Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2022.02.19 -1 1 75239

Zseniális meglátás!!

 

Ugyebár 1977 óta beszélhetünk erről az útvonalról, és igen, eredetileg egy hosszabb, 8 km-es szakaszon ért el a kék Sümeg felől Kis Vásárhelyre. 

Szóval akkor ez is egy revízió lenne? Össze kéne hasonlítani a mai, megváltozott útvonallal.

 

1980, 1982-es füzetek:

 

Előzmény: HEV (75238)
HEV Creative Commons License 2022.02.19 0 0 75238

2008-ban rajzolta be Oláh Tamás, biztos látott arra régi jeleket.

 

Előzmény: jzp2107 (75237)
jzp2107 Creative Commons License 2022.02.19 0 0 75237

tuhun is rajta van, gondolom tuhu importtal került rá OSM-re

Előzmény: HEV (75236)
HEV Creative Commons License 2022.02.19 0 0 75236

Lehet, hogy már erre is járt az OKT? Érdekes bejegyzést mutat a termeszetjarohu térképe.

 

Előzmény: Törölt nick (75235)
Törölt nick Creative Commons License 2022.02.18 -1 1 75235

No, ez mondjuk jól néz ki tényleg.

Előzmény: HEV (75234)
HEV Creative Commons License 2022.02.18 -1 2 75234

Egy szép kastély, az egykori kápolnájuk és kastélypark viszont közelebb került az útvonalhoz. Ide se sokan jutottak el eddig, ezután talán másként lesz.

 

 

Előzmény: Törölt nick (75231)
V43 1279 Creative Commons License 2022.02.18 -1 1 75233

Ott a pont!

Előzmény: Törölt nick (75231)
Wittgen11 Creative Commons License 2022.02.17 0 3 75232

Én eddig 2x teljesítettem ezt a részt, Szajki-tavak - Sümeg (másodszor fordítva) szakaszolással, az egy kerek 30-as. Nálam már határeset volt így is, nem esett volna jól +2 km. Az aszfaltos rész egyik alkalommal se volt vészes. Viszont a Lesencetomaj-Tapolca aszfalt mindkétszer egy horror volt, óriási (teher)forgalommal, büdössel, zajjal, mindennel, amire nem vágyom egy túrán. Azért egy könnycseppet se hullajtok.

Előzmény: Törölt nick (75231)
Törölt nick Creative Commons License 2022.02.17 -1 3 75231

Gumicsont, de sajnos igen.

Évek óta folyamatosan változik az útvonal és nem is mindig szükségszerűen. És nem is mindig előnyére, sőt szinte sosem. 

Két és fél km kerülő, kb plusz egy óra, egy amúgy is nehezen szakaszolható, uncsinak -is- mondható etapon. 

Sümegtől Hosszúperesztegig mentem mindkétszer, mert ez a legjobb megszakítási pont. Asszem 33-35km volt, most plusz 2.5 ...

 

Az aszfaltról kilométereken át elkísérő Sümegi vár látványa pedig egészen jó kis pörformansz volt.

És ha időben indultál nem volt forgalom:

 

Csak az elmúlt egy év kerülői:

-Bodajk kb plusz 4 km

-Lesenceistvánd kb plusz 2 km

-Sümeg kb plusz 2.5 km

 

Egyik sem volt szükségszerű abban az értelemben hogy nem lett magántulajdon, nem kerítették el stb. Az elmúlt években agyonváltoztatott kéktúrán szerintem most már minden változás meggondolandó lenne.

 

Az indok? Aszfalt? Néha jól tud jönni, ha amúgy minden dagonya.

Forgalom?

Ennyi erővel a Nagykörútra se menj ki mert veszélyes.

 

 

Előzmény: Pulmy (75230)
Pulmy Creative Commons License 2022.02.17 -1 0 75230

Hát igen, ez(is) sztem is felesleges volt. Nem volt ez oly hosszú és a forgalom sem volt elviselhetetlen. Most ez a trendi úgy látszik....

