Keresés

Részletes keresés

sanya727 Creative Commons License 2012.02.07 0 0 4283

Egy kis mértan kel hozzá! Számolj utána.

Előzmény: topikolos (4281)
sanya727 Creative Commons License 2012.02.07 0 0 4282

A kis csövek keresztmetszete összesen 77mm lessz ,1mm-el több ,mint  a fele a152-nek ,mert ennyi a 160-as belmérete. Az egész 250 cm hosszú.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4280)
topikolos Creative Commons License 2012.02.07 0 0 4281

70 db kis csövet írtál, nekem így 1:2-höz (0,027:0,054 m2) arány jön ki a be és kimenő keresztmetszetekre (falvastagságot nem vettem figyelembe). Ezt a különbséget csökkenthetik a távtartók valamennyivel. A kis csövek számát 106 db-ra emelve jön ki 1:1-es arány.

 

Neked hogyan jött ki a csak tizedes eltérés?

Előzmény: sanya727 (4278)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.06 0 0 4280

"A csövek  térfogata szinte egyforma tizedes eltérés van a kimenő 160-as és a bejövő 11-esek kőzött."

 

Megfogalmazom másképpen a kérdéseket:

- ha összeadod pl az öszes vékony cső összes lyukát, abból az össz-keresztmetszetből milyen átmérőjű cső jönne ki?

- ezen a keresztmetszeten milyen sebességgel fog áthaladni a tervezett 188 m3/h levegő?

- ha ismerjük a hőcserélő hosszát: a fenti sebesség mellett mennyi idő alatt halad át a levegő a hőcserélőn, másképp mondva: mennyi ideje lesz a levegőnek a hő átadására/átvételére?

Előzmény: sanya727 (4278)
sanya727 Creative Commons License 2012.02.06 0 0 4279

Szerintem van olyan jó a hővezetése ,mint a polikarbonátnak ,mindkettőt kipróbáltam ,ha belefújok a csőbe szinte azonnal átmelegszik majdnem egy méteren.

Előzmény: SmiL2K (4265)
sanya727 Creative Commons License 2012.02.06 0 0 4278

A csövek  térfogata szinte egyforma tizedes eltérés van a kimenő 160-as és a bejövő 11-esek kőzött. A csövek közti távolság kb 5-6mm ,közéjük távtartókat rakok és a szélsőkre is így nem fognak lelógni.A távtartókat szívószálakból gondoltam ,így a levegő is szabadon áramlik . A ventik 188-köbméter/ óra és 75 pa anyomás .

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4271)
durkonorbi Creative Commons License 2012.02.06 0 0 4277

Én saját tapasztalatból lebeszélném a kollégát a sima kivezetésről, és a gravitációs zsaluról is... mindkettő sajnos addig jó, amíg nincs légmozgás (illetve ez arra az esetre igaz, amikor a nyílászárók stb kellő légzárással bírnak!!!!; ha minden szelel mindenhol, akkor ez sem lesz baj... :) ... ). 

 

A sima kivezeté az beereszti a hideget, kiengedi a meleget, a gravitációs zsalus meg a legkisebb szélmozgásra is nyílik, csapdosódik... zajong.

 

A pillangószelep is "tudja" ezt, csak mondjuk halkabban... ha közel van az ember a zajforráshoz, zavaró lehet. Én a kis motoros zsalunál találtam meg az ideális megoldást! Mikor indul az elszívó, kinyit az is (230V átkötés kell neki a motorrol, vagy az elszívó lámpájáról pl.).Van ilyen pillangóban is, de sokkal drágábban... :( Legalábbis én így találtam  mikor kerestem kb. 1-1,5 éve...

 

Ezt lehet alacsony energiájú háztól a passzív felé haladva egy rel. korrekten záró pillangószeleppel* is kiegészíteni a kivezetés közelében, így egy kis mini légzsilip is keletkezik, csökkentve a - jellemzően alu - cső áthűlését... szerintem... :)

 

*Olcsón lehet egy simát is szilikon tömítéssel nagyon jól légzáróvá tenni...

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4275)
SmiL2K Creative Commons License 2012.02.06 0 0 4276

Google: "visszacsapo szelep 120", elso lapon 3 boltot adott ki nekem. ~700 forintert lehet kapni.

