Keresés

Részletes keresés

jmmakk Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4353

mosni sajnos tud :) 

mos=most

Előzmény: jmmakk (4352)
jmmakk Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4352

Sajnos már késő, pedig 100e spórolhattam volna, de akkor ez kb. 1400 GBP körül volt. Nekem ez lett októberben, páraérzékelővel és akkor 1400 EUR (egyébként mos is) volt. Eddig mondjuk meg vagyok elégedve. Nagyon jól szabályozza a teljesítményt a párától függően. Ez is 22W-t eszik 90m3/h-nál az én csövezésemmel (spiró + sonodec csövek).

Előzmény: Törölt nick (4351)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4351

Nem, és ez a jó hír: Vadi újjan, számlásan ennyi ;)

Előzmény: jmmakk (4350)
jmmakk Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4350

Ez a tied és eladod, vagy hogyhogy ennyi?

Előzmény: Törölt nick (4343)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4349

Itho Ieco4,

angol leiras a gyatro oldala

magyar forgalmazo (tudtommal nem hivatalos)

 

Előzmény: Sa_nyi (4346)
Athos27 Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4348

"aki szóba állt velem az is röhejes árakat mondott"

 

Igen, ezzel én is találkoztam már, de leginkább olyan formában, hogy vedd meg a cuccot kompletten! Hogy mi van benne, az gyártási titok! Na persze...

 

Én kereszt-ellen fronton inkább azt gondolom, hogy ami számít, az a minél nagyobb felület és hogy mennyi ideig áramlik a levegő a hőcserélőben.

Terveim közt volt egy olyan elrendezés is, hogy 2db 10m2-es keresztáramú sorba egymás mögött - ami ráadásul ugye sokkal könnyebben kivitelezhető házilag. A 20% hatásfok különbség azért sokat számít, de ez kettő keresztáramú használatával szerintem csökkenthető.

 

Nem ragaszkodok az ellenáramúhoz, csak a minél magasabb hatásfokhoz. Akkor most igazam van? ;)

 

Az árazás meg tényleg pofátlan. Olyan, mint az esküvői csokor. Ha kérsz egy dekoratív csokrot, akkor az x, ha véletlenül kiejted, hogy menyasszonyi csokor lesz, akkor egyből ugrik az ár +70%-ot.

A szellőztetést is sokan luxus cikknek gondolják, pedig nem annak kéne lennie.

 

Különben valami külföldi oldalon találtam kínai gyártók egész érdekes kereszt- illetve ellenáramú alu hőcserélőit és ezek kombinációit! aránylag elfogadható áron. A probléma ott kezdődött, hogy "hány konténerrel rendelsz?" :)

 

Nálad végül milyen rendszer lett kiépítve?

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4347)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4347

"Milyen gyárira gondoltál?"

 

Semmi konkrétra, mivel nem ismerem az aktuális árakat.

(régebben még próbáltam hőcserélő árakat kiszedni egyes kereskedőkből, de tele lett a tököm a sok hülyének-nézéssel: aki szóba állt velem az is röhejes árakat mondott)

 

"amit meg itthon találtam, az főként keresztáramú és kis felületű."

 

Nem tudom, hogy kik terjesztik ezt a "ami keresztáramú az szar" legendát, de szerintem nincs igazuk. Egy (helyesen alkalmazott) ugyanakkora felületű keresztáramú és átlagos ellenáramú hőcserélő között max 20 százalék a hatásfok különbség, de még egy csúcsszuper ellenáramú (pl Paul sakk-légcsatornás) is csak kb 30-35 százalékal jobb hatásfokú tudtommal egy ugyanakkora hőátadó felületű mezei kínai keresztáramú hőcserélőnél (ami esetleg negyed/tized annyiba kerül).

Tehát ha nagy felületű hőcserélőt keresel, akkor igazad van, de ha ragaszkodsz az ellenáramúhoz, akkor 70-80 százalékban nincs igazad ;)

Ráadásul mivel a hozzánemértők el vannak ájulva az "ellenáram" varázs-szótól, ezért a gyártók/kereskedők igen vastag ceruzával árazzák ezeket (az árkülönbség távolról sem a hatásfokban jelentkező 20-30 százalék ;)

 

Szóval én a helyedben nagy felületű (min 5-10 m2) és teljesen mindegy, hogy milyen formájú hőcserélők árai iránt érdeklődnék mindenfelé

(engem is érdekelnének az aktuális árak, ráadásul egy rakás termék az év végével egyszerűen eltűnt a piacról).

Előzmény: Athos27 (4345)
Sa_nyi Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4346

Ez milyen gép?