 

Szavaztál a címlapra? Értékeltem a gesztust!

Előzmény: Törölt nick (75229)
Törölt nick Creative Commons License 2022.02.17 0 0 75229

Köszi Pulmy, most látom.

Szólok a házigazdánknak hogy továbbítsa.

 

Most azt nézem Joe térképén hogy megint változott a kéktúra, több kilométeren Sümegnél, ismét hosszabb lett 2 km-rel. 

Nekem Bodajknál és itt is nagyon megfelel(t) az aszfalt... :-) 

Előzmény: Pulmy (75228)
Pulmy Creative Commons License 2022.02.17 0 0 75228

OFF!!!!

 

szia Tibi!

 

írtam a témában privátban a villámposta fiókodba.........

Előzmény: Törölt nick (75227)
Törölt nick Creative Commons License 2022.02.11 0 0 75227

Az udvaron van, de nem pusztul, le volt takarva rendesen, és hát ugye azon sütöttünk ma is. :-))

 

Ami a várakat illeti lesz mit nézegetni, Füzér, Regéc, Boldogkő, Szádvár, Sirok, Hollókő, Vitány, Csókakő, vagy éppen Sümeg mind eléggé visszaépült az elmúlt évtizedekben.

És ez jó. Még akkor is ha némelyik úgy sikerült ahogy.

Előzmény: jzp2107 (75226)
jzp2107 Creative Commons License 2022.02.11 0 0 75226

tök jó, ha nyugdíjas koromban újra végigjárom az OKT-t, lesz min csodálkozni

(bár valószínűleg végig sírni fogok, jajj itt is még milyen pici volt a gyerek, jajj itt még nem is jött velem a gyerek és még fogam is vót.. :-D

 

az udvaron pusztuló sparhelt elég fájdalmas látvány

van, aki becsüli:

https://www.youtube.com/watch?v=Uaras-Y1hcc

bevált kályha :-)

 

Előzmény: Törölt nick (75225)
Törölt nick Creative Commons License 2022.02.11 0 0 75225

Erre meg lassan nem is lehet ráismerni.

Még nem tudtam eldönteni hogy tetszik-é avagy sem...:-))

 

 lassan megkérdezhetem hogy "hol jártunk", annyira nem hasonlít már pár évtizeddel ezelőtti állapotára

Törölt nick Creative Commons License 2022.02.11 0 1 75224

Itt az alapanyag főtt krumpli összetörve, liszttel és sóval elkeverve, és mehet rá a lapra.

Mi ugyanezt itthon pogácsára formázzuk és olajban sütjük ki, az alapanyag teljesen ugyanaz. 

 

Ma is voltunk, szinte még jobb volt mint tegnap. Ma már kaptunk egy nénitől házibort is, és megnézhettük a kb évszázados ruhagyűjteményét féketővel, szoknyákkal, mindennel. :-))

 

E-bicikli bérlés is lehetséges! 

Míg ott voltunk egyébként éppen kéktúrázók telefonáltak...:-))

 ugyanaz vadiúj, Hollókőn

Előzmény: HEV (75222)
pavarotti Creative Commons License 2022.02.11 -1 5 75223

Sziasztok, régen jártam errefelé:)

Kicsit visszaolvasva, a turistaházas témához:

 

Vendégként: Ágasváron múlt héten elképesztően finom (kis adagnak mondott de így is bőségesen elég) sztrapacskát ettem és nagyon jóleső teát ittam: 1800Ft, árát érő volt. El kell szakadnunk attól a régi illúziótól hogy a bakancsos turizmus a "szegény dolgozók" sportja, megváltozott a világ, és ez egyáltalán nem feltétlenül baj. Eleve pl. a közlekedés is lényegesen drágább mint a kéktúra (első?) aranykorában.

