Keresés

Részletes keresés

Bazarghai Creative Commons License 2006.02.16 0 0 274
Hi!
Ez a leírás kiváló (végre más is bogarászik utána) .
Lenne egy kérdésem. MEnnyiért shippelték el kenguruföldről idáig?
Előzmény: Törölt nick (273)
erbe Creative Commons License 2006.02.16 0 0 271
Tudom, villámgyorsan kiszedi a karosolló élét. Kézi ollóval ne kísérletezz, csak kínszenvedés lenne.
Előzmény: BXD (266)
erbe Creative Commons License 2006.02.16 0 0 270
A szélkerék fordulatszáma függ:
a szélkerék átmérőjétől
a lapátok számától
a lapátok profilkiképzésétől
a szélsebességtől (elsősorban, és ez állandóan változik).
Van 1-2 oldal, ahol ezek kiszámítására alkalmas képleteket ismertetnek, de még nem vagyok matekzseni. :-)
Ezekre a 2-3 lapátos szélkerekre a gyártók kis-közepes szélsebességnél 50-100 fordulatot szoktak megadni, házilag is erre lehet számítani.

Indukált feszültség: Terhelés nélkül értékelhetetlen. A várt feszültséghez mérhető "műterhelést" (pl. 24 voltos 100 W-os égő, mondjuk 2 fényszóróizzó sorbakötve) kell a tekercsre kötni. Ha most megpörgeted az említett 60 fordulattal, kíváncsi leszek, mit mérsz! Lehet, hogy fel se izzik az égő.

Töltés:
Mint már tanult kollégám is írta: Sima áteresztő szabályzással nem érdemes elpocsékolni azt a néhány wattocskát, amit a szél elénkfújt. Kapcsolóüzemű feszültségváltós töltő kell. Házilag nem egyszerű, néhány könyvet célszerű elolvasni előtte. Hozzávaló anyagokat kísérletező kedvű egyének bontásra kidobott TV-kből, számítógéptápegységekből olcsón kinyerhetnek.
Siker esetén az áteresztő 10-20%-a helyett akár 90%-os (házilag kétséges) töltőt is építhetünk.

Amíg nem képes tölteni, addig vizet sem fog bontani neked!
Előzmény: Bazarghai (265)
Pizo_S70 Creative Commons License 2006.02.16 0 0 269
Köszi, pont ez érdekelt!
Előzmény: jeriko2 (260)
Bazarghai Creative Commons License 2006.02.15 0 0 268
Hi!
Oké, kivárom. Ez a delta dolog nem is rossz, mert a vezetékek egyben maradnak(nincs átmeneti ellenállás) és nő a levehető áram is. És így áttételezni se kell, mert csillagban már 60-as fordulaton átdrótozás nélkül is volt 23 V.

Azért kíváncsi lennék mit gondolsz arról, h a csillag egyik ágának 12 soros tekercséből 6 párhuzamosat csináljak. Persze aztán mindháromból.
Előzmény: BXD (267)
BXD Creative Commons License 2006.02.15 0 0 267
Ha minden igaz a jövő hét elején a kezmben lesz egy ilyen motor , szerintem addig ne vágj el semmit.
Esetleg kösd át deltába, úgy kisebb a feszültség. Bár én minél nagyobb indukált feszültségnek örülnék, kisebb a szállítási veszteség, vékonyabb vezeték kell a generátortól a szabályzóig.
A soros áteresztős szabályozást felejtsd el, nagyon rossz a hatásfok.
Kis teljesítményen, kis droppal még elmegy, de itt 100W nagyságrendű teljesítményt várunk.Kilószám kellene a hűtőborda.
Előzmény: Bazarghai (265)
BXD Creative Commons License 2006.02.15 0 0 266
Vicces lesz!
Uszkve 1400 db. lemezre lesz szükségem a teljes kitöltéshez. A méretre vágással is gondom lesz, a rendelkezésre álló 0,4-es trafólemez eszméletlen rideg.
Előzmény: erbe (264)
Bazarghai Creative Commons License 2006.02.15 0 0 265
Szia erbe és BXD!