Előzmény: Törölt nick (4343)
Athos27 Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4345

Eredetileg 4mm távolsággal számoltam, így a 20 m2-es hőcserélő mérete 70×35×34cm

Kissé butítva, de ha belenézek oldalról, akkor kb ilyen alakú a vágásnál az anyag a félgömb kitüremkedések miatt:

 

 )

(

 )

(

 )

 

A legmagasabb és a legalacsonyabb pont közt nem egészen 2mm a távolság.

Kiszámoltam 5mm-es távtartóval is, akkor 42cm-es magasság jött ki, ami még mindig nem vészes, mert kb 50 cm széles dobozt tervezek neki a paplanos szűrő nagy felülete miatt.

A légellenállást biztosan megnöveli, de az örvénylés miatt talán jobban étveszi, átadja a hőt is.

 

Mekk Elek! Milyen gyárira gondoltál? A Recair-es rendelésről sajna lecsúsztam, amit meg itthon találtam, az főként keresztáramú és kis felületű.

Előzmény: Törölt nick (4342)
Athos27 Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4344

Azt próbálgattam, hogy fogóval kicsit rásegítek, akkor szépen kisimul a felülete, mivel nagyon vékony az anyag. Esetleg oldalról még kaphat egy takarást amit szilóval kikenek, így az teljesen leszigeteli.

A prototipust 20m2 felületűre tervezem, a golyómintás fóliát jelenleg a legolcsóbb helyen bruttó 680 forintért vesztegetik négyzetméterenként, azaz valamivel 14.000.- alatt lesz az anyagköltsége + kb 2 m2 pvc, vagy más műanyag lemez.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4340)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4343

Akit erdekel esetleg a kovetkezo parameterekkel rendelkezo komplett hovisszanyeros szellozteto, az dobjon egy mailt:

- 300 000Ft

- 95% feletti hovisszanyeres (100m3/h)

- fokozatmentesen szabalyozhato max/min (20 - 320m3/h) legszallitas. Kapcsolorol valaszthato min/kozep/max legszallitas +10, 20, 30 perc maximalis uzemmod valasztas.

- nyari bypass es vezerles

- teli fagy vedelem, legszallitas modulacioval es belteri bypass szeleppel

- 2x G3, G4 vagy F7 szuro

- kb 24 watt fogyasztas, 90m3/h, 100Pa mellett

- 150 es csocsatlakozasok (belso atmero), valaszthato also vagy felso beszivassal 

Előzmény: Törölt nick (4342)
Törölt nick Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4342

Szerintem a golyominta miatt jelentosen meg kell majd novelned a tavolsagot a lemezek kozott, igy az egesz szendvics vastagabb lesz es/vagy kevesebb reteget tudsz csinalni ugyanakkora meretben.

Ugyancsak megno a szerkezet legellenallasa a huplis feluleten kialakulo orvenyles maiatt.

 

Sima lapokkal jobban jarsz!

 

Előzmény: Athos27 (4338)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4341

"http://dl.dropbox.com/u/18770076/Klingenburg/GS_Freezing_0901.pdf
5 fokkal a HIDEG oldal fele kell donteni ugy, hogy a lamellak fuggolegesen allnak. (Test 4)

Ebben az esetben lehet a leggyorsabban kiolvasztani es ujrainditani (bypass kinyit, var amig olvad)"

 

És utána a külső üregből egyszerűen csak el kell vezetni a mínusz hét fokos vizet ;)

Előzmény: SmiL2K (4330)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4340

Még egy kérdés: nem-e fog-e ez a golyómintás lemez túl sokba kerülni? Annyira,hogy ha hozáadod a sok ráfordított időt, abból talán kijönne egy gyári hőcserélő?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4339)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.23 0 0 4339

Mit teszel a lapok közé és mennyire fogod öszeszorítani őket, hogy az a golyóminták "völgyeinek" legmélyén is tökéletesen tömítsen?

Talán jobb lenne ezeket a völgyeket rugalmas helyett (legalább részben) valamilyen képlékeny anyaggal kitölteni.

Előzmény: Athos27 (4338)
Athos27 Creative Commons License 2012.02.22 0 0 4338

A képek megint lemaradtak, bocsi.

 

Ami terv most körvonalazódik bennem: (Bocs a képekért, most rajzoltam paintben)

84×33 cm, két végén ék alakban vágott 0,1 golyózott alu lemez (1.kép), rajta 4 mm vastag műanyag távtartók (2. kép-pirossal jelölve), majd újabb alu lemez, és végül megint távtartó fordított helyzetben (3.kép)

 

 

 

Az eljárás ugyan az, mint amit durkonorbi írt a 4240-es hsz-ban, csak itt nem polifoam a távtartó és sokkal vékonyabb a lemez

A távtartók kb 10mm szélesek lennének, így tartást adnának a hőcserélőnek és bizonyos távolságonként ki lennének fúrva és 3-as menetes szárakkal lennének összepréselve.

