Keresés

Részletes keresés

Laikus Testvér Creative Commons License 2016.06.25 -1 0 7018

Óvakodjon mindenki a Phottix akkuk (hosszabb idejű) használatától. Március óta nem használtam a Canon 500D fényképezőgépemet, ma elővettem és azzal szembesültem, hogy a benne lévő Phottix akku úgy beledagadt, hogy nem lehetett kiszedni :-(((

 

Eleinte úgy nézett ki, hogy ebből bizony szerviz lesz, de aztán egy órás kínlódás és anyázás után sikerült kiszedni az akkut. A két nagy, párhuzamos felülete 1-1 mm-t dagadt kifelé :-((  Jó, nem mai gyerek már (4 éves), de a nála kb. fél évvel idősebb Canon gyári akku a mai napig makulátlan geometriával rendelkezik.

 

Szóval aki Phottix akkut vesz, az egyrészt ne használja 3-4 évnél tovább, másrészt véletlenül se hagyja huzamosabb időre bent a gépben, mert csúnyán ráfázhat.

zorko Creative Commons License 2016.01.06 0 0 7017

„EEVblog #811 - How The Varta 15 Minute Battery Charger Works”

 

[Sajnos androdon a linket magat nem sikerult betennem, de a fenti szoveg alapjan konnyen megtalalhato...]

Előzmény: zorko (7016)
zorko Creative Commons License 2016.01.06 0 0 7016

Milyen tolto volt?

 

Tegnap toltottem egy ujabb szettet, pont 4 Varta akksit. :)

Meg csak az elso toltes volt, nem akartam oket a refresh funkcioval nyuzni, igy csak egy kisutest tettem rajuk, amit automatikusan a toltes kovet. (2A-rel, ez a kimelo uzem... :) (Amugy az eneloopok katalogusadatainal a 2A-es toltoaram meg specifikalva van, szoval mondjuk, hogy hatareset...:)

Neztem a kisutes kozbeni feszultseget (~320-350mA-es aram mellett), egy cella 1,15V-ot mutatott, a tobbi mind 1,2V feletti erteket. Na mondom itt az alkalom, megcserelgettem oket. Szepen konzisztensen hozta a feszultsegeket, nem volt a csatornak kozt elteres. (Az spec csak utolag jutott eszembe, hogy ramerhettem volna kivulrol is.)

A toltes vegen 3 cella pontosan 2400 mAh-t kapott, egy pedig 2286-ot. Most felirtam azt is, hogy melyik csatornaban.

Kikerestem a youtube videot is, mindjart bemasolom a linket..

Előzmény: képfaragó (7011)
canonfan Creative Commons License 2016.01.03 0 0 7015

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat!  :) 

Akkor így fogok tenni,  :) mástól is ezt hallottam, de nem voltam biztos hogy vakuba elég-e a sima Eneloop, meg a GP és a Varta milyen hozzá képest.
De akkor maradok ennél, szerintem majd akkor veszek egy inteligens töltős sima eneloop pakkot, és utána meglátjuk az hány villantásra elég és utána majd egy újabb négyes csomag sima vagy pro aksit.

 

Az a terv most, hogy először mindenképp a saját töltőjével használom, két akkupakkal nagyon kisütögetni sem kell, és lehet a gyári töltője van olyan kompakt hogy elfér a fotőstáskám egyik külső rekeszében is így mindíg kéznél lesz.

Aztán később otthoni töltőnek lehet veszek egy ipc-1l töltőt, mármint ha azzal biztonságosan lehet tölteni az Eneloop-okat.

Előzmény: képfaragó (7014)
képfaragó Creative Commons License 2016.01.02 0 0 7014

Túlaggódod a dolgot. Ha amatőr vagy, egy Eneloop akku, 6-8 évig is ki fog tartani. Pro verziót ne vegyél, az élettartam tekintetében rosszabb. Legalábbis egy ilyen csoport is van a csapatomban, és ezt gondolom.

Csodatöltő nincs, vehetsz a conrádnál egy ipc-1l töltőt.

