ebben is van igazság. mondjuk én olyan párra gondoltam, ami már másik évben is adott jó galambot. de ha 2 év alatt csak 1 jó lett belőle akkor én is örömmel tenném ki a szülőket és mondanám azt, hogy na majd ha te tényleg annyira szuper leszel, akkor mehetsz a tenyészbe. és máris csökkentettük a tenyészdúc létszámát. ami jó érzés tud lenni.:)
Valami alapján pedig dönteni kell, mert ha sose döntünk, vagy csak 3 év múlva, az is egy döntés. Nincs más lehetőségünk, mint a valószínűségekkel dolgozni, és mindig lesz példa lefele és felfele kilógó galambokra. Ha egy tenyészpárnak elvesznek a fiai, az egyetlen megmaradt meg ász lesz, akkor szerintem az selejt pár. A véletlen összehozott egy genetikai variációt, ami sosem fog megismétlődni. Ritkán nyerhetünk a lottón egymás után ugyanazokkal a számokkal. Egy jó versenyzőnél mindig van esély, hogy a tenyészértéke is jó. Szóval szerintem akkor járunk el helyesen, ha a meglepetés-bajnokot magát próbáljuk továbbtenyészteni, nem pedig a szüleit.
én már korábban kiszálltam, mert még állományépítés alatt vagyok. 44-et kezdtem el röptetni és 4 kerületi úton 10 veszett el. A maradékban kevesebb a hím, ezek mind megmaradnak. a tojókból majd származás alapján fogok válogatni (az eddigi élversenyzőim lányainak, hugainak van esélye megmaradni). Van olyan tenyészpár itt is akinek minden utódja megvan, és olyan is akiknek csak 1-2 gyereke maradt meg. de ez alapján nem döntök a szülők sorsáról, mert volt már rá példa, hogy az egy megmaradt gyerek lett sokhelyezéses champion, a "sokgyerekes" család meg elkopott az öregversenyken. Mindenki "panaszkodik" nálunk is, hogy sok fiatal megmaradt.
48 galambot neveztem, a tréningek után 44 db kapott chipet.
5 verseny alatt 7 db veszett el, de még tegnap, meg ma is jött haza galamb chippel.
Eredmények: első úton 3763 galambból volt egy kerületi I. díj, csapatban a végén a 20. helyen végeztem 38 helyezéssel. /30-ból 10-es befutós bajnokság/
Rengeteg fiatal maradt, 1-1- helyezéses galambokat is levágtam.
Több fiatalt hagytam az előző évekhez viszonyítva. Az össz létszám ami kitelel 20 hím, 24 tojó. Persze most még 26 tojó és 23 hímnél tartok. Próbálok némelyikbe belekötni.
Nálunk a fiatalok versenye a várakozásoknak megfelelő volt, kezdetben még jobb is. 30 gyűrűt használtunk fel, 28 fiatalt neveztünk, és 5 versenyút után 21 fiatal maradt a dúcban. Kellemes meglepetés a székesfehérvári Molnár Józsi bácsi hagyatékából származó tenyészpár. 5 fiatalt röptettünk belőle, mind megvan, egy egyesületi 3. díjat is köszönhetünk ennek a családnak. Két úton előfordult, hogy a testvérek egyöntetűen megverték az állományunkat, 3 és 4 beszállt egy perc alatt, később jöttek az egyéb származású többiek. Ez szerintem nagyon biztató. Az utolsó két út nem volt eredményes, szerintem a hétközi tréningek hiánya miatt, illetve egy ajándék fiatalt ki kellett selejteznem trichomonas miatt, nyilván volt ideje végigkenni a csapatot.
Kíváncsian várom a beszámolókat a fiatalok versenyéről!?
A saját galambjaim teljesítménye számomra megfelelő volt! lényegesnek mondható változás az elmúlt 2 évihez (3+4db) képest, a 6db -os veszteség, és az a tény, hogy van 3 párom a tenyész dúcban amikből minden induló galamb (4,4,4 db) végig csinálta a tortúrát és jelenleg is dúcban vannak! És ami a lényege szerintem a fiatalok versenyének, hogy az a két pár "tenyész" ami a 6db -os veszteség nagy részét okozta (2+2db-ot az indított 3+3db-ból) selejtezésre került a megmaradt 1+1db fiával együtt! Amúgy az eredményem szóra sem érdemes!