 

Jut eszembe, a golyómintás lemez amiról írtam:

 

Mivel a felület domború/ homorú, ezért a felület nagyobb, mint sík lemez esetén, valamint a levegő talán nem "siklik" át a lemezek közt, hanem örvénylik, amitől jobb hatásfokot remélek.

Athos27 Creative Commons License 2012.02.22 0 0 4337

Bocs, kissé be voltam már lassulva :)

Szóval értrem a koncepciót és úgy tényleg el lenne szeparálva a két ág, viszont elég nagy törés lenne a légáramban amit a ventikkel kéne kompenzálni.

Kipróbáltam a nagy fordulaton való vágást is, de sajna olyan vékonyak az ok az elválasztó lapok, hogy megnyúlnak, behullámosodnak és buktam a pontos illesztést.

 

Viszont az alumíniumos hőcserélő egyre szimpatikusabb az alábbi okokból:

- könnyebb vele dolgozni,

- szétszerelhető konstrukció -> lehet tisztítani, javítani,

- szerintem jobb a hőátadása.

 

Ami terv most körvonalazódik bennem: (Bocs a képekért, most rajzoltam paintben)

84×33 cm, két végén ék alakban vágott 0,1 golyózott alu lemez (1.kép), rajta 4 mm vastag műanyag távtartók (2. kép-pirossal jelölve), majd újabb alu lemez, és végül megint távtartó fordított helyzetben (3.kép)

 

 

 

Az eljárás ugyan az, mint amit durkonorbi írt a 4240-es hsz-ban, csak itt nem polifoam a távtartó és sokkal vékonyabb a lemez

A távtartók kb 10mm szélesek lennének, így tartást adnának a hőcserélőnek és bizonyos távolságonként ki lennének fúrva és 3-as menetes szárakkal lennének összepréselve.

 

 

 

 

halaloszto Creative Commons License 2012.02.21 0 0 4336

asztali korfuresz pont jo lenne (pl 250-es lap, 4000 fordulat, 60-80 fog), csak kell vezetot gyartani, mert allitva kell tolni az anyagot. meg azt is meg lehet csinalni precizre, hogy 45 fokos a kivagas szele, oldalrol szepen egyenletesen kanyarodik az aramlas.

 

vajk

Előzmény: durkonorbi (4335)
durkonorbi Creative Commons License 2012.02.21 0 0 4335

Hát... ezt csak nagyon nagy fordulattal lehet szépre vágni... pl. körfűrész, nagyon apró fogazással (pl. 180-as tárcsán 40+  fog)... a hő húzza az anyagot, az alacsony fordulat/frekvencia meg szaggatja... az igazat megallva nem túl bizalomgerjesztő az a nagyon vékony belső ebből a szempontból... ;(

Előzmény: Athos27 (4331)
halaloszto Creative Commons License 2012.02.21 0 0 4334

sot, minden sorbol kivagod a tavtartokat, de a szelen a paros sorokban balrol, a paratlanokban jobbrol. a veget meg befenekeled telibe. es jobbrol meg balrol lesz a ket csatlakozas.

 

vajk

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4333)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.20 0 0 4333

pl minden második sorból kivágod a távtartókat olyan mélységben, hogy azokat a rétegeket oldalról tölthesd fel levegővel.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4332)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.20 0 0 4332

"Értem a koncepciódat, nem rossz gondolat, csak a teljes elszeparálás nem tűnik biztosnak"

 

Az én "koncepciómban" a hőcserélő bevezető szakaszai nem az éléhez odatoldott különáló darabokból lennének, hanem magából a polikarbonát lap végéből lennének kialakítva (a függőleges távtartók kivágásával, hogy ott oldalirányban is mehessen a levegő).

Mi lehet teljesebb elszeparálás, mint a polikarbonát saját eredeti elválasztófala?

Biztos, hogy jól érted, amit leírtam?

Előzmény: Athos27 (4331)
Athos27 Creative Commons License 2012.02.20 0 0 4331

A kamrás polikarbonát sajna egyre veszettebb dolognak tűnik... :(

Próbálkoztam hétvégén azzal, hogy milyen módon lehetne úgy vágnik az anyagot, hogy utána pontosan lehessen illeszteni a 4 mm-es lapokat.

A felhozatal közt volt dekopír nagyon finom fűrészlappal, fémfűrész, lombfűrész, még a cekaszos hungarocell vágót is bevetettem, de egyik módszer sem adott olyan vágási felületet ami tetszett volna.