 

Udv,

 

T

Előzmény: Zöldár (4273)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.06 0 0 4275

Az ilyen kifúvókon a levegő oda-vissza járni tud:

Az ileneket már a ventilátor légárama nyitja, amikor nem fúj, akkor többé-kevésbé lezáródnak:

Az ilyenek pedig még jobban zárnak:

http://elektroexpressz.hu/spd/unas_640653/URZLM5_pillangoszelep

Átlag házaknál ennél jobb szerintem nem szükséges.

Energiatkarékos és passzívháznál persze már ennél komolyabb dolgok kellenek.

Előzmény: Zöldár (4273)
SmiL2K Creative Commons License 2012.02.06 0 0 4274

Szia,

 

A PVCnek van egy szaga amit erezni szoktam. Ettol meg lehet, hogy nem artalmas, csak bebeszelem magamnak. De nem jo szivvel hasznalnam belso legcsovezeshez.

 

Talajkollektornal annyiban mas a kep, hogy ott kb. 10 fokos, igy nincs merheto kigozolgese es szerintem a statikussagot is kezelni lehet. (elvegre a foldben van, le van "foldelve" :-)

 

Ez mondjuk jo kerdes: ha a kulso resze "el van foldelve" a belsejen keletkezhet statikussag?

 

Udv,

 

T

Előzmény: quint (4268)
Zöldár Creative Commons License 2012.02.06 0 0 4273

 Sziasztok !

 Nem tudom jó helyen járok  e, de ez is szellőzés.

 Tehát van egy konyhai elszívóm, amin most ebben a hidegben rengeteg hideg levegő áramlik befelé.

 Egy 120 -as cső - kb. 1,2 m-es  -egy könyökkel megy a szabadba. Kérdésem valami visszacsapó szelep létezik e a kereskedelemben.

 Egy elszivós web árúház összehord hetet-havat, de erről mélyen hallgat.

 Vagy csak nekem van speciális igényem ??

 

SmiL2K Creative Commons License 2012.02.06 0 0 4272

Mindent gyartanak sajnos, ez a kapitalizmus. PVC igen olcso anyag, akkor miert ne lehetne abbol?

 

Udv,

 

T

Előzmény: halaloszto (4269)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.06 0 0 4271

Kb milyen átmérőjű csőnek fog megfelelni a vékony csövek öszessége

és milyennek a 160-as csőben szabadon maradó keresztmetszet?

 

Hogyan oldod meg, hogy a vékony csövek középen ne "lógjanak le" egy kupacba a vastag cső aljára?

 

Azért tudok ilyen nehezeket kérdezni, mert egyszer végiggondoltam egy ilyen "sok vékony cső egy vastag csőben" típusú hőcseréőt és szerintem nem annyira egyszerű dolog ez, mint aminek elsőre látszik.

Előzmény: sanya727 (4262)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.06 0 0 4270

Kb hány négzetméter lesz a hőátadó felületed?

Előzmény: sanya727 (4264)
halaloszto Creative Commons License 2012.02.06 0 0 4269

Tenyleg all a masik ketto. Viszont ennek ellenere pl csinalnak legtechnikai csoveket pvc-bol. 

 

vajk

Előzmény: SmiL2K (4267)
quint Creative Commons License 2012.02.06 0 0 4268

"oldoszereket ereget folyamatosan, sokaig"

 Valamikor ennek kapcsán közelítőleg végiszámoltam egy 50 méteres, 200-as KG csőből készült talajkollektort. Ha jól emlékszem, olyan szélsőséges feltételt vettem fel, hogy folyamatos 200 m3/h légáram 20 év alatt vigye be a lakásba a cső teljes anyagát :) Ekkor kapnánk ~1 ppm szennyezettséget. Azt meg tudjuk, sejtjük:

- a cső nem fog ennyi idő alatt és ilyen körülmények mellett teljesen "elpárologni";

- szép dolog lenne, ha a friss levegő csak 1 ppm-nyi szennyezőanyagot tartalmazna.

Ezen a ponton be is fejeztem az aggódást.

Előzmény: SmiL2K (4265)
SmiL2K Creative Commons License 2012.02.06 0 0 4267

Szia,

 

Ott meg nem tartok az archivumban :-) De a masik ket pont tovabbra is all.

