Keresés

Részletes keresés

jmmakk Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4350

Ez a tied és eladod, vagy hogyhogy ennyi?

Előzmény: Törölt nick (4343)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4349

Itho Ieco4,

angol leiras a gyatro oldala

magyar forgalmazo (tudtommal nem hivatalos)

 

Előzmény: Sa_nyi (4346)
Athos27 Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4348

"aki szóba állt velem az is röhejes árakat mondott"

 

Igen, ezzel én is találkoztam már, de leginkább olyan formában, hogy vedd meg a cuccot kompletten! Hogy mi van benne, az gyártási titok! Na persze...

 

Én kereszt-ellen fronton inkább azt gondolom, hogy ami számít, az a minél nagyobb felület és hogy mennyi ideig áramlik a levegő a hőcserélőben.

Terveim közt volt egy olyan elrendezés is, hogy 2db 10m2-es keresztáramú sorba egymás mögött - ami ráadásul ugye sokkal könnyebben kivitelezhető házilag. A 20% hatásfok különbség azért sokat számít, de ez kettő keresztáramú használatával szerintem csökkenthető.

 

Nem ragaszkodok az ellenáramúhoz, csak a minél magasabb hatásfokhoz. Akkor most igazam van? ;)

 

Az árazás meg tényleg pofátlan. Olyan, mint az esküvői csokor. Ha kérsz egy dekoratív csokrot, akkor az x, ha véletlenül kiejted, hogy menyasszonyi csokor lesz, akkor egyből ugrik az ár +70%-ot.

A szellőztetést is sokan luxus cikknek gondolják, pedig nem annak kéne lennie.

 

Különben valami külföldi oldalon találtam kínai gyártók egész érdekes kereszt- illetve ellenáramú alu hőcserélőit és ezek kombinációit! aránylag elfogadható áron. A probléma ott kezdődött, hogy "hány konténerrel rendelsz?" :)

 

Nálad végül milyen rendszer lett kiépítve?

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4347)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4347

"Milyen gyárira gondoltál?"

 

Semmi konkrétra, mivel nem ismerem az aktuális árakat.

(régebben még próbáltam hőcserélő árakat kiszedni egyes kereskedőkből, de tele lett a tököm a sok hülyének-nézéssel: aki szóba állt velem az is röhejes árakat mondott)

 

"amit meg itthon találtam, az főként keresztáramú és kis felületű."

 

Nem tudom, hogy kik terjesztik ezt a "ami keresztáramú az szar" legendát, de szerintem nincs igazuk. Egy (helyesen alkalmazott) ugyanakkora felületű keresztáramú és átlagos ellenáramú hőcserélő között max 20 százalék a hatásfok különbség, de még egy csúcsszuper ellenáramú (pl Paul sakk-légcsatornás) is csak kb 30-35 százalékal jobb hatásfokú tudtommal egy ugyanakkora hőátadó felületű mezei kínai keresztáramú hőcserélőnél (ami esetleg negyed/tized annyiba kerül).

Tehát ha nagy felületű hőcserélőt keresel, akkor igazad van, de ha ragaszkodsz az ellenáramúhoz, akkor 70-80 százalékban nincs igazad ;)

Ráadásul mivel a hozzánemértők el vannak ájulva az "ellenáram" varázs-szótól, ezért a gyártók/kereskedők igen vastag ceruzával árazzák ezeket (az árkülönbség távolról sem a hatásfokban jelentkező 20-30 százalék ;)

 

Szóval én a helyedben nagy felületű (min 5-10 m2) és teljesen mindegy, hogy milyen formájú hőcserélők árai iránt érdeklődnék mindenfelé

(engem is érdekelnének az aktuális árak, ráadásul egy rakás termék az év végével egyszerűen eltűnt a piacról).

Előzmény: Athos27 (4345)
Sa_nyi Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4346

Ez milyen gép?

