Ma högutában elpusztult 1 anyanyulam és vannak neki 16 napos kisnyulai hogy tudnám felneveli öket mit lehet nekik adni hogy megmaradjanak vagy nincs rá semmi garancia hogy megmaradnak!
Még mindig eladó/ elcserélhető a baknyulam. Fiatal, március első hetében született, 7 fős alomlétszámmal. Apja német lepke, anyja pannon fehér. Szemrevételezés alapján egészségesnek érzem, korához képest jól fejlettnek gondolom. Most 5kg körüli, szobamérlegen mértem.
Lucernát, szénát, árpát, zabot, nyúltápot kap enni. Oltva nincs, az állományomban myxomatózis jelei nincsenek, a tenyész állomány oltott, mélyalmos rendszerűek a ketrecek.
Kezdő nyulas vagyok, ezért nem vagyok egy profi, vannak hiányosságok az ismereteimben. Akit érdekel a csere, vagy megvásárolná a nyulat, az írhat az e-mail címemre (nyílvános) vagy fel is hívhat napközben a 0620/394-ötkettőnégy0 számon, ha nem veszem fel visszahívom az illetőt.
Képeket csatolok.
Továbbá lenne még két eladó baknyulam, ők április huszonhatodikán születtek, apja ugyan az a bak, anyja egy másik pannon fehér nyulam. Most 4kg körül járnak, szintén egészségesnek néznek ki az én szememben.ű
T/egnap vettem észre a másfél éves anyanyulamon, hogy az egyik csecsbimbójánál egy kis bog van. Szerintetek mitő lehet és mit adhatnék/ mivel kezelhetném?
Érdekelnek egyaránt a házi illetve gyógyszeres kezelések.
1 éves német óriás baknyulam helyhiány miatt eladó.Myxomatózis,RHD és rühesség ellen oltva van.A nyúl tömege 6 kg.Nagyon jól fedez.Továbbtenyésztésre kiválóan alkalmas.Érdeklődni e-mail-ben vagy telefonon bármikor.
Pedig van ilyen!2000-ben lett elismerve a Juráskó kft.(Józsa) tenyésztette ki újzélandi fehér,kaliforniai fajtákból.Sokan azt mondják ,hogy használtak fel hozzá óriást meg buszkátit is.Gyakorlatilag ugyanaz mint a pannon fehér és ugyanolyan termelési eredményekekel is rendelkezik.Csak az az egy a külömbsége a két fajtának ,hogy a debrecenibe vannak szürke fülü és orrú egyedek is.Józsán 10000 anyás törzstelep van .Nem sokan ismerik a fajtát csak Hajdú Bihar megyéből.Nekem azért jó mert közel van a tenyésztelep és könnyen tudok jó tenyészállathoz jutni.
igen az ottani szemügyrevétel a legfontosabb egy kép nem adja vissza a valóságos képet a nyúlról.Ja és azért írtam azt hogy a többség nem törekszik a jó minőségű nyúlra mert van akinek mindegy hogy milyen nyulat tart ,hogy tartja.Igazán kevés ember van aki tényleg ért a nyulakhoz.Én kezdő vagyok és volt és van is mit tanulnom még.
Pannon fehér,debreceni fehér tenyész és vágónyulak(igény szerint konyhakészen) szinte egész évben kaphatóak fajtatiszta állományból! email: g.nagy.imre1973@gmail.com
Igen ezt csak akkor lehet eldönteni ha élőben megnézed a nyulat és átvizsgálod minden fontos részét pl.:fülek,herék ,hogy megfelelő nagyságuak e,lábak stb).Azért vannak olyanok akik a minőségre törekszenek.
Nem igazán értem miért kell a hisztizés egyesek részéről! Elolvastam a hozzászólásait az úriembernek ahol azt írta 2 nyula tüsszög! Ezért úgy döntöttem és udvariasan közöltem,hogy elállok a vásárlási szándékomtól! Ennyi!
A többi már csak belemagyarázás!
+ ! 2500Ft-ot biztos nem adnék egy bizonytalan eredetű és egészségi állapotú 2,2 kg-os nyúlért!
Ha csak ennek a kettőnek "poros" a zab, a többinek meg nem, akkor ez számomra azt jelenti, hogy ez a kettő érzékenyebb, gyengébb az immunrendszere. Az elhúzódó tüsszögés előbb utóbb "megágyaz" valami másnak is.
Akármilyen szépek is 99%, hogy nem hagynám meg őket. Ha bak vonalon is bejön egy ilyen érzékenység, akkor rövid idő alatt elterjedhet az állományban genetikailag. Persze, ha gyakran vásárolsz idegen helyről tényészegyedet, akkor ez nem annyira számít, de érdemes rá figyelni.
A zabot meg át kell rostálni, esetleg meg is lehet mosni, ha nagyon poros. Az "ez van" néha sokba kerül! (szerintem)
Csak kérdés hogy mi az átvágás benne mert lehet öreg ,lehet foghibás,stb.Persze lehet minden jó is de a mai világban nem arra törekedik a többség hogy jó minőségű nyula legyen.
Nagyon általános kérdést tettél fel. Hogy nálad milyen lesz a JÓ ketrec az sok tényezőtől függ, innen nem lehet megmondani a tutit.
Csak egy példa: a nyúl nem szereti a huzatot, ha huzatmentes helyen lesznek, akkor lehet teljesen hálós ketrecet is csinálni. Huzatos helyen zártabb a célszerű, különben állandóan küzdesz majd a náthával.
Olvass vissza, használd a keresőt, tölts le pár nyulas könyvet stb. Tervezgess!
2x2 centinél nagyobb hálót azért ne használj és a padlóra nem igazán jó a fonott drótháló, oda rács való.
Igaz nem nekem szólt a kérdés,de engedd meg hogy nyilatkozzam! :) Nagyon szép a feje; testalkata is szép hengeres;fülei rövidek jó húsosak;és tiszták! Szerintem nem rossz,bár személyesen az igazi megvizsgálni és csak utánna dönteni. :) (Herék lent vannak e; talpak állapota;nincsennek e véletlen elváltozások a testén;fogak stb...)
Átszenvedett meleg napok után ma végre megszülettek a kisnyulak 2 anyától is (8 és 12 db; utóbbit talán szelektálnom kellene a meleg miatt)... szerencsére egyelőre mindenki rendben van. Viszont, a hőség meglátszik a kicsiken: méretbeli eltérések, gyengeség stb.
Tanácsot szeretnék kérni! A pajta, ahol a nyulak laknak már teljesen át van forrósodva... kora reggel 24 fok, késő délután 34-35 fok is van kint. Vajon a kisnyulak a fészekben ezt mennyire tolerálják? A nagy állatokat nyilván tudom hűteni (fülvizezés, vizes rongy, jeges palack)... de, nekik nem árthat meg a nagy meleg? Arra gondoltam, hogy esetleg nappal behoznám őket a hűvös lakásba és éjjelre visszavinném az anyához... Ez járható út, vagy felesleges bajlódnom?
Előre is köszönöm a tanácsokat! (És tudom, nyáron kár fialtatni... tanultam belőle!)
Tulajdonképpen azért,hogy minél szinesebb legyen a keverék állományom.De inkább keverékből vadast és fehéret akarok többségben mert azoknak jobb szokott lenni a súlygyarapodásuk(én ezt tapasztaltam).A sárgák és kékek viszont elég látványosak.
Köszi!Azok a képen debreceni és pannon fehérek.Jelenleg azt a célt tűztem ki ,hogy kabátrajzosból minél több színváltozat legyen(jelenleg van: vasderes,sárga,vadas,fekete és még a kéket szeretném).a súlygyarapodásuk már megvan:3 hónapos korra elérik a 3 -3,5kg-ot és a húskihozataluk is 55% körül van ekkor.
Nekem 5+ éves törpenyulam van. Kb 5 évig volt tenyésztésben, és mindaddig jól nevelt! Mivel már nem törpézek így nem tudok véleményt mondani, mert nem fialtatom. De egy nyúl 10-12 évig is elél, így még 3-4 évig tenyésztésben lehet tartani.
Most van 10 anyám és abban van már 2 öregebb és azok helyett kellene 2 nőstény de csak ha hül az idő kb. szeptember vége felé.De majd bak is kellene csak később.
Így van!Azért magyar óriás tenyésztők éppen akadtak az országban 2004-ben pl.:Völgyi Tamás,Szélpál Zsolt stb. és volt hova nyúlni tenyészállatokért.Te volt/van aki még most is a német óriással kevert magyar nyulakat nevezi magyar óriásnak(most nem akarok neveket irni ,de lenne ilyen több is)
Értem!Akkor a jövőben számíthatok rád férfrissítésben?Nekem is pannon,debreceni fehér magyar és német óriás keverékek és vannak kabátrajzosok is(ezek is német keverékek) most próbálok minél több színü nyulat összehozni.
Vagy legalábbis próbálom...... ha valaki tud a közelbe( Pest m. keletre) az szólhat, megveszem! Estleg Román-Magyar határ közelében(Erdély) ill Ukrajna de csak Kijevig !!!
Én itt 2-4 hetes kicsikről beszélek, nem a nagyokról! Mint írtam ezek még vergődnek, ficánkolnak. A nagyokkal nekem sincs gondom, igaz van akihez kellett 1 év mire az egyik bolond anyából olyan kezes lett, hogy egyszerűen etetéskor meg kell simogatni... Szóval a lényeg, hogy a kicsikről volt a szó, ezek még fürgék és hiperaktívak. Ahogy nőnek úgy lesznek kicsit kezelhetőbbek.
Nem tudom, Te hogyan oltasz, de nálam nem "vergődnek" a nyuszkók oltáskor. Engem az nyúl ismer, nem fél, bal kezemmel megsimogatom, jobb kezemben a tű és zutty, kész, meg sem rezdül. Nem mondom, amikor kezdtem én is bénáztam - a sajnálat, fájdalomokozástól kialakuló félelem-, rosszul szúrtam. Lényeg a határozottság, ma már izomba kerül az oltás. 3 hetes nyuszkót pedig a leg egyszerűbb, úgy lefogom, hogy meg sem tud mozdulni. Persze a Te törpéid jóval kisebbek, mint az én husikaim. :-))) A mai tűk már nem tőrnek el, nem ridegek, alkoholban kimosom és felhasználom nyomtatópatron töltéséhez, nem fúrok, átnyomom, és még akkor sem törik.
Említettem tesómnak, hogy hogyan lehetne ilyen pelletállót készíteni. Erre meg elmagyarázta a dugattyús pelletálló elvét, pedig ezekelőtt nem csinált ilyesmi gépet.
Ez a legegyszerűbb, házilag is elkészíthető. Mindössze egy erős motor kell hozzá. mert szerintem kézzel nem biztos hogy lebírja tömöríteni az ember.
Az első variációt javasolnám. Akkor még az anyatej véd, és mire kialakul (6 nap) a saját védettség éppen "lejár" az anyától származó védettség.juhostttszakinak igaza van, olyan állatorvosra hallgass, aki nem csak kutya, macska, hörcsög szakember, sajnos ezekből van a többség, igaz nem tehetnek róla, kevés az állat, nem tudnak gyakorlatot szerezni. Olyan dokitól nem is fogadom a tanácsot, akinek nincs meg a háttere. (pl. röntgen) Szakkönyvek (képek) alapján mi is meg tudjuk állapítani a bajt, terápia is van, na és a gyakorlati tapasztalat. Mi is "boncolunk" gyakran, látjuk az egészséges szerveket, a beteg azonnal feltűnik. Szóval a 3. hét az ideális Myxovac szérum beadására.
Kisvárda,Cigánd,Sárospatak utvonalon vagy vonzáskörzetében keresek 2 anyának és egy baknak való süldő , fajta tiszta nyulakat!
Pannon fehér, debreceni fehér,új zélandi,lepke tarka fajták közül szeretnék választani.
A fajta választásban is szívesen fogadok tanácsokat.
Érdekelne az is,hogy ha ketrecet készítek, az alját és az oldalakat milyen rácsméretű dróthálóból célszerű készíteni.( Most készülők vásárolni dróthálót)Esetleg ha tudtok olcsó beszerzési forrást,megköszönném!
Attilának nem keverék nyulai vannak?Szerintem magyar vadas már nem létezik csak magyar óriás nyúl.Ha idegen baknyulat keresel szólj nekem is hasonló nyulaim vannak mint neked.Délután én is teszek fel képet.
A szakirodalom szerint már 2 hetesen lehet oltani. De ezt pontosan nem egy mezei állatorvos fogja megmondani, mivel speciálisan olyan doki kellene, aki jártas a nyulas témában. 2 hetes nyúlnál inkább az oltási nehézségek jelenthetnek gondot. egy idősebb nyulat könnyebben mozgás nélkül lehet tartani. Ha egy kicsi hírtelen elkezd vergődni, a tű beletörhet. Szóval ezt vedd figyelembe inkább, hogy betudod-e őket oltani, vagy sem.
Köszi!2 választásom van vagy beoltom a nyaralás első indulási napján őket amikor 17 naposak vagy majd 23 án tudom mikor megérkezek akkor pont 4 hetesek lesznek.Szerinted/ek mi a jobb választás??
Sziasztok!most vettem egy 20 adagos vakcinát és tapasztalatokra lenne szülségem hogy valaki oltott már 3 hetes kisnyúlakat?,mert a doki azt mondta az 5 hetet meg kell várni mert ilyen fiatalon nem tud ellenanyagot termelni.Arra lennék kíváncsi hogy van e elhullás vagy valamilyen szövődmény .Segítségeket előre is köszönöm...
A jobbik eset, ha csak poros a takarmány. A rosszabbik, ha valami légúti betegséget kapott. Sajnos az én bakom az utóbbit kapta. Mire észbe kaptam már késő volt. Figyeld sürven, ha brummogó dörmögő hangot ad, akkor mielőbb el kell kezdeni a kezelését, mert ekkor még megmenthető. Ha pedig nem létfontosságú tenyész állat, akkor jobb levágni.
Az anyákkal nincs baj mert május elején beoltottam őket Szerencsére.Egyébként egy pár napja tettem fel képeket de ha majd lesz egy kis időm akkor még teszek fel képeket.
Helo.Igen én árultam a német óriást is de az csak cserebere útján került hozzám.Amugy én az attila 314 által tenyésztett magyar vadas nyulakat tartok most 3 anya van és a hozzájuk hozott 2 db kisbak kapta el a vírust.Az egyik előhasú anyám most 23 án fialt 12 db ot és mind megvan szóval ez egy szapora fajta.Igen jó ez az oldal mert egyedül elég nehéz nyulat tenyészteni főleg ha otthon csak egy kicsit is ellenzik.A nyúl elég kényes állat és még sok betegsége is van de nekem kellenek a kihívások..