 

Szálláshely-üzemeltetőként: 

- a két évvel ezelőtti szigorítás (minden vendég minden adatát felírni, ellenőrizni) teljesen irreálissá tette a klasszikus, olcsó, turistaházas modellt. Sajnos itt a szállodás gondolkodás érvényesült, ezzel újabb szöget tettek a kulcsosház jellegű üzemeltetés koporsójába. //Meg kell jegyezni hogy "cserébe" többmillió Ft vissza nem térítendő támogatással lehetett felújítani a szállásokat//

- A munkabérek (gondnok, karbantartás) drasztikusan nőttek, a régi "Mari néni vigyáz a házra, beengedi a vendéget Béla bácsi meg évente kétszer ránéz a tetőre, kicseréli a csapban a tömítést" modell egyre kevésbé működik, különösen viszonylag kis forgalom esetén.

- üzletileg értelmezhetően a klasszikus turistaházak, kulcsosházak zöme nem üzemeltethető. Vagy ott kell lakni és a vendégfogadásból, kaja/piával kell többletbevételre szert tenni (ez különösen jól működhet városok viszonylagos környezetében, és/vagy populáris kirándulóhelyeken), vagy pedig (elsősorban gyermek-)csoportokkal lehet keresztfinanszírozni az egyéni foglalások viszonylagos veszteségét.

- van még egy érdekes tényező: az elmúlt 10-15 év EUs forrásainak egy része beáramlott a turizmusba, a NER-en túl a "normáli piaci", és az állami (NemzetiPark,Erdészetek) szereplők is nagyon komoly pénzekből indíthattak új szállásokat illetve újítottak fel meglevőket. Az állami szereplők kezén levő házak jelentős része viszont - amortizációt is számítva - veszteségesen üzemel. Ez az elmúlt 5-10 évben és a következő években - az átlagosan azért fizetőképes - bakancsos turistáknak kifejezetten "jó", viszont hosszú távon nem túlzottan szerencsés.

 

Érdekes állatorvosi ló pl. a csilliárdokból felújított/épített Galyatető, ami többször kereste üzemeltetőjét, most épp az Egererdő: tippem szerint jelenleg nagyjából fenntartható árakkal, ami jelenleg reggelivel együtt, de hálóteremben (4x4 ágy, külön folyosós fürdőszoba) egyéni foglalás esetén 6.600Ft/fő!, csoportos esetén 3.150 Ft/fő.

 

Az biztos, hogy jelenleg torz a piac, az állam egyszerre a szabályozással kilövi az alsó szegmenst és ugyanakkor sok beruházással támogatja a szektort. Szabályozás szinten a klasszikus bakancsos turizmust nagyban elősegítené, ha a KATAhoz és alanyi adómentességhez hasonlóan a kisebb forgalmú ill. legalacsonyabb kategóriás szálláshelyeket külön kezelnék, nem próbálnák meg belepasszírozni a hotel/panziómodellbe, de úgy tűnik a - magyar - világ nem efelé halad.

HEV Creative Commons License 2022.02.11 -1 2 75222

Hát nem, a tócsnit már edényben, általában olajban sütik ki, fő alapanyaga reszelt krumpli, liszt  + sok egyéb tájjellegtől függően. 

 

 

Előzmény: nagypapi (75221)
nagypapi Creative Commons License 2022.02.11 0 0 75221

Tócsni az! :-D Én egy kis hagymát, fokhagymát is szoktam bele aprítani, úgy az igazi... :-)

Előzmény: jzp2107 (75220)
jzp2107 Creative Commons License 2022.02.11 0 0 75220

a langalló nálam se ez, hanem krumplis kelt tészta (tehát élesztős)

épp múlt hétvégén csináltam két tepsivel :-)

 

totál fitness, fokhagymás tejfölre rétegzett sok kolbival hagymával és szalonnával

töki pompos vagy kenyérlángos néven is fut

_ZE Creative Commons License 2022.02.11 0 0 75219

A lepcsánka mifelénk a mackó/cicege/krumplipecsenye, ez simán krumplilángos :) (Előbbi nyers reszelt krumpli+liszt+tojás+petrezselyemzöld (ha van), olajban/zsírban kisütve, utóbbi főtt krumpli+liszt, "vason" sütve.)