Előzmény: Törölt nick (4343)
Athos27 Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4345

Eredetileg 4mm távolsággal számoltam, így a 20 m2-es hőcserélő mérete 70×35×34cm

Kissé butítva, de ha belenézek oldalról, akkor kb ilyen alakú a vágásnál az anyag a félgömb kitüremkedések miatt:

 

 )

(

 )

(

 )

 

A legmagasabb és a legalacsonyabb pont közt nem egészen 2mm a távolság.

Kiszámoltam 5mm-es távtartóval is, akkor 42cm-es magasság jött ki, ami még mindig nem vészes, mert kb 50 cm széles dobozt tervezek neki a paplanos szűrő nagy felülete miatt.

A légellenállást biztosan megnöveli, de az örvénylés miatt talán jobban étveszi, átadja a hőt is.

 

Mekk Elek! Milyen gyárira gondoltál? A Recair-es rendelésről sajna lecsúsztam, amit meg itthon találtam, az főként keresztáramú és kis felületű.

Előzmény: Törölt nick (4342)
Athos27 Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4344

Azt próbálgattam, hogy fogóval kicsit rásegítek, akkor szépen kisimul a felülete, mivel nagyon vékony az anyag. Esetleg oldalról még kaphat egy takarást amit szilóval kikenek, így az teljesen leszigeteli.

A prototipust 20m2 felületűre tervezem, a golyómintás fóliát jelenleg a legolcsóbb helyen bruttó 680 forintért vesztegetik négyzetméterenként, azaz valamivel 14.000.- alatt lesz az anyagköltsége + kb 2 m2 pvc, vagy más műanyag lemez.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4340)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4343

Akit erdekel esetleg a kovetkezo parameterekkel rendelkezo komplett hovisszanyeros szellozteto, az dobjon egy mailt:

- 300 000Ft

- 95% feletti hovisszanyeres (100m3/h)

- fokozatmentesen szabalyozhato max/min (20 - 320m3/h) legszallitas. Kapcsolorol valaszthato min/kozep/max legszallitas +10, 20, 30 perc maximalis uzemmod valasztas.

- nyari bypass es vezerles

- teli fagy vedelem, legszallitas modulacioval es belteri bypass szeleppel

- 2x G3, G4 vagy F7 szuro

- kb 24 watt fogyasztas, 90m3/h, 100Pa mellett

- 150 es csocsatlakozasok (belso atmero), valaszthato also vagy felso beszivassal 

Előzmény: Törölt nick (4342)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4342

Szerintem a golyominta miatt jelentosen meg kell majd novelned a tavolsagot a lemezek kozott, igy az egesz szendvics vastagabb lesz es/vagy kevesebb reteget tudsz csinalni ugyanakkora meretben.

Ugyancsak megno a szerkezet legellenallasa a huplis feluleten kialakulo orvenyles maiatt.

 

Sima lapokkal jobban jarsz!

 

Előzmény: Athos27 (4338)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4341

"http://dl.dropbox.com/u/18770076/Klingenburg/GS_Freezing_0901.pdf
5 fokkal a HIDEG oldal fele kell donteni ugy, hogy a lamellak fuggolegesen allnak. (Test 4)

Ebben az esetben lehet a leggyorsabban kiolvasztani es ujrainditani (bypass kinyit, var amig olvad)"

 

És utána a külső üregből egyszerűen csak el kell vezetni a mínusz hét fokos vizet ;)

Előzmény: SmiL2K (4330)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4340

Még egy kérdés: nem-e fog-e ez a golyómintás lemez túl sokba kerülni? Annyira,hogy ha hozáadod a sok ráfordított időt, abból talán kijönne egy gyári hőcserélő?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4339)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4339

Mit teszel a lapok közé és mennyire fogod öszeszorítani őket, hogy az a golyóminták "völgyeinek" legmélyén is tökéletesen tömítsen?