Az élettartam szempontjából a legfontosabb hogy ne vidd az akkukat mélykisütésbe. Amikor a vaku gyengélkedni kezd, azonnal kapcsold ki, cseréld ki. Figyeld meg hogy van-e mechanikus főkapcsoló a vakun. Ha nincs, akkor ellenőrizni kell, mekkora a kikapcsolt állapotban a fogyasztás. Ha a készülék lepadlózza az akkukat, mialatt te csak ,,raktározod" a cuccaidat, ez b@szik be legjobban az akkuknak. Az akkukat töltve tároljuk. Legcélszerűbb egy tartalék pakk is, és amikor kimerül rögtön lehet cserélni, nem kell a munka előtt ,,rátölteni". Ha több pakkod van, jelöld meg a cellákat, ne cserélgesd a csoportokat! Vagy négyesével vegyél más-más színűeket, eneloopból lehetséges ez is .

Előzmény: canonfan (7012)
ötfelezős Creative Commons License 2016.01.02 0 0 7013

Erről eszembe jut, hogy megnéztem az Eneloophoz való gyári töltők ficlijeit - meg a hivatalos honlapot is, és valahogy sehol sem írnak olyant, hogy ez például a -dU/dt karakterisztikával elbír. Az MQR06 "intelligens" töltőnél meg kimondottan szőrhúzós érzés azt olvasni, hogy nézze meg a táblázatban, mennyi az adott akkuhoz a javasolt töltési idő...

 

 

canonfan Creative Commons License 2016.01.02 0 0 7012

Sziasztok!

 

Én mostanában (jövő héten) szeretnék külső vakut venni mert már aktuálissá vált hogy legyen saját.
Viszont sajnos kissé tanácstalan vagyok most hogy milyen AA aksit vegyek hozzá, ezért szeretnélek megkérdezni titeket, hogy ti mit ajánlanátok inkább.
Ti vakukba milyen aksit javasolnátok?

Mindenképp az a terv hogy kis önkisülésű aksit veszek bele de nem tudom melyiket lenne érdemes.

Első körben az Eneloop aksikat néztem, azokat sokan dicsérik, de nem tudom vakuba elvileg elég lenne-e a sima (azt hallottam még így is jobban bírja mint a nagyobb kapacitású normál aksik) vagy inkább az Eneloop pro, mert az intelligens töltős verzióban csak kb ezres a különbség az edigitalban. De nem tudom megérné-e a pro, mert az kevesebb ciklust bír mint a sima. Szóval sajnos nem tudom hogy mi lenne a jobb elég külső vakuba a sima Eneloop is, (illetve úgy is tervezem hogy majd később veszek tartaléknak egy újabb 4-es csomagot) vagy érdemes a pro-t venni ha szinte egy árban van?

Illetve emellett van a GP Recykro, amiből eddig szintén csak 2100 mAh-asat láttam, és a Varta ready2use amiből szintén van 2500-as is. És sajnos most nem tudom arra a célra amire nekem kell melyik lenne a legjobb, főleg ahogy néztem normális töltővel mindegyik körülbelül tíz ezres környékén van...

Válaszotokat, és bármilyen infót előre is köszönöm szépen!

képfaragó Creative Commons License 2016.01.02 0 0 7011

Én sem gondoltam volna, de volt egy töltőm, néhány mérésem, garanciális csere, majd újabb mérések, szódával elmegy.

Előzmény: zorko (7007)
mgy Creative Commons License 2015.12.29 0 0 7010

Köszönöm, ezt az oldalt nem is ismertem.

Odaadtam anyának pár éve a gépet, "megtanítottam" fényképezni, azóta se kép se hang. :)

Előzmény: ötfelezős (7009)
ötfelezős Creative Commons License 2015.12.29 0 0 7009

Kinek mi a rossz minőségű. Én például össze tudtam hasonlítani eredetivel a wormsign.huakkuját, kompakt gépbe majd Canon DSLR-ekbe dugva 10 évig jó volt mindegyik, egyformán, néha a wormsign-es jobbnak tűnt.

Aztán jött Szlejer, régi fórumos, aki mínusz 30 fokban akarta használni a kattintót, és a frissen vett utángyártottak 5 percig bírták.

 

Régebben valaki rendszeresen írt egy másik utángyártós márkát a ilyen kérdésekre.