Lenne pár kérdésem hozzátok(újra átgondolva kicsit belekavarodtam a 3 fázisba).
1: ez a mágikus 50-100 1/min fordulatszám hány lapát esetén igaz? Létezik vmilyen táblázat erre? (lapát/rpm)

2: Ez az indukált feszültség....A tag az ausztrál lapon megtekerte a motorját kézzel 60-as fordulaton és így kb 23 V indukálódott. Ezen a (és az én) motoron 36 a pólus van 3 fázissal csillagba kötve, tehát a "csillag" egy ágán 12 tekercs van egymás után sorban tekercselve (1-4-7-10...36). Figyelembe véve, h mennyi feszkó indukálódott 60-as fordulaton nekem a fele is elég lenne (így be tudnám lőni 12-24 V közé). Ezt úgy csináljam, h az 1-4 tekercset párhuzamosítom és sorba kötöm a szintén párhuzamosított 7-10-el?És így tovább 36-ig?Én csak síma 3 fázisú Graetz kapcsolást szeretnék (csillagpon kivezetés nélkül) .

3: Ha igaz ez az átlagos 50-100 1/min, akkor az egyenirányító után be lehet kötni stab IC-t tarnyóval (jó sok ampert elbírjon) és így szabályozva van a töltőfesz is. Amíg nem nyit meg a stab IC (pl. 14 V) a gerjesztett áramot fel lehetne használni mondjuk vízbontásra.
Erről a megoldásról mit gondoltok?

Bocs, ha ennyire primitíven fogalmazok a drótozásról.
erbe Creative Commons License 2006.02.15 0 0 264
Előre narancsgerezd-metszet formájú sablonba rakni, különböző hosszúságú lemezekkel teljesen kitöltve (legalábbis közelítően). Akár szorítóval meg is lehet nyomatni. Lakkal, folyós műgyantával (kétkomponensű parkettlakk, bárhol beszerezhető) kiönteni. A sablont akár a szigetelés is adhatja, ami a tekercstől elválasztja. Erre két tábla között már rá lehet tekerni stabilan, jó helykihasználással a tekercset.
Előzmény: BXD (263)
BXD Creative Commons License 2006.02.15 0 0 263

A trfólemezes bélés eredményéről hamarosan be fogok számolni, magam is igy tervezem a kialakítást.A lemezek kötegelésére van elképzelésed? Vagy  egyszerűen tartsa össze a műgyanta?

Előzmény: erbe (262)
erbe Creative Commons License 2006.02.15 0 0 262
"A precíz lemezmunka pedig nehezen megoldható és drága."
Ha csupán 2 szöget dobna a műgyantába a készítő, már észrevehető változás mérhető.

"Két kg zománchuzal 3000Ft , amiből többszáz menet kialakítható kis költséggel."
Ha teletömné a rést élére állított trafólemezdarabkákkal, tizedannyi menet adná ugyanazt a feszültséget.
?

Nem beszélve a kilónyi műgyantáról, ami szintén nem olcsó.
Előzmény: BXD (259)
Bazarghai Creative Commons License 2006.02.15 0 0 261
Hi erbe és BXD!
Kösz az infókat. Tanulságos.
jeriko2 Creative Commons License 2006.02.15 0 0 260
Sziasztok!

Egy web-oldalon (picoturbine.com) találtam pár érdekes anyagot. Az egyikben volt egy összehasonlítás a különböző turbinákról (előny/hátrány - itt kérete valaki). Nyers fordításban közlöm, az eredeti itt található egy pdf-ben: http://www.picoturbine.com/pt001-plan11B.pdf

Horizontális tengelyű turbina ("légcsavaros")
+ a legtöbb berendezés ezen az elven működik, működése könnyen érthető
+ Magas hatásfok (40%), nincs túl messze az elméletileg elérhető maximumtól (59%)
+ viszonylag alacsony anyagköltség (2-3 vékony lapát)
- szélirányba fordító mechanika kell hozzá
- magas toronyra kell helyezni, emiatt nehéz karbantartani

Vertikális tegelyű turbinák (Savonius)
+ könnyen megépíthető
+ viszonylag kevés mozgó alkatrész, nem kell szélrányba állítani
+ alacsony fordulatszám, hosszabb élettartam
+ földközelbe telepíthető
- alacsony hatásfok (15-24% szemben a többi típus 40% körüli hatásfokával)
- magasabb anyagköltség (a teljes, szélirányba eső felületet fedik a rotorlapátok)

Vertikális tegelyű turbinák (Darrius - Lift based)
+ viszonylag kevés mozgó alkatrész, nem kell szélrányba állítani
+ Magas hatásfok (közel 40%)
+ földközelbe telepíthető
- működési elve/felépítése a legkevésbé érthető
- rotolapátok sebessége megközelíti a hangét, ami sok zajt (stresszt) okoz
BXD Creative Commons License 2006.02.15 0 0 259

A hármas számú magyarázattal vitatkoznék, a pénz igenis számít!

