Megjegyzem az ilyen kemény filmeket lehet érdemes lenne, PMK –ban megpróbálni hívni, a Forte negákat is egész használható kontrasztra hívta, és az ISO maradt 25.
Azért ez annyira nem egyszerű, pl. D-76 töményben is lehet viszonylag lágyat hívni, meg hígítottban is keményre, csak lehet sokáig tart. Az a szerencse, hogy mindezeket is szépen ki lehet mérni ;-)))))) Ha egyszer elkap az ihlet, leírom részletes kicsit jobban mint ahogy már 1x leírtam.
Itt egy ajánlás, ha klf kontrasztokat szeretnél, avagy zónarendszer teljesen kezdőknek, erősen leegyszerűsítve:
„Első lépésben a filmet befűztem a hívótankba, majd 20 °C-os csapvízzel töltöttem fel azt. 5 perc elteltével az előfürdő vizét leöntöttem. A filmből kioldódó antihalo réteg a vizet sötét, rozsdabarna színűre festette.”
- Mi értelme az 5 perces előfürdőnek, ami növeli a kontrasztot, nem elég kontrasztos a cucc egyébként is?
Szoval akkor erosen kontrasztos filmhez, temahoz lehet kicsit "nyujtani" a hig hivoval meg gondolom forditva (lapos negat koncentralt hivoban kontrasztosabb lesz (kozeptonusok elvesztodnek). (hig hivohoz hosszabb, koncentralthoz meg rovidebb ido).
Pl. Foma 400-at iso 800 kent exponalva jobb eredmenyt kapok ha (1+100 es N+1) hivast alkalmazok mintha 1+40 -et vagy (1+40 es N+1) -et ? - tudom hogy a foma 400 nem 400 es nem egy csucs film es nem is akarok 800 vagy epp 1600 hasznalni filmet csak elmeletileg kerdem.
Szia, koszi de kicsit "konyhanyelven" hogy sima halado mint en is ertsem. Csak azt szeretnem tudni hogy mikor erdemes pl 1+100 vagy 1+200 higitasban hasznalni az R09-et. Pl mi tortenik ha normal expo mellet nem 1+40 hanem 1+200 hivom a negat.
Ha tudsz légyszi küldj egy SMS a telefonszámomra, két számom van, a 30 a sajátom (Lett egy új telefonom, és nem tudom megvan é számod benne), a 70 a céges, ez meg fog szűnni, munkahelyváltás, és így remélhetőleg több szabadidőm is lesz, és több időt fogok tudni tölteni a laborban is;-))))
A fixír nem úgy merül ki, mintha kihúznánk a konnektorból a dugóját. Ha már az istennek sem akar fixálni, akkor ki kell cserélni. A félig fixált filmet utólag is be lehet fejezni, mint pld. Busznyi kartács esetében.
Szia! Az a baj, ha csak egy filmdarabkát teszel a fixirbe, az másképp fog működni mint egy nagyobb darab film az orsóban, a vegyszer mozgása is más, mint a spirálban lévő film setén. Ezért is találtam ki az aktív fixálást. Gondolj bele a kimerülés határán lévő vegyszerbe beleteszel egy kisdarab filmet, annak tök más lesz a hatása mint egy valódi 160cm hosszú filmnek…
Nézd fordítva, szükséged van egy adott feladathoz, egy adott meredekségű hívásra, erre érdemes a filmet hívni, ehhez tartozik egy ISO ezt érdemes a fénymérőn beállítani.
Elég sokat kergettem magasabb érzékenységű film / hívó párost sajnos eddig max ISO400 sikerült előállítanom, nem nagyon hiszem, hogy az 1+200 hígításban az R09 hozna ISO400 felett (Értékelhető meredekségben, mondjuk 0,6-0,65gamma körül), ha mégis sikerülne valakinek (Pl. tényleges ISO800 0,6 gamma körül), akkor felajánlok 10tek minőségi roll vagy leica filmet, + 5db 30x40 analóg nagyítást. Ha mindenképpen kéne az ISO800 (Ami valójában nem lesz meg.) szerintem próbáld ki a Tmax400 / Xtol 1+1 10min hívás. Esetleg, ha úgy érzed szerinted megvan valamilyen módon, az ISO 800 esetleg 1600, tegyél egy próbát, csinálj egy felvételt a szerinted jó kombinációval, kontroll Tmax400 ISO400 Xtol 1+18min, majd nagyítás mindkettőről…
Akkor itt kerdeznem meg hogy mi ertelme Rodinalt 1+200 vagy haso higitasokban hasznalni ? Eddig ami lejott hogy pl egy iso400 filmet ha iso1600 lovunk akkor ilyen higitasban erdemes hivi n+2. Mi a hatranya vagy elonye ? (egyik hatranyt latom hogy nagyon hosszu ideig csucsul a hivoban a film)
Rendben koszi ! Eddig ugy hivtam hogy elso 30mp folyamatos forgatas razas "utogetes" majd minden megkezdett perc elso 10mp forgattam az orsokat. Eddig nem is volt gond csak a ket roll nem jott meg eddig ossze. Akkor meg egyszer nekifutok a Kaiser orsokkal de nem forgatom az orsot hanem felforgatom az egesz tankot 2x minden 30mp ahogy irtad.
A szakirodalom azt mondja, az első 20-30 másodpercben forgasd a tankot folyamatosan, azután harminc másodpercenként kétszer fordítsd át, tehát kétszer átfordítod, és leteszed. Ha kézzel hívok én is így szoktam, minden filmet, minden vegyszerben ugyanígy. Kivéve az állóhívást, ahol nagyon híg Rodinal oldatban mozdulatlanul áll a tank fél órát, azután finoman át kell fordítani, és megint békén kell hagyni. Illetve a kétfürdős hívás térhet el, de ezek nem általános megoldások.
A Krokust hasznaltan vettem egyik orson volt valami durva lerakodas kisse megsuroltam de elvesztette a fenyesseget es szerintem nem csuszik ugy mint kellene es a roll megszorul (a kisfilm nem ) a masik orso meg onteshibas egy helyen es ott akad meg. Mindenfele tarsitast probaltam a Krokusal de siman nem megy sokszor megakad a szele sotetben csak taposas lenne a vege. Hivok egy filmet legalabb tudom hogy nem kell aggodjak hogy egymasrafut vagy osszetapad. 35mm mindegyik orso stabil de ahogy szethuzom 60-ra rogton nyeklik nyaklik minden iranyban onnan is johet a gond.
Azt szeretnem meg megkerdezni hogy ha eddig 10mp forgattam a filmet az orsotol (a hivoban minden perc elejen) es at szeretnek terni a felforgatas technikara akkor a 10mp forgatas helyett eleg egyszer fel meg vissza forditani a tankot ? (ha nem meg forgatom akkor az AP/Kaiser orsobol se bujna ki szerintem)
Meg egy annyit :) mi tortenik ha hivas utan fenyt kap a film (rovid idore lampafenyt) ? Csak azt probalom kideriteni hogy az osszetapadt filmem ami nem lett jol fixalva kivettem es lampafenynel ujrafuztem majd fixaltam "serult" e ?
Kiserleteztem meg a ket roll filmel es arra jutottam hogy az AP/Kaiser tank orsoinak a pereme tul kicsi es a meglagyult film kicsuszik belole ugyhogy nem probalkozok vele tobbet. A Krokus orsok a 35mm filmet siman beszivjak de a roll-nal megakad mielott elerne a kozepet igy nem fer ra ket tekercs szoval majd ha lessz egy jobo orsom akkor fogok ket roll-t hivni egyszerre...