Talán jobb lenne ezeket a völgyeket rugalmas helyett (legalább részben) valamilyen képlékeny anyaggal kitölteni.

Előzmény: Athos27 (4338)
Athos27 Creative Commons License 2012.02.22 0 0 4338

A képek megint lemaradtak, bocsi.

 

Ami terv most körvonalazódik bennem: (Bocs a képekért, most rajzoltam paintben)

84×33 cm, két végén ék alakban vágott 0,1 golyózott alu lemez (1.kép), rajta 4 mm vastag műanyag távtartók (2. kép-pirossal jelölve), majd újabb alu lemez, és végül megint távtartó fordított helyzetben (3.kép)

 

 

 

Az eljárás ugyan az, mint amit durkonorbi írt a 4240-es hsz-ban, csak itt nem polifoam a távtartó és sokkal vékonyabb a lemez

A távtartók kb 10mm szélesek lennének, így tartást adnának a hőcserélőnek és bizonyos távolságonként ki lennének fúrva és 3-as menetes szárakkal lennének összepréselve.

 

Jut eszembe, a golyómintás lemez amiról írtam:

 

Mivel a felület domború/ homorú, ezért a felület nagyobb, mint sík lemez esetén, valamint a levegő talán nem "siklik" át a lemezek közt, hanem örvénylik, amitől jobb hatásfokot remélek.

Athos27 Creative Commons License 2012.02.22 0 0 4337

Bocs, kissé be voltam már lassulva :)

Szóval értrem a koncepciót és úgy tényleg el lenne szeparálva a két ág, viszont elég nagy törés lenne a légáramban amit a ventikkel kéne kompenzálni.

Kipróbáltam a nagy fordulaton való vágást is, de sajna olyan vékonyak az ok az elválasztó lapok, hogy megnyúlnak, behullámosodnak és buktam a pontos illesztést.

 

Viszont az alumíniumos hőcserélő egyre szimpatikusabb az alábbi okokból:

- könnyebb vele dolgozni,

- szétszerelhető konstrukció -> lehet tisztítani, javítani,

- szerintem jobb a hőátadása.

 

Ami terv most körvonalazódik bennem: (Bocs a képekért, most rajzoltam paintben)

84×33 cm, két végén ék alakban vágott 0,1 golyózott alu lemez (1.kép), rajta 4 mm vastag műanyag távtartók (2. kép-pirossal jelölve), majd újabb alu lemez, és végül megint távtartó fordított helyzetben (3.kép)

 

 

 

Az eljárás ugyan az, mint amit durkonorbi írt a 4240-es hsz-ban, csak itt nem polifoam a távtartó és sokkal vékonyabb a lemez

A távtartók kb 10mm szélesek lennének, így tartást adnának a hőcserélőnek és bizonyos távolságonként ki lennének fúrva és 3-as menetes szárakkal lennének összepréselve.

 

 

 

 

halaloszto Creative Commons License 2012.02.21 0 0 4336

asztali korfuresz pont jo lenne (pl 250-es lap, 4000 fordulat, 60-80 fog), csak kell vezetot gyartani, mert allitva kell tolni az anyagot. meg azt is meg lehet csinalni precizre, hogy 45 fokos a kivagas szele, oldalrol szepen egyenletesen kanyarodik az aramlas.

 

vajk

Előzmény: durkonorbi (4335)
durkonorbi Creative Commons License 2012.02.21 0 0 4335

Hát... ezt csak nagyon nagy fordulattal lehet szépre vágni... pl. körfűrész, nagyon apró fogazással (pl. 180-as tárcsán 40+  fog)... a hő húzza az anyagot, az alacsony fordulat/frekvencia meg szaggatja... az igazat megallva nem túl bizalomgerjesztő az a nagyon vékony belső ebből a szempontból... ;(

Előzmény: Athos27 (4331)
halaloszto Creative Commons License 2012.02.21 0 0 4334

sot, minden sorbol kivagod a tavtartokat, de a szelen a paros sorokban balrol, a paratlanokban jobbrol. a veget meg befenekeled telibe. es jobbrol meg balrol lesz a ket csatlakozas.