Két kg zománchuzal 3000Ft , amiből többszáz menet kialakítható kis költséggel.

A precíz lemezmunka pedig nehezen megoldható és drága.

Az ideális megoldás természetesen egy nagypóluszámú  hengeres forgórészű szinkrongenerátor lenne erre a célra, de kinek van erre pénze?

 

 

Előzmény: erbe (258)
erbe Creative Commons License 2006.02.15 0 0 258
A legegyszerűbb oka: Nem értenek hozzá.
A másik: Így könnyebb.
A harmadik: A pénz nem számít. (mármint, hogy ugyanahhoz a teljesítményhez 10-20-szoros mennyiségű rézhuzalt tekercsel bele, ami az elektromos veszteségeit is növeli)
Előzmény: jeriko2 (255)
erbe Creative Commons License 2006.02.15 0 0 257
Hogyne, megvalósítható.
Ha azt vesszük alapul, hogy 220V-tal hajtják 3 fázison is a motort (legalábbis a maximális fordulatszámon), egy tekercs 18,33 V-ra van méretezve. Ez elég közel van 1 db 12 V-os akksi töltőfeszültségéhez. Azaz 1 akksihoz célszerű lenne mindet párhuzamosítani, kettőhöz felét.
Legegyszerűbb meghatározás:
Minden hatodik tekercset, úgy, ahogy van, össze lehet kötni, kezdet - kezdettel, vég -véggel. Így a végeket csillagpontba kötve 6 fázisú csillagpontos egyenirányításnál (csillagpont kivezetve + minden tekercsvégről 1 dióda) kb. 16 V kimenő feszültséget kapunk, 6 fázisú híd (Graetz) egyenirányításnál (csillagpont nincs kivezetve, fázisokról 2-2 dióda ellentétesen) kb. 32 V kimenő feszültséget kapunk. Ez az üzemi maximális (1000) fordulatnál igaz, fele fordulatszámnál fele a feszültség is.
Minden harmadik tekercset is össze lehetne kötni, váltott polaritással.
Páratlan tekercs - kezdet, páros tekercs - vég, és így tovább.

Én elsősorban azért nem foglalkoznék ezzel, mert a fordulatszám függvényében olyan mértékben változik a feszültség, hogy előre nagyon nehéz kalkulálni vele. Ezt mindenképpen elektronikával kell az akkumulátorhoz illeszteni. Másrészt a direkt hajtás annyira alacsony fordulatot ad a várható idő akár 90%-ában (50-100 fordulat, 220/20 = 11V), nem kell attól félni, hogy mindent leéget.
Az elektronikát sokkal egyszerűbb úgy méretezni, tervezni, hogy csak arra kell számítani, hogy magasabb feszültségről alacsonyabbra kell alakítani, mint hogy menetközben változna az igény, egy darabig fölfelé, majd a fordulat növekedésekor lefelé kell átalakítani.
Előzmény: BXD (253)
3921 Creative Commons License 2006.02.15 0 0 256

Sajnos ennyire nem egyszerü az ügy, mivel annyi fajta és méretü van mint a nyü!

 

Ha adnál egy két típust és méretet, könnyebben találnák az összehasonlításhoz adatokat!

Előzmény: Pizo_S70 (254)
jeriko2 Creative Commons License 2006.02.15 0 0 255
Szia erbe!
Nem mondtam, hogy hülyék a villanszerelők, főleg, hogy valami kis közöm nekem is van hozzá (villamosmérnökként). Szerinted mégis mi oka lehet, hogy a házilag készített generátorokban (pl. otherpowers.com) nem tesznek vasmagot? És mégis, mintha működne...
Előzmény: erbe (246)
Pizo_S70 Creative Commons License 2006.02.15 0 0 254

Na mégegyszer, hátha valaki rámozdul:

 

Nincs valami leírás, amiben a különböző típusú szélkerekek előnyei-hátrányai tekintetében lennének összehasonlítva?

Gondolok itt a minimális-maximális szélsebesség, zaj, stb. dolgokra.

BXD Creative Commons License 2006.02.15 0 0 253

Reméljük a legjobbakat,hogy nem írtam nagy marhaságot és meg is valósítható az elképzelés!

 

 

Előzmény: erbe (251)
BXD Creative Commons License 2006.02.15 0 0 252

Köszönöm, hogy megfogalmaztad elvárásaimat egy kertvárosi környezetben működő szélgenerátorral szemben!