 

Ja, nekem nincs részesedésem a wormsign-ban. :)

Előzmény: mgy (7008)
mgy Creative Commons License 2015.12.28 0 0 7008

 

Hölgyek, Urak, jó rég jártam erre... :)

BP-511-et keresek lehetőleg valami online boltból, külföld nem annyira fáj, mint a hamis, rossz minőségű másolat.

Tudnátok adni tippet, hol vegyek?

Kösz előre!

zorko Creative Commons License 2015.12.28 0 0 7007

No, hát azért a cellákat nem fogom a kísérlet kedvéért "nyúzni", de amúgy nem rossz gondolat. Legközelebb azt is felírom, hogy melyik csatornában született az eredmény.

(Mondjuk én azért nem gondolnám, hogy a töltőáramkör "szórása" lenne a jelentősebb a cellákhoz képest.)

 

Van egy videó, ennek a töltőnek a "tear down" tesztje, amennyire emlékszem, elég kulturált a belseje...

Esetleg előkeresem, és belinkelem.

Előzmény: képfaragó (7005)
bandita39 Creative Commons License 2015.12.28 0 0 7006

Sziasztok van e véletlenül valakinek ehhez a vakuhoz egy elemtartó kosara ?

képfaragó Creative Commons License 2015.12.27 0 0 7005

No azért csak cserélgesd fel az egyes (beszámozott) cellák helyét a töltőben, és ismételd meg néhányszor a kísérletet. Mert lehet hogy nem a cellák szórnak, hanem a töltő egyes töltési helyei. Ha meglesz az eredmény, kíváncsi vagyok rá.

Előzmény: zorko (7003)
zorko Creative Commons License 2015.12.27 0 0 7004

némi infó kimaradt:

(kb. 3x volt még csak töltve) teszteltem vele

Előzmény: zorko (7003)
zorko Creative Commons License 2015.12.27 0 0 7003

Ma bevetésre került a Varta gyorstöltő. Egy keveset használt Eneloop négyest (kb.  teszteltem vele, refresh üzemmódban töltöttem föl őket, összesen valami 15 órát tornászott velük. (Este indítottam, azt hittem reggelre kész lesz, de nem... :)

 

Mindenesetre a lényeg - amire leginkább kíváncsi voltam -, a kapacitások szórása nem is olyan kicsi:

 

1: 2.207 mAh

2: 2.098 mAh

3: 2.171 mAh

4: 1.951 mAh

 

Most épp nincs lemerült készletem, de ha szerencsém van, nem kell még használatba vennem a most feltöltött négyest a következő töltésig, és akkor optimalizálhatom a csoportosítást kapacitás szerint. :)

Csigabiga 1 Creative Commons License 2015.12.17 0 1 7002

Az én IPC-m közel 10 éves. Már jónéhány éve szarakodnak a gombok. :o(
Szerencsére mostanában már ritkábban kell akkukat töltögetnem, mert többnyire sokat kell kínlódni vele, mire sikerül beállítani.

Előzmény: ötfelezős (7001)
ötfelezős Creative Commons License 2015.12.17 0 0 7001

Visszanéztem vagy 4 évet, másnak is volt-e olyan tapasztalása IPC-vel, hogy a gomb meghal, de volt. Illetve, az illető topictárs írta, hogy másutt említettek ilyent. Egyik kollégám is panaszkodott ilyenre, meg most én is úgy jártam.

 

Törölt nick Creative Commons License 2015.12.16 0 0 7000

Kösz, ez hasznos volt. A sok eltérő nézet között én a gyárit preferálom ha lehet.

Előzmény: tengelykereszt (6999)
tengelykereszt Creative Commons License 2015.12.15 0 0 6999

Sok eltérő nézet van erre, de a gyári ajánlás szerint kifejezetten NiMH-ra vonatkozóan az a szabály, h legfőképp a magas hőmérséklet árt neki. Mélyhűteni nem szabad, de hűvös helyen tartani előnyös. Állítólag mind feltöltött, mind normálisan kisütött állapotban szabad tárolni, de ésszerűbb feltöltve.  Tehát az újat csekkolni, és ha nagyon lemerült, feltölteni, de ha közepesen lemerült, akkor el lehet tenni úgy.