 

vajk

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4333)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.20 0 0 4333

pl minden második sorból kivágod a távtartókat olyan mélységben, hogy azokat a rétegeket oldalról tölthesd fel levegővel.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4332)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.20 0 0 4332

"Értem a koncepciódat, nem rossz gondolat, csak a teljes elszeparálás nem tűnik biztosnak"

 

Az én "koncepciómban" a hőcserélő bevezető szakaszai nem az éléhez odatoldott különáló darabokból lennének, hanem magából a polikarbonát lap végéből lennének kialakítva (a függőleges távtartók kivágásával, hogy ott oldalirányban is mehessen a levegő).

Mi lehet teljesebb elszeparálás, mint a polikarbonát saját eredeti elválasztófala?

Biztos, hogy jól érted, amit leírtam?

Előzmény: Athos27 (4331)
Athos27 Creative Commons License 2012.02.20 0 0 4331

A kamrás polikarbonát sajna egyre veszettebb dolognak tűnik... :(

Próbálkoztam hétvégén azzal, hogy milyen módon lehetne úgy vágnik az anyagot, hogy utána pontosan lehessen illeszteni a 4 mm-es lapokat.

A felhozatal közt volt dekopír nagyon finom fűrészlappal, fémfűrész, lombfűrész, még a cekaszos hungarocell vágót is bevetettem, de egyik módszer sem adott olyan vágási felületet ami tetszett volna.

 

Más megoldást keresve viszont találtam golyómintás 0,1 mm-es alumínium fóliát, amit sokkal könnyebb pontosan vágni. A megfelelő távtartókkal egész működőképes ellenáramú hőcserélőt lehetne belőle kreálni. Kb azon a módon amit a 4238 hozzászólásban írtam.

 

Mekk Elek,

Értem a koncepciódat, nem rossz gondolat, csak a teljes elszeparálás nem tűnik biztosnak, illetve szerintem eléggé megtöri a légáramlást.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4326)
SmiL2K Creative Commons License 2012.02.20 0 0 4330

Sziasztok,

 

Megosztanek veletek egy erdekes tanulmanyt, ami erdekes eredmenyre jutott:

 

http://dl.dropbox.com/u/18770076/Klingenburg/GS_Freezing_0901.pdf

 

Miert erdekes? Azert mert a klingenburg-ek vettek a faradtsagot arra, hogy kulonbozo poziciokban lefagyasszak a hocserelojuket.

 

Az eredmeny meglepo lett:

 

5 fokkal a HIDEG oldal fele kell donteni ugy, hogy a lamellak fuggolegesen allnak. (Test 4)

Ebben az esetben lehet a leggyorsabban kiolvasztani es ujrainditani (bypass kinyit, var amig olvad)

 

Udv,

 

T

 

 

 

 

MZ/Y Creative Commons License 2012.02.20 0 0 4329

Értem, mit mondasz, csak nehéz megvalósítani - mérni meg végképp', hogy jó lett-e. Persze ha valaki talál megfelelő alkalmazást, amivel lehet tervezni, aztán meg is tudja pontosan csinálni, akkor még jó is lehet.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4326)
SmiL2K Creative Commons License 2012.02.19 0 0 4328

Szia,

 

Termeszetesen nyaron kondenzacio lephet fel a bejovo agban, de csak akkor, ha egesz magas paratartalom van kint es joo hideg a szobad. Azert legyen kondenzviz elvezetes!

 

Nyaron en nagyon alap szelloztetest szeretnek napkozben, este pedig a kulso belso homerseklet alapjan kiszelloztet, igy talan jobban bent marad a hideg.

