Keresés

Részletes keresés

JFEry Creative Commons License 2004.05.08 0 0 435
1 gigán azzal a két milliméteres átfedéssel, egy 2*2*6 cm-es doboz 55-65 dB körüli fedést mutat a tégla oldali fedéllel.
Ennyi térerő csökkenés valóban üzemképtelenné teszi a készüléket, ha csak nem a torony alatt van, kevéssé kihasznált transzponderen. (akkor akár a 90dB is kevés)
A mobilok adómoduljait sorozatban gyártják. A kész darabokat jelntősebb hangolgatás, finimítás nélkül osztályozzák. Általában 3 csoport van.A csúcs kategóriás készülékek és a 20 Forintos vackok közt 16 dB-nyi az érzékenység külömbség! (a rosszabakat kidobják)(jobbat meg nem tudnak)
És ekkor még az antenna megoldásokat, azok irányérzékenységét nem is vettük figyelembe)
Ez is jelentős eltéréseket adhat a vizsgálati eredmények közt. (ráadásul az exklúzív modelleken kívül, a csúcsmodellek is csak a bevezető első pár ezer darabban tartalmaznak az első minősítésű modulokból.
üzeltpolitika....Már az Omnia kávé szemetes....B+
Előzmény: Törölt nick (434)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.08 0 0 434
Valóban, a találkozásnál átfed, kb. 2mm széles csíkban :) Valahogy meg kell csinálnom, hogy mindenhol vezessen. Jó, akkor a felület kb. 95%-án egyréteg?. Direkt igyekeztem, hogy ez a fedés minél kisebb legyen.

Egyébként ennek az Aquapolt tekintve nem sok relevanciája van, mivel ott nem tudjuk, milyen jó az illesztés a fólia szélein. De hát kíváncsi típus vagyok :) és már annyiszor oldogattam Maxwell-egyenleteket, most pedig kipróbáltam, m?ködik-e? És tényleg!

A készüléktípustól, környezett?l nem nagyon függ. Aaz alufólia vastagsága (mondjuk tizedmilliméterrel számolva, de szvsz ennél azért több) a skin-mélységnél (max. olyan 0.0005 cm) vagy hússzor nagyobb, a térer? legalább egy exp(-20) azaz kb. 2*10^(-9) faktorral esik le odabent (és ez még er?sen alulbecsli az árnyékolást). Nincs az a küls? térer? és az a különlegesen érzékeny mobil, ami ezután még bármit venne.

Előzmény: JFEry (433)
JFEry Creative Commons License 2004.05.07 0 0 433
... Egy réteget nem is tudsz körbezárni:-)
Át kell fednie, méghozzá több milliméterel!
Akkor pedig már nem egyréteg. Másrészt pedig sok függ a készüléktípustól és a környezeti adottságoktól.
Előzmény: Törölt nick (431)
Simply Red Creative Commons License 2004.05.07 0 0 432
Na mi volt Inkvizítor előadásán? Látta valaki? Felvette valaki? Feltette valaki a netre?
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.06 0 0 431
Ld. (419). Én is erre jutottam. Ellenben egy réteg alufólia rendesen körbezárva elég. A teáskanna, lábas magyarázatát megadta már Silan is.
Előzmény: Modern_Inkvizitor (424)
JFEry Creative Commons License 2004.05.05 0 0 430
Megnézlek.

Jön még valaki?

A vékonyka aluminium fóiának viszonylag nagy az ellenállása. Ezért jelentős csatolást ad bármely kicsin "résen" át. Többszörös, vastag réteg ad akkora árnyékolást, ami egy mobil térerejét a szüséges 60-90 decibellel csökkenti.

Előzmény: Modern_Inkvizitor (424)
JFEry Creative Commons License 2004.05.05 0 0 429
Nincs semmi pozitív mérés amiről számot adhatnék.
A falban a potenciál össze-vissza változik, függetlenűl attól, hogy ott van-e, vagy be volna-e kapcsolva a kütyü.

Viszont, a más irányú melóimhoz építettem egy hangfrekis sávban működő, kis érzékeny magnetométer szerű eszközt. A föld alá feltetett csövek dugulási helyét határozgatom meg vele. Ott ásunk!

Simply Red Creative Commons License 2004.05.05 0 0 428
Na ezért ettől nem kell félni:-)
Előzmény: Józan Paraszt (427)
Józan Paraszt Creative Commons License 2004.05.05 0 0 427
Nagy égés lenne S. Jeromos-nak, ha mégis a Föld forog...
Előzmény: Simply Red (426)
Simply Red Creative Commons License 2004.05.05 0 0 426
Szia Inkvizitor!