Én úgy tudom lehet már 5 hetes kortól oltani(én beszoktam azokat is).Én meg már 2. jártam úgy hogy fialás előtt 1 héttel oltottam anyát és mind a két anyának a kisnyulai holtan születtek,sőt az egyik anyát le kellet vágni(kutyának) mert megdöglött volna pár óra mulva.Biztos az oltás miatt volt mert addig soha nem volt még ilyen,amikor pároztatás előtt oltottam az anyákat.
Szia!A két kis bak .Még kezdeti stádiumban de levágtam.A kisnyulakat féltem szerinted mikor lehet leghamarabb beoltani őket.Most ugy döntöttem bak növendéket majd csak jövőre hozok (mostanában ez a bak dolog nem akar összejönni) sajnos jövőhéten akartam beoltani őket de ugy látszik már késő,sajnálom mert már egy kicsit hozzámnőtt de az biztos hogy szenvedni nem hagyom az csak rosszabb nekik is a többi nyúltenyésztőnek is és a kicsiknek is.Egyébként a kicsiknek nincs valami védelme az anyatejtől??(Ez csaka egy gondolat).Na mindegy igy jártam.OLTANI KELL!!!De megtudnám folytani azt az embert aki behozta európába ezt a ki.....vírust.
Eladó 9 db 8 hetes nagytestű keverék növendéknyúl Hajdú-Bihar megyében átlag 2kg-sak,mixomatózis ellen oltva. g.nagy.imre1973&gmail.com (képeket emailban tudok küldeni vagy láthatóak a 28463. hozzászólásban).
Igaza van Gergőnek. Ez a táp adalékok. Magam részemről nem támogatom a tápozást, persze csak 10-15 anya, ill. szaporulata esetén, az "könnyedén" megoldható természetes takarmányozással, réti széna, lucerna széna, szemek, víz, nyalósó adagolásával. Ettől több, szerintem kereskedelmi mennyiség, gazdaságosabb tápozni, gyógyszerezni, de ez mind a hús minőség romlásához vezet. Saját felhasználásra nem szabad tápozni!
Sziasztok!!!Egy tanács:Akinek Hajdú-biharban oltatlan nyula van az oltsonmert nálam megjelent a myxomatózis.Tipikus fül és orr probléma.Ami nekem nem volt oltva az elkapta.
Ez csak egy tipikus nyúltáp összetétel. A nyúlnak érzékenyebb a gyomra, nem lehet úgy csinálni, mint pl kacsánál, vagy más baromfinál, hogy megemelem a fehérje tartalmat és gyorsabban nő. Ha a nyúlnál ezt eljátszod, nem nagyon fogja a szervezete bírni. A túl magas rost emelés sem jó, mert attól is zavarodik az emésztőrendszer... Szóval van egy optimális. Pár tizeddel lehet tologatni, de túl sok értelme nincs. Szóval mindegy, hogy milyen táp, azt kell nézni, hogy ne legyen dohos és túl porhanyósra tört. A másik pedig a gyógyszer... A clianox elterjedt a megelőzésben. Ez szép és jó. És ennyi is. Ha felhigítod a tápot, akkor már borul a szépen előállított forma. Gyengébb dózisban kapják a gyógyszert így ellenállóbb lesz a kokci a gyógyszerrel szemben. (nem konkrétan a kokci, de most nem tárgyalom túl részletesen.) Szóval vagy táp vagy nem táp. Az általad leírt kiegészítők nagyon jók, de a búzát csak picit adj nekik, inkább a széna felé tereld a témát, és akkor nem kell táp. A gyógyszeres megelőzésre meg ott van pl a coccifort amit nem folyamatosan kell adni. Már régebben is tárgyalva volt, hogy a táp higítása értelmetlen és nem mindig jól sül el, ha visszakeresel sok 1000 hsz-t megtalálod.
Nem jó!A kokcidózisos nyúlnak már antibiotikum kell ,ha azt akarod ,hogy megmaradjon!Nem ártana az összes vállaszt elolvasnod amit kaptál a kérdésedre leírtam mi a teendő ilyenkor,de leírom mégegyszer! Az ólakat hippóval fertőtleníted,veszel trisulmix port,colisultris stb.,adjál sok szénát a nyulaknak mert valószínüleg a kevés rost is okozhatta ezt.A citr-mixet nem ajánlom mert véletlen helyre hozná a nyulaidat meg drága is:) na mindegy nekem mikor beteg(kokcidózis) lett egy csapat(tél óta nem volt ilyen) ezt vettem nekik és 3 nap alatt helyrehozta őket utánna sem volt semmi gond csak kicsit le voltak maradva a többitől.
Túl sok szemes gabona, olajos és egyéb magvak, kukorica, borsó, bab,tejtermék, cukor és keményítőtartalmú termékek súlyos bélrendszeri problémákat okozhatnak. Ezek az élelmiszerek bizonyítottan hozzájárulhatnak a halálos kimenetelű enterotoxémiához, főleg a fiatal nyulaknál. A magvak, gabonák és a kukorica több keményítőt tartalmaznak, mint amennyit a nyúlbélflórája képes feldolgozni.Míg valamennyi keményítő probléma nélkülátjuthat a vékonybelen, a többsége eléri a vakbelet. Itt a keményítőtápanyagként szolgál az ártalmas baktériumok részére, melyek mérgekettermelnek és nagyon megbetegíthetik a nyulat. A rosttal ellentétben, melymegelőzi a fermentációt, a keményítő elősegíti az erjedési folyamatokat avakbélben. Ez az ártalmas baktériumok elszaporodását okozhatja, és bélcsatorna lelassulást és leállást mely halálos kimenetelű, ha nem kezelik időben. Legyen tehát óvatos, és ne etesse nyulát túl sok gabonával, gabonafélékkel,magvakkal, kenyérrel, stb.
Akkor most adhatok búzát, árpát és zabot a nyulaknak?
Kevés takarmány borsót és napraforgó magot se lehet adni nekik?
Nekem meg az almaecet nem vált be semmi hatását nem vettem észre a nyulakon se jót se rosszat-persze ez csak az én személyes tapasztalatom.Akkor inkább kapják a jó jonatán almát.:)Igaz én a szürt boltit itattam a házi almaecet biztos sokkal jobb lehet.Ebből azt akartam kihozni ,hogy ha valakinek nem áll rendelkezésére házi almaecet(elég sokmindenkinek nem) akkor nem sok értelme van a szürt bolti ecetet adni.
3hetesen kiszökött egy kisnyulam,vissza is tettem az olba.ezt el játszotta 5-6 szor,de meguntam....mondom ha kint akar lenne hát legyen!
4 hete kint van a kisnyúl én azt se tudom mit iszik mit eszik(szemes takarmányt tuti nem) füvet a kutyák kajájábol és semmi tulzás nélkül a 7hetes kisnyul testvéreinél látványosan nagyobb!!
most hogy van ez....pedig ő lót fut egész nap füvet eszik aztán mégis....
A baráti dologban meg olyan ,kissebb társaságra gondoltam aki érdekelt ebben a gyártásbanban.
Ehez sok minden kell: alapanyag, gépek legyártása, szállítás, szaktudás...stb. Ha mindenki kivenné a részét belőle hamarabb is összejöhetne a gyártás.
Egyszerüen leírja mindenki mit tudna válalni ezekből. Na ezt szeretném összehozni segítséggel.
Értékesítéshez sok minden kell: engedélyek, bevizsgálás,vállalkozás.....
De ha kicsit belegondolsz ha a társsaságból (barátokból) visz valaki abból nincsen gond, de ha értékesítem és megdöglik az állata itt fogja verni a kaput és szidja a ku... any....!!
Ez nem hiányzik. Nem csak nekem hanem másnak sem.
Önerőből ahogy számoltam télen tudom elkezdeni, tehát jó ha jövő nyáron beáll a dolog.
Bocsánat csak most olvastam tovább és sajnos nem vagyok a barátod,de amennyiben elfogadnál ( egyenlőre próbaidős barátnak)szívesen jelentkezem talán sikerül megfelelnem,mindenesetre törekedni fogok rá.Persze először ( őszinte leszek ) önös érdekből,de mivel sok ember jóbarátjának tekint remélhetőleg neked is lehetek a barátod,természetesen önzetlenül és öszintén.Üdv.Feri
Ha sikeresen legyártod,akkor én is szívesen vennék tőled eggyet,amennyiben megfizethető áron tudnád adni.Természetesen a téged megillető tisztességes haszonnal.
Hát ez most olyan dolog, ha sok pénzem van, akkor én mondom meg, mit hogyan tegyenek, hogyan gondozzák. Persze ez csak egy álom, nem fedi a valóságot, csak példázni akartam, hogy a sok citrex árán már egy segédmunkást lehet tartani. Természetesen amit tudok magam termelek mind növény mind állat téren. Húst nem szoktunk venni, a zöldségeknél meg általában amiből kevés van azt beosszuk hogy elég legyen.
Hát igen, a népet így lehet hülyíteni, de most magamat érzem nagyon hülyének. Most hogy így belinkelted beugrott nekem is, hogy jéé tényleg ez a só... (régen jártam általánosba :))
Hát sajnos ez ilyen.A legtöbb veszteség a nyúltartásban a pocséklás.Nem sok haszon van rajta mert ami a nyulak árából visszajön költöma takarmányra meg erre a vitaminra ,de nem is a haszonért csinálom.Ha egészsége hús kerül az asztalra amit te termeltél és nem kell hentesüzletbe járnod akkor már nyertél!Akkor felesleges nyulat tartani ha nem te gondozod őket :).
A citrexet én is próbáltam de tényleg nem vált be(egyáltalán).Idén vettem Citr-mixet és azt vettem észre ,hogy az anyanyulaknak kétszer annyi tejük lett mint volt és a meleget is sokkal jobban birják mint azelőtt.Én a csirkének nem adom mert anyit nem érnek mint az egész vitamin(csak egyszerű vegyes kettőshasznosítású paraszt tyúkok vannak) meg nem is igénylik olyan ellenállóak.
Még egy negatív hsz és végeztem. Ahhoz hogy folyamatosan add, ahhoz nagyon sok felesleges pénz kell... A magam példáját számolom. A melegben a vizet gyakran kell cserélni. Így vagy beruházok hogy hűtöm a vizet, vagy a drága anyagot kiöntöm. Így naponta többszörösen fogyik az anyag.
Ha már ősz van és nem cserélem csak naponta 1x mert jó hűvös van, akkor is az napi 10 ml (számolva, hogy kb 6-8 l az itatók összessége, mert 2 nagy kúpos itató van) A 100 ml napi 10 ml-es fogyasztással elég 10 napig. Egy hónap alatt 9000 ft csak citrex-re (az új nevét nehéz leírni bocsi) Egy szezon alatt megihatnak több 100 000 ft-ot is. Ennyi pénzből már külön fogadok fel egy embert a takarításra, vagy megúszom olcsóbban és takarítok magamnak.
A nevéből már gondoltam, hogy valami citrex-el kapcsolatos... Aztán rákerestem, és elsőként feltűnt: A citrex utódja... A citrexet is csodaszerként árulják csodaáron. Persze lehet segít a megelőzésben. Mi 1 dobozzal használtunk, mert iszonyú drága... De vegyük mi is volt benne: Tejsavó - ala probiotikum aszkorbinsav - ala c vitamin nártium-klorid - nem kerestem rá, de sztem fertőtlenítő citromsav, glicerin, propilénglikol, ammónium propionát - Ezeket személy szerint nem tudom miben hasznosak.
Az új készítménynél csak az van, hogy biológiai úton lebomló anyagok... Az mit takar pontosan? Drágábban eladjuk az előző terméket? 100g = 3000 ft. Kérdés, hogy mennyi vízhez való a 100g
Elnézést hogy ennyire pesszimista vagyok, de a citrex akármilyen csodakütyü nem vált világot... Hogy miért mondom ezt? Első évben minden nap takarítottam a csirkéket. Überjó állomány volt. Saját magam kevertem a takarmányukat. Csak rövid ideig kaptak gyenge tápot. Az ól gyakran volt fertőtlenítve Gondosan válogattam nekik a jó minőségű gyomnövényeket. Ez iszonyú sok munkát igényelt, de nem kellett gyógyszer, vitamint csak pár havonta kaptak, alma ecetet akkor még nem is kaptak.
A következő években már nem volt ilyen sok időm... Kevesebb és hanyagabb takarítás, olyan arányban kapják a takarmányt ahogy időm van rá... Ekkor vettük a citrexet is. Meg sok vitamin. Meg ezüst kolloid. Meg almaecet, meg aztán jött a kokci, így a kakaspor... Fizikailag könnyebb volt egy löttyintés, mint a sok precíz takarítás, de így is sok volt az elhullás. Szóval nem az a lényeg, hogy milyen dolgokkal vajákoskodunk mennyi pénzért, hanem hogy hogyan tartjuk rendben az állatot és milyen takarmányozást folytatunk. Nem kellenek hozzá csodaszerek hogy jó állomány legyen, csak sok sok idő és energia...
A Citr-Mix új, hatékony és gazdaságos megoldást kínál a kórokozók visszaszorítására
Az állatok közös szállítása esetén csökkenthető és megelőzhető az állatok keresztfertőződése.
Folyamatos használatával az állomány egészségügyi státusza jelentősen javítható, elkerülhetők többek között a Salmonella, az E. Colli és Clostridium fertőzések.
Magasabb dózisban már a meglévő bakteriális eredetű betegségek ellen is védelmet nyújt.
Antibiotikum rezisztens baktériumok által előidézett nem típusos hasmenések esetén is a Citr-Mix hatékonyan használható. Adagolás:
Megelőzés: 5-10 ml/10 liter ivóvíz folyamatosan.
Terápiás dózis: 30 ml/10 liter ivóvíz 3-5 napig folyamatosan itatva, majd további 5-8 napig 10-20 ml/10 liter ivóvíz. Ebben az esetben már nincs szükség bárminemű utókezelésre. Előfordulhat,hogy az első napon a Citr-Mixel kezelt ivóvizet az állat nem fogyasztja olyan intenzíven, de amint hozzászokik, a normál vízfelvétel helyre áll.
A Citr-Mix szerves, biológiai úton lebomló vegyületek keveréke, amely rezisztencia kialakulása nélkül pusztítja el a patogén baktériumokat és a hasznos mikroflórát nem károsítja.
A termék több, a természetben is előforduló alapanyag keveréke, amelyet egy speciális eljárás során kevernek össze. Így létrejön egy óriásmolekula, amely a felhasználás során nem bomlik le, az állati szervezetben nem szívódik fel, ezért minden olyan káros gombát és baktériumot elpusztít, amellyel közvetlen kapcsolatba kerülhet.