Előzmény: Törölt nick (6998)
Törölt nick Creative Commons License 2015.12.15 0 0 6998

Egy kérdés: érdemes vásárlás után minél előbb feltölteni az akkukat? NiMH-ra gondolok elsősorban.

 

Vagy úgymond feltöltés nélkül el lehet rakni hosszabb időre, mondjuk hűtőbe...

képfaragó Creative Commons License 2015.11.01 0 0 6997

Manapság ez a divat: gyorsétterem, gyorsan hízó disznó, gyorsan kelő kenyér, gyorshajtás, gyors halál.

Az akku is szereti a lassú töltést. Vegyél inkább egy tartalék garnitúra (lehetőleg eneloop) akkut, és inkább minél lassúbb töltőt keressél, már amennyire egyáltalán találsz ilyet. Persze tudjuk hogy jó kenyeret is csak lámpással lehet találni.

Előzmény: Kriszignis (6994)
gabor01 Creative Commons License 2015.11.01 0 0 6996

Én nem ajánlom ezt a töltőt.

Mi miatt kell ez a gyors töltési idő?

A legtöbb aksinak nem tesz jót.

(Nem elem töltő. Elemet nem lehet tölteni.)

Előzmény: Kriszignis (6994)
monyesz Creative Commons License 2015.10.31 0 0 6995

Bármilyen AA vagy AAA méretű NiMH akkuval használhatod.

Előzmény: Kriszignis (6994)
Kriszignis Creative Commons License 2015.10.31 0 0 6994

Sziasztok!

 

Abban kérném a segítségeteket, hogy kinéztem egy gyors nagy teljesítményű elem töltőt (Duracell CEF15)

A kérdésem az lenne, hogy ez csak a saját elemeivel használható vagy bármilyen mással is akár valamilyen olcsóbbakkal is?

Köszönöm!

 

K

képfaragó Creative Commons License 2015.08.23 0 0 6993

A kapacitás eltérést csak néhányszor néztem. Ez is úgy történt, hogy kihasználtam a blokk töltését, majd megnéztem maradt-e valamelyikben még számottevő töltés. Lényegében nem maradt. Az új cellák biztosan elég egyformák. Persze esetleg megeshet hogy egy-egy cella meghal, de Eneloopnál ilyet még nem tapasztaltam. Pontosabban egyszer fordítva töltöttem egy cellát és azon a szelep ,,kifújt". Ezután többé nem mertem használni. A soros blokk azért elégé általánosan használatos az elektronikában. Csak a mélykisütéssel kell vigyázni, mert akkor a leggyengébb cella tényleg könnyen használhatatlanná válik. Sajnos van néhány alkalmazás mint az izzólámpa, és a stand-by kikapcsolású készülékek, amelyekkel le lehet padlózni a blokkot. Szerencsére  a vakuk látványosan gyengülnek a vége felé, de ha ritkán használjuk és nincs rajta főkapcsoló, ki kell venni az akkukat.

Előzmény: zorko (6992)
zorko Creative Commons License 2015.08.23 0 0 6992

Az egy időben vásárolt cellák egyforma kapacitásúak, nem kell miattuk aggódni.

Ha jól emlékszem 4% eltérést említettél. (Nem tudom, hogy válogatják-e a cellákat, de úgy alapból nem várnék el olyan pontosságot, mint ami pl. ellenállásgyártásnál.)

Aztán eszközöm sem volt, hogy megmérjem a kapacitásokat, most ezért erre is (a szórásra) kíváncsi vagyok. Mondjuk aggodalom azért nincs bennem.... :)

Amúgy a soros üzem "gyilkos" működése konkrét eset kapcsán fogalmazódott meg bennem: kerékpárlámpám egyik este viszonylag hirtelen vesztett a fényerejéből, nem szép fokozatosan, ahogy szokott. Itthon megmértem a cellákat, és az egyik negatív értéket mutatott. Először azt hittem rosszul mérem, aztán rájöttem, hogy mi történt...