 

Más megoldást keresve viszont találtam golyómintás 0,1 mm-es alumínium fóliát, amit sokkal könnyebb pontosan vágni. A megfelelő távtartókkal egész működőképes ellenáramú hőcserélőt lehetne belőle kreálni. Kb azon a módon amit a 4238 hozzászólásban írtam.

 

Mekk Elek,

Értem a koncepciódat, nem rossz gondolat, csak a teljes elszeparálás nem tűnik biztosnak, illetve szerintem eléggé megtöri a légáramlást.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4326)
SmiL2K Creative Commons License 2012.02.20 0 0 4330

Sziasztok,

 

Megosztanek veletek egy erdekes tanulmanyt, ami erdekes eredmenyre jutott:

 

http://dl.dropbox.com/u/18770076/Klingenburg/GS_Freezing_0901.pdf

 

Miert erdekes? Azert mert a klingenburg-ek vettek a faradtsagot arra, hogy kulonbozo poziciokban lefagyasszak a hocserelojuket.

 

Az eredmeny meglepo lett:

 

5 fokkal a HIDEG oldal fele kell donteni ugy, hogy a lamellak fuggolegesen allnak. (Test 4)

Ebben az esetben lehet a leggyorsabban kiolvasztani es ujrainditani (bypass kinyit, var amig olvad)

 

Udv,

 

T

 

 

 

 

MZ/Y Creative Commons License 2012.02.20 0 0 4329

Értem, mit mondasz, csak nehéz megvalósítani - mérni meg végképp', hogy jó lett-e. Persze ha valaki talál megfelelő alkalmazást, amivel lehet tervezni, aztán meg is tudja pontosan csinálni, akkor még jó is lehet.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4326)
SmiL2K Creative Commons License 2012.02.19 0 0 4328

Szia,

 

Termeszetesen nyaron kondenzacio lephet fel a bejovo agban, de csak akkor, ha egesz magas paratartalom van kint es joo hideg a szobad. Azert legyen kondenzviz elvezetes!

 

Nyaron en nagyon alap szelloztetest szeretnek napkozben, este pedig a kulso belso homerseklet alapjan kiszelloztet, igy talan jobban bent marad a hideg.

 

Udv,

 

T

 

 

Előzmény: sanya727 (4327)
sanya727 Creative Commons License 2012.02.19 0 0 4327

Az elszívó nyílásokat hová érdemesebb rakni ,ha a mennyezetben lessz  a közepére a helységnek ,vagy jó a sarokban is? a befúvók is a mennyezeten lesznek ezeket középre gondoltam ,mert így vízszintesen tudom teriteni minden irányba,vagy nem jól gondolom ?Mi a helyzet a nyári üzemeltetéssel ilyenkor pont forditva működik a dolog és kondenzvíz keletkezik a beszívó kis csövekben ,vagy nem?

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2012.02.18 0 0 4326

Talán valahogyan (forró dróttal?) el lehetne távolítani a kis távtartó bordákat olyan mélységben, hogy az így keletkezett egybefüggő rések maguk legyenek a levegő osztó/gyűjtő ki/bevezetések.

Mondjuk a tábla szélétől kezdve egyre nagyobb mélységben, hogy egy ferde vonalat képezzen, a páratlan rétegeknél meg a tábla túlsó szélétől kezdve. Vagy csak a páros sorokat "kikaparni" ferdén és akkor az egyik levegő bevezetés oldalról történne, a másik meg a tábla végénél (remélem érthető vagyok).

Előzmény: MZ/Y (4324)
sanya727 Creative Commons License 2012.02.17 0 0 4325

A befúvás helyett nem inkább átszívást akartál írni ? én hosszabra csinálnám az egészet ,mintsem széleset  így ahatásfoka is jobb lenne ,mert a levegő tovább tartózkodik akamrákba így több hőt tud átadni ,a másik meg ha keskenyebb úgy egyenletesebb lessz azáramlás a szélén is.

Előzmény: MZ/Y (4324)
MZ/Y Creative Commons License 2012.02.17 0 0 4324

Nem tudom, létezik-e 3 mm-es, az esetleg beleszuszakolható lenne (falvastagség függő persze). Aztán hogy az mennyit folytana az egészen, hogy be lenne iktatva - gyakorlatilag toldóként - a csövekbe.

 

No meg nálam az is kérdés, hogy lesz a 4-es polikarbonátba befújva a levegő? Ha csak egy mondjuk 120-as kerek cső valami idommal átalakítva ehhez, akkor - szerintem - könnyen előfordulhat, hogy a polikarbonát középső cellákában jóval több levegő megy, mint a szélsőkben. Legalábbis a légkorrektoroknál egy ferde lappal szokták irányítani a levegőt, hogy minden oszlopban egyforma legyen a légáram.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (4323)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!