leszármazottja Jos van der Veken 'Olieman'-jának, amelyet sokan minden idők legjobb galambjának tartanak. 14 első díjat nyert az arendonki körzetben, és ezzel túlszárnyalta Janssenék 019-ét. Csak vd Veken visszahúzódóbb egyéniség volt, és az egyszeri magyar nem hallott róla.
Itt tessék nézni:

Előzmény: postatubi (238)
tubi2002 Creative Commons License 2007.07.09 0 0 239
ti használjátok a sötétítést? ha igen, hogyan?
Előzmény: postatubi (238)
postatubi Creative Commons License 2007.07.09 0 0 238
Hát igen...... Írtak róla még kb 1-2 évvel ezelőtt a szaklapban. Azt írták, hogy sötétítéssel nevelkedett és versenyszezonban is egész nap félsötétben volt a többivel együtt. Csak a reggeli-esti tréningek alkalmával látta a napot. Rácáfolt arra, hogy a sötétítéssel nevelt fiatal később nem sokat ér. Mindenesetre érdekes. Tudhatott valamit az öreg.
Előzmény: geler (235)
geler Creative Commons License 2007.07.08 0 0 237
Van vagy 26 tagszövetség. Konkrétan melyikre gondolsz?
Előzmény: Tó Mániás (232)
tubi2002 Creative Commons License 2007.07.08 0 0 236
úgy látom, eléggé tájékozott vagy a postagalambsportban. mivel a hét végén eldöntöttem valamit, szükségem lenne a konkrét segítségedre. kérlek, adj egy elérhetőséget a tubi2002@freemail.hu-ra.
Előzmény: geler (234)
geler Creative Commons License 2007.07.08 0 0 235
Na, ilyeneket tartsatok! Ez a galamb Fieneke Vervoort-tól, és arról nevezetes, hogy minden idők legtöbbet kereső tojója.

geler Creative Commons License 2007.07.08 0 0 234
Nem tudom, mire gondolsz segítség alatt. Szerintem hívd fel Radócz Jóskát!
Előzmény: tubi2002 (231)
tubi2002 Creative Commons License 2007.07.07 0 0 233
menj a versenyposta.hu-ra, ott néhány tagszövetség eredményeit megtalálod. az is jó, ha mondjuk a google-ba beírod, hogy tagszövetség, és erre kiad néhányat.
Előzmény: Tó Mániás (232)
Tó Mániás Creative Commons License 2007.07.07 0 0 232

Üdv! Galambászok!

Egy családtagom megbízott egy fontos feladattal.Tagszövetségi, friss  eredményeket kellene megkeresnem a neten.Van ötletetek,hogy hol találom?

tubi2002 Creative Commons License 2007.07.07 0 0 231
megnéztem a madárbarát lexikonban a képeket. találtam ott egy beírást, amelyben a 38 ezer díjkilométeres galambról írsz. engem ez érdekel, szeretném a sztorit megírni, megörökíteni. tudsz ebben segíteni?
Előzmény: geler (229)
karimax Creative Commons License 2007.07.06 0 0 230
Köszönöm.
Előzmény: geler (229)
geler Creative Commons License 2007.07.06 0 0 229
Talán jövőre. Idén minden francia felerhely bezárt a madárinfluenza miatt. Egyébként augusztus 4-én lett volna.
Előzmény: karimax (228)
karimax Creative Commons License 2007.07.06 0 0 228
Perpignanból mikor engednek, nem tudod véletlenül?
Előzmény: geler (227)
geler Creative Commons License 2007.07.06 0 0 227
A Madárbarát-lexikonban feltettem a mai barcelónai eresztés pár képét. Nézzétek meg Ti is, ha ráértek.
tubi2002 Creative Commons License 2007.07.06 0 0 226

http://gportal.hu/portal/postagalambaszat/

 

ez Dományi Tamás honlapja, ott a baloldalon lejjebb találsz két videót, az egyik az. én valahogy letöltöttem. nagyon szép, egy igazi művészi filmetüd a postagalambászatról.

Előzmény: postatubi (225)
postatubi Creative Commons License 2007.07.06 0 0 225
Üdv. Engem érdekelne a 15 perces film. Megnéztem az állatorvosi rendelő oldalát is hasznos dolgok vannak.      
Előzmény: tubi2002 (217)
tubi2002 Creative Commons License 2007.07.06 0 0 224

elolvastam a győri sporiról írt cikked, egészen érdekes. lehet, hogy egyszer majd kérni fogunk tőled valamit (a la Pelikán elvtárs)

 

találtam egy jó helyet, a pilisvörösvári állatorvosi rendelő honlapját, sok érdekes galambos cikk van feltétve

 

link:

http://www.vethome.hu/cikkek/galamb_nehany_gondolat_a_galambok_takarmanyozasarol.htm

 

ott keresgess még, találsz mást is.

