Keresés

Részletes keresés

saja75 Creative Commons License 2017.11.27 0 0 545

Szia,

a bortesztben (ha Bakonyi féle) kell lennie egy táblázatnak is, ami mutatja a középértékeket sav-ra és kén-re is.

Hordód vagy tömlőzárású - ekkor van pumpa hozzá; vagy parafinolajos - ekkor parafint öntesz a fedél és a hordófal közé. A olajos verziónál a fedél a bor tetején úszik; a tömlős verziónál tudsz olyat csinálni, hogy a fedél alól kiengeded a bort és akkor valamennyi levegő marad a bor és a fedél között, ugyanis a tömlő nem engedi lejjebb menni a fedelet.

Azt, hogy 5,5 kg cukrot teszel hektónként a musthoz:...... ! Használj cukor helyett tápsót és vagy fajélesztőt, ha kell! De mivel a családod hosszú évek óta borászkodik, gondolom indokolt az 5,5 kg cukor/hektó egyébként.

PZs

Előzmény: arsenalfan007 (544)
arsenalfan007 Creative Commons License 2017.11.26 0 0 544

Sziasztok Kedves Fórumtársak!

 

A segítségteket szeretném kérni:

 

Rizlingszilváni borom fejtés és szűrés után (+kénezés, csak úgy érzésre porral) élesztős utóízű maradt. Tudnátok esetleg segíteni, hogy mit lehetne vele kezdeni? A bor jelenleg műanyag tartályban van, ami úszófedeles, mindig tele tartály (nem tudom pontosan mi ezeknek a neve), de korábban fahordóban erjedt. Szeptember vége felé szüreteltük, 1,5 hete lett lefejtve. A forrás gyorsan beindult a hozzáadott plusz élesztő segítsége miatt (1-2 nap alatt elkezdett forrni). 5,5 kg cukrot raktam minden 100 l-hez egyébként. A család egyy  része évtizedekre visszamenően borászkodik hobby szinten, én is már több, mint 10 éve aktívan részt veszek benne, de ilyen problémával még sosem találkoztam.

 

Illetve még egy kérdésem lenne:

 

Vettem egy bor tesztelő készletet, ami alkalmas a savtartalom és a kéntartalom mérésére. Tudna valaki esetleg segíteni, hogy fehér illetve vörös bornál mekkora értékek az ideálisak ennél a két összetevőnél?

 

A válaszokat/segítséget előre is köszönöm!

 

G

asztal78 Creative Commons License 2017.11.22 0 0 543

Nálam is hasonló a helyzet, maradt még cukor bőven a borban. 8 hét erjedés után fejtettem, hordókat feltöltöttem és nagyon óvatosan kéneztem.

Ezután már csak türelmesen várni kell, szépen fog alakulni a bor!

saja75 Creative Commons License 2017.11.20 0 0 542

Szerintem fejtsétek le a durva seprűről! 8-10 fokon elég sokáig el fog menni az erjedés.

 

Előzmény: jaro1979 (541)
jaro1979 Creative Commons License 2017.11.19 0 0 541

Körülbelül 6.-hete vannak rajta a seprűn,de nem is nagyon akarnak tisztulni.Elég zavarosak még az üvegballonokban,de talán tényleg jobb lenne lefejteni őket a durva seprűről.A pincében vannak ahol kb 8-10-fok lehet.

Előzmény: Maci_P (540)
Maci_P Creative Commons License 2017.11.19 0 0 540

Nem írtad, mióta erjednek, mert ha még csak pár hete, akkor én még békén hagynám, de ha már hosszabb ideje, és ülepítés nélkül került hordóba, lehet, hogy érdemes lenne a durva seprőről lefejteni, mert abból káros anyagok is visszamehetnek a borba. És lehetőség szerint a tartályt/hordót teljesen fel kellene tölteni, mert ilyenkor már nem biztos, hogy elég CO2 keletkezik a védelemre. Az erjedést lehetne gyorsítani melegítéssel: ha kis helyiségben van, annak a fűtésével, ha kis mennyiség, akkor melegebb (15-20°C) helyre cipeléssel. Mivel a saját élesztője még dolgozik, én nem oltanám be fajélesztővel, de ha mégis az mellett döntötök, alkoholtűrőt keressetek, mert az egyszerűbbek nem biztos, hogy bármit tudnának csinálni egy 10-12% alkoholos borral. De olyat is olvastam már, hogy ilyenkor kicsit megkénezik, és a tavaszi melegedéssel, ahogy a pince melegszik majd újra indul az erjedés. Bár nem tudom, mennyire jó dolog a megállított és újraindult erjedés.

