Konkrétan egy olyan állványt érdekelne, amelyet makrofotozáson kívől még állatfotózáshoz is tudnék használni, tehát egy 2 kilós objektívet is gond nélkül elbír (Sigma 50-500). Egy Manfrotto 055-ös állványhoz milyen típusú fejet kellene venni, mert abból is van milliónyi (no meg az állványból is). Valaki említette, hogy van valami micropositioning plate macrofotozáshoz. És hol tudom beszerezni ezeket? Köszi
Azért jó lenne valami konkrétum. Milyen felszereléshez kell (a súly miatt), mennyi pénzed van rá.
Mondok egy példaszettet. Manfrotto 055pro (kb. 35e csak az állvány)+ Manfrotto 405-ös 3D-s fogacléses fejjel (kb. 30e). Ez már aránylag stabilan elbír elég nehéz cuccot pl. EO33-as vázat grippel, 100 macroval, amelyen közgyűrű és mondjuk egy 2X-ő van, elég jól variálható, mert az állvány középoszlopát ki lehet venni és vízszintesen és megfordítva is vissza lehet tenni, ráadásul vízszintre ki lehet nyitni a lábát és ekkor már elég szépen földközelben lehetsz.
Sokan a gömbfejre esküsznek, nekem pl. a 3D-s fej jött be (a fogasléces amit precizen lehet állítani).
Szerintem amire mindenképpen érdemes figyelni: stabil, erős állvány legyen, a lábat vízszintesen ki lehessen nyitni, a középoszlop kivehető legyen. Érdemes a súlyra is figyelni, mert az említett példaszett már elég súlyos.
tudja. viszont a minosege (torzitas) a lencsetol fugg. lehet kapni makro lencserendszert hozza pl. raynox-tol ami tobb tagbol all es eleg jo minoseget ad.
jah.. es ezeket az eloteteket nem macro modban kell hasznalni.
Fuji S 6o2-n van makro/super makro. Kérdésem az, érdemes-e megdobni még egy x dioptriás close up előtéttel, tudja-e kezelni az optika? Gondolom ua. mint S7ooo esetén (LyPapa tapasztalataira gondolok).
tasco
A fekete háttérért a kisujjam se mozdítottam.Éjszaka csináltam,a vizcseppben látható közeli fűszálak kaptak fényt a vakutól,ezért "leképezte" őket a csepp,és úgy alakult,hogy a közelben nem volt más gizgaz.Itt a "közelben" nyilván nem nagy távot jelent.Később én is elcsodálkoztam rajta,de így jobb is talán.
A vízcseppek tetején látható a vakuterelő papírok fénye.
O.K. A kitakarás nálam is ennyi kb. Az 5MP-ből 3 marad. De milyen 3! Most próbáltam a cég előtt a fűben: Egy 5mm-es hangya épp kitölti a látómezőt. Sajnos igen gyorsak... (717+Helios58/2) Egyenlőre csak odafogtam, de majd esztergáltatok vmi közdarabot.
Még valami:
Csináltam a G3 kihajtható monitorára kartonpapírból egy kis napellenzőt,ami kb.6 cm magas kis hasáb.Minden oldalról takar.Belül feketére festettem.Csak rácsúsztatom és már működik is.Még szeretnék egy kis ócska lencsét beleoperálni,hogy közelről is lehessen bámulni a monitort.
Azért kellene minél nagyobb nyílású lencse,hogy ne takarja ki a széleket.Ez nyilván gépenként változó igényű lehet.Viszont a G3-t tele állásban használom és az 1,8/50 obi a széleket kissé letakarja.Ennyire.Mikor az obin a rekeszt tekergetem,látni,hogy szűkül a látómező.Tehát tele állásban legyen a gép és az obi minél közelebb.Ezt is kikísérleteztem,lehet,hogy egy öreg pentaconos mérnök most a Canonnál dolgozik,mert a szűrőtartóra pont ráfekszik az obi pereme :-)
Most hogy megláttam a szép képeidet elhatároztam, hogy befejezem én is az objektív ráépítősdit. Néhány infót szeretnék kérni: Neked vignettál-e a feltét? Én próbáltam már néhány objektívet (Sony 717-en) de mind sötétedett a sarkokon. (Helios 58/2, Pentacon six 80/2.8)
Üdv mindenkinek!
Én is összeállítottam azt a felszerelést,melyet egyik topiktársunk is favorizált s máshol is használják.Mégpedig: Canon G3, a szűrőtartóra egy minél nagyobb nyílású 50 mm alapobi, fordítva felszerelve és hasra a fűbe!
Még egy 420ex vakut is felbiggyesztettem rája és elmaszkíroztam a fényét papírlapokal.Itt az egyik könyvtárban be is mutatnám a kezdeti eredményeimet.Most kezdtem el csak a hétvégén ezt a technikát.
Az összes kép éjszakai sötétben készült,még tökéletesíteni kell a vaku derítését, hogy alulra is jusson fény.
Sajnos a G3 nem túl intelligens partner az adott és a vakufény kombinálásában.Hiába,ez még nem az eos50.A vaku nélkül igen gyengén muzsikálna,hisz a zaj miatt jó lenne 50-es film, jó lenne mindig az F8 rekesz, jó lenne legalább 1/125-öt használni az izgő-mozgó kis micsodához...
Úgy látom Leon kartács is jól nyomul !
Nagyon szép, élesek a képek. A mélységélességük és a színekik lenyűgőzőek! Rovarokat én is zoktam fotózgatni, de ilyen nagyításban,anélkül, hogy megmozdulnának rohadt nehéz. Gratula...
Az igazság az, hogy a kartont én eddig csak arra használtam, hogy némi kis nejlonnal leborítva a kamera alá tegyem, ha nagyon nedves volt a fű :))) De jó szolgálatot tesz a térd alatt is :)) Félretéve a viccelődést, még nem készítettem szélárnyékoló "ketrecet" - habár igen jól jött volna több alkalommal.
Más a helyzet, ha nem a szabadban készítesz képet, hanem pl. a szobában, egy épp virágzó karácsonyi kaktuszról, vagy egy apró tárgyról.
A szép homogén hátteret minél nagyobb fókusztávval éred el. Magyarán, ha adott ez az 55-200-as objektiv, akkor tedd 200mm-re, állítsd az élességet közelpontra, magyarán AF kikapcs, élességállító gyűrűt pedig ne a végtelenre tedd, hanem a másik irányba, majd a gépet közelítsd a téma felé, amíg éles nem lesz. Ha ezzel a módszerrel viszont nem lesz elég nagy a nagyítás (nem tölti ki a fő téma a képet eléggé) akkor közgyűrűre lesz szükséged az objektív és a váz közé. Szóba jöhet még a Lypapa által említett kartonosdi is, bár szerintem az nem túl "elegáns" megoldás, de ha nincs más.....