Sajnos én nagy valószínűséggel nem tudok elmenni az előadásodra, de felvételről szívesen megnézném. Jó lenne, ha feltennétek az internetre.
Egyébként szerintem nincs könnyű dolgod, ha ezt a számodra és még sokak számára "nyilvánvaló" dolgot azok számára is nyilvánvalóvá akarod tenni, akik számára még nem az. Merthogy például ezzel az AQUAPOL-lal kapcsolatban nem elég azt kimutatnod, hogy a tudomány mai állása, illetve minden világosan gondolkodó ember számára nyilvánvalóan nem műkodhet, hanem azt is, hogy valóban nem működik. Ehhez pedig olyan mérések kellenének, amiket tudomásunk szerint még senki nem végzett el. Különben félő, hogy tényleg olyan lesz a dolog, mint a Galilei-per.

Előzmény: Modern_Inkvizitor (424)
architect Creative Commons License 2004.05.05 0 0 425
Tisztelt Modern Inkvizitor!
Ha elhatározza magát dr. Józsi feljelentésére, szívesen szolgálok adalékokkal korábbi cselekményeire, amelyek jogi értelemben lehet, hogy elévültek már, de elképzelhető, hogy a folytatólagos elkövetés miatt mégsem. Nem vagyok jogász, nem szívesen járok bíróságra, de azért az ítélethirdetésére még Pécsre sem sajnálnék egy retúr IC-jegyet!
Ha szabad a bejárás, számíthatna rám holnap este. :-)
Előzmény: Modern_Inkvizitor (424)
Modern_Inkvizitor Creative Commons License 2004.05.05 0 0 424
Tisztelt Topic!

A múltkori házi feladatot nem gondolatban, hanem valóságban elvégzendőnek gondoltam. Én ugyanis elvégeztem, elsőnek az Aquapolt teszteltem és a beletett mobilt próbáltam felhívni. Persze a tetejét is rátettem, és minden nehézség nélkül ment. Másodikként, egy 2 literes (nincs bevonata, zománc sincs rajta) aluminium teáskanna következett aluninium tetővel és a kiöntőcsőrében egy sztaniolból gyúrt dugó. Ebben is fel lehetett hívni. Ezután tekertem sztaniolba a mobilt és akkor is működött, ne csigázom a kedélyeket, a sztaniolba tekert mobilt beletettem az aluminium teáskannába amely kiöntőcsőre be volt dugózva sztaniollal és a tetejét is rátettem, na ekkor nem lehetett hívni! Majd a mikrós kísérletek jöttek, végeredményként leszűrhető, a mikrosütő, a teáskanna a sztaniol nem elegséges az árnyékolásra egymagában. Ezt azért mondom, mert csakazért mert fóliával bélelt az Aquapol háza, még nem mondhatjuk, hogy nem sugároz ill nem vehet fel hullámok útján energiát.

Valaki kérdezte, miért csak az Aquapolt “bántjuk”? Nos én magam azért, mert Dr. Orbán visszaél azzal, hogy a Pécsi Tudomány Egyetem Főiskolai Karának tanszékvezetője, és tanára. Ilyen beosztással ez nem megengedhető! Hitelesít egy nyilvánvaló gazemberséget, ha szigorúan vesszük akkor bíróságon kellene neki ezért számot adni.

Egyébként holnap este 18 óra 15 kezdettel tartok egy előadást a BME Fizikai Intézetenek (F29) nagyelőadójában, a téma az átudományok felismerése, hatása, tudósok és a média felelőssége. A példákkal illusztrát előadás egyik szereplője lesz a fénykép és mozi formájában már közreadott eszköz…. Mindkét oldalt szeretettel várom.