Elsősorban az ívóvíz fertőtlenítésére, a bélrendszerben előforduló káros baktériumok, gombák elleni védelemre, valamint felső légúti rendszer vagy felületi bőrfertőzések esetén is sikeresen alkalmazható. Használata könnyű és egyszerű:
Ivóvízbe könnyen és egyszerűen adagolható, ezáltal az emésztő traktuson keresztül szívódik fel
A Citr-Mix minden takarmány összetevővel kompatibilis és nem idéz elő nemkívánatos antagonista hatásokat. Ezzel szemben, számos takarmányösszetevő hatékony muködését segíti elő, mint például: antibiotikumok, probiotikumok, savanyítók, növényi takarmány kiegészítők, enzimek.
A Citr-Mix nem felszívódó, ott hat, ahol megfelelő mennyiségben érintkezik a kórokozókkal.
A környezetet nem károsítja, nem korrozív.
Rezisztencia kialakulása nélkül szinte bármikor bármivel keverhető (egyedül az élő itatható vakcinával nem használható)
Segíti a hasznos bélbaktériumok elszaporodását, a kedvező mikroflóra kialakulását.
Egészségügyi várakozási ideje nincs.
Szadadforgalmú készítmény, így állatorvosi rendelvény nélkül felhasználható.
Én bélkokcidózisra gyanakszom,de akkor tudom pontosan megmondani ha megirod hogy
a nyulaid mennyi idősek és mit kapnak enni?Fosnak a nyulak?Persze ez lehet a helytelen takarmányozás miatt vagy gyors takarmány váltás miatt is. Bélkokcidózis: Leginkább a 4-8 hetes korú növendéknyulak parazitás megbetegedése.Az coccidia tulajdonképpen minden növendék nyúl bélrendszerében megtalálhatóak kis számban ,de ha a nyúl immunrendszere legyengül több tényező hatására(pl.: vállasztás,takarmányváltás,szoktatás nélkül zöld etetése,külömböző stresszhatások stb.) akkor ezek felszaporodnak bennük.Tünetek: az állat étvágya lecsökken,bágyadt,guppaszt,lesoványodott,szőre borzolt fénytelen,csikorgatja a fogát.Teendő:Ólak,helységek fertőtlenítése(hippós vízzel),rendszeres takarítás,az állatok kezelése.Az állatok gyógyszeres kezelésekor szulfanamid készítményeket használunk.Vannak bevált vitaminok, gyógyszerek amik ezeket megelőzik/gyógyítják.Sokan a Trisulmixre esküsznek,de ottvan még a colisutrix,ultraseptyl stb.Én személy szerint nem vagyok a gyógyszerezés híve ,de az utóbbi időben nem is volt rá szükség.Én minden nyúltenyésztőnek és bármilyen állatfajt tartóknak a Citr-Mix-et(minőségi vitaminkészítmény) ajánlom.Ezt a vitamint elég kevesen ismerik még hazánkban mert nemrég került forgalomba.
sziasztok nem tudja valaki vélet lenül hogy mi lehet akkor a bajuk a nyusziknak ha felfújodnak és elpusztulnak már semmi ötletem nincs és nem tudom hogy segitsek rajtuk elöre is köszönöm
Helló Attila!Lenne feléd vagy bárki felé egy kérésem aki ezt meg tudná csinálni: Van pár képem és fel szeretném ide tenni őket ,de nagy méretüek így nem engedi a rendszer feltenni őket.Megköszönném ha te vagy valaki más fel tudná tenni mert nem értek a lekicsinyítésükhöz.
Igen, mind a kettő megvan és nagyon szeretjük őket.
Nataska, a picit nagyobb és nyugisabb 2x fialt. Az első fialása 6 gyönyörű nyuszika volt.
10 nappal ezelőtt fialt másodjára (nem terveztük). Most 8 gyönyörű nyuszikája van.
Sajnos az ő elhelyezése olyan, hogy a nap minden szakában nem igazán lehet fényképezni.
A kormos szájú, Mása 7 szép nyuszikát fialt elsőre.
Mása nagyon félénk és szeleburdi volt mindaddig amíg a fém etetőbe bele nem fejelt. Azt hittük eltört az álkapcsa. Nem tudott napokig rendesen enni és a fejét is félodalasan tartotta. A kicsinyei is éppencsak hogy szemezgetni kezdtek. Ezeknél is volt egy kis gond. A szeleburdi mama valószínű még pici korában ráugorhatott, mert már a fészekből a lábát húzva jött ki. Végül még kicsi korában levágtuk a séprüült nyuszit s láthattuk, hogy porclevállása volt a combnyakban.
Mását sokáig kellett pátyolgatni a fejes után. Nagyon kezes és végtelenül hálás nyuszika lett. Minden mozdulatával igyekszik kifejezni, hogy mennyire elfogad bennünket "főnyuszinak"
Mása és a 4 hetes picik jún. 14-én.
Mása kicsinyei júl. 19-én.
Azóta már a hűtőben vannak. A hőségben nem fejlődtek, csak tipródtak. Most a kifutók fölé kis ventillátorokat szerelünk.
Mása egy ifjú kaliforniai papával van pároztatva. Aug. végére várjuk a nyuszikákat.
Neki királyi helye van, mert a ketrece felett egy északra nyíló ablak van s gyakorlatilag az ablak előtt fekhet olykor, amikor ott kellemesebbnak tartja.
Minden, ami a nyúltartáshoz, -tenyésztéshez kapcsolható jó helyen van ebben a fórumban.
Bár én nem tervezem, hogy pelletálni fogok, de nincs kizárva, hogy szárazság idején ha ráfanyalodom, akkor pelletet, tápot is kénytelen leszek etetni a nyulakkal. Jó tudni miből s hogyan készül ez a termék.
Hozzászólásaidat nagy érdeklődéssel olvasom.
Egy fotó a legnépesebb csapatról. 10 nyuszika és a mama egy összenyitott kifutóban.
Az a baj, hogy így teljesen elkanyarodik a téma off irányba, aminek a többi "nyulas úr" nem feltétlenül örül. (Akiket nem érdekel a pelletálás, illetve a takarmány gyártás: ígérem egy darabig nem "szennyezek" többet.)
Kínával az a helyzet, hogy nagyüzemben gyártja azt, amire igény van. Az egyik gyártó csinálja ezeket a babakocsis pelletáló gépecskéket, és árulja őket néhányezer dollárért. Csinálja, mert van rá igény. Aztán a másik oldalon ott van például a Muyang. Takarmánypellet tekintetében a világ top3 gyártójának egyike, és a tűzipellet esetében is az élbolyban van. 100 millió alatt nem is nagyon lehet megúszni egy általa kínált sort (igaz, teljesen más kapacitástartományban dolgoznak az ő soraik). Jellemzően az amerikai és a német konkurencia árszintjén kínálja a rendszereket, talán 10-20% differencia ha van. (Érzékeltetve a különbséget: német gyártótól egy 7,5 kW-os, tehát a babakocsis kínai kapacitásának megfelelő gép kb nettó 5-7 mft. A babakocsis kínai 1 mft, és akkor abban már benne a van a behajóztatás is.)
Egyébként még egy mondat erejéig visszakanyarodva a pelletálás kapcsán fellépő problémákra (szárítás, aprítás stb.): Ebben a cikkben a brikettáló gépek vásárlása során felmerülő nehézségekről írok, de az analógia ugyanaz, mint a pelletáló berendezések esetében.
Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de szerintem a takarmány pelletálásnak kellene készíteni egy külön témát, mert tényleg lehet, valakit zavar, hogy részben elkanyarodtunk a nyúltenyésztéstől (bár gondolom, mindenkinek megváltás lenne a költséghatékony, házi takarmányozás).
Egyébként nagyon szépek a nyuszik, öröm nézni a témában elő-előbukkanó képeket. :)
Üdvözlök minden fórumozót!Régebben már irtam ide,de akkor Hb-i Imi néven ,de meg kelett változtatnom a nick nevemet mert valami oknál fogva nem működött.Hajdúböszörményben élek és német óriás keverék,pannon fehér és keverék nagytestű nyulaim vannak jelenleg, mert ezek váltak be nekem a legjobban.Jelenleg 10 anya és 2 bak van.Nagyon jól nevelnek jó a húskihozataluk is és 1 hónap alatt 1kg-ot gyarapodnak.
Nem leszünk kint kiállítóként. Egyébiránt nálunk a tűzipellet és "tűzibrikett" a fő csapásirány, a takarmánypellet előállítására azért más gépek kellenek. Az elv és az ökölszabályok viszont azonosak. Muyang nevű gyártónknak vannak takarmánypelletáló rendszerei, de a minimum kapacitás 1 t/h. Valljuk be, nincs túl nagy piaca itthon...
Nagyon forró az output, így erősen ajánlott, ha az a cél, hogy az anyag egyben maradjon.
Hozzá kell tennem, hogy az üzemi pelletálással kapcsolatban van tapasztalatom, 300 kg/h alatt nincs is gépsorunk. Próbálkoztunk kisebb kapacitású, de "normálisan működő" gépet találni, végül letettünk róla... Ezekre fizetőképes kereslet sincs.
Ha nem forró a végtermék, akkor ott valami hiba van...
Ráadásul a szárítás kis kapacitásban nem gazdaságos, így a "mini pelletálóknak" csak akkor lenne létjogosultsága, ha az alapanyag száraz és megfelelő szemcseméretű.
A motorra meg: a kapacitás majdhogynem egyenes arányban van a motor teljesítményével. Pl van 1,5 t/h-s pelletprésünk is, azon 160 kW-os motor van :)
Ezekről a pici gépecskékről (mi babakocsis pelletálónak hívjuk) annyit tudunk, hogy nem nagyon akaródznak működni. A szervíz-mérnökök szétszedtek már 2-őt is, de lesújtó véleményük volt az anyagminőségről, a kialakításról és úgy en block az egészről.
A videót hang nélkül néztem, így lehet, hogy a pasas gépén más motor van (vagy mást mond), de az említett ügyfelek masináin 7,5 kW-os az egység. (kinézet dettó, még a szín is ez a csúnyácska zöld.) Azokra a gyártó 160-220 kg/h-t füllentet, valójában 50-80 kg-ot sem tudtak, ráadásul a forró pellet azonnal szétesett. Nézegettük több alapanyaggal, de sehogy sem akart működni.
Ha valaki biztosra akarna menni, akkor kellene egy normális aprítógép (pl. egy kalapácsos malom), egy szárító (hogy a nedvesebb alapanyag se okozzon gondot), maga a prés és a végére egy pellethűtő sem ártana, hogy ne essen szét a cucc.
Igazad van, kezdek én is beleszeretni a gondolatba. Tényleg, sok mindent lehetne pelletáni! Na, milyen szuper műszót kreáltam? :-)) Lehet csinálni szárított csülkös bablevest! 20-30 szem puffantott pelet, 4 doboz sőr, kész a vacsi. :-))))
Micsoda praktikus dolog, pl. nem kellene mosogadni, gondol el mekkora piaca lehetne?
Én vagyok az, aki az alább található Best Machinery Kft.-s, pelletálásról szóló cikket írta. A statisztikában láttam, hogy rengetegen érkeztek ma rá az Indexről, így találtam ide.
Első körben azt tanácsolom, hogy akinek nincs rengeteg ideje, energiája és egyből sikerre vágyik, az ne kezdjen bele a pelletálásba. Sokkal-sokkal összetettebb folyamat, mintsem azt az ember gondolná. Az alább becsatolt videón egy kínai "csoda" pelletáló gép látható. 7,5 kW-os(!) motor hajtja, amely gyakorlatilag semmire sem elég (!), mert túl kicsi (!). Már csak ebből az egy adatból látszik, hogy itt azért több dolog együttállása is szükséges a működéshez. A videón látható gép itthoni ára durván nettó 1-1,3 millió (!) forint. Rendkívül gyorsan kopnak benne a görgők, valamint a matrica. Ha szennyezett anyag (pl kő) kerül bele, akkor azonnal vége. Gyakorlatilag semmire sem jó.
Ami a legfontosabb: pelletálás során a kulcs a nedvességtartalom. A videós kisgép 12-15% közötti nedvességtartalom mellett működik - relatíve - jól. Egyébként több ügyfelünk befürdött már vele, beállították a sarokba, és vagy beruháztak egy normálisba (10x ennyiért), vagy letettek a dologról.
Házi körülmények között épített brikettáló még csak-csak előfordul, de a pelletálás egy árnyalatnyit bonyolultabb, költségesebb hadművelet.
Ha valakiben a pelletálással kapcsolatos kérdés merülne fel, akkor nyugodtan tegye itt fel, holnap, illetve holnapután benézek és válaszolok.
(Ha túl összetett a kérdés, akkor meg válaszol valamelyik mérnök kollégám).
Összefoglalva: nagyon jól hangzik az otthoni takarmánypellet előállítás, de sokkal nehezebb és költségesebb, mint azt első blikkre a laikus vagy félig laikus gondolná.
Sajnos a napokban elpusztult az idős bakom, és még nem sikerült a helyére egy igazi "tökös" legényt szerezni, a fiával pedig nem szeretném visszapároztatni az állományt.
Ezért a srácot cserére kínálom (március eleji születésű, apuka 6kg németlepke, anyuka 5kg pannon), szeretnék érte egy hasonló kaliberű baknyulat, 1 év körülit, ha kell értékegyeztetéssel. A nyuszi Vácdukán van.
Nincs nyulam,de szorgalmasan olvasgatok néhány topikot,többek közt ezt is!Van némi gépépítő múltam,így adódik néhány kérdésem! Sikk vagy kör matricás gépen gondolkozol? Mekkora motor teljesítményre ,fordulatra gondolsz ? Végül: ezt mekkora fordulatra áttételezed le?
Hát ez nézőpont kérdése. Haszna van, csak nem biztos hogy költséghatékony. Ez olyan mint a néma kacsa tartás. Hasznos, mert már nincs legyünk, meg megesszük, meg néha sikerül eladni párat, de 100 kacsát nevelni így se gazdaságos, mert több az anyagi ráfordítás mint amennyit ér. Persze hobbi is, így fektetek bele energiát (és pénzt) De a pellet gyártás az inkább luxus kategória, amit csak akkor éri meg igazán űzni, ha legalább 0-ra kijön a költésg. Persze ez csak a saját meglátásom! Mint mondottam én is szeretnék pelletálni, de ez a videó nem győzött meg. Pontosabb számadatokkal lehetne csak meggyőzni, hogy mennyire éri meg.
Lehet adni neki. Én mikroelemeset szoktam venni. Van szelénes és van sima. A legdrágább a legelső, a legolcsóbb az utolsó. Csak akkor fogják nyalni, ha sóhiányuk van. Ez takarmányozás függő, hogy mennyi sót tartalmaz az adott takarmány. Ez meg területfüggő, hogy hol milyen a talaj...
Sziasztok.Lenne egy kérdésem hozzátok.Két előhasú anyanyulam 23 án fialt majd 25 én mind a kettő fialt még 1-1 et.Szerintetek miért van?Hűvösön vannak és a vizüket is cserélem .Én már kutakodtam az interneten de ilyet nem találtam.A szomszéd néni meg azt mondta hogy ilyen van. Neki még a disznó is csinált már ilyet régebben.Ha valaki tud segíteni hogy mi lehet ez azt megköszönném...