Előzmény: jaro1979 (539)
jaro1979 Creative Commons License 2017.11.19 0 0 539

Egy újabb kérdésem lenne:agy ismerősömnek fajélesztő nélküli erjedés után még mindíg nagyon édeskés ízűek a borai.Tegnap kostolgattuk őket,még egy picit kotyognak de attől tart hogy édesek maradnak.Mit kellene tenni lefejteni és fajélesztővel újra melegebb helyen  elindítani az erjedést?

jaro1979 Creative Commons License 2017.11.18 0 0 538

Még a zajos erjedés utánni,/kb.4-5 cm vastag /úgy gondoltam előre lefejtem a seprűről majd ezután keverném bele a derítőszereket.

Előzmény: Tigris0704 (535)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2017.11.18 0 0 537

Már le van szellőztetve,kb fél gramm réz-szulfát(kupfát),seprő nélkül van már,a szag eltünt,az íze is jó.Mindjárt az erjedés után ki is jött a szag.70 literes műanyag edényben forrt ki,ami teljesen tiszta volt.Most már üvegballonokban van a bor.Teljesen le is tisztult.

Azt nem tudom,hogyan tudnám megelőzni,nem először fordul elő ez nálam.

Előzmény: Tigris0704 (536)
Tigris0704 Creative Commons License 2017.11.18 0 0 536

Ha erjedés közben már kénhidrogénes azt már az erjedés közben lehet érezni.

A leggyakoribb oka a kénhidrogénnek, hogy a sokáig üresen állt és kénezett hordót nem öblítik ki mielőtt beleteszik a bort.

Előzmény: zsebpiszok0510 (533)
Tigris0704 Creative Commons License 2017.11.18 0 0 535

Milyen seprő van még alatta?

Én mindenképpen egy fejtéssel egybekötve derítenék. 

Előzmény: jaro1979 (530)
Tigris0704 Creative Commons License 2017.11.18 0 0 534

Meddig volt üresen a hordó amibe tetted?

Előzmény: syntaxerror (532)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2017.11.18 0 0 533

A szőlőt kéneztem,fajélesztőt nem használtam.A forrás közben nem volt meleg.De viszonylag gyorsan kiforrt.Kb 2 hét.

syntaxerror Creative Commons License 2017.11.18 0 0 532

Kenezed a mustot? Hasznalsz fajelesztot? Felmelegszik erjedes kozben nagyon? Ezek ugy tudom hozzajarulhatnak a kenhidrogenhez (a fajeleszto csak kozvetve, a gyorsabb tehat melegebb erjedes altal)

Előzmény: zsebpiszok0510 (531)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2017.11.18 0 0 531

Mitől van a borban kénhidrogén?Hogyan lehet megelőzni?Sajnos az utóbbi években rendszeresen előfordul nálam.Leszellőztetem,kap egy kevés réz-szulfátot és eltünik.De nem akarom magam mérgezni rézzel.Kb.60 litert szoktam évente készíteni,spontán erjesztéssel.

jaro1979 Creative Commons License 2017.11.18 0 0 530

Tisztelt borászok egy kérdésem lenne,deríteni szeretném az idei boromat,és arra lennék kíváncsi hogy a derítőszereket már a seprűről lefejtett borba kell adagolni vagy a még seprőn lévő borba is lehet belekeverni?A CLAR SOL SUPER+VINO GEL kombinációját akarnám alkalmazni.

Köszönöm a válaszokat!

syntaxerror Creative Commons License 2017.11.12 0 0 529

Végül megúszta a rozé, szépen le is tisztult, egy hete lepalackoztam és azóta már ittunk is belőle két üveggel. Szóval valószínűleg tényleg köze van a fényhez a dolognak.

Előzmény: naivkezdo (523)
per onoszpora Creative Commons License 2017.10.28 0 0 528

Mustot szeretnék eltenni. Lehet-e kénezni?  A must szűrése, ülepítése nagyon nehéz. Van erre jó megoldás? A tartósítás is nehéz. Van-e a mustkészítésre jó technológia? 10 literre való Otellóm van még tőkén.

Előzmény: Maci_P (527)
Maci_P Creative Commons License 2017.10.27 0 0 527

A portói tkp-en ilyen. De úgy egyébként a must cukortartalmát szokták emelni, ha gyenge.

Előzmény: manófrici (525)
manófrici Creative Commons License 2017.10.27 0 0 526

Főzesd le pálinkának. Úgy tudom lehet.

Előzmény: Falusi1 (524)
manófrici Creative Commons License 2017.10.27 0 0 525

Van olyan gyakorlat, hogy bort alkohollal "fölerősítenek"?

Falusi1 Creative Commons License 2017.10.17 0 0 524

A téli és tavaszi fagyok miatt kevés fehér bor alapanyag a zajos forrás befejeződése után erősen elkezdett barnulni. Egy üvegballonban van, ami nincs teljesen tele. 