Tisztelettel:
Modern Inkvizítor

architect Creative Commons License 2004.05.04 0 0 423
Bocsánat, hogy közbekotyogok, de én csak egy szegény építész vagyok, gyak. egy kukkot sem értek itt a gigahertzektől, sőt még a Faraday-kalickáról sem tudom, hogy mi fán terem.
Ennek ellenére van szerencsém széles körben (el)ismert szigeteléstechnikai szakértőnek lenni. Tervezek talajvíz, csapadék és technológiai szigeteléseket, sokszor szakértek vízzel kapcsolatos károsodásokat, és ha rám hallgatnak, meg szokott oldódni a gond (pedig elektromágneses hullámokról szó sem esik).
Lássátok be kérlek, hogy a falszárítás szükséges kémiája-fizikája nem bonyolultabb annál, mint hogy az egyenáram hidrogén és oxigén gázokra bontja a vizet.
Dr. Orbán pedig egyszerűen egy pitiáner csaló, a szakmánk szégyene. Akinek volt már szerencsé-je(-tlensége) hozzá személyesen, az igazolhatja, hogy e 160 centis mitugrász milyen elképesztően műveletlen, és semmiféle (szakirodalomra) hivatkozott nyelven sem beszél. De komolyan, még a legalapvetőbb műszaki ismeretekben is járatlan. Ti itt leálltok Faraday-kalitkáról diskurálni egy emberrel, aki még a newton SI-egységekre visszaszármaztatásához is pillanatnyi türelmet kérne, míg utánanéz... Ez (sajnos) nem vicc.
Dr. "Józsi" egy nyelven beszél. A pénz nyelvén. A tanítványaitól és kollégáitól lop (szellemi tulajdont), és aki tárgyalt már vele, az tanúsíthatja, hogy egy legócskább, "bableveses" prostit is nehezebb lenne megvásárolni nála... :-(
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.03 0 0 422
Bocs a háromszorozásért, a (419) a teljes szöveg.
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.03 0 0 421
Teljesen igaz, és Silan észrevétele a rések szerepér?l is helyes.
Előzmény: JFEry (417)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.03 0 0 420
Kipróbáltam az árnyékolást. Egy réteg háztartási alufólia jól összezárva (hogy mindenütt vezessen, az illesztésnél is) teljesen leárnyékolja a mobilt. Még a hálózatot is elveszíti, hívni pedig végképp nem lehet.

A teáskanna, fémlábas fémfed?vel ellenben nem. Sajnos a fed?nél rés van, és ott nem is vezet jól, mert a kanna zománcozva van, a fémlábas pedig rozsdamentes acél (felszíni bevonatot képeznek rajta galvanizálással, ha jól tudom). Így ott nem vezet rendesen, és a rés dm körüli hosszúsági, amin az uszkve 3 dm-es hullám vígan bejön (nagyobb a hullámhossz negyedénél. Úgyhogy minden stimmel. Ha az Aquapol akárcsak háztartási alufóliával van körbezárva, mindenütt összeillesztve, akkor abból GHz körüli hullám se ki, se be (s?t, emelve a téteket, már MHz-es sem, mert a skin mélység még akkor is vastagabb a fóliánál).

Ellenben a mikro nem árnyékol rendesen, gyanúm szerint nemcsak az ajtórések, hanem az üvegablak miatt sem.

Törölt nick Creative Commons License 2004.05.03 0 0 419
Kipróbáltam az árnyékolást. Egy réteg háztartási alufólia jól összezárva (hogy mindenütt vezessen, az illesztésnél is) teljesen leárnyékolja a mobilt. Még a hálozatot is elveszíti, hívni pedig végképp nem lehet.

A teáskanna, fémlábas fémfed?vel ellenben nem. Sajnos a fed?nél rés van, és ott nem is vezet jól, mert a kanna zománcozva van, a fémlábas pedig rozsdamentes acél (felszíni bevonatot képeznek rajta galvanizálással, ha jól tudom). Így ott nem vezet rendesen, és a rés dm körüli hosszúsági, amin az uszkve 3 dm-es hullám vígan bejön (nagyobb a hullámhossz negyedénél. Úgyhogy minden stimmel. Ha az Aquapol akárcsak háztartási alufóliával van körbezárva, mindenütt összeillesztve, akkor abból GHz körüli hullám se ki, se be (s?t, emelve a téteket, már MHz-es sem, mert a skin mélység még akkor is vastagabb a fóliánál).

Törölt nick Creative Commons License 2004.05.03 0 0 418
Kipróbáltam az árnyékolást. Egy réteg háztartási alufólia jól összezárva (hogy mindenütt vezessen, az illesztésnél is) teljesen leárnyékolja a mobilt. Még a hálozatot is elveszíti, hívni pedig végképp nem lehet.