Nálam, a két elpusztult anya pótlására megmaradt két anya, négy hónaposak, akkora ramazurit csinálnak, állandó jelleggel, mostanában, hogy rossz hallgatni őket. Ugrálnak, szaladgálnak éjszaka, gondolom, akkor már nincs melegük, borogatnak, ketrecet rendeznek, ha nem hagyják abba, hamarosan szét esik alattuk :D
Nem biztos, hogy rögtön érdemes nyakonvágni.
Nekem, a legelső anyám ilyen, hogy ahogy kiveszem a baktól, egészen, amíg a gyerekek három-négy hetesek nem lesznek, bolond.
Szó szerint.
Nekiugrik a kezemnek, jó, nem harap bele, (azt a törpe anya csinálta egyszer, kényszerszoptatáskor, majdnem elharapta az artériámat, millimétereken múlt), támad, karmol, makog rám. Azért a fészket tudom ellenőrizni, azt hagyja, csak őt ne piszkáljam, még takarítani is úgy takarítok nála, hogy nagy a ketrece, a gyerekeket kiveszem ládástól, őt meg arrébb tessékelem a spaklival, vagy átteszem egy üresbe addig.
De, minden bolondsága ellenére kiválóan nevel, árpilisban 12-t fialt, egy elpusztult három naposan, még a rácson is kituszkolta a ketrecből, a többi gurult, és csak a harmadik héten jöttek ki a fészekből. Igaz, választásra csont és bőr lett, pedig etettem rendesen.
Ezért én elnézem, hogy hasasan, meg aprónéppel bolond, tudom, hogy ilyen, aztán óvatos vagyok vele, ennyi.
Úgyhogy, amíg ki nem öregszik, nálam helye van, a jó anyaságáért elviselem a bolondériáját.
A lánya dettó ugyanilyen volt hasason, mondogattam is, bolond asszony gyereke :D
Hát attól függ hány w-os motort tesz bele. Ha ettől nem képes többre, akkor sztem nem gazdaságos. Na meg sima pellet előállítása nem is olyan célravezető. A többi alapanyaggal hogyan keveri össze az ember a szénát? A videón elég hosszúszálú volt a széna. Jó dolog a pelletállás én is csinálnám, csak előbb számolni kell, hogy mennyibe lesz 1 kg előállítási költsége. Alapanyag, munka, áram.
hú,azért örülök,hogy legalább 5-öt sikerült felnevelned.Már látom,hogy nekünk esélytelen lett volna azt a 4 újszülöttet megmenteni,jobb is,hogy hamar elpusztultak.
Az egy hete elhozott kicsik,akik pénteken voltak 40 naposkat és az anyjuk a szállítás alatt elpusztult,tök jól vannak, esznek, nyüzsögnek, és 1 hét alatt híztak 30 dkg-t!!
A legelső nyulunk, amit júinius elején vettünk és akkor volt választás után 2 hetes,teljesen kifordult önmagából.(nőstény),tépi a rácsot,ugrál,reggel amikor adtam neki a szemes takarmányt úgy megharapot,hogy az csak csuda...a meleg miatt vagy ivarérett kezd lenni és bolond?ha továbbra is ilyen marad,meglesz az első vágásra ítélt...
Épp pár hete nézegettem én is szét a neten ezzel a témával kapcsolatban! :) Várom a fejleményeket!!! Sok sikert! Ha,már csak az udvaron levágott fű elraktározható volna pellet formájában télire, már az is nagy dolog lehetne szerintem! A húsdarálós ötletet sem vetném el,igaz kis teljesítményű de itt felénk gyakori, hogy szerelnek rá villanymotort. Szóval valamennyit le lehetne gyártani azzal is (Ha,csak hobby szinten otthonra kellene pl... :)) Valaki tudna pár rajzot a működési mechanizmusáról?
Szia !(Mikor elkezdtem nyulazni akkor elég sokat foglalkoztam azzal hogy milyen tápot adjak a anyulaimnak),keresgélés közben rábullantam egy hírdetésre(Nem tudom hol talán jófoogás ,stb..) amiben csincsillatápot ajánlottak ,igaz méreg drágán.Ő házilag készítette.Talán ha őt felkeresnéd akkor biztosan segítene a részletkérdésekben,mert én is megkerestem hogy lehet- e a nyúlnak csincsillatápot adni?Elég segítőkésznak tűnt.Sok sikert nem hiszem hogy könny lesz ,de remélem sikerülni fog.
Egyébként a nyuszik jól vannak ....Nem is gondoltam hogy a kisnyúlak ilyen hírtelen nőnek.
Ha emlékeztek, június 8-án fialt nekem is két anyám, az egyik alatt egy hetesek voltak a kicsik, a másik alatt két hetesek, amikor az anyák feldobták a lábukat.
Akkor, ugyanilyen hőség volt, és néhány a süldők közül+ a bak is szomorkodott, nem ittak, nem ettek, majd egy hétig.
Az anyákon kívül a többiek túlélték, a törpe anyával kínlódtam egy hétig, kényszerszoptattam a piciket, aztán, amikor a második anya is feldobta a lábát, akkor hazaadtam, (azóta csinált már 7 kicsi tündéri gyereket), és összecsaptam a két fészekaljat, akkora már csak 15-en voltak a húszból...
Három hétig kínlódtam velük, baráti segítséggel napi háromszor cumiztattam a bandát, tej+tejszín+icipici cukor keverékével.
Lassan, de biztosan fogytak....
Végül öten maradtak, ők már harmadik hete önállóan élnek a kinti nyuszipalotában.
Nagyon kicsik, ahhoz képest, hogy koruk alapján hol tarthatnának, de most már nagy zabálda van.
Meleg van, iszonyúan, akkor is meleg volt, nagyon. Azt gondolom, hogyha nincs az anyák alatt annyi gyerek, vagy egy se, akkor túlélték volna.
Szóval, szerintem, szigorúan az én csekély tapasztalatom alapján, érdemes kihagyni a nyári fialtatást, mert soha nem tudjuk, milyen idő lesz, 30-40-50 nap távlatában.
Kösz. De ezért nem utaznék 1400 km-t. A megfelelő gépnek az ára is 470 E Huf.... látszik rajta komoly darab de Kijevnél messzebb egy ismerősöm sem megy abba az irányba.
Amiről te beszélsz az a galandférgesség de nem hinném hogy az a baj nálad a betegségnek nagyobb előjele nincs a bogyón látható fehér babcsíra alakú vmi a FENBENDAZOL nagyon jó a gyógykezelésre ha kell tudok adni belőle én rendszeresen szoktam őket lekezelni megelőzés céljából.
Én is igy jártam hogy az egyik német lepke tarka keverék anyanyulam pont akkor esett a fiálasa mikor a multkori nagyon melegek voltak csak pontosan nem tudtam hogy mikor jár le az ideje többszó mint száz nekem 12db kisnyulat fialt 4szeri neki ugrásnak azok hatalmas kisnyulat voltak mint amelyek kb.6-7naposak és szörősek voltak a kisnyulak és az anyanyúl is megdögltt biztosan a nagy melegtől lehetet.
Én is csináltam már a halaknak, de az nem pelet, hanem bojli. Az könnyű csinálni (golyóforma), de valóban megoldható könnyedén a pelet formájú is. Itt van olyan anyag, amely összragaszja a cuccot (tojás). A takarmány peletet azért nem gondolnám, tojással kellene ragasztani, gondolom ott a nyomás és hő "ragaszt". Átgondolva, házi gyártású pelet szerintem gazdaságtalan. Maga a gép marha drága, üzemeltetés sem semmi és akkor még hol van a különböző adalékot, amit lehetetlen megtermelni. Ha sikerül is, akkor gazdaságos, ha piacra is jut, ott viszont ismét probléma van, állategészségügyi kerce-hurca, előírások, szakhatóságok akadékoskodásai stb. Szóval én úgy döntöttem, a témát dobtam. Azért figyelem sikereid.
Hallom mindenhol akadnak gondok a melegtől. Nálam két 1,5 hónapos nyuszkó pusztult bele a melegbe. Az esti-éjszakai viharba szülő anyám, megint nem épített rendes fészket és szétszórta a kicsiket. Kb. 7-en lettek voltak. Ha visszajöttem a nyaralásból megy a bográcsba...
A gép méretéből ítélve nem ennyire kis mennyiséget gyártottak. De hülyeséget nem akarok mondnai. 5-10 kg-hoz egy kézi húsdaráló is elég. Én majd ezt akarom kipróbálni, csak úgy hobbi szinten..
Oroszlánfejű törpenyúl (született: 2013.06.03.) kék és kék-fehér bakjaimat hasonló korú bakra és egy nőstényre cserélném. Oltási könyvük van. Szeged, esetleg Budapest vonzáskörzetében oldható meg a csere. érdeklődni: húsz530002egy
Természetesen már erre is gondoltam. Tervbe is volt valami féreghajtó vétele, de aztán csak madársóskát etettem velük egy kicsit. (Egyes férgeket kiűz, de nem széles spektrumú a hatóanyaga) Keverék kiskutyáknál a fokhagyma segített. Megettek (nem maguktól ették...) fejenként 2-3 cikk normál méretű fokhagymát, 2 nap múlva még a "szemüket is kifosták". De azóta élnek és virulnak, egészségesek. Macskának inkább széles spektrumút vettem ami mindenre jó. Eddig úgy néz ki hogy segített.
Nyúlnál eleve nem tudom, milyen férget kell írtani. Első körben a disznónak/csirkének való por alapúra gondoltam.
Szerény véleményem szerint a bélférgeket csak úgy nem szarja ki az állat. Ha így lenne akkor feltakarítom a trágyát és nem kell féreghatjó. Szóval ha adol is neki féreghajtót, utána kell figyelni a trágyát, esetleg vizsgálgatni a bogyókat. Ezzel megtudhatod, hogy volt-e értelme a féregírtónak.
Ha már megvan a pelletálló gép, akkor csirke pelletet is elő lehet állítani, csak más takarmány arányokkal.
Mellesleg régen néztem a pvtv-n ilyen pelletálló gépet. Ott házilag csinálták bojli készítésre. (nem vagyok pecás, így ha hülyeséget írtam sorry). Költségre nem emlékszem, de ezirányban talán lehet keresni olcsó megoldásokat.
Ezt honnan veszed? Lehet van benne igazság, én személy szerint nem tudok ilyenről, ezért kérdezem.
A többi kérdésed pedig nem összetevőkre vonatkozik, hanem a gyártási folyamatra! De te összetevőket kérdeztél! A pellet méretet meg egyszerű megoldani. Nézel valakinél egy kis tápot és leméred az állagát. Kézzel fogható biztos eredmény.
Vagy a nedvességtartalom, vagy a szárazanyagtartalmat kötelező feltüntetni. Most meg nem mondom fejből, mert már rég láttam tápos papírt, de tudom. Ezen kívül az aminosavtartalmat és vitamintartalmat is feltüntetik, de ezeket háznál egységesen meghatározni, sztem nem lehet, vagy csak költségesen.
Ma érdekes dolgot láttam. Első fialású anyanyulam nem megette az elhullott fiókát (3 napos) hanem addig dobálta ameddig ki nem esett a rácson keresztül.
Valaki látott vagy hallott már ilyet???? érdekes nem??
Ja szalma is van benne rendesen mégsincs ráírva....
Amit még hiányolok: Szecskaméret, nedvességtartalom a pelletizáláshoz, elkészült pellet nedvességtartalma, milyen hőfokan kell hűteni, hogy ne essen szét a késztermék.... na ez nincsen a zsákon......
Ha magadnak rakod össze, sok-sok baráti segítséggel Pl. gépmunka és alkatrészek akkor is 100-150 E Huf...
Ha mással csináltatod 300-400 is lehet....
Viszont innentől nagyon olcsó a takarmánygranulátum.... Át kell gondolni én benne vagyok egy topik nyitásban ebben a témában, várom hátha érdekel másokat is.
Nemrég kaptam kettő nőstény növendéket. Tudjátok a tipikus húvét utáni kiábrándult nyulakról van szó, nagyok lettek meg büdösek. Na befogadtam őket. Elhelyeztem az enyéimtől külön épületbe. Mára már együtt vannak és sz egyiken azt tapasztalom hogy hiába eszik lassan nő és vékony is. Emésztőszervi betegségre gondoltam debogyózik rendesen. Most hogy olvasgattam a nyulad történetét beugrott az,hogy nem e bélféregről van szó a Te illetve az én esetemben is.
Hogyané tudnám ezt megállapítani vagy kizárni? Az ürülékben fellelhető-é a féreg? Szerinted? Szerintetek?
hidd el amikor ezt a telket megvettük, ez volt a férjem vágya,hisz egy hatalmas fa....évente max. 2 marék terméssel:((,így pálinka ebből nem készül,másból persze igen ;)
Eladóvá vált egy 2012.02 havi Pannon Fehér bak és egy ~2 éves Lepketarka anya. Oltva nem voltak , mivel szunyoghálós ketrecben vannak tarva.A baksi fültetovált.Sajnos csökkentenem kell az állományt, mivel a családban csak én szeretem a nyúlpörit ésstb, illetve a környék nem igazán jó felvevőpiac az esetleges feleslegre.Balaton délipart,tel: hetven 3212153.
Az első nyulam is olyan mint amit elmondtál. Bár nem egy hústermelő, de ő amolyan kedvenc is, mivel mindent túl élt... Ő végelgyengülésig marad. De ez a másik akiről a témát kezdtem, ő még kétséges...
Nem lett betervezve, hogy ilyen gyengék lesznek. De jelenleg 2 kokcis kezelésen vannak túl (választáskor és kb 2 napja kapták meg újra a 7 napi coccifortot) Lehet bennem van a hiba, de télen választás után 2 héttel voltak ekkorák a nyulaim.
Most ezen a héten ha javulás lesz akkor várok, hogy javuljanak, ha nem, akkor 1-2 hét múlva levágom őket mindenképpen, bármennyit is fejlődnek. A többiek akik kint voltak látványosan fejlődtek rövid idő alatt. De sajnos erre nem vagyok felkészülve, hogy kint tartsam őket.
Nekem is volt ilyen manöken nyulam, próbálkoztam erősíteni, tovább szaporítottam, de végül kivágtam az egészet, egyre rosszabb lett. Érdekes módon, immunitás szempontjából nagyon jó volt, oltás nélkül egészségesek voltak, a myxó sem ártott nekik, de sajnos nem gyarapodott az izomzatuk.
Szeretnék szerezni széna peletet, találtam forrást, de csak nagy tételben adtak el, nem tudom kipróbálni. azért gondoltam ilyet beszerezni, hogy talán kevesebb a veszteség, kisebb helyen fér el. (elhullás, nagyobb raktározási terjedelem) Valahol Dabason gyártják, de a 15 kg-os kiszerelést raklapon adják. :-(
Igen egyet értek! A pellet előállítás célja a takarmányozás könnyebsége legyen. A felsorolt cuccokat kell(ene) pelletálni.