Szívessen olvasnám a saját eredményeitek értékelését!
Könyvben, szaklapban több minden van. A legérdekesebb dr Vercseg: A postagalamtenyésztés művészei c. kiadvány. Neten meg ilyesmi van pl: papagály, de a google jó barát. :)
Igen, van egy özvegy dúc és mellette van az ülőkés rész amiből hátulra nyílik egy kis volier. De azt nem mondanám, hogy ez a legtökéletesebb megoldás. Csak azt írtam le, hogy mi hogyan is csináljuk, illetve csináltuk.
2007. ÉV NOVEMBER 11-ÉN VASÁRNAP DÉLELŐTT 9 ÓRÁTÓL GÖDÖLLŐN A SZENT ISTVÁN EGYETEM SPORTCSARNOKÁBAN TARTJA "V. CHAMPIONOK, GYŐZTESEK TALÁLKOZÓJA" KIÁLLÍTÁSÁT A MAGYAR POSTAGALAMB SPORTSZÖVETSÉG.
Kiállítási feltételek: A kiállításra nevezhet és azon részt vehet, aki tagja a Magyar Postagalamb Sportszövetségnek, 2007. évre versenyengedélyt váltott és a 2007. évi eredménylistákon tudja igazolni galambjai eredményeit, nincs eltiltva a versenyzéstől.
A 1634-es hozzászólásban belinkeltem egy hosszútávú típus képeit, ami nagyon tetszik nekem. Most láttam hasonlókról képet itt2 és itt1. A tulajdonos Marc de Cock. Nem hiszem, hogy egy ilyen jellegzetes típus fennmarad rokontenyésztés nélkül.
ez azt jelenti, hogy csak egy özvegy dúc van illetve mellette a volier, amiben a hímek éjszakáznak vagy van egy külön ülőkés dúcrész éjjelre a hímeknek?
A lényege a rendszer, mint a postagalambászatban általában. Mi 2002- ben kezdtük el a totálözvegységet és eredményeink ugrásszerű javulásnak indultak főleg sprint számokban, de később már hosszú távon is. Nálunk a tojók 14!! héten keresztül nem tojtak és ez a bizonyossága annak, hogy jó úton jártunk illetve a rengeteg tagszövetségi díj! Na ennyit az öntomjénezésről.
A mi módszerünk lényege, hogy nappal a hímek vannak a fészekben, este a tojók. Nappalra a tojók egy volierben vannak kizárva és így nem párosodhatnak. Estére egyedileg a fészkükre zárjuk őket. Reggel és este is mindkét nem repül felváltva, ezt rotációs módszerrel oldottuk meg. És itt jön az, hogy sok szabadidő kell, mert meg kell várni reggel és este, hogy a tojók illetve a hímek közül az utolsó galamb is bejöjjön, hogy a másik nemet ki lehessen engedni. Ez csak az első két hében nyűgös, mert utánna megszokják és beállnak a sorba úgyis, amelyik nem áll be attól megválunk!
szerintem a totál özvegységnek nincs párja! Ezt azért írom, mert mi 5 éven keresztül űztük ezt a módszert és elég jó erdeménnyel. Persze ennek a módszernek alapfeltétele a sok szabadidő!!!
ha nem lesz időd és nem tudsz ott lenni akkor a totálözvegy a legrosszabb megoldás szerintem. sztem 14 klasszik özvegy hímmel elfoglalt emberek nagyobb csodát tudnak művelni, mint 14 pár totálos özvegygalambbal. ráadásul olcsóbb is a dolog.
ez a létszámvarázs 2-3 alkalommal elcsábított engem is a totál felé, meg is bántam mindig. ha jönnek, akkor kevés is tud jönni nagyon. ha nem jönnek akkor meg felettébb bosszantó 30-ból kettőt-hármat helyezni.
Azt gondolom több sporival történt beszélgetés útán a témáról, hogy a természet ereje elöbb utóbb úgyis vissza állítja a rendet, ezzel a lépéssel ( szezon közbeni összeengedés) csak meg gyorsítjuk ezt a folyamatott. ezért én nem tartom jó ötlettnek!