A csendes környezet miatt fontos az alacsonyan tartandó lapát zajszint és a nem túl magas tartóoszlop építése is. 

Én egy a savonius kerék elvét  kicsit megbonyolító "windside" elnevezésű szélkerék elkészítése mellett döntöttem.A gyártó szerint viharos szélben is képes a működésra, viszont alocsony a kezdő szélsebessége is.

 

 

Előzmény: salfonc (250)
erbe Creative Commons License 2006.02.15 0 0 251
Látod, mit számít a rutin (vagy a szakmai gőg:-))!
Én csak a lehetőségeket említettem, de igyekeztem mindenkit lebeszélni róla, te már a megvalósítás módját írod.
Előzmény: BXD (248)
salfonc Creative Commons License 2006.02.15 0 0 250

Jeriko2 és Többiek

 

A fűtéskiegészítés miatt kérdezem. Arra gondoltam, hogy télen minden napos nap nagy kincs, mert nincs elég belőle. Hiába van mondjuk sok kollektorom, ha napokig nem bújik elő a nap. 1-2 napra való melegvizet még be lehet tárolni ésszerű költséggel, többet nem nagyon. Ezekben a napsütésmentes periódusokban besegíthetne egy szélgenerátor, mert  ha havonta csak 1-2 alkalommal baromi erős szél fúj, már megérheti egy saját készítésű szélgenerátor. De csak ha hulladékokból készül és vízmelegítésre fogom be. És az sem baj, ha 31-ből 28-29 napig nem üzemel, én éppen azt a két napot céloznám be, amikor viharos szél fúj.

 

Nem kellene drága akksi, töltésszabályozó, inverter, meg mindenféle bonyolult és drága elektronika, csak egy kiselejtezett generátornak használható motor, meg valamilyen fűtőszál.

 

Ebben az esetben nem is annyira az alacsony fordulatszámú működés lenne a lényeg, inkább a viharos szél "eltűrése" és kihasználása.

 

Mondjuk havi 5-6 napsütéses nap + 1-2 szeles nap azt jelentheti, hogy még a januári időszak negyedrészében is érezhetően rá lehet segíteni a hagyományos fűtésre.

 

Egy célzottan erre készült szélgenerátornak további előnye is lenne.

Nem kell túl nagy átmérő. Továbbá nem kell neki magas torony sem, mert amikor qrvára fúj, akkor éppen eléggé fúj idelent is. :-) A kertben egy viszonylag alacsony de erős állvány lenne. A szomszédokat sem zavarhatná a zaja, mert amikor 100km/h-val süvít a szél, akkor ő sem a kertészkedik. :-) Normál időben pedig akár le is lehetne szerelni. Azt a havi 1-2 napot kellene egy olcsó eszközzel kihasználni.

 

Kifejezetten ilyen célra milyen típusú motort/generátort és milyen fűtőbetétet javasolnátok?

Előzmény: jeriko2 (243)
d-csaba Creative Commons License 2006.02.14 0 0 249

Köszi az infót !

 

csaba

Előzmény: Törölt nick (224)
BXD Creative Commons License 2006.02.14 0 0 248
Legfeljebb mekkmestere a lennt említetteknek!

A párhuzamos kapcsolással kapcsolatban:

Ha jól számolok akkor az alábbi módon ki lehetne alakítani a párhuzamos kapcsolást mert elvileg azonos fázisba kerülnek a tekercsek.
Számozzuk meg a tekercseket 1-36-ig úgy, hogy valamelyik fázis kezdőpontja legyen az 1 tekercs.
Igy az összetartozó tekercsek:1-4-7-10...-34, 2-5-8-11...35, 3-6-9...36.
Ha az "a" fázis tekercseinek kivezetéseit felvágva a 7-10,16-19,25-28 pontok
a "b" fázis tekercseit 8-11,17-20,26-29, és "c"-t 9-12,18-21,27-30 között , kapunk 12 különálló 3 tekercsből álló tekercsrendszert.Ezután ügyelve a kezdő és végpontokra
össze kell kötni az alábbi pontokat:
1,10,19,28 ez lesz az "a" fázis kezdőpontja, a 7,16,25,34 pedig az "a" fázis végpontjai
2,11,20,29 "b" fázis kezdőpontja, 8,17,26,35 a végpontok, ugyanígy a "c":
3,12,21,30 "c" fázis kezdőpontja, 9,18,27,36 a végpontok.

Természetesen, ha deltába van kötve akkor a kezdő és végpontok agyben az "a,b,c" fázis kivezetései is.