 

Udv,

 

T

Előzmény: halaloszto (4266)
halaloszto Creative Commons License 2012.02.06 0 0 4266

tobbszor vegigszamoltuk, a hovezetesi tenyezo total semmit nem szamit. vekony a cucc, nagy a felulet, a feluleti hoatadas lesz a korlat (ezert kell nagy felulet), nem a hovezetes.

 

 

 

vajk

Előzmény: SmiL2K (4265)
SmiL2K Creative Commons License 2012.02.05 0 0 4265

Szia,

 

A PVC vel a kovetkezo bajaim vannak:

 

1) Statikusan toltodik. Az esetleges por feltapadhat a szelere, utana meg lehet tisztitani

2) Kiparolgasi homerseklete 20 c korul van, oldoszereket ereget folyamatosan, sokaig. Ezt mindenki gondolja at magaban mekkora gaz, de szerintem azert szelloztetunk, hogy tiszta levegohoz jussunk.

3) A PVC nem a legjobb hovezeto. Sot.

 

A PE minden szempontbol jobb valasztas, persze gondolom abbol nincs felesleges x. db :-) De a legjobb szerintem a spriox cso.

 

 Venti:

Az, hogy 18W meg semmit nem arul el arrol, hogy mekkora nyomast tud eloallitani. Gondolom lesz melle egy csohalozat is annak meg akar tetemes nyomasvesztesege.

 

ps. Hővezetési tényező

PVC 0.15

PE 0.35

Acel 45-55

Vas 81

Alu 237

Rez 399

Előzmény: sanya727 (4262)
sanya727 Creative Commons License 2012.02.05 0 0 4264

A 160-as cső végeibe eggy-eggy műanyagkorongot teszek ,ami ki van fúrkálva egyenlően elosztva ,ezekbe helyezem a csöveket . mikor mindkét végét belehelyeztem a lyukakba  körberagasztom szilikonnal aztán az egészet betolom a160-asba

Előzmény: topikolos (4263)
topikolos Creative Commons License 2012.02.05 0 0 4263

Az kb. 12 m2 hőátadó felület, ha jól számolom, ami nem rossz, viszont a két irány keresztmetszetének különbsége több mint kétszeres, az nem tudom, hogy mennyire jó.

 

A kis csövek közösítését/elkülönítését hogyan tervezed megoldani?

Előzmény: sanya727 (4262)
sanya727 Creative Commons License 2012.02.05 0 0 4262

Helósztok!Tervezek eggy hcs-t ami 160-as pvc -ből és benne 70db 11mm-es ugyancsak pvc egyenlően elosztva ílyet használnak a villanyszerelésnél ebbe húzzák bele avezetékeket ez összesen 250 cm hosszú lenne,2db 16w-os csőventi 125mm átmérővel 180-köb/h .         Fűtőbetét is lessz ,ami a kazán fűtőkörére lessz kötve a befúvóelosztó előtt.A160-ason elhasznált levegő ki a11mm-eseken frisslevegő be.      Mi erről a véleményetek? Várom észrevételeiteket!

Current Creative Commons License 2012.02.05 0 0 4261

Wwonka! A flexibilis cső pontosan melyik csőtípust jelenti? Félflexibilis alu vagy a különböző alu-poliészter kombinációjú nagy flexibilitású csövek?

Előzmény: wwonka (4252)
sanya727 Creative Commons License 2012.02.04 0 0 4260

venti

wwonka Creative Commons License 2012.02.02 0 0 4259

1, a 150m3/óra folytonos?

 

Igen, ez a folyamatos légcsere, éjjel nappal.

 

2. Konyha + fürdőnek van saját "turbó" elszívója?

 

A konyhában van egy páraelszívó, ami három réteg szűrőn keresztül tolja az elhasznált levegőt a hőcserélő felé, amikor nincs bekapcsolva, akkor anemosztátként működik. Amikor bekapcsolom, akkor 1-es fokozaton kb 150m3 a teljesítménye, ezért, ha megy az egész házban minden más elszívás leáll, csak ez szív el, de legalább nem borítja fel az egyensúlyt.

A fürdőkbe nem tettem + elszívó ventillátort, meg a wc-be sem, de áramot sem vittem az anemosztátokhoz, ezért ez most elmarad... Elvagyok nélküle, de ha valaki most kezd kiépítésbe, akkor talán érdemes elgondolkodnia raja.