Nálam úgy alakult, hogy az első utakon helytálltak (ami nem nagy szám, csak képességeik korlátai között értendő), a szezon közepén a nagy semmi, és az utolsó katasztrófautakon megint elfogadható teljesítményt nyújtottak. Egészségük rendben levőnek tűnt végig. Nem tudok másra gondolni, csak arra, hogy a tojókkal való kapcsolat meglazult (azokat egész szezonban nem látták), belefásultak az özvegységbe. A két utolsó úton ez már nem számított, ott az életükért küzdöttek. Azért gondolkodom a szezon közbeni összeengedésen, mert úgy a tojókat is versenyzésben tarthatnám, ami jövőre szempont lehet, ha nem akarom összesen 14 hímmel beérni, aminek a fele egyéves lesz.
az influenza miatt tavaly a 6. út után összeengedtük a galambokat. néhány hím a vedlésben való elmaradást 2 toll dobásával gyorsította meg. na akkora lyukkal a szárnyban már nem szívesen pakoltam volna sehova. mondjuk akkor nem is terveztük a röptetés folytatását de korábban is előfordult már, hogy szezonvégi összeengedésnél kettőt dobott valamelyik és a leghosszabb utakra nem lehetett pakolni. mondjuk annak a szezonnak mindegy volt már, nyilván azért lett beszüntetve az özvegység. de én úgy vélem ki kell bírnia ezt 8-10 hét özvegységet a galambnak. idén a 13 versenyből 12-re mentek özvegyen és a legjobb eredmények a szezon második felében születtek.
Ezt firtatnám még: "nekem a szezon közbeni összeengedésnél az a rémképem van, hogy mi van ha a legjobb hím dob két tollat egyszerre?" Van valakinek olyan tapasztalata, hogy az összeengedett özvegyek bármi módon rosszabb helyzetbe kerülnének, mint a természetes módon röptetettek, ahol a fészekrehajtás és gyorsabb vedlés nem jelentik az eredmény akadályát?
olyan cikkre is emlékszem , hogy a házkörüli tréning leptikézését taglalja az író, azt állítva, hogy sokat nem dob a kondíción egy félórás kőrözgetés. szerintem is kábé annyit ér, mint maratonfutónak egy séta az újságosbódéig. ennek ellenére a megszokásokkal teletűzdelt rendszeremben benne van a reggeli és esti házkörüli tréning. hogy negyed órás vagy másfél órás repülés az mindegy, ebből nem vonok le következtetéseket, mert értek már meglepetések.
Olyant is ismerek, aki úgy totálözvegyezik, hogy van két padlása egymás mellett, reggel a hímeket engedi, este a tojókat. Mindegyiket a saját padlásából, semmi terelgetés. Mindegyik a saját padlásába tér vissza. Mikor verseny van, a hímekhez (fészkek) ugranak be. Mikor rákérdeztem, nincs-e zavar ebből, azt mondta, nincs. Tudják, miről van szó. Legyen az ember okos.
Kissé már úgy tűnik nekem, hogy bármely módszer jó. Mindenre van precedens. Ami az egyik helyen hibának tűnik, a másik helyen nem az. Most olvastam egy totál özvegységi módszerről, ahol nem terelgetik a galambokat, csak hetente egyszer. Szerdán a tojók helyet cserélnek a hímekkel és passz. Házkörüli repülés csak a fészkes részről van, tehát csak heti 3x kerül egy versenyzőre sor, hogy kidughassa a csőrét a dúcból. Azt mondanám, hogy ez szarvashiba, mert ha már nincs hétközi magántréning, akkor mindennapi kiadós repülésre van legalább szükség a ház körül. Ez a pacák nem gondolkodik ezen, hanem inkább megnyeri a bajnokságot. Hihetetlen.
Igen gondolkodom ezen, de félek, hogy akkor a jelenlegi kb.8 hét özvegység kitolódik 10-11.hétre és talán épp akkor amikor a számomra oly "kedves" igazi versenyek vannak jön a formában a lejtmenet! Nem tudom, sokmindenen töröm a búrám, hátrány a számomra, hogy a környezetembe, kevés az olyan hosszútáv megszállott mint én hogy estleg tapasztalott cserélhetnénk és ne kelljen mindent saját magamnak kikisérletezni! Perzse tudom, más galambok más dúc, más életritmus cccc. de akkor is rövidebb idő alatt több mindent ki lehetne próbálni!