Előzmény: képfaragó (6990)
ötfelezős Creative Commons License 2015.08.23 0 0 6991

Hát, az IPC csepptöltés címén az AAA-t kb 2 mA-es impulzusokkal tölti, kb feles kitöltési tényezővel.

képfaragó Creative Commons License 2015.08.22 0 0 6990

Most nem célom töltőt tervezni, de ha egyszer, télen átépítem a harminc éve üzemelő töltőmet akkor a következőket fogom tenni:

Négy cella sorba kötve 

töltés áramkorlátozással és pontos feszültséglimittel és megfelelő karakterisztikával, nagyobb áramú, gyors induló töltés, normál töltés az amperóra kapaciás közepe táján, lassú töltés a töltés vége felé, csepptöltés a legvégén 

Töltési idő 24 óra, és bármeddig csepptöltésen hagyható

 

A jelenlegi töltőm is hasonló, csak a régi 500 mAh kapacitású cellákhoz lett tervezve ezért a töltési idő 48 óra, vagy több. A csepptöltése csak 20mA és így nyugodtan ott lehet felejteni akár 3-4 napig is. Ekkor már biztosan minden cella tele van. Az is pompás, hogy egyszerre 10x4 db cellát tudok tölteni. nagyon jól elvagyok vele.

 

A csepptöltés az, amikor az esetlegesen lemaradt cellák még felszedhetnek egy kis töltést. Az egy időben vásárolt cellák egyforma kapacitásúak, nem kell miattuk aggódni. Sokkal cikibb, ha egy mai ,,túl intelligens" töltő a cellák egy részét lekapcsolja, a többit meg tovább tölti. ilyenkor valóban létrejöhet aszimmetrikus blokk állapot. Szerintem a mai töltőknél az is gáz, hogy gyorsan töltenek, és töltés közben melegítik a cellákat. Ezenkívül a csepptöltés vagy nincs, vagy az is túlságosan nagy árammal történik.

Előzmény: zorko (6989)
zorko Creative Commons License 2015.08.22 0 0 6989

Sajnos olyan töltőt, amely a négy cellát sorba kötve azonos árammal tölti, nem lehet kapni.

Ilyen jellegű (elég régi :) töltőt használtam az utóbbi években, szépen kis árammal töltve a cellákat. (Egész pontosan nem mind a négyet sorosan, csak párosával voltak sorba kötve a cellák.)

 

A gyakorlat nekem is azt mutatta, hogy a nem túl rendszeres használat mellett, pár év alatt ígyis-úgyis tönkremennek az akksik, szóval kis túlzással szinte mindegy hogy töltjük, mennyire "vigyázunk" rájuk. 

 

Illetve nemrég eszembe jutott még egy dolog a soros töltéssel kapcsolatban:

A töltés kisütés ciklusok sorozata a csomagban meglevő/kialakuló kapacitáskülönbségeket növeli. Arra gondolok, hogy ha valamelyik cellának csökken a kapacitása a többihez képest, akkor ő mind a töltés mind a kisütés során rosszabbul jár, nagyobb nyúzásnak van kitéve, ami miatt az ő kapacitása még tovább csökken, és így tovább

 

Kisütésnél a leggyengébb cella éri el elsőként a kapacitás végi alsó feszültségértéket (ahol már viszonylag gyorsan csökken a fesz.), és ha a társai még bírják, akkor az össz. feszültségben ez nem feltétlenül látszik meg. Szóval ha mondjuk 4,0V a működés végi össz. feszültség, akkor peches esetben ez lehet 3x1,1V + 0,7V, ami a gyenge cellára nézve szinte már súlyos csapás.... :) Töltésnél meg a gyengécske hamarabb kész van mint a többi, úgyhogy neki többet kell küzdenie a túlárammal...

 

Úgyhogy végül most beruháztam egy Varta "gyorstöltőre", cellánkénti töltés, kijelzés, regeneráló funkció stb. Még nem használtam, de remélem beválik. (Ahogy fentebb írtam, azt hiszem nem lesz élettartamcsökkenés... :) Feliratozom majd a cellákat, és kapacitás szerint rendezem őket csoportba. (Úgy gondolom ez a legjobb csoportosítási alap, a belső ellenállások eltérhetnek, ott inkább egy alap alkalmas/nem alkalmas válogatásra van szükség, ahogy írtad is.)

Előzmény: képfaragó (6986)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!