Most lehet megköveztek érte, de van pár tavaly téli nyulam, aki nagyon gyér... Még most sincs bennük fél kg... Most az udvaron csináltam egy karámot, amely eredetileg kacsa nevelő volt.. volt egy vékonyabb talajcsere, aztán ilyen ketreces tartásban vannak. Itt aztán kapnak zöldet, meg ami éppen a kezembe akad és a nyúlnak adható... Ha netán megdöglenének is olcsóbb, mint már közel fél éve tartani értelmetlenül.... Még azon vacilálok, hogy az annyuk maradjon-e vagy sem, mivel ő is csak éppen üti a kívánt átlagot.
Igen, persze szeretik, ehetik, de azért még is csak a legjobb a terméséből csinált pálesz! :-)))) A selyemhernyók is azt eszik, kizárólag. (nem a levét ) :-))))
... és szelénes só, meg sok vegyszer, amitől ismét csinálunk egy műkaját és olyan sz@r lesz a hús, mint a tescóban. Én úgy gondolom, -és így is csinálom-, szemestakarmány, lucernaszéna, rétiszéna, nyalósó és víz. Gondolom ez a természetes takarmány. Egyetértessz?
Rajta van, hogy van benne lucerna, szója, extrahált napraforgó, búza, és/vagy búzakorpa, meg gyártótól függ, hogy mi. A legtöbben még gyógyszer is van. A lucerna, forgó, és szója együtt nagyon jó tápértéket ad. Persze valami por alapú ásványi anyag premix sem árt, és vitamin.
Meleg dolog lenne! Tudod, most kicsit bajba vagyok, sajnos macskám elpusztult és támadásba indultak az egerek .:-( Valami, vagy valaki a környéken mérgezi a macskákat, éppen ezért jó lenne keresztezni ezt macskával. Elkapná az egeret, a mérgezőt egyaránt. Na, abból csinálnék kolbászt!
Szerintetek a (fehér) eperfa levele ehető a nyulak számára?Nálunk egy hatalmas eperfa alatt vannak a nyári ketrecek,gondoltam így is meg kéne metszeni,ne a komposztra menjen,ha ehetik.Sajnos egy irodalomban se olvastam erről a növényről,mint táplálékuk.
Sziasztok! Nyuszi klíma nálunk úgy néz ki, hogy teszek nekik be egy vizes törölközőt és ha melegük van réfekszenek. Amilyen gyakran csak tudok fellocsolok és megszellőztetem a törölközőt hogy lehüljön. Persze szinte állandóan azon fekszenek. Ez tavaly is nagyon jól működött!
A jeges palackal csak óvatosan, mert könnyen tüdőgyulladást kap a nyúl! Inkább a levegőt kell(ene) hűteni. Pl ventilátorral a jeges palackról szívni a levegőt, de úgy hogy fejmagasságban ne legyen huzat a nyúlnak.
Ő Hermann az óriás nyuszi. Akkora, mint egy skótjuhász kutya, egyszer mutatták a fókuszban, 20 kilós. Német óriás fajta, csak valamiért ilyen nagyra nőtt.
Kotorázva találtam ezt a képet. E derűs úr alig tudja megtartani a nyuszit. Kinek van ismerete? Milyen fajta lehet? Ebből már érdemes lenne kolbászra tenyészteni. :-)))))
Tavaly is elég meleg volt júliustól. Idén amúgy hosszú lesz az ősz is. Az akácosok már egy ideje elkezdtek újra virágzani. Ez szőlő szempontjából nagyon jó, de nyúltartásnál nem a legjobb, mert tovább lesz szúnyog, és meleg is.
Amikor pároztattam őket még nem lehetett tudni, hogy ilyen meleg jön (akkor augusztus közepéig kb. 28 fokot jósoltak). Ha tudtam volna, hogy ilyen meleg lesz, nem kínoztam volna feleslegesen az állatokat. Ebből is tanultam...
Ilyen hőségben ha nincs klímás helyen a nyúl, akkor kár fialtatni... A kicsik koránt sem fogják azt a növekedést mutatni, mint ősszel, vagy kora tavasszal. Én inkább megvárom az augusztus közepét, aztán elkezdem pároztatni az anyákat. (még bele van kalkulálva, hogy nem sikerül elsőre, így kb pont augusztus végére, szeptember elejére lesz minden anya bepároztatva)
Szia! Még nem jártam így, de én is a hőségre tippelek. Nálam is van 2 anyanyúl... alig 1 hetük van vissza fialásig. Rettenetesen megviseli őket a hőség. Aggódom, hogy mi lesz velük. Úgy segítek nekik, hogy jeges palackokat teszek a ketrecükbe... oda tudnak bújni mellé és többször bevizezem a fülüket. Ha van rá lehetőséged, próbáld kis a megmaradt anyánál!
Az anyanyulam továbbra sem akar enni, egy-két harapást almából meg szőlőindából evett de azon kívül semmit.hűvös helyre tettem ott elevenebb volt de nem evett többet.eléggé bűzösnek tűnik a környezete.régen 15 évvel ezelőtt az egyik nyulam volt ilyen ami elkapta a mixot.jelei nincsenek.2 hete van nálam elfelejtettem kérdezni hogy oltották-e mixo ellen.
Akkor lehet én értelmeztem félre. :) igen a csuhé a ruhája :) még olyat nem adtam nekik, csak olvastam. de akkor lehet hogy a hajára gondoltam, hogy a ruhája :D na ezt jól megírtam :D
Szerintem ez nem szokás kérdése, hanem cél. Ha játszani akarom tartani, akkor nem vágom le. Ha fogyasztásra, nincs gond, kíméletesen vágás. Hidd el, határozott mozdulatokal kövesd el, fel sem fogja és már nem is él. Nem szabad sajnálni, metr akkor nyiszálod, többet ártassz. Ha bele gondolsz, az ember minen élőlényt fogyaszt. Zöldséget sem együnk, már neki az fáj? A lánc végén az ember van, ez kinek a peche? :-)))))
Nagyon szép nyúl. Nekem csak 1 bak német nagyezüstöm van pannonokkal nem fogom keverni csak ha nagyon nem találok nőstényt hozzá. Szerintem a 11.-i monori börzén szétnézek.
Szét kell választani azokat a célfajokat, amelyek kiskedvencek és azokat akik húsra lettek tartva... Lehet azt hiszed jót tettél, hogy elajándékoztad a 6 kicsit. De ha ott kiskedvenc lesz, akkor lehet csak ideig óráig lesz jó dolga... Ha szerencsésebbek, akkor levágják őket.
Ma vágtuk le a két anyanyúlunkat.Hát soha többé nem vágatok nyuszit...nagyon-nagyon sajnáltam őket. A hat süldőt elajándékoztam, maradt még 6 kis lepketarka. Nemrég lettek leválasztva... Őket sem tervezem levágatni... Ki mennyi idő alatt szokta meg a "mészárlást" ?
Nekem is van 1 nyulam aki kimondottan igényli a törödést kellene vennem hozzá illő nőstényt német nagyezüst a drága van itt valaki akinek van ilyen fajta ?
Az elsőt egy anyanyuszi hordja, amikor kiengedjük a kertbe szaladgálni. Reggel este takarításkor mehet a kertbe. Amikor jól kiszaladgálta magát, akkor jön vissza a nyulas fészerbe és befekszik valamelyik kifutóba, ami már tiszta.
A 2.-at egy kedvenc növendéknek szántam. Ő pici kora óta mindig bennünket néz nagy okos szemmel. Imádja ha símogatjuk. Mindig ott toporog, ágaskodik a ketrecük tetején, hogy mennél közelebb legyen hozzánk.
Odáig vitte, hogy reggel este külön kikapom egy mángold levél erejéig. Van amikor a fülénél fogva, mert nem akarok a többi közé belépni.
Azt hiszem most már elérkezett az az idő, hogy nem csak mángoldlevél jutalmat kap hanem sétálhat a neki vásárolt cicacsengővel.
Visszatérve az anyanyuszihoz. Biztosan jót tenne a annak a bágyadt, étvágytalan anyanyuszinak egy kis séta. Pórázon is lehet próbálkozni.
De véd, ez egy kombinált oltás. RDH és myxo ellen véd. Utóbbi ellen csak fél évig, ezért jobb a myxovac, mert az 1 évig véd. Előbbivel évente 2x kell oltani, vagy úgy időzíteni, hogy szunyogjárástól a végéig legyen időzítve a 6 hónap.
Na, látod milyenek a lódokig? Nekem ezt mondta, hétszentségnek, mondjuk én is így olvastam. Orülök, hogy Neked nincs gondod. (és piszkos irígy vagyok, hogy tó parján élsz) :-))))
Érdekes nekünk bevált, meg egy nyulam sem pusztult el myxomatózisban és nem is fog, pedig tóparton lakunk.Amúgy meg az állatorvos rendelte és szerintem ő ért hozzá.
Olvasok jegyzetelek a nyúltartás egyenlőre nem az erősségem de a baromfi, pulyka, viziszárnyas, kecske tartásba is csak belejöttem eddig is sokat segített a fórumozó közösség és a google. Előre is köszönöm a tanácsokat tőletek is.
Olvass vissza! Oltass, ha jót akarsz magadnak és nyulaidnak. Idén, - az árvíz miatt is, sok a pangó víz -, nagy a szúnyog rajzás, ők a fertőzés terjesztésért. Sajnos sokan felelőtlenül nem oltanak, terjesztik a vírust.
A rendszeresen és jól táplált nyúl nem zabálja magát halálra. Amit nem ismer, azt eleinte megpróbálja, rágcsálgatja.
Sajnálom a nyuszimamát. Jó lett volna ha még a kicsikkel maradhatott volna. Azok a nyulak szebben, egyenletesebben fejlődnek és mindent jobban megesznek, amelyek sokáig az anyánál maradhatnak.
Péntek este indultunk Monorról Dédestapolcsányba fél 11- re értünk oda 12 pannon fehér anyát 11 alatt volt 10-15 napos nyuszi átlag 6db plusz 3 tenyészbak külön zöldséges rekeszekben anyák együtt a kicsikkel egyterű dobozos autóval hoztuk őket ablak résnyire letekerve veszteség 0 de nekem lett egy kis homloküreg gyulladásom a huzattól. De megérte.
Igen a melegre is gondoltunk,lehet,hogy a kettő szerencsétlen egybeesése okozta az elpusztulását.Sajnos a kocsink nem légkondis,ezért vártunk az esti indulással...ez se volt elég,tanultunk ebből.
zöldbab infokat köszi,akkor ma adok nekik egy keveset,hogy ismerkedjenek vele.A kicsik is kaphanak belőle vagy azok még erősődjenek bélrendszerileg?eddig táp,szemes,fonnyasztott lucerna,széna volt nekik,én adtam nekik pár levél akáclevelet is.
Imádják a zöldbabnövényt. Főképpen a frissen legelhetik. Nyugodtan add oda nekik.
Az anyanyúl nem csupán a stressztől, a hőségtől is elpusztulhatott. Én csak 20 km-re szállítottam a múlt évben, de szegényeket úgy kellett hidegvizes ruhával borogatni, hogy a következő 20 km-t is kibirják.
Szellős ketrecben, kicsiktől külön s légkoncicionált kocsitérbe kellett volna tenni az anyát. Ha kezes, akkor útközben elfogadja a hidegvizes borogatást is.
Mi kedden hoztuk el a csipet-csapatot,a legnagyobb sajnálatunkra az anyanyúl valószínűleg bestresszelhetett,mert elpusztult az út alatt.Már hullamerev volt amikor hazaértünk,pedig este 8-kor indultunk,hogy ne legyen annyira meleg. a 10 kicsi jól van,holnap 40 naposak, esznek,isznyak,kíváncsiak,de közben szépen el is hevernek pihenni,elvben hétvégén kapok mixo-receptet,remélem tényleg hozza az ismerős,olvasva az itteni sok fertőzse kicsit félek,nehogy addig megfertőződjenek....
Kérdésem is lenne: zöldbabszárat és levelet kapnak nálatok a nyulak?leérett egy nagyobb adagunk és gondoltam,ha megeszik akkor azt is megszárítjuk,de minden szakkönyv csak a borsószárról ír, a babról nem.
Akkor nekem szerencsém van felhívtam az állatorvost mondta hogy másnapra szerez 20 adagost. Ki is jött leoltotta őket kért érte 4000 ft-ot pedig körbe vittem a kecskéknél is adott pár jótanácsot végül 4500 -at adtam neki. Most kezdtem el pislogni mikor eszembe jutott, hogy a most 1-2 hetes pannon piciket 6 hetesen oltatnom kell az így is zsebbenyúlós lesz 54 -en vannak.
Nekem az oltottak nem lettek betegek.1 hónapja lettek oltva azok.Elvileg védetteka tieid ami oltva van.Elkülönítettem azért őket biztosra mentem. Viszont vannak itt nagy nyulászok majd segítenek nekem is sokat segítettek már! :)
Szia nekem is 1 hete lettek oltva 10 -ből 2 a keverékeknél dudoros orrú egynek a szeme dagadt be. A pannon fehérek januárban lettek oltva de ők csak 4 napja vannak nálam. Remélem nem lesz több tünet megyek meg is nézem mi újság.
Köszi Kihagynám ez nekem megfizethetetlen darab ár. Akkor inkább Németóriást veszek kicsiként 1000ft/ db áron vagy belgát ugyan ilyen áron. Azért köszi! :)
Szia
Én lajosmizsei vagyok és van két szép anyanyúlnak való kaliforniai német óriás keverék nyulam.
Fekete színűek, áprilisi születésűek, Pestorin Mormyx-al voltak oltva, kb. 2 kg-osak.
De meddig tart ez a mellékhatás? Egyik szemük van csak bedagadva meg van amelyiknek a nemiszerve is kissé 2 pukli félek ,hogy mixo. Van amelyiknek csak orrán dudor.Egynek van m szemén orrán dudor és fulében egy folt de többi füle szép.
Meg marhulok ha valami lesz velük.Olyan kezesek tobzódnak az ajtóban hogy símogassam őket meg nézik mi finomat hoztam.
Csak annyit szólnék hozzá ha Szeghalom környékén kell valakinek myxovac akkor szóljon bátran. Japipapi jól érvelt és meggyőzött.Van pár növendék nyulam amelyeket leoltom. Egyébként én 3000 Ft-ért kaptam meg a myxovacot és semmi más nem kellett hozzá csak egy telefon a szomszéd faluba. Bízok benne, hogy ennyi is maradt de ha drágult is akkor szerintem nem sokat.
