Azért jó lenne valami konkrétum. Milyen felszereléshez kell (a súly miatt), mennyi pénzed van rá.
Mondok egy példaszettet. Manfrotto 055pro (kb. 35e csak az állvány)+ Manfrotto 405-ös 3D-s fogacléses fejjel (kb. 30e). Ez már aránylag stabilan elbír elég nehéz cuccot pl. EO33-as vázat grippel, 100 macroval, amelyen közgyűrű és mondjuk egy 2X-ő van, elég jól variálható, mert az állvány középoszlopát ki lehet venni és vízszintesen és megfordítva is vissza lehet tenni, ráadásul vízszintre ki lehet nyitni a lábát és ekkor már elég szépen földközelben lehetsz.
Sokan a gömbfejre esküsznek, nekem pl. a 3D-s fej jött be (a fogasléces amit precizen lehet állítani).
Szerintem amire mindenképpen érdemes figyelni: stabil, erős állvány legyen, a lábat vízszintesen ki lehessen nyitni, a középoszlop kivehető legyen. Érdemes a súlyra is figyelni, mert az említett példaszett már elég súlyos.
tudja. viszont a minosege (torzitas) a lencsetol fugg. lehet kapni makro lencserendszert hozza pl. raynox-tol ami tobb tagbol all es eleg jo minoseget ad.
jah.. es ezeket az eloteteket nem macro modban kell hasznalni.
Fuji S 6o2-n van makro/super makro. Kérdésem az, érdemes-e megdobni még egy x dioptriás close up előtéttel, tudja-e kezelni az optika? Gondolom ua. mint S7ooo esetén (LyPapa tapasztalataira gondolok).
tasco
A fekete háttérért a kisujjam se mozdítottam.Éjszaka csináltam,a vizcseppben látható közeli fűszálak kaptak fényt a vakutól,ezért "leképezte" őket a csepp,és úgy alakult,hogy a közelben nem volt más gizgaz.Itt a "közelben" nyilván nem nagy távot jelent.Később én is elcsodálkoztam rajta,de így jobb is talán.
A vízcseppek tetején látható a vakuterelő papírok fénye.
O.K. A kitakarás nálam is ennyi kb. Az 5MP-ből 3 marad. De milyen 3! Most próbáltam a cég előtt a fűben: Egy 5mm-es hangya épp kitölti a látómezőt. Sajnos igen gyorsak... (717+Helios58/2) Egyenlőre csak odafogtam, de majd esztergáltatok vmi közdarabot.
Még valami:
Csináltam a G3 kihajtható monitorára kartonpapírból egy kis napellenzőt,ami kb.6 cm magas kis hasáb.Minden oldalról takar.Belül feketére festettem.Csak rácsúsztatom és már működik is.Még szeretnék egy kis ócska lencsét beleoperálni,hogy közelről is lehessen bámulni a monitort.
Azért kellene minél nagyobb nyílású lencse,hogy ne takarja ki a széleket.Ez nyilván gépenként változó igényű lehet.Viszont a G3-t tele állásban használom és az 1,8/50 obi a széleket kissé letakarja.Ennyire.Mikor az obin a rekeszt tekergetem,látni,hogy szűkül a látómező.Tehát tele állásban legyen a gép és az obi minél közelebb.Ezt is kikísérleteztem,lehet,hogy egy öreg pentaconos mérnök most a Canonnál dolgozik,mert a szűrőtartóra pont ráfekszik az obi pereme :-)
Most hogy megláttam a szép képeidet elhatároztam, hogy befejezem én is az objektív ráépítősdit. Néhány infót szeretnék kérni: Neked vignettál-e a feltét? Én próbáltam már néhány objektívet (Sony 717-en) de mind sötétedett a sarkokon. (Helios 58/2, Pentacon six 80/2.8)
Üdv mindenkinek!