A teáskanna, fémlábas fémfed?vel ellenben nem. Sajnos a fed?nél rés van, és ott nem is vezet jól, mert a kanna zománcozva van, a fémlábas pedig rozsdamentes acél (felszíni bevonatot képeznek rajta galvanizálással, ha jól tudom). Így ott nem vezet rendesen, és a rés dm körüli hosszúsági, amin az uszkve 3 dm-es hullám vígan bejön (nagyobb a hullámhossz negyedénél. Úgyhogy minden stimmel. Ha az Aquapol akárcsak háztartási alufóliával van körbezárva, mindenütt összeillesztve, akkor abból GHz küröli hullám se ki, se be (s?t, emelve a téteket, már MHz-es sem, mert a skin mélység még akkor is vastagabb a fóliánál).

JFEry Creative Commons License 2004.05.03 0 0 417
Pedig bekanyarodnak. A skinhatás vezeti őket és különféle áttételes gerjesztésekkel is terjednek. Természetesen ezenközben csökken az energiájuk is. (így is kell lezárni zavarsugárzásra egy nyitható készülék dobozt)
Előzmény: CORTEN (415)
JFEry Creative Commons License 2004.05.03 0 0 416
Sőt!
A rések még irányérzékeny antennát is játszanak az adot frekiken. Éppen a belsőantennás mobilokban is ezen az elven működik az antenna.

A rést alkotó felületekkel (vastagsággal)viszont, ha azok megfelelő hosszon egymás mellett futnak, a rés sugárzó hatása jelentősen csökkenthető.
Az általad írt "choke" megoldásnál ezt jobban szeretik, mert annak a kisebb sérülése, szennyeződése is sokat ront a záráson.
Amúgy én sem tudom mifene az magyarul.
Egy valamiféle vezető por és műgyanta keveréke. A mikrohullámú elektronikák dobozaiban csatolásmentesítésre, neutralizálásra, illetve a zavarsugárzás csökkentésére használtuk. Pl a műholdvevőfejek vannak vele teli!

Előzmény: Silan (412)
CORTEN Creative Commons License 2004.05.03 0 0 415
off
és azok a GHz-ek befordulna a kanyarban? Mert ahogyan én eddig láttam, a mikrók ajtókialakítása nem a légmentes zárással kívánja útját állni a kiáramló rettenetes gigahertzeknek, hanem pusztán kihasználja azt a tényt, hogy ezek a fránya em hullámok szeretnek egyenes vonalban terjedni és önerőből nem fordulnak be egy derékszögű kanyarban. Az ajtó mellett bizony kétszer is éles fordulót kéne venniük.És mivel ez nem csőtápvonal, valószínűleg jól nekimennek a fémlemezeknek. (Ettől persze lehet em-elnyelő az ajtótömítés)
A choke gondolom szívót jelent. (a negyedelt hullámhosszból következtetve)
Előzmény: Silan (413)
JFEry Creative Commons License 2004.05.03 0 0 414
Nem a vastagság, hanem a beőső, ohmikus ellenállás, illetve a vezetés az ami csatoló tagként működik. Ezért is ezüstöznek.
Előzmény: Silan (406)
Silan Creative Commons License 2004.05.03 0 0 413
A mikróból a más frekvencia nem a falon át jön ki és nem is az ajtórácson át, hanem az ajtó melletti résen át, az ugyanis hosszabb, mint a hullámhossz. Igazából még a mikró saját frekije is kijönne rajta, csak azért nem jön ki, mert egy negyed hullámhosszra hangolt izé van (angolul choke, franctudja, magyarul mi az) az ajtó szélébe építve, ja és az ajtó szigetelése pedig EM-elnyelő polimer.
Előzmény: Modern_Inkvizitor (408)
Silan Creative Commons License 2004.05.03 0 0 412
ld. (406), a réseken vidáman tud ki-be mászkálni a Ghz.
Előzmény: Törölt nick (410)
Muster Mark Creative Commons License 2004.05.03 0 0 411
A teáskanna fedele valószínűleg nem tökéletesen zár, hanem tizedmm nagyságrendű réssel. Azon nem tudnak bemenni a hullámok?

A hanggal semmi gond nincs, az átmegy a vason.

Előzmény: Törölt nick (410)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.03 0 0 410
Kedves Modern_Inkvizitor!

Ld. (408). Az ott írottak alapján teáskannából nem lehet mobiltelefonálni. Egyáltalán nem nagyvpnalú a becslés, minden fontos dolgot figyelembe vettem.

Tehát az árnyékolás feltételei:

- a lyukméret legyen jóval kisebb, mint a hullámhossz.

- a fém vastagsága legyen jóval nagyobb, mint a behatolási (skin) mélység:

Az Aquapol esetén (amennyit én láttam) mind a kettő teljesül.

Hullámhossz deciméteres nagyságrendű, behatolási mélység pár mikron. Alufólia szigetelés tökéletesen elegendő.