Jajj ,de jó neked alig vannak nálad rovarok!Hát itt a tanyán mindig van sajnos.Dísznókmiatt nem győzöm a bolhát írtani na meg a szúnyogok .Majd kipróbálom a citromfüvet !Szárított állapotban is hatásos? Ledlámpát ,de milyet?Ami a rovarokat öli?
Gázolajjal nem csak a szúnyogot, hanem magadat is ölöd XD.
Akkor inkább citromfű és büdöske. Ezek illatosak, és hatásosak. De én a helyedbe vennék légypapírt, meg egy olcsó ledlámpát és aggatnám kifele ahol a nyulak vannak. Én a mixos évben közel 3 nm2-re 72 db-ot aggattam ki egy év alatt, de úgy hogy mind tele volt..
Mostanra már kacsa uralom van, így alig van rovar a ház körül. Lassan már újra kellesz telepíteni őket XD
A kérdésem a következő majd 6 hetes kicsi nyulak is le lettek oltva 5 hetes korukban,de már ugye mixo volt a tanyába!Orrukon pukli de szemükön nincs van amelyiknek csak a szeme puklis és csak az egyik szeme.Lehet ez a mellékhatás vagy mixo?
Hát én már nem perszelem tanyán lakom az kizárt majd mindenfélével lekezelem zhypó meg klórmész meg ez az ecocid vagy mi még betadinnal átnyomom és kész. Illetve gázolajjal egyes részt bekenek és gézolajos rongyot tartok majd ott felaggatva néhol helyre sokan ajánlották ezt.Nem szereti a szúnyog.
A hypo inkább a pastereullák ellen jó. a myxomat ellen nem nagyon ismert kimondott fertőtlenítő. Valahol itt a fórumon olvastam az Ecocid nevü készítményről. Ez elvileg elég széles spektrumú... Ezen kívül mivel fém, még egy alapos hőkezelés sem ártana (gázperzselő.). Csak óvatosan, nehogy felgyúljon valami! De a legfontosabb, hogy a lehető legtöbb szúnyogot írtsd ki. Erre van 10000 féle módszer.
Szia igen így van ide ezért nem kell recept mert ő ki írják.Egyébbként kell a kakcinákhoz vény.Így,hogy állatpatika és kórház egyben így nem kell a vény.Én reggel 7 kor nyittattam ajtót ! :) Nagyon rendes volt a doki mondtam mi kell és atnácsokkal ellátott és mondta azt a hírt is,hogy valahol több száz nyulat földeltek el pedig oltott állomány volt.
Amit vettem ez nem kombi vakcina csak sima mixo vakcina.
A baloldali gyors keresőt is kiválóan lehet használni.
Egyébként nem zártkörű topictársaság vagyunk. Mindenkit szívesen fogadunk.
Aki nyulat tart, az sok esetben kerttel is foglalkozik, sőt aktív dolgozó valahol valamilyen formában. Nincs ideje a szezonban a számítógép előtt időzni.
A nyúltartási alapokat többé, kevésbé mindenkinek magának kell elsősorban elsajátítani.
Viszont érdemes bevásárolni ha sok a nyúl mivel mi tavasszal még a 20 kicsinek 2500 körül vettük és most ennyit emelkedett .Csodálkoztam is,de még mindig jobb ár és nincs recept költség! Neved majd bekerül a gépbe a száma miatt legközelebb ha vásárolsz akkor nem kell adatokat adni csak a nevet települést címet mondod.Végül is csak ennyit kérnek.
Miért Vagy megsértődve? Nagyon rossz a sorrend, amikor nyulászkodásra adtátok fejeteket. Először meg kellett volna venni egy szakkönyvet, akár a google segítségével olvashatnád a rengeteg vonatkozó témákat, (most sem késő) utána kelett volna venni nyulakat. Kérdésed olyan magától értetőek, (ha már egy kicsit olvasgattál volna), hogy a nyulászok ilyen "tanításokkal" nem foglalkoznak, a topikot olvasd el elejétől kezdve, több mint 28 ezer, ha komolyan gondolod a nyúltartást, mindenre kapsz választ. Már nagyon unalmas, hogy újra és újra ismételni kellene. Mindenki maga kaparja ki saját gesztenyéjét. Itt nem az a kérdés, hogy valaki új, vagy régi! Érzésem szerint, Te a "készt" szeretnéd, de nem sokat akarsz adni, így nem megy. Ne vádaskodj, megkérlek.
Ha egyszerre sok a hsz nem biztos hogy mindenkinek van ideje átrágni magát rajta...
Ebben a melegben az állatok libidója sem olyan mint a hűvösebb napokon. Próbálkozhatsz este és kora reggel pároztatni, de ebben a hőségben inkább kímélni kellene a bakot. Hiába fialt már 8 hete (nem ellik), nem az a lényeg, hanem sok egyéb dolog is. De most a legfőbb a meleg. Próbálhatsz adni nekik c vitamint, az segít a hőség elviselésében.
Van nagyon sok praktika, hogy a bakot idegen helyre teszed, majd ha odavizel a szukát odateszed, meg hasonlók, meg A vitamin adagolás, de mint írtam ebben a hőségben kár erőltetni...
Köszönöm szépen, ha lefut a meleg, nyakamba veszem a várost, legalább kihasználom a "Gyulajegy"- emet, ha már megértem. :-))) Nagyon át lettem verve, a ló dokim az mondta, hogy vényköteles. Nos, kutakodtam, nem igaz, szabadon vásárolható. Tőlem nem messze van egy állatpatika, fel fogom keresni Őket (telefonon), megírom a hírt.
köszönöm a sok segítséget,másodszor kérdezek de nem igen ír senki.nem szeretitek az újakat aki tanulni szeretne és próbál jó nyúltenyésztő lenni?És csodálkoztok hogy ojan a világ amilyen.én elköszönök többé nem írok.
Jó estét! Én is jövök "vitázni" a mixóval kapcsolatban. Szerintem is az a legjobb, ha a beteg egyéneket nem tartogatjuk, csak szenvednek. én is így tettem, 7 süldőből 2 volt beteg, de mind ment le. a betegeket elástuk, a többiből majd lesz vmi fini.
vagy ha úgy dönt mégis a nyúlász, hogy ad még esélyt a nyuszinak, akkor szerintem is csak 100%osan elzárva, beszúnyoghálózva, hogy ne tudjon fertőzni tovább. ne veszélyeztessük a többi nyuszit, ( a fiatalokat, akik nincsenek beoltva, és ugye a vadnyuszikat is-őket tényleg nem oltja senki)
szomszédnál is minden anya elment, kicsikkel együtt :( a baknak adott esélyt, ő is lefüggönyözve várja a sorsát.
amúgy szombaton beoltottam az anyanyuszimat, (életemben előszöt, azt hittem nehezebb, de könnyen ment, és még nem is fickándozott, de mondjuk azóta kicsit fúj rám :D ) akinek 1hetes fiai vannak. nos, az eredmény eddig biztató. olyan kis pukli van az orrán(remélem csak az oltás következménye) figyelgetem nagyon őt, de nem olyan, mint a süldők. szval van remény. a kicsik alatta majd szétpukkannak (4en vannak ugyebár). a mama, amúgy ő Zokni, mert fehér zokniai vannak :D minden jót kap, gyógynövényektől kezdve, kukoricaszár, stb., takarítom sűrűn, istálló ablak-ajtó zárva, függöny aktiválva :D
Ha akarod, a képeket, ezzel az ingyenes progival, PicPick-3.1.5 át tudod könnyedén méretezni, tud magyarul is. Vigyázz A Internet Expolert nem szereti néhány karaktert átír, Chromeval jó.
Én 7 napja az állatkorházban vettem ami patika is és pontosan 3188 ft -ért vettem meg Novorit ADE injekciót 5 nyúlra 571ft illetve Catosal injekció szintén 5 nyúlra való adag az is 571 ft.
Akkor nekem muszáj változtatni dokit, ill. patikust! :-)))))) Át vagyok verve, mert ismerős dokitól veszem a szérumot és Ő az mondta, hogy a nagykerbe veszi, és ott 4500,-Ft, ennyit fizettem, - eddig.
Ha, már biztosságosan meg tudod állapítani nemüket. 16-20 hetes korukig nyugodtan lehet koedukáltan tartani, de, ha van helyed, legjobb a szétválasztás már most is.
Ne vesszőzd magad, most már tudod, sajnos Te is a saját károdon rögzült. Remélem sem lesz több beteged. Az állatorvos többnyire felírja a vakcinát, persze a recept írásért is fizetni kell, 500,-Ft-ot idén. Ha még nem oltottál, segítek, csak mond. Először nekem is nehéz volt megszúrni őket, de ma már megy gyorsan és remélem fájdalom nélkül. Először egy almán gyakoroltam, fecskendő, tű és abba víz. Megszoktam a szúrás mélységét és a pumpára kifejthető erőt, hogy nagyjából megfelelő mennyiségü szérumot nyomok bele. Már bevallom, egy tűvel szúrok 20 nyulat, igaz szabálytalan, de tudom, állataim nem betegek, így merem alkalmazni.
Tudom a nyulaknál a nemek nevét, de én sem szoktam hivataloskodni. A nőstény az anya leginkább, a bak pedig Sanyi. Sőt, minden bak, a süldő, vágó, tenyész, törzsbak, mind Sanyi. :-))))) A lányok pedig mind Sarolta, nálam. A törzsállomány ketrecei számozottak, így nem lehet eltéveszteni. :-))))
Én most rohadt nagyot tanultam ebből! :( Soha többé nem lesz ilyen ,hogy nem időben oltatom le a nyulakat! Ahogyan megfial a nyúl és amint a 3 hetes kort elérik oltatom is le! Ez nekem így nagyon nagy kár holnap lesz az utolsó szenvedő napjuk szegényeknek és köszönhetik a nyuszik ezt az én faszságomnak! :(
Ma egyébbként a táposnak mondtam basszus nagy merész vagy ,hogy 50 süldőd van már és nem oltatod le.
Azt is megfogadtam csak oltott nyulat hozok a tanyába!!!
Én a nőstényt teszem a bak nyúlhoz mivel védi a területét a nőstény legalább is nálam,de nem minden esetben védi van ,hogy a nőstény ugrik a bakra ! :) 6 hós korban szoktam pároztatni a nyulakat ha a nőstény nem engedi akkor hagyim 2 napot aztán próba megint!
Talán most is kár volt "tollat" ragadnod! Gondolom, nem érted "kirohanásom". Ha, végig olvasgattad a myxozissal kapcsolatos problémát, akkor megérthetnéd. Pusztán a nyúltartó felelősségét, helyesebben sok esetbenfelelőtlenségétpróbáltam karikírozni! Aki nem tesz meg mindent a fertőző gócok felszámolására, akkor Ő potenciális bajkerevő. Nem értem, miért jobb reckírozni, mint egészséges állatot tartani? Pillanatnyi előny? Kevesebb a költség, oltás nélkül? És, ha beüt a fertőzés? Az egész állományt lehet likvidálni! Az a veszteség, nem? Emlékszem, pár hónapja megköszönted segítségem, (szívesen tettem), most, mint ha más lenne a hozzáállásod.
Sziasztok.Mit gondoltok arról hogy a nyolc hete ellett anyám négy hete nem veszi fel a bakot?Hiába próbáljuk folyamatosan,egyszerűen nem sikerül a pároztatás.
Ha megfőzöd a tüdőt, akkor azt is meglehet enni. A bacik már 70 fokon megdöglenek.Ha meg forralod, akkor biztos, hgy semmi bajod nem lenne, ha megennéd. De ki eszi meg a nyúltüdőt. Finnyások az emberek.
Nekem is ezt mondták!Viszont én meg nem eszem a nyulat csak csirke vagy sertés ,de nem sűrűn.Viszont vega sem vagyok azért.Most már ezt is tudom köszi :) Mindig tanul az ember valamit!Az egyébb gyógyszert azt tudtam h akkor nem éppen kellene megenni.
Nem a fejjel, van a konkrét baj, ha valaki szereti a nyúlfej levest meg lehet főzni nyúzás után, persze gusztus kérdése... Én inkább a tüdőt nem enném meg, mert végső soron az a beteg... Persze ha jóól megfőzzük még meg lehet enni, ez elv kérdése.
Ja és ha oltott nyulat eszel akkor az évi-t be kell tartani, már ha van ilyen, és egyéb gyógyszerrel kezelt nyulat pedig saját felelelősségedre egyél meg. (hivatalosan csak az évi után szabadna, így ha előbb pusztul el, akkor nem lenne szabad megenni.)
Ma beszéltem a tápossal vettem zabot ,árpát meg nyúltápot és mondja nyúlakat vág.És közben kiderül ő nem oltja a nyulakat.Mondom ilyen nincs és egy se beteg ?Nem.Faluban nincs szúnyog vérszívó vagy mi? Ő nem szokta oltani minek?Neki már rég volt ilyennel dolga meg ha beteg is lesz levágja.
Igazad van, kivétel az utolsó mondatod. Szerintem pedig igen is az összes nyulat kell vakcinázni, csak így lehet kizárni a myxot. Ha nem oltod a húsnyulakat, mi értelme van a törzsállományt oltani? Szerintem büntetni kellene azt, aki nem olt, ugyan úgy, mit a kutyáknál a védőoltást. Mert aki nem olt, a másik nyúltartónak is kárt okoz.
Olvastam ,hogy nektek is ez a fránya myxomatózis a problémátok.
Az állatorvosunk azt mondta ,hogy a már megfertőzött nyulakatkat is lehet oltani myxovac-kal, mert a 3 oltóanyag (Pestorin Mormyx,Trisulmix o.,Myxovac) közül csak ez alkalmas "gyógyításra".
Reménykedj, és azonnal oltass! Lehet már késő, mert a lappangási idő 2 hét. Ha a tünetmentes tűnő nem fertőzött, akkor talán sikerül megmenteni, hogy ne kapja el a vírust. Oltás esetén is van kockázat, mert kb. kettő hét kell, amikorra a védettség kialakul. Az oltás csak egy évre hat, minden évben meg kell ismételni. Saját hibámból tanultam, minden tavasszal, l az összes nyulam oltom, és az utódokat is, 3. hetes koruknál, azonnal. 1 üvegcse vakcina, most 4200,-Ft-ba kerül, az 20 adag, 20 nyúlnak biztosítja a védettséget. 210,-Ft/db miatt nem szabad kockáztatni. ! Évek óta nincs veszteségem myxó matt.
Attól függetlenül, hogy tavaly én is hagytam meg mixos nyulat (sajnáltam őket, ettek ittak fejlődtek) egyet értek veled.Nem érdemes fertőzött állatokat tartani. Egyrészről ezért van még jelen a myxo. Nem kell ide összeesküvés elmélet, hogy a gyógyszergyárak eresztik rá az állatokra a vírust-ezt megtesszük helyettük mi magunk. Ez nem csak a nyúltartásra hanem más állatok tartására is igaz. Sajnos fertőzzük egymás állományát akarva akaratlanul. Az összes nyulat nem lehet vakcinázni (itt a vágókra gondolok) de a tenyészállományt érdemes.