Előzmény: bmalag (222)
tubi2002 Creative Commons License 2007.07.06 0 0 223

azon gondolkodom, nem kellene-e egyesíteni az erőket. nem tudom, hány helyen van galambász cset vagy fórum, de nagyon lagymatagok a dolgok. miért félünk kibeszélni olyan dolgokat, ami pl. hasznos lehet másnak is? nem igaz, hogy nem lehetne elmondani, hogy mondjuk te hogy készíted fel a csapatod egy hosszú útra. ha sokan mondanák el a véleményüket, még a végén kikerekedne valami, s ami a legfontosabb: az emberben elindulna a gondolkodás.

 

ha egy ilyen fórumba beleolvasna valaki, egészen biztos, hogy ott ragadna. mert a "szakmáról" nagyon kevés szó esik, a galambújság meg egyenesen maga a katasztrófa. külföldi cikkeket fordítanak, mintha idehaza nem is lenne galambásztélet.

 

még valami: írtam a versenyposta.hu rendszergazdájának, mert nem sikerült regisztrálnom. kérlek, segíts, hogy működjön a dolog.

 

köszi.

Előzmény: bmalag (222)
bmalag Creative Commons License 2007.07.06 0 0 222

köszi a reklámot.

berakjuk mindenkiét aki elküldi. word vagy pdf vagy link.

jó lenne ha az összes kerületé ott lenne. aztán majd faragunk még a dizájnon.

kösz

bg=G2

Előzmény: tubi2002 (221)
tubi2002 Creative Commons License 2007.07.06 0 0 221

találtam egy kis honlapkezdeményt: www.versenyposta.hu. fiatal galambászok baráti köre. érdemes benézni, a kerültek eredményeit is összegyüjtik.

karimax Creative Commons License 2007.07.06 0 0 220
Nem....
Előzmény: tubi2002 (219)
tubi2002 Creative Commons License 2007.07.06 0 0 219

szerintem jó idő lesz rájuk, nem lesz túl meleg, s előfordulhat, hogy egy kis hátszél tolja majd őket.

 

te nem gödi vagy véletlen?

Előzmény: karimax (218)
karimax Creative Commons License 2007.07.05 0 0 218
Én küldtem 10 db egyévest is. Vagy-vagy.
Előzmény: tubi2002 (217)
tubi2002 Creative Commons License 2007.07.05 0 0 217

ma este hét darab kétévest beraktam az országosra. nagyon érdekes, hogy van köztük olyan, amelyiknél a második toll még csak félig van kinőve. van, amelyik már 3 tollat dobott.

 

találtam egy gyönyörű filmetüdöt a postagalmbászatról, letöltöttem. 15 perc szépség.

 

ha érdekel valakit, megmondom, hol találjátok.

bmalag Creative Commons License 2007.07.05 0 0 216
full etető már 2 napja. ilyenkor már csak pár nf-t csipkednek ki. persze ehhez az előző verseny utáni diétázást el kell felejteni. és egész héten sok mogyoró.
Előzmény: tubi2002 (215)
tubi2002 Creative Commons License 2007.07.05 0 0 215

kedves pelikán elvtárs!

 

a dolog, amit most próbálgatsz (ellenőrzés), csak akkor vezethető be általánosan, ha bástya elvtárs is egyetért vele. szerinted erre van esély?

 

más: ma gyűjtés az országosra. ti hogyan etettek a mai napon?

 

(szerintem érdemes ilyen dolgokról is beszélgetnünk, mert ha idetéved egy új spori, legalább látja, hogy mi komoly úriemberek vagyunk, cilinderrel :)

Előzmény: geler (214)
geler Creative Commons License 2007.07.04 0 0 214
Nyugi, az ellenőrzés próbálási szakaszban van. Meg kell értenem, mire jutunk. De köszönöm a lelkesedésedet. Eljön majd az idő, amikor kérni fogunk tőled valamit, Pelikán elvtárs.
(Megjegyzem, hogy van egy sajátos humorom.)
Előzmény: tubi2002 (210)
geler Creative Commons License 2007.07.04 0 0 213
Ezzel Te ne törődj, és ne vedd magadra a hibát. Ha nincs lista, akkor nincs lista. Írd meg nekik helyette, hogy X egyesület így és így eltolta, és türelmesen várakozni kell a korrekcióra. Két-három hét alatt helyrerázódik, és többé nem lesz gond.
Előzmény: bmalag (208)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!