Előzmény: Modern_Inkvizitor (408)
Törölt nick Creative Commons License 2004.05.03 0 0 409
Bocs, hogy így beledumálok, miközben nem követem eléggé a diszkussziót.

Ha jól emlékszem, GHz körüli frekiről volt szó, nem? Annak deciméteres nagyságrendű a hullámhossza (1 GHz-nél 3 dm). Ha jól láttam a letölthető moziban, a borítás alufólia.

1 GHz-es freki környékén a behatolási mélység pl. rézben kb. 0.0002 cm, vagyis mikron nagyságrendű. Nem tudom, mennyi alumíniumban, de ha valaki kikeresi az adatokat, akkor a képlet:

behatolási mélység= c/sqrt(2*pi*szigma*omega*mu)

(ld. pl. http://fermi.la.asu.edu/w9cf/skin/)

ahol szigma a fajlagos vezetőképesség, omega a körfrekvencia (2*pi*freki) és mu a mágneses permeabilitás. Szerintem alumínium esetén sem lehet sokkal nagyobb, így közönséges alufólia is tökéletes árnyékolást nyújthat ezeken a frekvenciákon. Ha az Aquapol tényleg úgy néz ki, mint a letölthető mozin, akkor ott GHz-es rezgések se ki, se be nem mennek.

Modern_Inkvizitor Creative Commons License 2004.05.03 0 0 408
Tisztelt Topic!

HW (Home Work): A mikrohullámú sütő 2450MHz-es EM hullámmal melegíti az ételek víztartalmát, ha onnan kijönne az EM hullám az bizony nem lenne jó a mellette állónak, aki ha él biztos jelentős mennyiségú vizet tartalmaz. Tehát olyan a fala, hogyaz EM hullámot nem engedi ki. De ha a frekvenciát megváltoztatjuk, akkor ez a fal, amely 2450MHz-en zár, már nem fog zárni. Ha egy bekapcsolt mobil telefont a bezárt mikroba beteszünk akkor felhívható? Ennek ellenőrzése a feledat. Bocs a stílusért de ma délutánra kitört belőlem a tanár...

Egyébként akkor nem lenne drága dolog, olyan épületet csinélni, amelyben lehetetlen mobilozni. Én úgy tudom, hogy a jó zárás feltétele két egymással lamda/4 távolságú fém felület. Ekkor az adott frekvenciára zár.

Kedves Lingarazda, van egy dolog amit nem szeretek, ha tanulás tanítási folyamatról van szó akkor lehet elméleteket vizsgálni, és az egyszerűség kevéért elhanyagolhatunk dolgokat, itt ez egy konkrét eszközről szóló topic ahol, nem szabad elhanyagolni semmit. Ha nagyvolnalúan kijelentem, hogy a fém minden frekire zár (Faraday kalitka) és Dr. Orbán történetesen magas lórol visszaír, hogy pl. egy teáskannában, amely teteje be van csukva (ami történetesen vehető egy Faraday kalitkának), felhívható a mobil telefon, sőt a körülötte történő események hangja is hallható, kifelé is sugároz. Na erre kössetek gombot! Felkiáltással -írta valamikor régen. Akkor a topic számomra szimpatikus oldala, aki elítéli Dr. Orbán szélhámosságát, alulmarad.

Tisztelettel:
Modern Inkvizítor

Józan Paraszt Creative Commons License 2004.05.03 0 0 407
Stimmel. A "nem tökéletes" fóliázást nyilván az olcsóság végett választották. De akkor mi a szerepe?
Előzmény: Silan (406)
Silan Creative Commons License 2004.05.03 0 0 406
Ez az Aquapol egyáltalán nem ideális. Az EM a legkeskenyebb résen is át tud hatolni, ha a rés hossza nagyobb a hullámhossz negyedénél. És a rés lehet akármilyen kacskaringós alakú is. Az ilyen rések kialakulását pedig elég nehéz elkerülni, hacsak nem forrasztják vagy hegesztik össze alaposan az egész cuccot. És még ha összeforrasztják is, alacsony frekvenciák akkor is átmennek rajta, mert alacsony frekvenciákon (mondjuk 10 kHz alatt) nem ideális árnyékolók a fémek. Ja és a fém vastagsága is számít, praktikusan legalább 1 mm vastagnak kell lennie a fémlemeznek a teljes árnyékoláshoz, alufólia nem elég ehhez.
Előzmény: Józan Paraszt (399)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!