A tüdőgyulladás a myxomatózis egyik mellékhatása, ami azért lesz, mert már legyengül a szervezete a nyúlnak és a baktériumok egyből megtámadják,és ezért lesz tüdőgyulladása.De ugyanúgy elkaphatja a pasteurellát meg még mást is.
Én 4 fajta lefolyású myxomatózisról hallottam. Amiről most beszélünk, az a legenyhébb, mert ezt éli túl a legtöbb nyúl.
Kicsit olvass utána a mixonak. Első tünet a himlő. Majd jön a tüdőgyulladás. Ebbe hal bele az állat, nem a himlőbe. Sokan ezeket a göböket/hójagokat/kiütéseket/stb vajákolják, (remélem jól írtam), de nem értik meg, hogy a gondot a mixo okozta tüdőgyuszi okozza. Azt kellene vajákolni. Bár tp329 szerint 2 változat van. Lehet az egyik nem okoz tüdőgyuszit, és ott van esély túlélni.
Köszönöm a segítséget. 2 db nyuszink van, és csak az egyik kiütéses. Sajnos nem tudom elkülöníteni őket. A másikat elvigyük szerinted beoltani? Vagy ő védett lehet? Ha a beteg nyuszink meggyógyul, akkor ő is egy életre védett marad, vagy máris olatni vigyük? Mi tévők legyünk?
Sajnos a lényeget nem értetted meg és azok sem akik gyógyítgatják a mixós nyulakat (most egy hsz. erejéig tegyük félre az érzelmeket). Járványügyileg a teljes állomány kiírtás és megsemmisítés lenne a követendő. A beteg nyulakkal hetek óta eteted a környék szúnyogjait, amelyek így vírus hordozóvá váltak és ameddig ezek a szúnyogok térben eljutnak (sajnos nem kizárt az 50 km távolság sem), addig viszik a vírust. Többek között a saját, még egészségesnek látszó állataidat is fertőzik. Az országban sok helyen vannak mixo mentes területek amelyeket ezzel a pátyolgatással sikerül befertőzni. És elég egy áttelelő fertőzött szúnyog és jövőre kezdődik az egész elölről! :-(
Fentiekkel nem a "pátyolgatósokat" bírálom, és megbántani sem akarom őket, én elfogadom, hogy így döntöttek, csak mondjuk már ki, hogy bizony ez is benne van a pakliban! :-(
Voltak már szabadon pár napot és nem mentek el! :) Viszont most kutya is van így nem engedem szabadon! Meg esályük nem lenne 50 km-es körzetbe eljutni sok a kutya,róka.Viszont a lényeg nem engedem őket mert van szívem és nem akarom ,hogy valami megölje őket!Minden egyedet elkülönítettem már egymástól.
" Már arra is gondoltam szabadon engedem a tanyán mennyen mindenki ki merre lát " Hát ez volna a legrosszabb amit tehetnél , azaz a fertőzött beteg állatot szabadon engedni , hogy megfertőzze a környéket kb 50 km-es körzetben .
Amit mondok azon ne sértődj meg nem csak Neked szánom , hanem mindenkinek aki olvassa . Azzal , hogy a mixós állatot szabadon engedem , könnyítek a saját dolgomon ,de megnehezítem a környék nyulászainak életét .
Gondoltam én már ilyenre h immunerősítő sőt mondtam is a dokinak és hülyének nézett!Amikor még nem voltak ennyire betegek!Bár ezeket le se oltattam az ismerősömmel mert úgy is mindegy már nekik és azóta eltelt 6 nap Júli 17 én lettek oltva!Amit egészségesnek gondoltam láttam azok mixora megkapták de kijött a vemhes németnél másnapra a vemhes törpénél és bakjánál meg az 5 heteseknél 5 nap után mutatkozotta tünet.5 hetesek anyjánál nemtudom mi a helyzet csak egy pukli az orrán de semmi egyébb amiről most kezd lekopni a szőr.Német baknál is 5 nap után jelentkezett de ő nem dagad lehet ez a mellékhatás... fene se tudja.
Olvasva benneteket eszembe jutott, hogy ha jól emlékszem, a mixonak két féle formája van, a göbös és a hólyagos, mintha mind a kettőt szépen leírtátok volna! :-)))). Szintén csak olvasmányaimból, a göbösnél kedvezőbb a túlélési ráta.
Le fog menni, de nagyon lassan. Ha taknyol, akkor az mást is elkapott. A myxomatózistól ígyis le van már gyengülve a szervezetük, ezért kaphatnak el mást is. Ezért mondtam, hogy adni kéne nekik vala immunerősítőt.
Taknyolni hát trüsszögnek alig kapnak levegőt szuszognak. Orruk száraz be van dagadva.Fingom nincs majd kiderül.Most raklapból karámot csináltam nekik és ez az 5 süldő ott van amik nagyon szarul néznek ki.Száraz lucernát kapnak meg víz benne calciummusc meg a doki éltal adott gyógyszer ami tünetek kezelésére szolgál nem tudom miat mert nagy kiszerelésből öntött üvegbe.Viszont mintha az 5 ből egyik nem állna olyan szarul már csak neki nincs úgy bedagadva a szeme neki az orra akar le esni de kammillázás után elég jól áll ez az egy.
Ha taknyolni kezd, onnan már szinte 0% hogy van visszaút. Maga a himlős tünetek még eltünhetnek, és el is tünnek, ha az oltás mellékhatása. De a betegekkel kísérletezni szinte értelmetlen és csak a többiek túlélését csökkented vele.
A duzzanatok lemennek a szájáról orráról és a nemiszervekről is? Lányok és hát szegényeknek még ott is be van dagadva!3 hét után ezek is fokozatosan tünnek el? alig kapnak levegőt szegények és ez a hét a 3 hét.
Ha a nyusziknál nincs rendellenesség, akkor meg lehet tartani őket húsnyúlnak, disznyúlnak. Csupán tovább tenyészteni nem szabad, mert később problémák jelentkezhetnek.
Köszönöm és bocsánat amiért rosszul emlékszem! Van egy bakom és passzol is két anyához csak a harmadiknak testvére és ez a bibi. Majd lassan de biztosan megoldom ezt a problémát is!
Tavaly beszedtem én is. Én a tünetmenteseket ledaraboltam. Egy anya és néhány növendék maradt. Ezek betegek voltak. Az anya lefialt és azért nem vágtam le, a növendékek meg nem voltak még vágni valóak és kíváncsi voltam mennyire lesz vészes a betegség. Ha jól emlékszem a fias anya meg 6 db növendék volt.Rettentően néztek ki. Érdekes módon nálam ezek közül csak kettő növendék hullott el a többi szépen kigyógyult. Végülis nálam nem sokat ölt meg a myxo, inkább én előztem meg a bajt. Mára új állományom van leoltva.
Az ecetet rakd a salátába, a nyulaknak most (sok helyen későn) Myxo injekcióval kell kezelni! Különböző népi praktikák nem használnak, ez egy tökéletesen kifejlesztett (ember alkotta!) nyúl gyérítő vírus!
Ha megesett hát megesett, nem gond. Az utódokat hízlald fel vágókig és darabold le őket. Ne vidd tovább a beltenyészetet.
Szerintem szerezz egy bakot a nyulaidhoz, nem egészséges hurcolászni ide oda a nyulakat bakoltatni. Legalább egy bakod legyen de jobb kettő. 2000 Ft attól függ honnan nézzük. Kb. 10 perces aktushoz elég drága de ha azt nézzük, hogy az illető az egész állományát kockáztatja akkor meg nem sok. Nézőpont kérdése. És mégegyszer egy jó tanács: szerezz legalább egy bakot!
Nem tudsz semmit tenni! Vagy napokig látod kínjukat és a végén elásod, vagy most megszünteted életüket. Tudom, kegyetlenségnek tűnik, de a gyógyulási esélyűk 1 %!
Prevenció a megoldás. Akkor kell oltani, amikor még nincs tömeges vírushordozó, a szúnyog! Már milliószor leírtuk, de nem nagyon fogadják, meg a hobbi nyulászok. A fertőzés két hétig lappang, utána kitör és akkor nincs már gyógyszer!
Hiába kenegeted rázóval, nem ér semmit, ez nem csalánkiütés, hanem a tüdőgyulladás miatti elváltozás. Ha már megpróbálod életben tartani, inkább Neomanolos (vagy más fertőtlenítő szer) vízzel mosogasd, és egyenként különítsd el őket, ha tömegben tartod, biztos a pusztulás.
Jajj Istenem akkor még ez a hét én már nem bírom ezt idegekkel most megint költöztettem őket raklapból karámot csináltam nekik szalma száraz lucerna víz benne calciummusc kamillával átmosogattam őket .Hülyét is kaptak tőlem.Nem szeretik ha zargatom őket amit meg is értek ilyen betegen náluk . :(
Szia! Nem mxó a téma de ha jól emlékszem te írtad hogy egy kis beltenyészet belefér nálad a tenyésztésbe. (ha nem te írtad bocs)
Testvérek nagyon gáz?
KÉREK mindenkit ne küldjenek egyből el melegebb éghajlatra! Sajnos történt egy kis baleset és összefutottak egy forró pillanatra. Ezért tudni szeretném mire számíthatok? Ha valaki másnál már történt ilyen annak a tapasztalata is érdekelne.
Más: mennyit szoktak elkérni a baknyúl tulajdonosok egy pároztatásért? El akartam vinni az egyik anyámat de 2000.- kértek volna. Hát az nekem igen sok. Máshol is ennyi?
A süldőkön szoktak a legjobban előjönni a hólyagok. Nem tudom, hogy megmaradnak-e azok. Én azt amelyik már nem nagyon kapott levegőt inkább megöltem vagy szabadon engedtem a tyúkok közé, volt amelyik megfulladt,ami meg nem kapta még el levágtam. A nagyok kaptak levegőt, azok meg is maradtak. De a hólyagok megkeményedenk és le fognak esni.
Azt nem tudom, hogy melik fog megmaradni. De szerintem, amelyik 2-3 belül nem pusztul el az megmarad. A szervezetüket erősíteni kell vitaminokkal, szerintem vegyél nekik jolovitit vagy valamit.
Ezen vagyok mindent megadok nekik csak megmaradjanak meg símogatom őket!
Csak tudod jön a következő turnus akik 1-1,5 hete betegek a nagy német óriások! :(((Már arra is gondoltam szabadon engedem a tanyán mennyen mindenki ki merre lát,de nincs szívem a természetre bízni sorsukat mivel kutya az van 3 is na meg róka is van a környéken! Aztán lehet az lesz disznó ólat le permetezem lefertőtlenítem és oda engedem az egészet ami beteg és lesz ami lesz nagyobb a hely is nekik bár most sem kicsi helyen vannak.
Ne keseregj! Ha nem tudod őket elintézni, akkor hagyd, ahogyan lesz.
Ami elhullik elásod, ami marad, az élhet tovább.
Főzd nekik a kamillát, enyhítsd a sebeiket, tarts őket szuper tisztán és kapjanak sok-sok símogatást. Meglátod milyen hálásak és kezesek lesznek. Aztán majd túl leszel rajta és ők is valahogyan.
Egy öreg nyúlász is ezt csinálta a környezetemben.
Siralmas volt az állománya. Aztán, amikor legközelebb meglátogattam csak egyik másik nyúlon látszott a nyoma. Ami megmaradt, abból már szépen kinevelt állománya volt.
Nekem az 5 süldő már ki sem lát a szeméből úgy be van dagadva és váladékos! :(
Félek ezekből így 2 hét után nem lesz semmi van amelyiknek az orra van kész mintha le akarna esni neki de a szeme annyira nem gáz csak az orra.Nagy valószínű elintéztetem valakivel mert én ezt már lelkileg nem bírom... Vajon honnan tudom,hogy ez túléli valami jel???? Nem zihál annyit vagy mit nézzek? 2-3 hónap nagy idő.
Én is kezdő nyulas vagyok ez a második évem ,de eddig semmi ,de semmi bajuk nem volt az ég adta világon!Ebből rohadt nagyot tanultam!!!!!!!!!!!!
Én megölni nem tudom meg nincs aki megölje őket meg ha el is intézné valaki nekem én nem bírom elásni egyszerűen nem megy !!!!Mert egy még csak csak megy de ennyit én képtelen lennék nem fizikálisan értem én ezt!Annyira reménykedem méghátha megmarad.Réges rég volt egy ami ugyan így járt de túl vészelte pedig apu agyon akarta ütni ,de nem engedtem.Hozzáteszem akkoriban nem volt még oltóanyag.
Hát igen hetek mivel van olyan ami most esett bele ebbe a többi több mint 2 hete azok valami borzasztóan néz ki és hát igen minden nap többször kell szembesülni a faszságommal! :(Megyek is és kamillát rakok fel főni.
Segíteni nem sokat tudsz. Vagy levágod, vagy hagyod, hogy hátha nem döglik meg. Amikor az én nyulaim elkapták, levágtam, amit nem akartam tenyésznyúlnak, de amit annak hagytam meggyógyult 2-3 hónap után.Jobban mondeva már 2 hét után se fertőz, de a hólyagok csak ilyen későn tűnnek el, aztán a helyük látszódni fog, nem lesz ott szőr.
Ma egy ilyen nyuszit vágtunk le. Nem szúnyogcsípés volt. Kemény göbök az orron, szemhéjnál, apró göbök a fülön, 1-1 nagyobb a két hátsón. Nem vártuk meg, hogy mivé fajuljon.
A többi nyulon semmi jele a göböknek. De figyeljük.
Rovar, szúnyog van bőven. Bármi előfordulhat. - Esténként ecettel savanyítjuk a levegőt a fészer minden zegében-zugában.
Sziasztok. Segítene valaki? Nyuszinkat megcsípték a szúnyogok, és szegényke nagyon csúnyán feldagadt az orrán és a fülén. betadinnal és fehér rázókeverékkel kenegetjük. Mit tehetünk még érte, hogy meggyógyuljon? Milyen teát itassunk vele? Azt tanácsolták, hogy utólag már nem segít az orvos oltása, így valami gyógyteára gondoltunk. Szerintetek?
Marcsi,sajálom,hogy beteg lett az állomány,remélem sikerül valahogy kigyógyulniuk!Az önmarcangolás már nem segít,szerintem ha nagyon szenvednek akkor jobb lenne őket levágni.
A takarmányozási tanácsokat tényleg érdemes megfogadnod.Igaz én nagyon kezdő nyulas vagyok, mindössze 6 hete vannak nyulaink,de én azzal kezdtem,hogy kikölcsönöztem (illetve letöltöttem innen) szinte az összes fellelhető nyulas könyvet és átolvastam, tanulmányoztam.
Mindegyikben a kukorica és búza csak minimális mértékben megengedett a nyulaknál.