Az általános párát (zuhanyozás, fürdés) kb fél óra alatt 60% alá viszi, de a szagoknak is kell kb 15 perc :-(

 

3. A hangnál, amit hallasz, ott a rezgést hallod, a légmozgást, vagy a motorhang vezetődik át?

 

A motorhangot, de nem a csöveken át, hanem az ajtón keresztül, a csöveknél síri csend van. A ventik egy-egy fémdobozban vannak, amik nagyon rosszul csillapítják a motorok hangját. 

 

Előzmény: durkonorbi (4254)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.02 0 0 4258

"Engem pl. kifejezetettn zavar, ha van egy alacsony teljesítményű elszívó a WC felett magasan, és effektíve rajtam keresztül szívja el a kellemetlen szagokat.."

 

Én kizárólag a csészéből gondolom a wc elszívást (nem az utca, hanem a hőcserélő felé), és a wc mennyezeténél lesz a levegő bevezető nyílás (a lakás felől). Reményeim szerint így különösebb turbó fokozat nélkül is elegendő lesz a wc-re jutó kb 30 m3/h légáram.

A pirítóst meg égetten is szeretem :)

Előzmény: durkonorbi (4257)
durkonorbi Creative Commons License 2012.02.02 0 0 4257

Nem, természetesen mindkét irányban emelkedett légszállítással dolgozik. Ezzel ugyan átmenetileg csökken a hőcsere hatásfoka, de inkább egy kicsit csökkenjen az adott időtartamra, mintsem nem sza*szag legyen, vagy égett piritós... szerintem... :)   Engem pl. kifejezetettn zavar, ha van egy alacsony teljesítményű elszívó a WC felett magasan, és effektíve rajtam keresztül szívja el a kellemetlen szagokat... ezért is építettem ki úgy, hogy a csészéből szívja el, úgy ki sem jut a helyiség légterébe!

 

Amúgy nálam jelenleg, szellőztető nélkül is megvan a vákuumos effekt (a jelenlegi páraelszívó csak úgy ontja ki a meleget az udvarra!), és nincs érdemben érezhető negatív hatása leszámítva a helyette bejövő hideget, ami bizony érdemi üzemidőszak után észrevehető! Az más kérdés, hogy nálam az említett kialakítás miatt a ház belső terének közel fele közös légtér, és ebben van. Egy külön konyha helyiség esetén (és feltételezve a megfelelő légzárást az épületen) minden bizonnyal érezhető lenne a hatása (cuppanó ajtó, süvítő belső rések stb külön légrések nélkül... ) ... nálam ez nem jelentezik, sőt még a WCben sem a 100 m3/h körüli szintnél sem, pedig az kisebb helyiség, de ott mondjuk direkt van a levegőnek a belső helyiségek felől utánpótlása...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4256)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.02 0 0 4256

"urbó értsd: önmagában min, 250 ill 150 m3/h"

 

És ezek a turbók egyszeren kifújjanak az utcára? Tehát vákuumot hoznak létre a lakásban és aszimmetrikussá teszik a légáramot a hőcserélőn?

Előzmény: durkonorbi (4254)
durkonorbi Creative Commons License 2012.02.01 0 0 4255

Jaja, pontosan! Nálunk is most 45% a pára, mondjuk ha asszonka kitereget, akkor felmegy 60 felé is... de ilyenkor azért 50-60 között szokott lenni, szóval a mostani tényleg kivételesen alacsony..

Előzmény: halaloszto (4253)
durkonorbi Creative Commons License 2012.02.01 0 0 4254

Ha lehet kérdeznék:

 

1, a 150m3/óra folytonos?

2, Konyha + fürdőnek van saját "turbó" elszívója (turbó értsd: önmagában min, 250 ill 150 m3/h) - mert anélkül tényleg kevés a teljesítmény... nálam a fürdőben van 100m3/h közvetlenül a csészéből elszívás, az jó a szag ellen... :) Plussz a konyhában a 200m3/h körüli szagelszívás, ami egyébként "túl" elég... :)

 

A hangnál, amit hallasz, ott a rezgést hallod, a légmozgást, vagy a motorhang vezetődik át?

 

 

Előzmény: wwonka (4252)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!