Mivel így még nem jártam, fogalmam sincs mit kellene tennem, hogy ezt a keveset megmentsem. Kérlek segítsetek mitévő legyek.

naivkezdo Creative Commons License 2017.10.10 0 0 523

Remeljuk jo lesz, amugy nalam is csak beszurodo feny volt, igaz nem barna uveg.

Előzmény: syntaxerror (522)
syntaxerror Creative Commons License 2017.10.09 0 0 522

Alapkenezes volt valojaban, csak fejteni nem fejtettem le a feheret. Ezt amugy tavaszig legalabb a tartalyban fogom tartani. A rozenak meg kicsit kene tisztulnia aztan szetszedem kis palackokba, de ha elobb elmegy ecetbe akkor buko, ezert kerdeztem. A szodas szifont megprobalom ha kijutok a pincebe a heten. Feny ott nincs amugy, es barnas az uveg is.

Előzmény: naivkezdo (521)
naivkezdo Creative Commons License 2017.10.09 0 0 521

Az mit jelent, hogy kis ken? En ugy tanultam, hogy az alapkenezest meg kell adni, nem kis adagonkent spriccelgetni. Min 40es szabadken, aztan derites szures palackozas:) es nincs gonda tarolo edenyekkel. Uvegballon problematikat irtam a masik topicban, viragosodni fog valszeg a feny miatt, ha nem szurod.

Előzmény: syntaxerror (519)
Maci_P Creative Commons License 2017.10.09 0 0 520

Amire tudok házi megoldást: a nem teljesen teli üvegballon: szódásszifonból CO2-t nyomok a bor felületére, és ezt 1-2 hetente ismétlem, így van felette egy védőréteg. De 5 liternyi hiányt nem szoktam hagyni, azt szerintem 1 patronnal már nem is lehet lefedni, inkább kisebbe fejtem.

Előzmény: syntaxerror (519)
syntaxerror Creative Commons License 2017.10.09 0 0 519

Üdv,

 

Készült az idén ~20 liter rozé borom. Egy nagy (50 literes) műanyag ballonban forrt, most raktam át egy kisebb üvegedénybe, és kapott kis ként is. A kérdésem az, hogy mivel az edény nagyobb (talán 25 literes), mennyi ideig tarthatom benne anélkül hogy ecetesedne vagy másképp elromlana? Feltölteni nem tudom, nincs mivel, fehérbort nem öntenék rá :)

 

A fehér egyébként két tartályban van, szintén kapott most egy kevés ként, de még nem paraffinoztam be csak rátettem az úszófedelet és a felső fedőt (tehát nem légmentes), ugye nem lesz baja pár hét alatt? Azt tapasztaltam hogy szépen letisztul novemberre, csak színmust tehát csak ilyen porszerű finomseprő keletkezik alatta. Tehát mondjuk 3-4 hét múlva fejteném, egybe kerülne az egyik tartályba, és akkor kénezném is mégegyszer amennyire kell, aztán paraffinoznám össze a tetejét.

naivkezdo Creative Commons License 2017.10.09 0 0 518

Kenezett must nekem egy ejszaka alatt is szepen leulepszik, de hogy pontos legyek kb 12 ora. 

Előzmény: Maci_P (517)
Maci_P Creative Commons License 2017.10.08 0 1 517

Az áztatáskor a cefrét szokták kénezni, hogy áztatás alatt védjék a fertőződéstől és javítsák a kioldódást. Préselés után ezért már nem igazán szokták a mustot kénezni. Viszont áztatás nélkül szokták a mustot nyálkázni, azt kénezéssel oldják meg. Ebben az esetben 1-2 napig ülepítenek, így a durva seprő már nem kerül az erjesztőedénybe, tehát nem kell erjedés után rögtön fejteni.

A leválasztott must gondolom a színlét jelenti nálad, a présmust máshogy került kezelésre.

Ha az első kénezést jól állítod be, utána hosszú ideig nem kell újabb kénezés, de persze időnként hasznos egy-egy mérés. Az első kénezést nem feltétlen kell az első fejtéskor megtenni, ez sok-sok körülménytől függhet. Ha ekkor már szárazra kierjedt a bor (vagy olyan édessége van, amit te pont szeretnél), nincs szükség almasavbontásra, mert pont megfelelő a sav érzete, mehet a kén. Ha még kell erjedjen, akkor várni kell még a kénezéssel. Alacsony savú/alkoholú bornál, meleg pincében vigyázni kell, mert hamar betegedhet, ilyenkor a kénezést nem igen lehet húzni.

Előzmény: jaro1979 (516)
jaro1979 Creative Commons License 2017.10.08 0 0 516

Úgy olvastam valahol hogy a leválasztott mustba is kell kén majd az első fejtéskor és a második fejtés alkalmával is kell kénezni,s mindig el kell/ene/végezni ezek előtt a kénsaavszint mérést és beállítani a megfelelő szintet.

Előzmény: Maci_P (515)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!