Ellenőrzésképpen ki kellene próbálni, mielőtt vágsz, hogy az azonos pólusú pontok tányleg azonos pólusú mágnesekkel találkoznak-e egyidőben és természetesen azt is, hogy egyáltalán jól gondolkoztam-e.:))
Előzmény: Bazarghai (245)
erbe Creative Commons License 2006.02.14 0 0 247
Nem a pólusszám csökken harmadára, az továbbra is 12 marad.
Az azonos időben azonos irányú gerjesztést kapó tekercseket párhuzamosan lehet kötni, ennek megfelelően csökken a feszültség és nő az áramterhelhetőség. Ezt ugyan senkinek nem javasolnám, mert ez a kötözgetés egy impregnált, lakkal, műgyantával rögzített tekercsen hibalehetőség, de nem lehetetlen. Akár 6 vagy 12 tekercset is párhuzamosítani lehetne, végül deltába kötve tovább csökkenteni a feszültséget.
Tudni kellene hozzá a motor eredeti specifikációit, mert frekvenciaváltóval, három fázissal hajtják meg a kívánt fordulatszámok függvényében.
Bár teljesen mindegy, mert a változó fordulatszám és az állandó gerjesztés miatt nagyon változó lesz a kimenőfeszültség, amit csak széles bemenő tartományú kapcsolóüzemű töltővel lehet kompenzálni.
Előzmény: Bazarghai (245)
erbe Creative Commons License 2006.02.14 0 0 246
Én is csak a neten bogarászok.
Könnyű megtalálni, ha már tudja az ember, mit keressen (direct drive).

BXD
Árat nem láttam, de szerintem EURO-ban is ezrekben számolják! Persze, csodásan néznek ki. Szerintem az LG mosógépmotorja sem lehet olcsó.

jeriko2
"Jó, ha vasmag sincs benne - ettől talán picivel kisebb a hatásfoka, viszont alacsonyabb fordulaton is működik."
Talán nem olyan hülyék azok a villanyszerelők (ÉN!), nem ok nélkül raknak minden hozzáférhető tekercsbe vasat.
Lehet, hogy kisebb szél is megpörgeti neked, csak termelni nem fog!

"Egy da'ab vas, egy da'ab d'ót, és kész a t'afó!" (Ősi szakértői szólás :-))
Előzmény: 3921 (244)
Bazarghai Creative Commons License 2006.02.14 0 0 245
Szia BXD!
Úgy látom avatottabb mestere vagy a fluxusnak és az indukciónak. Én is kb ezt szűrtem le az átdrótozásból. Azonban lenne itt egy dolog amiben segíthetnél. Ha jól látom akkor a 36 db csillagba kapcsolt pólust átdrótozta a tag úgy, h fázisonként 4 db 3-assával csomózott tekercsünk van (3×12=36). Gondolom azért így,h megegyezzen a mágnesek számával. Ez tehát azt jelenti, h a harmadára csökkentett pólusszám miatt harmada lesz az indukált feszültség és háromszorosa az áramerősség?


Más: A motor az LG direct-drive mosógépekben van, márkaszervizek megrendelik.
(Én egy maszektól szereztem, kimaradt neki egy db)
Előzmény: BXD (239)
3921 Creative Commons License 2006.02.14 0 0 244

Szió erbe!

 

Látom állandó mágneses motorral kapcsolatosan otthon vagy, lenne egy apró kérésem. Ha lenne esetleg tipped rá- szeretnék venni egy állandó mágneses agymotort, ha lehet kapni akkor nyomatékváltóval.(elektromos rollerbe, de az sem gond ha nem oda szánták gyárilag)

Előre is köszi ha van valami.

Előzmény: erbe (237)
jeriko2 Creative Commons License 2006.02.14 0 0 243
Szia!

Igen, szerintem működik, bár azért néhány dolgot figyelembe kell venni:
- Nem motorról, hanem generátorról van szó. Vannak motork, amelyek alkalmasak generátornak, de nem mindegyik. Mindenképpen állandó mágneses szerkentyű kellene, lehetőleg kefe nélküli. Jó, ha vasmag sincs benne - ettől talán picivel kisebb a hatásfoka, viszont alacsonyabb fordulaton is működik.

A vízforralóról: a szélkeréknek (ha nincs szabályozva), a fordulatszám függvényében változik a kimeneti feszültsége, teljesítménye. A vízforralónál szerintem inkább az áram lényeges, illetve az is, hogy a teljesítmény a vízforralónak adódjon át, ne a kábelezésnek.
Előzmény: salfonc (226)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!