 

Udv,

 

T

 

 

Előzmény: sanya727 (4327)
sanya727 Creative Commons License 2012.02.19 0 0 4327

Az elszívó nyílásokat hová érdemesebb rakni ,ha a mennyezetben lessz  a közepére a helységnek ,vagy jó a sarokban is? a befúvók is a mennyezeten lesznek ezeket középre gondoltam ,mert így vízszintesen tudom teriteni minden irányba,vagy nem jól gondolom ?Mi a helyzet a nyári üzemeltetéssel ilyenkor pont forditva működik a dolog és kondenzvíz keletkezik a beszívó kis csövekben ,vagy nem?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.18 0 0 4326

Talán valahogyan (forró dróttal?) el lehetne távolítani a kis távtartó bordákat olyan mélységben, hogy az így keletkezett egybefüggő rések maguk legyenek a levegő osztó/gyűjtő ki/bevezetések.

Mondjuk a tábla szélétől kezdve egyre nagyobb mélységben, hogy egy ferde vonalat képezzen, a páratlan rétegeknél meg a tábla túlsó szélétől kezdve. Vagy csak a páros sorokat "kikaparni" ferdén és akkor az egyik levegő bevezetés oldalról történne, a másik meg a tábla végénél (remélem érthető vagyok).

Előzmény: MZ/Y (4324)
sanya727 Creative Commons License 2012.02.17 0 0 4325

A befúvás helyett nem inkább átszívást akartál írni ? én hosszabra csinálnám az egészet ,mintsem széleset  így ahatásfoka is jobb lenne ,mert a levegő tovább tartózkodik akamrákba így több hőt tud átadni ,a másik meg ha keskenyebb úgy egyenletesebb lessz azáramlás a szélén is.

Előzmény: MZ/Y (4324)
MZ/Y Creative Commons License 2012.02.17 0 0 4324

Nem tudom, létezik-e 3 mm-es, az esetleg beleszuszakolható lenne (falvastagség függő persze). Aztán hogy az mennyit folytana az egészen, hogy be lenne iktatva - gyakorlatilag toldóként - a csövekbe.

 

No meg nálam az is kérdés, hogy lesz a 4-es polikarbonátba befújva a levegő? Ha csak egy mondjuk 120-as kerek cső valami idommal átalakítva ehhez, akkor - szerintem - könnyen előfordulhat, hogy a polikarbonát középső cellákában jóval több levegő megy, mint a szélsőkben. Legalábbis a légkorrektoroknál egy ferde lappal szokták irányítani a levegőt, hogy minden oszlopban egyforma legyen a légáram.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4323)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.17 0 0 4323

"A két külön ág rétegenkénti elszeparálása pedig 4 mm-es 1 kamrás polikarbonátot tervezek:"

 

Van valami tuti ötleted az egymásnak futó élek légmentes összekötésére?

Vagy nem számít egy kis levegő-átszivárgás a kimenő és a bemenő légáram között?

Előzmény: Athos27 (4322)
Athos27 Creative Commons License 2012.02.17 0 0 4322

Sziasztok,

 

Kissé elhavazódtam (szó szerint is...), de időközben megjöttek a polikarbonát minták.

 

A 20 mm vastag 5 kamrás így néz ki:

 

 

A két külön ág rétegenkénti elszeparálása pedig 4 mm-es 1 kamrás polikarbonátot tervezek:

 

 

Az 5 kamrásnál a vízszintes elválasztók nagyon vékonyak, emiatt a hőcserének jobb hatásfokúnak kell lennie, mintha egymásratett szimpa kamrásakat használnánk, viszont a bevezetők illesztése nem lesz egy relax munka...

 

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.17 0 0 4321

Amikor működik a Marley, akkor hány fokos kinti hideg esetén hányas sebességfokozaton hány fokos levegőt fúj be a szobába? (közvetlenül a befúvó lyuknál mérve)

Előzmény: AerNI (4317)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!