 

Előzmény: garass (75218)
garass Creative Commons License 2022.02.11 0 0 75218

Ez bizony lepcsánka, legalábbis erre felé. Az aggteleki GYOT egyik túráján szerepelt, amikor Jósvafőn önkiszolgáló jelleggel lehetett fogyasztani olajos sós, vagy szilvalekváros választékban.

Nálunk évi 4-5 alkalommal kerül asztalra. Már próbálkoztam villanyrezsón is, de sparhelt platniján az igazi. Persze moderáltabb négeres változatban :))

Előzmény: Törölt nick (75212)
_ZE Creative Commons License 2022.02.10 0 0 75217

:-(

Előzmény: Törölt nick (75216)
Törölt nick Creative Commons License 2022.02.10 -1 0 75216

Nem tudom volt-e már, talán Pulmy említette valamikor...

Az Orsós Magnó Múzeum viszont sajnos bezárt. A tulaj még a nyáron elhunyt, a gyermekei most próbálnak méltó helyet találni a gyűjteménynek. 

Így az itt található egyedi bélyegző sem elérhető már. 

 

Törölt nick Creative Commons License 2022.02.10 0 1 75215

Van jó pár neve, mifelénk krumplis pogácsa, krumplis pacsa stb.

 

Vendégház:

Ez ott nem derült ki, de ahogyan most utánanéztem, igen ez az ominózus vendégház. Ez tök jó. :-)

Egyébként nagyon aktív a hölgy, de legalább élteti a falut. :-)

 

Most nézem hogy még ilyet is készítettek: ajándék info-füzet kéktúrázóknak:  (Fáy a családnév)

 

Fay-inn Közösség | Fay-inn

Előzmény: HEV (75213)
HEV Creative Commons License 2022.02.10 -1 1 75214

Az lehet, hogy ez az Ardai-vendégház? 

 

Mert ha az akkor nagyon nevezetes hely, mert itt aludtam az utolsó éjszakámon az OKT-n és másnap befejeztem. :-)

Előzmény: Törölt nick (75212)
HEV Creative Commons License 2022.02.10 -1 1 75213

Mi felénk ezt langallónak hívják, kemencében sül és tejföllel szokás enni. 

 

Egyszerű, laktató, de nem fogyókúrás. :-)

Előzmény: Törölt nick (75212)
Törölt nick Creative Commons License 2022.02.10 0 0 75212

Bár a látszat első blikkre csal, teljesen ontopik minden egyes fotó. 

:-)))

Krumplis laska sütögetés masinán, a kéktúra által ma már jelentős mértékben érintett Terényben.

1. a templom közelsége által jól behatárolható a hely, barátságos, nyugodt környezet

2. kissé megégett az első adag, mert elég piromán vagyok, és én gyújtottam alá...:-))

3. krumplis laska libazsírral :-) és lekvárral. Állítólag libazsírral jobb :-O

 

A hölgy egyébként szállásadó is, továbbá a tömegközlekedés mostohagyermekének számító Cserhátban logisztikai támogatást is szokott nyújtani kéktúrázók számára.

 

Ha valakit érdekel, a cím és az elérhetőség lent. Mi reggel odaszóltunk, délben már sütögettünk, nagyon rugalmas a hölgy, És barátságos. És okos, főiskolát végzett, kb 3 és fél órán át kérdeztük a palóc hagyományokról, tökéletesen elmondott mindent, amit tudni akartunk.

Okulare Creative Commons License 2022.02.07 0 0 75211

Köszönöm szépen, megnyugtattál. :-)

Előzmény: timetable (75208)
Törölt nick Creative Commons License 2022.02.06 0 0 75210

80 évesen? 

Hihetetlen.

Előzmény: Bikk Pubi (75209)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!