Zab,árpa teljesen mehet nekik,minden mennyiségben.Nekem most árpám van,kezdetben az egyik nyulam csak immel-ámmal ette,mert a zabhoz volt szokva. De mivel más szemes takarmányt nem kapott,ma már ő az aki" két pofára" eszi az árpát....
Én mindig levágom a fejet... nem szeretem nézni a nyitott szemüket. Amit ellestem ebből a videóból, az a csontvágó olló használata... ezzel gyorsabban tudok dolgozni. Két hét múlva megint "nagy vágás" lesz... 20 nyuszi kerül kés alá. :( Nagyon sajnálom őket, de a végtelenségig ugye nem lehet őket tartani.
Sziasztok! Nekem is lenne egy kérdésem: adhatok-e már a növendék (vágásra szánt) nyusziknak csöves kukoricát... még elég zsenge, de már szép szemes (főzni való), vagy még korai ilyen formában adni az állatoknak? Előre is köszönöm a segítséget!
Nagyon hasznosnak bizonyult a linked számomra!Igen nem lehet jósolni meddig bírják és,hogy vajon lessz e túlélő.
Nagyon érzelgős vagyok én nem birom ha egy állat elpusztul lelkileg teljesen kiborulok.Olvasok már mindent ,hogyan tudnék rajtuk segíteni!Tudod reményhal hal meg utoljára.Gondolkodtam már rajta,hogy valakivel az egész állományt eltüntetem,de lelkileg ez nem megy mindig hátha megmarad eszik iszik hátha meg már 2 héten túl vannak hátha!2 hete már csak sírok nap mint nap szembesülnöm kell a faszságommal ,hogy időben nem oltattam le! Kissé már az én egészségem is ráment gyomor ideg stb Még álmomban is a nyulak vannak,hogy sikerült nagy részét megmenteni túlélték meg a kicsik sem lettek betegek.Komolyan mondom rendesen küzdök.Aztán lehet a semmiért.
Viszont e gondolaton vagyok én is,hogy új egészséges állományt,de egyszerűen nem megy a meglévő eltüntetése! :( Kamillázom őket gyógyszeres víz száraz széna,száraz lucerna kukoricát elvettem most csak zab ,árpa van előttük.
Calcummuscot is elő vadásztam amit a lányomnak szoktam adni megfázáskor.
Köszönöm tanácsaidat hasznosak és tényleg bármilyen jó tanácsot szívesen veszek hisz mint mondtam most kezdtem el 1 éve a tenyészetet.
A 2 hátsó lábánál felkötöd, késsel a combcsont tetején (térd?!) körbevágod mind2 hátsó lábat, majd a has irányába a combbal párhuzamosan végigvágod mind2-t. Ezután csak mint egy naadrágot lehúzod róla. Arra ügyelni kell, hogy a combhoz egy in kapcsolódik, azt el kell vágni különben a bőr a húst is magával húzza.
Ez volt a legkönnyebb.
A legegyszerűbb pedig, hogy ölbe veszed a nyulat aztán a hasánál a bőrét felszakítod majd lehúzod róla a bőrt ahogy tudod. Ehhez semmi se kell...
Ha egy élőlény beteg, akkor érdemes ott segíteni rajta ahol lehet. Így van ez a táplálkozással is. Egy beteg egyednek nem szervezet terhelő kaja kell, hanem olyan ami segíti az immunrendszer visszaállítását, és könnyen emészthető. Szóval legyen benne sok vitamin, mikro/makro elem, no meg rostos legyen, mert a nyúlnak az való, nem a keményítődús kaja.
Hidd el ha 3-4 napig csak zab lesz előtte meg fogja enni...
A myxoról is küldtem cikket, amiben szerintem "minden" benne van! Jósolni, meg ugyan lehetne, hogy mi lesz a nyulaiddal, de minek? Azt innen senki nem fogja tudni eldönteni biztosra, az előzmények miatt, hogy az 5 nap utáni tünetek csupán oltási reakció vagy maga a betegség.
A még egészségesnek látszó nyulaidat különítsd el és védd meg őket a szúnyogoktól. A többi majd kiderül. Nem tudom mivel oltottatok, de a védettség kialakulása több hét mindegyik vakcinánál, erről se feledkezz meg!
Vagy nullázd le az állományt és kezd újra oltott állatokkal.
Kb. ez a két lehetőséged van.
Bocs, hogy a kukoricán megakadtam, nem tudom, miért ez lett a menő kaja náluk, de szerintem és még sokak szerint:
Sem a búza, sem a kukorica nem jó nagy arányban etetve és tényleg nem jó. Kicsit úgy tűnt a mondatod alapján, mintha fő kaja lenne.
Igen levizsgáztam és mivel nyulak területén nem akkora a tapasztalatom ezért is kértem itt tanácsokat!
Csak úgy megjegyezném nem városlakó vagyok és szerintem nincs semmi baj a kukoricával!
Nem mázsa számra kapják zabot árpát nem szeretik!
Viszont fogadom a tanácsodat most már ezt is tudom!Próbálkoztam búza, árpa, kukorica, zabbal ,ebből búza, kukorica ment nekik széna,fonnyadt lucernalucerna széna.
Viszont most nekem nem épp a takarmányozással van problémám hanem a mixo betegséggel.
Egyet értek későn kapcsoltam.Viszont 5 hetesek a kicsik eddig semmi bajuk nem volt megkapták a mixo injekciót 5 napja és most pukli az orrukon és 2 nél szemhéj bedagadva!Törpenyúlnak sem volt eddig baja injekció után 5 nap és a füle piros belül.Németóriás baknak sem volt baja eddig ugyszint szuri után 5 nap neki foltok a fülében.
Az orvos azt mondta csak csípéssel terjed máshogyan nem!Mármint cseppfertőzéseel sem .Na min degy ebből nagyot tanultam.Igaz nekem lótenyésztő a szakmám nem nyúl,de gondoltam elég nekik ilyen takarmány mint hogy kukorica dara meg szemes kukorica zöld lucerna száraz lucerna.Nyúltápot nem kapnak.Szárított keny3eret is kapnak néha.Imádják ja és még papsajtot meg répa petrezselyem krumpli alma héj.Múlt évben is tartottam nyulakat ,de nem volt baj sajnos azt az állományom veszítem el! :(
Bízom benne,hogy valamennyi az állományból megmarad csak nehéz ezt lelkiekben és minden nap szembesülni a faszságommal vagyis,hogy nem oltottam le időben őket! :(
Viszont akkor még valaki azt mondja meg ami már beteg anya és mixora le van oltva de már előtte beteg volt az injekció után derült ki késő beteg már.Szóval a kicsik fertőzöttek így is h megkapta a mixo injekciót az anya? Tápszerrel etessem a kicsiket vagy sem ?
Nem tudom mennyire színhű a fotó a pelletről,és ha az akkor miért ennyire sötét zöld.Mindenesetre elmegyek és megnézem élőben.
A tápok is elég setét színűek nem?Persze mindenki a legjobbat akarja a nyulainak,mint én is,ha lehet vegyszerezett takarmányt nem nagyon adnék nekik,bár tudom,hogy a vett szemes takarmányt is biztos kezelték a földeken.
Csak arról lehetek biztos,hogy nem kezelt amit én termelek nekik,de ugye az véges,sajnos nem tudom egészében megtermelni a nyulak étkeit.
Falunk lakom,láttam már lucernaföldet hidd el "munka szinten IS".... :) Konkrétan erre gondoltam amit írtál,hogy "Ha pedig vékony a rend és úgy szárad zöld marad". Nem láttam még a konkrét folyamatot hogyan készül a pellet, de ha megnézzük az egyszerü lucerna lisztet az is zöld(es). Préselés hatására pedig változhat a színe. De,igazad van akkor semi ilyen erős méreg zöld,mint a linkben szereplő pelleté!
Nem olvastam a többiek hsz-ét, csak gyorsan leírom...
Ha már beteg a nyúl akkor az oltással elkéstél.
Az oltásnak vannak mellékhatásai, ami a vírus tüneteit eredményezi. Ha elmúlik akkor sikeres az oltás.
A beteg állatok gyógyszerezése felesleges, azokat jobb elkülöníteni az élők sorából, mert potenciális vírusgazdák.
Ha netán túléli akkor becsüld meg azt az állatot.
Ha olyan anya kapta el ami fialt, akkor se vedd el addig a kicsiket amig csak képes szoptatni. Kézzel úgy se tudod felnevelni...
A betegség lefolyása változó, az egyed immunrendszerétől függ. Bár tengeri és dara etetésével nem éppen segíted elő hogy életerős nyulaid legyenek... Na meg a felesleges gyógyszerezés. Mit is írt fel a doki? Milyen készítményt?
A myxomat végeredményben tüdőgyulladást okoz, ami a nyúlnak halálos szinte 100%-ban.
Én inkább természetes gyógymódokkal próbálkoznék, mint a kakukkfű/utifű tea/etetése. és bíbor kasvirág gyökér tea/etetése
Nálam az utifű/kakukkfű tea + utifű szirup (nem bóti utánzat hanem házi) Hamarabb és többet segített mint az évek óta tartó - gyógyszer (inhalálós pipa fulladás eseté - asztma + erős allergia). Persze lehet a nyúlnál semmit se ér, de még mindig olcsóbb és hatásosabb mint a gyógyszer.
Szia! Nálam egy anyanyúl lett beteg kb. 2 hónapja, fialás után 2-3 nappal. Elkülöníteni nem tudtam a többitől, de szúnyoghálóval körbetakartam az ólat... rengeteg vitaminos vizet itattam vele + mindenféle finomat kapott, amit szívesen evett (répa, lucerna, alma). Nálam rendbe jött 3-4 hét alatt, de a betegség nyomai még mindig látszanak rajta. A többi nyuszi és alatta a kisnyulak sem fertőződtek... Nálam azért kapott egy esélyt, mert sajnáltam a 10 kisnyulat alatta... de minden reggel úgy mentem be, hogy rettegtem melyik nyulam betegszik meg majd. Minden napot azzal kezdtem, hogy egyesével végignézegettem kb. 30 nyulat és lestem a tüneteket. Biztos vagyok benne, ha több is megbetegedett volna ezután, nem hagytam volna, hogy szenvedjenek! Tehát a tanácsom: sűrgősen szelektáld a betegeket és folyamatosan ellenőrizd az állományodat!
Jó későn kapcsoltál! Kevés esély az életbe maradásukra, csak növeled a fertőzést, igaza van Janinak. Az oltás már késő, kenheted, itathatod akár mivel, - az orvosod hajtsd el, csak a pénzedre utazik, tudja, hogy már nincs ellenszer, ha a myxó látható jele meg van - Semmisítsd meg az állományod, lehetőleg égetéssel, és fertőtlenítsd a ketrecet, helyet. Tanács az, hogy legközelebb először kicsit tanulj az állattartást illetően. Mindig a legjobb megoldás a prevenció.
Hát ne haragudj, de te falun laksz vagy városban? Mennyi időt töltöttél lucernaföldön? (munka szinten) Láttál már száradni napon lucernát? Vagy egyéb fűfélét? Ha tűző nap éri kisárgul. Ha pedig vékony a rend és úgy szárad zöld marad, de akkor sem ilyen élénk zöld. Ha pedig vastag és forgatni kell, akkor mégjobban fakul a színe. Ha pedig ilyen élénk zöld mint amit a hírdetésben látsz, akkor az nem napon száradt... Nagyüzemeknél ez már régi bevett szokás, de manapság már a kisebb termelők számára is elérhetővé vált ez a módszer. A másik megoldás lenne a mesterséges szárító. Régen a TSZ idejében volt ez egy bevett szokás. De ez a vegyszeres módszerhez képest munka és pénz igényesebb. Na meg a TSZ megszűnésével ezeket a szárítókat is szétbontották, alkatrészenként eladták.
Lassan el kellene gondolkozni a táp etetésénél nyulak terén... Mindenki törekszik az über egészséges cuccra, hogy ilyen meg olyan betegségmentesség, de arra nem gondolnak, hogy közvetve a nyúl mennyi mérget eszik meg, amit nem lenne fontos hogy megegyen. (Így közvetve a fogyasztót is mérgezzük)
Mert azt be kell látni, hogy a gabonaféléket sajnos gyomírtózni és egyes esetekben rovar írtózni kell, de ahol nem muszály, csak kényelemből használnak vegyszert, az már elvetendő dolog...
A hírdetéshez csak annyit, hogy ez nem napon szárított... Ha napon száradt volna nem lenne ilyen sötét színe. Manapság egyre elterjedtebb a vegyszerrel való kezelés. Bálázáskor valamilyen rothadás/penészedés gátlót nyomnak a bálába, így tartósítva azt. (Mert gondolom a pelletet készítő üzembe nem ömlesztve, kézzel pakolják meg a pótkocsit lucernával, hanem bálát visznek.)
Sziasztok ! Több kérdésem lenne hozzátok!2 hete mixomatózisosak lettek a nyulaim még élnek elég gázul vannak ,de esznek isznak kukorica ,kukorica dara és gyógyszeres víz .Gyógyszeres vizet 3 napja kapnak doki mondta tünetek enyhítése. Szóval szerintetek marad ezekből meg így 2 hét túlélés után vagy elpusztul mind csak idő kérdése?????? Meddig tart ez a betegség lefolyása???Honnan tudom ,hogy túl éli vagy túlélik???
Következő van egy köztük ami vemhes és úgy láttam ,hogy talán ő még egészséges és beadtam neki a mixo vakcinát.Viszont tévedtem most jönnek a tünetek fülben piros foltok Júli 26 -án elvileg fial vagyis jöv héten . Szerintetek akkor a kicsik most betegen születnek vagy vakcina hat rájuk és egészségesen születnek????Ha fialásig túléli az anya hagyjam őket szopni vagy mesterségesen neveljem macska tápszerrel?????? Bocsi a sok kérdésért,de még nem volt ilyen helyzet!Köszi a válaszokat! Ide is írhattok tmaria82@gmail.com
Budapesten, nem tudom hol kapsz bálázott szénát, de budapest környéki településeken a gazdaboltokban biztosan kapsz. Keress rá a guglin egy közeli településen lévő gazdaboltra és beszéld le velük.
A zacskós széna áráért akár 2 kisbála szénát is kaphatsz, ha szerencséd van.
A bak nem bántja a kisnyulakat, de az idegen anya veszélyes. - A mi gyakorlatunkban, kifutós ketreces tartásmódunkban ez általános.
Sajnos nálunk már többször előfordult hasonló baleset. Súlyos és kevésbé súlyos. A kevésbé súlyosnál legtöbbször a közelben voltunk s hallottuk a visítást, időben közbe tudtunk lépni.
A baknak a kisnyúl látogatók változatosságot jelentenek. Volt olyan kisnyulunk, amelyik rendszeresen bejárt enni, pihenni a bakhoz, amíg a lyukakon, kirágott, kikapart helyeken befért.