Én is összeállítottam azt a felszerelést,melyet egyik topiktársunk is favorizált s máshol is használják.Mégpedig: Canon G3, a szűrőtartóra egy minél nagyobb nyílású 50 mm alapobi, fordítva felszerelve és hasra a fűbe!
Még egy 420ex vakut is felbiggyesztettem rája és elmaszkíroztam a fényét papírlapokal.Itt az egyik könyvtárban be is mutatnám a kezdeti eredményeimet.Most kezdtem el csak a hétvégén ezt a technikát.
Az összes kép éjszakai sötétben készült,még tökéletesíteni kell a vaku derítését, hogy alulra is jusson fény.
Sajnos a G3 nem túl intelligens partner az adott és a vakufény kombinálásában.Hiába,ez még nem az eos50.A vaku nélkül igen gyengén muzsikálna,hisz a zaj miatt jó lenne 50-es film, jó lenne mindig az F8 rekesz, jó lenne legalább 1/125-öt használni az izgő-mozgó kis micsodához...
Úgy látom Leon kartács is jól nyomul !
Nagyon szép, élesek a képek. A mélységélességük és a színekik lenyűgőzőek! Rovarokat én is zoktam fotózgatni, de ilyen nagyításban,anélkül, hogy megmozdulnának rohadt nehéz. Gratula...
Az igazság az, hogy a kartont én eddig csak arra használtam, hogy némi kis nejlonnal leborítva a kamera alá tegyem, ha nagyon nedves volt a fű :))) De jó szolgálatot tesz a térd alatt is :)) Félretéve a viccelődést, még nem készítettem szélárnyékoló "ketrecet" - habár igen jól jött volna több alkalommal.
Más a helyzet, ha nem a szabadban készítesz képet, hanem pl. a szobában, egy épp virágzó karácsonyi kaktuszról, vagy egy apró tárgyról.
A szép homogén hátteret minél nagyobb fókusztávval éred el. Magyarán, ha adott ez az 55-200-as objektiv, akkor tedd 200mm-re, állítsd az élességet közelpontra, magyarán AF kikapcs, élességállító gyűrűt pedig ne a végtelenre tedd, hanem a másik irányba, majd a gépet közelítsd a téma felé, amíg éles nem lesz. Ha ezzel a módszerrel viszont nem lesz elég nagy a nagyítás (nem tölti ki a fő téma a képet eléggé) akkor közgyűrűre lesz szükséged az objektív és a váz közé. Szóba jöhet még a Lypapa által említett kartonosdi is, bár szerintem az nem túl "elegáns" megoldás, de ha nincs más.....
Kartonlappal, vagy a föld felől a felhőtlen ég felé fotózva :)))
Azt hiszem, az alaposan elmosott háttérre gondoltál, nem ?
Tedd a 300D-t Av módba, és miközben nyomod a mélységélesség ellenőrző gombot, a rekeszt változtasd a tekerentyűvel, jobb kézzel. Ha kellően nagy a fókusztávolság, meglátod, a háttér hol előjön részleteiben, hol pedig elmosódik, és csak a téma lesz elfogadható élességű. Ha a szemednek megfelelő, akkor fókusz, és csitt-csatt, megvan a kép.
Megjegyzem, ugyanez a technika működik a mosott hátterű portrénál is. Felhívnám a figyelmed egy tényre, ami bizony engem csúnyán megszívatott:
- ha elegendően közel a vagy a tárgyhoz,hiába rekeszelsz le akár F20-F22-re is, a mélységélességi tartomány bizony szűk marad - a kép meg szép homályos. Ilyenkor nincs mit tenni, el kell távolodni a tárgytól !!! Pl. kis csokorba nőtt virágok vagy rügyek fényképezése jó példa erre. Ha szemből fotózol pl. egy virágocskát, aminek bibéi nem állnak feléd túlzottan ki, akkor pl. F4-5.6-tal, és 150-200mm-es fókusztávval el tudod érni a kívánt éles téma, mosott háttér hatást.